dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Warszawskie biurowce 2016_mapa Walter Herz 2016-02-25

Firma Walter Herz opracowała i udostępniła praktyczną mapę obiektów biurowych zlokalizowanych w Warszawie     


Warszawski rynek biurowy znajduje się w fazie niezwykle intensywnego rozwoju. Nowe obiekty biurowe w szybkim tempie zmieniają topografię miasta. W budowie jest obecnie aż 750 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


Chcąc dostarczyć uczestnikom rynku informacji o aktualnych, biurowych lokalizacjach w Warszawie, firma Walter Herz opracowała mapę biznesową, na której znalazło się ponad 500 obiektów biurowych usytuowanych w 18 dzielnicach miasta, które oferują nowoczesną powierzchnię do wynajęcia. Wśród skatalogowanych biurowców najwięcej budynków zlokalizowanych jest w najbardziej prestiżowym Centralnym Obszarze Biznesu oraz na terenie Mokotowa, w rejonie Służewca.


Na planie oznaczone zostały zarówno gotowe budynki biurowe, obiekty w trakcie budowy, znajdujące się w procesie komercjalizacji, jak również planowane projekty biurowe. Dane dotyczące biurowców uwzględniają m.in. informacje o tym, czy dany obiekt oferuje dodatkowo również powierzchnię magazynową.     


Mapę obiektów biurowych  można bezpłatnie pobrać w wersji elektronicznej lub otrzymać w formie papierowej z firmowej landing page Walter Herz.


 


Opracowanie: Walter Herz


Czy zwiększa się metraż kupowanych mieszkań? 2016-02-25

Czy wciąż do najbardziej poszukiwanych mieszkań należą najmniejsze metrażowo dwójki i trójki? Czy wybieramy teraz mieszkania o większej powierzchni niż przed rokiem, czy dwoma laty? Portal nieruchomości Dompress.pl przeprowadził sondaż wśród deweloperów.       


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Zmiana preferencji nabywców w odniesieniu do wielkości mieszkań zauważalna jest od 2 lat. Większe zainteresowanie dotyczy mieszkań trzy i czteropokojowych. Taki trend spowodowany jest wzrostem siły nabywczej klientów oraz dostępnością kredytów. Ważną rolę odgrywa również program MdM, który, w szczególności po zmianie w 2015 roku, preferencyjnie traktuje duże rodziny. Dlatego możemy potwierdzić, że średnia wielkość kupowanych lokali wzrosła. Taki efekt wyraźnie zauważamy w wieloetapowych inwestycjach, takich jak Osiedle Graniczna we Wrocławiu, czy Mała Praga w Warszawie. 


Należy podkreślić, że zainteresowanie klientów konkretnymi lokalami, jak i metraż projektowanych mieszkań zależy od inwestycji. Osiedla zlokalizowane w centrach miast przyciągają głównie inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Ten segment klientów zainteresowany jest lokalami o mniejszym metrażu, charakteryzującymi się kompaktowym i funkcjonalnym rozkładem. Takie mieszkania oferujemy na przykład w doskonale zlokalizowanej krakowskiej inwestycji 5 Dzielnica, gdzie ponad 70 proc. oferty stanowią mieszkania jedno i dwupokojowe. 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Przez ostatnich kilka lat niezwykle korzystne warunki rynkowe skłaniały klientów do nabywania mieszkań o większych powierzchniach.  Wśród dokonywanych zakupów dominowały przestronne lokale trzy i dwupokojowe, ale coraz częściej wybierane były także lokale z czterema i pięcioma pokojami. W 2016 roku ta tendencja może lekko wyhamować w związku narzuceniem przez banki wyższych marż kredytowych, które przełożą się na wzrost miesięcznej raty kredytu za mieszkanie. Nie spodziewamy się jednak większej zmiany.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


W ostatnim czasie wzrosła sprzedaż nieco większych, rodzinnych mieszkań. Na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy zauważyć wzrost powierzchni „statystycznego mieszkania”. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać m.in. w zmianach dotyczących zasad przyznawania dopłat i limitów cen w programie MdM. Liczba chętnych na zakup subwencjonowanych mieszkań stale rośnie. Ten wzrost można zaobserwować przede wszystkim w przypadku mieszkań trzy i czteropokojowych. Szersze otwarcie programu dopłat przyniosło wymierne skutki. Nasze biura sprzedaży odwiedzają teraz zupełnie nowe grupy klientów.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Dwójki i trójki to wciąż najbardziej poszukiwane mieszkania, jednak  w niektórych lokalizacjach faktycznie widać zwiększone zainteresowanie dużymi mieszkaniami powyżej 90 m kw. Zaobserwowaliśmy taki trend na przykład w inwestycji Kolska od Nowa:), w związku z czym w ofercie drugiego etapu tego projektu znalazło się procentowo więcej dużych mieszkań niż w pierwszym etapie.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


