dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Taniej na obrzeżach miast 2014-06-25

Mieszkań w niższych cenach poszukujemy zwykle poza centralnymi dzielnicami miast. Analitycy portalu Dompress.pl sprawdzili, gdzie deweloperzy oferują takie lokale i o ile stawki ofertowe na obrzeżach aglomeracji są niższe od obowiązujących w centrach.         


W ofercie Dom Development znajdziemy dwa projekty położone nieco dalej od centrum Warszawy - osiedle Regaty i osiedle Klasyków. Jak informuje Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development, inwestycje te cieszą się dobrym odbiorem wśród klientów z uwagi na dobrą komunikację oraz dostępność zielonych terenów rekreacyjnych. Średnie ceny mieszkań w tych lokalizacjach to 5 670 zł/mkw. na osiedlu Regaty oraz 6 680 zł/mkw. na osiedlu Klasyków. Znacznie wyższe stawki obowiązują w centralnie zlokalizowanej, stołecznej inwestycji dewelopera - Żoliborz Artystyczny. Na osiedlu położonym 5 min. od Ronda Radosława za metr trzeba zapłacić średnio 8 545 zł.   


Robyg dysponuje zróżnicowaną ofertą. W swoim portfolio deweloper ma mieszkania na osiedlach w centralnych rejonach miast, jak City Apartments na warszawskim Żoliborzu, czy Albatross Towers i Słoneczna Morena w Gdańsku. Oferuje jednak również lokale w zewnętrznych dzielnicach. W Warszawie można je kupić m.in. na Osiedlu Królewskim, Królewskim Parku, Osiedlu Kameralnym i Young City, a w Gdańsku w projekcie Lawendowe Wzgórza. Oscar Kazanelson reprezentujący firmę Robyg zaznacza, że cena mieszkania zależna jest od wielu czynników, a decydujący wpływ ma na nią cena gruntu. Im bliżej centrum miasta powstaje lokal, tym stawki są wyższe.


Dolcan obecnie ma w sprzedaży trzy inwestycje znajdujące się na przedmieściach Warszawy. Wszystkie budowane są zgodnie z ideą mieszkań bezczynszowych. Należą do nich: osiedle Rudy Rydz w Rembertowie, osiedle Pasikonik w Markach i osiedle Żółte Tulipany w Rembelszczyźnie. Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan przyznaje, że ceny mieszkań w inwestycjach znajdujących się na obrzeżach miast różnią się od lokali w projektach centralnie położonych, czasem nawet o kilka tysięcy zł za metr. Wynika to głównie z różnicy w cenach gruntów. W podwarszawskim osiedlu Żółte Tulipany Dolcana mieszkania kosztują od 4 200 zł/mkw., a na osiedlu Czerwona Jarzębina II na stołecznym Zaciszu ceny są wyższe nawet o 2 700 zł za mkw.


W ofercie LC Corp można znaleźć projekty zlokalizowane w ścisłych centrach miast, jak Brzeska 5 we Wrocławiu, czy osiedle Grzegórzecka 77 w Krakowie, jak również inwestycje skierowane do klientów chcących odciąć się od miejskiego zgiełku. Należą do nich: Osiedle Słoneczne Miasteczko w Krakowie, Osiedle Stabłowicka 77 we Wrocławiu, czy Osiedle Przy Srebrnej w Gdańsku. Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp podkreśla, że położenie dalej od centrum, nie musi oznaczać złej komunikacji albo ubogiej infrastruktury. Ma jednak wpływ na cenę, która jest niższa średnio o 10-25 proc. od przeciętnych cen w danym mieście. Mirosław Kujawski zwraca też uwagę, że niższa cena nie oznacza gorszego standardu, ale wynika z niższego kosztu zakupu gruntu w tych lokalizacjach, w porównaniu do działek usytuowanych w centrach aglomeracji.


Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży i marketingu w J.W. Construction Holding powiedziała portalowi Dompress.pl, że na cenę mieszkania bez wątpienia istotny wpływ ma położenie nieruchomości. Dlatego dwupokojowe lokale w centrum Warszawy w inwestycji Bliska Wola w ofercie przedsprzedażowej firmy kosztują od 6300 za mkw., natomiast na stołecznej Białołęce, w osiedlu Zielona Dolina stawki ofertowe wynoszą od 4700 zł/mkw. Z kolei w projekcie Villa Campina w podwarszawskim Ożarowie lokale dostępne są już od 4400 zł za mkw.


