dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Czy jest kolejka po dopłaty 2015-03-31

W minionym roku środki przeznaczone na dopłaty do kredytów mieszkaniowych nie zostały wykorzystane. Czy w tym roku osoby kupujące mieszkania częściej wybierają lokale, do których dopłaca państwo? Czy deweloperzy zauważają większe zainteresowanie programem Mieszkanie dla młodych? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w jakich inwestycjach wiodące firmy deweloperskie oferują mieszkania z dopłatą.  


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Niewątpliwie rola programu Mieszkanie dla młodych będzie rosła. Już teraz wykorzystano ponad 20 proc. budżetu, jaki został założony na 2015 rok. Za wzrostem zainteresowania programem przemawia kilka czynników, np. podniesienie wysokości wymaganego wkładu własnego do kredytu do 10 proc., który można sfinansować właśnie za pomocą rządowej dopłaty. Wzrosła także wysokość limitów cen za metr kwadratowy dla poszczególnych miast. W porównaniu do ubiegłego roku, różnice wynoszą od 188 zł/mkw. do nawet 700 zł/mkw. Także sama oferta mieszkań spełniających wymagania programu MdM jest dużo bogatsza niż na początku  2014 roku. Częściowo wiąże się to z wyższymi limitami, a częściowo z dostosowaniem oferty deweloperów do potrzeb rynku. Kolejnym ważnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie rządowym programem jest planowany wzrost wysokości dopłat, nawet o 116 proc. Tak więc program staje się nie tylko łatwiej dostępny, ale także coraz bardziej opłacalny.


LC Corp we wszystkich miastach, w których realizuje inwestycje mieszkaniowe, posiada w ofercie lokale spełniające wymagania MdM. Stanowią one około 40 proc. aktualnej oferty. Lokale z dopłatą można kupić m.in. w Słonecznym Miasteczku w Krakowie, we wrocławskich inwestycjach Stabłowicka 77, Dolina Piastów i Graniczna, w Małej Pradze w Warszawie, Powstańców 33 w Ząbkach, czy w Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Mieszkania z dopłatą oferujemy w inwestycjach, które prowadzimy w Warszawie - w dzielnicy Wilanów i Wola, w podwarszawskich Ząbkach - Neptun Ząbki, w Gdańsku - Dwa Potoki i Dwa Tarasy, w Gdyni - Brama Sopocka, w Szczecinie - Ku Słońcu, w Olsztynie -Tęczowy Las i w Łodzi - City Park. W każdym z tych miast posiadamy mieszkania w ofercie MdM, ale szczególnie dużo takich lokali z dopłatą sprzedajemy w Gdańsku, gdzie około jedna trzecia klientów korzysta z rządowych subwencji. W ramach MdM można uzyskać dofinansowanie wkładu własnego, co jest praktycznym rozwiązaniem dla osób młodych, kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Wzrost wymogów związanych z posiadaniem, co najmniej 10 proc. wkładu własnego do kredytu nie odstraszył naszych klientów. Odnotowujemy bardzo dobre wyniki sprzedaży, ponieważ nasza oferta jest dobrze dopasowana do potrzeb klientów.


Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland


Większe zainteresowane programem Mieszkanie dla młodych obserwujemy już od października 2014 roku w związku z podwyższeniem limitów cenowych. Wówczas wiele nowych inwestycji, położonych blisko centrów miast i posiadających atrakcyjną przestrzeń wspólną, zostało objętych dofinansowaniem. Na jednym z naszych warszawskich osiedli Park Ostrobramska zostały już ostatnie, gotowe lokale, na które można uzyskać dopłaty, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.


W związku ze zmianami w programie spodziewamy się wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem nowego mieszkania z dopłatą. Nowelizacja MdM jest korzystna przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych. Większej aktywności transakcyjnej spodziewamy się przede wszystkim w drugiej połowie roku, kiedy w życie wejdą nowe regulacje MdM. Dodatkowo osoby, które rozważają nabycie mieszkania będą chciały zdążyć z zakupem do końca 2015 roku, zanim minimalny wkład własny do kredytu wzrośnie o kolejne 5 proc.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Holdingowej Waryński


Popularność programu Mieszkanie dla młodych z miesiąca na miesiąc zauważalnie wzrasta. Bez wątpienia, duży wpływ na pobudzenie zainteresowania klientów dopłatami miało podwyższenie wymaganego poziomu wkładu własnego do kredytu. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który o tym zadecydował. Korzystny wpływ miały również zmiany w ramach samego programu, które zostały wprowadzone lub zaplanowano ich implementację. Rozszerzyły one spektrum mieszkań, które mogą zostać objęte dopłatami, a dodatkowo zachęciły niektórych deweloperów do realizacji inwestycji sprofilowanych pod kątem MdM. Już niebawem zostaną ogłoszone również nowe limity w ramach programu, a na przełomie pierwszego i drugiego półrocza wejdą w życie zmiany, które zwiększą dopłaty i dostępność MdM dla rodzin wielodzietnych. Modyfikacje te powinny zwiększyć zainteresowanie programem.


W obecnie realizowanych przez nas etapach inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz nie ma mieszkań, które mogłyby zostać objęte dopłatami w ramach programu MdM. Nie wykluczamy jednak, iż w kolejnych fazach naszych projektów na warszawskiej Woli takie mieszkania zostaną uwzględnione w ofercie.


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding


Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami będzie w tym roku większe, nie tylko ze względu na obowiązujący wyższy wkład własny do kredytów, ale także z uwagi na planowaną nowelizację programu MdM. We wszystkich inwestycjach J.W. Construction dostępne są lokale, kwalifikujące się do programu dopłat. Niektóre osiedla, jak Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce w pełni obejmuje rządowy program. We wprowadzanych w tym roku projektach także zaproponujemy mieszkania w MdM.


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


Znaczna część naszych klientów korzysta z dopłat. Być może ze względu na ułatwienia, które mają zostać wprowadzone w programie, szczególnie dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci, ich liczba jeszcze wzrośnie. Jest na to szansa, kiedy zmiany wejdą w życie. Tym bardziej, że naszą warszawską inwestycję - Tarasy Dionizosa, w której wszystkie mieszkania kwalifikują się do programu dopłat, wybiera wiele rodzin z dziećmi, bo jest położona przy lesie.    


Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan


Zainteresowanie programem MdM jest spore, jednak wiele osób obawia się nadmiaru formalności, a banki nie przyznają kredytów mieszkaniowych tak chętnie. Dlatego dla młodych ludzi stworzyliśmy w Warszawie inwestycję Miasteczko Rubikon. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród młodych singli, bo miniapartament można kupić już w cenie od 156 tys. zł.  Planujemy kolejne etapy tego projektu. Dla zainteresowanych programem MdM przygotowaliśmy lokale w naszych bezczynszowych inwestycjach – Pasikonik, Żółte Tulipany, Kamyk Zielony, Konik Polny, Rudy Rydz etap I i II oraz Rudy Rydz Las.


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco


Do programu dopłat w ramach MdM kwalifikuje się tylko nasza gdańska inwestycja Wolne Miasto. W tym roku widać wzrost zainteresowania programem dopłat. Odsetek umów w programie MdM jest zbliżony do poziomu z ubiegłego roku. Utrudnieniem dla kupujących, poza kryterium cenowym, są  wymogi związane z wiekiem i zakazem posiadania tytułu własności do innej nieruchomości. To znacznie ogranicza ilość osób mogących skorzystać z dopłat.  
Ilość osób korzystających z MdM z pewnością zwiększy się po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o rządowej pomocy, jednak nie w sposób znaczący. Kosmetyczne zmiany proponowane przez rząd mają na celu doprowadzenie do sytuacji, że o programie dużo będzie słychać, a w praktyce z powodu ostrych kryteriów nie trzeba będzie na program zbyt dużo wydać.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


Każdy program stymulujący rozwój rynku mieszkaniowego jest korzystny, tak dla kupujących, jak i dla rozwoju gospodarczego kraju. Przyjęta obecnie wysokość limitu ceny w MdM dla Warszawy daje najczęściej możliwość sprzedaży tylko kilku mieszkań z dopłatą w danym projekcie. Grupa Inwest w każdej z realizowanych inwestycji dysponuje mieszkaniami spełniającymi wymogi programu. Takie mieszkania posiadamy w rozpoczętej właśnie warszawskiej inwestycji na Pradze Północ przy ul. Siedleckiej. Możemy je zaoferować również w gotowych już projektach usytuowanych na Bemowie przy ul. Strąkowej oraz na Pradze Południe przy ul. Morgowej, Zana i Nizinnej w Warszawie.   


