dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Warszawskie giganty biurowe 2015-12-29

W Warszawie powstają obiekty biurowe na niespotykaną dotąd skalę    


Do końca września bieżącego roku wynajęło się w Warszawie tyle powierzchni biurowej, ile w całym roku 2014. Zgodnie z szacunkami analityków z firmy doradczej Walter Herz, w 2015 roku w stolicy może zostać wynajęte ok. 800 tys. m kw. biur. Jak zauważają specjaliści, byłby to najlepszy wynik w historii warszawskiego rynku. Specjaliści przyznają, że skala zapotrzebowania na powierzchnię biurową w Warszawie zaskakuje samych deweloperów.


- W kompleksie Warsaw Spire, którego budowa zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku, zostało już wynajęte 75 proc. z ponad 100 tys. mkw. powierzchni. Po oddaniu przez HB Reavis biurowca Postępu 14 najemców miało już 60 proc. powierzchni. Biorąc pod uwagę rosnącą w szybkim tempie podaż na warszawskim rynku, to duży sukces tych obiektów - uważa Bartłomiej Zagrodnik, prezes zarządu firmy doradczej Walter Herz.   


Wieże przy rondzie Dmowskiego


Jak oblicza Walter Herz w tej chwili w Warszawie powstaje ponad 600 tys. m kw. powierzchni biurowej z terminem oddania do końca 2017 roku. Według szacunkowych danych, w 2016 roku wzrost podaży na stołecznym rynku biurowym może przekroczyć 400 tys. m kw.


Zachęceni dużą chłonnością rynku inwestorzy planują realizację kolejnych projektów. Są wśród nich różne realizacje, ale niektóre inwestycje swoją wielkością przyćmią nawet największe i najnowsze, warszawskie obiekty biurowe. W przyszłym roku firma Ghelamco zakończy budowę swojej flagowej inwestycji, wspomnianego kompleksu Warsaw Spire, który liczy 109 tys. mkw. powierzchni biurowej. Do użytku oddany zostanie też plac Europejski, ogólnodostępna przestrzeń miejska przylegająca do kompleksu. A już w styczniu 2016 roku deweloper planuje rozpoczęcie budowy kolejnego, podobnych rozmiarów projektu. W sąsiedztwie Warsaw Spire stanie, składający się z trzech budynków  kompleks biurowy Sienna Towers z funkcjami handlowymi, hotelowymi i konferencyjnymi. 


Firma Ghelamco z kolejową spółką Xcity planuje też realizację spektakularnego projektu obok dworca Warszawa Gdańska. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w ciągu najbliższych kilku lat. Dzięki niej na warszawskim rynku przybędzie ponad 300 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni.   


Kompleksy przy dworcach


Znaczący wpływ na rozwój warszawskiego rynku biurowego ma również działalność firmy HB Reavis. Deweloper realizuje teraz w Warszawie dwie inwestycje liczące w sumie ponad 120 tys. mkw., w tym kolejny etap inwestycji Gdański Business Center przy Dworcu Gdańskim. W planach ma kolejne projekty. W przyszłym roku spółka zamierza zakończyć budowę pierwszej fazy projektu West Station przy dworcu Warszawa Zachodnia, a kolejny etap inwestycji planuje zrealizować do 2018 roku. Obiekt dostarczy łącznie przeszło 63 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni.


Wśród najbardziej spektakularnych obiektów, jakie mają powstać w Warszawie znajduje się również kompleks, który będzie zlokalizowany przy Chmielnej 73, u zbiegu Chmielnej z al. Jana Pawła II. - Istnieje szansa, że budynek, który powstanie w tej lokalizacji będzie najwyższy w Warszawie i zdeklasuje najwyższy obecnie Pałac Kultury i Nauki - zauważa Bartłomiej Zagrodnik. - Wiadomo, że ratusz wydał warunki zabudowy dla kaskadowo rosnącego wieżowca, który ma mieć wysokość 230 metrów, jeśli weźmiemy pod uwagę sam budynek. Licząc z iglicą, która może mieć nawet 80 metrów, wielkością może sięgać jednak aż 310 metrów. Wtedy byłby najwyższy w Warszawie. Obiekt ma mieć połączenie podziemne z Dworcem Centralnym. Dostarczy ok. 115 tys. m kw. powierzchni - podaje prezes Walter Herz.  


W pobliżu dworca swoją nową inwestycję planuje także firma BBI Development. Niedaleko Teatru Muzycznego Roma przy Nowogrodzkiej i hotelu Marriott ma stanąć Roma Tower o powierzchni użytkowej 55-60 tys. m kw. Inwestor oczekuje na objęcie rejonu, gdzie ma powstać biurowiec planem miejscowym, który pozwoliłby na rozszerzenie funkcji obiektu. 


Największy obiekt regionu CEE


Największym projektem, nie tylko w Warszawie, ale i w regionie Europy Środkowo - Wschodniej firmy Skanska Property Poland ma być Generation Park. To kolejny imponujących rozmiarów obiekt, który powstanie przy rondzie Daszyńskiego. W trzech budynkach znajdzie się ponad 80 tys. tys. m kw. powierzchni biurowej, certyfikowanej na poziomie LEED Platinum. - Dużym atutem dla najemców będzie z pewnością podziemne połączenie kompleksu ze stacją metra oraz sprzyjające aktywizacji lokalnej społeczności zagospodarowanie otoczenia budynków, które wejdą w skład kompleksu. Deweloper chce stworzyć obok biurowców, podobny do placu Europejskiego przy Warsaw Spire, dostępny dla wszystkich, zielony pasaż z kawiarniami, restauracjami i różnego rodzaju usługami - wymienia Bartłomiej Zagrodnik.


Najwyższy wieżowiec w Generation Park będzie miał wysokość 180 metrów, licząc z iglicą. Budowa kompleksu, który usytuowany jest w kwartale ulic Prostej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej ma potrwać dwa lata. Modernistyczny w swojej estetyce obiekt, nawiązywał będzie do stylistyki budynków, które powstały już przy rondzie Dmowskiego.


Przy pobliskim skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej szklane tafle 155 metrowej wieży - Q22 - firmy Echo Investment odbijają już promienie słoneczne. Budowa biurowca dobiega końca, do użytku obiekt oddany zostanie w przyszłym roku. Wysokościowiec oferuje ponad 52 tys. m kw. powierzchni. Poza biurami znajduje się w nim także powierzchnia przeznaczona m.in. pod centrum konferencyjne, klub fitness i część restauracyjną.


Jak zauważają specjaliści Walter Herz, realizacja tego typu obiektów biurowych w dużym stopniu wpływa na wygląd  miasta, a szczególnie centralnej części Warszawy. Idzie za tym zmiana postrzegania lokalizacji przez światowych inwestorów.      


 


Autor: Walter Herz


 


Ceny najtańszych mieszkań deweloperskich 2015-12-22

Ile kosztują najniżej wycenione mieszkania, wystawione do sprzedaży przez deweloperów?  Portal nieruchomości Dompress.pl prezentuje ceny najtańszych lokali, dostępnych obecnie w powstających osiedlach.    


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


 


Obecnie mamy w sprzedaży 20 inwestycji w pięciu największych miastach Polski.  Ceny mieszkań zaczynają się od 3.800 zł/m kw. Projekty, w których metr kwadratowy jest najtańszy, to m.in. Słoneczne Miasteczko w Krakowie, Osiedle Przy Srebrnej w Gdańsku, Dolina Piastów we Wrocławiu oraz Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach.


