dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Gdzie rodzina wielodzietna kupi mieszkanie z dopłatą 2015-05-28

Nowelizacja programu Mieszkanie dla młodych ma przynieść niedługo rodzinom z co najmniej trójką dzieci wyższe dopłaty. Dodatkowo, rząd chce dopłacać im do mieszkań o większej powierzchni - nawet do 85 m kw. Czy na rynku deweloperskim znajdziemy lokale kwalifikujące się do MdM o takim metrażu? Czy firmy planują ich budowę? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zapytali o to przedstawicieli wiodących spółek.  


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Mieszkania o pow. do 85 m kw. mamy i będziemy mieć w ofercie. Nie wynika to jednak z chęci dostosowania się do warunków programu dopłat, ale raczej oczekiwań klientów co do kompaktowych mieszkań, w których na relatywnie niewielkiej powierzchni znajduje się możliwie duża liczba pomieszczeń. Tego typu lokale, które dodatkowo spełniają wymóg cenowy w programie MdM mamy w projekcie Mała Praga w Warszawie, Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach, Osiedle Przy Srebrnej w Gdańsku, Osiedle Pustynna w Łodzi, Słoneczne Miasteczko w Krakowie, czy Dolina Piastów i Osiedle Stabłowicka 77 we Wrocławiu.


 


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


 


Lokale do 85 m kw. powstaną w kolejnym etapie realizacji inwestycji Central Park Ursynów w Warszawie. Można je również kupić w gotowych warszawskich inwestycjach, w Osiedlu Zielona Italia we Włochach i w Rezydencji Arteco na Żoliborzu.


 


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Polnord planuje zwiększyć liczbę mieszkań trzypokojowych w swoich nowych projektach inwestycyjnych. Widzimy rosnące zainteresowanie klientów coraz większymi lokalami. Oczekujemy także, że nowelizacja programu MdM, polegająca na zwiększeniu dopłat dla rodzin wielodzietnych i zwiększeniu limitu powierzchni lokalu, do jakiej przysługuje wsparcie, zaowocuje wzrostem sprzedaży mieszkań trzypokojowych i większych.


Duży wybór takich mieszkań Polnord przewiduje we wszystkich projektach uruchamianych w tym roku, m.in. w nowym etapie CityPark w Łodzi, w inwestycji Brama Sopocka w Gdyni, Neptun Ząbki pod Warszawą oraz inwestycjach planowych w Szczecinie, Kowalach koło Gdańska i Olsztynie.  


Monika Kudełko z firmy Activ Investment


 


Przy planowaniu nowych inwestycji skupiamy się głównie na małych, kompaktowych mieszkaniach. Nie mniej, zarówno w Krakowie w inwestycji Banacha, w Katowicach w projekcie 4 Wieże, jak i we Wrocławiu w osiedlu Skarbowców II mamy w ofercie lokale o powierzchni do 85 m kw., których cena za m kw. mieści się w limicie MdM. Dzięki łączeniu mniejszych lokali, możemy też poszerzyć wybór tego typu mieszkań.


 


Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan


 


Mieszkania kwalifikujące się do programu dla rodzin wielodzietnych, o odpowiednim metrażu i cenie, są dostępne w naszych warszawskich inwestycjach bezczynszowych Rudy Rydz i Konik Polny oraz Pasikonik w podwarszawskich Markach, jak również w stołecznej inwestycji Ogrody Ochota II. W naszych  osiedlach projektowane są lokale o różnym metrażu, również te większe. Nie planujemy jednak projektów zorientowanych wyłącznie na znowelizowany program MdM. 


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom


Mieszkania o powierzchni do 85 m kw., kwalifikujące się do programu dopłat są dostępne w Osiedlu Classic II. W tej inwestycji niektóre mieszkania możemy też łączyć. Takie lokale będzie można również kupić w naszej nowej inwestycji na warszawskim Targówku. 


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


 


Przyznam, że przewidzieliśmy zmianę trendu rynkowego i mamy w ofercie wygodne i funkcjonalne mieszkania o metrażu 70-85 m kw. w inwestycji Hubertus na warszawskim Służewcu, a także w projekcie Wolne Miasto w Gdańsku. Proces inwestycyjny jest na tyle długi, że nie sposób kierować się w trakcie tworzenia założeń do inwestycji wyłączenie zmianami w programie dopłat. Tym bardziej, że ostatnia nowelizacja ustawy o MdM nie miała znaczącego wpływu na faktyczne polepszenie sytuacji rodzin wielodzietnych w ogólnym ujęciu.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


 


Mieszkania o pow. 80-85 m kw. są obecnie dostępne w  dwóch naszych inwestycjach na warszawskiej Pradze, przy ul. Morgowej i ul. Siedleckiej. W nowych projektach również planujemy lokale o tej powierzchni. Staramy się, aby mieszkania o takim metrażu miały minimum 4 pokoje, łazienkę i oddzielną toaletę, garderobę oraz miejsce na przestronne szafy wnękowe. Jeżeli jednak klient ma określone oczekiwania względem rozplanowania powierzchni, nawet w gotowych mieszkaniach możemy przestawić ścianki działowe, przenieść instalacje, czyli wykonać kompleksowe rozwiązania według indywidualnych potrzeb.  


 


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


 


Realizowane przez nas inwestycje mieszkaniowe na warszawskiej Woli, zlokalizowane są w bliskiej odległości od centrum. Usytuowanie oraz standard wykończenia kompleksów definiują poziom oferowanych cen mieszkań. Dlatego też, w obecnie realizowanych etapach inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz nie zaplanowaliśmy lokali, które mogłyby zostać objęte dopłatami w ramach programu MdM. Nie wykluczamy jednak, iż w kolejnych fazach naszych projektów takie mieszkania zostaną uwzględnione w ofercie.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Planujemy budowę mieszkań o metrażu do 85 m kw. w naszych, kolejnych inwestycjach. Jesteśmy świadomi, że rodziny z dziećmi poszukują większych mieszkań. Osoby, które chcą skorzystać z programu MdM będą miały już wkrótce możliwość nabycia takiego mieszkania w naszej najnowszej inwestycji, zlokalizowanej w warszawskiej dzielnicy Włochy.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Tego typu mieszkania będą dostępne w osiedlu Zielona Dolina w Warszawie, w pełni objętej programem MdM. Prawdziwym hitem rynkowym są domy na osiedlu Villa Campina, zlokalizowanym w pobliżu warszawskiego Bemowa, gdzie w cenie dwupokojowego mieszkania w centrum Warszawy klienci mogą nabyć dom o powierzchni do 110 m kw. z ogródkiem. W okolicy znajduje się wiele ścieżek rowerowych i tras turystycznych, a edukacyjna i kulturalna oferta stolicy znajduje się w zasięgu ręki mieszkańców. Dojazd do Bemowa zajmuje 8 min. Domy w zabudowie szeregowej łączą się tylko z garażami, dzięki czemu spełniają kryteria domu wolnostojącego. 


Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland


W związku z nowelizacją programu MdM chcemy wyjść naprzeciw potrzebom dużych rodzin. Być może w kolejnych fazach projektu Park Ostrobramska pojawią się mieszkania, które będą kwalifikowały się do dopłat. 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Nie planujemy budowy inwestycji z mieszkaniami o pow. 85 m kw., których ceny umożliwiałyby skorzystanie z dopłat w programie MdM.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki


Na jakie mieszkania nas stać 2015-05-27

Sprzedają się głównie nieduże mieszkania, niekoniecznie na kredyt


Firmy budujące mieszkania nie zwalniają tempa. W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2015 roku deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad jedną czwartą mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Dane GUS  mówią również o większej liczbie uzyskanych przez firmy pozwoleń na budowę. Szczególnie owocny  okazał się kwiecień, w którym weszło na rynek o ponad 84 proc. więcej lokali niż rok wcześniej, co było najlepszym wynikiem od 3 lat.   


Deweloperzy rozpoczynają wiele nowych inwestycji, a w biurach sprzedaży nie brakuje chętnych do zakupu. Firma Reas w raporcie za pierwszy kwartał tego roku, nie tylko wskazuje na rekordową sprzedaż mieszkań deweloperskich, ale i lekki wzrost średnich cen rynkowych. Do zakupu zdają się zachęcać tanie kredyty mieszkaniowe i podwyższany z roku na rok, obowiązkowy wkład własny do zaciąganych zobowiązań. Nisko oprocentowane kredyty nie są jednak główną przyczyną tak dobrej koniunktury na rynku nowych mieszkań. 


Oszczędności lokowane w mieszkania


To środki wycofywane z banków, które nie przynoszą optymalnych zysków, lokowane w nieruchomościach pod wynajem, nakręcają rynek. Mieszkania o małym metrażu, w niewygórowanych cenach to dobra inwestycja, gwarantująca niezłą stopę zwrotu. Przy dobrze przemyślanym zakupie zysk może sięgnąć 6 proc. rocznie.


Deweloperzy przyznają, że w niektórych osiedlach przeważająca część mieszkań sprzedaje się bez wsparcia kredytowego. Choć są też projekty, w których większość kupujących korzysta z rządowych dopłat do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Niestety w niektórych miastach, jak np. w Krakowie, niełatwo jest znaleźć odpowiednio nisko wycenione mieszkania, żeby kwalifikowały się do programu.    


Niezbyt dobrze z dostępnością dopłat jest też np. w Warszawie, gdzie według danych Reas, tylko niespełna 14 proc. mieszkań obejmuje MdM.  W inwestycjach usytuowanych w centrum, w których ceny ofertowe mieszkań są wyższe od średnich stawek w mieście, na pewno ich nie znajdziemy. Lokali, do których dopłaci państwo, należy szukać przede wszystkim w Białołęce. - W projektach powstających w tej warszawskiej dzielnicy jest zdecydowanie najwięcej lokali, przy zakupie których można skorzystać z subwencji do kredytu. Ceny za metr są tu nawet o kilka tysięcy złotych niższe od średniej stawki dla miasta, sięgającej prawie 8 tys. zł - informuje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA., która prowadzi inwestycję Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli. - Mieszkania w naszym projekcie kosztują 5500 zł/m kw., mają nieduże metraże, w związku z tym całą ofertę obejmuje program dopłat - podaje Wojciech Stisz.    


Najszybciej znikają z oferty mieszkania do 55 m kw.


Inwestycja tej firmy, pod względem wielkości lokali, nie jest wyjątkiem na rynku, szczególnie w Warszawie, gdzie mieszkania należą do najdroższych w kraju. W tej chwili można już mówić o trendzie w budownictwie deweloperskim, dotyczącym projektowania na małych powierzchniach możliwie dużej liczby pomieszczeń. Wynika to z zapotrzebowania kupujących.


Największe wzięcie mają małe dwójki i trójki o metrażu do ok. 55 m kw. Taka powierzchnia umożliwia już dobre rozplanowanie mieszkania, a lokal nie kosztuje dużo. Na powierzchni niewiele przekraczającej trzydzieści metrów można z kolei wygospodarować dwa funkcjonalne pokoje. Takich ofert poszukują przede wszystkim młode osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Deweloperzy wypuszczają na rynek coraz więcej mieszkań, na które może sobie pozwolić większe grono klientów, choć oczywiście na rynku pojawiają się różnego rodzaju inwestycje.     


