dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Czy rekordowa sprzedaż nowych mieszkań wpłynie na ceny? 2015-04-30

Sprzedaż mieszkań idzie najlepiej od 8 lat. Nowe mieszkania sprzedają się dobrze we wszystkich aglomeracjach w kraju. Największe żniwa mają deweloperzy w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Wbrew oczekiwaniom niektórych obserwatorów rynku, wymóg posiadania co najmniej 10 procentowego wkładu własnego do zaciąganego kredytu nie okazał się przeszkodą w zakupie mieszkań.


Jak podaje w swoim najnowszym raporcie firma Reas, w pierwszych trzech miesiącach tego roku w sześciu głównych miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi - deweloperzy sprzedali rekordową ilość - 11,5 tys. lokali. W tym czasie weszła do sprzedaży podobna liczba mieszkań (11,3 tys.), ale to jedna piąta więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.  


Ile się buduje, tyle się sprzedaje


Pierwszy kwartał nie jest w cale wyjątkowy pod względem ilości rozpoczynanych budów. Już w ubiegłym roku firmy wprowadziły dużą liczbę nowych projektów. W 2014 roku weszła do sprzedaży zbliżona ilość mieszkań, jak w rekordowym pod tym względem 2007 roku. Oferta jednak nie rośnie, bo mieszkania szybko znajdują nabywców. W sześciu największych miastach pod koniec marca było w sprzedaży 47,7 tys. mieszkań. To prawie tyle samo jak w końcówce 2014 roku.


Jak obliczają analitycy, biorąc pod uwagę obecne tempo sprzedaży najszybciej wyprzedałyby się lokale dostępne w Gdańsku. Wystarczyłby na to niespełna rok. W Warszawie, Krakowie i Poznaniu, wyprzedaż lokali deweloperskich zajęłaby ponad rok, a we Wrocławiu i Łodzi firmy potrzebowałyby pięciu kwartałów. To niedługo, co świadczy o równowadze podaży i popytu.


Mieszkania idą na pniu. W konsekwencji w ofercie deweloperskiej ubywa także gotowych lokali. Według danych Reas największy spadek liczby ukończonych mieszkań miał miejsce na rynku warszawskim. Odsetek dostępnych lokali w budynkach, których budowa dobiegła końca, spadł w Warszawie do ok. 17 proc.


Coraz więcej chętnych na dopłaty do kredytu


Analitycy zwracają uwagę, że w tym roku osoby kupujące mieszkania coraz chętniej sięgają po rządowe dopłaty do kredytów. W pierwszym kwartale br. we wszystkich aglomeracjach zwiększyła się ilość złożonych wniosków o subwencję. Najbardziej wzrosła ich liczba w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Tylko w Krakowie program dopłat funkcjonuje słabo, bo limit cenowy ustawiony jest za wysoko i nie przystaje do cen rynkowych. 


Większe zainteresowania dopłatami daje się wyraźnie zauważyć w biurach sprzedaży deweloperów. - W tym roku popularność programu Mieszkanie dla młodych jest jeszcze większa niż w ostatnich miesiącach roku ubiegłego. Zdecydowana większość osób, które kupują mieszkania w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa korzysta z dopłat. Wybór jest duży, bo wszystkie z oferowanych w tym osiedlu mieszkań można kupić z dopłatą. W połowie roku czeka nas jeszcze zmiana przepisów związanych z przyznawaniem dofinansowania. Kredytobiorcy z dziećmi dostaną jeszcze większe dopłaty. Chętnych do zakupu mieszkań w ramach programu prawdopodobnie jeszcze przybędzie - uważa Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.


W Warszawie i Krakowie ceny mieszkań lekko w górę


Duży popyt na lokale deweloperskie wpłynął na lekki wzrost cen w niektórych aglomeracjach. W kilku miastach z kolei średnie stawki na rynku pierwotnym nieco się obniżyły. Nowe mieszkania podrożały w Warszawie i Krakowie.


W Warszawie średnia cena metra skoczyła w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku o niespełna 200 zł/mkw. (wzrost 2,3 proc.). Jak podaje Reas, pod koniec 2014 roku lokale oferowane na warszawskim rynku pierwotnym kosztowały średnio 7815 zł, a pod koniec marca 2015 roku deweloperzy chcieli za metr przeciętnie 7993 zł.  


W Krakowie ceny nowych mieszkań zwiększyły się w tym czasie średnio o 1,1 proc. Stawka wzrosła do 6761 zł/mkw. W Łodzi i Trójmieście ceny ofertowe pozostały praktycznie na tym samym poziomie, zaś w Poznaniu i Wrocławiu nieznacznie spadły.  

Autor: Barc Warszawa SA.


Mieszkanie zamiast lokaty w banku 2015-04-29

Na rekordowo wysokie wyniki sprzedaży mieszkań deweloperskich znaczący wpływ mają zakupy dokonywane przez osoby, które w nieruchomościach lokują oszczędności. Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili sondę wśród deweloperów, by dowiedzieć się, jak dużo mieszkań kupowanych jest pod wynajem i które projekty cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów.  


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Projekty zlokalizowane blisko centrum miast, w pobliżu ośrodków akademickich i kompleksów biurowych cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów inwestycyjnych. Pożądane są kompaktowe mieszkania, które przy relatywnie niskim koszcie zakupu oraz wykończenia gwarantują wysoką stopę zwrotu, co obecnie przynosi trzykrotnie większe zyski niż lokaty bankowe.


Jeśli chodzi o naszą ofertę, inwestorzy interesują się takimi projektami jak: Grzegórzecka 77 w Krakowie, Brzeska i Graniczna we Wrocławiu, Promenady w Warszawie oraz Przy Alejach w Gdańsku. W tych osiedlach udział klientów inwestycyjnych waha się od 30 do nawet 60 proc. W najbliższym czasie planujemy uruchomić sprzedaż mieszkań w projektach o podobnym charakterze, m.in. w inwestycji Wrocławska w Krakowie i Osiedlu Krzemowym w Warszawie.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Mieszkania kupowane inwestycyjnie to wciąż rosnący segment sprzedaży. Inwestorzy najczęściej wybierają lokale dwupokojowe i kawalerki. Przy aktualnym, rekordowo niskim poziomie stóp procentowych mieszkanie to doskonała alternatywa dla lokat. Widoczna stabilizacja rynku mieszkaniowego ze spokojnym trendem wzrostowym również stanowi zachętę do długofalowego inwestowania w mieszkania.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Oceniamy, że w ubiegłym roku zwiększył się odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie. W zależności od lokalizacji oscyluje w granicach 5-15 proc. Inwestorzy poszukują lokalizacji w dużych aglomeracjach miejskich i chętnie kupują mieszkania z segmentu popularnego. Czasem decydują się na zakup mieszkań w pakiecie, co daje możliwość efektywniejszego zarządzania inwestycją i pozwala uzyskać atrakcyjniejszą cenę.


