dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Czy jest więcej chętnych na wyższy standard 2016-05-25

Czy do biur sprzedaży deweloperów trafia więcej osób poszukujących mieszkań w projektach o podwyższonym standardzie z atrakcyjnie zaaranżowanymi częściami wspólnymi, budowanych w droższych lokalizacjach? Czy przybywa klientów zdecydowanych na zakup lokali o większych powierzchniach? Serwis nieruchomości Dompress.pl prezentuje sondę przeprowadzoną wśród firm deweloperskich.


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


 


Na przykładzie naszych inwestycji widzimy, że wzrasta świadomość klientów, a co za tym idzie oczekiwania względem, nie tylko samych mieszkań, ale również części wspólnych, zagospodarowania terenów zielonych, czy wykonania elewacji. Rośnie także popyt na duże lokale praktycznie we wszystkich naszych projektach, zarówno typowo rodzinnych, jak i tych zlokalizowanych w centrach miast. Jest to spowodowane większą zdolnością nabywczą klientów, co jest następstwem niskich stóp procentowych.


 


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


 


Daje się zauważyć pewien wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami w segmencie popularnym o niższych cenach jednostkowych. Poza tym, preferencje klientów nie zmieniają się od kilku lat. Podwyższonym standardem zainteresowanych jest ok. 25 proc. klientów. Cena jednostkowa wciąż jest podstawowym kryterium wyboru mieszkania.


 


Sylwester Wybranowski, dyrektor sprzedaży deweloperskiej w Mennica Polska S.A.


 


Mieszkania rodzinne, 4–5-pokojowe w budynkach o bardzo dobrym standardzie wykończenia i dobrej lokalizacji nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Takich mieszkań rynek dostarcza jednak niewiele. Wiele osób chwali sobie domy na przedmieściach lub pod Warszawą. Aby mogły przekonać się do zamieszkania w centrum miasta potrzebują podobnych wrażeń i komfortu. Wybór mieszkania w wyższym standardzie położonego w centrum to wybór wygodnego stylu życia. Zlokalizowana w rejonie ulicy Grzybowskiej i Żelaznej w Warszawie Mennica Residence zapewnia możliwość szybkiego dotarcia do różnych punktów w mieście bez korzystania z samochodu. Mieszkania rodzinne zostały zaprojektowane na najwyższych piętrach w budynku. Kanonem ich aranżacji jest wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. W tego rodzaju mieszkaniach znajdziemy widne łazienki, obszerne werandy i kilkudziesięciu lub kilkusetmetrowe tarasy.   


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


 


Zakup mieszkania to oczywiście bardzo indywidualna kwestia. Poza jakością, lokalizacją i ceną klienci przywiązują wagę także do wykończenia części wspólnych. Oczekują ciekawego zagospodarowania zieleni i miejsc do wypoczynku. Rodziny z dziećmi poszukują także przyjaznego i bezpiecznego miejsca do zabawy dla pociech. Staramy się jak najlepiej na te oczekiwania odpowiadać. W Warszawie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w inwestycji Śródmieście Wilanów oraz projekcie Stacja Kazimierz, w którym nabywcy cenią sobie bliskość centrum, dobrą lokalną infrastrukturę, a także wysokiej jakości nowoczesne wykończenie. Bramą Sopocką w Gdyni interesują się także inwestorzy. Oferujemy tam przestronne apartamenty w cichej, kameralnej okolicy. Trójmiasto z roku na rok przeżywa coraz większe oblężenie turystów w okresie wakacyjnym, co sprawia, że inwestycja w apartament w nadmorskim kurorcie staje się coraz chętniej rozważaną lokatą kapitału.


 


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service


 


Odnotowujemy coraz większy przyrost liczby klientów zainteresowanych inwestycjami o podwyższonym standardzie. Nabywcy zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka lat temu przywiązują wagę do części wspólnych budynku, zaaranżowania przestrzeni wokół, czy jakości wykończenia projektu. Świadomi konsumenci coraz częściej porównują oferty firm, mając świadomość czego mogą oczekiwać, za jaką cenę i stają się coraz bardziej wymagający. Dotyczy to zwłaszcza osób poszukujących mieszkań z wyższej półki. Ze względu na cenę takich lokali wymagania nabywców są również odpowiednio większe. Z roku na rok wzrasta również metraż przeciętnego mieszkania sprzedawanego w Wawel Service. Staramy się dostosowywać naszą ofertę do potrzeb klientów, dlatego budujemy nie tylko większe mieszkania, ale także więcej inwestycji o prestiżowym charakterze, takich jak Osada Czorsztyn, czy Apartamenty Sowiniec.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


 


Znaczny wzrost zainteresowania większymi, wygodnymi lokalami o podwyższonym standardzie był odczuwalny już kilka kwartałów temu. W tej chwili ze względu na dobrą sytuację gospodarczą, pociągającą za sobą większą dostępność kredytów i zamożność klientów, poziom chętnych na takie mieszkania utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie.