Mamy mniejsze możliwości nabywcze niż ponad 10 lat temu


Możliwości nabywcze młodych Polaków są teraz mniejsze niż w latach 2003 - 2004, kiedy średnia krajowa pensja netto wystarczała na zakup 1,3 - 1,4 m kw. mieszkania. Jak obliczają analitycy rynkowi, obecnie osoba zarabiająca na tym poziomie może sobie pozwolić na kupno 0,67 m kw. mieszkania. Wyliczenia dotyczą przeciętnej ceny mieszkań dla całego kraju, zatem w największych miastach, gdzie stawki są dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa, możliwości nabywcze kupujących są znacząco mniejsze.


W latach 2003 - 2007 także miesięczna rata spłaty kredytu pochłaniała mniejszą część wynagrodzenia niż obecnie. Wtedy, jak wyliczają specjaliści na podstawie danych GUS i NBP, singiel zatrudniony na pełen etat wydawał  jedynie 20 - 25 proc. swojego wynagrodzenia na spłatę kredytu, zaciągniętego w złotówkach  z 20 proc. wkładem własnym, na zakup 50-metrowego mieszkania. Do wyliczenia ceny lokalu przyjęta została przeciętna stawka dla całego kraju.  


W 2014 roku taka osoba musiała przeznaczyć na miesięczną ratę kredytową już jedną trzecią swojego wynagrodzenia. Jeżeli jednak, zamiast przeciętnej krajowej weźmiemy pod uwagę średnie ceny mieszkań w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Poznań, w których kosztują one o 50 - 100 proc. więcej niż wynosi przeciętna stawka dla całej Polski, obciążenie kredytobiorcy będzie znacznie większe.


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


 


Na jakie mieszkania nas stać 2015-05-27

Sprzedają się głównie nieduże mieszkania, niekoniecznie na kredyt


Firmy budujące mieszkania nie zwalniają tempa. W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2015 roku deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad jedną czwartą mieszkań więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Dane GUS  mówią również o większej liczbie uzyskanych przez firmy pozwoleń na budowę. Szczególnie owocny  okazał się kwiecień, w którym weszło na rynek o ponad 84 proc. więcej lokali niż rok wcześniej, co było najlepszym wynikiem od 3 lat.   


Deweloperzy rozpoczynają wiele nowych inwestycji, a w biurach sprzedaży nie brakuje chętnych do zakupu. Firma Reas w raporcie za pierwszy kwartał tego roku, nie tylko wskazuje na rekordową sprzedaż mieszkań deweloperskich, ale i lekki wzrost średnich cen rynkowych. Do zakupu zdają się zachęcać tanie kredyty mieszkaniowe i podwyższany z roku na rok, obowiązkowy wkład własny do zaciąganych zobowiązań. Nisko oprocentowane kredyty nie są jednak główną przyczyną tak dobrej koniunktury na rynku nowych mieszkań. 


Oszczędności lokowane w mieszkania


To środki wycofywane z banków, które nie przynoszą optymalnych zysków, lokowane w nieruchomościach pod wynajem, nakręcają rynek. Mieszkania o małym metrażu, w niewygórowanych cenach to dobra inwestycja, gwarantująca niezłą stopę zwrotu. Przy dobrze przemyślanym zakupie zysk może sięgnąć 6 proc. rocznie.


Deweloperzy przyznają, że w niektórych osiedlach przeważająca część mieszkań sprzedaje się bez wsparcia kredytowego. Choć są też projekty, w których większość kupujących korzysta z rządowych dopłat do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Niestety w niektórych miastach, jak np. w Krakowie, niełatwo jest znaleźć odpowiednio nisko wycenione mieszkania, żeby kwalifikowały się do programu.    


Niezbyt dobrze z dostępnością dopłat jest też np. w Warszawie, gdzie według danych Reas, tylko niespełna 14 proc. mieszkań obejmuje MdM.  W inwestycjach usytuowanych w centrum, w których ceny ofertowe mieszkań są wyższe od średnich stawek w mieście, na pewno ich nie znajdziemy. Lokali, do których dopłaci państwo, należy szukać przede wszystkim w Białołęce. - W projektach powstających w tej warszawskiej dzielnicy jest zdecydowanie najwięcej lokali, przy zakupie których można skorzystać z subwencji do kredytu. Ceny za metr są tu nawet o kilka tysięcy złotych niższe od średniej stawki dla miasta, sięgającej prawie 8 tys. zł - informuje Wojciech Stisz z firmy Barc Warszawa SA., która prowadzi inwestycję Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli. - Mieszkania w naszym projekcie kosztują 5500 zł/m kw., mają nieduże metraże, w związku z tym całą ofertę obejmuje program dopłat - podaje Wojciech Stisz.    


Najszybciej znikają z oferty mieszkania do 55 m kw.


Inwestycja tej firmy, pod względem wielkości lokali, nie jest wyjątkiem na rynku, szczególnie w Warszawie, gdzie mieszkania należą do najdroższych w kraju. W tej chwili można już mówić o trendzie w budownictwie deweloperskim, dotyczącym projektowania na małych powierzchniach możliwie dużej liczby pomieszczeń. Wynika to z zapotrzebowania kupujących.


Największe wzięcie mają małe dwójki i trójki o metrażu do ok. 55 m kw. Taka powierzchnia umożliwia już dobre rozplanowanie mieszkania, a lokal nie kosztuje dużo. Na powierzchni niewiele przekraczającej trzydzieści metrów można z kolei wygospodarować dwa funkcjonalne pokoje. Takich ofert poszukują przede wszystkim młode osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Deweloperzy wypuszczają na rynek coraz więcej mieszkań, na które może sobie pozwolić większe grono klientów, choć oczywiście na rynku pojawiają się różnego rodzaju inwestycje.     


Mamy mniejsze możliwości nabywcze niż ponad 10 lat temu


Możliwości nabywcze młodych Polaków są teraz mniejsze niż w latach 2003 - 2004, kiedy średnia krajowa pensja netto wystarczała na zakup 1,3 - 1,4 m kw. mieszkania. Jak obliczają analitycy rynkowi, obecnie osoba zarabiająca na tym poziomie może sobie pozwolić na kupno 0,67 m kw. mieszkania. Wyliczenia dotyczą przeciętnej ceny mieszkań dla całego kraju, zatem w największych miastach, gdzie stawki są dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa, możliwości nabywcze kupujących są znacząco mniejsze.


W latach 2003 - 2007 także miesięczna rata spłaty kredytu pochłaniała mniejszą część wynagrodzenia niż obecnie. Wtedy, jak wyliczają specjaliści na podstawie danych GUS i NBP, singiel zatrudniony na pełen etat wydawał  jedynie 20 - 25 proc. swojego wynagrodzenia na spłatę kredytu, zaciągniętego w złotówkach  z 20 proc. wkładem własnym, na zakup 50-metrowego mieszkania. Do wyliczenia ceny lokalu przyjęta została przeciętna stawka dla całego kraju.  


W 2014 roku taka osoba musiała przeznaczyć na miesięczną ratę kredytową już jedną trzecią swojego wynagrodzenia. Jeżeli jednak, zamiast przeciętnej krajowej weźmiemy pod uwagę średnie ceny mieszkań w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Poznań, w których kosztują one o 50 - 100 proc. więcej niż wynosi przeciętna stawka dla całej Polski, obciążenie kredytobiorcy będzie znacznie większe.


 


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Jakie firmy są najemcami biur 2015-05-26

W Warszawie powierzchni biurowych poszukuje inna grupa firm, niż w pozostałych aglomeracjach w kraju


Warszawa jest największym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej, który nadal szybko się rozwija. W mieście wciąż rosną nowe budynki, a chętnych na biura nie brakuje. W minionym roku na stołecznym rynku podpisane zostały umowy najmu na ponad 600 tys. m kw. biur. To prawie tyle samo ile w rekordowym pod tym względem 2013 roku.


Jedną trzecią ubiegłorocznego popytu wygenerowały firmy świadczące różnego rodzaju usługi, w tym m.in. firmy konsultingowe, marketingowe i promocyjne, medialne, prawnicze, ubezpieczeniowe, czy spółki z branży nowych technologii. Sektor usługowy to zdecydowanie największa grupa odbiorców powierzchni biurowej w Warszawie.


Duże zapotrzebowanie na warszawskie biura zgłasza też bankowość i finanse. Poza tym, nowych powierzchni coraz częściej poszukuje sektor publiczny, który według szacunków specjalistów z firmy JLL, odpowiadał w minionym roku za 13 proc. transakcji najmu w Warszawie. Na stołecznym rynku biurowym aktywne są również firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w Krakowie, czy Wrocławiu.


Powstające w Warszawie biura w jednej trzeciej są wynajęte


W Warszawie w budowie jest teraz ponad 700 tys. m kw. biur, a 56 tys. m kw. przechodzi modernizację. Firma JLL ocenia, że niemal jedna trzecia z 300 tys. m kw. powierzchni biurowych planowanych do realizacji od II do IV kw. 2015 roku znalazła już najemców. Analitycy szacują, że w całym 2015 roku od użytku oddanych zostanie w Warszawie prawie 360 tys. m kw.


Wybór powierzchni na stołecznym rynku biurowym jest spory, podobnie jak konkurencyjność. Dla firm, które poszukują biur liczy się głównie lokalizacja budynku, w tym przede wszystkim łatwy dostęp do komunikacji publicznej. Poza tym, istotna jest jakość powierzchni biurowej i otoczenie biurowca.


Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development przyznaje, że firmy zwracają najczęściej uwagę również na to, jak duży potencjał aranżacyjny ma przestrzeń biurowa. - Chodzi o możliwość tworzenia różnych stanowisk i stref przystosowanych do odmiennych form pracy oraz dokonywania zmian w czasie trwania umowy najmu i dopasowywania powierzchni biurowej do zmiennych potrzeb firmy. To argument, który często przemawia za wyborem biur w naszym warszawskim kompleksie Dzielna 60. Swoje siedziby ma w nim wiele firm świadczących usługi dla biznesu, które poszukują wnętrz sprzyjających kreatywności. Biura loftowe, które oferujemy w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych przy Dzielnej, świetnie się w takich przypadkach sprawdzają - twierdzi Jacek Ochnik.


Inwestor kompleksu Dzielna 60 zwraca jednocześnie uwagę na mające przyciągnąć najemców, liczne udogodnienia, jakie stosowane są obecnie w nowych budynkach biurowych. - Ważną sprawą jest również zapewnienie na miejscu podstawowych wygód, jak enklawy do wypoczynku i spotkań, gastronomii oraz różnego rodzaju udogodnień, które wpływają na budowanie przyjaznej atmosfery w obrębie kompleksu - dodaje prezes Ochnik Development.    
Kraków i Wrocław rośnie dzięki centrom obsługi biznesu


Największymi rynkami biurowymi w kraju, po Warszawie, jest Kraków i Wrocław. Segment biurowy w tych miastach swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim centrom usług dla biznesu. W 2014 roku centra BPO/SSC wynajęły poza Warszawą ok. 268 tys. m kw. biur, wynika z danych JLL. Ponad 80 proc. wynajętej w minionym roku powierzchni we Wrocławiu i prawie 70 proc. w Krakowie przypadała na firmy z tego sektora. Dzięki nim rośnie także rynek biurowy Trójmiasta, Łodzi, Katowic i Poznania.