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Nasze doświadczenie z kilku ostatnich lat wskazuje, że klienci inwestycyjni kupują 20-25 proc. z naszych mieszań. Obniżka stóp procentowych zmniejszyła zarówno koszty kredytu, jak i atrakcyjność lokat bankowych, skłaniając większą liczbę klientów do inwestowania w nieruchomości. Zyski z wynajmu mieszkania mogą sięgać 5-7 proc. rocznie.


Inwestycyjnie chętnie kupowane są lokale o mniejszych metrażach, przy zachowaniu tej samej liczby pokoi. Najczęściej są to dwa pokoje na ok. 30 mkw., a trzy od ok. 55 mkw. Inwestycją Atlas Estates, w której obserwujemy ponadprzeciętne zainteresowanie ze strony klientów inwestycyjnych jest ConceptHouse Mokotów. Bliskość kompleksu Mokotów Business Park sprawia, że właściciele mieszkań łatwo mogą znaleźć chętnych na wynajem wśród osób pracujących w pobliskich biurowcach.


Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan


Dużą popularnością inwestorów cieszy się warszawskie Miasteczko Rubikon, w którym oferujemy wyłącznie mikro lokale. W pozostałych naszych projektach inwestycyjnie kupowanych jest około 20-30 proc. mieszkań. Osoby inwestujące w mieszkania wybierają głównie nasze projekty w dzielnicy Ochota: Ogrody Ochota I i Ogrody Ochota II. W jednym z etapów tego osiedla klient indywidualny zakupił aż 13 lokali w celach inwestycyjnych.


Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa


Osoby lokujące kapitał w mieszkania wybierają najmniejsze mieszkania dwupokojowe, o powierzchni do 40 mkw. w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa. Ceny kompaktowych dwójek w tym osiedlu zaczynają się od 203 tys. zł. Mieszkania będą gotowe jeszcze w tym roku.


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Odsetek mieszkań kupowanych inwestycyjnie w naszych projektach ostatnio się zmniejszył. Daje się zauważyć wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami - 3 i 4 pokojowymi, szczególnie w naszej warszawskiej inwestycji TRIO Apartamenty.   


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


Klienci nabywający mieszkania pod wynajem wybierają głównie lokale dwupokojowe, które mają najlepszy okres zwrotu. W naszej ofercie dużym zainteresowaniem cieszą się wykończone pod klucz mieszkania pokazowe, ponieważ dają się łatwo przystosować do potrzeb późniejszego wynajmu.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


Zarówno w projekcie Miasto Wola, jak i Stacja Kazimierz w Warszawie znaczna część mieszkań nabywana jest w celach inwestycyjnych. To jeden z najbardziej popularnych i bezpiecznych sposobów lokowania kapitału. W inwestycjach mieszkaniowych powstających w warszawskiej Woli to zjawisko jest bardzo popularne.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Największym zainteresowaniem klientów kupujących pod wynajem cieszą się nieduże lokale 1 i 2 pokojowe. Wybór takich ofert mamy w osiedlu Na Sokratesa na Bielanach, które dzięki lokalizacji, 5 minut od stacji Metra, jest interesującą propozycją dla inwestorów pod kątem wynajmu. Poza lokalizacją, inwestorzy zwracają także uwagę na cenę, która na etapie budowy jest z reguły niższa w porównaniu z mieszkaniami wybudowanymi.


Monika Kudełko z Activ Investment


Spośród inwestycji Activ Investment najwięcej mieszkań w celach inwestycyjnych kupowanych jest w katowickim projekcie 4 Wieże. Najczęściej wybierane pod wynajem są kawalerki, których ceny zaczynają się od 89 325 zł brutto. Obecnie realizowany jest trzeci etap inwestycji. W wieży C zaprojektowana została większa ilość mieszkań jednopokojowych. Mimo to, znaczna część kawalerek została już zarezerwowana  bądź sprzedana, choć od wprowadzenia na rynek mieszkań z tej fazy projektu minął niespełna miesiąc.


Obecnie rozpoczynamy budowę inwestycji we Wrocławiu przy ul. Skarbowców i Krakowie przy ul. Banacha, w których również znajduje się szeroki wybór mieszkań o niewielkim metrażu, poszukiwanych przez inwestorów.  


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom


Pod kątem inwestycyjnym kupowane są mieszkania w dwóch naszych warszawskich inwestycjach: Osiedle Classic i Viva Garden. Największym powodzeniem inwestorów cieszą się najmniejsze lokale - kawalerki i dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 40 mkw.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Projektem, którym interesują się klienci inwestycyjni jest niedawno oddana do użytkowania inwestycja Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach. Bliskość szkół wyższych (AWF, Politechnika Krakowska) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego sprawia, że zakup mieszkania w tej lokalizacji to trafiona inwestycja.


Ciekawą propozycją dla inwestorów są też condohotele. Nabywcy apartamentów mogą korzystać z nich przez określoną ilość dni w roku, a w pozostałym czasie lokale są wynajmowane. Condohotele, w których obsługą zajmują się zarządcy, gwarantują stopę zwrotu w wysokości 7-8 proc. w skali rocznej. Takie mieszkania oferujemy w inwestycji Apartmenty Onyx w Krynicy-Zdroju. Projekt łączy funkcję resortu & SPA oraz mieszkaniową. Na terenie obiektu znajdzie się m.in. w salon SPA, gabinet medycyny estetycznej, salon masażu, punkt fitness, restauracja i 76 miejsc garażowych. Jest całodobowa recepcja oraz monitoring.


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Około 20 proc. oferowanych przez nas mieszkań kupowanych  jest inwestycyjnie z przeznaczeniem na wynajem. Są to na ogół mieszkania o powierzchni do 45 mkw., dwupokojowe lub jednopokojowe z możliwością wydzielenia dwóch pokoi. 


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


Inwestorzy decydują się przede wszystkim na wybór mieszkań jedno i dwupokojowych o małych metrażach, zlokalizowanych w centrach miast. Dużym zainteresowaniem osób kupujących mieszkania na wynajem cieszy się nasza sztandarowa inwestycja Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Popularne jest także osiedle Rezydencja Redłowo w Gdyni, kameralny zespół apartamentowy, gdzie lokale doskonale sprawdzają się jako mieszkania wakacyjne. Obserwujemy także zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem w Katowicach, ze względu na dużą chłonność tej aglomeracji i potencjał wynajmu na dłuższe pobyty biznesowe.


Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland


Topniejące odsetki na lokatach sprawiają, że coraz więcej klientów inwestuje w mieszkania pod wynajem. Największą popularnością cieszą się mniejsze lokale, kawalerki i mieszkania dwupokojowe, ale do łask wracają też większe metraże.


 


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Deweloperzy odkrywają karty 2015-04-23

Niektóre z powstających osiedli cieszą się większym powodzeniem niż inne. Firmy budujące mieszkania wskazały inwestycje, w których mieszkania najlepiej się sprzedają. W rozmowie z portalem nieruchomości Dompress.pl opisują, czym najpopularniejsze projekty przyciągają nabywców.    


