dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Zamieszkaj na swoim w Warszawie za 200-250 tys. zł 2014-02-25

Ile musisz zarabiać by pożyczyć na małe, stołeczne dwa pokoje


Najtańsze kawalerki w Warszawie można kupić w kwocie poniżej 200 tys. zł. Dwa pokoje zmieszczone na niewielkiej powierzchni znajdziemy za ok. 250 tys. zł. Według danych portalu nieruchomości Dompress.pl, na stołecznym rynku deweloperskim mieszkania wystawione są na sprzedaż średnio za 450 tys. zł. Jednak najmniejsze nowo budowane lokale o powierzchni do 40 mkw. można kupić przeciętnie w kwocie ponad 240 tys. zł.     


Ile trzeba zarabiać by ubiegać się w banku o kredyt na kompaktową dwójkę? Osoba prowadząca samodzielnie gospodarstwo domowe chcąca zaciągnąć 30 letni kredyt na nieruchomość o wartości 250 tys. złotych powinna wykazać się miesięcznymi dochodami w wysokości od 2,5 tys. do ok. 3 tys. złotych netto, oblicza Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. Zaznacza przy tym, że kredytobiorca nie powinien mieć innych obciążeń kredytowych i posiadać 5 proc. kwoty na zabezpieczenie obowiązkowego wkładu własnego.


Jacek Kasperczyk przyznaje, że przy obliczaniu zdolności kredytowej banki stosują skomplikowane formuły matematyczne, które uwzględniają nie tylko wysokość osiąganych przez klienta dochodów, ale także ponoszone wydatki, wiek, czy okres na jaki zobowiązanie ma zostać zaciągnięte.


Duża ilość zmiennych branych pod uwagę oraz różnorodne podejście i polityka poszczególnych banków skutkuje tym, że zdolność kredytowa przyjmuje różną wartość. Dlatego, jak zwraca uwagę analityk, brak zdolności kredytowej w ocenie jednego banku nie jest absolutnie równoważny z brakiem szans na kredyt u konkurencji.


Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku akceptowalnego przez bank źródła dochodu. W tym aspekcie banki starają się być elastyczne. Osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny może uzyskiwać przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, albo z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej.


Różnice w poszczególnych bankach dotyczą branej pod uwagę minimalnej długości pracy przy konkretnej formie zatrudnienia. O ile w przypadku umowy o pracę bank wymaga przepracowanych co najmniej 3 miesięcy, to przy samozatrudnieniu okres ten musi wynosić minimum 12 miesięcy, a często znacznie więcej.


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk portalu nieruchomości Dompress.pl


Najwięcej mieszkań przybędzie na Woli 2014-02-24

Nowe stołeczne projekty uruchamiane są przede wszystkim na Woli, Mokotowie,  Bielanach i Ursynowie


Najwięcej nowych mieszkań deweloperzy mają do zaoferowania na warszawskiej Woli. W tej dzielnicy dostępnych jest wiele terenów poprzemysłowych, stąd duża aktywność firm deweloperskich na tym obszarze.


Poza Wolą, sporo mieszkań weszło ostatnio do sprzedaży na osiedlach zlokalizowanych na Bielanach, Mokotowie i na Ursynowie w okolicy Kłobuckiej. Najczęściej projektowane są nie tyle  nowe inwestycje, co realizowane kolejne etapy osiedli, które niedawno powstały. Projekty, w których mieszkania będą kwalifikowały się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych pojawią się też najprawdopodobniej wiosną na najtańszej w stolicy Białołęce.    


Ceny mieszkań wprowadzanych do sprzedaży utrzymują się na poziomie średnich stawek obowiązujących w poszczególnych dzielnicach. Jak podaje portal nieruchomości Dompress.pl, przeciętna stawka ofertowa mera kwadratowego na rynku deweloperskim w Warszawie wynosi obecnie ponad 7100 zł. Na Woli, gdzie deweloperzy budują najwięcej, metr oferowany jest średnio za 7450 zł


Pomimo dużego zainteresowania zakupem mieszkań w ostatnim czasie, deweloperzy nie podnoszą cen w projektach wprowadzanych na rynek. Z drugiej strony niechętnie też obniżają stawki, a zamiast tego oferują bonusy w postaci miejsca postojowego, komórki lokatorskiej lub wykończenia lokalu. 