Kraków to największy ośrodek skupiający firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Władze miasta i instytucje publiczne wspierają jego rozwój. W światowym rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations stolica Małopolski, jako jedyne europejskie miasto, uplasowała się w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie lokalizacji dla firm z sektora usług dla biznesu. I to właśnie dzięki tej branży chłonność krakowskiego rynku biurowego okazała się w ubiegłym roku rekordowo wysoka. Jak podają eksperci JLL, w 2014 roku w Krakowie wynajętych zostało 145 tys. m kw. biur, z czego 100 tys. m kw. trafiło do firm obsługujących biznes. W głównej mierze były to światowe korporacje.  


Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w kraju. Powstaje w nim obecnie najwięcej powierzchni biurowej po Warszawie. Rekordowy popyt na biura, który zaowocował w minionym roku podpisaniem umów na ponad 95 tys. m kw. biur, to również zasługa głównie firm z sektora usług dla biznesu, które stoją za ponad 80 proc. powierzchni, na którą zostały sfinalizowane kontrakty.


Z kolei w Łodzi firmy obsługujące biznes odpowiadają za wynajem ponad 65 proc. powierzchni biurowej, która znalazła najemców w 2014 roku.

Centra BPO/SSC także w mniejszych miastach


Poza Warszawą, centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym wynajęły w ubiegłym roku  ponad 60 proc. spośród powierzchni, która została zakontraktowana na największych rynkach biurowych w Polsce.


Jak zauważają specjaliści z Cushman & Wakefield, poza dużymi miastami, firmy obsługujące biznes interesują się także Lublinem i Szczecinem, które również są silnymi ośrodkami akademickimi. Chęć wynajęcia powierzchni biurowej deklarują w tych miastach przedsiębiorcy z branży BPO, SSC i IT.


W ostatnim roku sporo biur trafiło do najemców reprezentujących ten segment również w Szczecinie. Obserwatorzy rynku zauważają, że większą niż wcześniej popularnością najemców cieszy się również Radom. Firmy z sektora usług dla biznesu analizują również sytuację na rynku biurowym w Rzeszowie, Olsztynie, Białymstoku, czy Opolu.


 


Dobre otwarcie 2015 roku na rynku biurowym


Początek tego roku przyniósł dobre wyniki na rynku powierzchni biurowych, co zwiastuje kontynuację tendencji wzrostowej w największych aglomeracjach w kraju. Firma JLL oblicza, że w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku w głównych miastach w Polsce najemców znalazło 300 tys. m kw. biur.


Ponad połowa z tej powierzchni (ok. 170 tys. m kw.) wynajęta została w Warszawie, która poprawiła wynik sprzed roku o jedna trzecią. Większość zawartych kontraktów dotyczy gotowych powierzchni. W ocenie ekspertów, rynek biurowy w naszym kraju ma przed sobą wiele miesięcy dalszego, regularnego rozwoju.        


 


Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                              


 


 


Jakie firmy są najemcami biur 2015-05-26

W Warszawie powierzchni biurowych poszukuje inna grupa firm, niż w pozostałych aglomeracjach w kraju


Warszawa jest największym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej, który nadal szybko się rozwija. W mieście wciąż rosną nowe budynki, a chętnych na biura nie brakuje. W minionym roku na stołecznym rynku podpisane zostały umowy najmu na ponad 600 tys. m kw. biur. To prawie tyle samo ile w rekordowym pod tym względem 2013 roku.


Jedną trzecią ubiegłorocznego popytu wygenerowały firmy świadczące różnego rodzaju usługi, w tym m.in. firmy konsultingowe, marketingowe i promocyjne, medialne, prawnicze, ubezpieczeniowe, czy spółki z branży nowych technologii. Sektor usługowy to zdecydowanie największa grupa odbiorców powierzchni biurowej w Warszawie.


Duże zapotrzebowanie na warszawskie biura zgłasza też bankowość i finanse. Poza tym, nowych powierzchni coraz częściej poszukuje sektor publiczny, który według szacunków specjalistów z firmy JLL, odpowiadał w minionym roku za 13 proc. transakcji najmu w Warszawie. Na stołecznym rynku biurowym aktywne są również firmy z branży nowoczesnych usług dla biznesu, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu niż w Krakowie, czy Wrocławiu.


 


Powstające w Warszawie biura w jednej trzeciej są wynajęte


W Warszawie w budowie jest teraz ponad 700 tys. m kw. biur, a 56 tys. m kw. przechodzi modernizację. Firma JLL ocenia, że niemal jedna trzecia z 300 tys. m kw. powierzchni biurowych planowanych do realizacji od II do IV kw. 2015 roku znalazła już najemców. Analitycy szacują, że w całym 2015 roku od użytku oddanych zostanie w Warszawie prawie 360 tys. m kw.


Wybór powierzchni na stołecznym rynku biurowym jest spory, podobnie jak konkurencyjność. Dla firm, które poszukują biur liczy się głównie lokalizacja budynku, w tym przede wszystkim łatwy dostęp do komunikacji publicznej. Poza tym, istotna jest jakość powierzchni biurowej i otoczenie biurowca.


Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development przyznaje, że firmy zwracają najczęściej uwagę również na to, jak duży potencjał aranżacyjny ma przestrzeń biurowa. - Chodzi o możliwość tworzenia różnych stanowisk i stref przystosowanych do odmiennych form pracy oraz dokonywania zmian w czasie trwania umowy najmu i dopasowywania powierzchni biurowej do zmiennych potrzeb firmy. To argument, który często przemawia za wyborem biur w naszym warszawskim kompleksie Dzielna 60. Swoje siedziby ma w nim wiele firm świadczących usługi dla biznesu, które poszukują wnętrz sprzyjających kreatywności. Biura loftowe, które oferujemy w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych przy Dzielnej, świetnie się w takich przypadkach sprawdzają - twierdzi Jacek Ochnik.


Inwestor kompleksu Dzielna 60 zwraca jednocześnie uwagę na mające przyciągnąć najemców, liczne udogodnienia, jakie stosowane są obecnie w nowych budynkach biurowych. - Ważną sprawą jest również zapewnienie na miejscu podstawowych wygód, jak enklawy do wypoczynku i spotkań, gastronomii oraz różnego rodzaju udogodnień, które wpływają na budowanie przyjaznej atmosfery w obrębie kompleksu - dodaje prezes Ochnik Development.    
Kraków i Wrocław rośnie dzięki centrom obsługi biznesu


Największymi rynkami biurowymi w kraju, po Warszawie, jest Kraków i Wrocław. Segment biurowy w tych miastach swój rozwój zawdzięcza przede wszystkim centrom usług dla biznesu. W 2014 roku centra BPO/SSC wynajęły poza Warszawą ok. 268 tys. m kw. biur, wynika z danych JLL. Ponad 80 proc. wynajętej w minionym roku powierzchni we Wrocławiu i prawie 70 proc. w Krakowie przypadała na firmy z tego sektora. Dzięki nim rośnie także rynek biurowy Trójmiasta, Łodzi, Katowic i Poznania.

Kraków to największy ośrodek skupiający firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Władze miasta i instytucje publiczne wspierają jego rozwój. W światowym rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations stolica Małopolski, jako jedyne europejskie miasto, uplasowała się w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie lokalizacji dla firm z sektora usług dla biznesu. I to właśnie dzięki tej branży chłonność krakowskiego rynku biurowego okazała się w ubiegłym roku rekordowo wysoka. Jak podają eksperci JLL, w 2014 roku w Krakowie wynajętych zostało 145 tys. m kw. biur, z czego 100 tys. m kw. trafiło do firm obsługujących biznes. W głównej mierze były to światowe korporacje.  


Wrocław jest trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w kraju. Powstaje w nim obecnie najwięcej powierzchni biurowej po Warszawie. Rekordowy popyt na biura, który zaowocował w minionym roku podpisaniem umów na ponad 95 tys. m kw. biur, to również zasługa głównie firm z sektora usług dla biznesu, które stoją za ponad 80 proc. powierzchni, na którą zostały sfinalizowane kontrakty.


Z kolei w Łodzi firmy obsługujące biznes odpowiadają za wynajem ponad 65 proc. powierzchni biurowej, która znalazła najemców w 2014 roku.

Centra BPO/SSC także w mniejszych miastach


Poza Warszawą, centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym wynajęły w ubiegłym roku  ponad 60 proc. spośród powierzchni, która została zakontraktowana na największych rynkach biurowych w Polsce.


Jak zauważają specjaliści z Cushman & Wakefield, poza dużymi miastami, firmy obsługujące biznes interesują się także Lublinem i Szczecinem, które również są silnymi ośrodkami akademickimi. Chęć wynajęcia powierzchni biurowej deklarują w tych miastach przedsiębiorcy z branży BPO, SSC i IT.


W ostatnim roku sporo biur trafiło do najemców reprezentujących ten segment również w Szczecinie. Obserwatorzy rynku zauważają, że większą niż wcześniej popularnością najemców cieszy się również Radom. Firmy z sektora usług dla biznesu analizują również sytuację na rynku biurowym w Rzeszowie, Olsztynie, Białymstoku, czy Opolu.


Dobre otwarcie 2015 roku na rynku biurowym


Początek tego roku przyniósł dobre wyniki na rynku powierzchni biurowych, co zwiastuje kontynuację tendencji wzrostowej w największych aglomeracjach w kraju. Firma JLL oblicza, że w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku w głównych miastach w Polsce najemców znalazło 300 tys. m kw. biur.


Ponad połowa z tej powierzchni (ok. 170 tys. m kw.) wynajęta została w Warszawie, która poprawiła wynik sprzed roku o jedna trzecią. Większość zawartych kontraktów dotyczy gotowych powierzchni. W ocenie ekspertów, rynek biurowy w naszym kraju ma przed sobą wiele miesięcy dalszego, regularnego rozwoju.        


 


Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                              


 


Komercjalizacja części biurowej Stadionu Narodowego została zakończona 2015-05-25

Firma Walter Herz, wyłączny agent odpowiedzialny za wynajem powierzchni biurowej przy Stadionie Narodowym w Warszawie, poinformowała że biura na terenie obiektu znalazły już najemców


 


Stadion Narodowy oferuje ponad 15 000 m kw. powierzchni biurowej klasy A, która ulokowana jest na dwóch kondygnacjach. Biura wyposażone są w najnowsze rozwiązania techniczne, charakteryzuje je ponadprzeciętna wysokość 3,4 m, industrialne sufity i obszerne przeszklenia. Ich niewątpliwym walorem jest wyjątkowy widok na panoramę Warszawy, w tym Most Poniatowskiego i Wisłę, Most Świętokrzyski, Saską Kępę, jak również na płytę stadionu.


Korzyści, jakie przynosi ten rozpoznawalny, warszawski adres doceniły firmy, które wybrały Narodowy na swoją siedzibę. Obecnie proces komercjalizacji części biurowej stadionu jest już na finiszu.


Do części biurowej Stadionu Narodowego wprowadziły się firmy z różnych sektorów rynku. Jak informuje Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu firmy Walter Herz, która jest wyłącznym agentem wynajmu biur przy Stadionie Narodowym, umowy które zostały zawarte dotyczą modułów o metrażu od 100 do 6 000 m kw. - Na wynajem powierzchni biurowej przy Alei Księcia Józefa Poniatowskiego 1 zdecydowały się m.in. firmy z sektora IT, agencje marketingowe, firmy doradcze i szkoleniowe, pracownie architektoniczne, wydawnictwa, firmy medyczne i edukacyjne, związki sportowe, operatorzy turystyczni, firmy dystrybucyjne, handlowe, a nawet produkcyjne - wymienia Bartłomiej Zagrodnik.  