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Zainteresowanie dopłatami utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku. Do dopłat kwalifikuje się część mieszkań w naszym warszawskim osiedlu Central Park Ursynów.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Wszystko wskazuje na to, że w trzecim kwartale br. zmienią się przepisy dotyczące programu Mieszkanie dla młodych. Wpłynie to korzystnie przede wszystkim na sytuację rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci. Jeśli jednak nie zwiększą się limity – planowane zmiany w niewielkim stopniu zwiększą popularność MdM. W Krakowie, nawet po korekcie limitu cen w programie, pod koniec 2014 roku nadal tylko ok. 5 proc. mieszkań kwalifikowało się do dopłat.


Mieszkania w ramach programu MdM można znaleźć w energooszczędnych inwestycjach Wawel Service w Krakowie – Wężyka 10, Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A. Możemy również potwierdzić, że w tym roku planujemy rozpoczęcie budowy nowej inwestycji w Nowej Hucie, gdzie wszystkie mieszkania będzie można kupić korzystając z dopłat w ramach MdM. Szczegóły dotyczące oferty podane zostaną już na przełomie kwietnia i maja.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Warszawski kompleks biurowy - Dzielna 60 - oficjalnie otwarty 2015-03-31

W dniu 20.marca br. odbyło się galowe otwarcie kompleksu Dzielna 60. Obiekt przeszedł proces gruntownej renowacji i rozbudowy, by zaoferować niepowtarzalne, postindustrialne biura loftowe  


 


W uroczystości udział wzięli twórcy, wykonawcy i użytkownicy kompleksu. Było symboliczne przecięcie wstęgi i toasty oraz wiele wspomnień związanych z okresem modernizacji, kiedy biura były nieprzerwanie wynajmowane. Choć proces rewitalizacji trwał kilka lat, najemcy nie decydowali się zmieniać adresów swoich siedzib. Teraz przedłużają umowy. Dzięki temu, po podpisaniu kilku nowych umów, przy Dzielnej 60 pozostało już niewiele wolnej powierzchni biurowej.  


 


Kompleks znajduje się w centrum miasta, ale położony jest w cichej okolicy warszawskiego Muranowa. Tworzy go 5 budynków biurowych usytuowanych u zbiegu ulic Dzielnej, Pawiej i Esperanto, w sąsiedztwie Domu Mody Klif. Ich łączna powierzchnia liczy 20.000 mkw.  


 


Historię Dzielnej 60 tak wspomina Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development : Pierwszy raz zobaczyłem ten kompleks 15 lat temu. Choć prace rozpoczęły się o wiele później, już wtedy powstała myśl o jego rewitalizacji. Industrialne budynki dawnych fabryk zdradzały ogromny potencjał. Od tego czasu przeszliśmy długą drogę, szczególnie że była to realizacja nietypowa, ale udało się przywrócić piękno biurowcom, by mogły znów stać się ozdobą Muranowa. Cieszę się, że było nam dane się do tego przyczynić - powiedział ze wzruszeniem podczas uroczystości otwarcia inwestor kompleksu.  


 


Projekt architektoniczny nowej Dzielnej powstał na deskach pracowni architektów Bohdana Ufnalewskiego oraz Zbigniewa Orlińskiego. To wyjątkowa inwestycja. Budynki mają niejednolitą strukturę architektoniczną, która podkreśla ich industrialny charakter. Całość uzupełniają nowoczesne elementy, jak panoramiczna winda, granitowa posadzka wewnętrznego dziedzińca, szklane balustrady i pergole oraz zadaszenia wejść. Imponujące wrażenie robią też duże elewacje części budynków wykonane z ciemnego szkła i alucobondu.      


 


Największy biurowiec o nazwie Śródmieście został przebudowany według koncepcji stworzonej przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba. W myśl projektu znalazła się na nim trzykondygnacyjna, szklana nadbudowa, dzięki której w kompleksie przybyło dodatkowo ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej.    


 


Centralnym punktem kompleksu jest duże, wewnętrzne patio z miejscami do wypoczynku wśród zieleni, na które wychodzi także ogródek kawiarniany, znajdującej się tam restauracji. Osoby pracujące w biurowcach mogą korzystać z ciekawej przestrzeni przeznaczonej do spotkań w Strefie Relaksu oraz bezpłatnego Centrum Konferencyjnego. Lokalizacja budynków w sercu miasta stwarza możliwość różnego rodzaju aktywności również po godzinach pracy. Rowerzyści przy Dzielnej 60 mają zapewniony parking, szatnie i prysznice. 


Zakup mieszkania, czyli konfrontacja marzeń z możliwościami 2015-03-30

Tylko co dziesiąte mieszkanie kupowane w Warszawie spełnia oczekiwania Polaków, dotyczące komfortu zamieszkania    


Większość Polaków chciałaby mieszkać w domu, ewentualnie dużym mieszkaniu o metrażu  powyżej 100 metrów, wynika z sondy przeprowadzonej niedawno przez firmę Westwing Polska. A ile musimy wydać by kupić w Warszawie takie mieszkanie? Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku mieszkania na warszawskim rynku deweloperskim nabywane były średnio w cenie 7315 zł za metr. Biorąc pod uwagę stawki obowiązujące na stołecznym rynku na mieszkanie o powierzchni przekraczającej 100 mkw. trzeba byłoby mieć ok. 750 tys. zł.  


Jak dużo osób może pozwolić sobie na taki wydatek? Na to pytanie odpowiadają analitycy firmy doradczej Reas, którzy piszą: dane transakcyjne za lata 2013-2014 dla Warszawy pokazują, że na rynku pierwotnym, lokale o powierzchni przekraczającej 100 m kw. stanowiły 10 proc. wszystkich sprzedanych lokali mieszkalnych. Okazuje się, że tylko co dziesiąta osoba, kupująca w ciągu minionych 2 lat nowe mieszkanie w aglomeracji stołecznej mogła zrealizować swoje oczekiwania związane z tym, jak chciałaby mieszkać. Niestety w przypadku większości nabywców realia okazują się być więc dość odległe od pragnień.      


430 tys. zł płacimy za mieszkanie w Warszawie


A ile przeciętnie na mieszkania wydają warszawiacy? Według danych Związku Banków Polskich pod koniec 2014 roku za nowe mieszkania w Warszawie kupujący płacili średnio prawie 430 tys. zł. Wiele osób planujących kupno mieszkania na stołecznym rynku poszukuje jednak tańszych ofert. Powód jest prosty. Zdolność kredytowa w przypadku większości potencjalnych kredytobiorców kończy się w okolicy 300 - 350 tys. zł. W takiej kwocie kupimy w Warszawie niezbyt duże dwa pokoje, ewentualnie mieszkanie trzypokojowe, którego metraż odpowiada lokalowi dwupokojowemu.


Młode osoby na starcie kariery poszukują jak najtańszych lokali. Dane Metrohouse mówią, że aż 70 proc. używanych mieszkań, sprzedawanych za pośrednictwem tej firmy w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku kupione zostało w cenach nieprzekraczających 300 tys. zł.


A ile kosztują najtańsze mieszkania w Warszawie? Według analityków portalu Dompress.pl, niewielki pokój z kuchnią w nowej inwestycji można dostać już w kwocie ok. 160 tys. zł.


Nowa dwójka w Warszawie za ponad 200 tys. zł


W cenie do 200 tys. zł w ofercie warszawskiego rynku dostępne są tylko kawalerki. Jeśli jednak dobrze przeszukamy propozycje deweloperów w niewiele wyższej kwocie znajdziemy też nieduże dwa pokoje. Największy wybór najtańszych nowych mieszkań w mieście jest w Białołęce. W inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli firma Barc Warszawa oferuje na przykład mieszkania dwupokojowe w podwyższonym standardzie w cenie od 203 tys. zł. Trzy pokoje w tej inwestycji można kupić już za 309 tys. zł. Lokale będą gotowe jeszcze w tym roku.


Już od kilku lat deweloperzy dostosowują ofertę do możliwości nabywczych klientów, zmniejszając powierzchnię budowanych mieszkań. W ten sposób cena lokali dwu i trzypokojowych jest niższa. Kawalerki zastępują małe dwójki, które są od nich niewiele większe, a znacznie bardziej funkcjonalne. Jak podaje Reas w 2014 roku na warszawski rynek deweloperzy wprowadzili tylko ok. 12 proc. lokali jednopokojowych. Połowa nowej oferty zarezerwowana była dla mieszkań dwupokojowych, które są najchętniej kupowane. Prawie jedną trzecią puli stanowiły trójki, a mieszkań czteropokojowych w nowych inwestycjach znalazło się tylko 7,70 proc. Większe mieszkania to marginalna część oferty deweloperskiej.  