W czasie słabszej koniunktury mieszkania kupują w większości te osoby, które muszą. Jest to zwykle czas dużej niepewności o bezpieczeństwo finansowe i w takim okresie klienci minimalizują koszty. Od kilku kwartałów widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania większymi lokalami z każdej kategorii (2, 3 i 4 pokojowymi). W naszej opinii wynika to z dużego poziomu optymizmu wśród nabywców.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Ubiegły rok był rekordowym pod względem sprzedaży dla deweloperów. Niewątpliwie wpływ na to miała dobra sytuacja materialna klientów oraz dostępność tanich kredytów. Zauważyliśmy wzrost zainteresowania większymi metrażami mieszkań, choć wciąż najbardziej poszukiwane były małe dwójki i trójki. Klienci, którzy szukali mieszkań pod kątem inwestycyjnym, wybierali najczęściej te o najmniejszych powierzchniach, ponieważ ich ceny całkowite są zdecydowanie niższe. Osoby, które myślały o mieszkaniu dla siebie z reguły kupowały lokale o większych metrażach. Dlatego przy nowych projektach staramy się uwzględniać potrzeby wszystkich grup klientów. Jednak biorąc pod uwagę wprowadzenie podatku bankowego, a co za tym idzie perspektywę droższych kredytów, obecnie nie stać będzie niektórych klientów na większe mieszkania pomimo tego, że jeszcze niedawno taki zakup był możliwy. 


Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates


Największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do ok. 45 m kw. i trzypokojowe do ok. 60 m kw. Klienci pozostają optymistami, jeśli chodzi o przewidywany poziom przyszłych zarobków, a niskie stopy procentowe obniżają koszty kredytów. To sprawia, że średni metraż sprzedawanych mieszkań nieznacznie rośnie, a częstym wyborem są nie tylko dwójki, ale także trójki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się przy tym lokale maksymalnie funkcjonalne, które na możliwie niewielkim metrażu są w stanie zapewnić określoną liczbę pomieszczeń. Takie mieszkania Atlas Estates oferuje w 2. etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego, którego budowa właśnie rusza.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Obserwujemy wzrost poziomu życia Polaków w porównaniu do lat ubiegłych. Zmienia się też postrzeganie nieruchomości rozumianej jako podstawy do mieszkania, na zakup lokalu w celu długoterminowej inwestycji oraz generowania zysków. Stąd dużym zainteresowaniem cieszy się nasza, warszawska inwestycja Apartamenty Wola Invest. W luksusowym obiekcie hotelowo-apartamentowym nabyć można mieszkanie, a następnie wynająć je operatorowi. Dzięki temu klienci otrzymują stały, gwarantowany zysk na poziomie min. 5 proc. wartości apartamentu rocznie.


Na wyższy standard życia wielu osób wpływ miały także zmiany w programie MdM. Te zmiany przynoszą klientom wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego nawet o 160 procent. Dlatego liczba zainteresowanych mieszkaniami trzy i czteropokojowymi rośnie w Warszawie i innych miastach, a także położonymi w niedalekiej odległości od warszawskiego Bemowa domami w inwestycji Villa Campina. Kwalifikujące się do programu MdM domy można nabyć w cenie od 399 tys. zł po odjęciu rządowej dopłaty.  


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


W ostatnim czasie obserwujemy duże zainteresowanie mieszkaniami dwu i trzypokojowymi, zarówno tymi mniejszymi, jak i większymi. Rozkłady lokali w naszych inwestycjach są tak przygotowane, aby wszyscy znaleźli coś odpowiedniego dla siebie. Przykładowo w osiedlu Viva Garden 2 najmniejszym i najtańszym mieszkaniem dwupokojowym jest lokal o pow. 33 m kw. w cenie ponad 188 tys. zł. Dla klientów poszukujących trzypokojowych mieszkań w tej inwestycji mamy lokale od 42 m kw. w cenie od przeszło 228 tys. zł, a czteropokojowe lokale mają metraż 58 m kw. i można je nabyć w cenie od 318 tys. zł. W osiedlu Classic 3 mamy mieszkania dla osób, które chcą skorzystać z dopłaty w programie MdM. Osiedle Olesin oraz Park Dworski 2 znajdujące się na warszawskiej Białołęce to inwestycje dla miłośników większych metraży i własnych działek. Inwestycją, która cieszy się największym zainteresowaniem klientów jest osiedle Przy Parku zlokalizowane na warszawskim Targówku.   


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.


Odnotowujemy duże zainteresowanie większymi mieszkaniami, o metrażu powyżej 80 m kw., choć wciąż najwięcej zapytań mamy o lokale o mniejszych metrażach. Klineci poszukują najczęściej mieszkań dwupokojowych o powierzchni do 50 m kw. i trzypokojowych liczących do 60 m kw.  


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment


Osoby, które kupują mieszkania dla siebie do życia faktycznie od pewnego czasu poszukują większych lokali niż dawniej. Szczególnie dotyczy to mieszkań trzypokojowych.


