dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Ile mieszkań rocznie wystawiają na sprzedaż deweloperzy 2016-12-30

Jaką ilość mieszkań wprowadzili na rynek deweloperzy w 2016 roku? Ile lokali firmy wystawiły na sprzedaż rok wcześniej? O ile mieszkań planują rozszerzyć ofertę w 2017 roku? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


W 2016 roku do oferty weszło około 2500 mieszkań w 11 różnych lokalizacjach. W porównaniu z 1755 lokalami, które trafiły na rynek w 2015 roku oznacza to około 42 proc. wzrost. W 2017 roku planujemy wprowadzić do sprzedaży około 2000 mieszkań. Większość z planowanych inwestycji to projekty z pozwoleniem na budowę, co ogranicza ryzyko przesunięcia terminów, generowanych przez procedury administracyjne.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


 


W 2015 roku Grupa Polnord wprowadziła do sprzedaży 1205 lokali w 12 projektach. W bieżącym roku do oferty wszedł o jeden projekt mniej. W rozpoczętych inwestycjach znalazło się łącznie 359 mieszkań, na osiedlach: Neptun II w Ząbkach, Tęczowy Las II w Olsztynie, Chabrowe Wzgórze w Kowalach na granicy Gdańska oraz w bud. A3 Brzozowego Zakątka w Warszawie. W październiku uruchomiliśmy trzeci etap Stacji Kazimierz na warszawskiej Woli, gdzie powstaną 173 mieszkania. Ostatnim z uruchomionych projektów w 2016 roku jest Rezydencja Brzozowy Zakątek, w której oferujemy jakość premium. Do realizacji przygotowywane są kolejne inwestycje, głównie na rynkach trójmiejskim i warszawskim. Na 2017 rok zaplanowaliśmy 10 projektów, które rozszerzą ofertę firmy o około 1500 lokali.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


W 2016 roku do oferty trafi około 1400 mieszkań, a do końca grudnia wprowadzimy do sprzedaży jeszcze około 180 lokali. W poprzednim roku rozpoczęliśmy sprzedaż inwestycji, w których znajduje się prawie 1000 mieszkań. Posiadamy bank ziemi pozwalający na realizację ponad 4000 mieszkań w różnych częściach Wrocławia.


 


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


 


W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek około 400 mieszkań. Rok wcześniej do naszej oferty trafiło około 500 lokali i zakładamy, że podobna ilość wejdzie także w 2017 roku.


 


Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development 


 W 2016 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 650 lokali mieszkalnych i usługowych. Rok wcześniej weszło na rynek niemal 900 lokali. W 2017 roku, stosownie do postępów sprzedaży, planujemy wprowadzić na rynek kolejne etapy Central Park Ursynów i Riviera Park, z ponad 600 lokalami. Mamy w portfelu kameralne, ekskluzywne projekty na warszawskiej Ochocie, Mokotowie i Powiślu, w których łącznie znajduje się niespełna 200 lokali. Liczymy, że przynajmniej dwa z nich trafią w przyszłym roku do realizacji.


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


W sumie w 2016 roku do sprzedaży wprowadziliśmy ponad 400 mieszkań w projektach: Kolska od Nowa:) etap  III, Apartamenty Marymont etap I i Apartamenty Pereca. W przypadku ostatniej inwestycji cały budynek, który jest w trakcie budowy, został sprzedany na rzecz zagranicznego funduszu inwestycyjnego w ramach pierwszej tego typu transakcji na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Pracujemy w tej chwili nad kolejnymi projektami mieszkaniowymi w nowych lokalizacjach. Naszą ambicją na rok 2017 jest rozszerzanie oferty o kolejne 600 lokali.


 


Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska


 


W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek 810 mieszkań, w tym 500 w Warszawie, 90 we Wrocławiu i 220 w Poznaniu. W 2017 roku planujemy wprowadzić do sprzedaży w Warszawie ponad 1300 mieszkań i we Wrocławiu prawie 200, w sumie około 1500 lokali.


 


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Od dwóch lat wprowadzamy do sprzedaży około 2 tysiące mieszkań rocznie. Przygotowywane plany handlowe na kolejne lata zakładają zwiększenie tej liczby, co jest naturalną konsekwencją naszego rozwoju na rynku krajowym oraz wychodzenia z działalnością za granicę. Inwestycje realizowane poza granicami kraju będą stanowiły coraz większy udział w ogólnej liczbie oferowanych mieszkań. Liczymy, że w przyszłym roku uruchomimy sprzedaż lokali w naszym pierwszym projekcie zagranicznym, zlokalizowanym w Berlinie.  


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


W 2015 roku wprowadziliśmy do sprzedaży pierwszy etap Aura Sky Gocław z 361 mieszkaniami, a także pierwszy etap Aura Garden Białołęka, w którym znalazło się 112 mieszkań. W 2016 roku rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w drugim etapie Aura Gdańsk (124 mieszkania), a także uruchomiliśmy rezerwacje lokali z trzeciego etapu (50 mieszkań). W 2017 roku planujemy uruchomienie drugiego etapu Aura Sky, w którym zostało zaprojektowane 215 lokali. Trudno nam jednak oszacować liczbę mieszkań, jaką wprowadzimy do sprzedaży w ciągu całego roku. Firma jest w trakcie zakupu 5 działek w Warszawie. Przed nami czas bardzo dynamicznego rozwoju.