- Koszt wykończenia lokalu nie jest mały, szczególnie że osoby kupujące mieszkania na kredyt muszą teraz wyłożyć minimum 5 proc. wartości mieszkania jako udział własny. W związku z tym najbardziej poszukiwane na rynku są oferty z wykończeniem w cenie. Takie mieszkania mamy na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach. W sprzedaży zostały jeszcze nieduże mieszkania trzypokojowe. Po zakupie klienci mogą się  do nich od razu wprowadzić - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.    


Mieszkania deweloperskie są dziś konkurencyjne cenowo w porównaniu z lokalami używanymi. Z ofertą rynku pierwotnego może obecnie konkurować tylko najtańsza na rynku wtórnym, wysłużona wielka płyta. Małe lokale, podobne do tych które powstawały kilkadziesiąt lat temu budują teraz deweloperzy.  To właśnie takie mieszkania cieszą się największym powodzeniem na rynku ze względu na kompaktowe rozmiary i przystępniejsze ceny.  


Na stołecznym rynku, mimo dużej aktywności deweloperów, mieszkań ubywa. W ciągu minionego roku oferta mieszkaniowa w całej Warszawie zmalała o ponad 16 proc., podaje  redNet Property Group. Pod koniec 2013 roku można było wybierać spośród ponad 16 tys. lokali. Najbardziej oferta zmalała na Białołęce, Żoliborzu i w Ursusie. Wybór nowych mieszkań zmniejszył się w też na Pradze-Północ i na Ochocie.


 


Autor: RED Real Estate Development


Gotowe, najlepiej z wykończeniem 2014-02-18Jaką mamy szansę na znalezienie gotowego mieszkania deweloperskiego   


Sprzedaż nowych mieszkań w 2013 roku była najlepsza od kilku lat.  Wydawać by się mogło, że to efekt nisko oprocentowanych kredytów mieszkaniowych. Okazuje się, że wręcz przeciwnie, rynek kredytów hipotecznych w minionym roku znalazł się w dołku. Mieszkania kupowane były w dużym stopniu za gotówkę.


Kilkanaście tysięcy transakcji na ogólnopolskim rynku pierwotnym zawartych zostało w ubiegłym roku przez inwestorów, którzy finansowali zakup ze środków własnych, podaje Reas. Do zakupu przystąpiły osoby, które wyczekiwały na jak największy spadek cen po boomie.


Sprzedaż idzie dobrze, a we wszystkich aglomeracjach w kraju nowych mieszkań ubywa. W 2013 roku sprzedało się 36 tys. lokali, podczas gdy na rynek weszło zaledwie 24 tys. Teraz w sześciu głównych miastach (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście) deweloperzy mają wystawionych na sprzedaż ponad 41 tysięcy. To o 27 proc. mniej, niż w II kwartale 2012 roku, kiedy wielkość oferty osiągnęła rekordowy poziom.


Wykończenie kluczem do sprzedaży


Niemal co czwarte mieszkanie oferowane w największych aglomeracjach w kraju to lokal gotowy. Z analiz portalu nieruchomości Dompress.pl wynika, że największym zainteresowaniem kupujących cieszą się właśnie mieszkania w osiedlach, których budowa już się zakończyła.  Szczególnie poszukiwane są te oferty, gdzie wykończenie lokalu jest wliczone w cenę. Tym bardziej, że od nowego roku zaciągając kredyt trzeba mieć obowiązkowo kapitał na pokrycie co najmniej 5 proc. wkładu własnego.  


- Dla wielu osób pokrycie wkładu własnego i samodzielne wykończenie mieszkania to zbyt duże obciążenie. Dlatego klienci chętnie wybierają takie inwestycje, w których do zakupionego mieszkania mogą się od razu wprowadzić. W tym roku zauważyliśmy zdecydowany wzrost zapytań o mieszkania na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach, na którym oferujemy mieszkania z wykończeniem pod klucz. Inwestycja jest już ukończona, w sprzedaży nie pozostało już zbyt dużo mieszkań, ale osoby które poszukują niewielkich mieszkań trzypokojowych znajdą na pewno coś dla siebie -  wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.    