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Kto kupuje większe mieszkania 2015-03-25

Większość nabywców decyduje się na dwa pokoje. Większe mieszkania kupuje już znacznie mniej osób. Kto je wybiera? Czy cena metra w mieszkaniach o powierzchni przekraczającej 60 mkw. jest niższa? W jakich inwestycjach duże lokale cieszą się największym powodzeniem? Analitycy portalu Dompress.pl zapytali przedstawicieli czołowych spółek deweloperskich, czy zauważają wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami.    


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Zainteresowanie większymi mieszkaniami zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji, a także etapu sprzedaży danego projektu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się oferta mieszkań trzypokojowych w naszej inwestycji Staffa 9 w Warszawie. Także w projekcie Kolska od Nowa już na początku sprzedaży zgłaszali się do nas wymagający klienci, poszukujący dużych mieszkań o powierzchni ponad 100 mkw. Generalnie obserwujemy powolny trend zwyżkowy, jeśli chodzi o zakup większych mieszkań. W dłuższej perspektywie na pewno będzie przybierał na sile. Jest to jednak proces długofalowy, związany bezpośrednio ze wzrostem zamożności społeczeństwa.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


W ostatnich miesiącach klienci zdecydowanie bardziej interesują się większymi metrażami mieszkań. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem zdolności nabywczej, która jest efektem kolejnych obniżek stóp procentowych, wpływających na obniżkę oprocentowania kredytów. Zainteresowanie lokalami trzy i czteropokojowymi widać przede wszystkim w inwestycjach, gdzie odbiorcami mieszkań są rodziny. Bogatą ofertę rodzinnych mieszkań mamy m.in. w Małej Pradze i Osiedlu Przy Promenadach w Warszawie, Osiedlu Graniczna i Dolinie Piastów we Wrocławiu oraz w Słonecznym Miasteczku w Krakowie.


Inwestycje zlokalizowane w centrach miast przyciągają z kolei głównie inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Ten segment klientów zainteresowany jest lokalami o mniejszym metrażu, charakteryzującymi się kompaktowym i funkcjonalnym rozkładem. Takie mieszkania oferujemy na przykład w doskonale zlokalizowanej krakowskiej inwestycji Osiedle Grzegórzecka 77. 


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Z naszych obserwacji wynika, że liczba klientów poszukujących większych mieszkań rośnie. Mieszkanie 3-4 pokojowe nie jest luksusem, ale naturalnym wyborem rodzin z dziećmi. Dlatego w każdym naszym projekcie przeznaczamy od 30 do 40 proc. powierzchni pod takie właśnie mieszkania. We wszystkich osiedlach oferujemy lokale o zróżnicowanej powierzchni. Pozwala to klientom dobrać najbardziej odpowiedni lokal.   


Ceny mieszkań 3 i 4 pokojowych przedstawiają się szczególnie korzystanie na tle oferty, ponieważ stawka za metr jest zwykle istotnie niższa niż w przypadku mniejszych mieszkań. Stąd też większe mieszkania częściej "łapią się" na dopłaty, bo limit wyznaczony w programie MdM dotyczy ceny metra. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. w olsztyńskim projekcie Tęczowy Las oferujemy np. w cenie 266 000 zł. W warszawskim Wilanowie podobne mieszkanie z dopłatą w MdM można kupić w projekcie Śródmieście Wilanów w kwocie od 364 000 zł.


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


Na większe mieszkania decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. W położonej przy lesie inwestycji Tarasy Dionizosa w Warszawie, którą zazwyczaj wybierają tacy klienci, mieszkania trzypokojowe oferujemy w cenie od 309 000 zł. Mieszkania czteropokojowe kupują głównie osoby, które chcą polepszyć swoje warunki życia, zmieniając lokal na większy. Cztery pokoje w naszym projekcie przy ul. Winorośli można nabyć już za ponad 386 000 zł. Kilka ostatnich mieszkań trzy i czteropokojowych możemy również jeszcze zaoferować w oddanym do użytkowania budynku w tej inwestycji w cenie od 5500 zł/mkw.     


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Klienci niezmiennie najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe, a popyt na te większe jest skromniejszy. Pozytywnym sygnałem jest natomiast zmiana trendu demograficznego. Rok 2014 był według GUS pierwszym od wielu lat, kiedy przyrost naturalny był dodatni. Jeśli ta tendencja się utrzyma, liczniejsze rodziny będą potrzebowały większych mieszkań.


Większość nabywców dużych lokali to rodziny z dziećmi. Dla nich ważne jest bezpieczne, zielone i zaciszne otoczenie. Doceniają też place zabaw na terenie osiedla oraz bliskość przedszkola lub szkoły. Tego typu oferty przyciągają chętnych, co potwierdziła wyjątkowo szybka sprzedaż większych mieszkań w naszym projekcie Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu, którego drugi etap właśnie przygotowujemy.


Większe lokale najczęściej objęte są atrakcyjnymi promocjami. Przykładem może być tu trzypokojowe mieszkanie w naszym innym stołecznym projekcie - ConceptHouse Mokotów. Obecnie w tej inwestycji oferujemy lokal z wykończeniem, zrealizowanym we współpracy z architektem wnętrz, gratisowym miejscem garażowym oraz z rabatem w wysokości 45 000 zł.


Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan


W inwestycjach położonych bliżej centrum miasta powodzeniem cieszą się mniejsze metraże. Klienci decydujący się na tego typu lokale najczęściej reprezentują styl życia, który jest ściśle związany z miejskim otoczeniem. Poszukują mieszkań centralnie położonych lub  blisko miejsca pracy, których usytuowanie zapewni im dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej.   


Wzrost zainteresowania dużymi metrażami obserwujemy natomiast w naszych inwestycjach bezczynszowych, położonych na obrzeżach Warszawy, a także w projektach znajdujących się w dzielnicy Białołęka i Targówek oraz w osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze.


Mieszkania bezczynszowe są kompromisem pomiędzy własnym domem, a mieszkaniem. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się pary, rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych. Tego typu inwestycje z własnym ogrodem oferują większą przestrzeń w przystępnej cenie. Aktualnie w ukończonej inwestycji mieszkań bezczynszowych Kamyk Zielony w warszawskiej Białołęce czekają na klientów ciekawe promocje. Mieszkanie z poddaszem o łącznej powierzchni 160 mkw. (cena katalogowa 530 000 zł) kosztuje teraz 440 000 zł..


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


Mieszkania 3-pokojowe  cieszą się większym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób planujących założenie rodziny lub par już posiadających dziecko. W przypadku mieszkań większych niż dwupokojowe cena za metr jest często niższa. Tak jest np. w naszej inwestycji Oaza Piątkowo w Poznaniu, w której rozpoczęliśmy finalną fazę sprzedaży.


Jeśli chodzi o naszą ofertę, duże mieszkania największym zainteresowaniem cieszą się w osiedlu Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Ich duży wybór będzie dostępny także w kolejnym etapie inwestycji. Lokale o metrażu powyżej 65 mkw. mamy także do zaoferowania na osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce w cenie od 4390 zł/mkw.


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


W ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost zainteresowania lokalami trzypokojowymi. W naszej ofercie mamy gotowe lokale 3 pokojowe o metrażu do 60 mkw. w warszawskiej inwestycji ArtEco w cenie ok. 500 tys. zł  i te sprzedają się najszybciej. Mieszkania czteropokojowe wciąż stanowią niewielki procent sprzedanych lokali i znacznie dłużej czekają na nabywców.


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom


Spore zainteresowanie mieszkaniami 3 i 4 pokojowymi daje się zauważyć szczególnie w naszych warszawskich inwestycjach Ogrody Targówek i Osiedle Classic. Klienci najczęściej pytają o mieszkania 4 pokojowe o powierzchni 60-65 mkw. W Ogrodach Targówek duże lokale już się sprzedały. W Osiedlu Classic mieszkania w większych metrażach (60-70 mkw. w znacznej części także znalazły już nabywców. Oferujemy je w cenie od 5695 zł/mkw.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Lokale o powierzchni ponad 60 mkw. cieszą się powodzeniem głównie wśród młodych małżeństw z dziećmi, które zmieniają mieszkanie na większe oraz osób w średnim wieku, które chcą poprawić swój komfort życia, raczej nie posiłkując się kredytem.