 


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development


 


W 2016 roku ruszyliśmy ze sprzedażą 182 mieszkań na ekologicznym osiedlu Alpha Park w Warszawie. Rozpoczęliśmy też sprzedaż we Wrocławiu, w dwóch nowych budynkach Nowej Papierni Ultra Novej, które powstaną w sąsiedztwie zrewitalizowanej przez nas XIX-wiecznej fabryki papieru, znajdzie się 156 soft loftów i apartamentów. W stolicy Dolnego Śląska powstanie jeszcze 15 mieszkań typu studio w zrekonstruowanej Kamienicy Pod Pelikanem. W Poznaniu kontynuujemy sprzedaż ukończonych lokali w osiedlu Red Park. W 2017 roku planujemy rozpocząć sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku poznańskiej inwestycji.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Home Invest w 2016 roku wprowadziło na rynek inwestycję Monte Verdi, która powstaje w dzielnicy Warszawa Włochy przy ulicy Popularnej. To kameralny projekt, składający się z 61 mieszkań i 12 lokali usługowych. W 2015 roku do naszej oferty trafiły mieszkania z drugiego etapu osiedla Na Sokratesa, zlokalizowanego na warszawskich Bielanach, w którym znalazło się 186 mieszkań. Na początku 2017 roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży drugi etap inwestycji Krasińskiego 58 położonej na Żoliborzu.


 


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


 


W 2016 roku wprowadziliśmy do sprzedaży inwestycję Apartamenty Krasińskiego II na warszawskim Żoliborzu. Na tym osiedlu zaczęliśmy podpisywać umowy deweloperskie w czerwcu br. i do tej pory sprzedaliśmy 45 ze 123 mieszkań. W 2017 roku  planujemy rozpoczęcie budowy nowego osiedla przy ulicy Nakielskiej w Warszawie, w którym znajdzie się 251 lokali.


 


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Dobiegający końca 2016 rok jest dla nas najbardziej intensywnym okresem pod względem rozbudowy oferty w kilkuletniej historii firmy. Od początku bieżącego roku wprowadziliśmy do sprzedaży 421 mieszkań, a w 2015 roku do naszej oferty trafiło 368 lokali. W 2017 roku zaplanowaliśmy wprowadzenie do sprzedaży 301 mieszkań.


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji:


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


Ekologia w mieszkaniówce 2016-12-28

W nowych osiedlach wprowadzanych jest coraz więcej ekologicznych rozwiązań. Deweloperzy zaczynają oferować także mieszkania w certyfikowanych, zielonych budynkach


 


Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania dominowały dotąd przede wszystkim w sektorze biurowym. Stosowane były także w nielicznych projektach mieszkaniowych, głównie o charakterze jednorodzinnym. Teraz deweloperzy na coraz szerszą skalę zaczynają testować rozwiązania przyjazne środowisku również w inwestycjach wielorodzinnych. Na rynku pojawiają się pierwsze certyfikowane budynki i osiedla. Spełniane przez nie kryteria ekologiczne potwierdza najczęściej certyfikat BREEAM, a także np. certyfikacja HQE przyznawana przez francuską organizację Cerway. Zielone inwestycje można znaleźć na warszawskim Mokotowie, Żoliborzu, czy Bemowie.  


Deweloperzy przyznają, że stosowane w budynkach rozwiązania ekologiczne podnoszą koszty inwestycji, co wpływa także na cenę mieszkań. Podkreślają jednak, że ograniczają negatywny wpływ na środowisko, a mieszkańcy takich osiedli mogą się cieszyć mniejszymi kosztami ponoszonymi za ich utrzymanie i  opłacać niższe rachunki za media. Proekologiczne budowanie to kierunek, w którym powinni podążać wszyscy inwestorzy, ale póki co to dopiero zarysowująca się na rynku mieszkaniowym tendencja. Czas pokaże, czy przerodzi się w trend. Jak dotąd nieliczne projekty mieszkaniowe z energooszczędnymi instalacjami, objęte programem dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypełniły jedynie płytką niszę ofertową.    


 


Ile można zaoszczędzić


Firmy angażujące się w zielone projekty zapewniają, że dzięki zastosowanym w nich ekologicznym rozwiązaniom, utrzymanie części wspólnych w budynkach jest tańsze o ok. 10 proc. Najbardziej spadają koszty oświetlenia, nawet o 70–80 proc. Oszczędności generowane są głównie dzięki energooszczędnej technologii LED, jak również instalowanym sensorom ruchu i zmierzchu. Tańsze utrzymanie budynków jest możliwe, dzięki odpowiedniej izolacji termicznej.   


