dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Ceny małych i dużych mieszkań deweloperskich 2016-06-30

Od czego zależy cena metra kwadratowego nowego mieszkania? O ile w danej inwestycji mogą różnić się stawki w zależności od powierzchni lokalu? Jak wycenione są mieszkania kompaktowe o metrażu trzydziestu kilku metrów w porównaniu z lokalami wielkości ponad 55 mkw.? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


W naszych inwestycjach każde z mieszkań wyceniane jest indywidualnie w oparciu o jego atrakcyjność, metraż, piętro, na którym się znajduje, czy wystawę okienną. Z reguły, im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy. W zależności od inwestycji różnica może wynieść od 300 do 800 zł/mkw. Duże znaczenie ma układ. Lokal 35-metrowy może być tzw. średnią, czyli dużą jedynką lub małą, pożądaną na rynku dwójką. Podobnie mieszkanie 55-metrowe może mieć wydzielone dwa lub trzy pokoje.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Stawka za metr kwadratowy maleje zazwyczaj wraz ze wzrostem powierzchni mieszkania. Stanowi to niewątpliwą korzyść dla klienta, który z racji większego metrażu poniesie wyższe koszty eksploatacyjne niż posiadacz kawalerki. W inwestycjach realizowanych przez Polnord w zależności od lokalizacji metr kwadratowy mieszkania jednopokojowego kosztuje  średnio 3‑4 proc. więcej niż w mieszkaniu trzypokojowym. Przykładowo w osiedlu Ku Słońcu w Szczecinie ceny kawalerek zaczynają się od 5100 zł za mkw., podczas gdy komfortowe trzypokojowe mieszkanie można nabyć w cenie od 4875 zł za mkw.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.


Na cenę mieszkania w danej inwestycji wpływa nie tylko metraż, ale również rozkład lokalu, piętro na którym się znajduje, a także widok z okna, czy nasłonecznienie mieszkania. Lokale położone na ostatnich piętrach najczęściej są najdroższe, ponieważ to zwykle bardziej reprezentacyjne mieszkania o unikatowym rozkładzie i widoku, często również o największym metrażu. Nie zawsze więc  stosowana jest zasada  im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za mkw. Przykładowo jednopokojowe mieszkanie w warszawskiej inwestycji Zielona Dolina II można nabyć w cenie od  137 tys. zł, dwupokojowe od 194 tys. zł, natomiast ceny trzypokojowych mieszkań w tej inwestycji zaczynają się od 284 tys. zł. 


Sylwester Wybranowski, dyrektor sprzedaży deweloperskiej w Mennica Polska S.A. 


Mieszkania o powierzchni ok. 35 mkw. i 55 mkw. zaliczamy do tej samej grupy -  tzw. liderów rynku – o ile oferują odpowiednie funkcje dwu i trzypokojowego lokalu. Cena mkw. mieszkania jest uzależniona od bardzo wielu czynników determinujących jego atrakcyjność. W warszawskim projekcie Mennica Residence jest ich ponad dwadzieścia, a wśród nich między innymi: położenie lokalu na piętrze, strona świata, widok z okna, funkcja, przynależny balkon lub taras, wysokość pomieszczeń, czy klimatyzacja w standardzie. Wielkość mieszkania jest tylko  jednym z czynników wpływających na cenę, dopiero suma wszystkich czynników determinuje ostateczny koszt mkw., który dla większości mieszkań w Mennica Residence waha się między 12 tys. zł a 16 tys. zł/mkw.


Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon


Metraż ma wpływ na cenę, ale nie jest to regułą. Na przykład w warszawskiej Aura Park Wilanów można kupić małe mieszkanie w cenie 6800 zł/mkw., a duże za 7870 zł/mkw. Koszt uzależniamy od jakości. Wyżej wyceniamy mieszkania: dwustronne z widokiem z obu stron na zieleń, z ekspozycją od strony południowo-zachodniej, oferujące lepsze nasłonecznienie oraz z dużym i samodzielnym balkonem. Okresowo zdarzają się też promocje na dany typ mieszkań. Latem w Aura Park Wilanów mamy przecenę małych mieszkań z ogródkami. Z kolei w Aura Sky, gdzie zabudowa jest zróżnicowana i jednym z elementów inwestycji jest 25-pietrowa wieża, na cenę ma wpływ  widok z okna. Powyżej 11 piętra widać już piękną panoramę Warszawy, a z lokali usytuowanych na ostatnich piętrach widok jest naprawdę niezwykły, szczególnie że są w nich duże okna i przeszklone loggie. W naszej inwestycji na Białołęce wszystkie mieszkania, zarówno duże, jak małe są w tej samej cenie - 5600 zł/mkw. Jeżeli jednak porównujemy podobne jakościowo mieszkania, różniące się jedynie metrażem, cena może być różna o kilkaset złotych za mkw.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Wielkość mieszkania nie jest głównym wyznacznikiem ceny lokali sprzedawanych przez Archicom. Najważniejszą zmienną, która powoduje różnice cen mieszkań jest lokalizacja inwestycji oraz standard osiedla. W ramach jednej inwestycji ceny mogą być zróżnicowane ze względu na umiejscowienie mieszkania na osiedlu i w samym budynku. Tutaj dodatkowymi walorami mogą być przestronne ogródki na parterze, tarasy  lub widoki z okien.


Agnieszka Pyzel, reprezentująca BBI Development S.A.


Różnica w cenie w przypadku mieszkań o powierzchni 35 mkw. i ponad 55 mkw. może wynieść +/- 500 zł/mkw.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Przeważnie w każdej inwestycji cena metra kwadratowego różni się w zależności od metrażu mieszkań.  W przypadku mieszkań realizowanych w ramach inwestycji Na Sokratesa w warszawskiej dzielnicy Bielany, cena metra kwadratowego mniejszych mieszkań jest wyższa o około 5 - 10 procent w porównaniu z ceną lokali o większych metrażach. Konkretna różnica zależy od samych mieszkań, ich rozkładów, piętra, stron świata, itp.     


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


Różnice w cenach za metr kwadratowy powierzchni wynikają nie tylko z metrażu,  ale i z funkcjonalności rozkładu, czy położenia danego mieszkania np. względem kierunków świata. W naszych inwestycjach mniejsze mieszkania są rzeczywiście droższe od dużych średnio o ok. 10 proc. i to właśnie one są często najbardziej poszukiwane przez nabywców.