Prezes Walter Herz przyznaje, że współpraca przy komercjalizacji tak niepowtarzalnego obiektu, jakim jest Stadion Narodowy, należała do jednych z najbardziej wymagających projektów. - Zachętą dla najemców okazały się m.in. pakiety rabatowe na usługi Centrum Konferencyjnego i Biznes Klubu, udział w wydarzeniach całostadionowych oraz wynajem powierzchni do organizacji eventów i lóż na stadionie - wyjaśnia Bartłomiej Zagrodnik.  


Mateusz Strzelecki, manager projektu w Walter Herz, odpowiedzialny za udział w procesie komercjalizacji Stadionu Narodowego, zwraca też uwagę, że najemcy mają do dyspozycji nieograniczoną liczbę naziemnych miejsc parkingowych, z których mogą korzystać bezpłatnie. Mogą uczestniczyć w wydarzeniach stadionowych, odwiedzać organizowane imprezy i wystawy oraz korzystać z restauracji i punktów gastronomicznych, sklepu, czy kina 5 D, znajdujących się na terenie obiektu.


Stadion Narodowy to świetnie rozpoznawalna, innowacyjna marka, która jest również dobrym miejscem do prowadzenia biznesu. Dzięki swojemu położeniu przy Rondzie Waszyngtona obiekt zapewnia bezpośredni dostęp do wszystkich środków komunikacji miejskiej, w tym stacji drugiej linii metra, a od lotniska im. F. Chopina dzieli go odległość 12 km.


Jednocześnie znajduje się w otoczeniu zieleni Parku Skaryszewskiego i nabrzeży Wisły oraz sąsiaduje z lubianą przez mieszkańców miasta Saską Kępą.


Od stycznia 2013 roku, kiedy operatorem obiektu została spółka PL.2012+, SN wyraźnie rozwinął swoją działalność. Dziś Narodowy to nie tylko obiekt piłkarski. To arena multifunkcjonalna. Miejsce, które ma znaczenie dla sportu, rozrywki, biznesu, kultury i edukacji. W nadchodzących miesiącach arena będzie miejscem organizacji wielu atrakcyjnych i prestiżowych wydarzeń.


Tomasz Półgrabski, szef spółki zarządzającej obiektem poinformował, że 2014 rok był najlepszym w historii Stadionu Narodowego. W ciągu 12 miesięcy zorganizowano ponad 500 wydarzeń, w których wzięło udział blisko 2 mln gości. A dzięki konsekwentnie realizowanej strategii i wizji marki arena stała się samofinansującym się przedsiębiorstwem. Po raz pierwszy w historii stadion nie pobrał dotacji z budżetu państwa.


Obecnie Narodowy wynajęła UEFA, by zorganizować finał Ligi Europy. Jedno z dwóch najważniejszych spotkań piłkarskich organizowanych w tym roku na świecie odbędzie już 27 maja.  


 


 


o WALTER HERZ


Firma Walter Herz świadczy kompleksowe usługi na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Zapewnia szeroko pojęte doradztwo inwestycje, oferuje wsparcie w zakresie zarządzania projektami w segmencie komercyjnym i opracowuje analizy rynku.  


Wieloletnia praktyka zespołu Walter Herz obejmuje współpracę z klientami działającymi m.in. w obszarze BPO/ SSC, ITO, funduszami inwestycyjnymi, doradcami finansowymi, kancelariami prawnymi i call center.


Firma jest zrzeszona w klubie Fundacji ProProgressio i należy do organizacji ASPIRE


Czy chętnie zaciągamy kredyty na mieszkania? 2015-05-22

Jak bardzo jesteśmy zadłużeni? Po jakie kredyty sięgamy? Czy w najbliższych latach przybędzie kredytobiorców?   


W porównaniu z innymi krajami europejskimi nie zaciągamy zbyt wielu kredytów mieszkaniowych. W 2014 roku całkowite zadłużenie polskich gospodarstw domowych z tytułu zobowiązań hipotecznych wynosiło 350 mld zł. Pod koniec 2014 roku kredyty mieszkaniowe spłacało ponad 1,8 mln kredytobiorców. Średnio pożyczamy na mieszkanie 209 tys. zł. W ciągu ostatnich ośmiu lat nasze zadłużenie hipoteczne zwiększyło się niemal pięciokrotnie. Nie boimy się już inwestować w nieruchomości, ale bierzemy kredyty rozważniej niż kilka lat temu.


Okazuje się też, że na tle Europy nasze zadłużenie na mieszkania nie jest takie duże. Biorąc pod uwagę poziom długu hipotecznego społeczeństwa w porównaniu do produktu krajowego brutto, według danych Europejskiego Banku Centralnego i Eurostatu, najbardziej zadłużeni są mieszkańcy Dani, Wielkiej Brytanii, Cypru, Szwecji i Holandii. Z 28 krajów unijnych w gorszej sytuacji niż Polska jest 19 państw, a w ośmiu wskaźnik ten jest niższy.


Większość zadłużenia hipotecznego w UE przypada na 3 kraje


Jeśli chodzi o kwotowe zadłużenie mieszkańców Europy, Polska plasuje się na 22. miejscu wśród krajów unijnych. Najmniejsze nominalne zadłużenie mają nowe kraje UE, a najwięcej do spłaty mają najstarsi członkowie wspólnoty europejskiej, tj. Wielka Brytania, Niemcy i Francja, na które przypada większość zadłużenia mieszkaniowego w całej Unii Europejskiej.


Obecnie kredyty mieszkaniowe w Polsce oprocentowane są najniżej w historii. Nie jest to jednak zasługą marż bankowych, ale niezwykle niskich stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, które wpływają na całkowite oprocentowanie kredytów.


Jeśli kupimy w Warszawie mieszkanie w cenie 397 tys. zł, przy kredycie zaciągniętym na 30 lat, miesięczna rata spłaty wyniesie 1400 zł, wyliczają specjaliści rynkowi. Biorąc pod uwagę średnią stawkę na warszawskim rynku deweloperskim, którą analitycy Reas wyliczają na prawie 8 tys. zł/ m kw., w tej kwocie można kupić mieszkanie o powierzchni 50 mkw. Jednak wybierając tańsze inwestycje jest szansa na większy metraż. - Pod względem cenowym bezkonkurencyjna w Warszawie jest Białołęka. Poza tym, oferuje duży wybór mieszkań. Niższe ceny przyciągają młodych singli i rodziny z dziecmi. W kwocie 395 tys. zł w naszej inwestycji Tarasy Dionizosa przy u. Winorośli można kupić czteropokojowe mieszkanie o powierzchni ponad 63 m kw. Najmniejszy lokal dwupokojowy kosztuje 200 tys. zł - wymienia Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.    


Spadek liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych w Polsce


Mimo znacznie niższego kosztu kredytów mieszkaniowych i obciążenia miesięczną ratą spłaty niż kilka lat temu, liczba zaciąganych zobowiązań pozostaje obecnie na stabilnym, niskim poziomie. W całym 2014 roku banki udzieliły ponad 174 tys. nowych kredytów mieszkaniowych, a jeszcze w 2011 roku podpisały 231 tys. zł umów kredytowych.


Wiele osób kupuje w tej chwili mieszkania za gotówkę, w tym inwestorzy którzy wycofali środki z nieopłacalnych lokat. Maleją też szanse, że w następnych latach chętnych na kredyty  przybędzie. Społeczeństwo polskie starzeje się w szybkim tempie, a w ciągu kolejnych 35 lat, jak podaje GUS, liczba ludności w naszym kraju zmniejszy się o 4,5 mln.


Do 2050 roku grupa młodych ludzi, którzy najczęściej kupują mieszkania, wyraźnie się skurczy. Czarny scenariusz zakłada, że do tego czasu co drugi mieszkaniec polskich miast będzie miał powyżej 50 lat. Starzenie się społeczeństwa to tendencja ogólnoeuropejska, ale zmniejszenie się ludności Polski aż o 1/10 Eurostat ocenia jako jeden z najgorszych wyników na tle 28 krajów Unii Europejskiej. Starsze od nas ma być tylko społeczeństwo Łotwy.  


Naturalną tego konsekwencją będzie spadek ilości transakcji, zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i kredytowym. Transformacja demograficzna już za kilka lat będzie poważną próbą dla deweloperów, szczególnie tych którzy budują poza Warszawą. Bowiem, według przewidywań GUS, jedynie w województwie mazowieckim ma przybyć mieszkańców.  


Tymczasem sprzedaż nowych mieszkań wchodzi na coraz większe obroty. Deweloperzy notują rekordowe wyniki. W pierwszych trzech miesiącach tego roku sprzedało się o 20 proc. mieszkań więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Młodzi ludzie, którzy teraz kupują mieszkania to m.in. przedstawiciele pokolenia boomu demograficznego z lat 80. XX w.


 


Autor: Barc Warszawa SA.


Czy mieszkanie z ogródkiem jest droższe? 2015-05-21

Czy za mieszkanie na parterze zapłacimy mniej niż za lokal usytuowany na wyższej kondygnacji w budynku?  Ile trzeba dopłacić za ogródek? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zapytali o ceny nowych mieszkań położonych na parterach przedstawicieli wiodących firm deweloperskich.   


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


W przypadku budynków niskich, 3 i 4-piętrowych ogródek staje się ważnym atutem mieszkania, zwłaszcza jeśli jego powierzchnia przekracza 50 m kw. Wówczas cena takiego lokalu bywa wyższa niż lokali na pozostałych piętrach. Inaczej ma się sytuacja, jeśli chodzi o budynki wysokie. Mieszkania z ogródkiem są w nich nieco tańsze, średnio o 200 - 300 zł za metr kw., w porównaniu z cenami mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Mieszkania na parterach cieszą się wśród klientów sporym zainteresowaniem, najczęściej ze względu na własny ogród. Dlatego też w inwestycjach Polnordu lokale na parterze podlegają tym samym regułom cenowym, co inne mieszkania w budynku. Takie lokale są wygodne dla rodzin z dziećmi, osób starszych i posiadaczy zwierząt domowych. Mieszkania na parterach często sprzedają się najszybciej. W wybranych inwestycjach klienci mogą liczyć na atrakcyjne promocje i upusty cenowe.


Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland


Mieszkania na parterze są często tańsze od lokali usytuowanych na wyższych kondygnacjach w budynku. W przypadku mniejszych mieszkań w warszawskim Osiedlu Mickiewicza, różnica pomiędzy ceną mieszkania na parterze i na wyższych piętrach wynosi średnio ok. 1000 zł za m kw.


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom


Mieszkania na parterach mają często niższą cenę niż lokale położone na wyższych piętrach, choć nie jest to regułą. Wszystko zależy od wielkości ogrodu.


Monika Kudełko z firmy Activ Investment


Lokale usytuowane na parterze są na ogół tańsze od tych znajdujących się na wyższych piętrach. Na przykład w inwestycji 4 Wieże w Katowicach, gdzie większość mieszkań na najniższej kondygnacji mieszkalnej, na poziomie +2,  posiada tarasy o powierzchni nawet do 137 m kw., mają niższe ceny niż lokale na poziomach wyższych.