 


Aneta Michalska, reprezentująca Grupę Inwest


 


Przede wszystkim zauważamy wzmożenie zainteresowania zakupem lokali wykończonych „pod klucz”. Coraz więcej nabywców korzysta z usługi adaptacji lokali według uzgodnionego uprzednio projektu aranżacji. Szeroka gama materiałów możliwych do zastosowania oraz różnorodność w wyborze wyposażenia pozwala na wykończenie mieszkania w bardzo dobrej jakości i atrakcyjnej cenie.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Według danych GUS statystyczny Polak zarabia coraz więcej. Daje się to również zauważyć w przypadku klientów poszukujących mieszkań. Przybywa kupujących mniejsze mieszkania za gotówkę, ale także tych, którym poprawiła się zdolność kredytowa i mogą sobie pozwolić na zakup większego mieszkania w inwestycji o podwyższonym standardzie, po to by polepszyć jakość zamieszkania. Coraz większe znaczenie klienci przykładają do standardu nabywanej nieruchomości, ale przede wszystkim liczy się dla nich projekt i rozkład samego mieszkania. Ważna jest oczywiście też lokalizacja, infrastruktura i otoczenie inwestycji. 


 


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Coraz więcej osób interesuje się dużymi mieszkaniami o podwyższonym standardzie. To zjawisko jest szczególnie dobrze widoczne w sprzedaży największych mieszkań w naszych inwestycjach, które zlokalizowane są na ostatnich kondygnacjach w budynkach. Tego rodzaju lokale znikają z naszej oferty już w pierwszych tygodniach od momentu uruchomienia sprzedaży inwestycji. Ich nabywcami są osoby, które na pierwszym miejscu stawiają komfort, rozbudowane możliwości aranżacyjne oraz dodatkowe udogodnienia takie, jak m.in. przestronny taras na dachu budynku. Wyniki sprzedaży, jakie notujemy, jasno wskazują, że takich osób sukcesywnie przybywa.


 


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


 


Popyt na mieszkania o podwyższonym standardzie jest duży i od dłuższego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie. W warszawskiej inwestycji Apartamenty Krasińskiego mieszkania o podwyższonym standardzie cieszą się zainteresowaniem klientów, ponieważ znajdują się na najwyższych piętrach i sąsiadują z mniejszą liczbą innych lokali. Mieszkania o większej powierzchni najczęściej kupowane są jako docelowe, dlatego klienci zwracają większą uwagę na standard i jakość wykończenia budynku, w tym elewacji i klatek schodowych.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


 


W ostatnim okresie odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie inwestycjami w podwyższonym standardzie. Z naszych obserwacji wynika, że nabywcy wolą kupować mieszkania z rynku pierwotnego i jeśli już zdecydują się na inwestycję zaoszczędzonego kapitału w mieszkanie, chcą aby spełniało ich wszelkie potrzeby i oczekiwania. Komfortowe rozkłady mieszkań, duże drewniane okna, obszerne balkony i tarasy oraz duże przeszklenia elewacji przyciągają klientów do naszej warszawskiej inwestycji Bliska Wola. Jego mieszkańcy będą mieli do dyspozycji place zabaw dla dzieci, ścieżki spacerowe, bulwar z miejscem na ogródki kawiarniane oraz boiska do piłki nożnej.


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Musimy przyznać, że daje się zauważyć większe zainteresowanie mieszkaniami w lepszym standardzie. Wzrost oczekiwań klientów to sytuacja zgodna z naszymi przewidywaniami i ważny element naszej strategii. Oferowane przez nas mieszkania mieszczą się zawsze w rozsądnych przedziałach cenowych, a jednocześnie dbamy o to, żeby dostarczyć przemyślany produkt. Zwracamy przy tym uwagę na oryginalność i dopracowanie projektu oraz wykończenie części wspólnych.  


 


Ewa Skibińska, marketing manager w RED Real Estate Development


 


Na dobrze zaprojektowane przestrzenie wspólne zwraca uwagę coraz więcej klientów, którzy pytają głównie o małą architekturę, zieleń, patia, place zabaw dla dzieci, windy, czy wideodomofony. Dostrzegamy, że zwiększa się świadomość nabywców, że dobry projekt oraz wysoki standard oznacza zarówno komfort, jak i trwałość. Osób poszukujących loftów i soft loftów w podwyższonym standardzie w naszej, wrocławskiej  inwestycji Nowa Papiernia rzeczywiście przybywa. Drugi etap osiedla już w czasie przedsprzedaży cieszył się dużą popularnością. Oryginalny projekt z designerskim wykończeniem przyciągnął osoby, które chcą mieszkać nieszablonowo i wygodnie.


 


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


 


Posiadamy w ofercie mieszkania na terenie warszawskiej Woli i Białołęki, a niebawem zaproponujemy je także w innych dzielnicach Warszawy.  Mamy w ofercie także propozycje dla klientów pragnących zamieszkać w domach. Klientom poszukującym nieruchomości zapewniających większy komfort mamy do zaoferowania domy w zabudowie bliźniaczej o powierzchni 150 mkw. i ponad 500 m działkach w Osiedlu Olesin oraz domy  o powierzchni 140 mkw. na działkach od 300 do 450 mkw. w osiedlu Park Dworski, w cenach zaczynających się od  653 tys. zł.


 


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


 


Od 20 lat działalności na rynku wyspecjalizowaliśmy się w budowie funkcjonalnych mieszkań z bardzo korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Nie spotkaliśmy się z chęcią nabywania mieszkań o podwyższonym standardzie ze strony klientów.       