Duży wybór mieszkań trzy i czteropokojowych można znaleźć w naszej ukończonej inwestycji z segmentu premium - Apartamenty Sowiniec przy ul. Wiosennej na Woli Justowskiej w Krakowie. To luksusowa enklawa budynków apartamentowych usytuowana nieopodal Willi Decjusza. W każdym domu znajdzie się do sześciu jedno i dwupoziomowych apartamentów o metrażach od 63 do 185 mkw. 


Swoją wyjątkowość Apartamenty Sowiniec zawdzięczają ogrodom zaprojektowanym w stylu japońskim, które przynależeć będą do apartamentów zlokalizowanych na parterze. Ceny apartamentów zaczynają się od  6214 zł/mkw. W cenie apartamentu zawarty jest dodatkowo projekt wykończenia oraz aranżacji wnętrz według pomysłu klienta.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Biurowce, w których zabieg odmładzający zrobisz w przerwie na lunch 2015-03-24

W warszawskim kompleksie biurowym - Dzielna 60 - na najemców czeka wiele użytecznych udogodnień, w tym nawet profesjonalne centrum urody i zdrowia


Gruntownie zmodernizowany obiekt, którego historia sięga początków dwudziestego wieku, oferuje nowoczesne biura loftowe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stały tu typowo fabryczne budynki. Dziś rozbudowana i odnowiona Dzielna 60 bryluje na warszawskim rynku biurowym. Ekskluzywne biurowce o industrialnym charakterze, uwodzą wyjątkowym designem. Imponujących rozmiarów szklane elewacje grają tu z epokowymi oknami z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni, a panoramiczna winda z kutymi balustradami balkonów. Poza architekturą prestiż kompleksu podnoszą użyteczne rozwiązania, które zostały w nim zastosowane.   


Na lunch można tu wyjść do znajdującej się na terenie obiektu restauracji Nasza Kuchnia, której ogródek kawiarniany wychodzi na przytulny i elegancki dziedziniec pokryty granitową posadzką. Kantyna, mieszcząca się w dwupoziomowym lofcie, urządzona została w postindustrialnym stylu, który przełamują nowoczesne elementy wystroju. Można w niej zjeść domowe potrawy. Jeśli jednak ktoś potrzebowałby relaksu, w porze obiadu może odwiedzić, działające przy Dzielnej 60, centrum urody i zdrowia Bezpieczna Kosmetyka. Wizyta w jednym z czterech gabinetów może pomóc poprawić samopoczucie. Regenerujący lub pielęgnacyjny zabieg na twarz lub ciało, czy odmładzający masaż TSUBOKI to luksus, który można sobie tu zafundować podczas przerwy w pracy.      


O aranżację wnętrza nowo otwartego salonu zadbał zespół popularnego programu Dekorady. Realizację projektu i ciekawy wystrój, który zyskał salon, można podejrzeć w ostatnim odcinku nowego telewizyjnego cyklu wnętrzarskiego. Projektanci mieli tu duże pole do popisu, bo budynki wchodzące w skład kompleksu oferują nietypową powierzchnię. Wyższą, dobrze nasłonecznioną, dzięki wielu przeszkleniom i klimatyczną, bo w wielu miejscach zachowane zostały dawne elementy konstrukcyjne hal fabrycznych.     


A wracając do lunchu. Z biura przy Dzielnej nawet spacerem można dojść na sushi do pobliskiego Centrum Mody Klif. A jeśli pogoda jest piękna, alternatywą jest lunch na trawie na skwerze u zbiegu Pawiej, Smoczej i Dzielnej. Osoby, przyjeżdżające do pracy rowerem mogą wybrać się tam na małą przejażdżkę, a po powrocie skorzystać z szatni i pryszniców, które tu zostały dla nich specjalnie przygotowane. Kompleks zachęca jednak do pozostania na miejscu. Na jego terenie można odpocząć w przygotowanej przez inwestora - firmę Ochnik Development - Strefie Relaksu. Warto też wspomnieć, że atrakcyjną Strefę Konferencyjną Dzielna 60 pracownicy obiektu mogą wykorzystywać bezpłatnie.                  


 


Autor: Ochnik Development


Więcej wiadomości


http://www.dzielna60.pl/


Gotowych mieszkań szukaj ze świecą 2015-03-19

Firmy deweloperskie sprzedają niemal wszystko co wybudują. W najbardziej udanych projektach mieszkania wyprzedają się przed zakończeniem budowy lub zostaje ich kilka. W największej w kraju, warszawskiej ofercie deweloperów jest najmniejszy odsetek ukończonych lokali. W innych aglomeracjach też nie ma ich wiele. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, jakie gotowe mieszkania mają w sprzedaży czołowe firmy deweloperskie.  


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Z uwagi na dużą dynamikę sprzedaży, gotowe mieszkania stanowią około 5% naszej oferty. Większość lokali sprzedaje się jeszcze przed oddaniem budynków do użytku. Wielu klientów decyduje się na zakup tzw. dziury w ziemi. To właśnie wtedy jest największy wybór lokali, a raty na początku spłaty kredytu są dużo niższe, co pozwala spokojnie czekać na odbiór mieszkania.


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


Lokale gotowe do zamieszkania możemy zaoferować w trzech warszawskich lokalizacjach. W położonym przy ul. Obrzeżnej projekcie ConceptHouse Mokotów są to lokale 3 i 4 pokojowe o metrażu od 70 m kw. do 165 m kw. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 8260 do 9700 zł za m kw. Szczególne miejsce w ofercie zajmuje 74 metrowe mieszkanie wykończone we współpracy z architektem wnętrz, które można kupić z darmowym miejscem postojowym w garażu podziemnym oraz rabatem w wysokości 45 tys. zł.


W osiedlu Capital Art Apartments przy ul. Giełdowej w ofercie mamy jeszcze gotowe lokale o powierzchni od 55 m kw. do 115 m kw. w cenie 8000 - 9700 zł za m kw.


Z kolei w żoliborskich Apartamentach przy Krasińskiego zostały już tylko dwa lokale: 50 metrowe mieszkanie dwupokojowe i 76 metrowy lokal trzypokojowy w cenach 8600 -8700 zł za m kw.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Ostatnie gotowe apartamenty zostały w sprzedaży w naszej inwestycji Rezydencja Sopocka, gdzie cena metra kwadratowego zaczyna się od 7999 zł. Dostępne są jeszcze mieszkania trzypokojowe o powierzchni 74 i 86 m kw. W Gdańsku w inwestycji Dwa Potoki, mamy bogaty wybór ukończonych lokali o metrażu od 37 do 62 m kw. w cenie od 4100 zł brutto za m kw.


W Olsztynie w inwestycji Tęczowy Las ostatnie gotowe, trzypokojowe mieszkania oferujemy w cenie od 4100 zł za m kw. W Szczecinie w osiedlu Ku Słońcu, mamy jeszcze mieszkania o powierzchni od 52 do 83 m kw., a ich ceny zaczynają się od 4750 zł za m kw. W najbliższych tygodniach planujemy ukończenie naszych inwestycji w Ząbkach i w Łodzi, gdzie dostępne są jeszcze nieliczne mieszkania.


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


 


Gotowe mieszkania mamy obecnie w dwóch inwestycjach. W kameralnej inwestycji Rezydencja Kościuszki w podwarszawskim Piastowie możemy zaproponować lokale o metrażach 36, 48 i 52 m kw. w cenach od 212 990 zł do 306 210 zł oraz dwa mieszkania z antresolami o całkowitej powierzchni 69 i 79 m kw. w cenach 351 200 zł i 421 500 zł.


W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, którego budowę prowadzimy w podziale na etapy, w gotowym budynku w sprzedaży zostało 5 mieszkań o powierzchni od 29 do 71 m kw. w cenach od 156 809 zł do 410 958 zł.    


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


W tej chwili gotowe lokale możemy zaoferować w warszawskich projektach: Na Romera (Ursynów) oraz Słodowiec Park (Bielany). To oferta ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród młodych, aktywnych odbiorców, ceniących dobrą lokalizację i bezpośredni dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej. Oba budynki są bardzo dobrze wkomponowane w okoliczną zabudowę i odznaczają się nowoczesną, ponadczasową architekturą.