Podobną zasadę stosujemy w przypadku naszych innych inwestycji w Krakowie i we Wrocławiu. Normą jest, że im mieszkanie jest usytuowane niżej, tym jest tańsze. Dotyczy to także lokali z tarasem.


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Z zasady, im wyżej mieszkanie jest położone, tym jest droższe. Z każdą kolejną kondygnacją cena rośnie o 2-3 proc. Podobnie jest z mieszkaniami na parterze, które często są postrzegane przez klientów jako mniej atrakcyjne. Ich szczególnym atutem może jednak okazać się ogródek. Tak było w inwestycji Apartamenty przy Karasińskiego w Warszawie, gdzie mieszkania na parterze oferowaliśmy z atrakcyjnymi ogórkami o metrażach nawet do 50 m kw. z nasadzoną zielenią. Dzięki temu szybko znalazły nabywców. Były o 2-3 proc. tańsze od lokali na pierwszym piętrze.


Wojciech Stisz, Barc Warszawa


Mieszkania z ogródkami w naszych inwestycjach nie są wycenione wyżej. W osiedlu Tarasy Dionizosa w Warszawie oferujemy lokale z ogródkami, usytuowanymi na dachu, na poziomie +1. Nie są droższe od innych lokali. Przeciwnie, ich ceny są nawet w niektórych przypadkach niższe. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 57 m kw. z balkonem oraz ogródkiem o metrażu ponad 20 mkw. kosztuje w tej inwestycji ponad 312 tys. zł.


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


W naszych inwestycjach nie różnicujemy cen mieszkań z ogródkami, tarasami czy balkonami. Mieszkania na parterze nie są tańsze od mieszkań na wyższych piętrach.


Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan


W większości naszych inwestycji ceny mieszkań są wyliczane wyłącznie na podstawie metrażu, a nie usytuowania lokalu. Czasem jednak lokale mniej atrakcyjne, jak np. tzw. mieszkania wynikowe z projektu są tańsze. Dotyczy to również lokali położonych na tzw. niskich parterach.


W przypadku inwestycji bezczynszowych ceny zróżnicowane są ze względu na wielkość mieszkań i ich położenie. Tu partery są atrakcyjniejsze niż piętra, pomimo że wszystkie lokale posiadają dostęp do ogródków.


 


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


W naszych projektach mieszkania na parterze są przeważnie nieco tańsze od tych na piętrze, ale istnieją oczywiście pewne wyjątki. Dla przykładu mieszkania zlokalizowane na kondygnacji „0” , z dużymi ogródkami mogą mieć cenę nawet wyższą niż te na piętrze. W inwestycji na warszawskim Bemowie przy ul. Strąkowej 30 lokale na parterze zostały sprzedane jako pierwsze, chociaż ceny tych mieszkań nie były najniższe.


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


W przypadku lokali usytuowanych na parterze cena rośnie lub maleje w zależności od dostępu do własnego ogrodu i jego wielkości. Na zakup mieszkań z ogródkiem często decydują się rodziny z małymi dziećmi. Deweloperzy coraz częściej rezygnują z mieszkań na parterze, a zamiast nich planują powierzchnie handlowo-usługowe lub biurowe. Takie rozwiązanie planujemy m.in. w krakowskiej inwestycji Zawiła.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Lokale na parterze są zazwyczaj tańsze od tych na piętrach, nawet o 10 proc. Należy pamiętać, że na cenę mieszkania składają się także takie czynniki jak wielkość, usytuowanie, rozkład czy nasłonecznienie, co oznacza, że różnice w cenie pomiędzy mieszkaniami na parterze i na piętrach mogą być nieznaczne. Zwłaszcza, jeśli mieszkania na parterze są wyposażone w ogródek. 


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Mieszkania z ogródkami to nasz hit sprzedażowy. Lokale, które mają duże ogródki lub terasy oferujemy w cenach porównywalnych do mieszkań na wyższych piętrach.
W naszych projektach na parterach nie przewidujemy w ogóle mieszkań bez ogródka czy tarasu.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


W każdym z etapów warszawskich projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz przygotowaliśmy kilka mieszkań usytuowanych na parterach budynków. Każdy z lokali posiada ogródek o metrażu od 10 do 25 m kw. Jeszcze kilka lat temu nie były to najchętniej wybierane mieszkania, ale teraz daje się zauważyć wzrost zainteresowania klientów tego typu lokalami. Atutem mieszkań usytuowanych na parterze jest cena za metr kwadratowy, która niejednokrotnie jest niższa nawet o 5 proc. w porównaniu do lokali położonych na wyższych kondygnacjach, co znajduje potwierdzenie w naszych projektach.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Mieszkania na parterach są z reguły tańsze od tych, które znajdują się na wyższych kondygnacjach. Jednak wpływ na wycenę lokali na najniższych kondygnacjach może mieć ich układ funkcjonalny, lokalizacja względem całego osiedla, kwestia wielkości powierzchni przynależnej w postaci ogródka i to czy znajduje się od strony ulicy, czy dziedzińca. Takie mieszkania wybierają najczęściej osoby starsze, rodziny z małymi dziećmi i osoby z czworonożnymi domownikami.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Czy deweloper da rabat na duże mieszkanie? 2015-05-13

Jakie największe mieszkania oferują deweloperzy? Ile kosztują? Czy dostaniemy rabat na duży lokal? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl sprawdzili, w których inwestycjach można negocjować ceny.


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Największe mieszkania w naszej ofercie mają 80 -100 m kw. Tego typu lokale można znaleźć w większości prowadzonych przez nas projektów, a ich cena zaczyna się od 4 300 zł/m kw. Udział tego rodzaju mieszkań w ofercie zależy od lokalizacji, podobnie jak tempo ich sprzedaży. Aktualnie nie prowadzimy promocji dotyczących dużych mieszkań, warto jednak zaznaczyć iż z uwagi na metraż, cena za mkw. w przypadku takich mieszkań jest niższa od mniejszych lokali w danym projekcie.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Duże mieszkania, o powierzchni do 130 m kw., oferujemy w warszawskim projekcie Kolska od Nowa. Generalnie jednak staramy się projektować większe lokale tak by móc łączyć je z sąsiednimi mieszkaniami na życzenie klienta. Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze zaaranżowane, duże mieszkania sprzedają się najczęściej już na początku realizacji inwestycji. Ich odbiorcy to wymagające osoby, starające się wybrać najlepszy lokal z oferty.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord


Coraz więcej osób pyta o duże mieszkania, ale nadal są one dostępne tylko dla wybranej grupy osób. Największe mieszkania, jakie posiadamy w ofercie, liczą ponad 100 m kw. Mamy na przykład pięciopokojowe mieszkanie o powierzchni 117 m kw. z dużym tarasem w ukończonym budynku w osiedlu Neptun Ząbki pod Warszawą. Kosztuje 4 700 zł/m kw. i plasuje się w najniższym przedziale cen oferowanych w tej inwestycji. W rozpoczętym właśnie etapie inwestycji Śródmieście Wilanów (budynek E) mieszkanie pięciopokojowe o metrażu 104 m kw. można kupić w promocyjnej cenie 6 700 zł/m kw.


Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland


W Osiedlu Mickiewicza w Warszawie największe mieszkania mają 106 m kw. Podobnie jest w stołecznym Parku Ostrobramska, gdzie oferujemy lokale o metrażu 110 m kw. w cenie od 6 000 zł za m kw.


 


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


Mieszkania o dużej powierzchni mamy w ofercie dwóch osiedli w Warszawie: ConceptHouse Mokotów i Capital Art Apartments obok Ronda Daszyńskiego. W Capital Art Apartments oferujemy już tylko jeden taki lokal – trzy pokoje o powierzchni 115 m kw., w cenie 9 000 zł za m kw. Osoby, które w nim zamieszkają będą miały do dyspozycji dwie łazienki i dwie loggie o metrażach 10 m kw. i 4 m kw.


 


W ConceptHouse Mokotów mamy w ofercie dwa dwupoziomowe apartamenty o powierzchni 163 i 166 mkw. w cenie 7 900 zł za m kw. Są to lokale o podwyższonym standardzie, z dużymi przeszkleniami i podwyższonymi stropami oraz preinstalowaną klimatyzacją.


Zazwyczaj duże mieszkania dłużej czekają na właściciela, ponieważ są dostępne dla węższej grupy klientów. W ConceptHouse Mokotów w ramach wprowadzonej właśnie oferty specjalnej - Ostateczna wyprzedaż - obniżyliśmy ceny lokali o ok. 5 proc., a miejsc postojowych do 26 tys. zł. Oferujemy możliwość indywidualnego negocjowania ostatecznej ceny zakupu. 


 


Monika Kudełko z firmy Activ Investment


 


W  naszej inwestycji 4 Wieże (Wieża C) w Katowicach oraz Skarbowców II we Wrocławiu, największe mieszkania mają ponad 100 m kw. Ceny mieszczą się w przedziale 4 750 - 4 800 zł/m kw. brutto, jednak zawsze istnieje możliwość indywidualnych negocjacji.


W krakowskich inwestycjach Okulickiego i Banacha największe mieszkania mamy o powierzchni 72 m kw. Klientom poszukującym większych lokali oferujemy możliwość  łączenia mieszkań. Należy przyznać, że większe lokale zawsze pozostają dłużej w ofercie niż mniejsze, ze względu na wyższą cenę.


 


Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan


 


Największe mieszkania są dostępne w naszych inwestycjach bezczynszowych. W warszawskiej Białołęce w projekcie Kamyk Zielony można kupić 160-metrowe mieszkanie już za 460 tys. zł. To niezwykle okazyjna cena, mieszkanie ma własny ogródek i poddasze.


W centralnie położonej, warszawskiej inwestycji Ogrody Ochota można zakupić mieszkanie 104-metrowe w cenie 7 100 zł za m kw.


Duże metraże, nawet 218 m kw., oferujemy również w inwestycji domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze w Warszawie. Ze względu na luksusowy charakter projektu i dużą powierzchnię ogrodu ceny nieruchomości są wyższe.


W Rembertowie w Osiedlu Magenta oferujmy segmenty o powierzchni 170 m kw. w cenie ok. 5 000 zł/m kw.


 


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


 


Największe mieszkania możemy zaproponować w warszawskim projekcie Hubertus. Są to apartamenty dwupoziomowe o powierzchni 178 m kw. z 60-metrowymi ogrodami w cenie    1 398 000 zł.


W inwestycji TRIO przy ul. Stawki w Warszawie oferujemy penthous'y o powierzchni 151 i 152 m kw. na 16 i 17 piętrze z widokiem na panoramę miasta. W przypadku największych apartamentów ceny negocjowane są indywidualnie.


 


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


 


Do klientów zainteresowanych zakupem dużych mieszkań staramy się zawsze podejść bardzo indywidualnie i zapewnić im możliwie dowolną aranżację powierzchni. Takie mieszkania na nabywców nie czekają długo. Mamy jeszcze dostępne dwa gotowe lokale o powierzchni 86 m kw. w warszawskiej Pradze Południe przy ul. Morgowej. Z kolei w inwestycji przy ul. Siedleckiej w Warszawie dostępne jest jeszcze jedno mieszkanie o powierzchni 80 m kw.