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper


Cena metra kwadratowego nie zawsze uzależniona jest od powierzchni mieszkania. Istotnymi aspektami, które wpływają na wycenę nieruchomości jest kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie, wielkość balkonu, czy ergonomia przestrzeni. Koszt nieruchomości uzależniony jest także od usytuowania mieszkania względem stron świata. Na ceny ma wpływ także jakość i standard wykonania oraz zagospodarowanie części wspólnych. We wrocławskich osiedlach Lokum di Trevi, lokum Victoria  i Lokum da Vinci znajdują się bezpieczne place zabaw, fontanny oraz bogato urządzona zieleń.


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


Najmniejsze mieszkania w inwestycjach mają cenę jednostkową wyższą od dużych lokali o ok. 5 proc., co spowodowane jest wyższymi kosztami ich produkcji. Na jednostkę powierzchni przypada więcej ścian, instalacji i powierzchni wspólnej.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Analizując ceny metra kwadratowego poszczególnych mieszkań w inwestycji warto pamiętać, że wielkość lokalu jest tylko jednym z czynników wpływających na tę wartość. Bardzo duże znaczenie ma położenie mieszkania w budynku, w tym takie zmienne jak widok, hałas, czy piętro, na którym znajduje się lokal.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


W naszych inwestycjach każde mieszkanie wyceniane jest indywidualnie. Metraż to tylko jedna z cech lokalu. Oprócz niej niezwykle istotne jest piętro, kierunek świata, czy układ. Zdarza się, że większe mieszkanie, posiadające wiele atutów oferowane jest w podobnej cenie jak mniejsze.  


Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates


Z zasady, im większe mieszkanie, tym średnia cena za metr kwadratowy jest niższa. W mieszkaniach o powierzchni ok. 35 mkw. w porównaniu z lokalami o metrażu ponad 55 m kw., cena jednego metra kwadratowego przeważnie jest wyższa o 200-400 zł. Na przykład w osiedlu Apartamenty Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu mamy 33 metrowe studio z wydzielonym aneksem sypialnianym na piątym piętrze w cenie 9800 zł/mkw., a 57 metrowe mieszkanie trzypokojowe położone na tej samej kondygnacji kosztuje 9600 zł/mkw.


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie zainteresowania zakupem mniejszych lokali, wśród naszych klientów zaobserwowaliśmy również, iż coraz większą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, których metraże rozpoczynają się od ok. 55 m kw. Prócz większych możliwości aranżacyjnych i oferowanej przestrzeni ich atutem jest niewątpliwie również cena za mkw., która niejednokrotnie jest mniejsza nawet o kilka procent w stosunku do lokali jedno i dwupokojowych. W naszych inwestycjach nie ma jednak odgórnie ustalonych różnic procentowych w cenie lokalu w zależności od jego powierzchni. Każde mieszkanie traktujemy indywidualnie i ostateczną cenę ustalamy w drodze negocjacji z klientem. 


Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu w RED Real Estate Development


O cenie za metr kwadratowy decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest powierzchnia nieruchomości. Z reguły większe mieszkania są tańsze za metr. Różnice jednak są nieznaczne, wynoszą kilka procent. Na przykład w poznańskim Red Parku, gdzie proponujemy klientom zamieszkanie w 13-piętrowym budynku, cena jest uzależniona od piętra, ponieważ z najwyższych kondygnacji rozciąga się piękna panorama miasta. Podobnie jest w osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova, gdzie na niższych piętrach znajdują się soft lofty, a na najwyższym poziomie apartamenty. Tutaj na cenę wpływają również przestronne tarasy, które przynależą do lokali. W ekologicznym osiedlu Alpha Park w Warszawie cena mieszkania zależy od metrażu, ale również układu mieszkania, czy ukierunkowania okien.


Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego


W naszych inwestycjach metr kwadratowy w mieszkaniach o powierzchni ok. 35 mkw. jest wyżej wyceniony niż w lokalach o metrażu powyżej 55 mkw. o ok. 2,6 proc.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Mniejsze mieszkania oferowane w naszych inwestycjach są zwykle droższe od tych większych. Nie są to jednak znaczące różnice w cenach, ale tylko delikatnie zauważalne. Przykładowo mieszkanie o powierzchni 33 mkw. w projekcie zlokalizowanym na warszawskiej Woli kosztuje 7200 zł/mkw., a lokal wielkości ponad 55 mkw. można kupić w cenie 6950 zł/mkw.


Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN S.A.


Każde mieszkanie w naszych projektach jest indywidualnie wyceniane. Nie ma stałej różnicy w cenie mieszkań małych i większych. Faktem jest jednak to, że mniejsze mieszkania mają często wyższą cenę za metr kwadratowy.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


Bestsellery mieszkaniowe 2016-06-24

Jakie mieszkania znikają najszybciej z oferty deweloperów? Jaki metraż wybierany jest najchętniej? Do jakiej ceny najczęściej kupowane są mieszkania w poszczególnych lokalizacjach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.


 


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


 


LC Corp działa na pięciu lokalnych rynkach w Polsce, gdzie nabywcami mieszkań są zarówno osoby poszukujące nieruchomości dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, jak również dla celów inwestycyjnych. W zależności od miasta, lokalizacji i grupy docelowej wybierają mieszkania w różnych cenach. Gdyby jednak dane mocno uśrednić, cena mieszkań, na które najchętniej decydują się klienci wahałaby się między 250 tys. zł, a 300 tys. zł.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding S.A.