Warto zaznaczyć, że poza ceną za mkw. ważny jest układ mieszkania oraz to ile pomieszczeń zaprojektowano na danym metrażu. Posiadamy na przykład w ofercie mieszkania trzypokojowe o powierzchni poniżej 50 m kw., dzięki czemu ich cena całkowita jest atrakcyjna.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


 


W warszawskiej inwestycji Śródmieście Wilanów można kupić mieszkanie w cenie od 276 tys. zł, natomiast w Brzozwym Zakątku, który także zlokalizowany jest w Wilanowie, a przy zakupie lokalu można skorzystać z programu dopłat, ceny zaczynają się od 236,8 tys. zł. W trzecim etapie inwestycji Ku Słońcu w Szczecinie mieszkania są do nabycia od 158 tys. zł, a w czwartej fazie gdańskiego osiedla 2 Potoki najniżej wyceniony lokal kosztuje 164 tys. zł. W Olsztynie w osiedlu Tęczowy Las mamy w ofercie mieszkania w kwocie od 138 tys. zł, a w łódzkim projekcie City Park od 131,8 tys. zł.   


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Inwestycją bardzo atrakcyjną cenowo jest Księżycowa 60 zlokalizowana na warszawskich Bielanach. Rozsądne ceny, duża część mieszkań dostępna z dopłatą MdM, a przy tym jakość trzymająca standardy Matexi i lokalizacja w rozwijającej się części Bielan to atuty dające temu projektowi dobrą pozycję na rynku w segmencie popularnym. Do końca roku w tej inwestycji można dodatkowo kupić wybrane mieszkania z upustem 10 tys. zł. Na święta przygotowaliśmy prezent dla naszych klientów. Osoby, które dokonają zakupu jeszcze w tym roku w naszych aktualnie oferowanych inwestycjach, wybrane mieszkania mogą kupić z rabatem, który mieści się w przedziale od 10 tys. zł do nawet 30 tys. zł.


 


Iwona Chmielewska, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Monday Development


 


Prowadzimy sprzedaż mieszkań w kilku inwestycjach w Poznaniu oraz w Suchym Lesie. W Osiedlu Czarnieckiego w poznańskiej Wildzie trzypokojowe mieszkanie usytuowane na parterze dostępne jest w cenie 5.450 zł za m kw. W osiedlu Hevelia zlokalizowanym w Grunwaldzie mamy w ofercie 6 ostatnich mieszkań, które można kupić w cenie wyprzedażowej - niższej nawet o 25 tys. zł. Inwestycja w podpoznańskim Suchym Lesie skierowana jest do osób poszukujących odpoczynku od miejskiego zgiełku. W Osiedlu Szafirowym ceny rozpoczynają się od 4.600 zł za m kw.


 


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy dla naszych klientów akcję rabatową, dzięki czemu przy zakupie nowego lokalu gwarantujemy metr kwadratowy mieszkania gratis. W niedawno rozpoczętej inwestycji Piasta Park w krakowskich Mistrzejowicach mieszkania można kupić w cenie od 3.999 zł/ m kw. To niewiele, biorąc pod uwagę oferowany standard nieruchomości i jej lokalizację. Mieszkania dostępne są w niej w programie MdM.


Podobnie, jak w przypadku energooszczędnych, krakowskich inwestycjach Borkowska i Halszki, w których ceny za metr kwadratowy lokali zaczynają się od 5.247 zł. Niewiele droższe, oferowane w kwocie od 5.600 zł za m kw., są lokale przy Lema na krakowskim Dąbiu. Najniższe ceny można jednak znaleźć w naszej inwestycji Pod Sekwojami w Brzesku, która też jest objęta programem MdM. Cena za metr zaczyna się w niej od 3.100 zł.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


 


W ofercie J.W. Construction klienci mają do wyboru duży wachlarz lokali o zróżnicowanych metrażach, zlokalizowanych na warszawskiej Woli, w Białołęce, Tarchominie oraz innych miastach Polski, jak również domy znajdujące się w niedalekiej odległości od Warszawy. Metr kwadratowy mieszkania w osiedlu Zielona Dolina w Warszawie kosztuje od 4.390 zł., w inwestycji Nowe Tysiąclecie w Katowicach - od 4.500 zł z rabatem przy zakupie w wysokości 5 tys. zł, w projekcie Bernadowo Park w Gdyni - od 5.500 zł z dodatkowym miejscem postojowym gratis, a w Willi ONE w Warszawie - od 6.350 zł. W warszawskiej inwestycji Bliska Wola klienci mogą nabyć wykończone mieszkanie w cenie od 216 tys. zł, natomiast w osiedlu Villa Campina, kwalifikującym się do rządowego programu MdM, domy w podwarszawskich Kaputach proponujemy w cenie od 480 tys. zł.


 


Lidia Fedorczuk, kierownik sprzedaży w Atlas Estates


 


Szczególnie atrakcyjnie wycenione mieszkania mamy w sprzedaży w dwóch lokalizacjach w Warszawie. W listopadzie rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań z drugiego etapu inwestycji Apartamenty Krasińskiego, w budynku zlokalizowananym w zacisznym zakątku zielonego Żoliborza, z dobrym dojazdem do centrum oraz funkcjonalnym i eleganckim projektem architektonicznym pracowni Kuryłowicz & Associates. Mieszkania w tej inwestycji są dostępne w cenach od 7.735 zł za m kw. Dla pierwszych klientów, którzy zdecydują się na podpisanie umowy oferujemy dodatkowy rabat.


 


W budynku ConceptHouse Mokotów, położonym w bliskim sąsiedztwie Galerii Mokotów oraz kompleksu biurowego Mokotów Business Park, ceny zaczynają się od 6.039 zł za m kw. Dostępne jest też trzypokojowe mieszkanie zaaranżowane we współpracy z architektem wnętrz, w pełni wykończone, umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD, w cenie 10.500 zł za m kw. Stawki zostały obniżone, dlatego że w tej lokalizacji mamy w ofercie już tylko kilka ostatnich lokali, objętych wyprzedażą.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


 


W tej chwili oferujemy naszym klientom mieszkania w  trzech inwestycjach. Najtańsze mieszkania w inwestycji Hubertus, zlokalizowanej na warszawskim Służewcu oferujemy od 6.550 zł/m kw. W nowoczesnym, usytuowanym w Śródmieściu Warszawy 17-piętrowym budynku Apartamenty TRIO zostało już tylko 5 apartamentów, najtańszy z nich kosztuje 9.900 zł/m kw. W inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku, gdzie na 11 hektarowej działce z zachowanym drzewostanem powstały dwa z zaplanowanych 7 budynków,  oferujemy mieszkania w cenie od 4.590 zł/m kw.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Home Invest


 


Home Invest aktualnie świętuje 10-te urodziny działalności deweloperskiej.  Z tej okazji przygotowaliśmy jubileuszową ofertę 10 mieszkań z 10 proc. rabatem na 10. lecie Home Invest. W związku z tym, ceny mieszkań w naszej bielańskiej inwestycji Na Sokratesa zaczynają się już od 6.899 zł/m kw., natomiast w inwestycji Krasińskiego 58 na Żoliborzu od 7.293 zł/m kw.


 


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


 


W warszawskim osiedlu Viva Garden 2 przy ul. Białołęckiej można znaleźć mieszkania w cenie od 5.390 zl/m kw. W naszej najnowszej inwestycji, w Osiedlu Classic III zlokalizowanym przy ulicy Modlińskiej w Warszawie od grudnia rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w promocyjnych cenach od 5.600 zł/m kw. Oferta skierowana jest do klientów, którzy ubiegają się o kredyt w ramach programu MdM. Do mieszkań budowanych w poprzedniej fazie projektu można wprowadzić się już pod koniec 2016 roku. Dla osób, które chciałyby zamieszkać w sercu warszawskiego Targówka mamy lokale w osiedlu Przy Parku.