Czy ceny jeszcze spadną?


Mieszkania deweloperskie nie tylko już nie tanieją, ale ich ceny w niektórych miastach zaczęły powoli wzrastać. Do najwyraźniejszego wzrostu w ciągu ostatnich trzech miesięcy doszło na wrocławskim rynku pierwotnym. Nowe mieszkania we Wrocławiu podrożały w tym czasie o ponad 3 proc., podaje Emmerson Realty. Ceny wzrosły też nieznacznie w Warszawie, a w Gdańsku lekko spadły. W pozostałych miastach ostatnie miesiące nie przyniosły istotnej zmiany.  


W porównaniu z końcem 2012 roku w Warszawie jest dziś drożej, podobnie jest w Poznaniu. W Krakowie i Wrocławiu średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów jest bardzo zbliżona do tej sprzed roku. Tylko w Gdańsku średnie ceny zeszły do najniższego od kilku lat poziomu i nowe mieszkania są o prawie 3 proc. tańsze w porównaniu ze stawkami z końca 2012 roku.   


Rynek nowych mieszkań jest w tej chwili wspierany nowym rządowym programem dopłat. Sprzedaży sprzyjają też nisko oprocentowane kredyty ze względu na utrzymujące się od wielu miesięcy niskie stopy kredytowe. Do tego mieszkania deweloperskie są konkurencyjne cenowo w porównaniu z lokalami używanymi. Popyt na nie jest duży i deweloperzy nie mają powodu obniżać stawek. Jeśli więc w tym roku mieszkania będą tanieć to raczej będą to nieruchomości z rynku wtórnego.


 


Autor: RED Real Estate DevelopmentSpłata odsetek i wykończenie od dewelopera 2014-02-13

Deweloperzy starają się wspierać klientów, którzy muszą sfinansować dziś wkład własny


Chcąc kupić mieszkanie za pieniądze banku trzeba posiadać oszczędności w wysokości co najmniej 5 procent wartości mieszkania na pokrycie wkładu własnego do kredytu. Osobom zaciągającym zobowiązanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, rządowa dopłata załatwia sprawę udziału własnego. Nie wszyscy kupujący mogą jednak sięgnąć po taki kredyt. Portal nieruchomości Dompress.pl, sprawdził, jakie wsparcie oferują klientom w tej sytuacji firmy deweloperskie. 


- Już od połowy 2013 roku większość banków w zasadzie nie udzielała kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości, zatem już wcześniej reagowaliśmy na sygnały klientów i wprowadzaliśmy specjalne promocje, mające ułatwić naszym klientom zakup lub proponowaliśmy wykończenie mieszkania w atrakcyjnych cenach - przyznaje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.


- Dla nabywców koszty związane z zakupem mieszkania to nie tylko cena samej nieruchomości, ale także jej wykończenie. Dlatego staramy się pomóc zmniejszyć końcowy wydatek klienta. Wykończenie lokalu w cenie oferujemy w Warszawie na przykład na Osiedlu Ogrody Ochota przy mieszkaniach powyżej 70 mkw., a także na osiedlu mieszkań bezczynszowych Czerwona Jarzębina II, przy wszystkich metrażach oraz przy wybranych mieszkaniach na Osiedlu Skierniewicka City na Woli. Na osiedlach Skierniewicka City i Ogrody Ochota proponujemy także atrakcyjne bony na materiały wykończeniowe od 3 do nawet 12 tys. złotych - wymienia Anna Sitnik.


Dodatkowo, podczas organizowanych cyklicznie dni otwartych Dolcan oferuje specjalne rabaty i promocje, obowiązujące tylko w tych wybranych dniach. 


Pomoc przy finansowaniu mieszkań oferuje swoim klientom także Dom Development. - Własny Dział Doradztwa Kredytowego w Dom Development, który współpracuje z 17 największymi bankami w Polsce na bieżąco przygotowuje programy wsparcia przy zakupie mieszkań - deklaruje Radosław Bieliński.