 


Największym zainteresowaniem klientów cieszą się lokale o powierzchni od 20 do 50 mkw. Lokale kompaktowe oferujemy we wszystkich naszych inwestycjach. W inwestycji Zielona Dolina II można nabyć jednopokojowe mieszkanie w cenie od 137 tys. zł. Jesteśmy również w trakcie realizacji bardzo kameralnego osiedla Willa One, zlokalizowanego na warszawskim Tarchominie, w którym proponujemy 21 mieszkań o powierzchni nie przekraczającej 53 mkw. Na zakup mieszkania klienci najczęściej przeznaczają kwotę 300 tys. zł.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


 


Staramy się by nasza oferta była jak najlepiej dostosowana do potrzeb klientów oraz odpowiadała ich możliwościom finansowym, co odzwierciedla stałe zainteresowanie mieszkaniami Polnord w różnych lokalizacjach na terenie kraju. Największą popularnością cieszą się nadal mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni około 50-60 mkw. i to one najszybciej znajdują nabywców. Nie brakuje też chętnych na kawalerki, w tym wśród inwestorów, którzy interesują się szczególnie takimi lokalizacjami, jak 2 Potoki w Gdańsku, czy Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli.


Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon


 


W każdym, naszym projekcie jest inny „bestseller”. Z oferty Aura Park Wilanów najszybciej zniknęły penthousy, potem mieszkania czteropokojowe, a teraz najszybciej sprzedają się trzypokojowe, których zostało jeszcze tylko kilka. To lokale dwustronne, ok. 70 mkw. z których większość ma 2 balkony. Bezpośrednio przylegają do nich komórki lokatorskie, wystarczy więc wyburzyć ścianę i salon powiększa się o 8 mkw.


W drugiej, naszej warszawskiej inwestycji Aura Garden Białołęka najszybciej sprzedały się małe mieszkania. Dużym powodzeniem cieszą się też lokale z ogródkami (do 223 mkw.). Z kolei w Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów zostały już ostatnie mieszkania, które najlepiej sprawdzają się jako inwestycja. To mieszkania z dwoma odrębnymi pokojami, o pow. 40 mkw. i widokiem na rzekę. W warszawskim projekcie Aura Sky Gocław klienci najchętniej wybierają dwupokojowe lokale na najwyższych piętrach (od 11 do 24 piętra) i mieszkania położone od strony wewnętrznego ogrodu. Szybko sprzedają się również lokale położone w najniższej, 5-kondygnacyjnej części Aura Sky, usytuowanej równolegle do ul. Ostrobramskiej w Warszawie.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


Jeśli chodzi o wybór mieszkań przez klientów nie ma jednej reguły. Mamy bardzo zróżnicowaną ofertę skierowaną zarówno do osób poszukujących swojego pierwszego mieszkania, często niewielkiego w większej odległości od centrum, jak również mieszkania z segmentu premium i apartamenty, poszukiwane przez osoby zmieniające mieszkanie na większe lub lepiej zlokalizowane.


 


Agnieszka Pyzel, reprezentująca BBI Development S.A.


 


Z naszych obserwacji wynika, że najszybciej sprzedają się mieszkania o mniejszej powierzchni, w granicach 30-50 mkw. Kwota, jaką są skłonni wydać nabywcy na ich zakup zależy od lokalizacji inwestycji.  


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


W inwestycji Na Sokratesa, którą realizujemy na warszawskich Bielanach, klienci najczęściej poszukują mieszkań w przedziale cenowym 300 - 350 tys. zł. Z kolei w oddanym do użytkowania osiedlu Krasińskiego 58 na Żoliborzu, przedział jest wyższy i wynosi 400 - 450 tys. zł. W naszej najnowszej ofercie, w inwestycji Monte Verdi, którą prowadzimy w dzielnicy Włochy, klienci najczęściej poszukują mieszkań w kwocie pomiędzy 250 tys. zł,  a 300 tys. zł. Naturalne we wszystkich projektach najszybciej sprzedają mieszkania jedno i dwupokojowe lokale o najmniejszych metrażach ze względu na to, że ich cena całkowita jest niższa w porównaniu z innymi ofertami. 


 


Grzegorz Marchel, dyrektor ds. marketingu w Lokum Deweloper S.A. 


 


Osoby zainteresowane zakupem mieszkań w naszych osiedlach nie poszukują najtańszych rozwiązań, ponieważ doceniają podwyższony standard wykonania, przemyślane zagospodarowanie części wspólnych oraz doskonałą lokalizację w centrum. Te wartości przemawiają do osób, które wybierają lokale w naszych inwestycjach. Ze względu na to, że jesteśmy generalnym wykonawcą naszych projektów, jesteśmy w stanie zaoferować we Wrocławiu wysokiej jakości mieszkania trzypokojowe w kwocie ok. 6000 zł/mkw.


Dużym zainteresowaniem naszych klientów cieszą się nieruchomości z możliwością funkcjonalnej zmiany układu z dwóch pokoi z osobną kuchnią na trzy pokoje z aneksem kuchennym na powierzchni niespełna 50 mkw. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet przy skromniejszych możliwościach budżetowych, nabywcy mogą cieszyć się doskonale zaaranżowaną przestrzenią.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


We wszystkich inwestycjach największą popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania o najmniejszym metrażu, jedno i dwupokojowe. Takie lokale sprzedają sie najszybciej w naszych osiedlach.


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


 


W inwestycji, którą prowadzimy na warszawskim Bemowie, przy ulicy Szeligowskiej największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o metrażu 55 mkw. w cenie do 370 tys. zł. W osiedlu Central Park Ursynów najbardziej popularne wśród nabywców są mieszkania trzypokojowe o powierzchni 68 mkw. w cenie 470 tys. zł. Na Białołęce w projekcie przy ulicy Krzyżówki najbardziej poszukiwane są mieszkania 46 metrowe, w cenie 300 tys. zł.


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


W naszej ofercie stawiamy przede wszystkim na mieszkania z segmentu średniego o podwyższonym standardzie. Doskonałym przykładem jest tu nasza, warszawska inwestycja Kolska od nowa:) W tym segmencie klienci najczęściej poszukują mieszkań w przedziale cenowym od 450 tys. zł do 500 tys. zł. Są jednak też tacy nabywcy, którzy gotowi są wydać znacznie ponad 700 tys. zł. W segmencie  mieszkań popularnych, w warszawskim projekcie Księżycowa 60 zapytania dotyczą najczęściej lokali w cenie pomiędzy 300 tys. zł, a 350 tys. zł.  