Osoby poszukujące mieszkań w niższych cenach znajdą je w ofercie firmy Ronson w inwestycji Naturalis położonej w sąsiadujących z Warszawą Łomiankach. Lokale dwupokojowe na osiedlu są do nabycia już od 5500 zł/mkw. Mieszkania o pow. 55-56 mkw. można kupić już za 299.000 złotych. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development zwraca uwagę, że na położonych w pobliżu stołecznych Bielanach, ceny mieszkań w podobnym standardzie sięgają 7000-8000 zł/mkw.


Inpro na obrzeżach Gdańska ma ofertę w inwestycjach Wróbla Staw domy i Wróbla Staw. Projekty położone są przy jeziorze Wróbla Staw i Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a jednocześnie są dobrze skomunikowane z centrum miasta, do którego jest jedynie 5,5 km. Także w Tuchomiu, w odległości ok. 8 km od Gdyni Inpro realizuje osiedle domów jednorodzinnych Golf Park, znajdujące się również w otoczeniu lasów, przy jeziorze Tuchomskim. Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro szacuje, że dzięki dobrym połączeniom drogowym, z osiedli można dojechać do Gdyni i do Gdańska w ciągu 20 minut.


Wikana również realizuje projekty w zewnętrznych dzielnicach. Sylwia Szymańska dyrektor ds. sprzedaży i marketingu przyznaje, że są one często chętnej wybierane przez klientów niż głośne i zatłoczone centra miast. Uważa, że lokalizacja inwestycji nie ma tak znaczącego wpływu na cenę, jak jej standard, a w przypadku podobnej jakości mieszkań stawki są przybliżone.


W najnowszym, stołecznym projekcie firmy Matexi Polska, przygotowywanym przy ul. Księżycowej, mieszkania są do kupienia w cenie nieco powyżej 6000 zł za metr.  Inwestycja oferuje pełny dostęp do infrastruktury zarówno od strony warszawskich Bielan, jak i Bemowa. Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska zauważa, że to stawka konkurencyjna w porównaniu do ofert położonych na terenie warszawskiej Białołęki, a także projektów zlokalizowanych na peryferiach miasta.


Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Atal, przyznaje że ze względu na wartość gruntów w centralnych lokalizacjach, w zależności od miasta, cena za mkw. może być nawet o 60 proc. wyższa  niż w przypadku lokali na osiedlach położonych na przedmieściach. W Warszawie różnica może sięgać nawet 100 proc. Na wysokość stawek ma wpływ także standard wykonania projektu, który w centralnych lokalizacjach jest wyższy. 


Ewelina Juroszek przekonuje, że położenie inwestycji na obrzeżach miasta może być atrakcyjniejszą lokalizacją niż usytuowanie centralne. Atutami takiego położenia jest dostęp do terenów zielonych i zbiorników wodnych. Dojazd do centrum miasta może być nawet wygodniejszy niż z osiedli mniej od niego oddalonych, ale słabiej skomunikowanych. Jako przykład inwestycji firmy łączącej takie zalety dyrektor Atala podaje krakowski projekt Bronowice Residence, w którym metr kwadratowy wyceniony jest na 6200 - 6300 zł. 


Mieszkania położone z dala od centralnych obszarów aglomeracji Atal oferuje także w inwestycji Nowe Polesie w Łodzi. Można w nim kupić lokale w cenie 4700 – 4850 zł/mkw. Na osiedlu Ville Murano deweloper sprzedaje domy w graniczącej z Wrocławiem, Wysokiej w Gminie Kobierzyce. Cena nieruchomości mieści się w przedziale 3 350 – 3 500 zł/mkw.


W inwestycji Grota 111 zlokalizowanej we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, znajdującej się w odległości ok. 6 km od Rynku Echo Investment oferuje mieszkania wycenione o ok. 600 zł za mkw. taniej, niż w położonej w centrum Wrocławia, inwestycji Przy Słowiańskim Wzgórzu.  W poznańskiej dzielnicy Naramowice, w pobliżu terenów nadwarciańskich, deweloper realizuje Osiedle Jaśminowe. W tej inwestycji, oddalonej od centrum Poznania o ok. 6 km,  Echo  Investment oferuje mieszkania w cenie od 5 500 zł/mkw. 


Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment zauważa, że nie we wszystkich miastach centralna lokalizacja jest uważana za wartość dodaną. W przypadku Łodzi nie ma tak dużej różnicy, jak w innych miastach, w cenie mieszkań znajdujących się w centrum i na obrzeżach. Łódzka inwestycja Echo Investment - Osiedle Jarzębinowe,  położona poza centrum miasta, w dzielnicy Bałuty cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców ze względu na swoje atrakcyjne usytuowanie. Dariusz Cholewa przyznaje, że wiele osób decydujących się na zakup mieszkania w tej inwestycji przeprowadza się na osiedle właśnie ze śródmieścia.   


W ramach oferty Euro Styl  znajdziemy mieszkania ulokowane na obrzeżach Gdańska. Na Osiedlu Nowy Horyzont, położonym na granicy gdańskiej dzielnicy Łostowicegminy Pruszcz Gdański deweloper proponuje mieszkania w cenie od 3 990 zł/mkw. Na znajdującym się na pograniczu dzielnicy Pogórzegminy Kosakowo Osiedlu Morskim można kupić lokal w kwocie od 4 420 zł/mkw., a na Osiedlu Cytrusowym w miejscowości Kowale w gminie Kolbudy, w pobliżu gdańskich Łostowic, ceny zaczynają się od 3 870 zł. W powstającej w Pruszczu Gdańskim inwestycji  Młody Pruszcz cena ofertowa wynosi od 3 990 zł.


Wawel Service osobom chcącym uciec z hałaśliwego miasta oferuje energooszczędne domy w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. Segmenty o pow. od 102 do 200 mkw. z ogródkami, tarasami i miejscami postojowymi, ulokowane na działkach o pow. od 352 do 1242 mkw., kosztują od 3 830 zł/ mkw. brutto.  Przy zakupie nieruchomości można dodatkowo liczyć na dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dom można nabyć w kwocie zbliżonej do ceny 60 metrowego mieszkania w Krakowie.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Najwięcej dopłat w Warszawie 2014-06-23

Program dopłat do kredytów hipotecznych "Mieszkanie dla młodych" działa od początku roku. Wystartował bardziej dynamicznie niż jego poprzednik. W ciągu pierwszych 5 miesięcy funkcjonowania MdM wpłynęło 7 tys. wniosków o państwowe subwencje na zakup mieszkania, podaje Bank Gospodarstwa Krajowego.


Najwięcej mieszkań z dopłatą kupowanych jest w Warszawie. Aż 60 proc. wniosków złożonych o kredyt mieszkaniowy, do którego dopłaca rząd przypada na Mazowsze. Takich zobowiązań udziela obecnie 11 banków.


Wyraźny wzrost liczby zainteresowanych dopłatami zauważalny był w maju. Chętnych przybywa, bo mieszkania objęte programem stały się bardziej dostępne. Od kwietnia br. wzrosły limity cen metra lokali kwalifikujących się do dopłat. Tym samym, zwiększył się wybór takich mieszkań w ofercie deweloperów.   


Pula mieszkań, przy zakupie których można sięgnąć po dopłatę wciąż jednak nie jest duża. Na warszawskim rynku deweloperskim program obejmuje zaledwie co dziesiąte mieszkanie. Po kwietniowej podwyżce, limit ceny metra kwadratowego stołecznego mieszkania objętego MdM wzrósł do 6,1 tys. zł. To znacznie poniżej średniej stawki, jaka obowiązuje na warszawskim rynku nowych mieszkań. Według danych Emmerson Realty, lokale wprowadzane teraz w Warszawie do sprzedaży przez deweloperów kosztują przeciętnie ok. 7,5 tys. zł/mkw.


By móc zaoferować lokale w programie "Mieszkanie dla młodych" część firm obniża ceny w swoich inwestycjach. Z drugiej strony, po wzroście limitu w niektórych projektach ceny poszły nieco w górę. Najwięcej przecen można znaleźć na osiedlach znajdujących się na warszawskiej Białołęce. W tej dzielnicy stawki ofertowe najmniej odbiegają od obowiązującego w programie limitu cenowego.


