dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Na starcie budowy bywa taniej 2014-11-26

Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami sprawia, że często na ich zakup trzeba decydować się zanim jeszcze ruszy budowa osiedla. Zaletą takich transakcji może być niższa cena za metr. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których projektach deweloperzy oferują tańsze mieszkania w przedsprzedaży.


Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal


W projektach, które realizujemy cena metra kwadratowego mieszkania jest stała bez względu na etap budowy. W ramach działań promocyjnych wprowadzamy zniżki na poszczególne lokale, np. aktualnie obowiązuje specjalna oferta cenowa na pięć mieszkań w warszawskiej inwestycji Nowe Bemowo.   


Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex 


Sprzedajemy mieszkania w dwóch inwestycjach w trakcie budowy: Miasto Wola I, którego budowa zakończy się w I kw. 2016 roku oraz Dobra Wola II, które ma być gotowe w IV kw.  2015 r. Każdy lokal wyceniany jest indywidualnie i trudno mówić o ofercie przedsprzedażowej. Dostosowujemy ceny do sytuacji na rynku i standardu obiektu.  


Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan


Klienci coraz chętniej decydują się na zakup nieruchomości na bardzo wczesnym etapie realizacji inwestycji. Mają wtedy pełny wybór. Wprowadzając nową inwestycję do sprzedaży typujemy zawsze pulę mieszkań, które sprzedajemy w nieco niższej cenie od innych. Zwykle takie mieszkania są tańsze o kilkaset złotych za mkw. Jednak przy obecnym popycie na rynku pierwotnym nie trzeba klientów specjalnie zachęcać. Dzięki wprowadzeniu ustawy deweloperskiej nabywcy czują się bezpieczniej kupując mieszkania w budowie.


Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development 


W okresie trzech kwartałów tego roku uruchomiliśmy rekordową liczbę 11 projektów. Na koniec września mieliśmy w ofercie 3.128 mieszkań w budowie i 2.504 lokale w ofercie, dzięki czemu klienci mają szeroki wybór. Chętnie kupowane są zarówno mieszkania już gotowe, jak i te na etapie realizacji. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, proponując najlepsze wsparcie.


Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w firmie Euro Styl


Fakt, iż oferowane mieszkania znajdują się w początkowej fazie realizacji nie ma dla naszych klientów większego znaczenia, szczególnie od momentu kiedy zaczęła obowiązywać tzw. ustawa deweloperska, która zabezpiecza ich interesy. Nie organizujemy przedsprzedaży mieszkań. Staramy w jak największym stopniu dostosować ofertę do potrzeb klienta, pod kątem lokalizacji, rozwiązań architektonicznych, jak i jakości materiałów.  


Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest


W inwestycjach Grupy Inwest rozpoczęcie sprzedaży mieszkań zwykle zbiega się z faktycznym startem budowy, nie można więc mówić o przedsprzedaży. Ceny oferowanych przez nas mieszkań nie ulegają zmianie. Klienci, którzy kupują na początku mają jednak największy wybór oraz możliwość wprowadzenia pewnych zmian architektonicznych w mieszkaniu. 


Rafal Zdebski, dyrektor handlowy Inpro


W większości naszych inwestycji mieszkania sprzedają się jeszcze przed ich ukończeniem. Jeśli zostaje kilka mieszkań, decydujemy się obniżyć cenę o kilka procent. Obecnie w promocyjnej cenie mamy 3 ostatnie mieszkania w projekcie Chmielna Park na Wyspie Spichrzów w Gdańsku i kilka mieszkań w gdańskiej inwestycji Czwarty Żagiel.


Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży JHM Development  


Aby zachęcić klientów do zakupu mieszkań na etapie budowy wprowadziliśmy określoną politykę rabatową. Upusty są najwyższe po rozpoczęciu prac budowlanych i zmniejszają się stopniowo w trakcie realizacji inwestycji. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy budowę i sprzedaż mieszkań na osiedlu Twoja Dolina w Katowicach w okolicy Doliny Trzech Stawów. Na tym etapie nasi klienci nie tylko będą mieli możliwość wyboru najlepiej usytuowanych lokali, ale również będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty rabatowej.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding SA.


W warszawskiej inwestycji Bliska Wola, która jest naszym największym przedsięwzięciem, obserwujemy bardzo wysokie zainteresowanie mieszkaniami w każdym etapie projektu. We wrześniu wprowadziliśmy do sprzedaży 3 etap inwestycji, w którym dostępnych jest 400 lokali o powierzchni od 24 mkw. do 121 mkw. w cenie od 6.222 do 8.200 zł/mkw. W początkowej fazie realizacji nie wprowadzamy raczej specjalnych ofert cenowych, ale regularnie organizujemy promocje,  w których np. garaż lub komórka lokatorska, czy akt notarialny jest gratis. Zazwyczaj mieszkania w każdym kolejnym etapie są nieco droższe.


Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp


Klienci chętnie decydują się na zakup mieszkania w budowie. Jest to widoczne szczególnie w naszych inwestycjach w Warszawie. W stołecznych projektach Mała Praga, Poborzańska, czy Promenady zostało sprzedanych od 40 do 50 mieszkań jeszcze przed wbiciem przysłowiowej łopaty. W tej sytuacji, trudno oczekiwać niższych cen w nowych inwestycjach.


Marta Jagłowska, marketing manager w Marvipol


W naszej ofercie mieszkania w trakcie budowy są tańsze od gotowych lokali. W osiedlu Central Park Ursynów, w którym budowa pierwszego etapu zakończy się w październiku 2015 roku, ponad 60 proc. mieszkań znalazło już nabywców, w ciągu 8 miesięcy od rozpoczęcia budowy. W naszych inwestycjach stawki systematycznie rosną wraz z postępami prac. Ceny mieszkań gotowych są o 15 proc. wyższe w porównaniu z tymi w momencie rozpoczęcia budowy. 


Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska


Nasza polityka cenowa nie zakłada różnicowania cen w zależności od stopnia zaawansowania inwestycji. W tej chwili rozpoczęliśmy aż trzy nowe projekty: Staffa 9, Kolska od nowa i Księżycowa 60. Od samego początku budowy widzimy duże zainteresowanie klientów wszystkimi inwestycjami.  Ustawa deweloperska daje obecnie nabywcom większe bezpieczeństwo zakupu.


Michał Skwarek, reprezentujący firmę Okam


Obecnie chętnie kupowane są nie tylko mieszkania, które zaczynają się budować, ale także te które są dopiero planowane. Nasza inwestycja na warszawskim Służewcu przemysłowym, której budowa jest dopiero planowana,  już teraz budzi bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów, mimo iż sprzedaż uruchomimy dopiero wraz z początkiem budowy. Mieszkania w przedsprzedaży są tańsze, a wysokość cen zależy od przebiegu procesu sprzedaży. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. 


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Widzimy rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań w Warszawie i Trójmieście, w których koncentruje się działalność Polnordu. Mieszkania, które mamy w ofercie szybko znajdują nabywców, jeszcze przed ich ukończeniem. Dla naszych klientów kluczowa jest nie tylko cena, ale i jakość  wykonania inwestycji oraz jaj lokalizacja.


Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin Developer


Mieszkania, w trakcie budowy, stają się znowu standardowym produktem rynkowym. Mamy w ofercie przedsprzedaży inwestycję Kępa Mieszczańska we Wrocławiu, w której trwa promocja mieszkań, a ceny zaczynają się od 5.890 zł/ mkw. W ramach promocji można nabyć mieszkanie 15 proc. taniej. 


Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg   


W naszym portfolio gotowe lokale stanowią zaledwie ok. 3 proc. z całej oferty 1.400 mieszkań. Większość lokali w naszych inwestycjach znajduje nabywców jeszcze przed rozpoczęciem budowy, bo wtedy klienci mogą wybierać mieszkania odpowiadające ich preferencjom. Ze względu na stabilną sytuację sprzedażową na rynku, stan zaawansowania budowy inwestycji nie ma wpływu na wysokość cen. Na uwagę zasługuje natomiast wprowadzona niedawno w inwestycjach Robyg bezpłatna usługa Smart House, dzięki której  każde mieszkanie będzie wyposażone w inteligentne systemy do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem oraz ochroną.


Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development


Zdecydowana większość lokali w naszych inwestycjach sprzedaje się jeszcze przed zakończeniem budowy, a duża część zaraz na jej początku. Często wprowadzamy oferty przedsprzedaży i wtedy klienci mogą liczyć na ok. 3-5 proc. niższe ceny w porównaniu do późniejszych cen w regularnej sprzedaży.


Edward Laufer, prezes Vantage Development


We Wrocławiu daje się zaobserwować stabilny wzrost cen, przede wszystkim w przypadku mieszkań dobrze zlokalizowanych, czego przykładem mogą być również nasze, centralnie usytuowane inwestycje: Promenady Wrocławskie i Centauris. Mimo, że nie obejmuje ich program dopłat, nie możemy narzekać na poziom sprzedaży.


Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service


Klienci chętniej kupują obecnie mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi. Większość lokali w oferowanych inwestycjach sprzedajmy już na początku budowy. Dużą rolę odgrywa tu ustawa deweloperska, dzięki której klienci czują się bezpieczniej. Dla nabywców istotne jest, że we wczesnej fazie budowy mogą nieodpłatnie wprowadzać zmiany w układzie ścian i instalacji lub zaplanować połączenie mieszkań. Należy zwrócić uwagę, że każda kolejna faza budowy zwykle pociąga za sobą wzrost przeciętnej ceny mieszkania o kilka procent. W naszej warszawskiej inwestycji Wizja Mokotów 30 proc. mieszkań zostało sprzedanych jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.


 


Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana


Klienci chętnie dokonują zakupu na wczesnym etapie budowy, gdyż cenią sobie duży wybór mieszkań i poziom proponowanych w tym czasie cen. Stawki ofertowe stosowane przez nas rosną wraz z tempem zaawansowania prac budowlanych.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Płacimy więcej za nowe mieszkania w Warszawie 2014-11-21

Nowe mieszkania w Warszawie kupowane są w coraz wyższej cenie za metr


 


Narodowy Bank Polski oblicza, że nabywcy nowych, warszawskich mieszkań w trzecim kwartale br. płacili za nie średnio 7.446 zł za metr. To prawie o 150 zł/mkw. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, kiedy kupujący wykładali przeciętnie 7.300/mkw.   


 


Z analizy ZBP możemy się również dowiedzieć, że średnia stawka ofertowa na rynku deweloperskim w Warszawie wynosi obecnie ponad 7.800 zł za metr. Od ceny transakcyjnej jest wyższa o ponad 370 zł.      


 


Większość osób poszukujących mieszkań w stołecznym inwestycjach nie planuje wydać na nie więcej niż 300 tys. zł. Wynika to z prostej zależności. Zakup mieszkań finansowany jest przeważnie kredytem, a w okolicy takiej sumy kończy się zdolność kredytowa większości nabywców.


We wprowadzanych do sprzedaży inwestycjach projektowane są mieszkania dostępne dla jak największej liczby kupujących. Chcąc zmieścić sie w cenie 300 tys. zł, licząc że za metr wydamy ok. 7.400 zł (zgodnie z wyliczeniami NBP) możemy kupić w Warszawie lokal o powierzchni ok. 40 mkw. Nie będzie to duże mieszkanie, ale uda nam się znaleźć w tym metrażu dwa pokoje, bo w nowych projektach deweloperzy oferują wiele przystępnych cenowo, kompaktowych dwójek.     


Najwięcej mieszkań w cenie do 300 tys. zł znajdziemy na warszawskiej Białołęce. W takiej kwocie kupimy tam nawet 60 metrowy lokal. Co więcej, prawie wszystkie mieszkania wystawione na terenie tej dzielnicy do sprzedaży przez deweloperów obejmie program dopłat Mieszkanie dla młodych. Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. przyznaje, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się niezmiennie małe mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 mkw., które kwalifikują się do dopłat.


- Na osiedlu Tarasy Dionizosa, które realizujemy przy ul. Winorośli w cenie ok. 300 tys. zł można kupić mieszkanie o pow. ok. 55 mkw. Mieszkania dwupokojowe są dostępne w kwocie od ok. 210 tys. zł. Wszystkie mieszkania, jakie mamy w ofercie, zarówno gotowe, jak i w realizowanym obecnie etapie wraz z miejscem garażowym obejmuje program dopłat - podkreśla Wojciech Stisz.       


Spory wybór tańszych lokali, których ceny nie przekraczają 300 tys. zł, jest jeszcze w projektach powstających we Włochach, na Bemowie, Targówku i w Ursusie. W centralnie położonych warszawskich dzielnicach,  takich jak Mokotów, Żoliborz także znajdą się nisko wycenione mieszkania, ale nie będzie ich wiele i będą to głównie kawalerki. Dysponując kwotą 300 tys. zł możemy też znaleźć dwa pokoje w Wilanowie, Ursynowie, ale dużego wyboru mieć nie będziemy.


W całym kraju oferta deweloperska rośnie. Tak też jest w Warszawie, a tym samym, zwiększa się również liczba najniżej wycenionych, stołecznych mieszkań. Obecnie w Warszawie na sprzedaż wystawionych jest ponad 18 tys. mieszkań, a oferta mieszkaniowa w coraz większym stopniu koresponduje z zapotrzebowaniem klientów. Jak wynika z danych GUS, od 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania.


Na przestrzeni lat obniżyły się też ceny stołecznych mieszkań. Widać to szczególnie, kiedy porównamy obecne stawki do cen obowiązujących w 2009 roku. Z analizy ZBP wynika, że 5 lat temu deweloperzy oferowali mieszkania w średniej cenie wynoszącej niemal 10.000 zł za metr. 


Obecnie oferta deweloperska w całym kraju zwiększa się, ale wzrost aktywności inwestorów idzie w parze z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkaniami ze strony kupujących. Wiele osób podejmuje teraz decyzje o zakupie ze względu na rekordowo nisko oprocentowane kredyty. Poza tym, część kupujących planuje nabyć mieszkanie jeszcze przed końcem roku, ponieważ od przyszłego roku, aby uzyskać kredyt hipoteczny musieliby posiadać minimum 10 proc. wartości nieruchomości  na pokrycie wkładu własnego do kredytu, a w tym roku wystarczy jeszcze 5 proc.  


