dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Aranżacja przestrzeni biurowej nakręcająca kreatywność 2014-12-31

Na szybko rozwijającym się rynku biurowym coraz większą popularność zyskują rozwiązania, związane z nowym sposobem aranżacji środowiska i miejsca pracy 


 


Boom budowlany na rynku biurowym w Polsce szczególnie widoczny jest w aglomeracji warszawskiej. Warszawa bryluje z resztą pod tym względem, nie tylko w kraju, ale również w Europie Środkowej. Imponująca jest nie tylko skala powstających w naszym kraju inwestycji, na uwagę zasługuje też ewolucja rynku związana z wprowadzaniem nowych rozwiązań aranżacyjnych w biurach.


 


Coraz więcej firm zauważa potrzebę dopasowania przestrzeni biurowej do trybu i sposobu pracy swoich pracowników. Stworzenie możliwie najbardziej optymalnych warunków do pracy ma przynieść wzrost jej efektywności. Chodzi o to by miejsce pracy sprzyjało integracji i aktywności zespołu.


 


Firmy odchodzą od podziału gabinetowego, czy open space i coraz częściej projektują biura w formie otwartej przestrzeni, ale w podziale na różne strefy. Przestrzeń biurowa zaaranżowana według tej zasady oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie.


 


Biura zaprojektowane zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace zapewniają również miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, w tym sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny.


 


W ten sposób, dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy. - Coraz więcej firm ma potrzebę tworzenia niestandardowych powierzchni biurowych, a w nich elastycznych i wygodnych miejsc pracy. Zamknięte gabinety zastępuje przestrzeń podzielona na części do koncepcyjnej pracy całego zespołu oraz do pracy indywidualnej. W związku z tym wielu najemców poszukuje budynków, które pozwalają na wprowadzenie takiej plastycznej koncepcji - przyznaje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. 


- Nowe biurowce, oferujące zestandaryzowane, modułowe powierzchnie nie zapewniają takiego potencjału aranżacyjnego, jaki dają nietypowe, rewitalizowane obiekty. Kompleks Dzielna 60, który modernizujemy na warszawskim Muranowie idealnie wpisuje się w nową koncepcję projektowania biur. Oferujemy w nim biura loftowe, które dzięki nietradycyjnym rozwiązaniom otwierają większe możliwości. Mamy np. powierzchnie dwupoziomowe, czy takie biura których wysokość dochodzi do 4,6 m. Zachowane elementy konstrukcyjne dawnych obiektów fabryki tabacznej Noblesse, jak np. ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli tworzą w naturalny sposób dodatkowe przestrzenie do komunikacji - zauważa Jacek Ochnik.     


 


Prezes Ochnik Development wyjaśnia, że nie tylko powierzchnia biur aranżowana jest zgodnie z zasadą tworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy zespołowej. Nowoczesne budynki biurowe także zapewniają atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne, służące nieformalnym spotkaniom i integracji pracujących w nich osób. - Takim miejscem w biurowcu może być sala bilardowa, sala ćwiczeń, czy pomieszczenia przeznaczone do relaksu, w których można wyciszyć się i odpocząć. Przy Dzielnej 60 w Warszawie służyć temu będzie specjalna Strefa Relaksu. Podobne funkcje będzie pełnił również zielony, wewnętrzny dziedziniec z miejscami do wypoczynku i restauracją z ogródkiem kawiarnianym - wyjaśnia Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. 


 


Przed wdrożeniem nowej koncepcji aranżacyjnej biura firmy przeprowadzają często analizy, które pozwalają określić, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu i które części biura są najczęściej wykorzystywane. Wszystko po to by pracownikom było jak najwygodniej, aby nowe biuro mogło zapewnić maksymalny komfort i było możliwie najlepiej dostosowane do specyfiki pracy w firmie.


 


Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że  nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura.


 


Banki rozdają kredyty mieszkaniowe 2014-12-29

O kredyt mieszkaniowy jest dziś łatwiej, ale choć banki chcą pożyczyć więcej, ostrożnie zaciągamy zobowiązania  


Mniejszy koszt kredytów mieszkaniowych, dzięki rekordowo niskim stopom procentowych, przełożył się na spadek miesięcznych rat spłaty. To z kolei sprawiło, że banki wyżej oceniają naszą zdolność kredytową i są skłonne pożyczyć nam więcej niż wcześniej.


Analitycy podają, że trzyosobowa rodzina osiągająca miesięcznie dochód w wysokości 5 tys. zł netto, może dziś pożyczyć na mieszkanie prawie 450 tys. zł. To najwięcej od 5 lat. Jest jednak i gorsza wiadomość dla osób planujących zadłużyć się na mieszkanie.


Od początku 2015 roku od kredytobiorców zaciągających zobowiązania na mieszkania banki będą wymagały 10 procent wkładu własnego do kredytu. Podwyżka obowiązkowego udziału o połowę (w 2014 roku wkład własny wynosił 5 proc.) może na początku nowego roku spowodować lekkie obniżenie zainteresowania zakupem mieszkań, szczególnie wśród osób, które nie mają zgromadzonych oszczędności.


Wydaje się jednak, że deweloperzy nie biorą tego pod uwagę. Kiedy przyjrzymy się sytuacji na rynku nowych mieszkań, okaże się, że rośnie liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych nowych inwestycji. W ciągu ostatniego roku ruszyło o jedną trzecią budów więcej niż rok wcześniej.


Podobnie jest z pozwoleniami na budowę. Tak dużą, jak w ciągu minionego roku, liczbę pozwoleń na budowę deweloperzy otrzymali ostatnio w 2009 roku. Szczególny pod tym względem był listopad 2014 roku, kiedy firmy deweloperskie dostały ponad 70 proc. więcej pozwoleń na budowę niż w analogicznym miesiącu przed rokiem.


Mniejsza powierzchnia, łatwiejsza spłata


Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że od kilku lat regularnie zmniejsza się średnia powierzchnia mieszkań i domów oddawanych do użytku przez deweloperów. Powód? Zainteresowanie klientów małymi lokalami.      


Choć kredyty są dziś bardziej dostępne, osoby kupujące mieszkania zaciągają je znacznie ostrożniej niż wcześniej. - Największym zainteresowaniem w Warszawie cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 45 mkw. - przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa. - W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ul. Winorośli najszybciej sprzedają się najmniejsze dwójki, które można kupić już za niewiele ponad 200 tys. zł. Jeśli chodzi o mieszkania trzypokojowe, klienci najchętniej wybierają te nieznacznie przekraczające 50 mkw. Takie mieszkanie w Tarasach Dionizosa można nabyć w cenie niespełna 290 tys. zł - informuje Wojciech Stisz.    


Wojciech Stisz dodaje, że obecnie w przypadku mieszkań o powierzchni 50-60 mkw. kupujący oczekują już trzech pokoi, a jeszcze kilka lat temu o tym metrażu wybierane były mieszkania dwupokojowe.


Klienci omijają banki


Osoby, które korzystają dopłat do kredytów także rozważnie wybierają mieszkania. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego, przeciętna powierzchnia mieszkania kupowanego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wynosi nieco ponad 53 mkw. 


Przypomnijmy, że największą popularnością program dopłat cieszy się w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. W województwie wielkopolskim i pomorskim powodem tego są limity cen w MdM ustalone na poziomie przystającym do stawek rynkowych, stąd łatwo w tych miastach znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. Warszawa to dominujący w kraju rynek mieszkaniowy, gdzie sprzedaje się najwięcej mieszkań deweloperskich, w tym także tych z dopłatą.  


Dostosowanie oferty deweloperskiej do wymagań kupujących to jeden z powodów, utrzymującej się na rekordowo wysokim poziomie, sprzedaży nowych mieszkań. Drugim powodem są nisko oprocentowane i łatwiej dostępne kredyty.


W bankach nie ma jednak kolejek. Wiele osób kupuje teraz nieruchomości bez wsparcia kredytowego. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl szacują, że w niektórych inwestycjach nawet co trzecie mieszkanie nabywane jest za gotówkę. Więcej lokali niż w latach poprzednich kupowanych jest teraz w celach inwestycyjnych i pod wynajem. Szczególnie, że lokowanie oszczędności w bankach stało się zupełnie nieopłacalne.


     
Autor: Barc Warszawa SA.