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Na 19 projektów, które mamy w sprzedaży w pięciu miastach Polski, aż w 6 inwestycjach w I kwartale tego roku podpisaliśmy od 50 do ponad 60 umów. Znajdują się wśród nich dwa projekty w Warszawie: Mała Praga i Promenady IV, wrocławskie Osiedle Graniczna i Dolina Piastów oraz Osiedle Grzegórzecka w Krakowie i Przy Alejach w Gdańsku.


Poza lokalizacją wymienionych projektów, kupujących przyciągała atrakcyjna cena mieszkań i ich kompaktowy metraż. Nie bez znaczenia jest też zaufanie klientów do naszej firmy. We wszystkich inwestycjach oferujemy rachunku powiernicze.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


W tej chwili nasza oferta obejmuje zróżnicowane projekty, zarówno pod względem zaawansowania budowy, lokalizacji, jak i segmentu rynkowego. Prawdę mówiąc, w każdej z inwestycji sprzedaż układa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeśli chodzi o ostatnio uruchomione projekty, stale rośnie zainteresowanie mieszkaniami w naszym największym warszawskim przedsięwzięciu – Kolska od Nowa - gdzie we wszystkich etapach przewidujemy blisko 600 mieszkań. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z wyników projektu Księżycowa 60, w którym oferujemy mieszkania w programie MdM. Bardzo dużym, pozytywnym zaskoczeniem jest dla nas znacznie większe od zakładanego zainteresowanie projektem Staffa 9, powstającym w okolicy warszawskiego Słodowca. To nasza druga inwestycja w tej lokalizacji. Znaliśmy jej potencjał, ale przyznaję, że powodzenie tego projektu przerosło nasze prognozy. Jesteśmy również zadowoleni ze sprzedaży ostatniej puli gotowych lokali w niedawno oddanych inwestycjach: Na Romera na Ursynowie i Słodowiec Park na Bielanach w Warszawie.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Najlepiej sprzedają się lokale w dużych aglomeracjach miejskich. W naszym przypadku jest to Warszawa, gdzie prowadzimy inwestycję Śródmieście Wilanów oraz Neptun w podwarszawskich Ząbkach, a także Trójmiasto, w którym mamy takie projekty jak: Dwa Tarasy i Dwa Potoki w południowych dzielnicach Gdańska oraz Bramę Sopocką w Gdyni. Jesteśmy także bardzo zadowoleni z ostatnich wyników sprzedaży mieszkań w Szczecinie, gdzie nasz projekt Ku Słońcu w zielonej dzielnicy Gumieńce, bardzo szybko zyskał nowych mieszkańców.


Klienci doceniają wysoką jakość projektów i zwracają uwagę na takie aspekty jak: użycie wysokiej jakości materiałów, starannie zaprojektowaną zieleń, place zabaw, ławki do odpoczynku, bezpieczny i zadbany teren wokół osiedli, czy ogólnodostępne pomieszczenia na rowery i wózkownie. Dużym udogodnieniem są też elastyczne formy płatności stosowane przez Polnord.


Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan


Na chwilę obecną dużym powodzeniem cieszą się gotowe mieszkania w osiedlu Kamyk Zielony w warszawskiej Białołęce oraz lokale w usytuowanych w pobliżu centrum Warszawy inwestycjach - Ogrody Ochota II i Miasteczko Rubikon, w którym oferujemy miniapartamenty. Największym powodzeniem cieszą się inwestycje, w których mieszkania zostaną niedługo oddane do użytkowania i projekty, które zostały już ukończone. Jest też druga grupa nabywców, którzy zainteresowani są lokalami we wczesnej fazie budowy, ze względu na przystępniejsze ceny i większy wybór mieszkań.  


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w inwestycji Central Park Ursynów przy ul. Kłobuckiej 8 w Warszawie. Klientów - w szczególności czynne zawodowo młode osoby, rodziny z dziećmi i młode małżeństwa - przyciąga cena mieszkań. Znaczna cześć lokali dostępna w programie MdM, w cenie 6588 zł za mkw. Mieszkania mają rozkład, który pozwala na ich dowolną aranżację oraz zmianę ustawienia ścianek działowych. Na przykład w kawalerkach o rozkładzie studia można dzięki temu utworzyć dodatkowe pomieszczenie. Atutem inwestycji jest dogodne położenie komunikacyjne i infrastruktura osiedla z przestrzenią zagospodarowaną pod kątem aktywnego wypoczynku oraz interesujące rozwiązania architektoniczne.    


Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland


Pod koniec ubiegłego roku oddaliśmy do użytku ok. 200 nowych mieszkań w naszej inwestycji Park Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe. Dziś w ofercie zostało już tylko kilka ostatnich gotowych lokali. W marcu rozpoczęliśmy nową inwestycję, na pograniczu Żoliborza i Bielan powstaje kameralne osiedle Mickiewicza. W ramach pierwszego etapu oferujemy 105 mieszkań o elastycznych rozkładach, dzięki czemu każdy klient ma dużą swobodę w dostosowywaniu projektu do własnych preferencji. Charakterystyczną cechą wszystkich inwestycji mieszkaniowych Skanska, która przyciąga klientów jest wysoka, skandynawska jakość, dbałość o otoczenie inwestycji i doskonałe skomunikowanie z centrum miasta. W ten sposób powstają innowacyjne, zielone osiedla przyjazne dla ich mieszkańców, wpisane w istniejącą tkankę miejską.


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


Najwięcej mieszkań sprzedajemy w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa. Osiedle przy ul. Winorośli, którego realizacja przebiega etapami, jest atrakcyjne dla młodych ludzi, chcących skorzystać z dopłat do kredytu w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Cena za metr - od 5500 zł w połączeniu z niewielkimi metrażami oferowanych mieszkań sprawia, że na zakup może sobie pozwolić szersze grono osób, poszukujących ekonomicznych propozycji w Warszawie. Większe mieszkania wybierają rodziny z dziećmi, które w ramach zakładanego budżetu mogą w tej inwestycji kupić mieszkanie o większym metrażu.    


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom


Najlepiej sprzedają się mieszkania w naszych warszawskich inwestycjach: Osiedlu Classic i Viva Garden. Klienci wybierają je ze względu na atrakcyjną lokalizację, estetykę projektów i ceny lokali.


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Grupy Kapitałowej Euro Styl


Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się dwa sąsiadujące ze sobą osiedla: Osiedle Cytrusowe i Nowy Horyzont, zlokalizowane na obrzeżach gdańskich Łostowic i Borkowa. Klientów przyciąga atrakcyjna cena przy zachowaniu wysokiego standardu mieszkań, ale i wyjątkowa atmosfera tych osiedli. Nowy Horyzont dzięki bardzo bogatemu zapleczu usługowo-handlowemu jest swego rodzaju ‘małym miasteczkiem’. Na terenie osiedla znajdują się sklepy, przedszkole i różnego rodzaju placówki i punkty usługowe. Na styku osiedli funkcjonuje dobrze wyposażony klub fitness z gabinetem masażu i fizjoterapii, sale do gry w squasha, zadaszone korty tenisowe, a w tym roku powstanie także wielofunkcyjne boisko. Inwestycje tętnią życiem.  