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


W ofercie posiadamy gotowe mieszkania w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W stolicy na osiedlu Zielona Dolina, położonej w Białołęce oferujemy lokale od 29 do 86 m kw. w cenie od 4700 zł/m kw., ale w wiosennej promocji można je teraz kupić w kwocie od 4390 zł/m kw. W projekcie Villa Campina, położonej 7 minut od Bemowa, zostały lokale o powierzchni od 35 do 86 m kw. w cenie od 4990 zł/m kw., które obecnie zostały objęte promocją i kosztują od 4590 zł/m kw. Oba osiedla posiadają dobre zaplecze infrastrukturalne i położone są w pobliżu unikalnej natury.


W Łodzi J.W. Construction oferuje ostatnie mieszkania na osiedlu Centrum II, położonym w zabytkowej, prestiżowej dzielnicy miasta. Obecnie dostępne są lokale o powierzchni od 30-40 m kw. w cenie 4784 zł/m kw. Nowocześnie zaprojektowane apartamenty oferują bardzo wysoki standard. W Poznaniu zapraszamy do doskonale zlokalizowanej Oazy Piątkowo. Mieszkania od 44 do 101 m kw. dostępne są w cenie od 5600 zł/m kw. Inwestycje objęte są programem MdM, który planujemy w tym roku rozwijać. 


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Ostatnie gotowe mieszkania mamy w warszawskich osiedlach ArtEco na Żoliborzu i Zielona Italia we Włochach. Na Żoliborzu zostały mieszkania 3 pokojowe od 56 do 69 m kw., w Zielonej Italii mieszkania 4 i 5 pokojowe od 84 do 120 m kw. Poza tym, kilka mieszkań 4 pokojowych dostępnych jest jeszcze w inwestycji przy ul. Sokratesa na stołecznych Bielanach.


Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan


 


W osiedlu mieszkań bezczynszowych Żółte Tulipany na Rembelszczyźnie, która graniczy z warszawską Białołęką mamy do zaoferowania trzy gotowe mieszkania o powierzchni od 57 m kw. do 70 m kw. w kwocie od 265 000 zł.


W naszej drugiej bezczynszowej inwestycji - Kamyk Zielony znajdującej się w Białołęce przy ul. Kamykowej mamy jeszcze w sprzedaży mieszkania o powierzchni od 68 do 160 m kw., w cenie od 350 000 zł. Lokale o największym metrażu, które wcześniej kosztowały 530 000 zł, można teraz kupić w promocyjnej cenie 440 000 zł.


W osiedlu Czerwona Jarzębina II na warszawskim Targówku w ofercie zostało 9 gotowych mieszkań od 80 do 100 m kw. W centralnie położonym warszawskim projekcie - Ogrody Ochota I mamy jeszcze 10 oddanych do użytkowania mieszkań od  80 do 100 m kw. W inwestycji Skierniewicka City w sprzedaży jest 7 mieszkań o powierzchni od 88 do 100 m kw.


 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


W Krakowie na nabywców czekają dwa ostatnie gotowe mieszkania z balkonami o metrażach 68 i 87 m kw. w kameralnej inwestycji Mochnackiego na Woli Duchackiej. Jedno z nich jest dwupoziomowe i oferujemy je obecnie w specjalnej cenie 399 021 zł brutto.


 


Na pozwolenie na użytkowanie czekają również nasze dwie energooszczędne inwestycje: Borkowska B1 i B2 na Klinach oraz wyposażona w kolektory słoneczne: Wężyka 10 w Czyżynach. Osoby, które do końca marca zdecydują się na zakup mieszkań w tych inwestycjach zyskają wykończenie i wyposażenie łazienki w cenie mieszkania. W skład wykończenia wchodzi między innymi: projekt wnętrza, wygładzanie i malowanie ścian oraz sufitu, ceramika, armatura, flizy i biały montaż.


 


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Idealne warunki do zaciągania kredytów mieszkaniowych 2015-03-18

Najniższe w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych i przygotowywane zmiany w programie Mieszkanie dla młodych zachęcają do pożyczania na mieszkania


Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej znów obniżyła stopy procentowe i to dwukrotnie więcej niż się spodziewano. Cykl obniżek trwa już od wakacji 2012 roku. Dzięki temu kredyty mieszkaniowe są obecnie oprocentowane najniżej w historii rynku. Korzystają na tym osoby, które teraz zaciągają zobowiązania i spłacające kredyty, którym obniżyła się wysokość miesięcznej raty.  


Mniejsze obciążenie spłatą powoduje też, że przy tych samych dochodach można pożyczyć większą kwotę.  To ważne szczególnie dla osób, które balansują na granicy zdolności kredytowej.  


30 proc. dopłaty do mieszkania dla rodzin z dziećmi


Osoby planujące pożyczyć na mieszkanie powinna ucieszyć też, zapowiadana na połowę roku, zmiana przepisów dotyczących przyznawania dopłat do kredytów w programie Mieszkanie dla młodych. Nowelizacja ma kierunek prorodzinny. Na zmianie najbardziej skorzystają rodziny z dziećmi. Nowe przepisy powinny również pomóc wykorzystać tegoroczny budżet przeznaczony na dopłaty, co w ubiegłym roku się nie udało. Z pieniędzy na ten rok, które czekają na młodych ludzi, kupujących swoje pierwsze mieszkanie zarezerwowana została dotąd ponad jedna czwarta środków.


W myśl nowych zasad MdM osoby posiadające co najmniej trójkę dzieci otrzymają aż 30 proc. dofinansowania (obecnie 20 proc.), a kredytobiorcy z dwójką dzieci dostaną 20 proc. dopłaty (dziś 15 proc.). Dla singli i osób bez dzieci oraz z jednym dzieckiem wysokość dopłat nie zmieni się.   


Nowela jest impulsem do poprawy sytuacji mieszkaniowej osób z trójką lub większą liczbą dzieci. Państwo dopłaci im do większej powierzchni lokalu, nie jak dotąd do 50 mkw., ale do 65 mkw. Tylko tą grupę kredytobiorców nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat), a kupowanie mieszkanie nie będzie musiało być pierwszą nabywaną nieruchomością i będzie mogło mieć powierzchnię nawet 85 mkw.  


Minimum 5 lat spłaty kredytu albo zwrot dopłaty


Wprowadzone będzie też pewne ograniczenie, które dotyczyć będzie już wszystkich korzystających z państwowych dopłat. Mieszkania kupionego w MdM nie będzie można sprzedać przed upływem 5 lat. Przed tym czasem nie będzie też możliwe zwrócenie bankowi pożyczonych na mieszkanie pieniędzy. Inaczej trzeba będzie zwrócić dopłatę.


Osoby, które chcą skorzystać z dopłat, a mają niską zdolność kredytową będą mogły wprowadzić jako współkredytobiorców osoby spoza najbliższej rodziny.


Jak przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA. zdecydowana większość osób kupujących nowe mieszkania posiłkuje się kredytami. - Około 80-90 proc. naszych klientów pożycza na mieszkania. Osoby kupujące lokale w osiedlu Tarasy Dionizosa, które budujemy przy Dionizosa w Warszawie, korzystają dodatkowo z rządowych dopłat, bo wszystkie mieszkania w tym projekcie kwalifikują się do programu Mieszkanie dla młodych - informuje Wojciech Stisz.


- Ponad dwa lata temu, kiedy realizowaliśmy pierwszy etap osiedla, klienci często finansowali zakup mieszkań kredytem zaciąganym na 100 proc. wartości lokalu. Teraz przepisy nie pozwalają na udzielanie zobowiązań bez co najmniej 10 proc. wkładu własnego, ale nie tylko to ograniczenie motywuje klientów do oszczędzania. Gromadzą własne środki, bo wiedzą, że wyższy udział własny oznacza też lepsze warunki kredytowe. Nasi klienci wciąż chętnie korzystają ze wsparcia firm doradczych, które im oferujemy - przyznaje Wojciech Stisz.    


Kilkanaście procent warszawiaków spłaca kredyty mieszkaniowe


Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podaje, że warszawiacy którzy zaciągnęli kredyty na mieszkania mają do spłaty średnio 329 tys. złotych. Kredyt hipoteczny spłaca kilkanaście procent mieszkańców miasta.


W Warszawie nowe mieszkania najczęściej nabywane są w cenie 350 - 400 tys. zł, podaje portal nieruchomości Dompress.pl. Choć  nadal królują dwójki, wielu deweloperów zauważa wzrost zainteresowania mieszkaniami trzypokojowymi. Trójki stanowią jedną trzecią oferty deweloperów w Warszawie. W wielu przypadkach oferowane są w podobnej cenie jak dwójki. Mowa bowiem o kompaktowych trójkach, które projektowane są teraz już na 55 metrach. W tym samym metrażu można więc dostać dwa lub trzy pokoje.  