 


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


 


Staramy się, aby wszystkie nasze inwestycje były konkurencyjne na rynku, nie tylko pod względem jakości, ale także ceny. Najszybciej z naszej oferty znikają zazwyczaj kompaktowe mieszkania, czyli jedno, dwu i trzy pokojowe lokale o małych metrażach. Właśnie w takie lokale obfitują nasze projekty. Na bazie wieloletnich obserwacji preferencji zakupowych klientów dostosowaliśmy ofertę do oczekiwań nabywców na tyle, że zazwyczaj w gotowych osiedlach dysponujemy bardzo niewielką liczbą mieszkań. Większość oferty znajduje nabywców na wczesnym etapie sprzedaży w poszczególnych osiedlach.


Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego


 


Z naszej oferty najszybciej znikają mieszkania o małej powierzchni 30-40 mkw., a także większe lokale które chcakteryzują się najlepszymi układami funkcjonalnymi.


 


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


 


Największe zainteresowanie klientów budzą najtańsze mieszkania w inwestycji zlokalizowanej w okolicy ulicy Jana Kazimierza na warszawskiej Woli. Ceny lokali w tym projekcie zaczynają się od 6400 zł/mkw. Równie dużym zainteresowaniem, szczególnie ze względu na cenę, cieszą się mieszkania w warszawskim osiedlu Viva Garden 3, w którym ceny kształtują się od 5490 zł/mkw. W naszym, nowym Osiedlu Verba na warszawskiej Pradze oferujemy mieszkania w cenie od 5990 zł/mkw.  


 


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Specyfika poszczególnych projektów mieszkaniowych oraz złożoność sposobów finansowania zakupu lokalu, uniemożliwia precyzyjne określenie kwoty, przy której kończą się możliwości nabywcze większości klientów. W naszych warszawskich inwestycjach Stacja Kazimierz i Miasto Wola średnia cena nabywanych mieszkań oscyluje wokół 350 - 400 tys. zł w przypadku lokali dwu i trzypokojowych, które są najchętniej wybierane przez klientów.


 


Lidia Fedorczuk, manager sprzedaży w Atlas Estates


 


W drugim etapie żoliborskiego osiedla Apartamenty Krasińskiego, zaprojektowanego z myślą o młodych parach i rodzinach z dziećmi, największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni do ok. 45 mkw. i trzypokojowe do ok. 60 mkw. Ceny dwójek w naszej wiodącej, warszawskiej inwestycji, usytuowanej jest blisko centrum miasta, kształtują się średnio w granicach 380 tys. zł, a trójek do 550 tys. zł.


 


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


 


W inwestycjach położonych w pobliżu centrum klienci najchętniej poszukują mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni do 40 mkw. w cenie do 250 tys. zł. Wynika to z faktu, iż znaczną część nabywców w tak zlokalizowanych inwestycjach stanowią inwestorzy, którzy poszukują niewielkich mieszkań pod wynajem w dobrze skomunikowanych miejscach. Taką sytuację mamy w Krakowie w inwestycjach Konopnicka City Park i Mogilska Apartamenty oraz inwestycji 4 Wieże w Katowicach. W tych projektach kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe od razu znalazły chętnych, a klienci niejednokrotnie kupowali po kilka lokali. W naszych inwestycjach: Skarbowców II we Wrocławiu, Banacha w Krakowie i w Osiedlu Karoliny w Katowicach, które usytuowane są w pewnej odległości od centrum, w spokojnych, zielonych rejonach miasta klienci poszukują mieszkań dwu i trzypokojowych o powierzchni od 45 do 80 mkw. W momencie zakończenia budowy wszystkie mieszkania w naszych inwestycjach przeważnie są już sprzedane.


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


 


Luksusowe lokum od dewelopera 2016-06-15

W których inwestycjach deweloperskich znajdziemy penthouse’y, mieszkania dwupoziomowe, komfortowe apartamenty z rozległymi ogrodami lub tarasami i pięknym widokiem? Jakie udogodnienia oferują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.


 


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


 


W segmencie, w jakim działa LC Corp największe mieszkania mają powierzchnię od 80 do 100 mkw. Niemal w każdym z naszych projektów można znaleźć takie lokale, do których często przynależy rozległy taras lub ogródek. Z uwagi na fakt, że cena takich mieszkań jest wyższa, a główny cel nabywców to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, szczególną uwagę przykładamy do tego, aby były to lokale o najlepszej ekspozycji, z atrakcyjnym widokiem i układem pomieszczeń.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży Polnord S.A.


 


W każdej inwestycji realizowanej przez Polnord lokale na parterze posiadają własne ogródki. To rozwiązanie, które bardzo cenią sobie przede wszystkim rodziny z dziećmi, które mogą dzięki temu odpoczywać na powietrzu w domowym zaciszu pod okiem rodziców. W naszej ofercie znajdują się również apartamenty z antresolą, dostępne w projekcie Brama Sopocka. Inwestycja zlokalizowana jest w prestiżowej willowej okolicy Gdyni. W jej bezpośrednim sąsiedztwie rozciąga się rozległa, granicząca z lasem dolina. Malowniczym widokiem może pochwalić się także m.in. osiedle Tęczowy Las w Olsztynie, w którym można nabyć słoneczne mieszkanie z widokiem na sąsiadujące jezioro Bartąg i Kartasiówkę. Natomiast mieszkańcy ostatnich kondygnacji dwunastopiętrowego budynku w osiedlu City Park mogą z okien podziwiać panoramę Łodzi.


 


Sylwester Wybranowski, dyrektor sprzedaży deweloperskiej w Mennica Polska S.A. 


 


Obecnie realizujemy pierwszy etap kompleksu Mennica Residence u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej w Warszawie, w którym powstaje sześć mieszkań typu penthouse. Mieszczą się na dwóch najwyższych piętrach, mają 3 metry wysokości, klimatyzację w standardzie, taras, werandę, ogród zimowy oraz taras na dachu. Dwa z apartamentów są dwupoziomowe, część dzienna, czyli salon z jadalnią i kuchnią oraz taras z ogrodem zimowym znajduje się w nich na górnym poziomie, a część nocna zlokalizowana na niższym poziomie i stanowi strefę niezależną. Największy apartament ma powierzchnię 230 mkw., ale istnieje również możliwość dowolnego łączenia mieszkań, co pozwala spełnić oczekiwania nabywców związane z posiadaniem penthouse’u o powierzchni 300 mkw., 400 mkw., a nawet 500 mkw.