 


Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A.  


 


W warszawskiej inwestycji Apartamenty Marymoncka oferujemy mieszkania w cenie od 7.670 zł/m kw. W projekcie Apartamenty Vęgoria w Węgorzewie można kupić lokale od 3.000 zł/m kw. Domy w podwarszawskim osiedlu Park Chojnów są dostępne w cenie od 720 tys. zł. W karakowskich Apartamentach Wielicka mamy w ofercie mieszkania w kwocie od 4.839 zł/m kw.


 


Wojciech Stisz z Barc Warszawa S.A.


 


W osiedlu Tarasy Dionizosa w warszawskiej Białołęce 24-metrowe kawalerki oferujemy w cenie od 143 tys.zł. Mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 37 m kw. kosztuje od 215 tys. zł. Inwestycja jest objęta programem MdM.


 


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper


 


Lokum Deweloper oferuje mieszkania w wysokiej jakości, w  podwyższonym standardzie, a każda z inwestycji znajduje się w doskonałej lokalizacji w centrum Wrocławia lub jego pobliżu. W osiedlu Lokum di Trevi, położonym na Tarnogaju we Wrocławiu, dostępne jest mieszkanie dwupokojowe o powierzchni ponad 47 m kw. w cenie 5.828 zł/m kw. Przy ulicy Bajana w osiedlu Lokum da Vinci trzypokojowe mieszkanie o metrażu ponad 68 m kw. można kupić za 5.896 zł/m kw. Z kolei nasza najnowsza inwestycja Lokum Victoria na Starym Mieście we Wrocławiu oferuje mieszkanie dwupokojowe z osobną kuchnią o pow. ok. 48 mkw. za 5.921 zł/m kw. Na gotowym osiedlu Lokum Viva na Starym Mieście -Szczepinie mamy w sprzedaży trzypokojowe mieszkanie o metrażu ok. 71 m kw. za 5.999 zł/m kw.


Najniższe całościowe ceny mają mieszkania najmniejsze, kawalerki i lokale dwupokojowe, do 40 m kw. Takie mieszkania mamy dostępne na osiedlach: Lokum di Trevi za 217 tys. zł, Lokum da Vinci za 224 tys. zł i Lokum Victoria za 268 tys. zł.


 


Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO


 


W zakończonej, krakowskiej inwestycji Biała Polana, zostały ostatnie 4 mieszkania. Do końca grudnia można je nabyć w specjalnej promocji w cenie 5.360 zł/m kw. We wrocławskiej inwestycji Nowy Horyzont, gdzie z okazji zakończenia kolejnego etapu ruszyła promocja, ceny rozpoczynają się od 4.300zł za m kw. Inwestycja objęta jest programem MdM, co daje szansę na uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet 90 tys. zł. W Katowicach w osiedlu Atrium Geo można kupić mieszkanie już za 4.550 zł/m kw.


 


Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol


 


W poszczególnych, warszawskich projektach, zależnie od standardu wykończenia i lokalizacji osiedla, a także umiejscowienia i funkcjonalności samego lokalu mieszkalnego, ceny w ofercie zaczynają się od 5.300 zł/m kw. - w Osiedlu Zielona Italia. Najniższa cena w inwestycji ArtEco zlokalizowanej na Żoliborzu to 7.290 zł/m kw. Stawki podlegają negocjacji.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


Grupa Archicom prowadzi obecnie 10 projektów deweloperskich we wszystkich częściach Wrocławia. Sprzedajemy mieszkania zarówno z segmentu popularnego, jak również apartamenty. Aktualnie w czterech projektach mamy mieszkania objęte rządowym programem dopłat Mieszkanie dla młodych: Słoneczne Stabłowice, Na Ustroniu, Cztery Pory Roku i Olimpia Port. Mocno zdywersyfikowana oferta Archicomu pozwala każdemu klientowi na znalezienie mieszkania zgodnego  jego preferencjami. Ceny lokali zaczynają się od 5.050 zł/m kw. (Słoneczne Stabłowice) do 9.000 zł/m kw. (Ogrody Hallera).


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji dompress.pl


info@dompress.nieruchomosci.pl


Czy będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy? 2015-12-18

Czy wyższy wkład własny do kredytu, który ma obowiązywać od przyszłego roku zablokuje młodym ludziom drogę do własnego mieszkania? Czy zmiany przepisów w bankach wpłyną na sprzedaż mieszkań? Wyniki sondy przeprowadzonej wśród deweloperów prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Podwyższenie wkładu własnego na pewno będzie miało wpływ na zdolność nabywczą klientów i sprzedaż mieszkań, jednak mniejszy niż można by się spodziewać. Po pierwsze, wkład na poziomie 20 proc. od dłuższego czasu funkcjonuje w części banków, a w pozostałych klienci mogą liczyć na niższe kosztu kredytu.  W przypadku klientów o mniej zasobnym portfelu pomocą służy program MdM, gdzie dofinansowanie traktowane jest jako wkład własny.


Co ważne, wzrost wkładu własnego do 15 proc. nie w każdym przypadku będzie oznaczał konieczność wpłaty gotówki o tej wartości. Już teraz wiele banków przygotowuje specjalną ofertę, w ramach której klient mając 10 proc., brakujące 5 proc. może uzyskać poprzez dodatkowe ubezpieczenie lub zastaw na lokacie. 


Warto też zaznaczyć, że od paru miesięcy bardzo aktywni na rynku są klienci inwestycyjni, którzy wybierają zakup nieruchomości jako alternatywę dla niskooprocentowanych lokat.  W najbliższym czasie stopy procentowe nie powinny wzrosnąć. Z uwagi na deflację, w niektórych branżach gospodarki, część analityków prognozuje wręcz dalsze spadki stóp procentowych. W portfelu LC Corp są projekty, gdzie udział transakcji z inwestorami wynosi 60-80 proc. Są to np. inwestycje: 5 Dzielnica i Grzegórzecka 77 w Krakowie, Osiedle Krzemowe w Warszawie, czy Przy Alejach w Gdańsku.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Część klientów rozważa oczywiście przyspieszenie zakupu mieszkania tak, aby zdążyć z zakupem z 10-procentowym wkładem własnym. Znaczna część kupujących nie obawia się jednak nadchodzących zmian. Należy pamiętać, że w 2016 roku uzyskanie kredytu hipotecznego z 10-procentowym wkładem własnym w niektórych bankach będzie nadal możliwe pod warunkiem ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń brakującej kwoty. Polnord przy współpracy z DK Notus oferuje wsparcie osobom, które nie będą miały wystarczających środków, aby zapewnić sobie cały potrzebny do uzyskania kredytu wkład własny.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Patrząc zbliżającą się kolejną podwyżkę wymaganego wkładu własnego, wydaje się że tym razem rynek jest już przygotowany i reaguje mniej gwałtownie niż w zeszłym roku. Obserwujemy jednak wyraźny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań w ostatnich tygodniach.