Warszawski rynek biurowy urośnie o 15 proc. 2014-12-23

W ciągu najbliższych 2 lat w Warszawie przybędzie ok. 640 tys. mkw. powierzchni biurowej, to prawie 15 proc. całej obecnej oferty. Na stołeczny rynek trafi w tym roku największa ilość powierzchni biurowej od 14 lat    


 


Warszawski rynek biurowy od kilku lat intensywnie się rozwija. Obecnie w Warszawie w budowie jest prawie 640 tys. m kw. powierzchni biurowej, która zostanie oddana w ciągu najbliższych 2 lat, obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. To więcej niż buduje się łącznie na pozostałych rynkach w kraju, na których powstaje ok. 520 m kw. biur. Poza stolicą, najwięcej powierzchni biurowej przybywa obecnie we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.  


 


W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddane zostały do użytku cztery budynki o łącznej powierzchni prawie 60 tys. m kw. Nowej powierzchni dostarczyły Warsaw Spire B (20 tys. m kw.), Nimbus (19 tys. m kw.), Plac Małachowskiego (12 tys. m kw.) i Garden Plaza (8,5 tys. m kw.).  Do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają ukończenie kolejnych 90 tys. m kw. biur.


 


Dodatkowo oddane zostaną także starsze budynki biurowe, które przechodzą obecnie gruntowną modernizację, należą do nich m.in. Spektrum Tower, czy odnawiane, dawne obiekty fabryczne jak np.: Ferio Wawer i Copernicus Square.


 


Inwestorzy rewitalizowanych budynków starają się znaleźć swoją niszę, wyeksponować unikalne cechy budynków by wyróżnić się na konkurencyjnym, warszawskim rynku. Udaje się to firmie Ochnik Development modernizującej obiekt biurowy Dzielna 60 na warszawskim Muranowie.    


 


Kompleks usytuowany pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto, którego modernizacja niebawem się zakończy, zaoferuje biura loftowe w zabudowaniach dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.


Jak podkreśla Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development, powierzchnia biurowa, jaką zapewniają tego typu, rewitalizowane, historyczne budynki fabryczne jest ciekawą propozycją na, zdominowanym przez parki biurowe, warszawskim rynku.


- Biura loftowe, jakie oferuje Dzielna 60 otwierają  znacznie większe możliwości aranżacyjne niż tradycyjna powierzchnia biurowa. Duże okna, wysokość do 4,60 metra, czy zachowanie we wnętrzach takich elementów jak: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli sprawiają, że przestrzeń biurowa ma niepowtarzalny, industrialny charakter. Wyjątkowy układ wnętrz przekłada się na atmosferę, sprzyjającą kreatywności - zauważa Jacek Ochnik.


 


Kompleks biurowy Dzielna 60, składający się z 5 budynków, dostarczy 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt zaoferuje także nowoczesne rozwiązania jak: szklana elewacja budynku głównego, panoramiczna winda, szklana pergola i balustrada, czy ławki z drewna egzotycznego, które uatrakcyjnią zielony trakt i dziedziniec wewnętrzny.   


 


Rozwój segmentu biurowego w naszym kraju, na skalę dotąd nie notowaną, może być powodem do satysfakcji. W całej Polsce inwestorzy oddadzą w tym roku do użytku 680 tys. m kw. powierzchni biurowej (dane JLL). To rekordowa ilość biur w całej historii branży.


 


Poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów wśród deweloperów owocuje dużą aktywnością inwestycyjną. Warszawa z 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biur stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej. Drugim rynkiem w regionie jest Budapeszt z 3,1 mln mkw., trzecim Praga z ok. 2,9 mln mkw., a czwartym Bratysława z 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej.


 


Polska jest pozytywnie oceniana przez zagranicznych inwestorów, dla których szczególnie warszawski rynek jest alternatywą do inwestowania na rynkach Europy Zachodniej. W ostatnich latach nasz kraj awansował również do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja do lokowania centrów usług wspólnych międzynarodowych korporacji oraz centrów outsourcingu. Wpłynęło to także bezpośrednio na rozwój sektora biurowego w naszym kraju.


 


 


 


Czy nowe mieszkania drożeją 2014-12-22

W ostatnich miesiącach wzrosły średnie ceny transakcyjne mieszkań kupowanych na rynku deweloperskim. Czy świadczy to o wyborze mieszkań w wyższym standardzie? Czy oznacza, że nowe mieszkania zaczęły drożeć? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zapytali deweloperów, czy w nowych projektach stawki ofertowe są wyższe. 


 


Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment 


 


Inwestycje Activ Investment , zarówno w Krakowie, jak i Katowicach sprzedają się w większości już na  etapie tzw. dziury w ziemi. Pomimo dużego popytu, początkowe ceny w projektach utrzymujemy na tym samym poziomie.


 


Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal


 


Atal prowadzi transparentną politykę cenową. Zmiany cen związane są głównie z ofertami promocyjnymi. Przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań tak szacujemy ich wartość, aby ceny utrzymywały się na tym samym poziomie przez cały czas. W naszej opinii, wzrost cen na rynku mieszkań spowodowany jest powrotem do budowy mieszkań o wyższym standardzie. Wiąże się z wyższymi stawkami w osiedlach, które realizowane są obecnie w podwyższonym standardzie.


 


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


Na rynku mieszkaniowym panuje dobra koniunktura. Za dużym popytem idzie zwiększona podaż mieszkań, co powoduje, że ceny stabilizują się. Cenniki w naszych inwestycjach w ostatnich kwartałach wyglądały bardzo podobnie. Oferujemy sezonowe promocje, obniżające całkowity koszt zakupu i wykończenia lokalu. Na przykład w budynku ConceptHouse Mokotów w Warszawie pakiet wykończeniowy o wartości 1300 zł za m kw. oferujemy do końca roku gratis.


 


Długoterminowo obserwujemy natomiast tendencję, w ramach której część mieszkańców miast przenosi się z przedmieść z powrotem do centrum. W związku z tym zauważalne jest większe zainteresowanie projektami z segmentu średniego-wyższego.


 


Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa


 


W naszych projektach ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie. W osiedlu Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce obniżyliśmy nawet nieco stawki, by wszystkie mieszkania kwalifikowały się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych.   


 


Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex


 


Nie zmieniliśmy oferty cenowej w naszych inwestycjach.


 


Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan


 


W naszych projektach ceny pozostały bez zmian. Na wybrane mieszkania w części inwestycji wprowadziliśmy promocje cenowe. Obserwujemy natomiast, że wzrosła całościowa kwota zawieranych transakcji. Nabywcy decydują się na coraz większe mieszkania. Obecnie dużą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, podczas gdy jeszcze rok temu kupowane były niemal wyłącznie niewielkie mieszkania dwupokojowe.


 


Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development


 


Wzrost średnich cen transakcyjnych może być spowodowany zakupami klientów gotówkowych, którzy nabywają mieszkania w celach inwestycyjnych w atrakcyjniejszych lokalizacjach miasta. W naszej ofercie ceny są stabilne, choć w niektórych osiedlach zostały lekko podniesione.


 


Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer


 


Rynek pierwotny powoli pnie się w górę, co naturalnie wpływa na wzrost średnich cen transakcyjnych we Wrocławiu. Klienci poszukują mieszkań o podwyższonym standardzie deweloperskim. Ogólny wzrost cen można również odnieść do podwyższenia progu w programie MdM dla Dolnego Śląska i Wrocławia.


 


Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment


 


W naszym przypadku kolejne, wprowadzane do sprzedaży projekty mają równie wysoki standard jak wcześniejsze. W ciągu ostatniego roku faktycznie zaobserwowaliśmy lekki wzrost cen mieszkań.


 


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Euro Styl


 


Nie zauważamy, aby obecnie klienci, którzy wcześniej rozważali zakup mieszkania z segmentu popularnego, decydowali się na zakup w droższych osiedlach. Spore zainteresowanie klientów mieszkaniami wpływa na ceny. Ceny są regularnie korygowane w odpowiedzi na wzrastające koszty realizacji inwestycji.


 


Katarzyna Daszkiewicz, reprezentująca Grupę Inwest


 


Nie korygujemy cen względem koniunktury na rynku. Nasze ceny są stabilne. Jedynym czynnikiem determinującym wzrost cen jest zaawansowanie prac w danej inwestycji. Niższe ceny znajdą u nas klienci wybierający nieruchomość, która jest w początkowej fazie realizacji. Oferujemy wtedy również bezpłatną aranżację wnętrza i obsługę architekta w cenie.


 


Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro


 


W tym roku odnotowaliśmy nieznaczny wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest to widoczne również w inwestycjach Inpro. Przyczyną jest m.in. duży popyt na rynku nieruchomości przy małej liczbie gotowych mieszkań.


 


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


 


Nie wprowadziliśmy zmian w polityce cenowej, natomiast mieszkania kolejnych etapach naszych inwestycji są rzeczywiście nieco droższe. Zainteresowanie klientów w podziale na inwestycje pozostaje bez zmian, nieznacznie wzrosło zainteresowanie zakupem mieszkań jako inwestycji oraz zakupami pakietowymi.