 


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


 


W inwestycji Miasto Wola w Warszawie przygotowaliśmy przestronne kilkupokojowe apartamenty, których powierzchnia przekracza 100 m kw. Usytuowane są na ostatnich kondygnacjach kaskadowych budynków, dzięki czemu ich mieszkańcy będą mieli dostęp do dużych, komfortowych tarasów. Tego typu mieszkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Największy apartament, oferowany w pierwszym etapie projektu, liczył 143 m kw. i znalazł nabywcę niedługo po rozpoczęciu sprzedaży. Powierzchnia największego mieszkania, jakie mamy obecnie w ofercie w pierwszym etapie osiedla, wynosi 126 m kw., a w drugiej fazie Miasta Wola największe mieszkanie liczy 104 m kw.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Duże mieszkania oferujemy  w inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu i w projekcie Na Sokratesa w dzielnicy Bielany. Klienci mogą w nich kupić mieszkania o powierzchni nawet 100 m kw. Aktualnie na rynku zaczyna brakować takich mieszkań, stąd daje się zauważyć większe zainteresowanie tego typu lokalami już na etapie budowy. Klienci mogą skorzystać z przygotowanych przez nas promocji, które wiążą się z obniżką cen mieszkań, miejsc postojowych, czy komórek lokatorskich.


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


Warszawska Białołęka, w której prowadzimy naszą flagową inwestycję - Tarasy Dionizosa, oferuje jedne z najtańszych mieszkań w mieście, które wybierają najczęściej młodzi ludzie, chcący się usamodzielnić. Mieszkania kilkupokojowe, na które decydują się rodziny z dziećmi, dostępne w projektach zlokalizowanych w tej dzielnicy na ogół są również kompaktowe. W naszym projekcie przy ul. Winorośli największe lokale czteropokojowe mają powierzchnię 73 m kw. i kosztują ok. 430 tys. zł. 


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


Największe mieszkania, dwupoziomowe, o powierzchni do 220 m kw. mamy w prestiżowej inwestycji Hill Park Apartments w warszawskich Bielanach. Na działce o powierzchni blisko 4 hektarów wybudowanych zostało 13 czteroapartamentowych domów z elegancką drewniano-kamienną elewacją łączoną ze szkłem. Apartamenty na niższych kondygnacjach mają ogródki, a położone na piętrze - tarasy. W promocyjnej cenie - 7 490 zł za metr kw. mamy w ofercie kilka mieszkań o powierzchni ok. 200 m kw. Mieszkania w Hill Park są przestronne, mają dobrze oświetlone pokoje dzienne z przylegającymi do nich jadalniami i kuchniami.


 


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom


 


Największe mieszkanie, jakie oferujemy obecnie w warszawskiej inwestycji Viva Garden to trzypokojowy lokal o powierzchni 56 m kw. w cenie 5 800 zł/m kw. W Osiedlu Classic w Warszawie mamy mieszkania czteropokojowe o metrażu 70 m kw. w cenie od 5 690 -5 790 zł/m kw. W kolejnym etapie tej inwestycji, który niebawem rozpoczniemy, zaproponujemy duże mieszkania. Będzie również możliwość łączenia mieszkań, co pozwoli osiągnąć powierzchnie nawet ponad 100 m kw.


W naszej najnowszej inwestycji - Osiedle Przy Parku - przy ul. Rembielińskiej na warszawskim Targówku, która trafi do sprzedaży w ciągu najbliższych 2 tygodni, największe mieszkanie czteropokojowe będzie miało 60 m kw. W przypadku pierwszego budynku w tym projekcie będzie  możliwość łączenia mieszkań, by uzyskać większy metraż. W kolejnych budynkach na ostatnich dwóch kondygnacjach zaprojektowane zostały mieszkania o powierzchni do 85 m kw. i wysokości 3 metrów.


 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Największy wybór mieszkań o większych metrażach można znaleźć w naszej inwestycji z segmentu premium - Apartamenty Sowiniec - znajdującej się przy ul. Wiosennej w Woli Justowskiej w Krakowie. To luksusowa enklawa budynków apartamentowych usytuowana nieopodal Willi Decjusza. W każdym domu znajdzie się do 6 jedno i dwupoziomowych apartamentów o powierzchni do 185 m kw.  W cenie apartamentu oferujemy projekt wykończenia oraz aranżacji wnętrz zgodny z wymaganiami klienta.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Największe lokale posiadamy w inwestycji Bliska Wola - o powierzchni ok. 120 m kw., w Katowicach w osiedlu Nowe Tysiąclecie – do 128 m kw. oraz w osiedlach Villa Campina i Zielona Dolina - o powierzchni do 86 m kw. Lokale o powierzchni do 100 m kw. cieszą się sporym zainteresowaniem, np. w Bliskiej Woli oraz Nowym Tysiącleciu mieszkania 3 i 4-pokojowe sprzedały się w pierwszej kolejności. Obecnie w promocji oferujemy duże mieszkania o powierzchni 86 m kw. w osiedlu Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce, gdzie obniżyliśmy cenę za m kw. do 4 324 zł.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


Dzielna 60 ze strefą dla miłośników wina 2015-05-12

W warszawskim kompleksie biurowym Dzielna 60 firma Vinon otworzy showroom z wyselekcjonowanymi gatunkami win od wybranych dostawców i organizować będzie imprezy degustacyjne   


 


Nowym najemcą zmodernizowanego niedawno, stołecznego kompleksu Dzielna 60, który oferuje biura loftowe, została firma Vinon. W niestandardowym lokalu o wysokości 5 metrów ze szklanymi ścianami i ciekawymi sklepieniami urządzi ekskluzywną winiarnię. Prowadzić do niej będzie wejście z wewnętrznego dziedzińca, znajdującego się na terenie obiektu. Firma Vinon zaoferuje fachowe doradztwo oraz sampling win na miejscu przed zakupem. Poza tym, pomoże zaplanować wakacje enoturystyczne, łączące wypoczynek z odwiedzinami w najstarszych winnicach i degustację dla grupy.  


 


Biznesowe imprezy degustacyjne Vinon organizować będzie również na terenie kompleksu w  Strefie Relaksu, która stworzona została specjalnie dla osób pracujących w biurowcach przy Dzielnej 60. To nie jedyne udogodnienie, jakie oferuje odnowiony i rozbudowany obiekt, którego podwalinami są zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse. Wcześniej na terenie kompleksu w dwupoziomowym lofcie otwarta została restauracja Nasza Kuchnia. W ciekawie zaaranżowanym wnętrzu o typowo industrialnym charakterze można zjeść domowy obiad. W kompleksie zaczęło też właśnie działać centrum urody i zdrowia Bezpieczna Kosmetyka, gdzie na przykład w czasie lunchu można zafundować sobie specjalistyczny zabieg, kurację, czy masaż.       


 


Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development przyznaje, że jednym z głównych punktów wyjścia przy projektowaniu nowego kształtu kompleksu była wygoda najemców. - Dzielna 60 wyróżnia się niestandardowym formatem biur, jakie oferuje w budynkach fabrycznych. W tak nietypowych wnętrzach chcieliśmy stworzyć jak najwygodniejsze warunki do pracy. Firmy mogą bezpłatnie korzystać z sal do spotkań biznesowych w naszym Centrum Konferencyjnym. Osoby, które przyjeżdżają do biura rowerem mają do dyspozycji prysznice, szatnie i parking. A części wspólne staraliśmy się zaaranżować w taki sposób, by służyły integracji pracowników. Jednym z takich miejsc jest np. Strefa Relaksu. Chciałbym też wspomnieć, że w zrewitalizowanej Dzielnej 60 został otwarty właśnie pierwszy sezon ogródkowy na naszym zielonym wewnętrznym dziedzińcu - wymienia Jacek Ochnik.        


 


Także sama lokalizacja kompleksu w centralnym rejonie miasta, pomiędzy ulicą Dzielną i Pawią, na wysokości ul. Esperanto, daje pracownikom biur możliwość korzystania z otaczającej kompleks bogatej infrastruktury miejskiej. Tuż za rogiem znajduje się np. Centrum Mody Klif, a nieco dalej CH Arkadia.    


 


 


 


Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                               


Wciąż niewiele mieszkań z dopłatą 2015-05-12

W największych aglomeracjach w kraju nadal trudno jest znaleźć mieszkanie, które można kupić z dopłatą do kredytu w programie Mieszkanie dla młodych


Spośród wszystkich mieszkań, które obecnie deweloperzy mają w sprzedaży w Warszawie z dopłatą do kredytu można kupić jedynie 13,8 proc. lokali. Do rządowego programu Mieszkanie dla młodych kwalifikują się tylko najniżej wycenione mieszkania, w inwestycjach znajdujących się na obrzeżach miasta. Żeby dostać państwową subwencję warszawskie mieszkanie może kosztować do 6588 zł za metr. Tymczasem, jak podaje firma Reas, w pierwszym kwartale tego roku lokale oferowane w Warszawie przez deweloperów były wycenione średnio 7993 zł/mkw., a więc znacznie powyżej przyjętego dla miasta limitu w programie dopłat.         


MdM, który ma wspierać młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, jeszcze słabiej działa w Krakowie. Na drugim co do wielkości w Polsce, krakowskim rynku deweloperskim, gdzie dostępnych jest 8,6 tys. mieszkań, limit cenowy w programie wynosi 5112 zł za metr. To kryterium spełnia tylko co dziesiąte (10,9 proc.) z krakowskich mieszkań, oblicza Emmerson Realty. Mimo słabego dostępu do dopłat, Kraków okazał się jednak rekordzistą, jeśli chodzi o sprzedaż nowych mieszkań w pierwszych 3 miesiącach tego roku. Firma Reas odnotowała w tej aglomeracji wzrost sprzedaży o 34 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.  


W Poznaniu i Gdańsku łatwiej o dopłatę niż w Warszawie i Krakowie


Trudno też znaleźć odpowiednio nisko wycenione wrocławskie mieszkanie, przy zakupie którego można dostać dopłatę. We Wrocławiu nowych lokali jest w sprzedaży 7,7  tys. Limit w programie MdM wynosi 5181 zł/mkw., a z pomocą od państwa można tu kupić prawie dwa na dziesięć mieszkań (18,7 proc.) oferowanych w tym mieście przez deweloperów. 


Lepiej z dostępem do dopłat jest w Poznaniu. Jak podaje Emmerson Realty, z rządowego wsparcia można skorzystać przy zakupie ponad 37 proc. mieszkań, które mają w ofercie deweloperzy. Limit w programie dopłat wynosi 5924 zł za mkw. lokalu.


W jeszcze bardziej uprzywilejowanej sytuacji jest Gdańsk, w którym w MdM można kupić więcej niż cztery na dziesięć nowych mieszkań. W tym mieście deweloperzy oferują 3,9 tys. lokali, a próg cenowy dla dopłat wynosi 5303 zł za mkw.  


Sprzedaż rośnie


We wszystkich dużych aglomeracjach sprzedaż mieszkań idzie deweloperom bardzo dobrze. Najlepiej w Trójmieście, Warszawie i Krakowie. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to zasługą MdM. O ile w Gdańsku program może w pewnym stopniu wpływać na zwiększenie sprzedaży, bo mieszkań z dopłatą jest tam dużo, to w pozostałych miastach, gdzie lokali kwalifikujących się do niego nie ma wiele, dopłaty nie mają raczej dużego znaczenia dla popytu. W Warszawie i Krakowie, w których z grubsza licząc tylko co dziesiąte mieszkanie deweloperskie kwalifikuje się do dopłat, sprzedaje się teraz tak dużo jak nigdy.