 


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service


 


Mieszkania dwupoziomowe, penthaousy lub lokale z przestronnymi tarasami, czy ogrodem są coraz bardziej poszukiwane przez klientów nie tylko w prestiżowych inwestycjach, ale także tych ze średniej półki cenowej. W związku z rosnącym zainteresowaniem takimi lokalami, w każdej z naszych inwestycji są dostępne mieszkania spełniające oczekiwania bardziej wymagających nabywców. Są one wyraźnie droższe od innych lokali w projektach, jednak często znajdują właścicieli jako pierwsze. Dwupoziomowe mieszkania z ogrodami są jeszcze dostępne w naszej inwestycji Apartamenty Sowiniec. W projekcie Piasta Park mieszkania znajdujące się na najwyższych piętetrach oferują absolutnie wyjątkowe widoki, roztaczające się z okien,  które można znaleźć także w innej, naszej krakowskiej inwestycji - Lema.


 


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


 


W klasie premium Marvipol oferuje dwupoziomowe  mieszkania w luksusowym osiedlu budynków czterolokalowych Hill Park na warszawskich Bielanach. Każde mieszkanie ma duży ogród lub zielony taras. Osiedle leży pomiędzy lasami Bieleńskim i Młocińskim.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


 


W inwestycji Apartamenty TRIO oferujemy 150 metrowe apartamenty położone na 16 i 17 piętrze w budynku. Nasz najbardziej prestiżowy projekt usytuowany jest w samym sercu Warszawy przy ulicy Stawki. Z obu apartamentów rozpościera się panoramiczny widok na Wisłę i stołeczną Starówkę. W standardzie oferujemy panoramiczne okna i klimatyzację. W naszej inwestycji znajdującej się na warszawskim Mokotowie mamy w ofercie 100 i 140 metrowe 4 i 5 pokojowe przestronne apartamenty oraz 179 metrowy, dwupoziomowy apartament z 60 metrowym ogrodem, trzema łazienkami i osobnym wejściem z dziedzińca.


 


Aneta Michalska, reprezentująca Grupę Inwest


 


W inwestycji przy ulicy Garibaldiego 5 przy Rondzie Wiatraczna w Warszawie mamy w ofercie kilka dwupoziomowych mieszkań o dużym metrażu od 80 mkw. do 140 mkw. w cenach od 5900 zł/mkw. Lokale cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców ze względu na swój nietypowy rozkład, oferujący szerokie możliwości aranżacyjne. Mieszkania dwupoziomowe pozwalają bowiem na zorganizowanie przestrzeni w niecodzienny, atrakcyjny sposób, a kluczowym elementem są w nich schody prowadzące na antresole.  


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Aktualnie nie posiadamy w ofercie tego typu mieszkań, ale jesteśmy w trakcie poszukiwania nowych gruntów pod kolejne inwestycje, w których rozważamy takie rozwiązania.   


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


 


W ofercie warszawskiego osiedla Bliska Wola dostępne są mieszkania o powierzchni sięgającej nawet ponad 111 mkw., położone na najwyższych kondygnacjach w budynkach, w których zaprojektowano drewniane okna i eleganckie balkony oraz widne, przestronne tarasy. Ponadto ekskluzywne apartamenty możemy zaproponować w inwestycji Wola Invest przy ulicy Kasprzaka oraz Jerozolimskie Invest przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie, które zostaną objęte serwisem 5-gwiazdkowego hotelu. Apartamenty o wysokości ponad 2,90 m oraz powierzchni od 21 do 65 mkw. są dostępne w cenie od 7000. zł netto za mkw.


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Widzimy spore zainteresowanie penthouse’ami. Takie mieszkania doskonale się sprzedają, oczywiście w inwestycjach z segmentu premium. Przewidzieliśmy je w naszym projekcie Apartamenty Marymont w Warszawie. Trend związany z zainteresowaniem większymi mieszkaniami jest też bardzo silny w dobrze przygotowanych inwestycjach ze średniej półki cenowej, co obserwujemy na przykładzie naszej inwestycji Kolska od Nowa. Oba osiedla wyróżniają się pod względem dopracowania projektu i przestrzeni zielonych. Na Marymoncie budynki osadzone są wśród pieczołowicie zaprojektowanych parkowych alejek obsadzonych zielenią. Natomiast jeśli chodzi o ilość przestrzeni niewiele inwestycji w Warszawie może dorównać inwestycji Kolska od Nowa, która szczyci się półhektarowym, prywatnym parkiem na terenie osiedla, będącym największym na terenie szeroko pojętego Śródmieścia.


 


Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


Mieszkania, które cechuje wyjątkowo wysoki komfort posiadamy obecnie w trzech warszawskich inwestycjach. W żoliborskim projekcie Apartamenty Krasińskiego II przy ulicy Przasnyskiej dostępne jest mieszkanie trzypokojowe o powierzchni 65 mkw. z tarasem wielkości 80 mkw., którego niewątpliwym atutem są duże przeszklenia oraz podwyższone stropy, zapewniające więcej światła w pomieszczeniach i widok na panoramę miasta. W inwestycji ConceptHouse Mokotów mamy w ofercie gotowe mieszkanie dwupoziomowe o powierzchni 158 mkw. z 25 metrowym tarasem. W osiedlu Capital Art Apartments przy ulicy Giełdowej pozostało ostatnie mieszkanie o powierzchni 116 mkw. z ponad 28 metrowym tarasem. Wszystkie lokale mają preinstalację systemu klimatyzacji.  


 


Ewa Skibińska, marketing manager w RED Real Estate Development


 


Mieszkania z dużymi zielonymi tarasy są dostępne w każdej z naszych inwestycji, Alpha Park w Warszawie, Red Park w Poznaniu i wrocławskiej Nowej Papierni. Klienci cenią takie rozwiązanie, bo taras to idealne miejsce do wypoczynku. Jest ono szczególnie istotne w przypadku inwestycji położonych w centrum miasta, jak np. Nowa Papiernia.


W nowym etapie tego projektu - Ultra Nova - dostępne będą industrialne penthouse’y usytuowane na dwóch ostatnich piętrach inwestycji, z okien których rozciągać będzie się malowniczy widok na Wrocław.