Ewa Gwiazdowska, dyrektor finansowa w Atlas Estates


W ostatnich miesiącach liczba sprzedanych mieszkań osiągnęła rekordowe wartości, porównywalne tylko do boomu sprzed 2008 roku. Ze względu na podniesienie od 1. stycznia 2016 roku wkładu własnego do kredytu do poziomu 15 proc. można spodziewać się szybszego tempa podpisywania nowych umów w okresie okołoświątecznym, które z początkiem stycznia zapewne się zmniejszy. W dłuższej perspektywie jednak dobra koniunktura powinna się nadal utrzymać, ponieważ niskie stopy procentowe, które w przyszłym roku prawdopodobnie pozostaną na dotychczasowym poziomie lub nawet zostaną obniżone, będą nadal wpływać na niski koszt kredytu hipotecznego. Będą skłaniać inwestorów do zakupu mieszkań w alternatywie do nisko oprocentowanych lokat bankowych. Kolejnym bodźcem dobrze wpływającym na sprzedaż są prognozy ekonomistów mówiące o tym, że polska gospodarka będzie się nadal dynamicznie rozwijać, co powinno sprzyjać optymizmowi klientów.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Większe znaczenie dla pogorszenia dostępności kredytów może mieć podwyższanie marży dla kredytów hipotecznych.  Takie działania banki podejmują, chcąc zminimalizować negatywne konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku bankowego.  O planowanym zwiększeniu kosztów kredytów hipotecznych świadczą również przypadki skracania terminów ważności decyzji kredytowej. Klienci, którzy ostatnio otrzymali takie decyzje są ponaglani do zawarcia umów kredytowych. Prawdopodobnie dlatego, że decyzje dotyczą kredytów z niższymi marżami.


Wysokość wkładu własnego będzie podniesiona już trzeci raz, a plany stopniowego zwiększania kwoty potrzebnej do uzyskania pożyczki są znane od kilku lat. Klienci zdążyli się już do tego przygotować. Kolejnym powodem do umiarkowanego optymizmu są zapowiedzi kilku banków, mówiące o planach udzielania kredytów z niższym niż 15 proc. wkładem własnym. Jest to możliwe przy objęciu dodatkowym ubezpieczeniem brakującej kwoty.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Rosnąca sprzedaż mieszkań w ostatnich miesiącach pokazuje, że wielu klientów dostrzega korzyści płynące z zakupu lokalu dziś, kiedy banki nie wymagają jeszcze podwyższonego wkładu finansowego, a promocyjne ceny oferowane przez deweloperów pozwalają na dodatkowe oszczędności. Jednak mimo wymogu posiadania od 2016 roku minimalnego wkładu własnego na poziomie 15 proc., niskie stopy procentowe w połączeniu ze wzrostem optymizmu nabywców spowodowanym dobrą sytuacją gospodarczą w kraju, sprzyjać będzie utrzymaniu sprzedaży mieszkań na wysokim poziomie.


Janusz Miller, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w firmie Home Invest


Podwyższenie wkładu własnego może mieć wpływ, ale nie aż tak bardzo znaczący dla sprzedaży mieszkań w 2016 roku. Wbrew pozorom, w większości przypadków klienci Home Invest są przygotowani do zakupu mieszkań i dysponują odpowiednimi środkami. Poza tym, na rynku funkcjonują banki, które od wielu lat oferują kredyty hipoteczne z minimalnym 20 proc. udziałem własnym. Wszystko też wskazuje na to, że osoby, które nie są w stanie zabezpieczyć 15 proc. własnych środków, będą mogły skorzystać z dotychczasowych zasad, obowiązujących w tym zakresie. Dodatkowe 5 procent będą musiały objąć ubezpieczeniem. Niemniej jednak obserwujemy, iż niektórym klientom zależy na dokonaniu zakupu mieszkania jeszcze w tym roku.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Klienci kupują mieszkania przede wszystkim ze względu na świetną cenę oraz lokalizację naszych inwestycji. Dotąd nie odnotowaliśmy spadku sprzedaży, związanego z podwyższeniem wkładu własnego.


Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A.  


Podwyższenie wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych nie będzie miało wpływu naszym zdaniem na sprzedaż mieszkań. W tej chwili nie zauważamy różnicy. Zainteresowanie klientów zakupem lokali utrzymuje się na stałym poziomie.


Iwona Chmielewska, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Monday Development


W naszej ocenie podwyższenie wkładu własnego nie wpłynie znacząco na sprzedaż mieszkań w 2016 roku. Co prawda ograniczy to możliwość uzyskania kredytu np. osobom bardzo młodych, które dysponują ograniczonymi  środkami własnymi, ale z drugiej strony od dłuższego czasu obserwujemy trend, że zakup mieszkania to bardzo przemyślana decyzja i podejmują ją osoby, które mają pewność co do możliwości spłaty. Stąd dużo ważniejsze są wskaźniki makroekonomiczne, stopa bezrobocia, czy nastroje społeczne w odniesieniu do stabilności sytuacji na rynku i stabilności politycznej.


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Sprzedaż mieszkań w 2015 roku była w Wawel Service bardzo wysoka, lecz wpływających na to czynników było naprawdę wiele i trudno zdefiniować, które były przeważające. Zdecydowanie jednym z nich mogły być zmiany płynące z przepisów, dotyczące zwiększenia wkładu własnego przy zakupie nieruchomości. Nie jest to jednak argument przemawiający za tym, aby osoby planujące kupić mieszkanie, miały z tego zrezygnować. Prowadzimy już rozmowy z bankami. Chcemy pomóc naszym klientom i zwiększyć ich szanse na własne cztery kąty także w przyszłym roku. Mamy nadzieje, że wprowadzane regulacje nie zmienią sytuacji na rynku mieszkaniowym  na niekorzyść nabywców i uda nam się podtrzymać dobrą pasję.


Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska


Zmiana wymaganego wkładu własnego już teraz spowodowała wzmożony ruch w naszych biurach sprzedaży. Nasi klienci potwierdzają, że w bankach okres oczekiwania na decyzję kredytową wydłużył się z powodu większej liczby złożonych wniosków.


Magdalena Jańczuk-Zdunek z firmy Marvipol


Z pewnością jest grupa klientów, która będzie chciała zdążyć z zakupem mieszkania przed wymogiem wykazania się wyższym wkładem własnym, aczkolwiek wydaje się, że zwiększenie się udziału własnego nie wpłynie znacząco na sprzedaż. O tej decyduje jeszcze kilka innych czynników, jak np. rekordowo niskie stopy procentowe, czy aktywność osób nabywających lokal pod wynajem jako alternatywy dla nisko oprocentowanych lokat.


Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO


Każda zmiana ma wpływ na zachowania rynku. Pozostaje jednak pytanie o skalę takiego zjawiska. Dotychczas banki "omijały" ten przepis, oferując dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Wiele wskazuje jednak na to, że Komisja Nadzoru Finansowego może zakazać takich praktyk. Taki zabieg oraz podniesienie wkładu własnego, może mieć bardzo duże znaczenie. Obecnie nie obserwujemy, aby klienci szybciej podejmowali decyzję o zakupie mieszkania w związku z planowanymi zmianami.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


Więcej informacji dompress.pl


Ile za dwójkę na 40 metrach? 2015-12-11

Ile trzeba zapłacić za idealne pod wynajem, dwupokojowe mieszkanie o metrażu do 40 m kw. lub nieco większą dwójkę z oddzielną kuchnią? W których inwestycjach je znajdziemy? Wybrane propozycje z oferty deweloperów prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