 


W ekologicznych projektach stosowane są rozwiązania zatrzymujące ciepło i chód. Wykorzystywane są do tego systemy rekuperacji, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła, a latem odzysk chłodu, z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. W przyjaznych dla środowiska osiedlach gromadzoną deszczówką podlewa się osiedlową zieleń. A zużycie energii obniżają m.in. windy odzyskujące energię, panele słoneczne zasilające oświetlenie części wspólnych, czy panele fotowoltaiczne wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej.   


 


Klienci oczekują ekologicznych rozwiązań


 


Deweloperzy realizujący certyfikowane projekty twierdzą, że mieszkania lepiej się w nich sprzedają. Na razie na rynku jest śladowa ilość zielonych, atestowanych inwestycji mieszkaniowych. Rozwiązania ekologiczne i energooszczędne nie są jednak domeną tylko projektów z certyfikatem. W mniejszym zakresie wdrażane są również w wielu powstających osiedlach. Deweloperzy dbają, żeby budynki projektowane były w taki sposób, by zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne, a tym samym uniknąć straty ciepła.   


 


Instalacje przetwarzające energię czerpaną ze słońca pojawiają się w mieszkaniówce coraz częściej. Jak zapewniają inwestorzy, dzięki ich zastosowaniu rachunki za utrzymanie części wspólnych w budynkach mogą być niższe nawet o 25 proc. Przy projektowaniu osiedli w coraz większym zakresie bierze się pod uwagę reguły zrównoważonego rozwoju. Nawet w śródmiejskich inwestycjach deweloperzy dążą do stworzenia środowiska zbliżonego do natury. Obsadzają zielenią każdy skrawek terenu, a nawet budynki. W projektach zwykle aranżowane są zielone dziedzińce, tarasy, czy przyosiedlowe tereny rekreacyjne, jeśli warunki na to pozwalają. Coraz powszechniej stosowane są także użyteczne rozwiązania dla rowerzystów.     


 


Mocno promowana ekokomunikacja


 


Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development potwierdza, że klienci chętnie patrzą na projekty wyróżniające się niestandardowymi rozwiązaniami. - Do inwestycji przyciąga ciekawa architektura, dobra jakość wykończenia, a także praktyczne udogodnienia i ekologiczne rozwiązania. W inwestycji Dzielna 64, którą realizujemy na warszawskim Muranowie wprowadziliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań. – Ozdobą reprezentacyjnego holu głównego z recepcją będzie zielona, żywa ściana, a na znajdującym się na dachu budynku będą rosły podświetlane drzewa – wymienia Tomasz Sadłocha.    


 


- Stanowiska postojowe w garażu podziemnym zaopatrzone zostały w gniazda do ładowania pojazdów elektrycznych, a także haki na rowery. W hali garażowej ulokowana zostanie stacja naprawy rowerów. W garażu i na terenie całej inwestycji znajdą się specjalne miejsca dla rowerów – zapewnia.  


 


Naturalny kamień, kwarc i drewno


 


W projektach Dzielna 64 i Studio Centrum Ochnik Development planuje wykorzystać do wykończeń naturalne materiały: kamień i okładziny kwarcowe, a także szkło i stal nierdzewną. – W mieszkaniach montowane będą wysokiej jakości drewniane okna, które są jednym z kluczowych elementów, mających wpływ na zużycie energii cieplnej w budynku. Odeszliśmy też w naszych inwestycjach od stosowania mało efektywnej wentylacji grawitacyjnej, którą zastąpiliśmy wentylacją mechaniczną z nawiewnikami ciśnieniowymi. Wymiana powietrza zapewniona przez ten system bardziej odpowiada obecnym wymaganiom klientów, a przy tym zapewnia ograniczenie strat ciepła – podkreśla Tomasz Sadłocha.


 


Deweloperzy sięgają też po wysokiej jakości, nietoksyczne, bezpieczne dla zdrowia materiały budowlane. Wprowadzają również rozwiązania chroniące mieszkańców osiedli przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym, emitowanym przez coraz większą ilość sprzętu elektronicznego.


Mieszkańcy proekologicznych osiedli mogą też często korzystać z rozwiązań typu smart home. Inteligentne systemy, poza tym że zapewniają użytkownikom lokali komfort, przyczyniają się także do optymalizacji kosztów, dzięki racjonalnemu, centralnemu sterowaniu ciepłem i światłem.


 


Blisko natury


 


W przyjaznych naturze inwestycjach, budowanych w myśl zrównoważonego rozwoju, szczególnie w tych oddalonych od centów miast, gdzie parcele są większe, otoczenie budynków zagospodarowane bywa w niezwykle atrakcyjny sposób. Jeśli istnieje taka możliwość deweloperzy urządzają w nich prywatne parki, sadzawki, czy sady. Jest w nich też organizowana przestrzeń przeznaczona do rekreacji z podestami i urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na terenie niektórych inwestycji powstają boiska, ścieżki rowerowe, a nawet pola do minigolfa.


 


Jeśli parcela leży przy naturalnym zbiorniku wodnym, inwestorzy rewitalizują tereny nadbrzeżne, poprawiają ich jakość, by mieszkańcy osiedli mogli w pełni korzystać z pobliskich jezior lub przystani.