 


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


 


W każdej z naszych inwestycji posiadamy mieszkania z ogródkami o powierzchni do 120 mkw. usytuowane na parterze. Osiedle, które najszybciej będzie gotowe znajduje się przy ulicy Przaśnej wWarszawie. Można w nim znaleźć kilka mieszkań ze słonecznymi, dużymi ogródkami w cenie od 5695 zł/mkw. Na osiedlu Viva Garden 2, usytuowanym przy ulicy Białołeckiej, które będzie ukończone pod koniec tego roku również dostępne są mieszkania z ogródkami w cenie od 5390 zł/mkw.


 


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


W obu realizowanych przez nas projektach mieszkaniowych - Stacji Kazimierz i Mieście Wola w Warszawie nie zapomnieliśmy o najbardziej wymagających klientach. Z myślą o tej grupie nabywców przygotowaliśmy przestronne apartamenty o powierzchni przekraczającej nawet 100 mkw., które usytuowane są najczęściej na najwyższych kondygnacjach w budynkach. Szerokie możliwości aranżacyjne, najwyższa jakość wykończenia oraz dostęp do funkcjonalnych tarasów to tylko niektóre z ich atutów. Osiedla oferują liczne udogodnienia w częściach wspólnych obiektów, wśród których znajduje się całodobowa recepcja, monitoring oraz tereny rekreacyjne wokół budynków.


 


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


 


W tej chwili nie oferujemy penthous`ów, mieszkań dwupoziomowych, czy lokali z ogrodami. Piękne widoki zapewniają natomiast mieszkania usytuowane w wysokich budynkach w inwestycji Cztery Wieże w Katowicach. Rozpościera się z nich widok na Park Śląski lub na  zielone Załęże z urokliwym stawem Maroko.


W Krakowie niezwykle atrakcyjny widok na Wawel, Klasztor na Skałce, zakole Wisły, stare Podgórze, przepływającą bezpośrednio obok rzeczkę Wilgę oraz Park Antoniego Matecznego będzie miała duża część mieszkańców inwestycji Konopnicka City Park.


Mieszkania z dużymi tarasami oferujemy zarówno w katowickich Czterech Wieżach, jak i na przykład w projekcie przy ulicy Banacha w Krakowie. 


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


 


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


Ile gotowych mieszkań mają deweloperzy 2016-06-08

Czy deweloperzy mają dziś w ofercie więcej gotowych mieszkań niż rok temu? Jakie lokale są dostępne w ukończonych budynkach? W których inwestycjach znajdziemy mieszkania, do których odbierzemy klucze? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


 


W ubiegłym roku odsetek gotowych mieszkań stanowił około 5 proc., a obecnie nie przekracza 1 proc. naszej oferty. Wielu klientów decyduje się na zakup tzw. dziury w ziemi. To właśnie wtedy jest największy wybór lokali, a raty na początku spłaty kredytu są dużo niższe, co pozwala spokojnie czekać na odbiór mieszkania. Nie bez znaczenia są też ostatnie zmiany w zakresie kredytów hipotecznych, gdzie wyraźnie widać wzrost ich kosztów. Dodatkowo z początkiem tego roku podniesiono wymóg wkładu własnego do kredytu do 15 proc. wartości mieszkania, który w przyszłym roku wzrośnie do 20 proc.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


 


Po pierwszym kwartale br. w ofercie Polnordu i spółek w pełni kontrolowanych przez Polnord znajdowało się 1055 lokali, w tym 104 mieszkania gotowe. Rok wcześniej było to odpowiednio łącznie 777 lokali, w tym 166 oddanych do użytkowania. Wybór w gotowej ofercie jest zatem mniejszy, a to za sprawą dużego popytu obserwowanego wciąż na rynku, dlatego też w najbliższym czasie planujemy wprowadzenie do sprzedaży kolejnych projektów. Gotowe mieszkania dostępne są w Tęczowym Lesie w Olsztynie, w osiedlach Dwa Tarasy i 2 Potoki w Gdańsku, Neptun w Ząbkach, City Park w Łodzi oraz Ku Słońcu w Szczecinie. Głównie są to lokale 2‑ 4 pokojowe. Klienci zainteresowani przestronnym mieszkaniem mają jeszcze szansę na zakup apartamentu w inwestycji Brama Sopocka w Gdyni.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


 


Oferta gotowych mieszkań na chwilę obecną jest niewielka, jednak zwiększy się wraz z zakończeniem naszych poszczególnych inwestycji. Gotowe mieszkania możemy zaoferować w inwestycji w Łodzi, w osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach oraz w Rezydencji Redłowo w Gdyni, a także w inwestycji Zielona Dolina w Warszawie. Aktualnie realizujemy budowę 11 projektów mieszkaniowych wraz z domami jednorodzinnymi na 116 tys. PUM. Przygotowujemy 19 nowych inwestycji na łączną liczbę 4198 mieszkań.


 


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service


 


Mieszkania w naszych inwestycjach sprzedają się zazwyczaj już na etapie budowy, dlatego obecnie liczba gotowych mieszkań w Wawel Service jest znikoma i wynosi ok. 20 lokali. Wybór ukończonych mieszkań zmniejszył się w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak wszystko uzależnione jest od ilości poczynionych przez nas inwestycji i liczby uruchomionych sprzedaży.


 


Marcin Liberski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates


 


W zeszłym roku mieliśmy w ofercie większą liczbę gotowych mieszkań niż w tym roku, co wynika z tego, że realizowane przez nas inwestycje zostały w większości już sprzedane. Aktualnie gotowe mieszkania posiadamy w dwóch warszawskich inwestycjach o podwyższonym standardzie. W inwestycji  ConceptHouse Mokotów pozostały dwa ostatnie, czteropokojowe mieszkania o powierzchni 158 mkw. i 165 mkw. Są to dwupoziomowe apartamenty, które wyróżniają się funkcjonalnym rozkładem, umożliwiającym łatwą aranżację wnętrz z podziałem na strefy gościnną oraz prywatną. W inwestycji Capital Art Apartments przy ul. Giełdowej zostały dwa apartamenty o powierzchni ok. 116 mkw. z ponad 29 metrowymi tarasami oraz 37 metrowy lokal z możliwością zaaranżowania na dwa pokoje.