 


Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp


 


Od 2013 roku obserwujemy stabilizację cen, a w nowych inwestycjach wręcz ich wzrost. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z dużym popytem, co w konsekwencji znacznie zmniejszyło zakres dostępnej oferty i usztywniło deweloperów w zakresie obniżek.


Firmy deweloperskie rozpoczęły realizację nowych inwestycji, często w lepszych lokalizacjach, a więc oferowane w wyższej cenie za mkw. Wielu klientów, poszukując alternatywy dla mało atrakcyjnych lokat, kupuje mieszkania z myślą o wynajmie, wybierając droższe lokalizacje.


Zauważamy wzrost cen wykonawstwa oraz działek, co spowoduje, że ceny mieszkań raczej będą rosły niż spadały.


 


Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol


 


W ostatnich miesiącach utrzymujemy stały poziom cen. W ostatnim kwartale zauważyliśmy wzrost zainteresowania mieszkaniami z wyższej półki cenowej oraz wzrost popytu na lokale 3 i 4 pokojowe.


 


Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska


 


Przewidzieliśmy, że klienci postawią na jakość projektów przy kolejnej wzrostowej, tym razem stabilnej fali na rynku mieszkaniowym w Polsce. Wysoki standard mieszkań był jedną z głównych przesłanek kształtujących naszą strategię wejścia do Polski. W ostatnich kilku miesiącach, kiedy ożywienie na rynku jest zauważalne, także średnie ceny metra powoli idą w górę.


 


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


W niektórych projektach w Warszawie podwyżki cen mieszkań wyniosły do 5 proc. Dla klienta poszukującego mieszkania kluczowa jest lokalizacja inwestycji, a także standard wykonania projektu i dodatkowe atuty, stąd nabywcy godzą się na wyższe ceny.


 


Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin


 


Firma Rafin prowadzi stabilną politykę finansową, jednak lekkie korekty cen w wybranych inwestycjach miały miejsce. Obecna dobra koniunktura i sytuacja na rynku przyczyniły się tego, że zainteresowanie klientów naszą ofertą nie maleje.


 


Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg


 


Ceny mieszkań w inwestycjach Robyg odpowiadają bieżącej sytuacji rynkowej. Z pewnością w najbliższym czasie zauważalny będzie wzrostowy trend cenowy na rynku nieruchomości.


 


Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development


 


W tym roku średnie ceny w naszych inwestycjach wzrosły o ok. 1-3 procent. Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Koniunktura gospodarcza jest dobra, więc niewykluczone, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć o kilka procent. Na przykład w naszej najnowszej warszawskiej inwestycji Moko na Mokotowie, wprowadzonej do sprzedaży w sierpniu, już dwukrotnie podnieśliśmy ceny po 1 proc.


 


Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1


 


Deweloperzy podnoszą standard segmentu popularnego, za czym idzie wzrost cen. Prowadzimy aktualnie inwestycje w 3 doskonale skomunikowanych warszawskich lokalizacjach. Usytuowanie osiedli wpływa na wysokość cen gruntów, a co za tym idzie cen mieszkań.


 


Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage


Cena transakcyjna faktycznie nieco wzrosła, nie są to jednak duże zmiany. Istotne dla klientów jest to, że jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o warunki końcowe zakupu, dotyczy to nie tylko ceny, ale również harmonogramów płatności i terminów odbiorów mieszkań. 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Ceny nieruchomości w Krakowie nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. Przeciętny koszt zakupu mieszkania zwiększył się o ok. 5,73 proc. W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych skoków cenowych. Średnie ceny w inwestycjach Wawel Service są wciąż o kilkaset złotych niższe niż w podobnych projektach na rynku. Zauważalny jest również spadek zainteresowania mieszkaniami w najtańszym segmencie cenowym. Krakowianie nabywają coraz droższe mieszkania.  


 


Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana


 


W naszych inwestycjach ceny ofertowe rosną wraz z poziomem zaawansowania prac budowlanych, gdyż dyskonto z tytułu ryzyka budowlanego maleje wraz z postępem realizacji projektu deweloperskiego. Tak zarysowana strategia cenowa jest jednym z obszarów zmian, jakie wprowadziliśmy, ponieważ jeszcze do niedawna zdarzało się, że transakcje sprzedaży były realizowane poniżej progu rentowności, co odbijało się negatywnie na wynikach finansowych. Nie zauważamy żadnych wyraźnych tendencji do zmian w zakresie gustów i preferencji klientów w ostatnim czasie.


 


 


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Ostatnie mieszkania w inwestycji Twoje Osiedle Białołęka 2014-12-19

GRUPA ASBUD wprowadziła promocję na 12 ostatnich mieszkań, które pozostały w sprzedaży w Twoim Osiedlu Białołęka przy ul. Głębockiej 94 w Warszawie  


Oddane do użytkowania mieszkania można teraz kupić w specjalnej cenie od 4860 zł/mkw. Dodatkowo do każdego zakupionego lokalu klienci otrzymują miejsce postojowe w cenie. To już ostatnia okazja, żeby zamieszkać w tym eleganckim osiedlu, usytuowanym w zielonej części Warszawy.


W sprzedaży znajdują się jeszcze mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 52 do 77 mkw. Do zakupionych lokali można od razu odebrać klucze. Osoby, które wybiorą mieszkanie na osiedlu przy Głębockiej mogą skorzystać z rządowych dopłat do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Lokale dostępne jeszcze w ofercie to propozycja szczególnie atrakcyjna dla rodzin wielodzietnych, które państwowe dofinansowanie przysługuje także przy zakupie mieszkań o metrażu przekraczającym 75 mkw.


Dodatkowo, kupując mieszkanie jeszcze przed końcem 2014 roku można zaciągnąć kredyt z obowiązkowym wkładem własnym w wysokości 5 %, który od początku przyszłego roku wzrośnie do 10 %.  


Całe osiedle  tworzą trzy czteropiętrowe budynki. Projekt składa się łącznie z 343 mieszkań Inwestycja została zrealizowana w dwóch etapach. W 2010 roku w pierwszej fazie projektu zostały oddane dwa budynki. Budowa trzeciego, w którym mieści się 198 mieszkań, zakończona została we wrześniu 2014 roku.


Twoje Osiedle Białołęka to ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi ze względu na usytuowanie inwestycji w spokojnej, bezpiecznej okolicy, w pobliżu licznych terenów rekreacyjnych. Osiedle wyróżnia nowoczesna aranżacja architektoniczna oraz subtelne wykończenie elewacji budynków elementami szkła, metalu i drewna. W centralnej części kompleksu powstało oczko wodne, otoczone alejkami spacerowymi.


Osiedle oferuje wygodne warunki do zamieszkania. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy wejściu na teren osiedla. W sąsiedztwie powstały liczne przedszkola, żłobki, nowa szkoła podstawowa (w odległości 600 m.) oraz placówki handlowe, m.in. mini centrum handlowe Czerwona Torebka. W pobliżu znajdują się także Centrum Handlowe Atrium Targówek oraz CH M1 i IKEA.


o ASBUD


Grupa ASBUD prowadzi z sukcesem działalność na polskim rynku nieruchomości od 1997 roku. Deweloper zrealizował dotychczas szereg inwestycji mieszkaniowych na terenie Warszawy i jej okolic, w których oddane zostało do użytku tysiące mieszkań. Bazując na swoim międzynarodowym doświadczeniu w realizacji inwestycji w różnych segmentach rynku, Grupa od kilku lat rozwija w Polsce aktywność w segmencie biurowym.  


ASBUD posiada portfolio inwestycji mieszkaniowych i biurowych znajdujących się na różnym etapie realizacji. Grupa ASBUD, jest właścicielem kompleksu biurowego klasy A - Karolkowa Business Park - oferującego ok. 17.852 mkw. powierzchni najmu (NLA) realizowanego przy ulicy Karolkowej 30 w Warszawie. Ponadto firma zakupiła działkę pod inwestycję mieszkaniową zlokalizowaną w warszawskiej dzielnicy Żoliborz, przy ul. Powązkowskiej 13 B.  


Grupa ASBUD posiada obecnie ok. 100.000 mkw. powierzchni biurowych i mieszkaniowych, które częściowo są w realizacji. Grupa zamierza co najmniej podwoić posiadane zasoby w najbliższej perspektywie. 


 


Autor: ASBUD 


Będą większe dopłaty do mieszkań 2014-12-16

Czy zmiany w programie Mieszkanie dla młodych spowodują w przyszłym roku zwiększenie i tak niezłej sprzedaży mieszkań? Jak to wpłynie na ceny?  