Dużym zainteresowaniem cieszy się także nasza pierwsza inwestycja poza Trójmiastem. Osiedle Młody Pruszcz położone w Pruszczu Gdańskim, oddalonym ok. 12 km od Gdańska, tworzą trzy dwupiętrowe budynki z windami i halami garażowymi. Klienci doceniają kameralny charakter osiedla, dobrą jakość zastosowanych materiałów oraz przemyślane układy mieszkań. 


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic 


W tej chwili prowadzimy sprzedaż w trzech inwestycjach: TRIO Apartamenty przy ul. Stawki i Hubertus przy ul. Obrzeżnej w Warszawie oraz Wolne Miasto w Gdańsku przy ul. Cedrowej. Mimo że wszystkie projekty znacznie się różnią, od trzech miesięcy zauważamy znaczne ożywienie sprzedaży w każdej z nich. Hubertus i Wolne Miasto to inwestycje ze średniego segmentu, w których mieszkania sprzedają się wręcz znakomicie.


 


TRIO Apartamenty to inwestycja, w której zostało kilkanaście apartamentów i mimo, że wszystkie mają powierzchnię od 100 do 150 mkw., a ceny rozpoczynają się od miliona złotych, chętnych nie brakuje. Obecnie 40 proc. z nich jest zarezerwowanych.


To co łączy nasze inwestycje to dobra lokalizacja, staranny i przemyślany projekt również w aspekcie dotyczącym spędzania wolnego czasu. Zarówno w inwestycji Wolne Miasto jak i Hubertus wprowadziliśmy szereg rozwiązań, dzięki którym powstały zielone, przyjazne mieszkańcom enklawy. W Wolnym Mieście zachowaliśmy np. istniejące drzewa owocowe i założone zostały budki dla ptaków.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


Mieszkania najlepiej sprzedają się w atrakcyjnych lokalizacjach, ale za rozsądną cenę. Klientów przyciąga dobra komunikacja, cicha, spokojna okolica oraz kameralny charakter obiektu. Mieszkańcy chcą znać sąsiadów i czują się komfortowo, kiedy rozpoznają ich w budynku. Dlatego też inwestycje Grupy Inwest kojarzą się z kameralnym, wygodnym budownictwem, zlokalizowanym w dobrych punktach komunikacyjnych.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


Realizowane przez nas projekty mieszkaniowe przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli cieszą się od momentu uruchomienia sprzedaży w lipcu 2014 roku stale rosnącą popularnością. Najszybciej nabywców znajdują mieszkania w projekcie Miasto Wola. Dlatego wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy, uruchomiliśmy sprzedaż mieszkań w drugim etapie inwestycji. W niespełna dwa miesiące od rozpoczęcia sprzedaży tej fazy nabywców znalazło już blisko 40 proc. mieszkań.


W drugim z naszych projektów mieszkaniowych – Stacji Kazimierz zostało sprzedanych już ok. 80 proc. mieszkań. Popularność naszych kompleksów wynika m.in. z dobrze dopasowanej do sytuacji na rynku oferty. Duże znaczenie odgrywają również nieszablonowe projekty architektoniczne osiedli, kreujące ogólnodostępną przestrzeń miejską. Oprócz budynków mieszkalnych w kompleksach znajdzie się rozbudowana infrastruktura rekreacyjna oraz starannie zaprojektowane tereny zielone.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Inwestycją, która w ubiegłym roku cieszyła się największą popularnością była Wizja Mokotów, realizowana  w Warszawie przy ulicy Garażowej. Po sześciu miesiącach od uruchomienia sprzedaży swoich właścicieli znalazło 50 proc. mieszkań. Klientów przyciąga doskonała lokalizacja inwestycji oraz standard wykonania. 


W Krakowie dużą popularnością cieszą się energooszczędne inwestycje. W oddanej właśnie do użytkowania inwestycji Wężyka 10 zostało tylko siedem mieszkań, a w kompleksie Borkowska B1 i B2 – 70 proc. mieszkań zostało sprzedanych przed oddaniem inwestycji do użytku. Oprócz lokalizacji i cen, dla nabywców ważne są duże oszczędności związane z eksploatacją energooszczędnych mieszkań.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się najnowsze warszawskie propozycje Home Invest: inwestycja Krasińskiego 58 na Żoliborzu i osiedle Na Sokratesa na Bielanach. Klientów przyciąga lokalizacja osiedli w dzielnicach, które należą do najlepiej skomunikowanych w mieście, a ponadto funkcjonalne układy mieszkań w atrakcyjnej ofercie cenowej.  


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


Największym zainteresowaniem cieszy się obecnie Bliska Wola, nasza sztandarowa inwestycja przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. To nowoczesne i funkcjonalne osiedle mieszkalno – użytkowe. Na terenie inwestycji oddane zostaną lokale usługowo-handlowe, restauracje, przedszkole, oraz tereny sportowo-rekreacyjne w obrębie parku, które zostały zaprojektowane na niespotykaną dotąd na rynku deweloperskim skalę. Dla każdego budynku przewidziano również wspólny taras, co zachęca do sąsiedzkiej integracji.  


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Warszawskie mieszkanko w klasie ekonomicznej 2015-04-22

Dwa pokoje kupisz za 200 tys. zł,  a trzy za 300 tys. zł


Mieszkania w nowych, warszawskich inwestycjach nieźle się sprzedają. Zwykle spora część lokali znajduje swoich właścicieli zanim jeszcze budynki wyjdą z ziemi. Rotacja stołecznej oferty deweloperskiej jest duża. W dobrze zaprojektowanych i zlokalizowanych osiedlach, sprzedaż praktycznie kończy się wraz z budową.  Na ogół pozostają jeszcze pojedyncze lokale, ale nie ma już w czym wybierać.  


Na początku roku deweloperzy oferowali w Warszawie niespełna 18 tys. mieszkań. A jak informuje redNet Property Group, jesienią 2014 roku oferta była jeszcze większa. Mieszkań ubyło, bo zainteresowanie zakupem jest duże, a zimą niedużo inwestycji wprowadzanych jest do sprzedaży. Jak szacują analitycy, w minionym roku na warszawski rynek wchodziło średnio ok. 1500-2000 nowych mieszkań miesięcznie.


80 proc. oferty to mieszkania do 50 mkw.


Najwięcej lokali czeka na klientów w osiedlach powstających w Białołęce, Woli i Mokotowie. W nowych inwestycjach dominują mieszkania o niedużej powierzchni. Z analiz Emmerson Realty wynika, że lokale o metrażu do 50 mkw. obejmują aż 80 proc. oferty w nowych projektach. Są wśród nich także mieszkania trzypokojowe.  