Klienci Echo Investment również mogą liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie nieruchomości, kredytów i finansowania ze strony dewelopera. - W tym roku, w wybranych projektach zostanie także wprowadzona opcja wykończenia pod klucz - zapowiada Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment.


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl uważa, że nie można demonizować tematu. - Pięć procent obowiązkowego wkładu własnego do kredytu to kilka tysięcy złotych np. przy wartości mieszkania poniżej 200 tys. zł. Poza tym, w przypadku programu rządowego, jakim jest MdM nie ma obowiązku posiadania wkładu własnego - przypomina Andrzej Przybek. Zwraca uwagę także na fakt, że wkład własny ma na celu zmniejszenie obciążenia budżetu rodzinnego w ramach spłacanych rat kredytowych, w związku z czym wzrasta też zdolność kredytowa oraz bieżąca siła nabywcza kupujących.


Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp również uważa, że wymóg posiadania wkładu własnego na poziomie 5 proc. nie jest aż tak dużym utrudnieniem przy zakupie mieszkania. - Zazwyczaj nikt nie podejmuje takiej decyzji bez posiadania minimalnych oszczędności, choćby na wykończenie. Potwierdza to doskonale liczba naszych transakcji w styczniu, który jest jednym z lepszych miesięcy w ostatnich trzech latach. W praktyce klienci, aby spełnić obowiązek wkładu, przesuwają część środków z puli jaką pierwotnie chcieli przeznaczyć na wykończenie, a samo wykończenie kredytują dodatkowymi pożyczkami, które są powszechnie udzielane przez banki. Tutaj dla klientów przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę wykończenia pod klucz - podkreśla Mirosław Kujawski.


Inpro oferuje swoim klientom usługi wysoko wyspecjalizowanej i doświadczonej kadry doradców kredytowych. - Pomagamy również klientom w pozyskaniu kapitału z banku. Często jednak zdarza się, że nasi klienci posiadają więcej niż 5 proc. wkładu własnego - mówi serwisowi Dompress.pl Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro.


W inwestycji Sakura w Warszawie Ronson Development oferuje program dopłat do kredytów hipotecznych o nazwie „Kapitał na mieszkanie”.  Jest on skierowany do osób, które zdecydują się sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym zaciągniętym na minimum 25 lat. Deweloper zobowiązuje się, że do dnia odbioru mieszkania będzie spłacał za klienta odsetki od rat kredytu zaciągniętego na zakup lokalu. - Z naszych wyliczeń wynika, że przy zakupie 38-metrowego lokalu w ramach programu, klienci mogą zyskać 12 700 zł, zaś przy mieszkaniu o powierzchni 55 metrów kwadratowych, nawet 15 900 zł. - oblicza Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development.  


Wawel Service także proponuje klientom kilka programów ułatwiających zakup mieszkania. - Z pomocą naszych doradców kredytowych, klienci mogą uzyskać kredyt pomostowy w kwocie odpowiadającej różnicy w cenie nowego mieszkania i sprzedawanego starego lokalu. Gdy uda się sfinalizować sprzedaż poprzedniej nieruchomości lub zakończyć remont nowego mieszkania, klient może spłacić całość lub część kredytu pomostowego - wyjaśnia Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.


- Dużą popularnością wśród naszych klientów cieszy się też program "Wynajmij, potem kup”, skierowany do osób, które nie mają jeszcze odpowiedniej zdolności kredytowej pozwalającej na nabycie określonej nieruchomości. Proponujemy wynajęcie wybranego mieszkania. Czynsz płacony w trakcie wynajmu, zaliczony zostaje na wkład własny i pomniejsza ostateczną cenę mieszkania. Klienci mogą wynajmować lokal tak długo, aż zbudują swoją zdolność kredytową, która pozwoli im na zakup - informuje Piotr Kijanka.   


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Kredyt mieszkaniowy w cenie 2014-02-11

Aby kupić trzy nieduże pokoje w Warszawie trzeba odkładać średnią krajową pensję przez około 12 lat     


Nie lubimy długo wynajmować, wolimy mieszkać na swoim. Na ogół jednak nie mamy zgromadzonego kapitału, dlatego sięgamy po kredyt hipoteczny. A do zaciągania zobowiązań w bankach zachęca teraz niskie oprocentowanie kredytów. 