 


Autor: Ochnik Development


 


Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/


Co przyciąga inwestorów do Polski 2016-12-27

Jakie firmy najczęściej wchodzą na polski rynek? Co motywuje globalny biznes do inwestowania i rozwijania działalności w naszym kraju? Wyniki sondy, w której udział wzięły czołowe firmy deweloperskie, prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl  


 


Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland


 


Dostępność i jakość nowoczesnej powierzchni biurowej w danym kraju to tylko jeden z czynników, które wpływają na decyzję firm o ulokowaniu w Polsce swojego oddziału czy siedziby. Pod uwagę brany jest także szereg innych elementów, jak chociażby dostęp do wykwalifikowanej kadry, koszt jej zatrudnienia, czy jakość transportu. Jako kraj mamy wiele do zaoferowania w każdym z tych aspektów, dlatego Polską interesuje się coraz więcej zagranicznych firm, głównie z sektora IT i bankowego. Korporacje chętnie lokalizują tu również swoje centra usług wspólnych.


 


W przypadku samego biura, przewagą Polski w dalszym ciągu pozostaje stosunek jakości powierzchni biurowej do ceny najmu. Jesteśmy nadal młodym, dynamicznym rynkiem. Rocznie powstaje tu wiele nowych inwestycji, które z racji swojego zaawansowania technologicznego i świeżości są dla wielu najemców dużo bardziej atrakcyjne, niż budynki starszego typu. To niewątpliwa przewaga konkurencyjna w stosunku do krajów Europy Zachodniej, gdzie duża część firm ma swoje lokalizacje w budynkach powstałych wiele lat temu, mających za sobą kilka etapów renowacji. Trudno im odmówić charakteru, zwłaszcza jeśli są to lokalizacje w historycznych kamienicach w centrum miasta. Jednak w tego typu budynkach znacznie trudniej jest zaimplementować nowoczesne i zielone technologie, które w nowobudowanych nieruchomościach stają się standardem.


 


Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp


Czynników decydujących o wyborze Polski na pewno jest wiele, od globalnej sytuacji ekonomicznej na całym świecie do przyczyn na poziome lokalnym, takich jak zachęty oferowane przez samorządy, czy prężnie działające agencje wyspecjalizowane w ściąganiu i obsłudze zagranicznych inwestorów. Jednak w mojej opinii jednym z najważniejszych elementów, który przyciąga zagraniczne firmy jest dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Ilość chętnych do podjęcia pracy w połączeniu z tym, że na naszym rynku można wynająć biura o standardzie takim samym lub nawet wyższym niż na zachodzie Europy powoduje, że zarządy poszczególnych przedsiębiorstw podejmują decyzję o inwestycji w Polsce. Ze świadomością niewielu niewiadomych, co z kolei przekłada się na ograniczenie ryzyka biznesowego. Branże, które chętnie otwierają lub powiększają swoje filie to: BPO/SSC, R&D oraz szeroko rozumiany sektor IT. Ten trend jest niezmienny od dłuższego czasu.


Tomasz Tondera, Senior Partner w Griffin Real Estate


 


Polski rynek nieruchomości jest nadal stabilnym i bezpiecznym miejscem do inwestowania. Z jednej strony wciąż oferuje atrakcyjniejsze niż w Europie Zachodniej stopy zwrotu przy akceptowalnym poziomie ryzyka, a z drugiej strony zapewnia przyzwoitą i szybko rozwijająca się infrastrukturę otaczającą inwestycję. Nie bez znaczenie jest fakt, iż faktycznie jest to rynek, który jest już w strefie Euro. W tej walucie kwotowane są czynsze i oferowane finansowanie. Również transakcje na rynku kapitałowym rozliczane są w Euro. Zatem z jednej strony wysoki poziom bezpieczeństwa, a z drugiej potencjalne zyski są magnesem dla zagranicznych firm. W miarę dalszego umacniania pozycji rynku "core-owego" spodziewamy się dalszego napływu inwestorów branżowych, finansowych, czy też choćby ze świata ubezpieczeniowego.


 


Jacek Wachowicz, dyrektor ds. sprzedaży i najmu w GTC


Polska stała się liderem w rynku outsourcingu usług procesów businessowych (BPO), itp. Relatywna wartość siły roboczej, wielość ośrodków miejskich i akademickich, a także zachęty strukturalne przyciągają inwestorów tej branży.


 


Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.


Główne aspekty, które decydują o tym, że zagraniczne firmy postanawiają inwestować i rozwijać biznes w Polsce, to w mojej ocenie przede wszystkim stabilność i atrakcyjność gospodarcza oraz polityczna naszego kraju. Posiadamy doskonale wykształconą kadrę tj. dobrze wykształconych ekonomistów, inżynierów, informatyków oraz naukowców. Tacy pracownicy są wysoko cenieni i poszukiwani przez firmy zagraniczne. Polska, w czasie obecnych zawirowań gospodarczych, postrzegana jest przez zagranicznych inwestorów jako wiarygodny i liczący się partner biznesowy - m.in. poprzez stabilną sytuację ekonomiczną, członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Należy również wspomnieć o dogodnym położeniu Polski w centrum Europy, na skrzyżowaniu jej głównych szlaków komunikacyjnych, co w znacznym stopniu wpływa na atrakcyjność naszego kraju.