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Oryginalne biuro - towar deficytowy 2014-11-18

Choć rynek biurowy w Polsce kwitnie, wśród powstających biurowców mało jest obiektów oferujących oryginalne biura       


 


Polski rynek biurowy przeżywa hossę. W tym roku inwestorzy dostarczą największą w historii naszego rynku ilość powierzchni biurowej. W całym kraju do użytku zostanie oddanych 680 tys. m kw. biur. To o 17 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Warszawa ma w tej puli największy udział. Na stołeczny  rynek wejdzie 350 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a to największa ilość od 2000 roku.


 


Nowa powierzchnia biurowa powstaje głównie w dużych zestandaryzowanych obiektach, które najczęściej powiększają potencjał istniejących już warszawskich stref biznesu. W parkach biurowych dostępne są zwykle duże powierzchnie typu open space, którymi zainteresowane są firmy i korporacje zatrudniające dużą liczbę pracowników i pojawiające się coraz liczniej w naszym kraju centra outsourcingowe.  


 


W wielu polskich miastach to właśnie sektor usług dla biznesu jest w tej chwili głównym najemcą biur, które często powstają dla konkretnych firm. W Warszawie tego typu centra również stanowią silną grupę firm wynajmujących powierzchnię biurową, choć liderem pod tym względem jest Kraków. W stolicy dominującym najemcą powierzchni biurowych pozostaje sektor finansowy, w tym głównie banki.   


W poszukiwaniu niestandardowej powierzchni


Nie wszystkie firmy są jednak zainteresowane wynajmem powierzchni w parkach biurowych. Część z nich strategicznie omija tego typu obiekty. Firmy świadczące np. usługi niematerialne z zasady lokują swoje siedziby w oryginalnych budynkach biurowych zlokalizowanych w centrach miast ze względu na częste kontakty z klientami. Najchętniej wybierają odrestaurowane kamienice lub mniejsze, wyróżniające się swoim charakterem, kompleksy biurowe. Niestety takich biurowców nie powstaje wiele.  


Kancelarie prawne, biura notarialne, agencje artystyczne i reklamowe, firmy doradcze, usługi wspierające biznes, pracownie architektoniczne, czy designerzy prowadzący własne atelier nie są zainteresowani modułami w biurowcach rosnących wśród innych biurowców. Poszukują oryginalnej powierzchni w klimatycznych wnętrzach nietuzinkowych  budynków. A takich na rynku brakuje.


W Warszawie można je znaleźć w usytuowanych centralnie zabytkowych kamienicach, które w ostatnich latach doczekały się renowacji, a ich powierzchnia przeznaczona została na cele biurowe, jak to się stało w przypadku m.in.: Pałacu Młodziejowskiego przy ul. Miodowej, kamienic przy ul. Próżnej 7 i 9, czy kamienicy Lipińskiego przy Alejach Jerozolimskich 63.


Lofty biurowe


Powierzchnię loftową, która sporadycznie pojawia się na warszawskim rynku biurowym  można znaleźć z kolei w zlokalizowanym pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto na warszawskim Muranowie - kompleksie biurowym Dzielna 60. Modernizacja i rozbudowa obiektu dobiega już końca. Kompleks rewitalizuje firma Ochnik Development, która podobnie jak znana, polska marka Ochnik, oferująca odzież i galanterię skórzaną, wchodzi w skład Grupy Ochnik.


 


Aranżacja budynków biurowych tworzących warszawski kompleks przy Dzielnej 60, których elementem charakterystycznym są ogromne okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni znajdujące się na parterze, nawiązuje do zabudowy starego Muranowa. Ich wnętrze kryje oryginalną loftową przestrzeń biurową o wysokości do 4,60 m. Architekci Bohdan Ufnalewski i Zbigniew Orliński zastosowali tu nowoczesne rozwiązania zapewniające funkcjonalne i efektywne wykorzystanie powierzchni, która daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o projektowanie biur.  


 


Dzielna 60 to adres dobry zarówno dla firm poszukujących biur o niewielkiej powierzchni - poniżej 100 m kw., jak i dużej przestrzeni biurowej. Moduły o metrażu 700 mkw. znajdujące się na poszczególnych kondygnacjach mogą być wykorzystywane w formie loftowego open space, jak i powierzchni gabinetowej albo mieszanej. A po połączeniu modułów można uzyskać również znacznie większą przestrzeń biurową.   


 


Biura dla wymagających


Bazą dzisiejszych budynków biurowych stały się zabudowania fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego. W biurowcach zachowane zostały detale konstrukcyjne dawnych obiektów i wyeksponowane niektóre elementy, jak np. stalowe słupy, podciągi, czy fragmenty ceglanych murów oraz zastosowane oświetlenie fabryczne, dzięki czemu budynki zachowały niepowtarzalny, industrialny charakter. Wszystkie te detale wpisują się w nowoczesną aranżację budynków i korespondują z takimi elementami jak szklane elewacje i nadbudowa, czy panoramiczna winda.  


- Oryginalnej powierzchni biurowej, jaką oferuje Dzielna 60, poszukują najczęściej kreatywne firmy, które także poprzez niepowtarzalny charakter biura budują swój wizerunek. Podczas projektowania powierzchni biurowych świadome wykraczają poza standardy. Niekonwencjonalny styl aranżacji powoduje, że miejsce pracy nabiera waloru wyjątkowości. Sprzyjają temu również nietypowe rozwiązania architektoniczne zastosowane w niestandardowych budynkach. Dla wielu firm jest też ważna panująca w biurowcu atmosfera, która w kameralnych obiektach jest bardziej przyjazna niż parkach biurowych - podkreśla Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development.           


Kompleks biurowy Dzielna 60 zapewnia work-life balance. Dzięki odpowiedniej aranżacji części wspólnych powstały tu dodatkowe miejsca służące wzajemnej komunikacji i integracji najemców; Strefa Relaku i Strefa Konferencyjna. Strefa Relaksu zapewni najemcom spokój i odpoczynek oraz rozrywkę w czasie wolnym od pracy, stając się miejscem mniej formalnych spotkań. Zarówno Strefa Relaksu, część konferencyjna, jak i restauracja znajdująca się na terenie obiektu zostaną urządzone w konwencji loftowej.  


Miejscem szczególnym dla kompleksu przy Dzielnej 60 będzie okazały, zielony dziedziniec i prowadzący do niego trakt główny. Znajdzie się na nim szklana pergola i balustrada, podświetlane ławki z siedziskami z drewna egzotycznego oraz inne elementy małej architektury, a największą jego ozdobą będzie piękna granitowa posadzka. Zgodnie z najnowszymi trendami, Dzielna 60 zaoferuje też usługi dla rowerzystów. Z myślą o nich powstają szatnie z natryskami oraz stojaki na rowery. 