We wszystkich naszych inwestycjach dostępne są mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 40 m kw., ale ich udział w strukturze może być różny. Decyduje o tym lokalizacja. W inwestycjach usytuowanych w centrach miast stawiamy na małe, kompaktowe mieszkania, których poszukują klienci inwestycyjni, jak również osoby młode, dla których ważna jest bliska odległość od centrum i uczelni. W lokalizacjach nieco oddalonych od centrum, dominują większe lokale, których nabywcami najczęściej są rodziny z dziećmi. Ta grupa klientów oczekuje, żeby okolica inwestycji była względnie cicha, natężenie ruchu małe, a  lokalizacja zapewniała dostęp do komunikacji miejskiej, placówek oświaty i licznych terenów rekreacyjnych.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Mieszkania dwupokojowe o metrażu poniżej 40 mkw. są obecnie dostępne w warszawskim Śródmieściu Wilanów oraz w osiedlach 2 Potoki i Dwa Tarasy w Gdańsku, w inwestycji Ku Słońcu w Szczecinie, a także City Park w Łodzi. Nieco większe dwójki, o powierzchni 40-50 mkw. można nabyć we wszystkich inwestycjach Polnord. Część z nich posiada oddzielne kuchnie, a pozostałe aneksy kuchenne, które dzięki funkcjonalnym rozkładom lokali w wielu przypadkach mogą zostać przearanżowane na oddzielne pomieszczenie.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Lokale o metrażu do 40 kw. oferujemy w zasadzie w każdej naszej inwestycji w Warszawie. Są one atrakcyjne nie tylko dla nabywców inwestycyjnych, ale także bardzo chętnie kupowane przez młodych klientów, często jako pierwsze mieszkanie.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Lokale dwupokojowe o powierzchni od 32 mkw. mamy w inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku w cenie od 5.260 zł/m kw. W warszawskiej inwestycji Hubertus najmniejsze dostępne dwójki o metrażu 39 m kw. kosztują 8.540 zł za metr kw.  


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Inwestycje, w których najczęściej kupowane są na wynajem dwupokojowe mieszkania o metrażach do 40 m kw. i nieco większe lokale z oddzielną kuchnią to krakowskie osiedla Piasta Park, Lema i Zawiła. Program rabatowy - Kompas Korzyści - jaki oferujemy, pozwala osiągnąć nawet 8 proc. stopy zwrotu z wynajmu.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Obserwujemy stały poziom zainteresowania mieszkaniami o powierzchni do 40 m kw., dlatego w naszych projektach nie brakuje lokali kompaktowych, zawierających zarówno salon z aneksem kuchennym, jak i oddzielną kuchnią, sypialnię oraz łazienkę. Dobrze rozplanowane dwupokojowe mieszkania można nabyć w warszawskich inwestycjach, takich jak Zielona Dolina na Białołęce w cenie od 185 tys. zł, czy Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka za 300 tys. zł. W inwestycjach J.W. Construction w Łodzi, Gdyni i Katowicach ceny dwupokojowych mieszkań rozpoczynają się od 4.700 za m kw.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


Mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 m kw. są najbardziej poszukiwanymi lokalami przez klientów. W każdym z naszych projektów mamy w ofercie takie mieszkania. W naszej najnowszej warszawskiej inwestycji Kordeckiego 45 na powierzchni 45 m kw. zaprojektowane zostały mieszkania trzypokojowe. Ich rozkład umożliwia łączenie pokoi, jeśli klienci życzą sobie, żeby mieszkanie było bardziej przestronne. Staramy się, aby rozkład aranżowanych przez nas lokali był jak najbardziej plastyczny i dawał duże możliwości adaptacyjne.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


We wszystkich naszych inwestycjach w Warszawie oferujemy niewielkie dwójki o metrażu do 40 m kw. W inwestycji Viva Garden II ceny takich lokali zaczynają się od 5.390 zł/m kw., w Osiedlu Classic - od 5.745 zł/m kw., a w Osiedlu Przy Parku - od 6.800 zł/m kw.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Dwupokojowe mieszkania o metrażu ok. 40 m kw. dostępne są w obu naszych projektach, realizowanych na warszawskiej Woli - Miasto Wola i Stacja Kazimierz. W drugim etapie projektu Miasto Wola mamy jeszcze 5 mieszkań o powierzchni do 40 m kw. w cenie od 7.500 zł za m kw. W inwestycji Stacja Kazimierz, w sprzedaży pozostaje 47 takich mieszkań - 17 w pierwszej fazie projektu i 30 w drugim etapie inwestycji. Ceny m kw. lokali rozpoczynają się od 7.075 zł/m kw. 


Paulina Mudryk, reprezentująca WAN S.A.


Mieszkania o powierzchni do 40 metrów kw. możemy zaproponować w inwestycji Apartamenty Żeglarskie Vęgoria w Węgorzewie i Apartamentach Wielicka w Krakowie. Większe lokale z osobną kuchnią mamy również w warszawskiej inwestycji Apartamenty Marymoncka oraz Apartamentach Wielicka, w których jest możliwość wydzielenia kuchni.


Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol


Mieszkania o metrażu 40 m kw. i nieco większe dwupokojowe z oddzielną kuchnią, które kupowane są najczęściej, klienci znajdą w ofercie naszych warszawskich inwestycji Central Park Ursynów i Lake Park Apartments. Ceny mieszkań rozpoczynają się od 6419 zł/m kw.


Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska


W inwestycji Intenso na warszawskiej Woli oferujemy pełen wachlarz mieszkań dwupokojowych w metrażach 38-52 m kw. w cenach od 326 tys. zł. Zostaną one oddane do użytkowania w czerwcu 2016 roku.


Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska


W osiedlu Natural Park w Szczecinie posiadamy mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 52 do 55 m kw. W tej inwestycji ceny niewielkich mieszkań wahają się od 4.499 zł/m kw. do 4.850 zł/m kw.  


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper


W każdym naszym osiedlu są w ofercie małe mieszkania dwupokojowe z aneksem i nieco większe z oddzielną kuchnią, które klienci wybierają w pierwszej kolejności. W osiedlu Lokum da Vinci we Wrocławiu oferujemy aktualnie 48 mieszkań dwupokojowych, wszystkie z aneksami kuchennymi o metrażach od 35 do 55 m kw. w cenach od 224 tys. zł do 344 tys. zł. W V etapie wrocławskiego osiedla Lokum di Trevi powstaje 68 dwupokojowych mieszkań, większość z osobnymi kuchniami. Mają powierzchnię od 37 do 48 m kw. i kosztują od 242 tys. zł do 300 tys. zł. Wiele z mieszkań jest dostępnych także w opcji 2/3, czyli zmiany układu mieszkania z dwóch pokoi z osobną kuchnią na trzy pokoje z aneksem kuchennym. W inwestycji Lokum Victoria przy ulicy Tęczowej we Wrocławiu powstanie blisko 100 mieszkań dwupokojowych. Są to mieszkania o metrażach od 37 do 56 m kw., ich ceny wahają się od 244 tys. zł do 346 tys. zł.


Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa S.A.


W inwestycji Tarasy Dionizosa zlokalizowanej na warszawskiej Białołęce mamy w sprzedaży mieszkania dwupokojowe o metrażu 37 m kw. w cenie od 215 tys. zł. Lokale kwalifikują się do programu Mieszkanie dla młodych. Dopłatą można objąć również wykończenie i miejsce postojowe w garażu podziemnym. Inwestycja będzie gotowa za rok.  


Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO


Mieszkania dwupokojowe do 40 m kw. oferujemy w czterech inwestycjach. W Krakowie takie lokale mamy w Fabryce Czekolady i Kwiatowej Równinie, a we Wrocławiu w osiedlach Malinowe Zacisze i Nowy Horyzont. W Nowym Horyzoncie prowadzimy aktualnie kampanię promocyjną, w ramach której 38-metrowe mieszkanie z aneksem kuchennym można kupić za 181 tys. zł, tj. w kwocie 4.753 zł/m kw. Koszt dwupokojowego lokalu o metrażu 43 m kw. z oddzielną kuchnią to 197 tys. zł, czyli 4.569 zł za m kw. Największym zainteresowaniem kupujących mieszkania pod wynajem cieszy się osiedle Nowy Horyzont, zlokalizowane we wrocławskich Stabłowicach oraz krakowska Fabryka Czekolady, położona w bliskiej odległości od centrum.