W przypadku lokali kupowanych pod wynajem nadal największym powodzeniem cieszą się małe – jedno i dwupokojowe mieszkania z aneksem kuchennym o powierzchni do 40 m kw.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Dzięki analizie sprzedaży mieszkań w uruchomionych etapach naszych projektów oraz opiniom i pojawiającym się zapytaniom klientów dostrzegliśmy, iż regularnie wzrasta zainteresowanie większymi mieszkaniami. Tym samym, wprowadzając do sprzedaży kolejne etapy warszawskich inwestycji Miasto Wola i Stacja Kazimierz, przygotowaliśmy w ofercie więcej lokali, odpowiadających temu trendowi. Atutem większych mieszkań, prócz większych możliwości aranżacyjnych, jest również niższa nawet o kilka procent w porównaniu z lokalami jedno i dwupokojowymi cena za metr. Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki sprzedaży, możemy stwierdzić, że średni metraż kupowanych lokali sukcesywnie rośnie. Nie oznacza to jednak, że mniejsze lokale tracą na popularności. Małe, funkcjonalne lokale niezmiennie znajdują nabywców już w pierwszych tygodniach od uruchomienia sprzedaży.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Ile za najtańszą trójkę od dewelopera? 2016-02-19

Jaką powierzchnię mają najmniejsze mieszkania trzypokojowe na rynku deweloperskim? Jak wycenione są najtańsze trójki? Przegląd propozycji rynkowych prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Powierzchnia mieszkań trzypokojowych, znajdujących się w naszej ofercie zaczyna się średnio od około 50-54 m kw., przy czym w niektórych projektach dostępne są mieszkania z trzema pokojami już o pow. 44-48 m kw. Takie lokale można kupić w cenie bardzo zbliżonej do mieszkań dwupokojowych. Ich cena zależy od lokalizacji i waha się od 4400 zł/m kw. w Osiedlu Przy Srebrnej w Gdańsku do 7400 zł/m kw. w Osiedlu Przy Promenadzie w Warszawie.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord 


W osiedlu 2 Potoki w Gdańsku najmniejsze trzypokojowe mieszkanie liczy 46 m kw. Nieco większe, 48-metrowe lokale dostępne są w stołecznym Śródmieściu Wilanów. 55-metrowe trójki można obecnie nabyć w inwestycji Neptun II w podwarszawskich Ząbkach oraz w osiedlu Ku Słońcu w Szczecinie, 57-metrowe natomiast w Tęczowym Lesie w Olsztynie.  Od 62 m kw. mają trzypokojowe mieszkania w warszawskim Brzozowym Zakątku oraz w łódzkim projekcie City Park. We wszystkich inwestycjach na klientów czekają ciekawe promocje. Przykładowo, w Olsztynie trzypokojowe mieszkania dostępne są w cenie od ponad 244 tys. zł, a zakup podobnego lokum w Ząbkach to wydatek zaledwie 271,9 tys. zł.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


Spektrum lokali trzypokojowych, jakie oferujemy w naszych inwestycjach jest szeroki, ich metraż zaczyna się od niespełna 40 m kw., a kończy na prawie 80 m kw. Najmniejsze z nich, o powierzchni 38 m kw. mamy w sprzedaży w powstającej w Krakowie inwestycji Białoprądnicka w cenie ok. 6800 zł/m kw. Z kolei trzypokojowe mieszkanie w inwestycji Piasta Park można kupić w kwocie od 4400 zł za m kw.


W Warszawie najmniejsze trójki, o metrażu 49 m kw., w cenie 7600 zł/m kw. dostępne są w projekcie Przy Solipskiej. W Wizji Mokotów za metr kwadratowy w mieszkaniu trzypokojowym trzeba zapłacić 8100 zł/m kw.


Najtańsze mieszkania trzypokojowe mamy w małopolskiej inwestycji Pod Sekwojami, ich cena wynosi 3100 zł/m kw.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Najmniejsze mieszkania trzypokojowe w inwestycji Kolska od nowa :) w Warszawie  mają powierzchnię ok. 50 m kw. W osiedlu Księżycowa 60 na Bielanach dostępne są trójki o metrażu 57 m kw. w cenie 369 tys. zł.


Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Niewielkie mieszkania trzypokojowe oferujemy w dwóch inwestycjach w Warszawie.


Duży wybór trójek mamy na Żoliborzu w 2. etapie osiedla Apartamenty Krasińskiego, które zostało zaprojektowane przez renomowaną pracownię Kuryłowicz & Associates. Właśnie rozpoczęło się wznoszenie budynku, w którym przed końcem 2017 roku powstanie 45 mieszkań trzypokojowych. Najmniejsza trójka ma metraż 46 m kw., a ceny takich mieszkań zaczynają się od 7900 zł za m kw.