Nieduże lokale w inwestycjach z segmentu popularnego, które przeważają na rynku deweloperskim, szybko znajdują nabywców ze względu na bardziej ekonomiczne ceny. I to właśnie zapewnia deweloperom sukces sprzedaży. Firmy budujące nowe osiedla w Warszawie znajdują nabywców na ok. 1200-1300 lokali miesięcznie. Rozwojowi rynku deweloperskiego sprzyja rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych i cieszący się coraz większą popularnością program Mieszkanie dla młodych, dzięki któremu młodzi ludzie kupujący nieruchomości mogą skorzystać z rządowej dopłaty do kredytu.    


W Warszawie średnio 7,8 tys. zł za metr


Aby poszerzyć grono odbiorców deweloperzy starają się lokować nowe projekty w tych rejonach miasta, gdzie ceny gruntów są niższe. Daje to możliwość skalkulowania stawki na takim poziomie, żeby lokale mogły być objęte programem dopłat. Aby skorzystać z państwowej dotacji, cena za metr mieszkania w Warszawie nie może być wyższa niż 6 588 zł/mkw. Trzeba zaznaczyć, że w takiej kwocie deweloperzy mogą zaproponować lokale tylko w dzielnicach oddalonych od centrum miasta. W Śródmieściu stawki są czasem nawet dwa razy wyższe, a średnia cena ofertowa na warszawskim rynku deweloperskim, według analiz firmy Reas, wynosi 7,8 tys. zł/ mkw.    


Pod względem cen w Warszawie Białołęka nie ma sobie równych. To dzielnica, w której znajdziemy jedne z najtańszych lokali w mieście. Tu także jest najwięcej mieszkań kwalifikujących się do dopłat w programie Mieszkanie dla młodych. Jest w czym wybierać. Białołęka jest jedną z trzech stołecznych dzielnic z największą ofertą nowych mieszkań. Na jej terenie buduje ponad 40 firm deweloperskich. Jesienią ubiegłego roku w Białołęce było do kupienia aż 1,8 tys. nowych mieszkań, podaje Reas.


Liczy się niska cena, ale i jakość


Dzielnica rozwija się w tak szybkim tempie, że od 2002 roku liczba osób zameldowanych na jej terenie podwoiła się. Pod koniec 2014 roku Białołęka miała już 100 tys. mieszkańców. To oficjalne dane, ale według szacunków urzędu dzielnicy mieszka w niej już ponad 130 tys. ludzi. Należy także zaznaczyć, że  w ostatnich latach bardzo poprawiła się jej infrastruktura komunikacyjna i społeczno-oświatowa.  

Białołękę wybierają młodzi ludzie, których przyciągają niskie, jak na Warszawę, ceny mieszkań. Na terenie dzielnicy osiedlają się osoby, kupujące zwykle swoje pierwsze mieszkanie, które mają ściśle określony budżet i poszukują ekonomicznych ofert. Jak przyznaje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA., budującej osiedle Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli w Białołęce, najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe - do 45 kw. i mieszkania trzypokojowe do 55-57 mkw. - Na trzy pokoje młodzi ludzie zwykle mogą przeznaczyć ok. 300 tys. zł, a na lokal dwupokojowy  ok. 200 tys. zł - informuje Wojciech Stisz.  


Wojciech Stisz zauważa, że klienci są obecnie bardzo dobrze zorientowani, jeśli chodzi o ofertę warszawskiego rynku. Poszukują mieszkań o dobrym stosunku ceny do jakości. Zanim podejmą decyzję o zakupie zwracają uwagę na zagospodarowanie części wspólnych w budynkach oraz terenu w ich bezpośrednim otoczeniu. Dla rodzin z dziećmi ważne jest też sąsiedztwo terenów leśnych - wymienia Wojciech Stisz.  


Gdzie szukać cen do 6 tys. zł/mkw.


Tylko w Białołęce znajdziemy wybór mieszkań w cenach poniżej 6 tys. zł za metr. W innych warszawskich dzielnicach trafiają się też tak wycenione mieszkania, ale nie jest ich zbyt wiele. Jedne z najniższych cen nowych mieszkań w Warszawie oferuje jeszcze Wesoła i Wawer, ale w tych dzielnicach powstaje mało inwestycji.  


Nieco więcej trzeba wyłożyć za metr na Targówku, gdzie lokale deweloperskie kosztują średnio ok. 6,6 tys. zł/mkw., czyli mniej więcej tyle ile wynosi limit cenowy w programie dopłat. W tej dzielnicy mamy więc także szansę znaleźć mieszkanie, przy zakupie którego można skorzystać z państwowej dopłaty do kredytu. Pojedyncze oferty, które kwalifikują się do programu MdM mają także deweloperzy w inwestycjach znajdujących się na terenie Bemowa, Ursusa, czy Wilanowa.   


Żeby kupić mieszkanie w cenie ok. 4,5 - 5 tys. zł/mkw. musimy już rozpocząć poszukiwania w inwestycjach usytuowanych poza granicami Warszawy. Takie stawki ofertowe znajdziemy w nowych osiedlach w Kobyłce, czy Radzyminie. W tych miejscowościach nie ma jednak zbyt dużego wyboru nowych mieszkań. Za to sporo inwestycji deweloperzy realizują w podwarszawskich Ząbkach, w których większość mieszkań można kupić z dopłatą w ramach rządowego programu. W Markach, które także graniczą z Warszawą, ceny są podobne, ale nie ma już tak dużej oferty jak w Ząbkach.


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Dobra passa warszawskiego rynku biurowego 2015-04-20

Deweloperzy postawili na warszawski rynek biurowy, na którym zapotrzebowanie na biura okazało się wyższe niż przewidywano  


W Warszawie na przełomie roku było już 4,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W porównaniu z niektórymi europejskimi metropoliami może wydawać się, że to nie tak wiele, ale warszawski rynek biurowy rozwija się najszybciej w regionie. Jak podają analitycy JLL, w stolicy Polski powstaje obecnie blisko 800 tys. mkw. To ponad trzy razy więcej niż w Pradze i siedem razy więcej niż w Budapeszcie, które liczą sobie teraz po 3 mln mkw. biur.


Obserwatorzy rynku podkreślają, że Warszawa pozostaje największym centrum finansowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Na zakup obiektów biurowych i handlowych inwestorzy wydali w 2014 roku ponad 40 proc. środków, jakie zostały wyłożone na ten cel w naszym regionie Europy, wynika z danych Cushman & Wakefield.


Pustostanów nie przybywa   


Duża aktywność deweloperów na warszawskim rynku biurowym utrzymuje się już od trzech lat. Biurowców przybywa, oferta rośnie, a specjaliści wyrokują czy na nową powierzchnię biurową znajdą się chętni. Pesymistyczne prognozy, mówiące o przyroście pustostanów jak dotąd jednak się nie sprawdziły. Analitycy firmy Cushman & Wakefield oceniają, że współczynnik niewynajętej powierzchni przestał w Warszawie rosnąć i po pierwszym kwartale bieżącego roku utrzymał się na poziomie ok. 12 proc.  