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki


Więcej informacji dompress.pl


Biurowce z fitness klubem w tle 2015-12-08

Usługi związane ze sportem w budynku to dobry sposób na promocję obiektu 


 


Rosnące zainteresowanie różnymi formami aktywności fizycznej, związane ze świadomością znaczenia zdrowego stylu życia, powoduje, że zwiększa się liczba różnego rodzaju placówek treningowych. Operatorzy sportowi lokują fitness kluby także w budynkach biurowych, na co chętnie przystają ich właściciele. Siłownia w budynku to atut dla najemców, którzy mogą zagwarantować swoim pracownikom bezpośredni dostęp do profesjonalnego miejsca ćwiczeń. Dzięki temu mają szansę na przyciągnięcie do firmy najlepszej kadry.   


 


W Warszawie współczynnik pustostanów biurowych sięga niemal 13 proc. Oznacza to, że ok. 600 tys. m kw. biur czeka na najemców. Z miesiąca na miesiąc przybywa nowych powierzchni do wynajęcia. Stołeczny rynek biurowy rozwija się jak nigdy dotąd, ale dla właścicieli budynków oznacza to konieczność działania strategicznego, by wyróżnić swój obiekt. Dodatkowa funkcjonalność biurowca, jak bezpośredni dostęp do usług związanych ze sportem, wpływa na podniesienie konkurencyjności rynkowej oferty.    


 


W jakim biurowcu może powstać klub sportowy


Hubert Biarda z firmy doradczej Walter Herz przyznaje, że fitness kluby w warszawskich biurowcach nie należą już do wyjątków. Inwestorzy chętnie się na nie decydują, bo tego typu usługi w budynku stanowią wartość dodaną i pozytywnie wpływają na pozycjonowanie obiektu na rynku. Zwraca jednak uwagę, że nie w każdym miejscu możliwe jest ulokowanie profesjonalnego centrum treningowego.  


– Uruchomienie klubu fitness w budynku biurowym wiąże się z dość rygorystycznymi wymaganiami ze strony najemców, co do usytuowania obiektu, jak i samej powierzchni. Najemcy, których reprezentujemy stawiają na budynki z dobrym dostępem do środków transportu publicznego. Powinny być też dogodnie zlokalizowane, jeśli chodzi o komunikację samochodową i oferować wygodny parking. Ich usytuowanie musi zapewniać również optymalny przepływ ruchu pieszego, bo oferta kierowana jest także do klientów zewnętrznych – wyjaśnia Hubert Biarda.  


Doradca Walter Herz tłumaczy, że klub fitness musi mieć zapewnione osobne wejście, żeby jego klienci nie musieli korzystać z bramek wejściowych dla pracowników biurowca, znajdujących się w holu głównym. Wymienia również wymagania techniczne, jakie musi spełniać projekt biurowy. – Pomieszczenia pod siłownię w większości przypadków muszą mieć minimalną nośność stropów - 5kN, a lokal powinien mieć wysokość co najmniej 3,5 metra w prześwicie ze względu na wykorzystywany w nim specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń. Z uwagi na charakter działalności wymiana powietrza w pomieszczeniach musi wynosić minimum 50 m3/h/osobę. Przepisy mówią także o odpowiednio wykonanej izolacji ścian. Specjalne wymogi przeciwpożarowe i BHP muszą spełniać te kluby, w których operatorzy planują uruchomić saunę, jacuzzi, albo usługi SPA – wyjaśnia specjalista z firmy Walter Herz.


 


Ekspansja klubów treningowych


 


Hubert Biarda podkreśla, że dla najemców ważna jest ekspozycja lokalu. – Pod klub fitness preferowany jest parter lub pierwsze piętro z wejściem z parteru, choć zdarza się, że najemcy wybierają także ostatnie piętra w budynku. Ważna jest także możliwość dobrego oznakowania klubu na budynku – podkreśla. Doradca przyznaje, że klienci chętnie podpisują umowy typu pre-lease, ponieważ mają wówczas większą możliwość wprowadzania zmian w pomieszczeniach według własnych potrzeb.


 


W ostatnim czasie Walter Herz często pośredniczy w wynajmie powierzchni w warszawskich biurowcach pod usługi związane z aktywnością fizyczną. – Jesteśmy wyłącznym agentem odpowiedzialnym za wynajem powierzchni dla firmy Gaca System, która w swoich placówkach posiada m.in. profesjonalny sprzęt treningowy dla osób z nadwagą i otyłością. Wspieraliśmy firmę w wynajmie lokalu (1.700 m kw.) w biurowcu VIPOL Plaza II zlokalizowanym przy ulicy Młynarskiej, w którym w styczniu 2016 roku otwarty zostanie ich drugi warszawski ośrodek. Reprezentowaliśmy Gaca System również podczas wynajmu powierzchni (ponad 1.900 m kw.) w poznańskim Centrum Biurowym Podwale. Obecnie poszukujemy lokali pod kolejne centra Gaca System – informuje Mateusz Strzelecki, Senior Associate w Walter Herz, odpowiedzialny za współpracę z klientem.      


 


Moda na fit


 


Planowany rozwój placówek Gaca System w największych miastach kraju to efekt rosnącej potrzeby Polaków radzenia sobie z problemem otyłości w sposób świadomy i mądry oraz związanego z tym zainteresowania byciem fit. Konrad Gaca, twórca metody i platformy Gaca System podkreśla, że dbałość o jakość odżywiania i kondycję fizyczną to nie tylko obowiązująca moda, ale dla wielu osób po prostu konieczność. Według badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Gaca System, w Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet, co stanowi 51 proc. populacji. – Obecnie ludzie mniej się ruszają niż dawniej, żyją w większym stresie, gorzej śpią i jedzą nieregularnie. Czynników sprzyjających tyciu jest sporo, a dotyczą niemal każdego. Szczęśliwie stale zwiększa się liczba osób, które chcą funkcjonować w sposób bardziej świadomy, poprawić jakość swojego życia i zdrowia poprzez aktywność fizyczną oraz odpowiednio zbilansowaną dietę. Gaca System pomaga w tym w sposób kompletny i systemowy. Zainteresowanie ofertą naszej firmy jest bardzo duże, dlatego zamierzamy rozszerzać sieć ośrodków – mówi Konrad Gaca.  


 


Wśród innych sfinalizowanych ostatnio przez Walter Herz transakcji, w których najemcę reprezentował Hubert Biarda, jest też umowa podpisana przez Zdrofit na powierzchnię (1.800 m kw.) w budynku Robyg Business Center w warszawskim Wilanowie. Firma Walter Herz reprezentowała również szwedzką sieć całodobowych klubów fitness - Fitness24Seven, która wynajęła powierzchnię w budynku Eqlibrium, rozpoczynając od Polski swoją ekspansję poza kraje półwyspu Skandynawskiego. 


 Autor: Walter Herz


Wielu chętnych na dopłaty do mieszkań 2015-12-03

Czy po objęciu programem Mieszkanie dla Młodych mieszkań z rynku wtórnego w biurach sprzedaży deweloperów ubyło klientów? Czy chętnych na dopłaty jest więcej, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych, które mogą dostać teraz znacznie wyższe dofinansowanie? Efekt, który przyniosła nowelizacja MdM pokazuje sonda przeprowadzona przez portal nieruchomości Dompress.pl.