 Według danych GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi ok. 3897 zł, czyli ok. 2782 zł na rękę. Mieszkanie na stołecznym rynku deweloperskim wycenione jest zaś, jak podaje portal nieruchomosci Dompress.pl, za nieco ponad 7100 zł/mkw.


Biorąc pod uwagę cenę nowo wybudowanych warszawskich mieszkań i metraż dostępnych na rynku kompaktowych lokali trzypokojowych (ok. 55 mkw.), chcąc nabyć takie mieszkanie należy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 390 tys. zł. Taką kwotę, zarabiając na poziomie średniej krajowej, musielibyśmy odkładać aż niespełna 12 lat, nic nie wydając. Stąd zdecydowana większość osób kupuje mieszkania za pieniądze banku.


Na rynku deweloperskim najchętniej wybierane są mieszkania, do których w krótkim czasie można odebrać klucze. - Ponieważ od nowego roku banki przestały udzielać kredytów bez wkładu własnego. Tym większym zainteresowaniem cieszą się inwestycje,  w których oferowane są mieszkania z wykończeniem pod klucz. Ostatnie trzypokojowe, kompaktowe lokale z wykończeniem w cenie oferujemy na naszym ukończonym już Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach. Klienci chętnie je wybierają, bo swoje oszczędności mogą przeznaczyć na wkład własny - przyznaje Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.


Sprawdźmy jeszcze ile bank pożyczy osobie osiągającej dochody na poziomie średniej krajowej. Z danych Invigo wynika, że osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań, może dziś liczyć na 257 tys. zł kredytu. To kwota o ponad 8 tys. zł większa niż ta jaką można było uzyskać w grudniu 2013 roku.


Rodzina z dwójką dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5564 zł nett, jeśli nie ma żadnych innych zobowiązań, może otrzymać kredyt w maksymalnej wysokości 542 tys. zł.


Problem w tym, że młodzi ludzie, którzy najbardziej potrzebują mieszkań, na ogół nie mogą sobie pozwolić na taki zakup. Dochody dwudziestoparolatków nie pozwalają im w szybkim czasie odłożyć na wkład własny do kredytu i dodatkowe koszty związane z kupnem mieszkania. Dlatego najliczniejszą grupę kredytobiorców stanowią osoby w wieku 30-40 lat.


Kredyty praktycznie udzielane są teraz wyłącznie w złotych, a średnia wartość przyznawanych w całym kraju zobowiązań przekracza 201 tys. zł. Ostatni raport Związku Banków Polskich podaje, że mieszkania w Warszawie kupowane są przeciętnie w cenie 7 290 zł za metr kwadratowy (rynek pierwotny i wtórny). W stolicy, w której udzielany jest co czwarty kredyt mieszkaniowy w kraju, lokale nabywane są średnio za 403 tys. zł.  


 


Autor: RED Real Estate Development


Czy będzie więcej mieszkań z dopłatą? 2014-02-07Firmy deweloperskie planują kolejne projekty, w których dostępne będą mieszkania, na które będzie można dostać państwową dopłatę, mimo że limity cen dla programu Mieszkanie dla Młodych ustawione są znacznie poniżej średnich stawek rynkowych. Gdzie powstawać będą te inwestycje?


Jak powiedziała portalowi nieruchomości Dompress.pl Anna Sitnik - dyrektor działu sprzedaży w Dolcan, w najbliższym czasie firma wprowadzi do sprzedaży kilka kolejnych projektów, w których będą dostępne lokale w ramach MdM. Będą to inwestycje głównie w Warszawie i okolicach, ale też w Częstochowie. Planowane są zupełnie nowe projekty, jak osiedle mieszkań bezczynszowych w podwarszawskiej miejscowości Rembelszczyzna, czy Osiedle Jordanowskie w Częstochowie - zapowiada dyrektor Dolcana. - Kontynuowana będzie również budowa istniejących osiedli, II etapu Osiedla Tęczowego w warszawskich Włochach i kolejnych etapów osiedli mieszkań bezczynszowych w stołecznej dzielnicy Białołęka.