 


Od nowego roku program Mieszkanie dla młodych stanie się dla wielu osób jedynym sposobem na pokrycie wymaganego, wyższego wkładu własnego do kredytu. Zapowiadana zmiana zasad przyznawania rządowych dopłat też powinna zwiększyć popularność programu. To istotne, bo środki, które były przygotowane na 2014 rok na dopłaty do kredytów mieszkaniowych, przyznawanych w ramach programu MdM, nie zostaną niestety wykorzystane.


 


Jest jednak szansa, że w przyszłym roku wzrośnie zainteresowanie programem, szczególnie wśród osób, które nie posiadają pieniędzy na pokrycie obowiązkowego wkładu własnego do zaciąganego kredytu. Od stycznia 2015 roku minimalny wkład będzie wynosił nie 5, ale 10 proc. W przypadku kredytu w MdM pokryje go państwowa dopłata, co wielu osobom, które nie posiadają oszczędności, umożliwi w ogóle zakup mieszkania.   


Nawet 30 proc. dopłaty


Program prawdopodobnie stanie sie bardziej popularny także ze względu na przygotowywane obecnie zmiany w ustawie dotyczącej przyznawania dopłat. Nowe przepisy pozwalają na zwiększenie wysokości dopłat i poszerzenie grona adresatów programu.


Rodziny z co najmniej trójką dzieci będą mogły dostać największą dopłatę, nawet w wysokości 30 proc. Ponadto dofinansowane w ich przypadku obejmie większą niż dotąd powierzchnię mieszkania. Beneficjenci wielodzietni będą mogli również skorzystać z programu mimo posiadania już wcześniej nieruchomości mieszkalnej.


Ponadto, o dopłaty do kredytu będzie można wystąpić, kupując mieszkanie zarówno od dewelopera, jak i od spółdzielni mieszkaniowej oraz takie, które powstało w wyniku przebudowy, czy adaptacji nieruchomości.


Jeśli chodzi o program, istotne są także limity cen metra kw. mieszkań, ustalone dla poszczególnych lokalizacji i regularnie aktualizowane. Ich wysokość wpływa także na ceny mieszkań deweloperskich w poszczególnych miastach. Obecnie oferta nowych mieszkań rośnie, ale i apetyt ze strony kupujących jest bardzo duży. Możemy mówić o nowym boomie na rynku mieszkaniowym. Zainteresowanie mieszkaniami jest rekordowo duże.


Nowy boom


Zachęceni dobrymi wynikami sprzedaży inwestorzy budują coraz więcej. W ciągu 10 miesięcy 2014 roku uzyskali pozwolenie na prawie 40 proc. mieszkań więcej niż rok wcześniej, wynika z danych GUS. Od ubiegłego roku oferta nowych mieszkań w całym kraju wzrosła o kilkanaście procent. Najwięcej mieszkań przybyło w Poznaniu, Krakowie i Warszawie.


W związku z tym, niewielka część firm, albo już podniosła nieznacznie stawki ofertowe, albo myśli o tym, by zrobić to w 2015 roku. Zdecydowana większość deweloperów jednak nie zamierza zmieniać cen w realizowanych inwestycjach, ani planowanych, kolejnych etapach budowanych osiedli, podają analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl. 


Z drugiej strony, inwestorzy nie planują też obniżać cen. Promocji można się spodziewać jedynie w czasie wyprzedaży ostatnich mieszkań lub w przedsprzedaży, na starcie budowy inwestycji. Na obniżki nie ma co liczyć szczególnie w tych miastach, gdzie limit cenowy za metr mieszkania przewidziany w programie dopłat umożliwia znalezienie w ofercie deweloperskiej odpowiednio nisko wycenionego lokalu.  


 MdM a ceny mieszkań


 


Ceny nowych mieszkań idą w górę w miastach, w których mieszkań z dopłatą jest najwięcej. W Gdańsku, gdzie program obejmuje prawie wszystkie mieszkania z oferty deweloperów w ciągu trzeciego kwartału br. stawki cenowe wzrosły o 4 proc., obliczają analitycy Emmerson. W Poznaniu, w którym również nie trudno znaleźć lokal kwalifikujący się do MdM ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o ponad 1 proc.


 


Z kolei w Krakowie, gdzie program dopłat praktycznie nie funkcjonuje, bo limit uprawniający mieszkania do dopłat ustawiony jest znacznie poniżej średnich cen rynkowych, mieszkania staniały średnio o 3,4  proc.   


W Warszawie, w której deweloperzy oferują ok. 15 tys. mieszkań,  stawki cenowe w ostatnich miesiącach nie zmieniły się. Na warszawskim rynku przybywa nowych mieszkań, także tych z dopłatą, które stanowią kilkanaście procent całej oferty deweloperskiej.


Obniżki stawek


W Warszawie zdarzają się obniżki cen. Można na nie liczyć szczególnie na Białołęce, która oferuje największą w mieście ilość mieszkań kwalifikujących się do rządowych subwencji w ramach MdM. Zdarza się, że tak jak na osiedlu Tarasy Dionizosa powstającym przy ul. Winorośli, wszystkie mieszkania w inwestycji można kupić z dopłatą. Jak podkreśla Wojciech Stisz, reprezentujący firmę Barc Warszawa, zarówno mieszkania w gotowym budynku, jak i w realizowanym kolejnym etapie osiedla można wraz z miejscem parkingowym obejmuje program MdM. Jest to możliwe dzięki obniżce cen mieszkań w Tarasach Dionizosa do 5.500 zł/mkw. 


Obecnie do zakupu mieszkań zachęca bardzo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Pomimo, że obecnie stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, zdaniem obserwatorów rynku w przyszłym roku mogą jeszcze zostać obniżone. Tym samym jeszcze bardziej obniżą się raty spłaty i wzrośnie zdolność kredytowa osób chcących pożyczyć na mieszkanie.


 


Niestety, analitycy oceniają także, że obecny, od dawna obserwowany, trend wzrostowy marż kredytowych, które dyktują banki, utrzyma się także w przyszłym roku. Należy tu zaznaczyć, że głównym powodem podwyżek marż bankowych jest właśnie niski poziom stóp procentowych. Bank podnosząc swoje marże zrekompensują sobie w ten sposób częściową utratę zysków.


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Wyprzedaż - starego rocznika - w mieszkaniówce 2014-12-12

Czy deweloperzy przygotowują oferty specjalne pod koniec roku? Gdzie szukać mieszkań w promocji? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili na ten temat sondę wśród wiodących firm deweloperskich w kraju.            


 


Monika Kudełko, reprezentująca firmę Activ Investment 


 


W naszych inwestycjach istnieje możliwość indywidualnej negocjacji cen. Zasadą jest, że im większego mieszkania dotyczy upust, tym udzielamy większej zniżki. Okresowo wprowadzamy także oferty specjalne.


 


Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w Atal


 


Od początku grudnia wprowadziliśmy ofertę promocyjną, skierowaną do osób, które chciałyby dokonać zakupu mieszkania jeszcze przed końcem roku w naszych osiedlach we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Warszawie. Kupując mieszkanie w projektach realizowanych przez Atal można dostać upust w wysokości od 100 zł do 450 zł brutto w zależności od inwestycji i mieszkania.


 


Wojciech Stisz reprezentujący Barc Warszawa


 


W inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli na warszawskiej Białołęce wyselekcjonowaliśmy pulę mieszkań, które znalazły się w grudniowej ofercie specjalnej. Wybrane mieszkania, które wcześniej kosztowały 5780 zł/mkw., można teraz kupić w cenie 5500 zł/mkw. 


 


Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex


 


W inwestycji Dobra Wola I w Warszawie, w której mamy w sprzedaży ostatnie, gotowe mieszkania, ceny negocjujemy z klientami indywidualnie.  


 


Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w Dolcan


 


Na grudzień przewidzieliśmy świąteczne promocje w naszych inwestycjach. W gotowym projekcie Kamyk Zielony na warszawskiej Białołęce mamy promocje na wybrane mieszkania na piętrach z poddaszem. Lokal o pow. 82 mkw. z wysokim poddaszem także o metrażu 82 mkw. oraz ogrodem o pow. 100 mkw., które kosztowało 475 tys. zł, oferujemy obecnie za 456 tys. zł. Do mieszkań nie objętych promocją cenową dodajemy wkład kominkowy z płaszczem wodnym gratis.


W Miasteczku Rubikon w stołecznych Włochach mamy promocyjne ceny na wybrane mini apartamenty. Lokal jednopokojowy o pow. 26 mkw., który kosztował 207 tys. zł, w promocyjnej cenie kosztuje 191 tys. zł.