Mieszkania z dopłatą znaleźć można na ogół w inwestycjach z odległym terminem realizacji. Nawet na Białołęce gotowe mieszkania w MdM należą do rzadkości. Do wyjątków można zaliczyć ofertę Barc Warszawa SA. Na osiedlu Tarasy Dionizosa deweloper ma w sprzedaży oddane do użytku lokale z dopłatą. Wszystkie mieszkania w tym projekcie kwalifikują się do programu, bo niedawno ich ceny poszły w dół. Deweloper obniżył stawkę ofertową do kwoty 5780 zł/mkw. Promocja obejmuje zarówno mieszkania w oddanym budynku, jak i lokale oferowane w drugim etapie budowy inwestycji. Na osiedlu przy Dionizosa (300 m. od Modlińskiej) można kupić kawalerkę w cenie od 199 988 zł, mieszkanie dwupokojowe od ok. 210 tys. zł  i trzy pokoje już za ponad 294 tys. zł.


Po wzroście limitu cen, najwięcej mieszkań z dopłatą przybyło właśnie na Białołęce. Dzielnica nadal oferuje lwią część stołecznych mieszkań dostępnych w MdM. Od kwietnia więcej lokali z dopłatą jest też na Bemowie. W niedalekiej perspektywie w tej dzielnicy spodziewać się można szerszej oferty takich lokali w rejonie ul. Lazurowej i Batalionów Chłopskich. W tej części Bemowa deweloperzy przygotowują do wprowadzenia na rynek tańsze inwestycje.


Oferty w ramach programu pojawiły się także w Warszawie w niektórych  inwestycjach na Bielanach, w Ursusie, na Targówku i w Wawrze. Można je nawet w niewielkiej ilości znaleźć na stołecznej Woli.   


Rynek deweloperski, nie tylko w Warszawie, ale i w całym kraju odnotowuje wzrost sprzedaży. Jak podaje firma Reas, w ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy znaleźli nabywców na 10 procent mieszkań więcej niż 2007 roku, w okresie największego rynkowego boomu.


Wzrost sprzedaży to nie tylko zasługa nowego programu dopłat. Tylko 10 proc. udzielonych w kraju kredytów hipotecznych w pierwszych trzech miesiącach tego roku to kredyty z dopłatą. Wiele osób kupuje nieruchomości za gotówkę. Do zakupu zachęcają przede wszystkim niskie ceny mieszkań.


Stawki na rynku deweloperskim utrzymują się wciąż poniżej tych z początku 2007 roku. Średnia cena mkw. stołecznych, nowych mieszkań, które weszły do sprzedaży w I kwartale br. wynosi ok. 7,5 tys. zł/mkw. Przeciętna stawka za mkw. lokali, które trafiały do stołecznej oferty przed 2014 rokiem wynosiła 8,9 tys. zł. W nowej ofercie mieszkania są o ok. 16 proc. tańsze. Warszawa nie należy pod tym względem do wyjątków. W innych dużych miastach, poza Krakowem, notowana jest podobna tendencja.


Autor: Barc Warszawa SA.


Mała dwójka, czy to nadal gorący towar 2014-06-10

Hitem sprzedażowym na rynku deweloperskim były dotąd dwa pokoje na 40 mkw. Czy zapotrzebowanie na takie lokale teraz spadło? Gdzie i w jakiej cenie je kupimy? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zajrzeli do biur sprzedaży deweloperów, by to sprawdzić.    


Robyg w każdej swojej inwestycji oferuje małe dwójki. Ich metraż zaczyna się od 36 mkw. i rośnie do 55 mkw. Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Robyg przyznaje, że najszybciej spośród lokali dwupokojowych sprzedają się te ok. o pow. 40 mkw. I to właśnie takich mieszkań w swoim portfolio Robyg ma najwięcej.  