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


Krasińskiego 58 - osiedle wpisane w tkankę warszawskiego Żoliborza 2016-05-24

W drugim etapie budowy inwestycji usytuowanej u zbiegu ulic Krasińskiego i Elbląskiej powstanie ponad 90 mieszkań


Na terenie prestiżowego i niepowtarzalnego w swoim klimacie Żoliborza, w ramach realizacji osiedla Krasińskiego 58 został niedawno oddany do użytku pierwszy budynek ze 114 mieszkaniami i 6 lokalami usługowymi. W ofercie sprzedaży pozostało już tylko kilka ostatnich mieszkań. Firma Home Invest, która jest inwestorem projektu kończy przygotowania do budowy i wprowadzenia na rynek drugiego etapu osiedla, w którym powstanie ponad 90 mieszkań.         


Krasińskiego 58 to jedna z kilku inwestycji prowadzonych w Warszawie przez spółkę Home Invest, która projekty mieszkaniowe na terenie miasta z sukcesem realizuje od ponad 10 lat. Obszar żoliborskiego osiedla usytuowanego przy ulicy Krasińskiego i Elbląskiej stanowi uzupełnienie ładu urbanistycznego Zatrasia, dzięki transparentności całego obszaru inwestycji, widocznego poprzez zastosowanie lekkiego, ażurowego ogrodzenia, jak również bezpośredniemu dostępowi mieszkańców dzielnicy do zespołu usług znajdującego się w gotowym budynku. Spójne połączenie z bujną zielenią przyległego parku zostało z kolei osiągnięte dzięki bogatym nasadzeniom w postaci ozdobnych  drzew i krzewów na łagodnie ukształtowanych skarpach.  


Na takim  rozwiązaniu, kiedy nowa zabudowa porządkuje jednocześnie otaczającą przestrzeń publiczną, ostatecznie stając się jej integralną częścią, zależało zarówno inwestorowi osiedla, jak również pracownikom Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Stąd nie dziwi szybka decyzja dewelopera w sprawie demontażu muru izolującego osiedle, który powstał z powodu błędów wykonawcy, niezgodnie z zatwierdzonym projektem i decyzją o pozwoleniu na budowę wydaną przez Naczelnik Wydziału Architektury Zdzisławę Frydrych. W rezultacie teren  inwestycji został maksymalnie udostępniony wizualnie przy jednoczesnej dbałości o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.


Jak zauważa Grzegorz Barbachowski - prezes zarządu Home Invest, po zakończeniu budowy drugiego etapu inwestycji Krasińskiego 58 dzielnica zyska kolejny, nowocześnie zabudowany kwartał. Ciekawe rozwiązania architektoniczne, dopasowane do skali otoczenia, podkreślą szczególne walory estetyczne Sadów Żoliborskich. Całe osiedle w naturalny sposób wpisze się w układ przestrzenny i infrastrukturę tej części dzielnicy poprzez zwartą, kameralną zabudowę łączącą się z terenami publicznymi.


 


Więcej informacji


Żaneta Pieczek


Zaneta.Pieczek@homeinvest.pl


www.homeinvest.pl


Jak ustawa gruntowa wpłynie na rynek mieszkaniowy 2016-05-20

Czy nowe przepisy związane z gospodarowaniem gruntami będą miały znaczący wpływ na rynek deweloperski? Czy ograniczenia, jakie niesie wprowadzona właśnie ustawa spowodują podwyżkę cen mieszkań? Portal nieruchomości Dompress.pl prezentuje sondę przeprowadzoną wśród firm deweloperskich.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Ograniczenia związane z obrotem gruntami rolnymi na pewno niekorzystnie wpłyną na rynek nieruchomości, utrudniając nie tylko realizację nowych inwestycji, ale również stanowiąc podstawę do wzrostu cen mieszkań. Wpływają na to dwa czynniki. Ilość gruntów rolnych, których w największych miasta jest około 30-50 proc. oraz brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, którymi nie jest objęte około 75 proc. powierzchni Polski. Sytuacja wcale nie wygląda lepiej w największych aglomeracjach, gdzie powstaje najwięcej nowych inwestycji. W Warszawie niespełna 37 proc. terenu ma uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w Krakowie 48 proc., a we Wrocławiu 56,7 proc. Co gorsze, brak planu nie dotyczy gruntów na obrzeżach miast, ale parceli zlokalizowanych w centrum. To sprawia, że działki z planem zagospodarowania stają się „dobrem luksusowym”,  a więc naturalnie ich cena wzrośnie. Będzie to miało swoje przełożenie na finalną cenę mieszkań.


W tym roku wzrost cen nie powinien jeszcze być widoczny. W ostatnich miesiącach firmy deweloperskie były aktywne nie tylko w zakresie uruchamiania sprzedaży nowych projektów, ale również uzupełniania swoich banków ziemi. Największe spółki posiadają zapasy na realizację kilku tysięcy mieszkań. Przy utrzymującym się popycie nie wystarczy to jednak na długo.


Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord S.A.


Ograniczenie podaży jest zawsze czynnikiem, który potencjalnie może wpłynąć na wzrost cen. W tym przypadku sytuacja może przełożyć się na mieszkania, których cena zależna jest od wielu czynników, w tym m.in. od ceny zakupu gruntu pod inwestycję. Na pełną ocenę wpływu nowych regulacji na ceny gruntów trzeba będzie jeszcze poczekać. Kolejne miesiące pokażą, czego należy się spodziewać. Nie oczekuję jednak gwałtownych wahań cen. Będziemy oczywiście przygotowani na każdy z możliwych scenariuszy. Co jednak istotne, jako posiadacz największego wśród deweloperów banku ziemi, Polnord nie ma obecnie potrzeby uzupełniania landbanku poprzez zakup nieruchomości.