W projekcie Pasikonik w podwarszawskich Markach promocyjne mieszkania mamy w cenie od 3.900 zł/mkw. Lokal na piętrze o pow. 78 mkw., z  wysokim poddaszem wielkości 78 mkw., który kosztował 363 tys. zł, oferujemy teraz za 351 tys. zł.


W gotowym osiedlu Rudy Rydz w warszawskim Rembertowie także mamy promocyjne ceny - od 5.060 zł/mkw. Lokal na piętrze o pow. 67 mkw., z wysokim poddaszem o takiej samej powierzchni, który kosztował 412 tys. zł, w promocji jest za 383 tys. zł. Z kolei w gotowym Osiedlu Powstańców i Osiedlu Orla w Ząbkach mamy zimową promocję na garaże, które obecnie kosztują 10 tys. zł i są o 2,5 tys. zł tańsze. W ukończonej inwestycji Ogrody Ochota w Warszawie oferujemy wykończenie mieszkań gratis.


 


 


Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development


 


W naszej ofercie jest obecnie ponad 2000 mieszkań. Niemal co weekend organizujemy dni otwarte, na których obowiązuje oferta specjalna, przygotowana dla danego osiedla. Oferujemy wykończenie „pod klucz”, roczny czynsz w cenie mieszkania, czy podwójne dopłaty do rat kredytu.


 


Mirosław Półtorak, prezes zarządu Dom Developer


 


W ofercie promocyjnej mamy obecnie kilka mieszkań w I etapie osiedla Brzozowe


Zacisze we Wrocławiu, ze względu na zbliżający się koniec procesu sprzedaży


i wejście inwestycji w II etap realizacji.


 


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Euro Styl


 


Zawsze przygotowujemy bonusy dla klientów, którzy odwiedzają nas na targach lub


podczas dni otwartych. Wprowadziliśmy także system „okazja miesiąca”, w ramach


którego proponujemy pewną pulę mieszkań w okazyjnych cenach. Ponadto każdemu


klientowi oferujemy kartę rabatową Home Profit, uprawniającą do zniżek w około 700 sklepach z wyposażeniem wnętrz w całej Polsce.


 


Katarzyna Daszkiewicz reprezentująca Grupę Inwest


 


W inwestycji na warszawskim Bemowie przy ul. Strąkowej mamy do sprzedania mieszkanie pokazowe z wykończoną kuchnią oraz sprzętem AGD. Mieszkanie oferujemy z garażem w cenie.


 


Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro


Nasze mieszkania sprzedają się regularnie, jednak co jakiś czas przygotowujemy specjalne oferty promocyjne, w których często proponujemy rabat na mieszkanie, tańsze miejsca postojowe, piwnicę w cenie, 5-letnią gwarancję domu i kolektory słoneczne.


 


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


 


Nasi klienci mogą liczyć na atrakcyjne promocje. Tylko w grudniu w inwestycji Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce oferujemy kuchnię wraz z AGD gratis, w Bliskiej Woli przy ulicy Kasprzaka w Warszawie – umowę deweloperską gratis oraz rabaty i niespodzianki przy zakupie. W osiedlu Villa Campina położonym w odległości 8 min. od stołecznego Bemowa, w cenie dwupokojowego mieszkania w centrum miasta mamy domy, objęte programem MDM.


 


Katarzyna Żarska, reprezentująca Marvipol


 


W naszych ukończonych inwestycjach zostało niewiele mieszkań i spodziewamy się w  pierwszych miesiącach 2015 roku sprzedać wszystkie gotowe mieszkania bez promocji.


 


Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska


 


Nasza polityka cenowa zakłada stabilne podejście do cen na każdym etapie inwestycji. Aktualnie rozszerzamy portfolio  realizowanych inwestycji klienci mogą więc wybierać z większej ilości projektów o szerszym spektrum cenowym, lokalizacjach oraz na różnych etapach budowy. Mamy w nich skalkulowane stawki na niskim poziomie, np. w projekcie Księżycowa 60 na warszawskich Bielanach ceny oscylują na poziomie 6.500 zł za metr.


 


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


 


W każdym miesiącu Polnord organizuje akcje promocyjne. W grudniu nasi klienci będą mogli liczyć na promocyjną ofertę sprzedaży mieszkań w ramach - Podwójnego tygodnia korzyści. Oferta obejmuje zarówno oddane do użytku inwestycje: Dwa Potoki w Gdańsku, Ku Słońcu w Szczecinie, jak i projekty będące w trakcie budowy: Dwa Tarasy w Gdańsku, Bramę Sopocką w Gdyni, City Park w Łodzi , Tęczowy Las w Olsztynie, Neptun Ząbki i Śródmieście Wilanów w Warszawie.  


 


Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin


 


Oferujemy w specjalnych cenach mieszkania na osiedlu Złota Podkowa oraz Dobrym Osiedlu we Wrocławiu. Ilość mieszkań, które znalazły się w ofercie promocyjnej jest ograniczona.


 


Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyg


 


W ofercie Robyg regularnie pojawiają się zarówno cykliczne, jak i okazjonalne promocje na wybrane mieszkania. Dobrą okazją do zapoznania się z nimi są organizowane regularnie dni otwarte w biurach sprzedaży. Od jesieni bieżącego roku rozszerzony został - bez dodatkowych opłat - standard Robyg o usługę Smart House, która umożliwia zdalne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz systemem ochrony za pomocą urządzeń mobilnych.


 


Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development


 


Na nieco bardziej preferencyjne ceny można liczyć w momencie, kiedy rozpoczynamy nowe inwestycje i część lokali objęta jest ofertą przedsprzedażową. W I połowie 2015 r. chcemy rozpocząć projekt City Link przy ul. Skierniewickiej na warszawskiej Woli. Rozważamy wprowadzenie w nim niższych cen w przedsprzedaży. 


 


Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage


 


W każdym miesiącu pojawiają się w naszej ofercie mieszkania w specjalnych cenach. Na przykład w grudniu w II etapie inwestycji Centauris można zakupić mieszkania wykończone pod klucz w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. 


 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Mieszkania w promocyjnych cenach można znaleźć obecnie w krakowskich inwestycjach Wawel Service. W oddanej inwestycji Wielicka 44 polecamy mieszkanie trzypokojowe z balkonem o pow. 63 mkw. w cenie 387 tys. zł. W kameralnej, gotowej inwestycji Mochnackiego na Woli Duchackiej w Krakowie mamy 40 metrowe mieszkanie w promocji za  234 tys. zł. W eleganckim, nagradzanym apartamentowcu Pod Fortem w krakowskiej dzielnicy Krowodrza, oferujemy ostatnie mieszkanie (62 mkw.) w specjalnej cenie - 393 372 zł.


 


Agnieszka Wójcik dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Wikana


 


Nie organizujemy wyprzedaży. Poziom wyprzedania w naszych inwestycjach oddanych do użytkowania w 2014 r. m.in. SkyHouse w Lublinie i Osiedlu Panorama 4 w Rzeszowie jest wysoki.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


 


Biura w rewitalizowanych warszawskich obiektach 2014-12-10

Modernizowane obecnie w Warszawie, historyczne obiekty przemysłowe zaoferują powierzchnię biurową ulokowaną w oryginalnej, industrialnej przestrzeni    


 


Modernizacja i adaptacja dawnych zabudowań przemysłowych do celów komercyjnych jest na ogół bardziej wymagająca i kosztowna niż budowa nowych obiektów. Deweloperzy podejmują się jednak chętnie takich zadań ze względu na atrakcyjne usytuowanie tego typu nieruchomości, w centralnych rejonach miasta, gdzie nie ma już wolnych gruntów inwestycyjnych. Rewitalizacja dawnych, często zabytkowych, zabudowań wiąże się, nie tylko z ich atrakcyjnym położeniem, ale także z możliwością wykreowania przestrzeni komercyjnej o unikalnym charakterze.   


 


Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development zauważa, że na bardzo konkurencyjnym obecnie, warszawskim rynku biurowym, poza lokalizacją liczą się też ponadstandardowe udogodnienia, które oferują biurowce. Zwraca uwagę, że dla wielu firm duże znaczenie ma m.in. architektura i otoczenie budynku. - Najemcy doceniają nową jakość powierzchni biurowej, jaką oferują modernizowane, historyczne obiekty przemysłowe. Wybierają je firmy, które poszukują centralnie usytuowanych, oryginalnych przestrzeni, zapewniających wyjątkowy klimat do pracy. Kompleks biurowy Dzielna 60, który modernizujemy na warszawskim Muranowie oferuje biura loftowe. Ich przestrzeń stwarza możliwość bardziej elastycznego podziału powierzchni i otwiera nowe możliwości aranżacyjne - zaznacza Jacek Ochnik.