 


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Po zmianach dotyczących zasad przyznawania dopłat i limitów cen w programie MdM liczba chętnych na zakup subwencjonowanych mieszkań rośnie. Ten wzrost można zaobserwować przede wszystkim w przypadku mieszkań trzy i czteropokojowych. Otwarcie programu Mieszkanie dla Młodych na inne grupy docelowe przyniosło wymierne skutki. Nasze biura sprzedaży odwiedzają teraz zupełnie nowe grupy klientów, co świadczy przede wszystkim o tym, że znowelizowany MdM odpowiada na aktualne potrzeby mieszkaniowe Polaków.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Do najważniejszych zmian w MdM należy zwiększenie wysokości dopłat dla rodzin wielodzietnych, dla których dodatkowo zniesiono kryterium wieku i warunek zakupu pierwszego mieszkania. W przypadku tej grupy klientów nie widzimy w tej chwili większych zmian.  Kolejną ważną zmianą była zmiana limitów cen w programie, które wzrosły w Krakowie i Wrocławiu, a spadły w Warszawie. Ich obecna wysokość wciąż znajduje się poniżej wartości rynkowej mieszkań w poszczególnych miastach, dlatego nie zauważamy, aby zmiany szczególnie wpłynęły na zachowanie klientów. 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Zwiększenie dopłat dla dużych rodzin spowodowało wzrost zainteresowania tej grupy zakupem własnego mieszkania. Z myślą o tych osobach w nowych projektach Polnord wprowadza do oferty m.in. szeroki wachlarz coraz bardziej popularnych mieszkań czteropokojowych.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Zainteresowanie zakupem mieszkań kształtuje się na stałym poziomie. Nie obserwujemy żadnych zmian, jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży po ostatnich modyfikacjach programu MdM.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Z początkiem września weszła w życie nowelizacja ustawy, która w rządowym programie wprowadziła dodatkowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych i przyniosła wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego nawet o 160 procent. Dlatego liczba zainteresowanych dopłatami rośnie, co widać na przykładzie  sprzedaży trzy i czteropokojowych mieszkań w Warszawie i innych miastach, a także położonych w niedalekiej odległości od warszawskiego Bemowa domów w inwestycji Villa Campina. Kwalifikujące się do programu MdM domy można nabyć od 399 tys. zł po odjęciu rządowej dopłaty.  Decydują się na nie przede wszystkim rodziny z dziećmi.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


W ostatnich miesiącach widoczne jest zwiększone zainteresowanie mieszkaniami, jednak trudno powiedzieć czy jest to spowodowane zmianami w programie MdM. Korzystniejsze warunki uzyskały rodziny z co najmniej trójką dzieci, a takich rodzin wśród kupujących mieszkania na rynku pierwotnym jest bardzo niewiele. Zwiększona sprzedaż pod koniec roku jest związana z cyklicznością popytu. Do zakupu mobilizuje też klientów wzrost wysokości minimalnego wkładu własnego do kredytu od 2016 roku.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Liczba chętnych na zakup mieszkania na kredyt z dopłatą w przypadku singli i rodzin z jednym lub dwójką dzieci nie zwiększyła się. Zwiększyła  się  liczba chętnych  rodzin z trójką dzieci, które  nie mogły wcześniej uczestniczyć w programie MdM. Takie rodziny zainteresowane są mieszkaniami o powierzchni ok. 70-80 m kw. lub domami o metrażu do 110 m kw.


Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest


W każdej inwestycji staramy się oferować pewną pulę mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych. W ostatnim kwartale cena metra kwadratowego mieszkań nieco spadła, co jest wynikiem wielu czynników. Dla wielu młodych ludzi pokrycie przez bank wkładu własnego do kredytu jest bardzo istotne, bo często właśnie brak kapitału na tzw. udział własny uniemożliwia im zakup pierwszego mieszkania.


Marta Jagłowska, marketing manager w firmie Marvipol


Obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkaniami dostępnymi w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w warszawskiej inwestycji Central Park Ursynów. Chcąc umożliwić zainteresowanym zakup swojego pierwszego lokum dostosowaliśmy w tej inwestycji ceny do obecnego limitu obowiązującego w programie, tj. 6417 zł/m kw.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Aktualnie limit cenowy dla nowych mieszkań w programie MdM wynosi we Wrocławiu około 5,2 tys. zł/m kw. To sprawia, że dopłatą objęta jest część mieszkań w naszych czterech inwestycjach: Słoneczne Stabłowice, Na Ustroniu, Cztery Pory Roku i Olimipa Port. Wzrost limitu spowodował zwiększenie ich liczby. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w zwiększeniu liczby mieszkań sprzedawanych w ramach programu. Z drugiej strony, mieszkania objęte limitem, a zatem o mniejszej powierzchni, należą do najpopularniejszych w naszej ofercie i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród klientów korzystających z dopłat.


Marta Ulbrych, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Neocity Polska


Trudno dziś znaleźć atrakcyjne mieszkanie na warszawskim rynku pierwotnym, którego cena mieściłaby się w nowym limicie cenowym, przewidzianym w programie Mieszkanie dla Młodych. Włączenie rynku wtórnego do MdM nie wpłynie w istotny sposób na branżę budowlaną w Polsce i dynamikę sprzedaży nowych mieszkań. Nie sądzę, by stanowił on znaczącą konkurencję dla oferty deweloperów, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem kupujących. Nowelizacja może spowodować zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki, szczególnie poza dużymi ośrodkami miejskimi, jak Warszawa czy Kraków, jednak nie obawiamy się odpływu klientów z rynku pierwotnego.


Żaneta Bratkowska, reprezentująca Vastbouw Polska


Ponieważ limity dotyczące dopłat w województwie zachodniopomorskim nie zmieniły się, zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych pozostało na tym samym poziomie. Klienci jak dotąd dostosowują metraż mieszkania do swojej zdolności finansowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe, które można przearanżować na lokale trzypokojowe i trzypokojowe z możliwością przeprojektowania na mieszkania czteropokojowe.


Wojciech Stisz, reprezentujący Barc Warszawa S.A.


Zainteresowanie zakupem mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych nie słabnie, tym bardziej, że po nowelizacji programu rodziny wielodzietne mogą otrzymać wyższe dopłaty. W inwestycji, którą realizujemy w warszawskiej Białołęce wszystkie mieszkania kwalifikują się do programu MdM. Na dopłaty jest wielu chętnych, bo w tym osiedlu można nimi objąć również zakup garażu i wykończenie lokalu.


Marcin Zaremba-Śmietański, główny analityk i członek Zarządu Operacyjnego w Grupie Deweloperskiej GEO


Trudno jednoznacznie oceniać wpływ zmian w programie MdM na popyt. Działamy na terenie trzech miast i nasze doświadczenia pokazują, że na każdym rynku zainteresowanie programem kształtuje się inaczej. W Krakowie liczba chętnych na zakup subwencjonowanych mieszkań zwiększyła się o ok. 50 proc. We Wrocławiu wzrost jest mniejszy, na poziomie ok. 10-20 proc. W tym przypadku zainteresowanie wiążemy z obniżką cen naszych mieszkań, a także ze zmianami dotyczącymi wysokości wkładu własnego, które wejdą w życie w przyszłym roku. W Katowicach nie odnotowaliśmy wzrostu zainteresowania dopłatami. Najprawdopodobniej wynika to z faktu włączenia do programu lokali z rynku wtórnego, które w Katowicach i okolicy są znacznie tańsze, niż mieszkania deweloperskie.