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


Zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w praktyce wstrzymuje obrót gruntami nieposiadającymi miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a to oznacza zablokowanie dla inwestycji około połowy gruntów dotychczas zabudowywanych. Jeśli ustawa szybko nie zostanie znowelizowana, np. poprzez wyłączenie z jej działania terenów miast, już w przyszłym roku może to znacząco odbić się na ofercie nowych mieszkań. W najbliższych miesiącach nie odczujemy jeszcze jej skutków, gdyż firmy mają pewne zapasy gruntów, a w ich ofercie są inwestycje już rozpoczęte.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Wprowadzenie zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego ogranicza możliwości zakupu terenów inwestycyjnych przez firmy deweloperskie. W największych polskich aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, czy Poznań, w których inwestują deweloperzy większość gruntów nie jest objęta miejscowymi planami, a duża cześć z tych terenów widnieje w ewidencji jako grunty rolne. Dodatkowo utrudnienia związane z przekształceniem działek z pewnością spowodują wzrost cen atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych położonych na obszarach objętych planami. W dłuższym okresie czasu może zmniejszyć się podaż gruntów, które gwarantowały sprawne wprowadzenie ofert inwestycji mieszkaniowych na rynek. Może to skutkować wzrostem cen mieszkań, ale nie należy się spodziewać większych zmian w tym roku, gdyż duże spółki deweloperskie mają zgromadzone „banki ziemi”, które gwarantują realizację inwestycji mieszkaniowych co najmniej przez 2 - 3 lata.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Ze względu na projekt deweloperzy nie będą mogli kupić w celach inwestycyjnych gruntów rolnych, które nie zostały objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Ceny mieszkań mogą wzrosnąć jedynie w tych inwestycjach, które będą powstawać na ziemi, którą deweloperzy postanowią przekształcić w grunt budowlany, ze względu na duże koszty takiego procesu. J.W. Construction realizuje inwestycje na gruntach objętych planami zagospodarowania przestrzennego, dlatego nowelizacja ustawy o ziemi rolnej dla nas i naszych klientów nie będzie miała większego znaczenia, a także nie powinna wpłynąć  na ceny mieszkań.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Wprowadzenie nowych zasad związanych z gospodarowaniem ziemią może negatywnie wpłynąć na nowe inwestycje budowlane w całym kraju. Zmniejszy się dostępność nowych gruntów, a ceny działek inwestycyjnych, które nie podlegają ustawie będą droższe w zakupie. Konsekwencją takiej sytuacji może być wzrost cen mieszkań w niektórych lokalizacjach.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service


Nowe zasady związane z gospodarowaniem ziemią będą niosły za sobą odczuwalne dla całego rynku zmiany. Ograniczenie dostępu do gruntów oraz utrudnianie przekwalifikowania ich przeznaczenia odbije się na rynku mieszkaniowym, a przede wszystkim na potencjalnych nabywcach. Przede wszystkim znacząco zwiększą się ceny mieszkań. Blokowanie pozyskiwania nowych terenów, nieobjętych planem zagospodarowania przestrzennego, czyli gruntów tańszych sprawi, że cena ziemi dopuszczonej do obrotu wzrośnie, a co za tym idzie deweloperzy, aby utrzymać się na rynku będą musieli podnieść ceny mieszkań w swoich projektach.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


Zmiany w obrocie gruntami z pewnością wpłyną na obrót ziemią, jednak ich sutki będą odczuwalne dopiero w pewnej perspektywie. W tej chwili deweloperzy mają duże zasoby gruntów przeznaczonych pod budowę i z uwagi na długość procesu inwestycyjnego z pewnością w tym roku zmiany nie będą widoczne.


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Grupa Waryński realizuje  inwestycje w centrum Warszawy, gdzie ryzyka związane ze zmianami w gospodarowaniu ziemią rolną są minimalne. Konsekwencji zmian prawnych mogą spodziewać się inwestorzy realizujący projekty na przedmieściach,  dotychczas korzystający z możliwości przekształcenia gruntów rolnych w budowlane. Niemniej jednak, deweloperzy zainteresowani peryferyjnymi lokalizacjami dysponują już potężnymi bankami ziemi, a znając plany zmian, na pewno zdążyli uregulować sytuację prawną posiadanych gruntów. Istnieje ryzyko, że w związku z ograniczeniem dostępności gruntów wrośnie cena tych, które znajdują się obecnie w obrocie. Należy zwrócić uwagę, że cena gruntu, związana z jego lokalizacją, jest faktycznie jedną z głównych pozycji w wycenie mieszkań, ale nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na ostateczną decyzję klienta o zakupie. Równie ważna jest jakość wykonania i zaufanie do dewelopera. W pierwszych miesiącach 2016 roku ceny mieszkań w naszych projektach nie uległy zmianom i przewidujemy, że w kolejnych miesiącach sytuacja również będzie pod tym względem stabilna. Stale monitorujemy bieżącą sytuację. W przypadku każdej zmiany potrzeba czasu, aby ocenić, w jaki sposób odbierze ją rynek. Nie przewidujemy jednak, aby modyfikacje dot. zasad związanych  z gospodarowaniem ziemią, znacząco wpłynęły na zmianę poziomu stawek w naszych inwestycjach.


Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest


Istotne pozostaje pytanie, czym jest nieruchomość rolna w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR). Czy samo uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy wystarczy, aby uznać, że nie mamy do czynienia z nieruchomością rolną? Poszukując racjonalnej wykładni wydaje się, że dopiero zmiana przeznaczenia gruntu i wyłączenie z produkcji rolnej oraz zmiana w ewidencji gruntów i budynków na nieruchomość o przeznaczeniu nierolnym pozwala mieć nadzieje, że nie będziemy już mieli do czynienia z nieruchomościami rolnymi. Wydaje się, że istotne będzie również dokonywanie podziału działek na mniejsze niż 3000 mkw. przed ich nabyciem. W przeciwnym razie, transakcja może być obciążona ryzkiem uznania za nieważną, gdyby ktoś wykazał, że mieliśmy jednak do czynienia z nieruchomością, która mogła być wykorzystywana na cele rolne. Trudno dzisiaj jeszcze ocenić, jaki wpływ na ceny mieszkań będzie miało zastosowanie powyższych procedur.


Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development


Wbrew pozorom grunty rolne stanowią znaczną część obszarów wielu miast,  głównie na obrzeżach. Inwestor, który rozwija tam swoją działalność spotka się z większymi utrudnieniami. Będzie musiał przejść dodatkowe procedury, wydłuży się czas przygotowania inwestycji, a w ostateczności zwiększy się jej cena.


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


Na razie nie odczuwamy żadnych zmian i ograniczeń, jeśli chodzi o dostęp  do gruntów. Rynek nieruchomości  kolejny rok działa na ustabilizowanym poziomie.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


Ile kosztuje nowa kawalerka 2016-05-12

W których inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania jednopokojowe? W jakich cenach je kupimy? Portal nieruchomości Dompress.pl sprawdził dostępność takich lokali w nowych osiedlach. 


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


W każdym z naszych projektów można znaleźć mieszkania jednopokojowe. Powierzchnia tego typu lokali zaczyna się od 25 mkw. Oferujemy także kompaktowe mieszkania dwupokojowe liczące 34 mkw. Ich udział w strukturze inwestycji zależy od lokalizacji. W projektach znajdujących się w centrum miast zdecydowanie przeważają małe mieszkania, szczególnie poszukiwane przez klientów zainteresowanych zakupem inwestycyjnym. Na obrzeżach miast, gdzie nabywcy zaspokajają własne potrzeby mieszkaniowe udział tzw. kawalerek jest marginalny.  Ceny są uzależnione od lokalizacji inwestycji, piętra, na którym znajduje się mieszkanie, a także jego układu. W nasze ofercie ceny takich lokali zaczynają się od 5 tys. zł/mkw.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Jednopokojowe mieszkania mamy w ofercie we wrocławskiej inwestycji Siena (Śródmieście). Kawalerki o metrażu do 34 mkw. cieszą się popularnością wśród klientów kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych. Cena za metr kwadratowy w przypadku mieszkań jednopokojowych to ok. 6400 zł.  


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


Dostosowując się do potrzeb naszych klientów w każdej inwestycji przygotowujemy ofertę ustawnych, kompaktowych mieszkań jednopokojowych. Kawalerki cieszą się powodzeniem wśród osób młodych, a także inwestorów, którzy kupują mieszkanie z myślą o wynajmie i często decydują się też na wykończenie pod klucz. Obecnie mieszkania jednopokojowe oferujemy w Warszawie (osiedle Brzozowy Zakątek), podwarszawskich Ząbkach (Neptun II), Łodzi (City Park), Szczecinie (Ku Słońcu) oraz Olsztynie (Tęczowy Las). Przykładowo kawalerkę o powierzchni 30 mkw. z balkonem w urokliwym olsztyńskim Tęczowym Lesie można nabyć w cenie od 4570 zł za mkw. Osiedle sąsiaduje z jeziorem Bartąg. Mieszkańcy mają jednocześnie dostęp do rozległych terenów rekreacyjnych i lokalnej infrastruktury, a dojazd do centrum Olsztyna zajmuje tylko chwilę.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


W zasadzie we wszystkich warszawskich inwestycjach mamy w ofercie kawalerki. Jedynym wyjątkiem jest projekt Apartamenty Marymont, gdzie najmniejsze zaprojektowane mieszkania to lokale dwupokojowe. Jeśli chodzi o aktualną ofertę mieszkań jednopokojowych to warto zwrócić uwagę na szeroką gamę takich lokali w inwestycji Kolska od Nowa. Oferujemy tam kawalerki w zróżnicowanych metrażach od 33 do 43 mkw. Są to, zarówno lokale z wydzielona kuchnią, jak również z aneksem kuchennym.


Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates


W ofercie drugiego etapu inwestycji Apartamenty Krasińskiego, zlokalizowanej w zacisznym zakątku zielonego warszawskiego Żoliborza, u zbiegu ulic Krasińskiego i Przasnyskiej posiadamy kilka mieszkań jednopokojowych o powierzchni od 33 mkw. Mieszkania wyróżniają się dużymi przeszkleniami, a ich układ funkcjonalny daje możliwość zaaranżowania przestrzeni z wydzielonym aneksem sypialnianym. Ich ceny zaczynają się od 310 tys. zł.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


W każdej inwestycji projekt przewiduje mieszkania jednopokojowe. Największym zainteresowaniem cieszą się najmniejsze mieszkania, o powierzchni do 30 mkw. Przy minimalnie większym metrażu 32-34 mkw. klienci oczekują już mieszkań dwupokojowych.


Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest


Mieszkania jednopokojowe o powierzchni od 27 mkw. do 32 mkw. posiadamy obecnie w kilku warszawskich inwestycjach, m.in. w projekcie przy ulicy Szklanych Domów (w rejonie ulicy Szaserów), przy ulicy Kałuszyńskiej na Kamionku oraz w inwestycji Garibaldiego przy Rondzie Wiatraczna. Tego typu mieszkania są dostępne w cenie 7800 zł/mkw. i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Aktualnie oferujemy mieszkania jednopokojowe na warszawskich Bielanach w inwestycji Na Sokratesa. Metraże tego typu lokali zaczynają się od ponad 29 mkw. Najtańsze kawalerki można kupić w cenie od ponad 215 tys. zł brutto. Z kolei w naszym, najnowszym projekcie, inwestycji Monte Verdi zlokalizowanej w warszawskiej dzielnicy Włochy najmniejsze mieszkania jednopokojowe mają powierzchnię niespełna 30 mkw., a ich ceny zaczynają się od ponad 212 zł brutto. 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Największą popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania kompaktowe, dlatego stanową nawet do 70 proc. lokali w realizowanych przez nas inwestycjach. Jednopokojowe mieszkania można kupić w takich inwestycjach, jak Zielona Dolina II i III,  Willa ONE  i Bliska Wola w Warszawie, a także Nowe Tysiąclecie w Katowicach, Bernadowo Park w Gdyni i Centrum III w Łodzi. Kawalerkę o powierzchni 21 mkw. można nabyć w cenie od 160 tys. zł.


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


W tej chwili nie dysponujemy już mieszkaniami jednopokojowymi w żadnej z prowadzonych inwestycji. Tego typu lokale cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego zawsze sprzedają się jako pierwsze. Kawalerki kupowane są przede wszystkim przez ludzi młodych i rentierów. Ceny 30-metrowych mieszkań jednopokojowych w Krakowie zaczynają się od 150 tys. zł.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Mieszkania jednopokojowe o metrażu 28 mkw. i 29 mkw. w cenie 6500 zł/mkw. kupić można w naszej, nowej inwestycji Osiedle Bravo zlokalizowanej na warszawskiej Woli. Są to lokale zaprojektowane w bardzo przemyślany sposób. Inwestycja mieści się przy ul. Jana Kazimierza 51, posiada podziemny parking, a także komórki lokatorskie przypisane do prawie każdego mieszkania. Klienci, którzy chcieliby odebrać klucze jeszcze w tym roku mogą wybrać jedno z mieszkań jednopokojowych, które oferujemy w kameralnym osiedlu Viva Garden 2 przy ulicy Białołęckiej na warszawskiej Białołęce. W tej inwestycji oferujemy kawalerki o powierzchni 32 mkw. w cenie 5650zł/mkw.


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development


 Jednopokojowe mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, dlatego oferujemy je we wszystkich naszych inwestycjach. Ceny kawalerek na ekologicznym osiedlu Alpha Park zaczynają się od 220 tys. zł (metraże od 33 mkw.). W Poznaniu proponujemy kawalerki w wysokiej jakości 13-piętrowym wieżowcu. Ich ceny zaczynają się od 223,8 tys. zł, a metraże od 35 mkw. Z kolei we Wrocławiu oferujemy soft lofty i penthouse’y, które powstaną w sąsiedztwie loftów w zrewitalizowanej XIX wiecznej fabryce papieru. Mieszkania o powierzchni od 28 mkw. można kupić w cenie od 293 tys. zł.


Piotr Soja, reprezentujący firmę Galinvest


W każdej z naszych, krakowskich inwestycji zaprojektowane zostały mieszkania jednopokojowe o metrażu od 25 mkw. do ok. 31 mkw. W Osiedlu Riverside i Polonijna takie lokale już się sprzedały. Kawalerki oferujemy obecnie jedynie w inwestycji Zielony Most, zlokalizowanej w popularnej dzielnicy Krowodrza. Ich cena nie przekracza 200 tys. zł. 


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.


Jednopokojowe mieszkania dostępne są w drugim etapie inwestycji Apartamenty Wielicka w Krakowie. Kawalerki o metrażach od 27 mkw. do ponad 33 mkw. można kupić w cenach od 6000 zł/mkw. do 6900 zł/mkw.


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


Mieszkania jednopokojowe stanowią 25 proc. oferty mieszkaniowej w każdej z naszych inwestycji, które prowadzimy w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Ich metraż zaczyna się do 29 mkw. W zależności od inwestycji ceny wahają się od 140 tys. zł (5400 zł/mkw.) do 222 tys. zł (7200 zł/mkw.).  


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


Gdzie powstaną nowe osiedla 2016-05-09

Jakie inwestycje mieszkaniowe przygotowują deweloperzy? Jaka oferta się w nich znajdzie? W jakiej cenie będą mieszkania? Sondę prezentuje portal nieruchomości Dompress.pl.