Jest jednak szansa na zwiększenie wpływu programu na rozwój rynku nowych mieszkań. Mieszkanie dla młodych z miesiąca na miesiąc cieszy się większym zainteresowaniem. We wszystkich dużych miastach wpływa coraz więcej wniosków o kredyt z dopłatą. Wojciech Stisz z Barc Warszawa S.A. przyznaje, że w tym roku program cieszy się większą popularnością niż w roku ubiegłym. - Prawie wszyscy klienci, kupujący mieszkania w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa przy ul. Winorośli, zamierzają skorzystać z rządowych dopłat do kredytu. Wybór jest duży. Do programu kwalifikują się w tym projekcie, zarówno kompaktowe lokale dwupokojowe, które wybierają single, jak i większe, rodzinne mieszkania, bo ceny zaczynają się od 5500 zł/mkw. Po nowelizacji MdM w połowie roku spodziewamy się jeszcze większego zainteresowania zakupem mieszkań, szczególnie wśród rodzin z dziećmi, które będą mogły dostać jeszcze wyższe dopłaty - przewiduje Wojciech Stisz.        


W Warszawie i Gdańsku mały wzrost cen


Przy obecnym, szybkim tempie sprzedaży mieszkań trudno jest więc liczyć na to, że deweloperzy zdecydują się na obniżkę stawek ofertowych, by móc zaoferować więcej mieszkań kwalifikujących się do państwowych subwencji. Dobra sprzedaż nowych mieszkań, jak informuje Reas, spowodowała nawet lekkie podwyżki cen w Warszawie (ok. 2,3 proc.) i Gdańsku (ok. 1,1 proc.) w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku.    


Z kolei analitycy redNet Property Group odnotowali w marcu br. wzrost ceny ofertowej nowych lokali w Gdańsku - o 3 proc. (6,2 tys. zł za mkw.), w Poznaniu - o 2 proc. (do 6,3 tys. zł za mkw.) oraz w Warszawie - o 1 proc. (do 7,8 tys. zł za mkw.). Według danych tej firmy, w Krakowie doszło w tym czasie do małej obniżki średniej stawki ofertowej o 1 proc. (do 6,4 tys. zł za mkw.).


Autor: Barc Warszawa SA.


Ile kosztuje mała trójka u dewelopera? 2015-05-06

Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl prześledzili ofertę firm deweloperskich w poszukiwaniu małych mieszkań trzypokojowych. Sprawdzili, jakie metraże mają najmniejsze budowane trójki, w których osiedlach są dostępne i ile kosztują.


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


W każdym z naszych projektów można znaleźć kompaktowe mieszkanie trzypokojowe. Ich powierzchnia waha się od 50 do 60 mkw. Ceny różnią sie w zależności od miasta i lokalizacji, zaczynają się od 3900 zł/mkw.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Kompaktowe mieszkania trzypokojowe to w przypadku każdej naszej inwestycji ważna część oferty. Stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność lokali o najmniejszym metrażu. Ceny uzależnione są od lokalizacji inwestycji. Na przykład w warszawskim projekcie przy ulicy  Księżycowej mała trójka kosztuje w granicach  300 tys. zł. W tym projekcie oferujemy także większe mieszkania trzypokojowe, odpowiadające nowym wytycznym programu MdM dla rodzin z minimum trójką dzieci.


Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord 


Mieszkania trzypokojowe o niewielkich metrażach mamy w każdej z naszych inwestycji w Warszawie, Trójmieście, Olsztynie, Łodzi i Szczecinie. W warszawskiej inwestycji Śródmieście Wilanów trzypokojowe mieszkania o metrażu od 48 mkw. oferujemy w cenie od 354,9 tys. zł. W osiedlu Neptun w podwarszawskich Ząbkach najmniejsze trzypokojowe mieszkania od 56 mkw. kosztują ok. 273 tys. zł.


W osiedlu Dwa Potoki w południowym Gdańsku, lokale trzypokojowe mają powierzchnię od 48 mkw. i kosztują poniżej 200 tys. zł. Z kolei w gdańskiej dzielnicy Ujeścisko, w projekcie Dwa Tarasy, mieszkania z trzema pokojami o metrażu 56 mkw. są dostępne w kwocie od 284,2 tys. zł.  W projekcie Tęczowy Las w Olsztynie trójki o pow. 49-52 mkw. kosztują od 209,4 tys. zł.


Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom


 


W warszawskim Osiedlu Classic najmniejsze mieszkania trzypokojowe, jakie obecnie oferujemy mają powierzchnię 44 mkw. Można je kupić w cenie od 260 tys. zł, od 5790 zł za mkw.


Katarzyna Żarska z firmy Marvipol


 


W warszawskiej inwestycji Central Park Ursynów najmniejsze mieszkania trzypokojowe o powierzchni 58 mkw. z balkonami są obecnie dostępne w cenie promocyjnej 6588 zł za mkw. W Rezydencji Arteco na stołecznym Żoliborzu najmniejsze dostępne obecnie mieszkanie trzypokojowe ma ok. 56 mkw.


 


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w Grupy Kapitałowej Euro Styl


 


Małe mieszkania trzypokojowe o metrażu do 55 mkw. oferujemy w Osiedlu Morskim, które mieści się na granicy gdyńskiej dzielnicy Pogórze i gminy Kosakowo, w pobliżu ulicy Pułkownika Dąbka. Inwestycję charakteryzuje nowoczesne budownictwo oraz wysokiej jakości wykonanie. Ceny małych trójek mieszczą się w przedziale od 260 591 do 292 179 zł, a ceny metra kw. kształtują się od 4975 do 5655 zł.


Bogatą ofertę niewielkich mieszkań trzypokojowych mamy również w osiedlu Nowy Horyzont i Osiedlu Cytrusowym, które sąsiadują ze sobą na obrzeżach gdańskich Łostowic, Kowal i Borkowa.


W inwestycji Nowy Horyzont lokal trzypokojowy można nabyć już od 219 079 zł, tj. za 4150 zł/mkw. Większa trójka, o metrażu ok. 55 mkw., kosztuje 4350 zł za mkw.


W Osiedlu Cytrusowym mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 52 - 54 mkw. oferujemy w cenie od 220 880 do 232 175 zł.


 


Wojciech Stisz z Barc Warszawa


 


W warszawskim osiedlu Tarasy Dionizosa, położonym przy ul. Winorośli, mamy w sprzedaży mieszkania trzypokojowe o metrażu od 55 do 59 mkw. Najtańsza trójka kosztuje 309 tys. zł. Wszystkie mieszkania w tym projekcie można kupić z dopłatą do kredytu.


 


Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy Dolcan


 


Trzypokojowe mieszkania kompaktowe mamy w sprzedaży inwestycji Ogrody Ochota II, która usytuowana jest w centrum Warszawy. W tym projekcie dostępne są lokale z trzema pokojami o powierzchni 50 - 55 mkw. Panujemy budowę kolejnego etapu osiedla. 


W warszawskiej Białołęce również oferujmy mieszkania trzypokojowe o niewielkim metrażu - 56 mkw.w cenie od 355 tys. zł w formacie bezczynszowym.


W Częstochowie w Osiedlu Jordanowskim trzypokojowe, 53 metrowe mieszkanie jest dostępne za 230 tys. zł. Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach, z których pierwszy jest już ukończony.


 


Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Popyt na tzw. mieszkania kompaktowe zaczął wzrastać 5-6 lat temu. Obecna, dobra sytuacja gospodarcza i niskie stopy procentowe sprawiają, że część osób poszukujących mieszkań trzypokojowych może pozwolić sobie na wygodniejsze lokale o pow. 70 mkw. zamiast np. 55 metrowych. Widać to po rosnącym zainteresowaniu trójkami o metrażu 70-80 mkw.  


W tej chwili mieszkania trzypokojowe poniżej 60 mkw. mamy w inwestycji Hubertus w Warszawie i Wolne Miasto w Gdańsku. Stanowią one jednak tylko ok. 12 proc. oferty. Najmniejszy lokal z trzema pokojami w II etapie projektu Wolne Miasto ma 52 mkw. i kosztuje 262 tys. zł.  


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


 


Mieszkania trzypokojowe oferujemy już na powierzchni około 50 mkw. Przykładowo w nowo powstającym budynku na warszawskiej Pradze przy ul. Siedleckiej mieszkania trzypokojowe zaprojektowane zostały na 50 lub 54 mkw. W gotowych w budynkach przy ul. Nizinnej (okolice Ronda Wiatraczna) oraz Zana (okolice Placu Szembeka) w Warszawie oferujemy trzy pokoje o podobnych metrażach. Istotne dla klientów jest to, że są to mieszkania z niezależnym wejściem do każdego z pokoi.


 


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński


 


Mieszkania trzypokojowe są najchętniej wybieranymi lokalami przez naszych klientów, dlatego oferujemy ich szeroki wybór. W warszawskim projekcie Miasto Wola metraże trójek rozpoczynają się od 55 mkw., a cena za mkw. kształtuje się od ok. 7 tys. zł. Tego typu mieszkania zniknęły już niemal z oferty pierwszego etapu inwestycji. W drugiej fazie projektu, której sprzedaż trwa od niespełna dwóch miesięcy, dostępnych jest jeszcze ok. 30 takich mieszkań z 60 oferowanych.


Również w ofercie pierwszego etapu osiedla Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli przygotowaliśmy lokale trzypokojowe, których powierzchnie rozpoczynały się od 50 mkw., ale wszystkie z 49 małych trójek znalazły już swoich nabywców.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Najmniejsze mieszkania trzypokojowe oferujemy w inwestycji Na Sokratesa w Warszawie. Metraże zaczynają się od 54 mkw. Można je kupić w cenie od ok. 379 tys. zł.


Wkrótce rozpoczniemy także sprzedaż nowego, kameralnego osiedla w warszawskiej dzielnicy Włochy, w którym znajdą się małe, trzypokojowe mieszkania w atrakcyjnych cenach.


Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction


Mieszkania trzypokojowe o najmniejszych metrażach oferujemy w inwestycji Zielona Dolina w warszawskiej Białołęce. W nowym etapie osiedla, który zostanie zakończony w 2016 roku, będą to mieszkania o powierzchni od ok. 50 mkw. Obecnie w ofercie znajdują się takie lokale o powierzchni od 56 mkw. Białołęka jest dzielnicą pierwszego wyboru dla osób poszukujących pierwszego mieszkania. Ze względu na niskie ceny pary planujące założenie rodziny mogą tu kupić większe mieszkanie. Z myślą o nich zaprojektowaliśmy funkcjonalne mieszkania trzypokojowe o mniejszych metrażach, w których dodatkowy pokój mogą przeznaczyć dla dziecka.


Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


Lokale trzypokojowe mamy aktualnie w ofercie dwóch osiedli w Warszawie: ConceptHouse Mokotów i Capital Art Apartments nieopodal Ronda Daszyńskiego.