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper


W ofercie Lokum Deweloper nie ma mieszkań objętych programem Mieszkanie dla młodych, dlatego zmiany w zasadach przyznawania dopłat nie wpłyną na poziom sprzedaży. Nasze inwestycje zlokalizowane są w centrum Wrocławia lub w jego najbliższym otoczeniu, które cechuje się bogatą infrastrukturą handlowo-usługową, kulturalną i sportową, co przyciąga osoby zainteresowane zakupem mieszkania.


 


 


Autor: Kamil Niedźwiedzki


Więcej informacji dompress.pl


Warszawski biurowiec - KOPERNIKA 21 - odsłonił elewację 2015-12-02

W kameralnym budynku biurowym o butikowym charakterze, który stanął u zbiegu ulic Kopernika i Odynackiej trwają już prace wykończeniowe. Oddanie obiektu planowane jest na 30. stycznia 2016 roku


 


Firma doradcza Walter Herz, która jest wyłącznym agentem, odpowiedzialnym za komercjalizację budynku, poinformowała że prace budowlane nad elewacją biurowca zostały zakończone. Obecnie trwają roboty wykończeniowe wewnątrz obiektu, które potrwają do stycznia przyszłego roku. Pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się do budynku w pierwszym kwartale 2016 roku.    


 


KOPERNIKA 21 oferuje powierzchnię biurową i lokale handlowo-usługowe firmom poszukującym prestiżowej lokalizacji. Doradcy Walter Herz potwierdzili, że prowadzone są rozmowy i zaawansowane negocjacje ze spółkami zainteresowanymi wynajmem biur i podmiotami planującymi wejść do budynku z działalnością gastronomiczną, salonem z ekskluzywną marką kosmetyków i perfum oraz operatorem, chcącym otworzyć atelier jednej z najbardziej znanych marek fryzjerskich.   


 


Ze względu na ekskluzywny charakter obiektu, umożliwiający wysoką identyfikację najemców, wynajmem powierzchni biurowej przy Kopernika 21 szczególnie zainteresowana jest grupa firm reprezentujących sektor usług biznesowych i doradczych. Dzięki swojej lokalizacji, tuż obok warszawskiego Nowego Światu biurowiec zapewnia wyjątkowo atrakcyjne otoczenie, sprzyjające działalności związanej ze spotkaniami z klientami. Usytuowanie budynku daje bezpośredni dostęp do szybkich środków komunikacji miejskiej, w tym stacji metra, do której można dojść w ciągu 4 minut.     


 


Przestrzeń biurowa w budynku zaprojektowana została w systemie open space, jednak jak zapewniają przedstawiciele Walter Herz, istnieje możliwość podziału na mniejsze jednostki i zmianę formy powierzchni na gabinetową.   


 


Projekt architektoniczny przyciągającego wzrok biurowca powstał w pracowni Grupa 5 Architekci. Bryła budynku ukształtowana została w podziale na dwie części: dwukondygnacyjny, kamienny cokół, nawiązujący formą do sąsiednich budynków oraz ustawioną na nim czterokondygnacyjną część w formie wieży.  Jej ostatnia kondygnacja jest przeszklona i lekko cofnięta  stosunku do głównego frontu.


 


Do wykończenia półokrągłej elewacji, na której widoczne są wyraźne podziały pionowe oraz wycofane w stosunku do nich podziały poziome, wykorzystane zostało szkło, jasny piaskowiec oraz ciemno-szary granit. W celu spotęgowania efektu wprowadzony został kamień o zróżnicowanej fakturze i zestawione płyty gładkie z ryflowanymi. Budynek ma jednokondygnacyjny podcień wzdłuż południowej elewacji, od ulicy Ordynackiej, który akcentuje wejście do części przeznaczonej pod usługi na parterze.


 


Budynek wpisuje się w pierzeję ulic Kopernika i Ordynackiej, nawiązując do przedwojennej zabudowy tego miejsca, w którym stała podobna kamienica. Inwestorem obiektu jest spółka celowa Kopernika 21 Sp. z o.o.


 


 


Autor: Walter Herz


 


 


Walter Herz agentem warszawskiego kompleksu VIPOL Plaza 2015-12-01

Firma doradcza Walter Herz została wiodącym agentem, odpowiedzialnym za proces wynajmu powierzchni w kompleksie VIPOL Plaza


 


Obiekty VIPOL Plaza, zlokalizowane przy ulicy Młynarskiej na warszawskiej, bliskiej Woli, oferują łącznie ponad 20 000 m kw. powierzchni. Kompleks usytuowany jest w spokojnym, zielonym otoczeniu, a jego położenie zapewnia jednocześnie bezpośredni dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej i daje możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta różnymi środkami komunikacji. Niedaleko, przy ulicy Okopowej znajduje się Dom Mody Klif.


Biurowce VIPOL Plaza oferują powierzchnię biurową klasy B+ oraz zaplecze konferencyjne, wyposażone w wysokiej klasy systemy audio-wizualne i prezentacyjne. Najnowszy, flagowy budynek - VIPOL Plaza II - o modernistycznej konstrukcji kolumnowej, usytuowany jest przy Młynarskiej 42, niedaleko skrzyżowania z ulicą Żytnią. Do wykończenia obiektu, w tym eleganckiego holu głównego z recepcją wykorzystany został kamień naturalny. Najemcy budynku mają na miejscu restaurację z ogródkiem letnim, salonik prasowy, a poza salami konferencyjnymi, także lożę VIP. Mogą korzystać z 60 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz myjni samochodowej.   


W przyszłym roku biurowiec zyska jeszcze jedną funkcjonalność. Na terenie budynku zacznie działać profesjonalne centrum treningowe - Gaca Centrum, które zostanie otwarte w styczniu przyszłego roku. Będzie to druga taka placówka w Warszawie, a czwarta w Polsce. Walter Herz, jako wyłączny agent ds. wynajmu powierzchni, wspierała firmę Gaca System w procesie negocjacji warunków umowy. Klub usytuowany będzie na 5 i 6 piętrze w budynku, gdzie zajmie powierzchnię ponad 1700 m kw. Centrum treningowe będzie niewątpliwie dużym atutem obiektu. Już teraz przyciąga kolejnych najemców. Wyróżnia kompleks na rynku biurowym i daje mu przewagę konkurencyjną - mówi Mateusz Strzelecki, Senior Associate w Walter Herz.


Jak informuje, w budynkach VIPOL Plaza I i VIPOL Plaza II są jeszcze wolne powierzchnie biurowe.  - Do wynajęcia pozostało powierzchnie o metrażu od 130 do 3000 m kw., w tym zarówno moduły typu open-space, przeznaczone do dowolnej aranżacji, jak i gotowe pomieszczenia biurowe - podaje Mateusz Strzelecki. Doradca Walter Herz zwraca jednocześnie uwagę, że wielofunkcyjność obiektu sprawia, że jest to idealne miejsce spotkań biznesowych. - Bogato wyposażone centra konferencyjne, rozwinięte zaplecze gastronomiczne oraz praktycznie nieograniczona liczba miejsc parkingowych wraz dodatkowymi usługami czynią VIPOL Plaza doskonałą lokalizacją do organizowania różnego rodzaju meetingów, czy szkoleń nie tylko przez firmy będące najemcami obiektu - podkreśla Mateusz Strzelecki.           


Kompleks zapewnia duży komfort użytkowania. Budynki wyposażone są w BMS, wysokiej klasy klimatyzację, nowoczesne windy, a także system kontroli dostępu, umożliwiający weryfikację personalną poprzez dane biometryczne wraz z całodobowym system monitoringu i ochrony osobistej. Firma VIPOL, która jest właścicielem kompleksu ma w planach jego dalszą rozbudowę.


 


Autor: Walter Herz 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]