 


Autor: Ochnik Development


 


Więcej wiadomości


 


http://www.dzielna60.pl/


KOLOROWE DNI - Osiedla Innova oraz Osiedla Moderno by FPP 2014-11-18

Od 17 do 22. listopada we wrocławskim Osiedlu Innova oraz Osiedlu Moderno trwać będą KOLOROWE DNI. Kampania, organizowana przez Fadesę Polnord Polska (FPP) stwarza możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanej na te okazję wyjątkowej oferty.    


 


Osoby, które odwiedzą w tych dniach biuro sprzedaży FPP przy ul. Nyskiej 50 we Wrocławiu będą mogły zakupić w promocyjnych cenach mieszkania w realizowanym obecnie pierwszym etapie Osiedla Moderno. Promocją objęte będą również ostatnie gotowe lokale, w ukończonym Osiedlu Innova.


 


Osiedle Innova (www.osiedle-innova.com), usytuowane we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, u zbiegu ulic Nyskiej, Pięknej i Jesionowej, zapewnia dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Gotowy kompleks, złożony z 9 eleganckich budynków, w których powstało 531 mieszkań, wyróżnia się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Projekt był wielokrotnie nagradzany  za nowoczesny design oraz wysoką jakość wykończenia. Lokalizacja Osiedla Innova to jedno z najcichszych miejsc na mapie akustycznej Wrocławia. Aranżacja urbanistyczna inwestycji pozwoliła wykreować na terenie osiedla przyjazdną przestrzeń, która zapewnia mieszkańcom wysoki komfort życia.   


 


Osiedle Moderno (www.osiedlemoderno.pl) powstaje przy ul. Pięknej, w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Innova. Budowa pierwszego etapu inwestycji rozpoczęła się wiosną tego roku, a termin oddania przewidziany jest 30. listopada 2015 roku. Powstanie tu 158 mieszkań usytuowanych w 4-piętrowym budynku z garażem podziemnym. W większości mieszkań znajdują się duże panoramiczne okna. Plan aranżacji wszystkich mieszkań pozwala na dowolne zaplanowanie kuchni, jako otwartego aneksu połączonego z salonem lub wydzielenia osobnego pomieszczenia.


 


Na terenie Osiedla Moderno znajdują się dwa zielone dziedzińce wewnętrzne. Na jednym znajdzie się plac zabaw dla dzieci, natomiast drugi wyposażony zostanie w sprzęt do ćwiczeń i stanie się strefą przeznaczoną do aktywnego spędzenia wolnego czasu dla dorosłych. Wśród wprowadzonych na osiedlu udogodnień  na uwagę zasługuje duża liczba komórek lokatorskich (113 komórek na 158 mieszkań) ulokowanych w większości na piętrach, kilka metrów od mieszkań oraz wspólne pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce.


 


Osiedle Moderno oddalone jest od centrum miasta i od dworca kolejowego Wrocław Główny zaledwie o kilka minut drogi. W najbliższej okolicy znajduje się kilkanaście supermarketów, hala kupców, przychodnie lekarskie, przystanki autobusowe i tramwajowe. W odległości 200 metrów od osiedla jest przedszkole i szkoła.


 


 


Więcej na www.fadesapolnord.pl


 


FPP została utworzona w roku 2005, a jej akcjonariuszami są hiszpańska spółka MARTINSA-FADESA S.A. (51% kapitału) i polska spółka  POLNORD S.A. (49% kapitału). FPP realizuje w chwili obecnej inwestycję Ostoja-Wilanów (www.ostoja-wilanow.com) w Warszawie  oraz Osiedle-Innova (www.osiedle-innova.com) i Osiedle-Moderno (www.osiedlemoderno.pl) we Wrocławiu. Ponadto FPP posiada w Polsce tereny wystarczające do wybudowania ponad 1.000 mieszkań. Od chwili zawiązania spółki do dnia 30. września 2014 FPP sprzedała 2.177 mieszkań i przekazała do odbioru ponad 2.000 lokali. W roku 2013 FPP sprzedała 355 mieszkań, przekazała do odbioru 252 lokale oraz osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 93,36 miliona złotych.


Tanie kredyty, wyższe limity 2014-11-14

Kredyty mieszkaniowe są dziś najtańsze w historii, a limity cen w programie dopłat Mieszkanie dla młodych coraz wyższe 
 
Najniższe w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych to efekt, trwającego już od dwóch lat, cyklu obniżek stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Co więcej, obserwatorzy rynku spodziewają się ich dalszej redukcji. Niestety marże banków, które są obok stóp procentowych, drugim czynnikiem składającym się na ogólne oprocentowanie kredytów, nie maleją. Wręcz przeciwnie, są dziś wyższe niż przed dwoma laty.
 
W czasie wakacji 2012 roku, kiedy RPP zaczynała obniżać stopy procentowe, przeciętna marża narzucana przez banki wynosiła 1,5 proc., a dziś, jak podają analitycy, kształtuje się średnio na poziomie ok. 1,8 - 1,9 proc. Pomimo wyższej marży, oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spadło do nienotowanego dotąd, niskiego poziomu. Przekłada się to na niższe raty spłacanych kredytów zaciąganych w złotych, a w przypadku osób ubiegających się o kredyt, na wyższą zdolność kredytową.
 
Banki dają więcej
 
Osoby chcące zadłużyć się na mieszkanie mogą dziś łatwiej niż wcześniej pożyczyć większą sumę. Banki nie skąpią pożyczkobiorcom. Jak oblicza Invigo, czteroosobowa rodzina, osiągająca miesięczny dochód na poziomie 5,5 tys. zł, czyli dwukrotnej średniej krajowej, dostanie w banku aż 540 tys. zł.
 
Od października br. łatwiej jest też dostać od państwa dopłatę do kredytu. W większości miast wzrosły limity cen, kwalifikujące mieszkania do programu Mieszkanie dla młodych. Znacząco na nowelizacji zyskali kupujący mieszkania w Warszawie, gdzie limit zwiększył się o 7 proc. A należy przypomnieć, że jak dotąd najwięcej preferencyjnych kredytów z dopłatą udzielanych jest właśnie w Warszawie i Gdańsku. Teraz szczególnie w Warszawie łatwiej będzie wyszukać w ofercie deweloperów odpowiednio nisko wycenione mieszkanie, żeby przy jego zakupie można było skorzystać z dopłat. Zainteresowani rządowymi subwencjami znajdą teraz takie lokale w warszawskich dzielnicach, w których były one dotąd niedostępne.
 
Jest w czym wybierać
Na koniec września deweloperzy mieli w Warszawie w sprzedaży ponad 18 tys. mieszkań. Oferta rośnie ale i sprzedaż utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. - Mieszkania sprzedają się obecnie znacznie lepiej niż w ubiegłym roku. Wiele osób decyduje się na zakup, chcąc skorzystać z dopłat do kredytu, szczególnie w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa, w której wszystkie mieszkania wraz z miejscem parkingowym kwalifikują się do programu dopłat. Do zakupu zachęcają też bardzo nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe. Klienci wciąż jednak ostrożnie wydają pieniądze. Największym powodzeniem cieszą się niezmiennie niewielkie lokale dwupokojowe o pow. do 40 mkw., oraz mieszkania trzypokojowe o metrażu 55 - 60 mkw., które wybierają rodziny z dziećmi - wyjaśnia Wojciech Stisz reprezentujący firmę Barc Warszawa SA.   
 