W budynku ConceptHouse Mokotów mamy ostatnie trzypokojowe mieszkanie, które oferujemy z wykończeniem i częściowym umeblowaniem w cenie 10500 zł za m kw.  


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


W warszawskiej inwestycji Hubertus mamy w sprzedaży kilka niedużych mieszkań trzypokojowych o powierzchni 56 m kw. Większość lokali z trzema pokojami w tym projekcie ma metraż 60 - 80 m kw. a nawet większy. W inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku najmniejsze mieszkania trzypokojowe mają powierzchnię 53 m kw., a największe dostępne w tym osiedlu 73 m kw.  


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl


Najmniejsze trzypokojowe mieszkania, jakie mamy aktualnie w ofercie w Osiedlu Brama Żuław w Pruszczu Gdańskim mają powierzchnię 63 m kw. Można je kupić w cenie od 4 370 zł/ m kw.


W inwestycji Impuls w gdańskiej Zaspie trójki o metrażu od 56 m kw. dostępne są w cenie od 6 170 zł/m kw. W osiedlu Idea, które zlokalizowane jest w centralnej części Trójmiasta trzy pokoje o powierzchni od 58 m kw. klienci mogą nabyć w cenie od 6395 zł/ m kw.


Osiedle Cytrusowe zlokalizowane w Gdańsku-Łostowicach/Kowalach oferuje 52-54 metrowe trójki w kwocie od 4 185 zł/m kw., a w Nowym Horyzoncie talie lokale można kupić w cenie od 3 878 zł/m kw.  


W Gdyni trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 66 m kw. w inwestycji Apartamenty Conrada są w sprzedaży od 5550 zł/m kw., a w osiedlu Nowe Morskie trzy pokoje o wielkości od  57 m kw. można nabyć w cenie od 5150 zł/m kw.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Aktualnie najmniejsze mieszkania trzypokojowe oferujemy w inwestycji Na Sokratesa na warszawskich Bielanach. Metraże tego typu lokali zaczynają się od 54 m kw. Najtańsza trójka, jaka znajduje się w ofercie kosztuje ponad 390 tys. zł brutto. Z kolei na Żoliborzu, w oddanym właśnie osiedlu Krasińskiego 58 można kupić mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 59 m kw. za ponad 436 tys. zł.
W projekcie Monte Verdi w warszawskiej dzielnicy Włochy, w którym właśnie rozpoczęliśmy sprzedaż, mamy najmniejsze trójki o metrażu 53 m kw. w cenie od ponad 336 tys. zł.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


W ofercie J.W. Construction klienci znajdą m.in. trzypokojowe mieszkania w inwestycjach zlokalizowanych w warszawskiej Woli i Białołęce oraz w projektach, które prowadzimy w Katowicach, Łodzi, Poznaniu, czy Gdyni. Przykładowo, trzypokojowe mieszkanie o powierzchni do 50 m kw. w osiedlu Zielona Dolina w Warszawie kosztuje ok. 290  tys. zł, a w inwestycji Nowe Tysiąclecie w Katowicach ok. 280 tys. zł.


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment


Najmniejsze trójki w naszej ofercie to mieszkania o metrażu  47 m kw. z aneksem kuchennym. Ceny są zróżnicowane w zależności od inwestycji, np. w osiedlu przy ulicy Banacha w Krakowie mieszkania trzypokojowe można kupić w cenie od 5200 zł / m kw.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Najmniejsze mieszkania trzypokojowe o metrażu od 46 m kw.w warszawskiej inwestycji Osiedle Classic mamy w sprzedaży w cenie od 281 tys. zł. Będzie w nich można zamieszkać w trzecim kwartale br. W Osiedlu Classic III zlokalizowanym przy ulicy Modlińskiej w Warszawie mieszkania z trzema pokojami oferujemy w cenie od 256 tys. zł.


W Osiedlu Viva Garden 2 trójki o powierzchni 42 m kw. można kupić w cenie od 228 tys. zł.


W ofercie warszawskiego osiedla Przy Parku można znaleźć trzypokojowe mieszkania, liczące od 42 m kw. od 292 tys. zł. Przykładowo 50 metrową trójkę z ogródkiem wielkości 89 m kw. można kupić w kwocie 346 tys. zł.


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.


W inwestycji Apartamenty Wielicka w Krakowie w pierwszym etapie projektu najmniejsze mieszkanie trzypokojowe ma 52 m kw., a w drugim 54 m kw. Ceny mieszkań z trzema pokojami zaczynają się od 322 tys. zł, a najtańsze w przeliczeniu za metr kosztuje 5045 zł.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


W projekcie Miasto Wola metraże mieszkań trzypokojowych zaczynają się od 52 m kw., a w Stacji Kazimierz najmniejsze trójki liczą 55 m kw. Ceny ofertowe metra kwadratowego w lokalach tej z kategorii w naszych inwestycjach rozpoczynają się od ok. 7 tys. zł/m kw.


Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin


Najtańsze mieszkanie trzypokojowe oferujemy w Dobrym Osiedlu we Wrocławiu w cenie 4699 zł/m kw. z dwoma miejscami postojowymi gratis. W Kępie Mieszczańskiej najmniejsze mieszkania trzypokojowe mają powierzchnię 47 m kw. i są oferowane w kwocie od 5868 zł/m kw. W inwestycji Wybrzeże Reymonta najmniejszy metraż trójek to 47 m kw, a ich ceny zaczynają się od 5768 zł/m kw. Natomiast w inwestycji Złota Podkowa, która mieści się we wrocławskich Krzykach, trzypokojowe mieszkania można nabyć za 5199 zł/m kw.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


Mieszkania na parterze są tańsze? 2016-02-11

Czy ceny mieszkań usytuowanych na parterze zawsze są niższe w porównaniu z tymi za lokale na wyższych piętrach w budynku? Jak deweloperzy wyceniają mieszkania z ogródkami? Sondę prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Nasze doświadczenia związane ze sprzedażą mieszkań na parterach nie potwierdzają reguły, że tak usytuowane lokale są tańsze. W tym kontekście znaczenie ma skala inwestycji, ilość kondygnacji i lokalizacja. W inwestycjach położonych w spokojnych dzielnicach miast, kameralnych i stanowiących  niską zabudowę, mieszkania na parterach bardzo często posiadają ogródek, co jest dużym atutem i ceny takich mieszkań nie odbiegają od lokali usytuowanych wyżej. Natomiast w przypadku projektów położonych bliżej centrum, w sąsiedztwie ruchu i hałasu generowanego przez miasto, nabywcy częściej interesują się mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach. W przypadku takich osiedli zdarza się, że mieszkania usytuowane na parterze oferowane są w niższych cenach.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Z zasady mieszkania w ramach tej samej inwestycji mogą nieco różnić się cenami w zależności od lokalizacji w budynku. Staramy się od razu uwzględniać to w cenniku, jednak mieszkania parterowe nie zawsze są tymi tańszymi. Zwykle mają one np. ogródek, co jest wartością dodaną i dzięki temu mieszkania na parterze są często wybierane przez seniorów oraz osoby z małymi dziećmi. Generalnie takie lokale cieszą się dużym powodzeniem w inwestycjach, które aktualnie realizujemy.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Mieszkania na parterach bywają na rynku o kilka procent tańsze od tych, usytuowanych na wyższych piętrach. Dziś klienci doceniają walory niskich kondygnacji, najbardziej kusząca jest perspektywa posiadania własnego ogródka, co przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi. Zakup lokum na parterze to dla wielu osób także dobry kompromis pomiędzy miejskim życiem, a posiadaniem własnego domu. W osiedlu Neptun II w podwarszawskich Ząbkach dwupokojowe mieszkanie z 35-metrowym ogrodem można nabyć za 226 tys. zł. Z kolei kawalerka na parterze z przestronną kuchnią i balkonem w osiedlu Tęczowy Las w Olsztynie kosztuje 138 tys. zł.


Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates


Z zasady, im niżej mieszkanie jest położone, tym jest tańsze. Z każdą kolejną kondygnacją cena spada o ok. 2 proc. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku lokali na parterze, które są rzadziej wybierane ze względu na obawy klientów dotyczące bezpieczeństwa, doświetlenia lub hałasu. Szczególnym atutem może się jednak okazać ogródek, podobnie jak taras na wyższych piętrach. Tego typu ofertę posiadamy w 2. etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego. Ceny mieszkań na parterze zaczynają się od 7800 zł za m kw., a ogródki o powierzchni 30-120 m kw. są oferowane bez dodatkowych opłat. Nasze doświadczenie z pierwszego etapu tej inwestycji pokazuje, że mieszkania z ogródkiem cieszą się dużym powodzeniem i szybko znajdują nabywców.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


Wszystkie mieszkania parterowe w obecnie prowadzonych przez nas inwestycjach mają tarasy i ogródki. To bardzo atrakcyjne udogodnienia, szczególnie w zielonych, zamkniętych osiedlach, do których należy np. Hubertus na warszawskim Służewcu. Własny ogródek jest namiastką domu, zwłaszcza jeżeli oferuje widok na atrakcyjnie zagospodarowane części wspólne.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Mieszkania na parterach z reguły wyceniamy taniej niż te, które znajdują się na wyższych piętrach w budynku. Jednak różnica w cenie często zależy już od konkretnego lokalu oraz czynników takich jak np. układ funkcjonalny lokalu, lokalizacja względem całego osiedla, wielkość powierzchni przynależnej w postaci ogródka, a także tego czy mieszkanie znajduje się od strony ulicy, czy też od dziedzińca. Na przykład w inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu ceny mieszkań na parterach zaczynają się od 7293 zł/ m kw., przy czym na wyższych piętrach jest już zdecydowanie drożej. Podobnie jest w przypadku inwestycji Na Sokratesa na Bielanach, gdzie mieszkania na parterach można kupić od 6899 zł/ m kw.  