 


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp


 


W tym roku planujemy wprowadzić do sprzedaży rekordową liczbę około 2500 mieszkań w czterech miastach w Polsce. Do oferty trafią dwa nowe projekty we Wrocławiu - Osiedle Tęczowa oraz Sołtysowicka, a także szósty etap Osiedla Graniczna. W Krakowie rozpoczniemy realizację drugiego etapu Osiedla Centralna Park i piątego etapu Osiedla Grzegórzecka 77. W Warszawie obecną ofertę uzupełnią trzy etapy Osiedla na Woli i Mała Praga. Ceny za metr kwadratowy są zróżnicowane i kształtują się w zależności od miasta, lokalizacji i specyfiki inwestycji.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord


 


Zgodnie ze strategią, przedstawioną w marcu br. przez zarząd, przygotowujemy do wprowadzenia kolejne projekty deweloperskie. Do końca bieżącego roku planujemy rozpocząć 15 inwestycji w Warszawie, Trójmieście, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu o łącznej powierzchni blisko 85 tys. mkw. PUM. W tej puli znajdą się trzy zupełnie nowe projekty. W pierwszej kolejności ruszy projekt Chabrowe Wzgórze w Kowalach pod Gdańskiem. Z planowanych pięciu budynków o łącznej powierzchni ponad 12,5 tys. mkw. PUM w pierwszej fazie do sprzedaży trafią dwa. Oferta obejmie 291 mieszkań 1-4 pokojowych o powierzchniach 29-76 mkw. z balkonami lub ogródkami na parterze.


W Gdańsku powstanie również pierwszy etap inwestycji przy ul. Flisykowskiego z 128 lokalami oraz inwestycja przy ul. Rakoczego, gdzie docelowo znajdą się 382 mieszkania. W Warszawie klientów ucieszy z pewnością start kolejnych etapów Stacji Kazimierz na Woli oraz Brzozowego Zakątka w Wilanowie.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom


 


W pierwszym kwartale tego roku w nowych inwestycjach we Wrocławiu wprowadziliśmy do sprzedaży 340 mieszkań, zwiększając ofertę do ponad 1.100 lokali we wszystkich segmentach rynkowych.  Oferta zawiera szeroką gamę mieszkań, od lokali objętych programem MdM w nowym osiedlu społecznym Księżno, poprzez mieszkania w kolejnym etapie projektu Olimpia Port, po unikalne apartamenty o metrażu ponad 150 mkw. w nadodrzańskim budynku River Point. We wszystkich naszych inwestycjach, ulokowanych blisko terenów zielonych, klienci mają dostęp do szerokiego zakresu infrastruktury, takiej jak kluby fitness, kluby mieszkańca, place zabaw, czy tereny rekreacyjne. W drugim kwartale br. planujemy wprowadzić do oferty kilkaset kolejnych mieszkań.


 


Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


W 2016 roku zakup gruntów pod nowe osiedla jest dla spółki jednym z priorytetów. Docelowo zamierzamy rozszerzyć ofertę do 300-400 mieszkań. Poszukujemy gruntów w Warszawie po obu stronach Wisły z łatwym dojazdem do centrum miasta, których status prawny umożliwia szybkie wprowadzenie nowej oferty na rynek. Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć budowę 251 mieszkań na działce przy ulicy Nakielskiej na warszawskiej Woli.


 


Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest


 


Planujemy rozpocząć dwie kolejne inwestycje na warszawskim Grochowie. Będą to kameralne budynki wielorodzinne, nawiązujące swym charakterem do poprzednich realizacji.  Zaprojektowane mieszkania charakteryzować się będą zróżnicowanym metrażem (27 - 70 mkw.) i funkcjonalnym układem pomieszczeń. Ceny będziemy utrzymywać na stałym poziomie - ok. 7200 zł/mkw., co wyróżnia naszą ofertę na tle konkurencji.


Najbliższe lata przyniosą znaczną modernizację dzielnicy za sprawą przyjętego w 2015 roku Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy na lata 2016-2022. Praga Południe jest jednym z priorytetowych obszarów unowocześnienia obszarów miasta. Program zakłada ogromne dofinansowanie oraz podjęcie działań zmierzających do przeobrażenia tej części miasta. To niewątpliwie zachęca do zamieszkania w tym rejonie Warszawy, jak i inwestorów do działania na tym obszarze.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic


 


W tej chwili przygotowujemy do wprowadzenia na rynek kolejny, trzeci już etap inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku. Trwają także prace nad  dwoma inwestycjami, które zamierzamy realizować w Warszawie, o których poinformujemy w późniejszym terminie.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


W ubiegłym roku zakupiliśmy grunty inwestycyjne pod nowe projekty mieszkaniowe na terenie Warszawy za ponad 55 mln złotych. Ich przygotowanie i wprowadzenie do sprzedaży zajmie jeszcze kilkanaście miesięcy. W marcu br. rozpoczęliśmy budowę osiedla Monte Verdi w warszawskiej dzielnicy Włochy. W ofercie dostępne są mieszkania o powierzchni od 29 mkw. do 82 mkw. W inwestycji przewidzianych zostało 61 mieszkań i 12 lokali handlowo-usługowych. Ceny mieszkań zaczynają się od 6353 zł/mkw., można je nabyć w ramach programu MdM.


W ofercie mamy aktualnie także mieszkania na Żoliborzu w inwestycji Krasińskiego 58, w cenach od 7307 zł/mkw. oraz mieszkania na warszawskich Bielanach w dwuetapowym projekcie Na Sokratesa, gdzie ceny zaczynają się od 6899 zł/mkw.