Duży wybór stołecznych mieszkań niewątpliwie sprzyja wzrostowi sprzedaży, zwłaszcza że na rynek wchodzą w przeważającej większości niewielkie, ekonomiczne, ale funkcjonalne mieszkania, których najbardziej poszukują klienci.  Rośnie też pula lokali objętych programem dopłat, choć limit wyznaczony w MdM dla Warszawy, wynoszący obecnie 6583 zł/mkw., jest wciąż znacznie niższy od średniej ceny transakcyjnej w Warszawie, która wynosi ponad 7.200 zł/mkw.

W przyszłym roku gorsze warunki w bankach


Osoby planujące sfinansowanie mieszkania kredytem jeszcze w tym roku mają możliwość zaciągnięcia zobowiązania z 5 procentowym, obligatoryjnym wkładem własnym. Od nowego roku będą musiały obowiązkowo posiadać kapitał w wysokości 10 proc. wartości nabywanej nieruchomości na pokrycie udziału własnego w kredycie.  


Kolejnym powodem do przyspieszenia decyzji o zakupie mogą być prognozy analityków rynku kredytowego, mówiące o planowanym przez banki podniesieniu marż kredytów hipotecznych. W ten sposób banki będą chciały zrekompensować utratę zysków spowodowaną niskim poziomem stóp procentowych. Obserwatorzy rynku wzrostu marż bankowych spodziewają się już w pierwszym kwartale przyszłego roku.


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Gdzie deweloperzy mają teraz więcej mieszkań z dopłatą 2014-11-13

Od października wybór mieszkań, przy zakupie których można skorzystać z rządowej dopłaty do kredytu najbardziej zwiększył się w Warszawie. Po zmianach limitów cen, kwalifikujących oferty do programu Mieszkanie dla Młodych, w niektórych miastach łatwiej jest znaleźć mieszkanie, do którego dopłaci państwo, a w niektórych trudniej niż dotychczas. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili sondę, aby ustalić, w których inwestycjach deweloperzy mogą zaoferować teraz więcej mieszkań w programie MdM.  


 


Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal


Nowe limity w programie Mieszkanie dla Młodych pozwalają naszym klientom kupić mieszkanie dopłatą w pierwszym etapie osiedla Mieszczańskiego we Wrocławiu, gdzie lokale są dostępne w cenie 4950 zł za mkw. i Nowe Polesie w Łodzi, gdzie oferujemy wykończone mieszkania o pow. 42-54 mkw., w cenie 4300 zł za mkw. W łódzkiej inwestycji co drugi lokal kupowany jest z dopłatą. W Warszawie w projekcie Nowe Bemowo w MdM oferujemy mieszkania o pow. 28-85 mkw. w cenie 6000 zł za mkw. W stolicy zainteresowanie dopłatami jest niewielkie, z 33 zawartych przez nas umów tylko dwa mieszkania finansowane były preferencyjnym kredytem.


 


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


Program dopłat  obejmuje teraz wszystkie mieszkania, jakie mamy w ofercie na osiedlu Tarasy Dionizosa w Warszawie, pomimo że w tym projekcie oferujemy mieszkania o podwyższonym standardzie. Niestety limit cenowy w MdM dla miejscowości podwarszawskich nie wzrósł, aż tak dużo jak dla stolicy, dlatego w gotowym kompleksie Rezydencja Kościuszki w Piastowie możemy zaoferować tylko pojedyncze mieszkania w programie.      


 


Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex


Jeśli chodzi o ofertę Dantex, obecnie kryteria programu spełniają gotowe, dwupokojowe lokale w warszawskiej inwestycji Dobra Wola I etap. Wielu klientów pyta o możliwość zakupu mieszkania z dopłatą, dlatego aby włączyć więcej ofert do programu, zdecydowaliśmy się obniżyć ceny. W tej chwili w sprzedaży na tym osiedlu dostępnych jest w programie  jeszcze 8 lokali w metrażach 56-68 mkw. 


 


Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan


Do programu Mieszkanie dla Młodych kwalifikują się obecnie 163 mieszkania w naszych inwestycjach w Warszawie i okolicach. Podobna liczba mieszkań będzie dostępna w pierwszym kwartale przyszłego roku, kiedy do sprzedaży wprowadzimy kolejne etapy już istniejących osiedli, np. osiedla Konik Polny.


Mieszkania mieszczące się w podwyższonych limitach programu oferujemy obecnie na osiedlu Kamyk Zielony, w którym mamy 3 lokale z dopłatą o pow. od 68 do 74 mkw., i na Osiedlu Konik Polny na Białołęce, gdzie dostępnych jest 120 mieszkań w MdM , a także w Rembertowie w inwestycji Rudy Rydz z 8 mieszkaniami z dopłatą i Rudy Rydz Las z 14 lokalami. Na osiedlu Pasikonik w Markach program obejmuje 7 mieszkań o metrażu 74 mkw., a w projekcie Żółte Tulipany w Rembelszczyźnie 11 mieszkań o metrażu od 57 do 70 mkw.


Od października faktycznie obserwujemy nieco większe zainteresowanie mieszkaniami w programie ze względu na ich większy wybór. Nie możemy jednak mówić o tak dużym zainteresowaniu, jak na początku roku, kiedy program wszedł w życie.


 


Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development


W wyniku podwyższenia limitu w MdM pula mieszkań w inwestycjach Dom Development spełniających wymogi programu poważnie się zwiększyła i obejmuje teraz ok. 40 proc. naszej oferty. Możemy zaoferować 730 mieszkań z dopłatą, głównie w osiedlach Palladium, Klasyków, Derby, Regaty, Wilno i Adria. W osiedlach Derby, Regaty, Adria i Klasyków mieszkania dostępne są od ręki, natomiast w osiedlach Palladium i Wilno będą przekazywane klientom w czerwcu i lipcu 2015 roku. Obserwujemy obecnie większe zainteresowanie mieszkaniami w ramach MdM, ponieważ z tak obszernej oferty klienci  mogą wybierać lokale spełniające wszelkie indywidualne wymagania.


 


Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest


Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie realizacji inwestycji na Pradze-Północ przy ulicy Siedleckiej w Warszawie, gdzie zaoferujemy wiele mieszkań kwalifikujących się do programu dopłat.


 


Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro


Inpro oferuje mieszkania objęte programem MdM w inwestycji Wróbla Staw Mieszkania w Gdańsku-Jasieniu. Obecnie w sprzedaży jest II i III etap, gdzie pozostało blisko 30 mieszkań  spełniających kryteria programu. Pod koniec roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży ostatni etap tej inwestycji, w którym powstanie 120 mieszkań i przy zakupie sporej części z nich będzie można skorzystać z dopłat.