 


Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest


 


Posiadamy w ofercie ok. 300 mkw. PUM w mieszkaniach trzy i czteropokojowych w oddanym do użytkowania budynku przy ulicy Siedleckiej 60 na warszawskiej Pradze Północ.


W ostatnich kilkunastu miesiącach rozpoczęliśmy budowę 5 nowych inwestycji o łącznej powierzchni ok. 8.000 mkw. PUM, w których mieszkania sprzedają się błyskawicznie we wczesnej fazie budowy. W przypadku inwestycji Garibaldiego 5 przy Rondzie Wiatraczna w Warszawie możemy poszczycić się sprzedażą na poziomie 70 proc. na etapie stanu „0” budynku.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Aktualnie mamy w ofercie mniej gotowych mieszkań niż rok temu. W większości przypadków mieszkania sprzedają się na etapie budowy. W momencie oddania inwestycji do użytkowania w ofercie zostaje przeważnie tylko kilka mieszkań, jak to jest na przykład w naszym osiedlu Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu. W inwestycji dostępne są ostatnie, gotowe mieszkania w cenie od 7293 zł/mkw. z miejscem postojowym, które teraz oferujemy w promocji z 50 proc. rabatem.   


 


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


 


Gotowych mieszkań w Marvipolu jest już niewiele, mniej niż rok temu. Posiadamy je jedynie w warszawskiej inwestycji Central Park Ursynów. Pewna pula mieszkań gotowych będzie do nabycia od sierpnia tego roku, gdy ukończymy kolejny etap tego osiedla.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


 


Oferta mieszkań gotowych w naszych inwestycjach jest znacznie mniejsza niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Gotowe mieszkania oferujemy w inwestycji Hubertus na warszawskim Służewcu oraz Wolne Miasto w Gdańsku.


W Hubertusie mamy jeszcze mieszkania 3 i 4 pokojowe, a niebawem zostanie zakończony ostatni etap tej inwestycji, w którym dostępne są także mieszkania dwupokojowe.  W gdańskiej inwestycji Wolne Miasto pozostały większe mieszkania.


 


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


 


Choć w bieżącym roku znacząco zwiększyła się nasza oferta mieszkaniowa, lista gotowych mieszkań jest niezwykle krótka, obejmuje nieliczne lokale w inwestycji Cztery Wieże w Katowicach. Większość naszych mieszkań sprzedaje się w trakcie przygotowań, a nawet na etapie poprzedzającym przysłowiowe wbicie łopaty w ziemię. Najlepszym tego przykładem są krakowskie inwestycje Konopnicka City Park i Apartamenty Mogilska, w których przed rozpoczęciem budowy nabywców znalazło odpowiednio 85 proc. i 75 proc. mieszkań.  


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Zarówno na rynku, jak i w naszym portfolio liczba mieszkań dostępnych od ręki nieco zmalała w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni z aktualnego tempa  rozwoju naszej oferty, która obejmuje inwestycje w różnym stopniu realizacji. W niedługim czasie do oferty dołączą kolejne gotowe mieszkania, a jednocześnie zaproponujemy lokale w nowo rozpoczętych projektach.


 


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Aktualnie w ofercie nie posiadamy mieszkań, do których można odebrać klucze. Duże zainteresowanie naszymi projektami sprawiło, że już na wczesnym etapie budowy pierwszych etapów warszawskich inwestycji Stacja Kazimierz i Miasto Wola wszystkie dostępne mieszkania znalazły swoich nabywców. Obecnie w sprzedaży znajdują się dwie kolejne fazy Miasta Wola i jeden etap Stacji Kazimierz. Dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce mamy w ofercie 7 lokali z drugiego etapu projektu Miasto Wola, którego zakończenie zaplanowaliśmy na IV kwartał br.


 


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development 


 


Klienci pytają o kolejne etapy naszych inwestycji i często decydują się na zakup mieszkań na wczesnym etapie przedsprzedaży. W momencie oddania budynków do użytku zdecydowana większość lokali ma już właścicieli. Mamy ostatnie mieszkania w ukończonym etapie ekologicznego osiedla Alpha Park w Warszawie o metrażu ok. 52 mkw. W Nowej Papierni we Wrocławiu można kupić ostatnie lofty od 42 do 104 mkw. w zrewitalizowanej XIX wiecznej fabryce papieru. Wciąż dostępnych jest również kilka mieszkań w budynku z wysokimi lokalami New Line.


 


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


 


W tym roku będziemy mieć prawie 600 lokali gotowych do odbioru. To prawie o połowę więcej lokali niż w roku ubiegłym. Gotowe na wakcje będzie warszawskie Osiedle Classic zlokalizowane przy ulicy Przaśnej, w którym zostało nam kilka wolnych lokali.


 


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


Ile pieniędzy zostało na dopłaty do mieszkań w MdM 2016-06-01

Kiedy wyczerpią się środki przeznaczone na dopłaty w programie Mieszkanie dla młodych na 2017 rok? Jakie możliwości będą miały osoby chcące skorzystać z rządowego wsparcia, gdy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z przyszłorocznej puli zostanie wstrzymane? Komentarze na firm deweloperskich prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


W tym roku wnioski o dopłatę z MdM będą przyjmowane maksymalnie do kwoty 50 proc. budżetu przewidzianego na 2017 rok. Nie oznacza to, że klienci chcący nabyć mieszkanie z dopłatą będą musieli czekać aż do 2018 roku. W przypadku wstrzymania przyjmowania wniosków, trzeba będzie zaczekać do stycznia przyszłego roku, by szybko je ponownie złożyć. Na ten moment wykorzystano około 20 proc. z puli środków przeznaczonych na dopłaty na przyszły rok, z czego tylko w kwietniu aż 10 proc. Przy obecnym tempie przewiduje się, że wstrzymanie przyjmowania wniosków nastąpi w okolicy lipca.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Niezależnie od programów rządowych zawsze uwzględniamy potrzeby klientów. Zdajemy sobie sprawę z ich wrażliwości na cenę, dlatego nasza oferta dostosowana jest do bieżącej sytuacji rynkowej. Ze względu na ograniczoną dostępność wsparcia finansowego w ramach MdM część nabywców decyduje się na odłożenie zakupu w czasie. Osoby, które chciałyby skorzystać z rządowej dopłaty, ale nie moją na to szans, często rozważają inne możliwości finansowania i takim klientom przychodzimy z pomocą. Nasi doradcy zawsze starają się znaleźć najkorzystniejszą dla nabywcy formę finansowania zakupu mieszkania. 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO Classic


Dopłaty obejmują około 10 proc. wartości transakcji związanych zakupem mieszkań. Nie należy liczyć, że po wyczerpaniu środków w MdM na 2018 rok deweloperzy zdecydują się na obniżki cen w tej wysokości. Trudno tego oczekiwać, szczególnie przy tak dużym zainteresowaniu nowymi mieszkaniami jakie jest obecnie, które z pewnością utrzyma się w najbliższym czasie.  


Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest


W naszych inwestycjach mieszkania spełniające wymogi programu MdM najczęściej sprzedawane są jako pierwsze. W projektach, których ukończenie zaplanowaliśmy w 2017 roku lokale, które oferowaliśmy w ramach MdM zostały już sprzedane. Klientom zainteresowanym zakupem w naszych nowych, warszawskich inwestycjach przy ul. Kałuszyńskiej i ul. Szklanych Domów doradzamy by skorzystali z dopłat w ramach budżetu na 2018 rok. Kilka tygodni oczekiwania dłużej na środki nie stanowi dla nas problemu, a nabywcom umożliwia uzyskanie rządowego dofinansowania.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Mieszkania w ramach programu MdM oferujemy w warszawskiej inwestycji Monte Verdi, zlokalizowanej przy ul. Popularnej. Liczymy na to, że uda się efektywnie wykorzystać te ostatnie miesiące i nasi klienci będą mogli skorzystać z puli środków przewidzianych na dopłaty w MdM na rok 2017. Należy zaznaczyć, że program jeszcze się nie kończy i nadal będą dostępne środki na dopłaty w kolejnym roku. Niektórzy deweloperzy prawdopodobnie będą musieli zgodzić się na otrzymanie zapłaty części ceny w odroczonym terminie. Trudniej będzie natomiast zawierać takie transakcje na rynku wtórnym, ponieważ właściciele mieszkań nie będą chcieli tak długo oczekiwać na zapłatę.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Dane BGK jednoznacznie wskazują na to, że jeśli środki z programu MdM przeznaczone na 2017 rok zostaną wyczerpane w 50 proc. do końca listopada, banki przestaną przyjmować wnioski o dofinansowanie aż do 1. stycznia 2017 roku. Natomiast jeśli zainteresowanie nadal się utrzyma na tym samym poziomie, to prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku będą dostępne już tylko fundusze z puli przewidzianej na 2018 rok. Posiadamy w ofercie mieszkania w osiedlach, których termin oddania do użytku przypada zarówno na 2017 rok, jak i na rok 2018. Dla potencjalnych nabywców mieszkań z rynku pierwotnego oznacza to, że nadal mają duże szanse na kupno nowego lokalu w ramach MdM, nawet jeśli będą musieli poczekać na przeprowadzkę rok czy dwa. Mieszkania spełniające kryteria określone w programie oferujemy m.in. w osiedlach Zielona Dolina i Willa One w Warszawie oraz Nowe Tysiąclecie w Katowicach.


Jacek Bielecki, dyrektor ds. rozwoju i jakości Marvipol S.A.


Część środków z programie MdM jest zarezerwowana do wykorzystania w 2017 roku, choć należy spodziewać się, że zostaną one wykorzystane już na początku tego roku. Obecnie w ofercie deweloperów znajduje się duża liczba mieszkań z terminem na 2018 rok, część z nich może mieścić się w limitach programu.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


W ramach naszej strategii postawiliśmy przede wszystkim na inwestycje ze średniego pułapu cenowego, dostarczane w bardzo dobrej jakości. Nie uzależniamy płynności naszej oferty od realizacji dopłat w ramach MdM. Zakończyliśmy właśnie budowę warszawskiego osiedla Księżycowa 60, w którym część mieszkań była objęta dopłatami i zakładamy, że niezależnie od dalszych losów programu MdM, wszystkie mieszkania w tej inwestycji znajdą nabywców jeszcze w tym roku.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży Wawel Service


W swoich działaniach i strategii biznesowej przewidzieliśmy różne możliwe scenariusze związane z programem MdM, dlatego teraz możemy zapewnić naszym klientom najlepsze rozwiązania spośród dostępnych na rynku. Osoby, które chciałyby skorzystać z szerokiej gamy możliwości ułatwiających finansowanie zakupu mieszkania znajdą je w Wawel Service.


Roma Peczyńska, marketing manager w RED Real Estate Development  


Budżet na dopłaty w ramach MdM na 2017 rok wynosi 746 mln zł, ale ustawa pozwala na zarezerwowanie nie więcej niż połowy pieniędzy z tej puli w tym roku. Jeżeli zostanie osiągnięty ten pułap, to przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane. Kupujący otrzymają dofinansowania jedynie na mieszkanie oddawane w 2018 roku. Na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki płatności, na przykład takie, jak proponowany przez nas system płatności za mieszkanie 15/85, w którym 15 proc. wartości lokalu klient wpłaca po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy.


Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom S.A.


Posiadamy w ofercie szeroki wybór mieszkań w inwestycjach zlokalizowanych na Woli i Białołęce, a niebawem rozszerzymy go o propozycje także w innych dzielnicach Warszawy. Dzięki temu możemy zapewnić klientom mieszkania, spełniające ich wymagania względem lokalizacji i ceny, jak również lokale, przy zakupie których mogą skorzystać z dopłat w ramach programu MdM ze środków przeznaczonych na 2017 i 2018 rok.


Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment


Mamy w ofercie dużą ilość mieszkań w cenach, które mieszczą się w limicie programu MdM. Większość realizowanych aktualnie inwestycji zakończymy w latach 2017 i 2018, dzięki temu klienci wciąż mogą skorzystać z rządowego wsparcia przy zakupie mieszkania.   


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki


 


Więcej informacji


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]