 


W warszawskim Wilanowie na Osiedlu Królewskim i na Bemowie w Young City ceny zaczynają się od 6126 zł/mkw. Na Bemowie dwa pokoje (39,8 mkw.) z komórką lokatorską i parkingiem są dostępne już od 230 tys. zł. Z kolei w inwestycji Robyga City Apartments na stołecznym Żoliborzu dwójki można nabyć od 7170 zł/mkw.


 


W Gdańsku w Lawendowych Wzgórzach mieszkania z dwoma pokojami Robyg oferuje w cenie 4250 zł za mkw. W Słonecznej Morenie stawki zaczynają się od 4950 zł/mkw., a na osiedlu Albatross Towers – od 5400/mkw. Dodatkowo w gdańskich inwestycjach Robyg oferuje specjalną obniżkę, dzięki czemu mieszkania są od 8 tys. do 10 tys. tańsze.


 


W większości inwestycji Dom Development także można kupić mieszkania dwupokojowe do 40 mkw. Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development informuje, że lokale o tej powierzchni zawsze projektowane są w inwestycjach firmy z segmentu popularnego. W warszawskich projektach Dom Development dostępne są m.in. na osiedlu Derby w cenie od 6550 zł/mkw., Apartamenty Saska Nad Jeziorem - od 8900 zł/mkw. i w inwestycji Wilno II - od 6530 zł/mkw.


Dolcan ma dwupokojowe mieszkania o metrażu od 36,5 mkw. w stołecznym Miasteczku Rubikon. - Takie mieszkania będziemy oferować już w czerwcu także w II etapie naszej flagowej inwestycji Ogrody Ochota przy al. Krakowskiej. Dwójki będą zaczynały się już od 34,96 mkw. Tego typu lokale będą z pewnością w najbliższym czasie stanowiły znaczny procent we wprowadzanej przez nas ofercie - zapowiada Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.


Według Anny Sitnik, popyt na tego rodzaju produkt jest w dalszym ciągu bardzo duży, tym bardziej że niewielkich dwójek można szukać tylko w noworozpoczynanych inwestycjach. Zaznacza jednak, że nie w przypadku każdego projektu małe dwa pokoje sprzedają się najszybciej. Na osiedlach oddalonych od centrum miasta, w których cena za mkw. jest niższa, a charakter inwestycji przyciąga raczej rodziny z dziećmi, najczęściej wybierane są niewielkie mieszkania trzypokojowe.


Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp potwierdza te opinię. Udział tego rodzaju mieszkań w poszczególnych inwestycjach firmy jest różny. - Najwięcej takich lokali można znaleźć w inwestycjach zlokalizowanych w centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, gdzie grono klientów to osoby kupujące z myślą o wynajmie. Zdecydowanie mniejszy udział takich mieszkań znajduje się w projektach oddalonych od centrum, gdzie podstawową grupą klientów są rodziny, szukające większych mieszkań. W tych inwestycjach dominują mieszkania trzy pokojowe - wyjaśnia Mirosław Kujawski.


Niemal w każdej z inwestycji LC Corp oferuje mieszkania 2 pokojowe o powierzchni około 40 mkw. Ich ceny wahają się od 4150 zł/mkw. w Gdańsku do 8000 zł/mkw. w Krakowie i Warszawie.


J.W. Construction w ofercie przedsprzedażowej ma dwupokojowe lokale od 32 mkw. w warszawskiej inwestycji Bliska Wola w kwocie od 6300 za mkw. - Na osiedlu Zielona Dolina w stołecznej Białołęce ceny mieszkań dwupokojowych zaczynają się od 4700 zł/mkw. - informuje Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży i marketingu J.W. Construction. - W promocyjnej ofercie, w inwestycji Villa Campina w podwarszawskim Ożarowie oferujemy dwupokojowe mieszkania od 39 mkw. w kwocie nawet już od 4400 zł za mkw. - zapewnia Małgorzata Ostrowska. Nieduże dwójki od 38 mkw. deweloper ma też na osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach, Oaza Piątkowo w Poznaniu, w gdyńskiej Rezydencji Redłowo i łódzkim projekcie Centrum II.  


Dwupokojowe kompaktowe, lokale największym powodzeniem cieszą się też w krakowskich inwestycjach Activ Investment. Ich ceny zaczynają się od 5600 zł/mkw. W katowickich projektach dewelopera, gdzie więcej chętnych jest na kawalerki, dwa pokoje można kupić od 4700 zł/mkw. Maria Doerre dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Activ Investment przyznaje, że od kilku lat mieszkania dwupokojowe od 36- 42 mkw. stanowią około 25 – 30 proc. oferty firmy.  