We wspomnianych już Tarasach Dionizosa, położonych na Białołęce, trzy pokoje kosztują niewiele ponad 300 tys. zł. W centralnych dzielnicach Warszawy trzeba tyle wydać za małą dwójkę. Dlatego wiele osób, szczególnie tych z dziećmi, wybiera tańsze dzielnice. W tej samej kwocie mogą mieć o jeden pokój więcej w inwestycji o dobrym standardzie. W całym mieście na odbiór kluczy trzeba przeważnie trochę poczekać, bo gotowe mieszkania w mieście to rzadkość, obejmują zaledwie kilkanaście procent warszawskiej oferty. 


Autor: Barc Warszawa SA.


Ochnik Development zakończył modernizację kompleksu biurowego Dzielna 60 2015-03-17

W warszawską mapę prestiżowych obiektów komercyjnych wpisał się właśnie kompleks biurowy - Dzielna 60 - oferujący biura loftowe. Położony w sercu miasta obiekt przeszedł gruntowną przebudowę i renowację


 


Prace budowlane, które zostały niedawno zakończone, prowadzone były etapami przez okres trzech lat. W rezultacie industrialne zabudowania, najpierw fabryki tabacznej Noblesse, później Polskiego Monopolu Tytoniowego, a następnie fabryki POLFER zmieniły się w ekskluzywne biurowce. W zmodernizowanych budynkach przy Dzielnej 60 w Warszawie firma Ochnik Development, należąca do Grupy Ochnik, w której skład wchodzi również znana marka odzieżowa, ma obecnie do zaoferowana nowoczesne biura loftowe.   


Kompleksowa rewitalizacja objęła fasady i wnętrza budynków oraz ich otoczenie. Projekt nowej aranżacji obiektu zakładał,  nie tylko odnowę, ale i rozbudowę niektórych budynków. Na froncie największego biurowca, stanowiącego kurtynę zamkniętego, wewnętrznego dziedzińca, powstała trzykondygnacyjna, szklana nadbudowa. Dzięki temu powierzchnia biurowa kompleksu zwiększyła się o ponad 1.000 m kw. Po modernizacji, łącznie w pięciu budynkach, Dzielna 60 oferuje ok. 20.000 m kw. powierzchni biurowej oraz 200 miejsc parkingowych.   


Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development wspomina, że inwestycja była wymagająca. - Projekt był nietypowy i przyznam, że wymagał niestandardowego podejścia. Choćby dlatego, że w trakcie remontu budynków pofabrycznych naturalną rzeczą jest, że trafia się na różnego rodzaju niespodzianki, które wymagają poszukiwania nowych rozwiązań i dodatkowej pracy  - mówi Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. - Zależało nam przede wszystkim na tym by zachować tożsamość miejsca, które związane jest ściśle z historią miasta i nadać mu własny, wyrazisty charakter. Szczególnie, że Dzielna 60 oferuje tak nietypową powierzchnię, jak biura loftowe - wyjaśnia Jacek Ochnik.          


Odnowione, industrialne budynki, które stały się teraz jedną z ozdób warszawskiego Muranowa, w atrakcyjny sposób łączą elementy historyczne z nowoczesnymi. Fasady biurowców przywodzą obraz pięknych przedwojennych kamienic, ale jednocześnie  przypominają wysokiej klasy, nowoczesne biurowce m.in. ze względu na imponującej wielkości szklane tafle wkomponowane w elewacje.   


Na zewnątrz możemy zobaczyć panoramiczną windę, przeszklone frontony z alucobondowymi konstrukcjami, czy granitową mozaikę na dziedzińcu i trakcie głównym, ale wnętrza budynków kryją wiele elementów konstrukcyjnych dawnych zabudowań fabrycznych. Począwszy od fragmentów ceglanych murów i belek, poprzez stalowe słupy i podciągi, po ażurowe konstrukcje metalowych antresoli. Wysokie, czasem prawie 5 metrowe powierzchnie biurowe z ogromnymi oknami, otwierają nowe możliwości aranżacyjne. Przy tym, Dzielna 60 może być adresem siedziby zarówno dużej, jak i mniejszej firmy. Można tu wynająć powierzchnię od 60 do 700 m kw. w granicach jednej kondygnacji.


Kompleks oferuje wiele udogodnień, a wśród nich m.in. Strefę Konferencyjną z salami do bezpłatnego wykorzystywania przez najemców, Strefę Relaksu z atrakcyjnymi rozwiązaniami, czy parking, kabiny prysznicowe i szatnie dla rowerzystów. Na terenie obiektu otwarta została restauracja Nasza Kuchnia, ulokowana w ciekawym wnętrzu dwupoziomowego loftu. A na zielonym dziedzińcu z miejscami do wypoczynku, gdzie znajduje się kantyna, będzie w sezonie również ogródek kawiarniany.      


Atutem kompleksu jest jego usytuowanie w centralnym punkcie Warszawy, zapewniające dostęp do wszystkich publicznych środków transportu. Biurowce usytuowane są w zielonej części stołecznego Muranowa. Najbliższe otoczenie Dzielnej 60 daje możliwość korzystania z atrakcji i wygód miejskich. W sąsiedztwie znajdują się centra handlowe, parki, placówki handlowe i usługowe, a także przystanki komunikacji publicznej oraz stacja metra Rondo Daszyńskiego.


 


 


Więcej wiadomości


http://www.dzielna60.pl/


Jakie osiedla szykują deweloperzy 2015-03-13

Na rynku nowych mieszkań dużo się w ostatnim czasie sprzedaje i buduje. Niektóre firmy planują rozpoczęcie w tym roku imponującej ilości inwestycji. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zebrali informacje, jakie mieszkania przygotowują w swoich nowych projektach wiodące w branży firmy.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Rok 2015 będzie dla nas szczególnie pracowity. Przygotowujemy uruchomienie sprzedaży 15 projektów mieszkaniowych.  Łącznie nasza oferta wzbogaci się o około 2.000 lokali, co jest liczbą rekordową w branży deweloperskiej. Nowe inwestycje rozpoczniemy w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk. Będą to projekty skierowanie zarówno do odbiorców poszukujących mieszkań w segmencie popularnym, jak również do klientów inwestycyjnych, chcących kupić mieszkania w centrum, pod wynajem.


Pierwszymi inwestycjami, jakie zostaną uruchomione będą kolejne etapy już realizowanych osiedli. Następnie rozpocznie się budowa dwóch nowych osiedli w Warszawie oraz dużego projektu w centrum Krakowa przy ul. Wrocławskiej. Pozostałe inwestycje zaplanowaliśmy na drugą połowę roku. Ceny w zależności od lokalizacji wahać się będą od 3.800 do 8.100 zł/m kw.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


W tym roku zamierzamy uruchomić 18 nowych projektów, w tym nowe etapy już istniejących inwestycji. Powstanie w nich łącznie 2.500 mieszkań w standardzie popularnym. Ceny mieszkań w przeważającej liczbie będą mieścić się w limitach programu Mieszkanie dla młodych. W planowanych inwestycjach najwięcej będzie lokali dwupokojowych o metrażu od 35 do 50 m kw. i trzypokojowych od 50 do 75 m kw.  


Klienci poszukujący mieszkań w wyjątkowych projektach, za które są gotowi zapłacić nieco wyższą cenę ze względu na dobrą lokalizację i jakość, także znajdą duży wybór lokali w naszej ofercie. Przykładem może być tu drugi etap inwestycji Brama Sopocka, który planujemy uruchomić w tym roku. Są w nim dostępne apartamenty trzy i czteropokojowe o metrażu od 68 do 89 m kw.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Podobnie, jak dotąd planujemy konsekwentnie uzupełniać naszą ofertę o kolejne inwestycje, które będą skierowane do różnych grup odbiorców. W tym momencie mogę poinformować o planowanym rozpoczęciu inwestycji przy ulicy Pereca w ścisłym centrum Warszawy. Chcemy w niej zaoferować szeroką gamę 1 i 2 pokojowych, kompaktowych mieszkań. Kolejną inwestycją Matexi będzie osiedle Apartamenty Marymont, utrzymane w klimacie żoliborskich willi miejskich. Prawdopodobnie w tym roku uruchomimy również sprzedaż kolejnego etapu projektu Kolska od Nowa, który realizujemy niedaleko CH Arkadia i DM Klif w Warszawie.


Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan


W tym roku planujemy rozpoczęcie budowy kolejnych etapów osiedli, które obecnie prowadzimy. Znajdzie się wśród nich II i III etap inwestycji Kamyk Zielony, IV faza osiedla Rudy Rydz, III etap Ogrodów Ochota oraz IV i V etap projektu Konik Polny. Zamierzamy również wprowadzić do oferty dwa zupełnie nowe projekty - Osiedle Moderna w Warszawie i Osiedle Champion w podwarszawskich Ząbkach.


W pierwszym półroczu planujemy zakończyć prace budowlane w realizowanych etapach osiedli Pasikonik, Rudy Rydz Las oraz Osiedla Jordanowskiego w Częstochowie. Nieco później zostaną oddane kolejne budynki w inwestycji Konik Polny. Do końca roku skończymy także budować Miasteczko Rubikon w warszawskich Włochach, w którym oferujemy miniapartamenty. Ceny mieszkań w naszych inwestycjach kształtują się w przedziale od 3.900 zł do 7.800 zł za m kw.  


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


W drugiej połowie roku wprowadzimy do sprzedaży kolejny etap osiedla Central Park Ursynów w Warszawie, w którym zaoferujemy pełny asortyment mieszkań od kawalerek do lokali 4 pokojowych. Najwięcej będzie mieszkań 2 pokojowych o metrażu do 45 m kw., które wciąż cieszą się największym zainteresowaniem nabywców.


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Grupy Kapitałowej Euro Styl


Naszą kolejną inwestycję o nazwie Idea zapowiedzieliśmy już podczas ostatnich targów mieszkaniowych w Gdańsku.  Osiedle powstanie na pograniczu Oliwy i Przymorza, pomiędzy  ulicami Beniowskiego i Droszyńskiego, na terenie po Międzynarodowych Targach Gdańskich. Poza dobrą lokalizacją i rozwiniętą infrastrukturą, projekt wyróżniać będzie atrakcyjne zagospodarowanie otwartej przestrzeni publicznej. W jej tworzenie włączą się uznani artyści. Pragnęliśmy stworzyć tętniącą życiem, inspirującą przestrzeń, w której chce się być, nie ma miejsca na nudę, która wyzwalać będzie w ludziach to co najlepsze.


W najbliższym czasie powstaną trzy pierwsze budynki, w których znajdą się mieszkania o powierzchni od 40 do 100 m kw. W pierwszym budynku, który będzie miał wiele przeszkleń, balustrady, loggie, zaoferujemy przede wszystkim mieszkania 2 i 3 pokojowe. Elewację ze starannie zaprojektowanymi detalami z cegły, ozdobią grafiki przedstawiające prace malarskie naszego partnera artystycznego. Planujemy wprowadzenie w Idei inteligentnego systemu sterowania urządzeniami  i instalacjami w mieszkaniu, który będzie dostępny dla klientów w standardzie.


Jeszcze w tym roku w Pruszczu Gdańskim rozpoczniemy również budowę  inwestycji Brama Żuław oraz nowego projektu usytuowanego w Gdyni na pograniczu dwóch dzielnic: Karwin i Dąbrowy.


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


W tym roku kluczowymi projektami będą kolejne etapy naszej sztandarowej inwestycji Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Budowa trzeciego etapu, rozpocznie się w połowie roku. Wiosną rozpoczniemy także budowę drugiego etapu osiedla Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce, w którym powstanie ponad 300 lokali. Zaoferujemy mieszkania od funkcjonalnie zaprojektowanych kawalerek o powierzchni od 25 m kw. do apartamentów o powierzchni blisko 130 m kw. We wszystkich inwestycjach zapewniamy wysoki standard budynków oraz wykończenia. Mieszkania będą dostępne w cenie od 4.900 zł/ m kw. Na osiedlu Zielona Dolina oferujemy obecnie wybrane lokale w promocyjnej cenie 4.324 zł/m kw., a w Bliskiej Woli wybrane mieszkania z 5 % rabatem.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Dysponujemy obecnie bankiem ziemi, pozwalającym na wybudowanie mieszkań o powierzchni blisko 120.000 m kw. W 2015 roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży co najmniej pięć nowych inwestycji, z których cztery zlokalizowane będą w Krakowie, a jedna w Warszawie.


Już w kwietniu br. w Krakowie rusza budowa kompleksu mieszkaniowego Zawiła na Klinach. W inwestycji znajdą się 84 mieszkania o powierzchni od 34 do 78 m kw. w cenie od 5.000 zł/ m kw. Przewidziany jest tu garaż podziemny i lokale handlowo- usługowe na parterze w budynku. 


W tym roku mamy w planach również rozpoczęcie budowy inwestycji wielorodzinnej w pobliżu hali widowiskowo – sportowej Tauron Arena Kraków. Budynki wielorodzinne powstaną także w Białym Prądniku oraz Nowej Hucie, w której mieszkania będą dostępne w programie MdM.  Więcej informacji na temat tych projektów podamy na przełomie kwietnia i maja.


Ponadto, w tym roku chcemy ruszyć w Warszawie z budową kameralnej inwestycji przy ul. Owsianej 9 na Pradze Południe. Na parterze inwestycji znajdzie się część usługowa, na pierwszym piętrze - biurowa, a na wyższych kondygnacjach będą mieszkania. Dojazd do centrum miasta nie zajmie stąd więcej niż 20 minut. W pobliżu znajduje się Park Skaryszewski, Park OWS Waszyngtona, Park Obwodu Praga Armii Krajowej i Soho Factory.  


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Na rok 2015 zaplanowaliśmy uruchomienie dwóch mieszkaniowych projektów inwestycyjnych w Warszawie. Będą to osiedla na Żoliborzu oraz na Woli. Pierwsze z nich to drugi etap inwestycji Apartamenty przy Krasińskiego, której pierwsza faza została zakończona w 2013 roku. Na położonym obok gruncie przy ul. Przasnyskiej,  powstanie jeszcze jeden budynek z 124 mieszkaniami.


Realizacja drugiego projektu, zlokalizowanego na działce przy ul. Nakielskiej, będzie przebiegać dwufazowo. Docelowo powstanie w nim 251 lokali. Obie działki są położenie blisko centrum, a jednocześnie znajdują się w zielonej, spokojnej okolicy. W przypadku obu inwestycji w tym roku mamy nadzieję uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć sprzedaż mieszkań.  


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


Rozpoczęliśmy niedawno realizację inwestycji na Pradze Północ przy ulicy Siedleckiej. Sąsiedztwo stacji drugiej linii metra, jak również możliwość zakupu mieszkań w programie MdM oraz nowoczesny design tego projektu sprawiają, że inwestycja cieszy się zainteresowaniem klientów.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Wyższy standard osiedla w bonusie 2015-03-11

Deweloperzy przyciągają klientów standardem osiedli    


Od jesieni minionego roku oferta deweloperów sukcesywnie się zmniejsza. Zimą niewiele inwestycji wchodzi na rynek, a zainteresowanie zakupem mieszkań nie słabnie. Choć mieszkania wyprzedają się oferta nie zmaleje, bo deweloperzy przygotowują wciąż nowe projekty. I nie jest ich mało. W 2014 roku, według danych GUS, liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań była większa o prawie 40 proc. niż rok wcześniej.   


Firmy deweloperskie rozwijają swoją działalność. Konkurencja na rynku rośnie. Deweloperzy muszą więc wyróżnić swoje osiedla, żeby były atrakcyjniejsze od innych. Szczególnie w Warszawie, gdzie na klientów czeka najwięcej nowych mieszkań w kraju. Jak podaje portal dompress.pl, w aglomeracji warszawskiej deweloperzy inicjują w sezonie nawet ponad 20 nowych inwestycji w miesiącu.   


Przyrost oferty równoważy nadzwyczaj dobra sprzedaż mieszkań, dlatego ceny się nie zmieniają. Jeśli stawka ofertowa jest podobna, w tej samej lokalizacji nabywcy wybiorą jednak mieszkania w inwestycji, która zapewni im wyższy standard zamieszkania. Firmy budujące mieszkania rywalizują więc jakością. Deweloperzy  walczą o klienta standardem budynków, aranżacją osiedla, czy dobrze pomyślanym rozkładem mieszkań.   