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Cena mieszkania wynika przede wszystkim z jego cech takich, jak powierzchnia, rozkład, ale również usytuowanie na piętrze. Lokale położone na wyższych piętrach najczęściej są najdroższe, bowiem znajdują się na nich bardziej reprezentacyjne mieszkania o większej powierzchni, zawierające kilkudziesięciometrowe tarasy. Klienci często wybierają lokale położone na piętrach 1-3. Z uwagi na możliwość posiadania własnego ogrodu zainteresowaniem cieszą się także mieszkania na parterze. Jednak to cena mieszkania, a nie kondygnacja  jest czynnikiem, który ostatecznie wpływa na decyzję o wyborze mieszkania. W inwestycji Bliska Wola oferujemy mieszkania z wykończeniem w cenie od 239 tys. zł.   


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


Z reguły cena mieszkania znajdującego się na parterze jest nieco wyższa, jeżeli ma ono dostęp do ogródka lub wielkopowierzchniowego tarasu. Ten dodatek jest bardzo pożądany przez klientów. Jednak ceny mieszkań z ogródkiem nie są znacząco wyższe. Różnica między mieszkaniem z ogródkiem a mieszkaniem z balkonem na wyższym piętrze wynosi średnio od stu do kilkuset złotych na metr kwadratowy. Częściej o zakupie mieszkania decyduje więc zasada „kto pierwszy ten lepszy” niż cenzus majątkowy. W naszej warszawskiej inwestycji Przy Solispkiej 38- metrowe mieszkanie z ogródkiem na parterze kosztuje 7800 zł za metr, zaś mieszkanie o tej samej powierzchni na trzecim piętrze 7700 zł/ m kw. Z kolei inwestycja Białoprądnicka w Krakowie oferuje 50- metrowe, dwupokojowe  mieszkania z ogródkiem za 6200 zł za m kw., podczas gdy nieco większe, 2-pokojowe mieszkanie na trzecim piętrze kosztuje już 6550 zł za m kw.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Posiadamy ofertę mieszkań na parterze z przestronnymi ogródkami w cenach zbliżonych do mieszkań na pierwszym, czy drugim piętrze. W osiedlu Viva Garden 2 w Warszawie mamy np. mieszkanie dwupokojowe z 24 metrowym ogródkiem w cenie 202 tys. zł. Do mieszkania trzypokojowego w cenie 269 tys. zł przynależy 167 metrowy ogródek.  


W Osiedlu Classic w trzecim kwartale tego roku, możemy zaoferować mieszkanie dwupokojowe na parterze z 67 metrowym ogródkiem w cenie od 211 tys. zł. Mieszkania trzypokojowe z ogródkiem o wielkości 44 m to wydatek rzędu 262 tys. zł.


Ceny mieszkań parterowych w warszawskim osiedlu Przy Parku to  koszt około 234 tys. za mieszkanie o powierzchni 34 m kw. z ogródkiem 68 m.


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment


Zazwyczaj mieszkania na parterze są tańsze od takich samych lokali usytuowanych na wyższych piętrach. Ceny różnią się o około 100 - 250 zł za m kw. Wyjątkiem są mieszkania, które mają ogródek. Ich ceny są niewiele niższe lub podobne do cen lokali znajdujących się na pierwszym piętrze.


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.


Mieszkania na parterze są tańsze od tych na wyższych kondygnacjach, chyba że do mieszkania przynależy bardzo duży ogródek (powyżej 40 m kw.). W drugim etapie inwestycji Apartamenty Wielicka oferujemy mieszkania z ogródkami o powierzchni nawet ok. 100 m kw. Mieszkanie z ogródkiem można kupić w cenie od 165 tys. zł.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


W każdym z etapów warszawskich projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz przygotowaliśmy kilka funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych na parterach budynków. Jeszcze kilka lat temu nie były to najchętniej wybierane mieszkania, jednak zauważamy wzrost zainteresowania tego typu lokalami wśród klientów. Dzięki nowoczesnej architekturze i funkcjonalnym rozwiązaniom, zniknęły najczęściej wymieniane przez nabywców mankamenty tego rodzaju mieszkań, jak hałas, słabe wyciszenie i obawy o bezpieczeństwo. Atutem lokali na parterze jest cena za metr kwadratowy, która niejednokrotnie jest niższa nawet o 5 proc. w porównaniu z mieszkaniami usytuowanymi na wyższych kondygnacjach, co znajduje potwierdzenie również w inwestycjach Miasto Wola i Stacja Kazimierz.


Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin


W naszych inwestycjach Kępa Mieszczańska i Wybrzeże Reymonta we Wrocławiu parter został przeznaczony pod lokale usługowo-handlowe. W osiedlu Wybrzeże Reymonta mamy w ofercie penthousy z dużymi tarasami na dachu, z których rozciąga się widok na malownicze, zielone wały nadodrzańskie.  Ceny mieszkań usytuowanych na pierwszym piętrze są niższe niż tych, które znajdują się na pozostałych poziomach, zaczynają się od 5 300 zł/m kw. Podobnie jest w przypadku Kępy Mieszczańskiej, gdzie ceny zaczynają się od 5 868 zł/m kw. Część mieszkań położonych najniżej posiada przestronne tarasy, natomiast na wyższych kondygnacjach są przeszklenia, pozwalające na podziwianie widoków. W inwestycji Złota Podkowa we wrocławskich Krzykach mieszkania na parterze mają tarasy i ogródki nawet do 90 m kw., jednak nie ma to wpływu na cenę mieszkania.


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 Więcej informacji dompress.pl


Grunty na celowniku deweloperów 2016-02-05

Gdzie deweloperzy poszukują gruntów pod nowe inwestycje? Pod jakie projekty będą przeznaczone? Tym razem portal nieruchomości Dompress.pl zapytał firmy o plany inwestycyjne.      


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


Chcąc utrzymać poziom sprzedaży, jaki wypracowaliśmy w ostatnich latach, a zwłaszcza w 2015 roku, w którym sprzedaliśmy 2072 lokale, konieczne jest stałe uzupełnianie banku ziemi. Dlatego nieustannie analizujemy rynek działek przeznaczonych do sprzedaży w miastach, w których realizujemy inwestycje. Jest to głównie Warszawa, Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. W każdy z tym miast staramy się, aby potencjalna, nowa oferta uzupełniała te, która jest dostępna i cieszy się największą popularnością wśród nabywców.


W 2015 roku zakupiliśmy 5 działek, w tym między innymi parcelę przy ulicy Nakielskiej w Warszawie, przy ulicy Sołtysowickiej i Racławickiej we Wrocławiu oraz przy ulicy Grzegórzeckiej i Wrocławskiej w Krakowie. Łącznie na zakupionych w 2015 roku działkach wybudujemy ponad 2300 mieszkań. Dodatkowo we Wrocławiu nabyliśmy działkę pod budowę biurowca.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Poszukujemy nowych gruntów w Warszawie. Rozszerzanie portfolio naszych inwestycji i lokalizacji to kluczowy element naszej strategii. Nie koncentrujemy się jednak na konkretnych dzielnicach, jesteśmy gotowi budować zarówno w lokalizacjach, gdzie jeszcze nie byliśmy aktywni, jak również wrócić do dzielnic, gdzie niedawno z sukcesem zakończyliśmy i wyprzedaliśmy nasze projekty, jak np. warszawskie Bemowo, czy Ursynów. Najważniejszym czynnikiem są dla nas oczekiwania klientów. Staramy się dokładnie badać potrzeby i potencjalną grupę nabywców, by dostosować projekty do wymagań kupujących. Bardzo dokładnie badamy każdą ofertę i możliwości inwestycyjne z nią związane.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Stale monitorujemy rynek pod kątem atrakcyjnych ofert sprzedaży gruntów. Interesują nas rynki o dużym potencjale, które zapewnią możliwość prowadzenia rentownych inwestycji, działki pozwalające na realizację etapowanych projektów deweloperskich z minimum 150-200 mieszkaniami. Poszukujemy atrakcyjnych gruntów w dużych aglomeracjach, m.in. w Trójmieście i Warszawie.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


W tej chwili skupiamy się na poszukiwaniu gruntów w atrakcyjnych częściach Warszawy z dobrą infrastrukturą i komunikacją. Taka strategia wynika z wewnętrznej polityki firmy, jesteśmy bowiem kojarzeni z budynkami apartamentowymi, takimi jak pierwszy w Warszawie apartamentowiec Rezydencja pod Orłem, Rezydencja Merliniego przy Warszawiance, czy TRIO Apartamenty w warszawskim Śródmieściu.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Home Invest nieustannie poszukuje gruntów pod kolejne inwestycje wielorodzinne na terenie Warszawy. Naszą misją jest ciągły wzrost udziału w stołecznym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tylko w 2015 roku wydaliśmy na zakup nowych działek 55 mln zł. Kluczowym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę przy ich zakupie jest dogodna lokalizacja, a więc dobra infrastruktura, połączenie z centrum i najważniejszymi punktami w stolicy. W 2016 roku Home Invest zamierza przeznaczyć ok. 60 mln złotych na zakup nowych gruntów inwestycyjnych na terenie Warszawy.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Posiadamy duży, różnorodny bank ziemi i koncentrujemy się na  zabudowie posiadanych gruntów. Spokojnie obserwujemy rynek i nie wykluczamy ewentualnych zakupów. Największe inwestycje realizowane przez J.W. Construction zlokalizowane są w Warszawie, ale nasze kluczowe rynki to także Łódź, Katowice, Poznań i Trójmiasto, gdzie uruchomiliśmy inwestycje, w których oferujemy zarówno z mieszkania popularne, jak i apartamenty. Nie wykluczamy zakupu gruntów w miastach, w których prowadzimy działalność, jak również w nowych lokalizacjach, jednak nie spieszymy się z decyzją. Bank ziemi, którym dysponujemy pozwali nam wybudować kilka tysięcy mieszkań.  2.400 mieszkań i około 340 jednostek aparthotelowych mamy w trakcie realizacji, a w planach budowę dalszych 3.700 lokali.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