Dom Development, który obecnie oferuje w Warszawie około 100 mieszkań spełniających kryteria cenowe programu, także planuje budowę kolejnych etapów swoich osiedli i nowych projektów, w których znajdą się Mieszkania dla Młodych. - Będą to takie osiedla, jak Miasteczko Regaty czy Derby w Warszawie - wymienia Radosław Bieliński z Dom Development.


Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment tłumaczy z kolei, że spółka realizuje inwestycje w sektorze premium i sektorze o podwyższonym standardzie. Dlatego program MdM obejmuje tylko niewielką część jej projektów mieszkaniowych.


Budujący w Trójmieście Euro Styl planuje wprowadzenie do sprzedaży mieszkań, które będą podlegały programowi dopłat w kolejnych budynkach swoich lubianych przez klientów inwestycji - Osiedle Morskie i Nawigator w Gdyni oraz Nowy Horyzont i Osiedle Cytrusowe w Gdańsku. Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Stylu powiedział portalowi Dompress.pl, że firma zamierza wprowadzić także do sprzedaży nowe inwestycje w Pruszczu Gdańskim i gdańskiej Zaspie, w których będzie można kupić mieszkania z państwową dopłatą.  


Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro przyznaje, że firma stara się wspierać rządowe inicjatywy. - Inpro oferuje 250 lokali,  które spełniają warunki programu MdM w gdańskich inwestycjach Wróbla Staw i City Park. W tym roku w kolejnych budynkach w inwestycji Wróbla Staw do sprzedaży trafią następne mieszkania przy zakupie, których będzie można uzyskać dopłaty  - deklaruje Rafał Zdebski.


Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development przyznaje, że zainteresowanie klientów programem dopłat MdM jest duże. - JHM Development finalizuje obecnie inwestycje mieszkaniowe w Żyrardowie, Koninie, w których znajdą się mieszkania spełniające kryteria programu. Ponadto na lata 2015 – 2016 planowane są kolejne inwestycje mieszkaniowe w Rumii i Katowicach, w których również będą lokale mieszkalne dostosowane do programu dopłat - wymienia Dariusz Frontczak.


LC Corp Mirosław Kujawski także zapowiada wprowadzenie nowych projektów z mieszkaniami w MdM. - Spośród 8 nowych projektów, których sprzedaż zaplanowaliśmy rozpocząć w  2014 roku, 4 powinny spełniać obecne limity cen programu. O tym jednak, czy obejmie je rządowy program i w jakim stopniu, dowiemy się w kolejnych miesiącach. Limity MdM (poza Gdańskiem) zmieniają się bowiem dwa razy w roku, w kwietniu i październiku i są ustalane na podstawie wskaźnika odtworzeniowego - przypomina Mirosław Kujawski. 


Atlas Estates, prowadzący inwestycje mieszkaniowe w Warszawie koncentruje się głównie na projektach zlokalizowanych w centralnych częściach stolicy, oferujących mieszkania w ponadprzeciętnym standardzie.  - Takie podejście oznacza, że nie mamy w sprzedaży lokali w cenach poniżej limitów wyznaczonych w ramach inicjatywy Mieszkanie dla Młodych - przyznaje Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates. Zgodnie z kontynuacją takiej strategii inwestycyjnej firma nie zamierza dostosowywać swojej oferty do programu.


Obecny na rynkach mieszkaniowych w kilku największych miastach w Polsce, Ronson Development mieszkania kwalifikujące się do dopłat oferuje tylko na budowanym etapami osiedlu Młody Grunwald w Poznaniu.   


W ofercie Wawel Service osoby zainteresowane dopłatami znajdą w certyfikowanym przez NFOŚiGW, energooszczędnym budynku mieszkalnym w inwestycji Borkowska B1 i B2 oraz na osiedlu Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach. - Wiosną bieżącego roku planujemy rozpoczęcie kolejnej energooszczędnej inwestycji, tym razem na krakowskim Kurdwanowie – Halszki 28A. Również w tej inwestycji wybrane mieszkania będzie można nabyć korzystając z programu MdM - zapowiada Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.ple-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]