 


Rewitalizacja kompleksu biurowego Dzielna 60, położonego pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto w Warszawie, wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Obiekt dostarczy 20.000 m kw. powierzchni biurowej w 5 budynkach, których podwaliny stanowią zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse, a od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego.


 


Industrialna powierzchnia, jaką oferują biurowce przy Dzielnej dochodzi nawet do 4,60 metrów wysokości. Wnętrza budynków kryją zachowane elementy konstrukcyjne historycznych obiektów przemysłowych, jak: belki, stalowe słupy, podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli.


W myśl założeń architektonicznych, ze starą zabudową łączą się tu takie, nowoczesne elementy, jak szklana elewacja budynku głównego,  panoramiczna winda, czy szklana pergola i balustrada, znajdujące się na zielonym dziedzińcu, który wyłożony zostanie dwukolorowym granitem.  


 


W tej samej dzielnicy na swoją drugą szansę czeka wciąż fabryka Norblina. W kompleksie przy ul. Żelaznej, poza biurowcami zaplanowane zostały sklepy, punkty usługowe i przestrzeń, w której odbywać się będą wydarzenia kulturalne. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest w 2015 roku. Inwestor planuje również zachować postindustrialny charakter dawnej fabryki, w której produkowane były słynne platery. Koncepcja architektoniczna zakłada powstanie zespołu 10 budynków o łącznej pow. 64 tys. m kw., z czego 40 tys. m kw. przeznaczone będzie na biura.


Atrakcją kompleksu ma być brukowana uliczka ze sklepami, kawiarniami i restauracjami oraz Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina składające się z 44 zabytkowych maszyn i urządzeń fabrycznych. W jednej z zabytkowych hal ulokowany będzie także biobazar z częścią restauracyjną.   


 


Nowe biura powstaną też w obrębie zabytkowego, stołecznego obiektu, usytuowanego przy ul. Koszykowej. Odnowiona warszawska Hala Koszyki ma zostać otwarta je­sie­nią 2016 roku. Pro­jekt za­kła­da za­cho­wa­nie oraz od­re­stau­ro­wa­nie dwóch ist­nie­ją­cych ofi­cyn bram­nych, za­byt­ko­wej bramy oraz bu­dyn­ku ad­mi­ni­stra­cyj­ne­go. Wokół hali targowej staną trzy biu­row­ce klasy A. Na par­te­rze zlo­ka­li­zo­wa­ne zo­sta­ną nie­du­że, specjalistyczne skle­py spożywcze oraz ka­wiar­nie, re­stau­ra­cje i bary.  Obiekt bę­dzie ofe­ro­wał bli­sko 6.000 m kw. po­wierzch­ni usłu­go­wo-han­dlo­wej i około 15.000 m kw. po­wierzch­ni biu­ro­wej. ­


 


Z kolei na warszawskiej Pradze Północ na 5 ha terenie dawnej fabryki wódek przy Ząbkowskiej powstanie  ok. 22.000 m kw. biur klasy A / B+. Stworzona tam zostanie wielofunkcyjna przestrzeń, która łączyć ma funkcje: mieszkaniową, handlową, biznesową oraz kulturalną. Obok loftów i soft loftów mieszkalnych oraz biur w obrębie Centrum Koneser znajdą się  koncepty gastronomiczne, kameralne i punkty usługowe oraz klub fitness. Planowana powierzchnia części handlowej ma liczyć ok. 22.500 m kw.


 


Dotąd udało się wyremontować dawny budynek dyrekcji wraz z kordegardą. W zabytkowych zabudowaniach Mennicy Polskiej z 1897 roku oraz nowym budynku o charakterze industrialnym powstały już mieszkania. Planowane jest budowa kolejnych 3 obiektów mieszkalnych. Częścią Centrum Koneser będzie też multimedialne Muzeum Polskiej Wódki, którego projekt niedawno został zaprezentowany przez inwestora.


 


Innym przykładem projektu, który wciąż czeka na realizację jest warszawski Port Praski. Na 38 ha terenie ma powstać duży kompleks z mariną, przypominający nową dzielnicę miasta. W okolicy stacji drugiej linii metra Stadion Narodowy, w obrębie biurowego city stanąć mają cztery 160 metrowe wieżowce. W pobliżu ul. Okrzei w planach jest zabudowa mieszkalna. Apartamenty mają też powstać na nabrzeżach basenów portowych. Będzie tu marina dla kilkudziesięciu jachtów, zwodzony most i przystań dla tramwaju rzecznego kursującego do Białołęki.


 


W sumie w ramach projektu ma zostać oddanych ok. 190.000 m kw. biur, 20.000 m kw. powierzchni konferencyjno-wystawienniczej oraz 180.000 m kw. powierzchni mieszkaniowej. Obecnie budowane są tylko mieszkania na obrzeżach Portu Praskiego. Marina i wieżowce biurowe powstaną dopiero po wybudowaniu bramy przeciwpowodziowej i śluzy przy Wybrzeżu Szczecińskim.


 


Niekonwencjonalne biura i mieszkania powstaną też na terenie zabytkowej elektrowni na warszawskim Powiślu. W kompleksie Copernicus Square między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą w zrewitalizowanych budynkach historycznych XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej i w pięciu nowych obiektach zostanie oddanych do użytku 26.295 m kw. pow. biurowej klasy A, 8.359 m kw. pow. handlowo-usługowej i 5.912 m kw. pow. mieszkaniowej. W ramach projektu powstaną również ogólnodostępne place miejskie.


 


W Copernicus Square wyeksponowane zostaną dawne elementy konstrukcyjne zabytkowej Elektrowni Powiśle. Na terenie kompleksu stanie nawet zabytkowa lokomotywa. W czterech XX-wiecznych budynkach znajdzie się kilkadziesiąt historycznych detali. Modernizacja inwestycji już ruszyła. Projekt ma być ukończony za niespełna 2 lata.   


 


 


 


Więcej wiadomości


Dzielna60.pl                               


Biuro oswojone 2014-12-09

Do nowych biurowców przyciągają najemców udogodnienia, służące stworzeniu przyjaznego środowiska pracy  


 


W tym roku na warszawski rynek trafi ponad 330 tys. m kw. powierzchni biurowej. To najlepszy wynik od 14 lat. Do końca 2016 roku stołeczna oferta ma wzrosnąć o prawie 640 tys. m kw.  biur, które obecnie są w budowie, szacuje Jones Lang LaSalle. Podaż zwiększy dodatkowo nowoczesna powierzchnia biurowa w obiektach, które obecnie są modernizowane.  Warszawa oferuje już ponad 4,3 mln m kw. biur, a dzięki tak szybkiemu rozwojowi stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej.


 


Stołeczny rynek biurowy rośnie, ale wzrost oferty oznacza również jego większą konkurencyjność. Poza atrakcyjnymi stawkami czynszowymi, inwestorzy będą musieli sięgnąć po dodatkowe zachęty, żeby skusić najemców. Mogą to być wakacje czynszowe, czy wykończenie biura, ale magnesem przyciągającym firmy są również udogodnienia, jakie oferują obecnie same obiekty biurowe.


 


Nowoczesne budynki dysponują teraz nierzadko rozbudowanym zapleczem, a biuro nie kojarzy się już wyłącznie z miejscem pracy, ale staje się środowiskiem, w którym można wygodnie funkcjonować.  W biurowcach lokowane są takie placówki, jak: apteka, pralnia, salon fryzjerski, gabinet medyczny, czy oddział banku, aby osoby które w nich pracują miały zapewnione podstawowe usługi na miejscu.


 


Standardowo już w biurowcach jest kantyna lub restauracja, czy kiosk prasowy albo niewielki sklep spożywczy. Coraz powszechniej pojawia się też infrastruktura, sprzyjająca zdrowemu stylowi życia, jaki preferuje obecnie wielu pracowników biur, tj. parkingi dla rowerów, którym towarzyszą specjalne prysznice i szatnie dla rowerzystów. Powstają także sale fitness.


 


Dla osób pracujących w biurach istotny jest socjalno-społeczny wymiar miejsca, w którym spędzają wiele czasu. Dlatego deweloperzy starają w atrakcyjny sposób zagospodarować części wspólne w budynkach. Urządzają tzw. chillout roomy z komfortowymi siedziskami i grami, gdzie pracownicy biur mogą wygodnie odpocząć i porozmawiać w chwili wolnej od pracy lub po godzinach. W takich miejscach można poczytać, posłuchać muzyki, spotykać się ze znajomymi lub zorganizować spotkanie w swobodnej atmosferze.