 


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


 


Jednym z naszych najnowszych projektów, który wszedł do sprzedaży jest inwestycja Tomcia Palucha, zlokalizowana w warszawskim Ursusie. Zamknięte osiedle z monitoringiem usytuowane jest w cichej okolicy. W najbliższym sąsiedztwie projektu znajduje się dużo terenów zielonych oraz obiekty rekreacyjno-sportowe. Na terenie osiedla powstanie nowoczesny plac zabaw. Ceny mieszkań w projekcie Tomcia Palucha będą utrzymane na konkurencyjnym poziomie. Rynek warszawski należy do najdroższych w Polsce, jednak dzięki realizacji zrównoważonej polityki kosztowej, udało nam się zaoferować nabywcom naprawdę atrakcyjne warunki zakupu.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding


 


Aktualnie realizujemy inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, Katowicach, Gdyni i Łodzi a także domy jednorodzinne, kwalifikujące się do programu MdM w podwarszawskich Kaputach. Na bazie posiadanego banku ziemi spółka planuje uruchomić inwestycje, których zaoferuje ok. 3800 mieszkań i ok. 92,6 tys. mkw. powierzchni aparthotelowo-komercyjnej. W kwietniu  wprowadziliśmy do sprzedaży 236 mieszkań w ramach drugiego etapu inwestycji Bernadowo Park w Gdyni, gdzie mieszkanie można nabyć od 5500 zł za mkw. W drugim kwartale br. w naszej ofercie znajdą się takie inwestycje jak Apartamenty Jerozolimskie Invest, Osiedle Lewandów oraz  kolejne etapy Bliskiej Woli i Zielonej Doliny w Warszawie.


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Najnowszym projektem, który właśnie trafił do naszej oferty sprzedażowej są Apartamenty Marymont. W fazie przygotowania do wprowadzenia na rynek znajdują się kolejne dwie warszawskie inwestycje - Człuchowska Bemowo oraz nowy budynek przy ulicy Żeromskiego na Bielanach. Równolegle planujemy także wprowadzenie do sprzedaży następny etap osiedla Kolska od Nowa, cieszącego się bardzo dużym zainteresowaniem klientów.


 


Ewa Skibińska, dyrektor marketingu RED Real Estate Development


 


W drugim kwartale 2016 roku rozpoczniemy budowę kolejnego etapu Nowej Papierni - Ultra Nova we Wrocławiu. To będzie nasza największa inwestycja, w której w sumie powstanie 156 soft loftów i penthouse'ów. Ceny soft loftów z wykończeniem zaczynają się od 7100 zł/mkw. W Warszawie przygotowujemy się do realizacji kolejnego etapu osiedla Alpha Park, w którym powstanie 87 mieszkań. Ich ceny kształtują się od 6500 zł/mkw., a w opcji z wykończeniem od 6790 zł/mkw.


 


Piotr Soja, reprezentujący firmę Galinvest


 


Najnowsza inwestycja, jaką mamy w przygotowaniu to krakowski projekt, w którym powstanie ok. 50 mieszkań. Projekt usytuowany jest niedaleko naszej inwestycji przy Polonijnej, w rejonie niższej zabudowy w bardzo spokojnej okolicy. Lokalizacja, w której  zaoferujemy w bardzo atrakcyjnej cenie mieszkania z widokami na tereny zielone, zapewnia jednocześnie bardzo dobre skomunikowanie z centrum.   


 


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom


 


Nasza najnowsza inwestycja to Osiedle Bravo zlokalizowane przy ulicy Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. W tym projekcie oferujemy 167 mieszkań z balkonami lub ogródkami, komórki lokatorskie na piętrach i w garażu, podziemny parking i lokale usługowe na parterze. W pobliżu osiedla znajdują się 4 linie tramwajowe oraz 9 autobusowych, a dojazd do centrum zajmuje 10-15 minut. Budowa osiedla rozpocznie się w drugim kwartale br., a jej zakończenie zaplanowane zostało na drugi kwartał 2018 roku. Ceny mieszkań w Osiedlu Bravo zaczynają się od 6399zł/mkw.


 


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN


 


Niedawno wprowadziliśmy do sprzedaży mieszkania w drugim etapie krakowskiej inwestycji Apartamenty Wielicka. Projekt obejmuje realizację 121 lokali o metrażach od 27 do 58 mkw. Oferta zawiera propozycje dla osób chcących skorzystać z dopłat w programie MdM. Mieszkania można nabyć w cenie od ponad 5200 zł/mkw.


 


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


 


Wśród przygotowywanych inwestycji znajduje się budowa wieży D w ramach osiedla Cztery Wieże w Katowicach, w którym oferujemy mieszkania w MdM w cenie od 3999 zł/mkw. Planujemy również realizację drugiego etapu katowickiego Osiedla Karoliny, w którym docelowo znajdzie się pięć budynków.


W Krakowie mamy w przygotowaniu kolejny etap osiedla przy ulicy Banacha, w którym można kupić mieszkania w cenie od 4700 zł/mkw., w tym także lokale obejęte programem dopłat. Niedawno rozpoczęliśmy też budowę projektów przy ulicy Mogilskiej i Konopnickiej, w których ceny kształtują się odpowiednio od 5800 zł/mkw. i od 5500 zł/mkw. W Krakowie przygotowujemy również inwestycję przy ulicy Zapolskiej, w której powstanie ok. 350 mieszkań o powierzchni od 26 do 90 mkw.


 


 


 Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji info@dompress.nieruchomosci.pl


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]