Wyższy standard w niższej cenie


Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA. zwraca uwagę, że klienci doceniają również atrakcyjne sąsiedztwo inwestycji. - Chodzi o tereny rekreacyjne znajdujące się w pobliżu osiedla. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi. Osiedle Tarasy Dionizosa, które budujemy przy ulicy Winorośli w warszawskiej Białołęce wybiera wiele rodzin, ponieważ znajduje się 400 metrów od lasu. Dla klientów liczy się też zagospodarowanie terenu wokół budynków i aranżacja części wspólnych oraz oczywiście standard samych mieszkań. Mamy plac zabaw, okazałe lobby na parterze w budynkach, a mieszkania oddajemy w podwyższonym standardzie, wyposażone w wysokiej klasy drzwi i okna, choć cena 5.500 zł/m kw. wskazywałaby raczej na standard podstawowy - informuje Wojciech Stisz.   


W ocenie Wojciecha Stisza, dla rodzin z dziećmi poszukujących mieszkania niezwykle istotna jest też możliwość otrzymania dopłat w programie Mieszkanie dla młodych. - Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem, tym bardziej, że po jego nowelizacji rodziny z dziećmi będą mogły dostać dopłatę nawet w wysokości 30 proc. - zwraca uwagę Wojciech Stisz. - Większość klientów kupujących mieszkania w Tarasach Dionizosa, korzysta z dofinansowania rządowego do kredytu. Wszystkie lokale, które oferujemy w tym osiedlu kwalifikują się do MdM - podkreśla Wojciech Stisz.      


Liczą się dopłaty


W Warszawie limit cenowy w programie Mieszkanie dla młodych wzrósł w zeszłym roku dwukrotnie. O ile na początku 2014 roku tylko kilkanaście procent mieszkań z oferty deweloperów można było kupić, korzystając z państwowego wsparcia to pod koniec roku co czwarte mieszkanie budowane w  aglomeracji warszawskiej kwalifikowało się do programu.   


Według danych Narodowego Banku Polskiego, pod koniec 2014 roku nowe mieszkania w Warszawie były kupowane średnio po 7 315 zł za metr. Przeciętna cena ofertowa według danych firmy Emmerson jest zaś znacznie wyższa - wynosi 8.000 zł/m kw.   


Najszybciej rozbudowują się trzy warszawskie dzielnice. Największa ilość osiedli powstaje na Woli, w Białołęce i Mokotowie. Poza tym, sporo buduje się również w Wilanowie, na Bielanach i Pradze Południe. W nowych inwestycjach projektowane są głównie niewielkie metrażowo mieszkania. Przeważają w nich lokale o powierzchni do 50 m kw., wśród których są też mieszkania trzypokojowe. Na zakup tańszego mieszkania może pozwolić sobie więcej osób. W ten sposób firmy poszerzają grono swoich klientów. Gotowych mieszkań w Warszawie jest najmniejszy odsetek w kraju, co wyraźnie świadczy o dużym popycie na rynku.  


20 proc. więcej sprzedanych mieszkań


Nie narzekają też firmy budujące w innych miastach. Mieszkania świetnie sprzedają się w całym kraju. W 2014 roku na sześciu największych rynkach deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 47 tys. nowych mieszkań, a sprzedali ponad 43 tys. lokali, podaje Reas . W porównaniu z 2013 rokiem wynik sprzedaży jest lepszy o jedną piątą.   


Na tak dobry rezultat wpływ miał niski poziom stóp procentowych, a tym samym tanie kredyty oraz program dopłat, który jest coraz bardziej atrakcyjny dla nabywców. Poza tym, spadające oprocentowanie lokat bankowych spowodowało przypływ kapitału inwestorów, lokujących pieniądze na rynku mieszkaniowym.   


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Lofty - przestrzeń niekonwencjonalna 2015-03-02

Paryscy artyści w obiektach przemysłowych urządzali pracownie, nowojorczycy mieszkania, a w Warszawie w industrialnych budynkach historycznych powstają nowoczesne biura


 


Lofty są modne przede wszystkim dzięki Francuzom i Amerykanom. Na początku XX w. paryscy artyści zaczęli adaptować budynki magazynowe i fabryczne na pracownie. Zachęcał do tego nowy wymiar aranżacyjny pomieszczeń, otwarta przestrzeń, imponująca wysokość wnętrz i ogromne okna, dzięki którym lofty były świetnie nasłonecznione.      


 


Pod koniec lat 50. XX wieku Amerykanie zaczęli zasiedlać obiekty fabryczne. Pociągała ich do tego, tak ogromna przestrzeń pomieszczeń, jak i brak czynszu. Nowojorskie lofty, które podobnie jak we Francji, wybierali różnego rodzaju artyści i ludzie wolnych zawodów, były tanim i oryginalnym pomysłem na mieszkanie. Kiedy nabrały na popularności, zaczęły przyciągać zamożniejszych ludzi. Architekci, prawnicy, czy maklerzy urządzali je już w znacznie wyższym standardzie. W końcu zaczęły kojarzyć się nie tylko z awangardą, ale także z luksusem. A ich zwolennikom z dzielnicy SoHo, zabudowanej pofabrycznymi obiektami o ciężkiej konstrukcji, udało się zrobić jedno z najbardziej interesujących i najdroższych miejsc do zamieszkania na świecie.  


 


W Warszawie i w ogóle w całej  Polsce, autentycznych loftów jest jak na lekarstwo. Są pojedyncze projekty, ale w żadnym mieście nie znajdziemy obszarów podobnych do dzielnicy nowojorskiej, czy londyńskiej. W Warszawie tradycyjne lofty oferowane są jedynie w historycznym budynku Mennicy Państwowej na terenie Praskiego Centrum Koneser. Prawdziwie loftowy projekt znajdziemy w Żyrardowie, położonym 50 km od Warszawą. W pofabrycznych pomieszczeniach Żyrardowskiej Fabryki Lnu, która działała od 1833 roku, już kilka lat temu powstały industrialne lofty mieszkaniowe.  


 


W samej Warszawie budynki dawnych fabryk, jeśli są rewitalizowane, pełnią funkcję ekskluzywnych biurowców. Typowym przykładem takiej inwestycji jest położony w sercu miasta kompleks biurowy Dzielna 60. Podwalinami pięciu budynków biurowych, które wchodzą w jego skład, są zabudowania fabryki tabacznej Noblesse, a następnie Polskiego Monopolu Tytoniowego od 1924 roku. Później działała na tym terenie fabryka POLFER.


 


Zmodernizowane i rozbudowane budynki, położone na warszawskim Muranowie, pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią, efektownie łączą elementy nowoczesne i epokowe. Szklane tafle elewacji, panoramiczna winda, czy szklane balustrady zespolone zostały z historyczną tkanką ceglanych murów. Jak zauważa Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development, biurowce przy Dzielnej 60 swoją formą i stylistyką wyraźnie przypominają o fabrycznej przeszłości budynków, szczególnie że wewnątrz zachowanych zostało wiele elementów konstrukcyjnych.   


 


Odnowiona Dzielna 60 oferuje nowoczesne biura loftowe o niespotykanym na rynku warszawskim potencjale aranżacyjnym. Wysokość pomieszczeń sięga 4,60 metra, a we wnętrzach biurowców odrestaurowane zostały oryginalne belki, stalowe słupy i podciągi, fragmenty ceglanych murów, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli. - Powierzchnia loftowa jest szczególnie atrakcyjna dla firm, ceniących przestrzeń, komfort i oryginalne rozwiązania. Mamy biura o metrażu od 60 do 700 m kw., które możemy zaoferować w formie open space, z podziałem na pomieszczenia, lub mieszanej - zaznacza Jacek Ochnik.   


 


To nie jedyny tego typu obiekt w Warszawie. W kompleksie Copernicus Square na Powiślu w budynkach XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej również dostępna będzie nowoczesna powierzchnia biurowa. W ramach projektu powstaną także mieszkania i ogólnodostępne place miejskie. Zgodnie z założeniem, zachowane zostaną dawne elementy konstrukcyjne elektrowni.


 


Drugie życie zyska również wolska fabryka Norblina. Projekt przewiduje zachowanie industrialnego charakteru dziesięciu historycznych budynków. W miejscu, gdzie niegdyś produkowano warszawskie platery, poza biurowcami, powstanie również przestrzeń handlowa, usługowa i kulturalna. Biura zajmować będą 40 tys. m kw. z łącznej powierzchni 64 tys. m kw. dostępnej w inwestycji. Będzie brukowana uliczka ze sklepami, kawiarniami i restauracjami, biobazar oraz Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.


 


 


 


Więcej wiadomości


 


Dzielna60.pl                              


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]