 


Kaja Mirgos, dyrektor ds. sprzedaży JHM Development


Mieszkania dostępne w programie Mieszkanie dla Młodych oferowane są w naszych inwestycjach w Rumi, Koninie, Skierniewicach, Bełchatowie, Rawie Mazowieckiej oraz Brzezinach. Wśród naszych klientów największą popularnością program cieszy się w Rumi oraz Koninie, gdzie oferta mieszkań z dopłatą jest największa. Obecnie w ramach programu MdM możemy zaoferować ok. 30 proc. lokali. Stopniowy wzrost popularności programu obserwujemy od początku roku i oczekujemy, że przed jego zakończeniem odsetek mieszkań sprzedawanych w ramach programu może jeszcze wzrosnąć.


 


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding


W samej Warszawie posiadamy blisko 150 mieszkań objętych programem dopłat MdM i planujemy rozszerzenie oferty w ramach kolejnego etapu inwestycji Zielona Dolina położonej na stołecznej Białołęce. Po ostatniej zmianie limitów cen w MdM  na osiedlu Villa Campina, niedaleko warszawskiego Bemowa, pula mieszkań dostępnych w ofercie z rządowymi dopłatami zwiększyła się o ok. 40 lokali, a w projekcie Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie przybyło 10 mieszkań. W ramach MdM sprzedaje się ok. 20 proc. naszych lokali. Spodziewamy się, że taki poziom utrzyma się.  


 Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp


W naszych warszawskich inwestycjach trzykrotnie wzrosła dostępność mieszkań z dopłatą. Lokale w MdM dostępne są w inwestycji Osiedle na Woli, Poborzańska, Przy Promenadzie oraz Mała Praga. W Krakowie oraz Wrocławiu zmiana limitu cen była niewielka i trudno tu mówić o rewolucji. Za wcześnie jest też by dał się zauważyć wzrost zainteresowania klientów mieszkaniami, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat.    


 


Marta Jagłowska, marketing manager w Marvipol


Od października ilość mieszkań dostępnych w programie MdM zwiększyła się znacznie w naszej inwestycji Central Park Ursynów w Warszawie. W ofercie mamy obecnie ponad 100 mieszkań objętych dopłatami. Zauważyliśmy większe zainteresowanie programem klientów, którzy kupują mieszkanie na kredyt. Ok. 80 proc. z nich to młodzi ludzie, którzy mogą ubiegać się o dopłatę.


 


Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska


Wzrost limitów cen w MdM pozwolił nam dołączyć do puli mieszkań objętych programem dopłat lokale z inwestycji Księżycowa 60 w Warszawie, gdzie większość mieszkań z obowiązującego wcześniej cennika spełnia w tej chwili kryteria programu Mieszkanie dla Młodych.


 


Michał Skwarek, reprezentujący firmę Okam


Ze względu na niski próg cenowy program dopłat obejmuje tańsze projekty mieszkaniowe, których koszt wybudowania jest niższy, choćby ze względu na cenę gruntu. Nieruchomości, które spełnią kryteria finansowe programu zlokalizowane są na obrzeżach dużych aglomeracji. Nasza oferta skierowana jest do klientów poszukujących wysokiej jakości mieszkań w prestiżowych lokalizacjach, dlatego nie oferujemy mieszkań w programie MdM.


 


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


W ofercie mamy duży wybór mieszkań, które obejmuje program dopłat i praktycznie w każdej naszej inwestycji klienci znajdą mieszkania, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat do kredytu. Zmiana limitów cenowych w MdM wpłynęła na zwiększenie ilości mieszkań objętych programem.


 


Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg


W Warszawie w ramach MdM oferujemy mieszkania w dwóch inwestycjach, na Bemowie w Young City w cenie od 6250 zł za mkw. i w Wilanowie w inwestycji Młody Wilanów, w której ceny zaczynają się od 6100 zł za mkw. W Gdańsku, w każdej z trzech inwestycji Grupy mieszkania również kwalifikują się do programu rządowego wsparcia.


 


Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development


Po wzroście limitów liczba mieszkań, które objęte są programem MdM w naszych inwestycjach pozostała na podobnym poziomie. Mieszkania w ramach programu oferujemy głównie w Poznaniu w projekcie Młody Grunwald i Kamienica Jeżyce. Także za sprawą MdM mieszkania w tych inwestycjach cieszą się powodzeniem wśród kupujących, choć zmiana limitu nie miała istotnego wpływu na zainteresowanie klientów.


 


Violetta Wypych, dyrektor działu handlowego Rafin


Mieszkania objęte programem MdM oferujemy w Dobrym Osiedlu zlokalizowanym przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu. Zwiększenie  limitu cen spowodowało wzrost ilości dostępnych mieszkań w MdM.


 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych wciąż są za niskie, szczególnie w Krakowie. Pomimo to, mieszkania w ramach programu czekają na nabywców w naszych energooszczędnych inwestycjach: Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach oraz w kompleksie Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach, w których klienci mają również możliwość otrzymania bezzwrotnej dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania energooszczędnego w wysokości 11 tys. zł.


 


Agnieszka Wójcik dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana


Limity proponowane w MdM w wielu miastach, w których obecnie prowadzimy działalność wciąż dość istotnie odbiegają od realiów rynku. Wyjątkiem jest Zamość, gdzie po zmianie limitów mieszkania kwalifikują się do dopłat. Nie przełożyło się to jednak na większą liczbę zapytań klientów. Pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym, jakie teraz obserwujemy należy raczej wiązać z typową sezonowością sprzedaży.


 


Edward Laufer, prezes Vantage Development


W naszej ofercie nie ma mieszkań kwalifikujących do programu dopłat. Cena metra kwadratowego mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji wciąż daleka jest od takiej, która umożliwiałaby skorzystanie z rządowej dopłaty. Taka sytuacja powoduje, że osoby chcące skorzystać z dopłat skazane są na poszukanie mieszkań na obrzeżach miast.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Druga linia metra przyciąga inwestycje mieszkaniowe 2014-11-10

Po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja to trzy podstawowe czynniki, które decydują o atrakcyjności nieruchomości. W myśl tej zasady, trasa drugiej linii warszawskiego metra wytycza szlak nowym inwestycjom mieszkaniowym. Im bliżej stacji metra powstają mieszkania, tym szybciej znajdują nabywców. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, jakie projekty deweloperzy realizują w rejonie stacji metra i czy oferują w nich mieszkania kwalifikujące się do dopłat.   


Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży Atal


Obecnie realizujemy inwestycję Nowe Bemowo, zlokalizowaną nieopodal planowanej stacji metra Lazurowa. Osiedle położone przy ul. Narwik znalazło się w naszej ofercie w połowie lipca br. i w ciągu zaledwie trzech miesięcy nabywców znało 25 z 90 mieszkań, a 16 lokali zostało zarezerwowanych. Inwestycja objęta jest programem Mieszkanie dla Młodych.