Dokładamy wszelkich starań, aby nasze inwestycje powstawały w jak najlepszych lokalizacjach. Najważniejsze jest przede wszystkim dopasowanie profilu nieruchomości do otoczenia. W Krakowie bardzo dużym potencjałem wyróżnia się m.in. Nowa Huta oraz jej okolice, jak np. Mistrzejowice, gdzie obecnie znajdują się nasze inwestycje. Bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi są również południowe obszary Krakowa, takie jak Kurdwanów, czy Kliny. Ostatnio rozpoczęliśmy działania na terenie Prądnika Białego, który także cieszy się dużą popularnością.


Z kolei na warszawskim rynku bardzo bogatą w infrastrukturę oraz chętnie wybieraną przez mieszkańców jest dzielnica Mokotów. Bogatsi w zdobyte na warszawskim rynku doświadczenie, rozpoczynamy kolejne inwestycję w Ursusie i na Pradze Południe, których premierę ogłosimy niebawem. W 2016 roku otworzymy się na nowe rynki, będą to między innymi Katowice i Wrocław.


Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


Zakup gruntów pod nowe osiedla to jeden z priorytetów dla Atlas Estates na rok 2016. Zależy nam, żeby na stałe mieć w ofercie 300-400 mieszkań. Posiadamy działkę przy ul. Nakielskiej na warszawskiej Woli, na której jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć budowę 251 mieszkań. Poszukujemy kolejnych gruntów w Warszawie, których status prawny umożliwia szybkie wprowadzenie nowej oferty na rynek. Jesteśmy zainteresowani działkami w obszarach zapewniających, nie tylko podstawową infrastrukturę, jak drogi i media, ale również bliskość sklepów, przychodni, czy szkół i przedszkoli. Szukamy też gruntów z łatwym dojazdem do centrum miasta, zarówno w lewobrzeżnej, jak i prawobrzeżnej Warszawie.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Biorąc pod uwagę potrzeby i zaufanie, jakim darzą nas klienci, nieprzerwanie poszukujemy nowych gruntów pod inwestycje. Pragniemy się rozwijać i proponować klientom coraz szerszą ofertę, mieszkania w kameralnych i większych osiedlach oraz domy. Jeśli chodzi o zakup gruntów, interesuje nas Warszawa i jej okolice.


Jarosław Jankowski, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Obecnie nasze działania koncentrujemy na warszawskiej Woli i realizacji kolejnych etapów projektów mieszkaniowych Stacja Kazimierz i Miasto Wola, których budowa zajmie nam ok. 3 lata.  Nie oznacza to jednak, iż nie czynimy starań w kierunku poszukiwania nowych gruntów i planowania kolejnych inwestycji. Bardzo dokładnie obserwujemy rynek, analizujemy aktualną sytuację, a jednocześnie prowadzimy wstępne rozmowy z partnerami, z którymi w przyszłości moglibyśmy zrealizować projekty mieszkaniowe.


Poszukujemy lokalizacji, które będą wyróżniały się doskonałym skomunikowaniem z centrum, bliskością rozbudowanej infrastruktury oraz dogodnym dostępem do licznych usług. Z tego względu, koncentrujemy nasze poszukiwania na takich warszawskich dzielnicach, jak Wola, Bemowo, Mokotów, czy Praga Południe.


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu w Activ Investment


Poszukujemy działek w  Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, zlokalizowanych blisko centrum lub bardzo  dobrze skomunikowanych z centrum miasta.  Nasze inwestycje skierowane są zarówno do klientów poszukujących lokum do zamieszkania, jak i kupujących mieszkania na wynajem.


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.


Poszukujemy atrakcyjnych gruntów, głównie pod budowę inwestycji mieszkaniowych, na terenie całego kraju. 


Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin


Gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe poszukujemy głównie we Wrocławiu, gdzie nasza firma prowadzi działalność. Zawsze staramy się rozmawiać z klientami, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Pozwala nam to tworzyć takie projekty, jakich oczekują.  


W ubiegłym roku zakupiliśmy grunty w centrum Wrocławia, m.in. na Kępie Mieszczańskiej, gdzie planujemy dalszą rozbudowę realizowanego obecnie osiedla. Przy zakupie gruntów planujemy długofalowo. W ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczniemy budowę kolejnego etapu osiedla Złota Podkowa, Wybrzeża Reymonta, a także domów szeregowych w podwrocławskich Iwinach.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji dompress.pl


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]