 


- Najemcy doceniają udogodnienia służące integracji i wygodzie pracowników. Na terenie kompleksu biurowego przy Dzielnej 60 na warszawskim Muranowie, który obecnie modernizujemy, zaprojektowana została, zarówno atrakcyjnie wyposażona Strefa Relaksu, jak również wewnętrzne patio ze specjalnie zaaranżowaną zielenią i elementami małej architektury oraz ogródkiem kawiarnianym, które również będzie miejscem odpoczynku i spotkań biznesowych. Dodatkowo do dyspozycji najemców oddana zostanie bezpłatna Strefa Konferencyjna - informuje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development.


 


Jacek Ochnik zauważa, że przy wyborze biura decydującą rolę odgrywa lokalizacja. - Firmy wybierają najczęściej centralnie położone biurowce, których usytuowanie zapewnia dostęp do alternatywnych środków komunikacji oraz rozwiniętej infrastruktury miejskiej w najbliższej okolicy. Rezygnują z odizolowanych parków biurowych, na rzecz budynków oferujących otoczenie aktywnych stref miejskich - zauważa prezes zarządu Ochnik Development.


 


- Dla coraz bardziej wymagających klientów nie mniej istotna jest również architektura budynku i możliwości aranżacyjne, jakie stwarza oferowana powierzchnia biurowa. Pod koniec bieżącego roku, po zakończeniu przebudowy, Dzielna 60 zaoferuje 20 tys. m kw. zmodernizowanej powierzchni biurowej, ale nie będzie to tradycyjna powierzchnia, ale biura loftowe. To rzadkość, nie tylko na warszawskim rynku i nasz ogromny atut - zaznacza Jacek Ochnik.


 


Prezes Ochnik Development zwraca uwagę, że nietypowa powierzchnia stwarza większe możliwości aranżacji biura w coraz popularniejszym obecnie podziale na strefy, dostosowane do zróżnicowanego charakteru pracy: indywidualnej, zespołowej, czy kreatywnej. A biuro loftowe zapewnia przy tym oryginalną przestrzeń o wysokości dochodzącej nawet do 4,6 metrów z ciekawymi, zachowanymi elementami konstrukcyjnymi historycznych pomieszczeń.


 


Nowa koncepcja projektowania biur zakłada tworzenie elastycznych miejsc pracy, co w praktyce oznacza rezygnację z zamkniętych gabinetów i wydzielenie w biurze przestrzeni np. do zespołowej pracy kreatywnej, czy wymagającej skupienia pracy indywidualnej, czy np. strefy dla pracowników mobilnych pracujących zdalnie, którzy nieregularnie odwiedzają biuro i nie mają stałych stanowisk pracy. W miarę bowiem, jak biznes staje się coraz bardziej mobilny, aranżowane są również coraz częściej mobilne biura, umożliwiające wybór miejsca i sposobu pracy. Zmianę podejścia pracodawców w planowaniu biur widać już także w Polsce, szczególnie w firmach, które zatrudniają młodą kadrę. 


Drgania warszawskich cen 2014-12-09

Na warszawskim rynku ceny nowych mieszkań na ogół korygowane są w górę


W mieszkaniówce mamy przyspieszenie. Rośnie liczba rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń. Warszawa to największy plac budowy w Polsce. Najwięcej nowych mieszkań powstaje na Woli,  Mokotowie, Białołęce, Pradze Południe i w Wilanowie.   


Mieszkań w ofercie deweloperów przybywa, a mimo to na obniżki cen nie ma co liczyć. Nowe lokale rozchodzą się na pniu, bo u dewelopera kupimy dużo taniej niż z drugiej ręki.


Ceny lekko w górę


Jak wynika z ostatnio przeprowadzonej wśród deweloperów sondy, większość firm nie planuje zmieniać cen w najbliższym czasie. Tylko w niektórych projektach mieszkania lekko drożeją, nie są to jednak duże zmiany. W najpopularniejszych inwestycjach, które wzbudzają duże zainteresowanie kupujących stawki nieznacznie idą w górę.


Z kolei w przypadku niektórych projektów niewielki wzrost cen idzie w parze z postępem prac budowlanych. Czasem na początku budowy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem deweloperzy oferują ceny niższe o kilka procent, by później je podnieść. Choć większość inwestorów twierdzi, że zainteresowanie mieszkaniami jest tak duże, że nie muszą obniżać cen nawet na początku realizacji inwestycji.


Kilku procent obniżki ceny można również czasem oczekiwać po ukończeniu budowy, kiedy w oddanym osiedlu  zostają ostatnie wolne mieszkania.


Co piąte w Warszawie gotowe


Obecnie co piąty, oferowany przez deweloperów w Warszawie lokal jest już gotowy. Emmerson oblicza, że na koniec września na warszawskim rynku było w sprzedaży ok. 14,9 tys. nowych mieszkań. Oferta rośnie, a mimo to liczba oddanych lokali w całej dostępnej puli jest mniejsza niż przed rokiem. Prym wiodą mieszkania w budowie.   


Jak podaje portal nieruchomości Dompress.pl, najwięcej warszawskich, nowych mieszkań wycenionych jest na 7-8 tys. zł za metr. Najtańsze oferty deweloperskie znajdziemy w Wesołej i na Białołęce. O ile w tej pierwszej dzielnicy oferta jest skromniutka, to Białołęka plasuje się w czołówce, jeśli chodzi o wielkość podaży nowych mieszkań w Warszawie.


Konkurencja jest tam silna i czasem można trafić na promocje. Obniżkę cen wprowadziła np. ostatnio firma Barc Warszawa, budująca w Białołęce osiedle Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli. - Wyselekcjonowaliśmy część mieszkań, które trafiły do oferty specjalnej. Wybrane lokale, które wcześniej kosztowały 5780 zł/mkw., można teraz kupić w cenie 5500 zł/mkw. - podaje Wojciech Stisz reprezentujący firmę. Wojciech Stisz zwraca uwagę, że w inwestycji oferowane są mieszkania w wyższym standardzie,  a mieszkanie dwupokojowe można nabyć już za 203 tys. zł.     


W odległych rejonach Białołęki mieszkania wycenione są nawet poniżej 5 tys. zł za metr, co praktycznie nie zdarza się w innych rejonach Warszawy. Bywa, że znaczne różnice cen występują nawet w obrębie tej samej dzielnicy. Mowa tu o tych częściach miasta, w których znajduje się metro. Więcej za nowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić, jeśli wybierzemy inwestycję usytuowaną w pobliżu kolejki podziemnej. Lokale znajdujące się w budynkach stojących niedaleko stacji metra są nawet o kilkanaście procent droższe od tych usytuowanych dalej od podziemnej kolejki.


Góra-dół , północ-południe Pragi


Dobrym przykładem tego, jak metro wpływa na ceny mieszkań jest Praga Północ. Badacze rynku zauważają, że cena nowych lokali, które weszły do sprzedaży w tej dzielnicy w III kwartale 2014 roku jest o ok. 2 tysiące za metr wyższa od stawek obowiązujących wcześniej. Na terenie dzielnicy rosną droższe inwestycje, bo druga linia metra dochodzi teraz do Dworca Wileńskiego. Obecnie w najnowszych, pólnocno-praskich inwestycjach ceny mieszkań są  porównywalne do tych, które deweloperzy dyktują w projektach realizowanych na Ochocie i Żoliborzu.


Średnie ceny nowych mieszkań podskoczyły też trochę w Wilanowie i Ursynowie, ale jest też dobra wiadomość. Dotyczy Pragi Południe. Wprowadzenie do oferty inwestycji ze znacznie niższymi cenami niż dotychczasowe doprowadziło do obniżenia średniej ceny nowych mieszkań w tej dzielnicy.


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Ile kosztują w Warszawie najtańsze nowe mieszkania 2014-12-01

Jak zmieniają się ceny na warszawskim rynku deweloperskim? Ile trzeba wydać za najniżej wycenioną kawalerkę?       


W ostatnich miesiącach ceny nowych mieszkań w Warszawie utrzymywały się na ustabilizowanym poziomie. Wyjątkiem była Praga Północ, gdzie analitycy Emmerson Realty odnotowali 12 procentowy wzrost stawek wywoławczych. Do oferty rynkowej w tej dzielnicy weszły droższe projekty, w których mieszkania wycenione są przeciętnie na ponad 8.900 zł za metr. Skok stawek wiąże się w tym przypadku m.in. z ukończeniem pierwszego odcinka drugiej linii metra, które dochodzi teraz do dworca Wileńskiego.  