Ponadto ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce, przykładowo pod projekty magazynowe, są znacząco niższe od kwot w Europie Zachodniej, co również wpływa na atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla oddziałów czy magazynów zagranicznych firm. Powszechna dostępność w całej Polsce wykwalifikowanych pracowników, poparta rozwojem infrastruktury drogowej sprzyja budowie nowych, zaawansowanych technologicznie obiektów logistycznych, a rozwój handlu e-commerce wymusza zwiększenie stanów magazynowych.


Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpex


 


Polska jest doskonałą lokalizacją do inwestowania i rozwijania biznesu dla zagranicznych firm. Według raportów, Polska jest atrakcyjnym rynkiem w Europie do lokowania inwestycji i prowadzenia biznesu ze względu na niższe koszty operacyjne oraz dobrze wykształconą, doświadczoną i znającą języki obce kadrę specjalistów. Największy odsetek wynajmujących stanowią firmy z sektora BPO/SSC, IT, bankowości i finansów. Istotny wpływ na rozwój rynku biurowego mają centra usług biznesowych, które lokują swoje biura głównie na rynkach lokalnych.  Zwracają uwagę na dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej i korzystne warunki najmu oraz dostęp do lotnisk, czy sieci dróg. Duże znaczenie mają też zachęty oferowane przez lokalne władze, poprzez np. Specjalne Strefy Ekonomiczne. Kraków i Łódź, miasta w których realizujemy trzy nowe inwestycje biurowe – Chopin Office, Mogilska Office oraz Ogrodowa Office – znajdują się w pierwszej trójce pod względem powierzchni zajmowanej przez zagraniczne centra usług biznesowych.


 


Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland


 


Polska ma ogromny potencjał do przyciągania inwestycji. Wyróżników nie musimy specjalnie szukać – jesteśmy jedynym krajem w Europie, którego PKB notuje niezmienny wzrost od 20 lat. Mimo, że ostatnie prognozy wskazują mniejszy wzrost niż się spodziewaliśmy – wciąż jesteśmy na fali wznoszącej. Naszym stałym zasobem jest wykształcona, mówiąca wieloma językami kadra i stosunkowo niskie koszty pracy. Dla firm z dynamicznie rozwijającego się sektora usług, które wg danych ABSL deklarują rozwój złożonych procesów w swoich centrach, Polska to prawdziwe eldorado. Na rynku biurowym oferujemy topowe powierzchnie, nie odbiegające jakością od oferty światowych stolic. Ponadto mamy szeroki wachlarz lokalizacji do wyboru. Już nie tylko stolica wchodzi w grę. Wybijające się regiony to nasz ogromny wyróżnik w tej części Europy. Zawirowania polityczne w naszym kraju nie umknęły uwadze inwestorów, ale wpłynęły raczej na ich nieco większą ostrożność i dopytywanie z troską o sytuację niż odpływ. Światowi gracze mogą też liczyć na potencjał innowacyjności młodych polskich talentów. 60 mln PLN przeznaczone na budowę akceleratorów dla polskich startupów, European Start-up Days podczas tegorocznego EKG, czy Start-Up Challenge na ABSL przyczyniają się do tworzenia mariaży kreatywnych Polaków z globalnymi graczami, poszukującymi konkurencyjnych przewag. Potrzebują ich szczególnie firmy z branży IT, które rozkwitają się nad Wisłą. Obok nich plasują się centra usług z obszaru finansów i księgowości. Wśród nowych graczy z sektora, którzy w ostatnim roku wybrali Polskę jako lokalizację swoich centrów usług wspólnych czy outsourcingowych można wymienić na przykład  FUJIFILM SSC, Eltel SSC, 3M SSC, czy centrum usług finansowych Merck. Na razie ciekawostką jest wypatrywanie w Polsce tzw. „positive Brexit effect”, w ramach którego mogą się do nas przenieść centrale niektórych firm z londyńskiego City.


 


Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Grupy Kapitałowej Euro Styl


 


Główną motywacją do lokowania biznesu w Polsce są koszty prowadzenia działalności, które w stosunku do innych krajów Europy są u nas niższe – zarówno jeśli mówimy o koszcie najmu powierzchni, jak i o płacach, które są znaczącą pozycją po stronie kosztowej firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Oczywiście nie można zapominać o tym, że dysponujemy wysoce wykwalifikowaną i zaangażowaną kadrą – w Polsce jest wielu młodych ambitnych ludzi, którzy chcą się kształcić, rozwijać i mają w sobie wiele determinacji, aby osiągać zamierzone cele. Zagraniczne firmy dostrzegają ten potencjał i doceniają umiejętności polskich pracowników.