Wanda Dzikowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Capital Art Apartments, Atlas Estates


Atlas Estates ma w ofercie mieszkania w inwestycji Capital Art Apartments, położonej na warszawskiej Woli, zaledwie ok. 200 metrów od stacji metra Rondo Daszyńskiego. Aktualnie przy ul. Giełdowej 4 trwa budowa dwóch ostatnich budynków. Część mieszkań zostanie oddana jeszcze w tym roku, a ostatnia pula lokali w tej inwestycji – w III kw. 2015 r. Obecnie w ofercie znajdują się mieszkania o metrażach od 31 m kw. do 115 m kw., których ceny wahają się pomiędzy 7,9 tys. zł, a 10,4 tys. zł za mkw. W Capital Art Apartments w pięciu budynkach powstaną łącznie 784 mieszkania. 


Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex


W pobliżu drugiej linii metra realizujemy większość naszych inwestycji. Usytuowane na Odolanach osiedla Dobra Wola i Miasto Wola położone są zaledwie 5 minut autobusem od stacji Rondo Daszyńskiego. W pierwszym etapie inwestycji Dobra Wola mamy w sprzedaży kilka ostatnich mieszkań, które spełniają kryteria programu dopłat MdM.


Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan


W pobliżu nowych stacji metra realizujemy inwestycję Czerwona Jarzębina II, która usytuowana jest pomiędzy stacją Targówek 2, a stacją Zacisze. Osiedle znajduje się na Zaciszu  przy ul. Krośniewickiej, w willowej części dzielnicy Targówek. Czerwona Jarzębina II to projekt, w którym powstaną 23 kameralne budynki o niskiej zabudowie z 46 mieszkaniami. Do każdego mieszkania przynależy miejsce postojowe w cenie i jest możliwość zainstalowania kominka. Osiedle zostanie ukończone w 2014 roku. Obecnie w sprzedaży mamy jeszcze 15 mieszkań o metrażu od 82 do 108 mkw. w cenie od 5.400 zł/mkw.


 


Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development


Dom Development ma obecnie w ofercie mieszkania na osiedlu Wilno, powstającym przy ul. Bukowieckiej 37, które zlokalizowane jest o 4 minuty jazdy pociągiem od Dworca Wileńskiego, gdzie znajduje się stacja 2 linii metra. W przyszłości, kiedy druga linia metra zostanie przedłużona do ul. Lazurowej, planujemy opracowanie projektu mieszkaniowego w tym rejonie.


 


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding


Posiadamy trzy inwestycje zlokalizowane w rejonie nowych odcinków metra: Bliską Wolę przy ulicy Kasprzaka w Warszawie, osiedle Villa Campina, znajdujące się w Kaputach, zaledwie 7 minut od warszawskiego Bemowa oraz Zieloną Dolinę na Białołęce u zbiegu ulic Zdziarskiej i Ostródzkiej.


Osiedle Bliska Wola, w którym powstanie 400 mieszkań o pow. od 24-121 mkw., które oferujemy w cenie ok. 7.000 zł/mkw., znajduje się niedaleko stacji metra Wolska i Rondo Daszyńskiego. Lokale w tym projekcie bardzo dobrze się sprzedają.


Dla mieszkańców Villi Campina, oferującej mieszkania o powierzchni 32-86 mkw. w cenie 4590 zł/mkw., udogodnieniem będzie możliwość przesiadki na Bemowie na stacji Młynów lub Księcia Janusza. Mieszkańcy Zielonej Doliny, gdzie dostępne są lokale o metrażu 29-86 mkw. w cenie od 4.700 zł, będą mogli skorzystać z metra na sąsiednim Targówku. Wszystkie mieszkania na Bemowie i Białołęce objęte są programem dopłat.


Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp


Uwzględniając dalsze plany rozbudowy drugiej linii metra, LC Corp realizuje obecnie budowę i sprzedaż m.in. inwestycji Poborzańska, która znajduje się ok. 700 m do planowanej stacji metra Bródno oraz Osiedla na Woli przy ulicy Sowińskiego, które położone jest ok. 1,3 km od planowanej stacji metra Księcia Janusza. Kiedy powstaną dalsze odcinki metra prowadzące na Pragę, realizowane obecnie Osiedle na Pradze zlokalizowane będzie ok. 800 m od stacji Mińska, natomiast etap IV Osiedla przy Promenadzie dzielić będzie od planowanej stacji Fieldorfa ok. 1,2 km. W każdej z tych inwestycji można znaleźć mieszkania spełniające kryteria programu Mieszkania dla Młodych.


Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska


Matexi Polska prowadzi inwestycje w pobliżu pierwszej linii metra, na warszawskich Bielanach i Ursynowie. Niedawno zaanonsowany przez nas projekt Pereca 11 znajduje się w doskonałej lokalizacji w centrum miasta, tuż obok nowej stacji metra Rondo Daszyńskiego, choć do przystanku Świętokrzyska także bez trudu z osiedla będzie można dojść nawet pieszo.


Michał Skwarek z firmy Okam


Nasza inwestycja InCity powstaje niespełna 300 m od stacji metra Rondo Daszyńskiego. W kompleksie przy ul. Siedmiogrodzkiej w czterech budynkach znajdzie się 483 mieszkań. Budowa ma zostać ukończona do końca 2017 roku. Pierwszy etap osiedla został już oddany, a realizacja drugiej fazy trwała od marca 2013 roku. Kolejnych 97 mieszkań będzie oddane do użytku w ciągu najbliższych tygodni. Od początku roku nabywców znalazło ponad 260 mieszkań apartamentów z pierwszego oraz drugiego etapu budowy. Ze względu na wysoki standard wykonania i prestiżową lokalizację inwestycja nie jest objęta programem MdM.


Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg


W pobliżu drugiej linii metra, ok. 150 m od jednej z planowanych stacji metra na Bemowie powstaje osiedle Robyg - Young City. To wieloetapowa inwestycja, w której znajdzie się ok. 1.300 mieszkań, z czego ponad 700 lokali zostało już sprzedanych. Obecnie w sprzedaży znajduje się już 5. i 6. faza projektu. Do końca października br. w Young City można nabyć lokale w promocyjnej cenie 6.250 zł/mkw., czyli w limicie cenowym, który obejmuje program MdM.


Robyg jest zainteresowany nowymi gruntami, które zlokalizowane są w pobliżu drugiej linii warszawskiego metra. W kontekście nowych projektów rozważamy takie dzielnice jak: Bemowo, Wola czy prawobrzeżna część miasta wokół trasy podziemnej kolejki.


Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development


Obecnie realizujemy dwie inwestycje na Woli: Espresso przy ulicy Jana Kazimierza oraz Verdis przy ulicy Sowińskiego. Oba projekty położone są w bliskiej odległości od nowych stacji drugiej linii metra. Mieszkań na tych osiedlach nie obejmuje MdM. W niedługim czasie chcemy również uruchomić trzecią inwestycję na warszawskiej Woli. Będzie to projekt City Link położony przy ulicy Skierniewickiej, tuż obok planowanej stacji metra Wolska.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


W najbliższych planach nie planujemy rozpoczęcia inwestycji w okolicy drugiej nitki metra. Jedna z naszych warszawskich inwestycji - Wizja Mokotów - znajduje się przy pierwszej linii kolejki – 5 minut od stacji metra Wierzbno, a ukończony już projekt – Mokotów Residence – przy stacji metra Służew.   