Najwięcej nowej powierzchni biurowej czeka na najemców w największych warszawskich obszarach biznesowych, w centrum miasta i na Mokotowie. Bez wątpienia rozkwit warszawskiego rynku biurowego potęguje jego konkurencyjność. Właściciele biurowców muszą teraz sprostać wyższym wymaganiom najemców. Poza ceną, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru pozostaje dla nich lokalizacja. - Chodzi przede wszystkim o bezpośredni dostęp do komunikacji publicznej i infrastruktury miejskiej w najbliższym otoczeniu biurowców. Poza tym ważna jest oczywiście jakość samej powierzchni biurowej - informuje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. - Najemcy zwracają uwagę na zagospodarowania części wspólnych budynków i oferowane udogodnienia. Cena, lokalizacja i standard powierzchni to kluczowe kwestie przy wyborze biura - podsumowuje Jacek Ochnik.  


Wyróżnij się albo zgiń


Prezes Ochnik Development przyznaje, że na mocno konkurencyjnym warszawskim rynku obiekt musi się czymś wyróżniać. Zmodernizowany niedawno przez firmę kompleks biurowy Dzielna 60, położony na warszawskim Muranowie, kusi wyjątkowym charakterem oferowanej powierzchni. - Nowoczesne biura loftowe, znajdujące się w odnowionych budynkach dawnych fabryk otwierają nowe możliwości aranżacyjne. Niestandardowa przestrzeń daje większe pole do kreowania nowoczesnego środowiska pracy, związanego z ciągłym dostosowywaniem przestrzeni biurowej do zmieniających się potrzeb firmy i optymalizacją stref do pracy zespołu. Co ważne dla najemców, duża swoboda adaptacyjna stwarza możliwość dokonywania zmian również w okresie najmu - podkreśla Jacek Ochnik.   


Istniejące stołeczne obiekty biurowe bronią się w walce z najnowszymi projektami m.in. doskonałą lokalizacją. Najczęściej wyróżnia je też architektura. A jeśli oferują zmodernizowaną powierzchnię, której jakość odpowiadała obecnym wymaganiom najemców i zapewniają rozwiązania stosowane w nowych obiektach, mogą z nimi swobodnie konkurować.


Najwięcej biur potrzebuje sektor usługowy


Największe zapotrzebowanie na warszawskie biura zgłaszają obecnie firmy z sektora usługowego, m.in. konsultingowe, medialne, prawne, outsourcingowe, ubezpieczeniowe, oraz firmy z branży nowych technologii. Poza tym aktywny jest sektor publiczny, bankowość i finanse.  W minionym roku w Warszawie podpisane zostały umowy najmu na ponad 600 tys. mkw. biur. To nieco mniej niż w rekordowym pod tym względem 2013 roku. Coraz większą rolę na stołecznym rynku najmu odgrywa administracja publiczna. Jak obliczają specjaliści z firmy JLL, sektor publiczny odpowiadał za 13 proc. transakcji najmu w Warszawie w 2014 roku.


Wzrost podaży biur nie miał dotąd dużego wpływu na poziom bazowych stawek czynszowych w Warszawie. Stabilny, nie mały popyt na powierzchnie biurowe, który utrzymuje się od kilku lat równoważy podaż. Nawet właściciele najnowocześniejszych obiektów biurowych, położonych w ścisłym centrum Warszawy, w których powierzchnia kosztuje 22–25 euro za mkw. miesięcznie, nie obniżają cen. Analitycy JLL zwracają uwagę, że w centralnie położonych, renomowanych, kameralnych biurowcach, np. w zabytkowych kamienicach obowiązują nawet wyższe stawki. Poza centrum Warszawy trzeba zapłacić za mkw. biura 14–15,5 euro miesięcznie.  


Nowe warszawskie biurowce


Do realizowanych obecnie w Warszawie projektów biurowych, które oferować będą wysokiej klasy powierzchnię biurową należą Plac Zamkowy-Business with Heritage, Hotel Europejski, budynek Q22, projekt Hala Koszyki, czy Astoria.


W ubiegłym roku w Warszawie, jak podaje Cushman & Wakefield, oddanych do użytku zostało ok. 280 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wśród największych projektów znalazły się Warsaw Spire B, Gdański Business Center 1 A i B, Eurocentrum Office Complex I.


Według szacunków firmy JLL w 2015 roku na stołeczny rynek trafi 320 tys. mkw. nowych biur i co najmniej tyle samo w 2016 roku. Przyszłość warszawskiego rynku biurowego rysuje się obiecująco. Analitycy wskazują na wyraźny powrót trendu wzrostowego, jeśli chodzi o liczbę zawieranych transakcji. Przewidują, że taka sytuacja powinna potrwać przynajmniej do 2018 roku. 


 


Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                              


 


Młodzi ruszyli po dopłaty 2015-04-13

Po pierwszych 3 miesiącach roku na dopłaty do kredytów mieszkaniowych w programie Mieszkanie dla młodych poszło więcej pieniędzy niż w ciągu całego ubiegłego roku   


 


Na 2015 rok na wsparcie młodych ludzi, kupujących swoje pierwsze mieszkania, rząd przeznaczył 715 mln zł. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, po pierwszym kwartale br. na dopłaty zarezerwowanych zostało już 220 mln zł z tych środków. To więcej niż zostało wydane na obsługę programu w ciągu całego 2014 roku. Od stycznia do końca marca br. do 14 banków, które uczestniczą w programie, wpłynęło prawie trzykrotnie więcej wniosków o kredyt z dopłatą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


W połowie roku chętnych może jeszcze przybyć. Wtedy zmienić się mają przepisy dotyczące przyznawania dopłat. Osobom z dwójką dzieci zamiast 15 proc. państwo dopłacać ma 20 proc., a rodziny posiadające co najmniej troje dzieci dostaną aż 30 proc. dofinansowania do kredytu.      


Limity w MdM bez większych zmian


Tymczasem z początkiem kwietnia zmieniły się limity cen za metr, decydujące o tym czy mieszkanie kwalifikuje się do dopłaty. W większości głównych miast zmiany były kosmetyczne. W Poznaniu i Krakowie zwyżki limitów były bardzo symboliczne, we Wrocławiu i Katowicach odrobinę większe. Najwięcej zyskał Olsztyn, a straciła Łódź, w której obniżony o ponad 4 proc. próg cenowy wyraźnie zmniejszył liczbę mieszkań dostępnych w MdM.   


Dla Warszawy limit ceny w programie prawie się nie zmienił. Żeby móc skorzystać z dopłat na warszawskim rynku deweloperskim trzeba obecnie wyszukać mieszkanie w cenie do 6 588 zł/mkw. Zauważalnie wskaźnik wzrósł już  jesienią 2014 roku i wtedy właśnie w ofercie deweloperskiej przybyło mieszkań objętych rządowym dofinansowaniem.


Dopłata zastąpi wkład własny do kredytu


W tym roku program dopłat cieszy się większym powodzeniem prawdopodobnie także ze względu na minimalny, wymagany wkład własny do kredytu, jaki wprowadziły banki. Dopłata może zastąpić obowiązkowy, co najmniej 10 procentowy udział własny w zaciąganym zobowiązaniu. Osobom, które nie posiadają zgromadzonych środków program otwiera szansę zakupu własnego M.    