Budimex Nieruchomości ma w sprzedaży mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 m kw. w III etapie poznańskiego osiedla Na Smolnej, gdzie można je kupić od 5400 zł/mkw. W stołecznych osiedlach Budimeksu są jeszcze nieco większe dwójki o metrażu 43-46 mkw. W Warszawie na osiedlu Pod Słońcem II na Bemowie można je kupić za  6200 zł/mkw., w Wiślanym Mokotowie przy ul. Bluszczańskiej – w cenie 7200 zł/ metr, a w inwestycji Gocławska II na Pradze Południe -  za 7000 - 7400 zł/ mkw. Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży w Budimex Nieruchomości powiedziała portalowi Dompress.pl, że popyt na mieszkania dwupokojowe wciąż jest wysoki, a największym zainteresowaniem nadal cieszą się mniejsze metraże tych mieszkań. Klienci mniej chętnie kupują dwa pokoje o pow. 52 mkw. i większej.


Klienci Atal zainteresowani są najbardziej mieszkaniami dwupokojowymi o metrażu 40-45 mkw. i trzypokojowymi od 55 do 65 mkw. - Zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami większymi, trzy, a nawet czteropokojowymi, informuje Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal. W nowych projektach deweloper zamierza zwiększyć udział mieszkań 3-pokojowych i 4-pokojowych od 80 do 100 mkw. Obecnie mieszkania dwupokojowe Atal sprzedaje w przedziale cenowym od 4 700 zł/mkw. w inwestycji Nowe Polesie w Łodzi do 8 700 zł/mkw. w prestiżowym projekcie Nadwiślańska 11 tuż obok Bulwarów Wiślanych w Krakowie.


 


Tylko we wrocławskich i krakowskich inwestycjach Atala poszukiwane są 40-metrowe lokale dwupokojowe. W Warszawie, Łodzi i Katowicach chętniej wybierane są większe mieszkania.  


Dwa pokoje do 40 mkw. niezmiennie cieszą się zainteresowaniem wśród klientów Ronson Development. Popularność tego typu lokali potwierdza fakt, że nie są one dostępne w ukończonych projektach Ronsona, ale wyłącznie w inwestycjach w trakcie budowy. - Można je kupić na osiedlu Sakura IV na warszawskim Mokotowie, czy w drugim etapie osiedla Młody Grunwald w Poznaniu - podaje Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development. Dwójki w warszawskich inwestycjach dewelopera, na osiedlach Sakura, Verdis i Espresso, wystawione są na sprzedaż w cenie 7-8 tys. zł/mkw. W Poznaniu na osiedlu Młody Grunwald II można je kupić za 5907 zł/mkw.


W inwestycjach Atlas Estates mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu również nadal są najbardziej poszukiwane. Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates zwraca uwagę, że ciekawą propozycją są również lokale, które dają możliwość zaaranżowania, zarówno jako kawalerkę, jak i mieszkanie z dwoma pomieszczeniami. Takie lokale dostępne są w ofercie Capital Art Apartments na warszawskiej Woli. Ceny dwójek w tej inwestycji kształtują się w przedziale 8900 - 9100 zł/mkw. Michał Witkowski przyznaje, że popyt na małe dwa pokoje nie jest regułą. Zielone otoczenie osiedla Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu przyciąga w pierwszej kolejności rodziny z dziećmi, które wybierają najczęściej mieszkania trzypokojowe. 


W ofercie firmy Dantex największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe lokale o wielkości 40-45 mkw.  Można je kupić w II etapie stołecznej inwestycji Dobra Wola. Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex  oblicza, że niewielkie mieszkania 2 pokojowe to ponad 1/3 oferty na tym osiedlu. Ceny dwójek oferowanych przez dewelopera zamykają się w przedziale 7 - 8 tys. zł/mkw.