 


Olga Prokopiak, dyrektor marketingu i PR w Yareal


W odległości ok. 10 minut pieszo od planowanej stacji metra Płocka powstaje nasza inwestycja Brylowska 2. W budynku z podziemnym dwukondygnacyjnym parkingiem, zlokalizowanym przy Skwerze im. A. Pawełka, niedaleko stacji kolejowej Warszawa Zachodnia, powstaną 74 mieszkania o pow. od 29 do 87 mkw.  Prace budowlane zostaną zakończone na początku 2015 r. Ceny mieszkań zaczynają się od 7.200 zł/mkw. Oferta cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów, szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Dotąd nabywców znalazło 70 proc. mieszkań.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Apartament czy dom w Warszawie 2014-11-10

Warszawskie apartamenty, szczególnie te położone w prestiżowych miejscach, kosztują często znacznie więcej, niż stołeczne segmenty   


 


Osoby chcące zamieszkać wygodnie, poszukujące nieruchomości o większym metrażu stoją często przed wyborem, czy wybrać centralnie położone komfortowe mieszkanie, czy kupić segment usytuowany w większej odległości od centrum.


Domy wystawione na sprzedaż na warszawskim rynku wtórnym są znacznie droższe od deweloperskich. W przeważającej większości oferowane są w kwocie przekraczającej milion złotych. Ceny najtańszych warszawskich segmentów, które sprzedają deweloperzy zaczynają się od 600 - 650 tys. zł. W tej kwocie nie dostaniemy oczywiście nieruchomości w centrum miasta, ale w takich dzielnicach jak Białołęka, Wawer, czy Wesoła.


Należy tu również zaznaczyć, że tak wycenione, znajdziemy tylko nieliczne oferty plasujące się w dolnym przedziale cenowym. Chcąc wybierać w segmentach na Białołęce realnie musimy wydać znacznie więcej niż 4.000 zł/mkw. W Wawrze ceny są nieco niższe, w tej dzielnicy już sporo więcej segmentów jest wycenionych poniżej 4.000 zł za metr.


Deweloperzy rzadko rozpoczynają teraz budowę osiedli, w których powstają segmenty, a oferta dostępna na rynku kurczy się. W niektórych gotowych projektach pojedyncze oferty, które zostały jeszcze w sprzedaży zostały przecenione nawet o jedną trzecią. Przykładem może być tu Osiedle Przytulne usytuowane w pobliżu Wału Miedzyszyńskiego i Traktu Lubelskiego, przy ul. Kadetów 60. Dwukondygnacyjny dom w zabudowie bliźniaczej o atrakcyjnej, nowoczesnej bryle, powierzchni 177 mkw. można kupić za 693 tys. zł. Deweloper mocno zszedł z ceny, żeby zamknąć projekt.   


Segmenty od 4 tys. zł/mkw. do 10 tys. zł/mkw.


Poza Białołęką i Wawrem, w których firmy deweloperskie mają w Warszawie do zaoferowania zdecydowanie najwięcej segmentów, domy w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej znajdziemy także w Wilanowie i na Ursynowie, ale musimy na  nie wydać już znacznie więcej. W prawdzie w Wilanowie nieliczne nieruchomości są wycenione poniżej 5.000 zł/mkw., ale są też takie sprzedawane w kwocie dwa razy wyższej. Podobnie kształtują się najniższe ceny segmentów na Ursynowie. I rosną w zależności od usytuowania projektu.


W okolicy 4.000 zł/mkw. oscylują też stawki startowe segmentów w nielicznych projektach znajdujących się na terenie Bielan. Nowy segment kupimy też w warszawskich Włochach, ale tam musimy zapłacić 6.000 - 7.000 zł/mkw.


Według danych portalu nieruchomości Dompress.pl, w ofercie deweloperów w Warszawie jest ok. 450 domów. W prawdzie najtańsze stołeczne nowe segmenty wycenione są w okolicy 600 tys. zł, ale są to pojedyncze oferty na obrzeżach miasta. Realnie, żeby móc wybierać, na zakup warszawskiego segmentu trzeba mieć około miliona złotych. W takiej kwocie raczej trudno nam będzie znaleźć w Warszawie dom wolnostojący, chyba że bardzo nieduży lub do kompletnego remontu. Deweloperzy ich nie budują, bo ceny gruntu są w Warszawie zbyt wysokie. Jeśli chcielibyśmy  kupić działkę pod budowę domu w obrębie miasta musimy liczyć się z wydatkiem ok. 1.000 zł za metr kw.


Za ile luksus śródmiejskiej rezydencji


Wydawać by się mogło, że osoby dysponujące kwotą miliona złotych, które nie chcą kupować domu, ale stołeczne mieszkanie mogą zamieszkać gdzie tylko zechcą. Otóż okazuje się, że to dalece nie wystarczająca suma, aby móc kupić najtańszy apartament w najbardziej ekskluzywnych budynkach w Warszawie, jak Złota 44, Cosmopolitan, czy budynku Opera, w którym za metr kw. w apartamencie o metrażu 200 mkw. trzeba zapłacić 50 tys. zł.      


Za liście najbardziej luksusowych warszawskich adresów znajdują się jeszcze takie apartamentowce jak: Rezydencja Foksal, Morskie Oko z apartamentami wycenionymi od 23 tys. zł/mkw., Mokotowska 8, Villa Monaco, czy Drewniana 9, gdzie średnie stawki wynoszą 35 tys. zł/mkw. Ceny najdroższych stołecznych penthouse'ów przekraczają 15 mln zł.


Tego typu oferta nie jest skierowana dla przeciętnego Kowalskiego. Topowe apartamenty kupują zazwyczaj zagraniczni inwestorzy, biznesmeni oraz osoby publiczne i animatorzy show-biznesu.


Pomijając lokale z najwyższej półki, jak podaje Związek Banków Polskich, mieszkania w Warszawie kupowane są przeciętnie w kwocie ponad 7,2 tys. zł/mkw. W cenie stołecznego segmentu znajdującego się większej w odleglejszych od centrum miasta, bez problemu kupimy zatem 100 metrowe mieszkanie w większości lokalizacji centralnych dzielnic.  


Jednak nie wszędzie na terenie Mokotowa, Żoliborza, Ochoty, a tym bardziej w Śródmieścia dostaniemy aż tak duży lokal. Na przykład, żeby zamieszkać w mokotowskim, prestiżowym Białym Kamieniu przy Polu Mokotowskim musimy wydać od 14 do 24 tys. zł za mkw. Zbyt dużego mieszkania nie kupimy też mając do wydania nawet milion złotych w atrakcyjnych inwestycjach na modnym, stołecznym Powiślu, które również wycenione są tam na co najmniej kilkanaście tysięcy złotych za metr.   


Jeśli zamiast segmentu, wybierzemy mieszkanie poza centrum, w takich dzielnicach jak: Bemowo, Ursynów, Praga, czy Wilanów możemy kupić lokal o metrażu 120 mkw. i większym. Jak duże uda nam się kupić mieszkanie zależy od jakości i usytuowania osiedla. Na Białołęce w nowym bloku w cenie segmentu dostaniemy nawet ok. 200 mkw.   


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]