 


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla międzynarodowych firm, które coraz chętniej lokują w naszym kraju swoje siedziby czy też filie, dostrzegając potencjał lokalizacji i jej strategiczne znaczenie w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Powiązane jest to z dynamicznym rozwojem rynku biurowego, który już teraz oferuje ponad 8 mln mkw. nowoczesnych powierzchni, a kolejne 1,5 mln m kw. znajduje się


w budowie. Międzynarodowe firmy mogą wybierać spośród wielu atrakcyjnych propozycji biurowych. Z drugiej strony, warto również wyróżnić bardzo dobre skomunikowanie dzielnic biurowych, zwłaszcza w Warszawie, Krakowie, czy Trójmieście, które znacząco wyróżnia Polskę na tle innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Motywacją dla ekspansji na polskim rynku jest także szybko rosnący poziom wykształcenia naszego społeczeństwa. Coraz więcej przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na wiedzy, otwiera tu swoje oddziały. Dodatkowym atutem Polski pozostaje również wysoki wskaźnik wydajności i jakości pracy w stosunku do kosztów, na który składa się m.in. nadal stosunkowo niski poziom płac. Największe polskie miasta stają się atrakcyjną lokalizacją zwłaszcza dla międzynarodowych centrów usług wspólnych (SSC – Shared Services Centres), które stanowią nowy globalny trend w rozwoju outsourcingu usług biznesowych. Polskie miasta przyciągają także inwestorów budujących centra obsługi klienta, dedykowane firmom z sektora finansowego, IT i telekomunikacji.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


Polska to jeden z największych krajów Unii Europejskiej, funkcjonujemy w dużej i stabilnej gospodarce, co jest dobrze postrzegane przez partnerów zagranicznych. Położenie naszego kraju w centrum Europy sprawia, że lokalizacja oddziałów, to nowe możliwości dla rozwoju biznesu. Firmy, decydujące się na filię w dużych miastach jak Wrocław, prowadzą działania zarówno na rynkach zachodnich, jak i wschodnich. O przewadze Polski nad innymi krajami decyduje przede wszystkim dostępność wykwalifikowanej kadry specjalistów. Polacy świadczą wysokiej jakości usługi w konkurencyjnej dla rynków zagranicznych cenach. Dostrzegają to przede wszystkim firmy informatyczne, których debiuty w naszych warunkach obserwujemy najczęściej w ostatnich latach.


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl


Od którego dewelopera dostaniemy świąteczny rabat 2016-12-27

Czy deweloperzy oferują świąteczne promocje? Na jakie bonusy można liczyć kupując mieszkanie przed końcem roku? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


W ramach obecnej promocji „Kup mieszkanie, w nagrodę wyjedź na wakacje” przyznajemy wakacyjne vouchery klientom, którzy podpiszą umowy rezerwacyjne i uiszczą związane z nimi opłaty do 31 grudnia 2016 roku. Vouchery uprawniają do nabycia wycieczek z wybranej puli dostępnych kierunków podróży. Ich wartość stanowi 3 proc. ceny brutto kupowanego lokalu. Warunkiem otrzymania bonu jest podpisanie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej i wpłata minimum 10 proc. wartości nabywanego mieszkania. Promocją objęte są wszystkie lokale oferowane w 23 naszych inwestycjach, zlokalizowanych w 12 miastach w Polsce.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Na naszej stronie internetowej www.lcc.pl cyklicznie publikujemy listę mieszkań w cenach promocyjnych, niższych od cen ofertowych o 100-300 zł/mkw. Dodatkowo, w części projektów przygotowaliśmy pulę mieszkań spełniających wymagania rządowego programu Mieszkanie dla młodych. Z oferty dostępnej w MdM można skorzystać w większości realizowanych przez nas obecnie projektów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Aktualnie w sprzedaży mamy ponad 800 mieszkań spełniających wymogi programu.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Dbamy o to, by na stronie internetowej Polnordu codziennie dostępne były atrakcyjne promocje. Co miesiąc w naszych inwestycjach na terenie całego kraju typujemy pulę mieszkań, które można nabyć w promocyjnej cenie. Do końca grudnia klienci trzeciego etapu Stacji Kazimierz w Warszawie, kupując mieszkanie trzy lub czteropokojowe ze specjalnej promocyjnej puli uzyskają rabat do 35 tys. zł lub otrzymają gratis wykończenie wnętrz. W Brzozowym Zakątku w Warszawie oprócz wykończenia w cenie „M” czekają mieszkania w promocyjnej cenie, kwalifikującej do programu MdM, a wśród nich najpopularniejsze trzypokojowe, zlokalizowane głównie w niemal ukończonym budynku A1.