Vikana najszybciej sprzedaje dwa pokoje o pow. ok. 48 mkw., choć w ofercie ma też  mniejsze dwójki.  Średnia cena lokali dwupokojowych znajdujących się w ofercie oscyluje w granicach 4700 zł/mkw., podaje Sylwia Szymańska dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Vikanie.  


Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro mówi o wyraźnym ożywieniu na rynku inwestycji mieszkaniowych. Zwraca uwagę, że małe mieszkania jedno i dwupokojowe cieszą się dużym zainteresowaniem i sprzedają się bardzo szybko. Zauważa jednak również wzrost popytu na lokale o większych metrażach, trzy czy czteropokojowe. Inpro oferuje obecnie małe dwójki w ramach inwestycji Chmielna Park, Czwarty Żagiel i Wróbla Staw w Gdańsku. Ich ceny są zróżnicowane, wynoszą średnio od 5000 do 7000 zł netto za mkw.


Yareal realizuje obecnie trzy projekty mieszkaniowe w Warszawie: Brylowska 2, Rezydencja Konstancińska  i Londyńska 5. We wszystkich oferta jest zróżnicowana, ale zawiera również małe dwójki. Lokale dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. przeważają w inwestycji Brylowska 2, w której prawie 70 proc. mieszkań jest już sprzedane, choć budynek dopiero wychodzi z ziemi. W Rezydencji Konstancińska na warszawskiej Sadybie klienci poszukują większych mieszkań. Powodzeniem cieszą się tam trzy, cztero, a nawet pięciopokojowe mieszkania, dostępne w cenach od 9 050 do 10 500 zł za metr. W ekskluzywnym projekcie Londyńska 5 na Saskiej Kępie powstaną głównie apartamenty, małych mieszkań jest niewiele.


Wawel Service ma w swoich inwestycjach szeroki wybór mieszkań kompaktowych – od 35 mkw. Mieszkania tego typu można znaleźć w dwóch energooszczędnych projektach dewelopera: Borkowska B1 i B2, Halszki 28A oraz  w Apartamentach Mochnackiego w Krakowie. Piotr Kijanka, dyrektor sprzedaży w Wawel Service przyznaje jednak, że przeciętna poszukiwana przez klientów powierzchnia jest zbliżona do 40 -60 mkw. Dwupokojowe mieszkania w krakowskich inwestycjach firmy można nabyć już od 5500 zł/mkw.  


 


Nieduże mieszkania dwupokojowe Matexi Polska oferuje w swoim projekcie Na Romera na stołecznym Ursynowie, w średniej cenie 8400zł/mkw. Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska powiedział portalowi Dompress.pl, że takie lokale sprzedają się ekspresowo we wszystkich inwestycjach firmy. Podaż niewielkich dwójek w ofercie Matexi Polska zwiększy się w III kwartale br., kiedy do sprzedaży trafią mieszkania w projektach: Kolska od nowa (powyżej 8 tys. zł/mkw.) i Księżycowa (ok. 6300zł/mkw.). Małe dwójki będą dostępne również w projekcie Apartamenty Marymont (powyżej 10,5 tys./mkw.), który wejdzie na rynek jeszcze w tym roku.


 


Grupa Inwest we wszystkich swoich inwestycjach sprzedaje małe mieszkania dwupokojowe w metrażu od 38 mkw. W osiedlach firmy na warszawskiej Pradze Południe dwójki kosztują średnio 6990 zł/mkw., a na Bemowie ok. 7390 zł/mkw. Urszula Hofman z Grupy Inwest potwierdza, że na przestrzeni  ostatnich 2-3 lat znacząco wzrósł popyt na mieszkania o małym metrażu, ale jak największej liczbie pokoi, tj. na mieszkania dwupokojowe o powierzchni  38-40 mkw. i trzy pokojowe 45–55 mkw. W kolejnych inwestycjach firma przewiduje wprowadzenie do sprzedaży mieszkań o podobnej strukturze.  


Dwa pokoje o niewielkim metrażu kupimy też w poznańskich inwestycjach Echo Investment. Na Osiedlu Jaśminowym takie lokale dostępne są od 32 mkw. (od 5500 zł/mkw.), a w najnowszej  inwestycji firmy - Park Sowińskiego stanowią ponad 11 proc. oferty (6.600 zł/mkw.). W Warszawie mieszkania dwupokojowe o pow. do 40 mkw. Echo Investment oferuje w Nowym Mokotowie (od 7600 zł/mkw.). W Łodzi w II etapie inwestycji Osiedle Jarzębinowe (do 4600 zł za mkw.) udział małych dwójek wynosi około 20 proc.  


Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment przyznaje jednak, że każda inwestycja ma swoją specyfikę i nie wszędzie kompaktowe mieszkania dwupokojowe są produktem oczekiwanym.  


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl zauważa również bardzo dużą popularność mieszkań dwupokojowych o małej powierzchni, niezależnie od inwestycji. Można je znaleźć na Osiedlu Amareno i Osiedlu Morskim w Gdyni (4813 zł/mkw.). Są również dostępne w gdańskich inwestycjach dewelopera: Futura Apartameny i Nowy Horyzont (4460 zł/mkw.) oraz w powstającym w miejscowości Kowale - Osiedlu Cytrusowym (4190 zł/mkw.), a także na osiedlu Młody Pruszcz w Pruszczu Gdańskim (4276 zł/mkw.). W przygotowywanym przez Euro Styl projekcie Impuls w Gdańsku również znajdą się małe dwójki.   


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Tarasy Dionizosa z gotowymi mieszkaniami 2014-06-05Barc Warszawa SA. zakończył pierwszy etap realizacji swojej inwestycji na warszawskiej Białołęce i przygotowuje się do budowy kolejnego budynku        


Osiedle powstaje przy zjeździe z Modlińskiej w ulicę Winorośli, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów dębowych. Wszystkie mieszkania oferowane w inwestycji kwalifikują się do dopłat w programie "Mieszkanie dla młodych". Kawalerkę w Tarasach Dionizosa można kupić już za 199 988 zł, mieszkanie dwupokojowe od 210 392 zł, a trzy pokoje w cenie od 294 780 zł.


W pierwszym etapie budowy inwestycji powstał czteropiętrowy budynek w kształcie litery L z  51 mieszkaniami 1 - 4 pokojowymi o powierzchni od 30 do 71 mkw. Znajdujące się w nim lokale zostały już oddane do użytkowania i w większości znalazły już właścicieli.


Deweloper przygotowuje się do rozpoczęcia budowy kolejnego budynku, który składał się będzie z niższej, czteropiętrowej części i wyższej o wysokości 8 pięter. Zaplanowano w nim 87 mieszkań. Będą to lokale od dwupokojowych o metrażu od 34 do czteropokojowych o powierzchni 73 mkw. Balkony lub tarasy przynależące do nich będą miały metraż do 14 mkw., a ogródki do 19 mkw.  


W kompleksie powstaną cztery budynki z garażami podziemnymi. Każdy z nich będzie miał zielone wewnętrzne patio z miejscem przeznaczonym do wypoczynku i zabaw dla dzieci. Usytuowanie Tarasów Dionizosa w okolicy Wydmy Nowodworskiej i w odległości zaledwie 150 mkw. od lasku dębowego sprawia, że przestrzeń osiedla w sposób bezpośredni "podłączona jest do natury". Jednocześnie położenie inwestycji 300 metrów od ulicy Modlińskiej, daje możliwość sprawnego dojazdu do centrum Warszawy.


Jak podkreślają przedstawiciele dewelopera, standardem wykończenia oraz aranżacją i jakością wykonania części wspólnych projekt dorównuje najlepszym inwestycjom w mieście. Potwierdza to godło Inwestycji Roku 2013, które Tarasy Dionizosa zdobyły, zostając laureatem w konkursie Muratora Expo.  


Gotowym budynek przy ul. Winorośli 12 został wyposażony w reprezentacyjny hol ze strefą wypoczynkową, wysokiej klasy windy, a w garażu podziemnym położona została posadzka epoksydowa.  W mieszkaniach w standardzie montowane są okna typu Portfenetr sięgające od sufitu do podłogi, dźwiękoszczelne, antywłamaniowe drzwi renomowanej marki, a ściany wykonywane są z wysokiej jakości materiałów o właściwościach tłumiących akustykę. Deweloper oferuje mieszkania również w opcji z wykończeniem pod klucz.


 


Autor: Barc Warszawa SA.e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]