W ConceptHouse Mokotów nasze trójki mierzą od 70 do 74 mkw., a ich ceny wahają się w przedziale 8,6-9,4 tys. zł za mkw. Są to ceny promocyjne ceny na ostatnie gotowe lokale, które zostały obniżone o ok. 5 proc. Dodatkowo oferujemy możliwość indywidualnych negocjacji i specjalne ceny za miejsca postojowe. Jedno z trzypokojowych mieszkań proponujemy z wykończeniem, z rabatem w wysokości 45 tys. zł i z miejscem garażowym gratis.


W Capital Art Apartments mniejsze trzy pokoje mają powierzchnię od 65 do 69 mkw. a ich ceny wynoszą 8,3-8,8 tys. zł za mkw. Najczęściej wybierają je osoby, które kupują już kolejne, większe mieszkanie.


 


Karolina Guzik, koordynator sprzedaży Skanska Residential Development Poland


 


Najmniejsze mieszkanie trzypokojowe w Parku Ostrobramska w Warszawie mają 63 mkw., a w naszej najnowszej inwestycji Osiedle Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu - 62 mkw. Ceny są zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników.


 


Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Najmniejsze mieszkania trzypokojowe mamy w energooszczędnej inwestycji Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach. Są to mieszkania z balkonami o powierzchni od 59 do 64 mkw., a ich ceny zaczynają się od 340 860 zł.


Małe trójki, o metrażu od 55 do 70 mkw., można nabyć również w energooszczędnej inwestycji Halszki 28A na krakowskim Kurdwanowie w cenach od 305 694 zł do 357 847 zł. Zakup mieszkania w obu energooszczędnych inwestycjach gwarantuje nabywcom dopłatę w wysokości 11 tys. zł w ramach programu NFOŚiGW. Wybrane mieszkania kwalifikują się również do programu Mieszkanie dla młodych.  


 


Monika Kudełko z Activ Investment


 


Mieszkania trzypokojowe oferujemy we wszystkich realizowanych inwestycjach: 4 Wieże w Katowicach, Skarbowców II we Wrocławiu oraz w projektach Banacha i Okulickiego IX w Krakowie.


Najmniejsze mieszkania trzypokojowe, od 42 mkw., mamy we wrocławskiej inwestycji Skarbowców II. Można je nabyć w cenie 240 084 zł.


W Krakowie w inwestycji Banacha małe trójki, o powierzchni 46 mkw. są dostępne w cenie 246 768 zł. Obecnie trwa promocja. Pierwszych 30 mieszkań, które zostaną kupione w tej inwestycji, oferujemy w obniżonej cenie.


W inwestycji Okulickiego IX także w Krakowie zostały ostatnie 3 mieszkania trzypokojowe, z czego najmniejsze o pow. 59 mkw.  


W katowickiej inwestycji  4 Wieże mamy w sprzedaży trzy pokoje o metrażu od 64 mkw., a ich ceny kształtują się w przedziale 305 124 zł - 311 616 zł brutto.


 


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl


 


Dodatkowe informacje


info@dompress.nieruchomosci.pl


www.dompress.pl


 


W biurze powinno być jak w domu 2015-05-05

Komfort i swoboda komunikacji całego zespołu to obecnie najważniejsze przesłanki w aranżacji powierzchni biurowej. Nowe standardy w dziedzinie projektowania biur wyznaczają takie firmy jak Google, Apple, czy Facebook           


Chodzi o to, żeby nadać przestrzeni biurowej funkcje środowiska domowego, w którym wszyscy będą mogli się ze sobą swobodnie komunikować. Aby zaaranżować w biurze jak najwięcej takich miejsc, które wspierają nawiązywanie rozmów i wymianę informacji. Może być to kącik kawowy, zielony taras, kawiarnia, czy wygodne siedziska ustawione w zacisznym zaułku biurowym lub miejscu specjalnie przeznaczonym do relaksu. Czemu to służy? Swobodnemu przepływowi myśli i wspieraniu kreatywności zespołu.    


Największe firmy, żeby stworzyć pracownikom wygodne miejsce pracy wykorzystują zaawansowane rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Wkładają wiele wysiłku, aby zaprojektowana przestrzeń była możliwie najbardziej funkcjonalna i użyteczna nie tylko do wykonywania codziennych zadań, ale i odpoczynku.     


3,5 hektara parku na dachu


Jedną z firm, która nadaje kierunek rozwoju nowoczesnej aranżacji biur jest Google. W nowym kampusie firmy zaprojektowano budynki o lekkich formach architektonicznych, które wpisane zostały w naturalne, zielone otoczenie kalifornijskiej zatoki. Budowle z włókna szkla­ne­go będzie można zależnie od po­trzeb ustawiać jak kloc­ki. Kompleks powstanie na dużym naturalnym obszarze z zielenią i wodą, których nie zabraknie także wewnątrz obiektu. Poza biurami, pod szkla­ny­mi ko­pu­ła­mi znajdą się również dep­ta­ki, fontanny, restauracje i miejsca przeznaczone do ćwiczeń i regeneracji. Na teren kampusu, gdzie rozmieszczone będą także ścież­ki rowe­ro­we, kawiarnie i obiek­ty handlowo-usługowe, będzie mógł wejść każdy.


Do swojej nowej siedziby w Dolinie Krzemowej przeprowadził się niedawno Facebook. Firma, podobnie jak Google, postawiła na sprawną komunikację międzyludzką. Facebook stworzył największy open space na świecie. Praktyczna i oszczędna, otwarta przestrzeń biurowa została zoptymalizowana do pracy ekip inżynierskich. Kilka tysięcy osób, wchodzących w skład zespołu największego na świecie portalu społecznościowego pracuje razem. Mają do dyspozycji 3,5 hektarowy park na dachu z miejscami do wypoczynku wśród drzew i alejkami spacerowymi o długości nawet 1,5 km.


Przestrzeń biurowa została naszpikowana miejscami spotkań, które mają wspierać integrację pracujących w niej osób. Oczywiście nie brakuje też stref, gdzie można skupić się w ciszy i spokoju.


 


Statek kosmiczny Appla


Przeprowadzkę do nowej siedziby w planuje jeszcze jeden amerykański gigant - firma Apple. Przeniesie sie do futurystycznego budynku przypominającego ogromny, przeszklony statek kosmiczny. To projekt realizowany z wielkim rozmachem. Będzie jednym z najdroższych obiektów biurowych na świecie. Wyszukana jest nie tylko jego forma, ale i użyte materiały, jak wygięte w łuk szklane tafle i specjalne drewno.  


Czteropiętrowy budynek liczący 260 tys. metrów kwadratowych biur i 28 tys. metrów kwadratowych zaplecza badawczego ma pomieścić 13 tys. osób. Będzie w nim audytorium z tysiącem miejsc na widowni, kawiarnia dla 3 tysięcy osób i centrum fitness. W środku na dziedzińcu znajdował się będzie ogród. Olbrzymi park z alejkami z kilkoma tysiącami drzew rozciągał się będzie także wokół budynku.


Wspólnym mianownikiem projektów wszystkich firm jest takie zróżnicowanie przestrzeni biurowej by zapewniała pracownikom maksimum wygody, ale i stymulowała integrację zespołów. Liczne miejsca sprzyjające swobodnej komunikacji mają usprawnić transfer informacji. W czasie nieformalnych rozmów, w środowisku sprzyjającym rozluźnieniu, często rodzą się nowe pomysły i rozwiązania. Odpowiednio zbudowana atmosfera ma podsycać kreatywność i prowadzić do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które są przecież najczęściej wynikiem pracy zespołowej.  


Szybki rozwój rynku polskiego


W Polce nie możemy się jeszcze pochwalić projektami biurowymi na miarę przedsięwzięć firmy Apple, czy Google. Niemniej nasz krajowy rynek biurowy w szybkim tempie obrasta nowymi, wysokiej klasy obiektami biurowymi. Nie dysponują one jednak tak rozbudowanym zapleczem, jak kalifornijskie kampusy. Nie mniej oferują zielone dziedzińce i tarasy, restauracje, kawiarnie, różnego rodzaju usługi, miejsca do wypoczynku i ćwiczeń, udogodnienia dla rowerzystów, a nawet przedszkola, choć nie są projektowane z takim rozmachem, jak te w Dolinie Krzemowej.


Na polskim rynku dostępna jest jednak różnorodna powierzchnia biurowa. W Warszawie, obok typowych wież i parków biurowych, czy kamienic pełniących funkcje biurowców, znaleźć można również kompleksy, które opierają się schematom. Chodzi o historyczne obiekty przemysłowe i zabudowania dawnych fabryk, które po rewitalizacji oferują nowoczesną powierzchnię biurową. Niestandardowa przestrzeń tego typu budynków otwiera większe możliwości aranżacyjne niż tradycyjne biurowce. Powierzchnia biurowa o ponadprzeciętnej wysokości, charakterystycznej dla industrialnych wnętrz i często nietypowych rozkładach pomieszczeń jest wdzięcznym tworzywem do podziału na przenikające się strefy, przeznaczone do realizacji różnego rodzaju zadań.      


Jednym z warszawskich kompleksów biurowych, który oferuje nowoczesne biura loftowe jest Dzielna 60. Biurowce wchodzące w jego skład to zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse. Znajdujący się w warszawskim Muranowie obiekt został niedawno kompleksowo zmodernizowany i rozbudowany. Wnętrza o wysokości do 4,60 metrów i ciekawych rozkładach dają możliwość plastycznego projektowania przestrzeni biurowej. Nietypowe elementy konstrukcyjne, jak np. antresole zwiększają ilość szlaków komunikacyjnych w biurze, co wpływa na intensyfikację wzajemnych kontaktów między ludźmi.      


Biura w loftach


Architektura wnętrza loftowego w naturalny sposób sprzyja swobodniejszej komunikacji. Industrialna przestrzeń, w którą wpisane są obszary robocze stymulująco wpływa na twórcze myślenie zespołu. Dlatego biura loftowe wybiera wiele firm, których praca opiera się na kreatywnej pracy kolektywu. Jak informuje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development, w warszawskim kompleksie biurowym przy Dzielnej 60 swoje siedziby mają różnego rodzaju firmy doradcze, marketingowe, agencje reklamowe, produkcyjne firmy mediowe, wydawnictwa oraz redakcje. Postindustrialne wnętrza pozwalają również na płynną reorganizację przestrzeni biurowej w zależności od zmieniających się potrzeb firm.  


Mocną stroną kompleksów projektowanych w Dolinie Krzemowej jest przestrzeń. Imponującej wielkości budynki ulokowane na rozległych obszarach naturalnych. Zielone otoczenie biur zagospodarowane jest w staranny sposób, by jak najlepiej mogło służyć pracownikom kampusów.    


W aglomeracjach miejskich trudno jest to powtórzyć. Niemniej w dużych kompleksach biurowych urządzane są zazwyczaj zielone patia, ogrody lub tarasy. W Warszawie największym tego typu zapleczem będzie dysponował realizowany w centrum miasta Warsaw Spire. Poza trzema wieżami biurowymi, na terenie inwestycji powstanie także Plac Europejski. Bedzie to ogólnodostępna przestrzeń miejska z elementami małej architektury, fontannami i miejscami wypoczynku. Znajdą się tam także restauracje, kawiarnie, butiki oraz centra usługowe, a nawet miejsce przeznaczone do organizowania wydarzeń artystycznych.   


 


 


Więcej wiadomości   Dzielna60.pl                              


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]