Do końca roku klienci Chabrowego Wzgórza w Kowalach pod Gdańskiem mogą nabyć komórkę lokatorską w cenie obniżonej o połowę. Rabaty na komórki lokatorskie wprowadziliśmy także w osiedlu City Park w Łodzi oraz Brama Sopocka w Gdyni. W Tęczowym Lesie w Olsztynie przy zakupie mieszkania oferujemy miejsca parkingowe za złotówkę, zaś w szczecińskim Ku Słońcu do trzypokojowego mieszkania – rabat na miejsce postojowe w wysokości 40 proc. ceny.  We wszystkich trójmiejskich inwestycjach wykończenie wnętrza o powierzchni powyżej 36 mkw. w pakiecie Srebrnym kosztuje jedynie 410 zł/mkw., zamiast dotychczasowych 500 zł/mkw.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Promocje i bonusy w postaci upustów na pomieszczenia gospodarcze, czy miejsca postojowe stosujemy niezależnie od pory roku w przypadku mniej poszukiwanych mieszkań np. dużych trzy lub czteropokojowych lokali. W inwestycji Hubertus położonej przy ulicy Obrzeżnej w Warszawie oferujemy piwnicę o wartości około 15 tys. zł w cenie przy zakupie mieszkań trzypokojowych powstających w V etapie projektu.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Na koniec 2016 roku przygotowaliśmy specjalną ofertę w inwestycji Na Sokratesa na warszawskich Bielanach oraz projekcie Monte Verdi zlokalizowanym w dzielnicy Warszawa Włochy przy ulicy Popularnej. Klienci mogą przede wszystkim skorzystać z niższych cen mieszkań oraz 50 proc. rabatu na miejsca postojowe. W przypadku zakupu mieszkania w inwestycji Monte Verdi dodatkowym plusem jest możliwość skorzystania z programu MdM.


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development


W Nowej Papierni Ultra Novej we Wrocławiu w cenie jest wykończenie nieruchomości oraz pomoc stylisty wnętrz  (mieszkania w centrum miasta dostępne są od 299 tys. zł). W warszawskim osiedlu Alpha Park proponujemy lokale w programie Mieszkanie dla młodych w kwocie od 5990 zł/mkw. z wygodnym system płatności 10/90. W osiedlu Red Park w Poznaniu ceny mieszkań w trzynastopiętrowym wieżowcu rozpoczynają się od 229 tys. zł.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Z okazji świąt dla puli ostatnich mieszkań w warszawskim projekcie Księżycowa 60 przygotowaliśmy promocję zawierającą roczny czynsz  w cenie mieszkania. Oferta obowiązuje do końca grudnia, więc jest to doskonała okazja na gwiazdkowy prezent dla tych, którzy poszukują dobrego, gotowego projektu w rozsądnej cenie na Bielanach.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. 


Bardzo dobra sprzedaż mieszkań w naszych inwestycjach skutkuje ograniczoną liczbą promocji. W chwili obecnej oferujemy promocję w Zielonej Dolinie w Warszawie, w której piętnaście wybranych mieszkań dwupokojowych oferowanych jest z rabatem do 8 proc. W inwestycji Bernadowo Park w Gdyni ostatnie dziesięć mieszkań można kupić z rabatem 6 proc.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


W ramach programu „Spłacamy Twoje raty” oferujemy możliwość spłaty rat kredytowych przy zakupie jednego z ponad 1400 mieszkań. Dodatkowo przy zakupie wybranych mieszkań do końca roku klienci mają do wyboru: miejsce postojowe w cenie mieszkania, bon na wykończenie mieszkania, sprzęt AGD lub rabat do 20 tys. zł.  


Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska


Nie widzimy potrzeby wprowadzania dodatkowych promocji, rabatów i wyprzedaży. Sprzedaż naszych mieszkań jest zdecydowanie większa niż zakładaliśmy na ten rok. Jesteśmy pod tym względem trzecim deweloperem w Warszawie. Naszym celem jest zostanie liderem w Polsce. Dlatego docelowo chcemy być obecni we wszystkich największych i najważniejszych miastach.


Katarzyna Ziomek, reprezentująca Invest House S.A.


Mamy obecnie mocno przecenione ostatnie dwa domy w osiedlu Leśna Dolina oraz ParkEko w Niepołomicach. Ponadto do końca grudnia br. w osiedlu Jurajskie Wzgórze V podnosimy standard gratis. Promocja obejmuje takie udogodnienia jak mała elektrownia fotowoltaiczna, system inteligentny dom, kamery, czy rolety zewnętrzne.


Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development 


Nie praktykujemy sezonowych wyprzedaży mieszkań. Staramy się prowadzić konsekwentną politykę sprzedażową, zachęcającą klientów do nabywania mieszkań na jak najwcześniejszych etapach realizacji inwestycji.


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


We wszystkich inwestycjach mamy świąteczne promocje. W apartamentowcu Aura Sky położonym na Pradze Południe w Warszawie oferujemy dwupokojowe mieszkania z rabatem do 45 tys. zł, tj. w cenie od 6300 zł/mkw. Przeniesienie własności w tej inwestycji nastąpi w 2018 roku, więc klienci wciąż mają szansę na skorzystanie z dopłat w programie MdM.