Odwrotnie rzecz się ma na Pradze Południe, gdzie nastąpił wysyp tańszych inwestycji mieszkaniowych, co spowodowało kilkuprocentową obniżkę cen, średnio do 7.600 zł/mkw.  W podobnej kwocie kupimy nowe mieszkanie w Wilanowie, ale tam akurat w ostatnich miesiącach stawki lekko poszły w górę. Nieznaczny wzrost cen miał również miejsce na Ursynowie, w którym trzeba zapłacić średnio 7.900 zł/mkw. kupując mieszkanie na nowym osiedlu.    


Pod koniec września metr mieszkania na Mokotowie deweloperzy wyceniali przeciętnie na 9.300 zł , a na Ochocie i Żoliborzu na ok. 8.700 zł. W Śródmieściu, średnia cena wywoławcza, wynosząca aż 18.000 zł/mkw., jak zawsze znacznie odbiega od stawek obowiązujących w innych stołecznych dzielnicach. Na przeciwnym biegunie znajduje się najtańsza w mieście Wesoła, gdzie mieszkania deweloperskie kosztują średnio 5.600 zł/mkw.


W podobnej cenie kupimy również mieszkanie na warszawskiej Białołęce. Należy tu zwrócić uwagę, że w tej dzielnicy oferowanych jest większość ze stołecznej puli mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych. W niektórych białołęckich osiedlach wszystkie lokale dostępne w ofercie obejmuje program MdM. - Klienci chętnie kupują mieszkania w naszym osiedlu Tarasy Dionizosa, nie tylko dlatego, że mają możliwość skorzystania z państwowej dopłaty, ale także ze względu na relatywnie niską cenę - 5.500 zł/mkw., szczególnie jak na podwyższony standard, jaki oferują mieszkania oraz z uwagi na lokalizację osiedla w bezpośrednim sąsiedztwie lasu - przyznaje Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.         


Najniżej wycenione mieszkania, oferowane przez deweloperów w Warszawie to kawalerki o metrażu poniżej 20 mkw. Można je kupić już za ok. 150.000 zł. Jednak mieszkań w cenie nie przekraczającej 200.000 zł nie znajdziemy na stołecznym rynku deweloperskim zbyt wiele. Tak nisko wycenione lokale to pojedyncze sztuki, które najczęściej znikają z oferty deweloperów jeszcze przed rozpoczęciem budowy inwestycji. Większy wybór niewielkich mieszkań jednopokojowych znajdziemy w jednej z inwestycji zlokalizowanej w warszawskich Włochach. Projekt oferuje tzw. mini apartamenty, liczące średnio 25 mkw. w cenie od 156.000 zł.


Osoby poszukujące w Warszawie mieszkań w przystępnej cenie zainteresowane są jednak znacznie częściej zakupem niewielkiej dwójki, niż kawalerki. - Największym powodzeniem wśród klientów cieszą się niezmiennie mieszkania dwupokojowe o niewielkiej powierzchni, porównywalnej do metrażu kawalerek, ale zapewniających oddzielną sypialnię. W naszej inwestycji przy ul. Winorośli w Warszawie największe wzięcie mają dwa pokoje o powierzchni do 40 mkw. Mieszkania dwupokojowe mamy w cenie już od 203.000 zł - informuje Wojciech Stisz.  


W nowych, warszawskich inwestycjach projektowanych jest obecnie wiele małych dwójek. Kawalerki, jak oblicza Emmerson, stanowią ok. 1,5 proc. stołecznej oferty mieszkaniowej. Dla kupujących liczy się cena całkowita, dlatego deweloperzy zmniejszają metraż wprowadzanych na rynek lokali dwupokojowych, by kosztowały jak najmniej. Kompaktowe dwójki, które wybierane są najczęściej na start - jako pierwsze mieszkanie albo kupowane w celu inwestycyjnym - pod wynajem, królują na stołecznym rynku deweloperskim. 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Ile kosztują w Warszawie najtańsze nowe mieszkania 2014-12-01

Jak zmieniają się ceny na warszawskim rynku deweloperskim? Ile trzeba wydać za najniżej wycenioną kawalerkę?       


W ostatnich miesiącach ceny nowych mieszkań w Warszawie utrzymywały się na ustabilizowanym poziomie. Wyjątkiem była Praga Północ, gdzie analitycy Emmerson Realty odnotowali 12 procentowy wzrost stawek wywoławczych. Do oferty rynkowej w tej dzielnicy weszły droższe projekty, w których mieszkania wycenione są przeciętnie na ponad 8.900 zł za metr. Skok stawek wiąże się w tym przypadku m.in. z ukończeniem pierwszego odcinka drugiej linii metra, które dochodzi teraz do dworca Wileńskiego.  


Odwrotnie rzecz się ma na Pradze Południe, gdzie nastąpił wysyp tańszych inwestycji mieszkaniowych, co spowodowało kilkuprocentową obniżkę cen, średnio do 7.600 zł/mkw.  W podobnej kwocie kupimy nowe mieszkanie w Wilanowie, ale tam akurat w ostatnich miesiącach stawki lekko poszły w górę. Nieznaczny wzrost cen miał również miejsce na Ursynowie, w którym trzeba zapłacić średnio 7.900 zł/mkw. kupując mieszkanie na nowym osiedlu.    


Pod koniec września metr mieszkania na Mokotowie deweloperzy wyceniali przeciętnie na 9.300 zł , a na Ochocie i Żoliborzu na ok. 8.700 zł. W Śródmieściu, średnia cena wywoławcza, wynosząca aż 18.000 zł/mkw., jak zawsze znacznie odbiega od stawek obowiązujących w innych stołecznych dzielnicach. Na przeciwnym biegunie znajduje się najtańsza w mieście Wesoła, gdzie mieszkania deweloperskie kosztują średnio 5.600 zł/mkw.


W podobnej cenie kupimy również mieszkanie na warszawskiej Białołęce. Należy tu zwrócić uwagę, że w tej dzielnicy oferowanych jest większość ze stołecznej puli mieszkań kwalifikujących się do dopłat w ramach programu Mieszkanie dla młodych. W niektórych białołęckich osiedlach wszystkie lokale dostępne w ofercie obejmuje program MdM. - Klienci chętnie kupują mieszkania w naszym osiedlu Tarasy Dionizosa, nie tylko dlatego, że mają możliwość skorzystania z państwowej dopłaty, ale także ze względu na relatywnie niską cenę - 5.500 zł/mkw., szczególnie jak na podwyższony standard, jaki oferują mieszkania oraz z uwagi na lokalizację osiedla w bezpośrednim sąsiedztwie lasu - przyznaje Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.         


Najniżej wycenione mieszkania, oferowane przez deweloperów w Warszawie to kawalerki o metrażu poniżej 20 mkw. Można je kupić już za ok. 150.000 zł. Jednak mieszkań w cenie nie przekraczającej 200.000 zł nie znajdziemy na stołecznym rynku deweloperskim zbyt wiele. Tak nisko wycenione lokale to pojedyncze sztuki, które najczęściej znikają z oferty deweloperów jeszcze przed rozpoczęciem budowy inwestycji. Większy wybór niewielkich mieszkań jednopokojowych znajdziemy w jednej z inwestycji zlokalizowanej w warszawskich Włochach. Projekt oferuje tzw. mini apartamenty, liczące średnio 25 mkw. w cenie od 156.000 zł.


Osoby poszukujące w Warszawie mieszkań w przystępnej cenie zainteresowane są jednak znacznie częściej zakupem niewielkiej dwójki, niż kawalerki. - Największym powodzeniem wśród klientów cieszą się niezmiennie mieszkania dwupokojowe o niewielkiej powierzchni, porównywalnej do metrażu kawalerek, ale zapewniających oddzielną sypialnię. W naszej inwestycji przy ul. Winorośli w Warszawie największe wzięcie mają dwa pokoje o powierzchni do 40 mkw. Mieszkania dwupokojowe mamy w cenie już od 203.000 zł - informuje Wojciech Stisz.  


W nowych, warszawskich inwestycjach projektowanych jest obecnie wiele małych dwójek. Kawalerki, jak oblicza Emmerson, stanowią ok. 1,5 proc. stołecznej oferty mieszkaniowej. Dla kupujących liczy się cena całkowita, dlatego deweloperzy zmniejszają metraż wprowadzanych na rynek lokali dwupokojowych, by kosztowały jak najmniej. Kompaktowe dwójki, które wybierane są najczęściej na start - jako pierwsze mieszkanie albo kupowane w celu inwestycyjnym - pod wynajem, królują na stołecznym rynku deweloperskim. 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]