- Osoby planujące pożyczyć na mieszkanie mają obecnie do tego bardzo dobre warunki.  Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest w tej chwili najniższe w całej historii rynku finansowego. Zainteresowanie mieszkaniami od dawna jest duże. Na początku roku można było się jednak zastanawiać się, czy wprowadzenie konieczności wniesienia 10 proc. wkładu własnego do kredytu nie spowoduje, że część osób będzie musiała odłożyć zakup do czasu zebrania funduszy - mówi Wojciech Stisz z Barc Warszawa S.A. - Okazało się jednak, że nie miało to większego wpływu na rynek i chętnych na mieszkania nie ubyło. W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa oferujemy lokale w cenie 5500 zł/mkw. Wszystkie mieszkania można więc kupić, korzystając z rządowej subwencji, a przy okazji wkład własny do kredytu pokryć dopłatą. Większość naszych klientów wykorzystuje te możliwość - informuje Wojciech Stisz.     


Ponad 600 tys. zł kredytu przy średniej pensji krajowej


Kredyty mieszkaniowe nie dość, że są teraz rekordowo tanie, to także bardziej dostępne. Kredytobiorcy płacą niższe raty miesięczne niż kilka lat temu i mogą uzyskać wyższe kwoty kredytu. Osoba osiągająca średnie krajowe wynagrodzenie w wysokości 2814 zł na rękę może dostać na mieszkanie 288 tys. zł, informuje Invigo.


Jak podają analitycy, rodzina z dwójką dzieci z miesięcznym wynagrodzeniem na poziomie 5628 zł może liczyć na kredyt mieszkaniowy w wysokości 607 tys. zł. To kwota, która wystarczy na ponad 80 metrowe mieszkanie w Warszawie, w której transakcje przeprowadzane są przy średniej cenie ok. 7,2 tys. zł/mkw.


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Czy zdaniem deweloperów mieszkania zdrożeją? 2015-04-13

Czy ceny mieszkań będą się zmieniać, czy do końca 2015 roku pozostaną na stabilnym poziomie? Jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość stawek ofertowych. Opinie na ten temat wyrazili przedstawiciele firm deweloperskich w rozmowie z portalem nieruchomości Dompress.pl.   


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Ceny mieszkań, z okresowymi wahaniami, pozostają na stabilnym poziomie od 2013 roku. Prognozujemy utrzymanie tego trendu w najbliższych miesiącach. O obniżkach raczej nie można myśleć, tym bardziej że w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty budowy oraz ceny samych działek. Warto również wspomnieć o planowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej, gdzie pojawiły się zmiany wykluczające funkcjonowanie otwartego rachunku powierniczego. To w konsekwencji będzie oznaczało pełne finansowanie inwestycji z kredytu inwestycyjnego, bez wsparcia z bieżących wpłat ze strony klientów, a w rezultacie wzrost kosztów obsługi inwestycji.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Sytuacja na rynku mieszkaniowym sprzyja kupującym. W ciągu ostatniego roku ceny mieszkań nie wzrosły, choć liczba nabywców zwiększyła się. Można uznać, że mamy do czynienia ze stabilizacją i dobrym dopasowaniem oferty deweloperów do popytu na rynku pierwotnym. Wyznacznikiem cen w segmencie mieszkań popularnych są limity programu MdM. Zmiany przygotowywane w programie mogą przyczynić się do większej dostępności mieszkań dla rodzin. W aglomeracjach miejskich, gdzie jest duże zainteresowanie mieszkaniami, możemy spodziewać się kilkuprocentowych podwyżek cen.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Rynek znajduje się w stanie równowagi, a co za tym idzie również ceny mieszkań pozostają  na ustabilizowanym poziomie. Warto jednak podkreślić, że najlepsze projekty w starannie dobranych lokalizacjach mają teraz spory potencjał wzrostowy.


Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland


Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na stabilnym poziomie od kilkunastu miesięcy. Nie przewidujemy znaczącego wzrostu cen za mkw. To wynika m.in. z gwałtownego osłabienia złotego na początku roku, co może wpłynąć na zachowania zakupowe Polaków w postaci rozciągania w czasie decyzji o nabyciu mieszkania. Na cenę za mkw. ma wpływ również nasycenie rynku. Są miasta i dzielnice, gdzie w ostatnich miesiącach rozpoczęto szczególnie dużo nowych projektów. Tam ceny mogą się stabilizować jeszcze przez jakiś czas. W ofercie deweloperów może też pojawiać się więcej lokali spełniających nowe kryteria programu MdM.  


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


W 2015 r. ceny mieszkań powinny być stabilne z lekką tendencją zwyżkową. Na popyt istotny wpływ będzie miał niższy koszt finansowania. Po ostatniej obniżce stóp procentowych obsługa kredytów hipotecznych jest tańsza, co zachęca do ich zaciągania. Równie ważne są dobre nastroje konsumentów, którzy wierzą, że polska gospodarka się rozwija i ich przyszłe zarobki będą pozwalać im na spłatę rat kredytu.


Jeśli chodzi o podaż mieszkań, baza gotowych projektów inwestycyjnych obecnie się kurczy. Jednocześnie nowe projekty są budowane na działkach, których ceny rosną, przekładając się na wyższy koszt zakupu mieszkania. Nawet jeśli podwyżki nie będą bardzo widoczne w cennikach, deweloperzy mogą być mniej chętni do oferowania okresowych rabatów, co sprawi, że faktyczne ceny transakcyjne wzrosną.


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


W nadchodzących miesiącach ceny mieszkań powinny pozostać na podobnym poziomie, jak obecnie. Na rynek wchodzi wiele nowych inwestycji, ale zainteresowanie zakupem mieszkań także jest bardzo duże. Popyt równoważy podaż. Rozwojowi rynku sprzyja program dopłat i nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe. Ze względu na szeroką ofertę rynkową stawki pozostaną raczej stabilne, a deweloperzy skupią się na rozwoju portfolio swoich projektów.        


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding


Nie przewidujemy  znacznych zmian w cenach w naszych inwestycjach w bieżącym roku. Zazwyczaj jednak ceny mieszkań każdego kolejnego etapu danej inwestycji są nieco wyższe, dlatego zachęcamy do skorzystania z wiosennych promocji w naszych warszawskich inwestycjach: Bliska Wola, Zielona Dolina i Villa Campina oraz w osiedlu Oaza Piątkowo w Poznaniu. Jeśli chodzi o uwarunkowania na rynku, sądzę że popyt na mieszkania wzrośnie, a ceny utrzymają się na stabilnym poziomie.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w kolejnych miesiącach nie ulegnie większym przeobrażeniom, a segment ten nadal będzie się stabilnie rozwijał, o czym świadczy m.in. liczba wydanych pozwoleń na budowę w I kw. 2015 r. Dzięki dużemu zainteresowaniu klientów i niesłabnącemu popytowi na mieszkania, deweloperzy będą rozpoczynali kolejne inwestycje i z dużym optymizmem patrzyli w przyszłość. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie powinniśmy spodziewać się drastycznych zmian cen lokali. Na największych rynkach w Polsce, a szczególnie w Warszawie, ceny mieszkań od kilku miesięcy utrzymują się na podobnym poziomie. W kolejnych kwartałach możemy spodziewać się utrzymania tego trendu i oferowania przez deweloperów stawek zbliżonych do aktualnych cen.


Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny w firmie Dolcan


Od zeszłego roku obserwujemy stabilizację cen mieszkań. W związku z podniesieniem poziomu obowiązkowego wkładu własnego do kredytów z 5 do 10 proc., na początku roku możemy mieć do czynienia z lekką presją na obniżkę cen. Jednakże program MdM i najniższe  stopy kredytowe w historii powodują wypychanie depozytów bankowych, których oprocentowanie jest skrajnie niskie na rynkach inwestycyjnych. Stąd będzie rosła popularność zakupów za gotówkę, co jednocześnie w dużym stopniu zniweluje rozmiar ewentualnych spadków cen na rynku pierwotnym.  


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco


W naszej opinii ten rok na rynku pierwotnym będzie stabilny. Czynniki wzmacniające i hamujące popyt zdają się równoważyć. Z jednej strony w tym roku zwiększony został wkład własny dla kredytów hipotecznych, co może utrudnić zakup osobom nie mogącym skorzystać z dopłat w MdM. Z drugiej strony jednak program działa i aktywizuje do zakupu osoby, które bez niego nie mogłyby pozwolić sobie na zakup lokum. Wiele inwestycji w znacznej części sprzedało się na etapie „dziury w ziemi” i równocześnie wyraźnie zwiększyła się ilość pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów w 2014 roku.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Ceny nieruchomości nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. W 2015 roku również możemy spodziewać się wzrostów cen o ok. 2 proc., ale tylko w dużych miastach. Sprzedaż powinna utrzymać się na podobnym poziomie. W niedalekiej przyszłości podstawową przyczyną wzrostu cen będą planowane zmiany w przepisach technicznych. Przypomnijmy, że od 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki, będą musiały wykazywać zerowe zapotrzebowanie na energię. To wymusi na inwestorach większe nakłady i w ten sposób wpłynie na ceny nieruchomości.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


Ceny mieszkań cały czas wolno rosną. Można to zaobserwować chociażby poprzez pryzmat wzrostu limitu cen w programie MdM. Program jest jak soczewka, która pokazuje tendencje na rynku mieszkaniowym. Jeżeli ceny mieszkań “idą w górę’ , limity cenowe również wykazują tendencję wzrostową. Limity cenowe MdM-u weryfikuje rynek, gdyż wyliczane są na podstawie wartości odtworzeniowej, szacowanej na podstawie cen z ostatniego kwartału. 


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Nie przewidujemy znaczących zmian cen mieszkań w tym roku. Poziom cen zależy nie tylko od aktualnej oferty, ale również od sytuacji ekonomicznej Polaków. Wszystko wskazuje na jej stabilizację, a więc utrzymanie obecnego poziomu zainteresowania zakupem mieszkań.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


 


Dzielna 60 zyskuje kolejnych najemców 2015-04-07

Zmodernizowany, warszawski kompleks biurowy - Dzielna 60 - zapełnia się nowymi najemcami, których przyciągają nietuzinkowe biura loftowe


 


Kolejnym najemcą Dzielnej 60 została Grupa Pracuj, która dostarcza rozwiązań wspomagających firmy w rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników. Firma jest jedną z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w Europie Środkowej. Z jej usług i produktów aktywnie korzysta 30 tysięcy klientów z 40 krajów. 


 


Do końca maja br. Grupa Pracuj wprowadzi się do jednego z pięciu biurowców, wchodzących w skład kompleksu Dzielna 60, który oddany został niedawno po gruntownej modernizacji. W budynku Żoliborz firma zajmie powierzchnię ponad 500 mkw.


Ponadto, jak informuje deweloper, umowę najmu o kolejne 5 lat przedłużyła spółka PRP Technologies Polska, której warszawskie biuro handlowe od wielu lat mieści się przy Dzielnej 60.   


 


Przedstawiciele inwestora przyznają, że firmy poszukujące powierzchni do wynajęcia wykazują duże zainteresowanie biurami loftowymi. - Odrestaurowane i przebudowane budynki dawnych fabryk, które są obecnie zaaranżowane w interesujący, nowoczesny sposób, przyciągają uwagę firm, które poszukują w Warszawie niestandardowej powierzchni biurowej. Dzielna 60 ma przewagę rynkową, zarówno dzięki swojej oryginalnej ofercie, jak i ze względu na swój kameralny charakter - zauważa Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development. - Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma spółkami, które potrzebują biur o znacznej powierzchni - informuje Jacek Ochnik.      


 


Poza atrakcyjną powierzchnią biurową, ulokowaną w industrialnej przestrzeni historycznych budynków, mocnym atutem kompleksu jest lokalizacja. Obiekt usytuowany jest w sercu Warszawy, w kwartale pomiędzy ulicą Dzielną i Pawią, na wysokości ulicy Esperanto. Dzięki takiemu położeniu zapewnia bezpośredni dostęp do głównych, miejskich węzłów komunikacyjnych, w tym kilkunastu linii tramwajowych i kilku autobusowych. Do stacji metra można się stąd dostać w 5 minut, a do lotniska im. Chopina dojechać w 25 minut.   


 


Centralne położenie sprawia, że Dzielną 60 wybierają firmy pracujące dla biznesu, które utrzymują stały kontakt ze swoimi klientami. Są wśród nich firmy doradcze, studia architektoniczne, agencje kreatywne i reklamowe, wydawnictwa, redakcje, kancelarie prawnicze, firmy medialne, czy centra urody i zdrowia. Kreatywna działalność firm z tego segmentu rynku przejawia się również w sposobie aranżacji przestrzeni do pracy. Stąd chętnie wybierają powierzchnie, które są bardziej plastyczne do adaptacji na własne potrzeby niż standardowe open space, które proponują parki biurowe.


 


Biura loftowe oferowane przy Dzielnej 60 na warszawskim Muranowie są do wynajęcia w dowolnym podziale przestrzennym, w zależności od preferencji firm. W kompleksie dostępne są powierzchnie o metrażu od kilkudziesięciu do kilku tysięcy metrów kwadratowych, a na jednej kondygnacji mieści się do 700 mkw.  


 


Dzielna 60 udostępni najemcom bezpłatnie Strefę Konferencyjną z salami do spotkań biznesowych oraz atrakcyjną Strefę Relaksu. Miejsca do wypoczynku znajdują się również na wewnętrznym zielonym patio, na którym znajduje się także ogródek kawiarniany restauracji, która mieści się na terenie obiektu.    


 


 


Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                               


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]