Mikołajowe rabaty w Aura Park Wilanów na gotowe apartamenty obejmują 5 mieszkań dwupokojowych. Promocyjna cena wynosi 6800 zł/mkw., mieszkania można kupić o ok. 40 tys. zł taniej. Przykładowo, położony na pierwszym piętrze lokal o powierzchni niespełna 53 mkw., który w regularnej cenie kosztował 402 tys. zł, obecnie jest do nabycia za 360 tys. zł. Wyjątkowych okazji nie brakuje również w Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów, w której ruszyła właśnie przedsprzedaż mieszkań w trzecim etapie projektu.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


Wprowadziliśmy w naszych inwestycjach specjalne ceny na gotowe mieszkania. Informacje o promocjach dostępne są na naszej stronie internetowej taniemieszkania.pl.


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Kupujący w inwestycjach Miasto Wola i Stacja Kazimierz w Warszawie mogą liczyć na upusty względem wyjściowych cen ofertowych metra kwadratowego. Poza upustami, okresowo oferowane są również inne zachęty, jak m.in. miejsce garażowe w cenie lokalu.


Dostępność i zakres rabatów zawsze uzależniona jest od fazy sprzedaży inwestycji i rozpatrywana na etapie indywidualnych negocjacji z poszczególnymi klientami. Ponadto, w ramach specjalnej promocji świątecznej, na wybrane mieszkania w Stacji Kazimierz przygotowaliśmy rabaty w wysokości sięgającej nawet 35 tys. zł.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Aby zwiększyć zainteresowanie inwestycją Apartamenty Krasińskiego II zlokalizowaną na warszawskim Żoliborzu zaplanowaliśmy specjalną promocję zimową. Klienci, którzy zdecydują się na zakup cztero lub pięciopokojowego mieszkania pod koniec grudnia lub styczniu otrzymają w cenie lokalu rodzinne miejsce postojowe.


Ewelina Krosta, reprezentująca WAN S.A.


Jak co roku wprowadziliśmy promocje świąteczne w naszych projektach. Ostatnie mieszkania w inwestycjach sprzedajemy z ogromnymi rabatami, dochodzącymi nawet do 25 zniżki. Oferujemy również mieszkania kwalifikujące się do programu Mieszkanie dla młodych.


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji:


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


 


Kupujemy więcej mieszkań, zaciągamy mniej kredytów 2016-12-16

Rynek nieruchomości przyciąga coraz więcej inwestorów, którzy kupują mieszkania na wynajem, płacąc za nie gotówką    


 


 


Chętnych na nowe mieszkania nie brakuje, ale zmniejsza się liczba osób zaciągających na ich zakup zobowiązania kredytowe. W trzecim kwartale tego roku Związek Banków Polskich odnotował największy spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych od pięciu lat. Wolumen zawartych umów skurczył się o ponad 13 proc. w porównaniu z drugim kwartałem br. i o niemal 9 proc. licząc rok do roku.


 


Po nowym roku akcja kredytowa może wyhamować jeszcze bardziej, bo minimalny wkład własny do zaciąganego kredytu wzrośnie do 20 proc. Szansę na zwiększenie sprzedaży hipotek da z kolei wznowienie przyjmowania wniosków o kredyty z dopłatą w programie MdM.  


 


Ogólne oprocentowanie kredytów utrzymuje się na optymalnym poziomie dzięki niskim stopom procentowym. Osoby pożyczające na mieszkania muszą liczyć się jednak z wyższymi marżami narzucanymi przez banki, które wzrosły m.in. ze względu na podatek bankowy. Średnia marża dla kredytu w wysokości 300 tys. zł udzielonego na 25 lat z 25 proc. wkładem własnym kształtuje się na poziomie 2,10 proc.


 


Rekordowe zakupy za gotówkę


Grupa osób zaciągających kredyty hipoteczne kurczy się, a zwiększa liczba nabywców finansujących zakup mieszkań ze środków własnych. Dane NBP mówią o 3,4 mld zł wydanych gotówką na zakup nowych mieszkań w  siedmiu największych miastach w drugim kwartale tego roku i 3,6 mld zł przeznaczonych na ten cel w pierwszym kwartale br. Za rekordowymi wydatkami gotówkowymi kryją się inwestorzy, którzy kupują lokale z przeznaczeniem na wynajem.  


 


W tym roku mieszkania sprzedają się jak nigdy dotąd. Najprawdopodobniej kolejny raz pobity zostanie rekord sprzedażowy na rynku deweloperskim. Niektóre firmy giełdowe raportują nawet lepsze wyniki niż w okresie boomu w 2004-2009 roku. W ciągu trzech pierwszych kwartałów niektórzy deweloperzy budujący w największych miastach znaleźli nabywców na więcej mieszkań niż w całym ubiegłym roku. Widząc tak duży popyt firmy błyskawicznie wprowadzają na rynek kolejne projekty. Raporty mówią o największej oddanej w tym roku liczbie mieszkań od 2009 roku. Ilość uzyskiwanych pozwoleń na budowę też robi wrażenie.   


 


Coraz większa grupa inwestorów


Jednym z powodów szybkiego tempa rozwoju rynku mieszkaniowego jest regularnie rosnące zainteresowanie zakupem nieruchomości z przeznaczeniem do wynajmu. To właśnie popyt inwestycyjny jest głównym motorem nakręcającym sprzedaż oraz zakupy gotówkowe.  


Trend ten powoduje, że na rynek wchodzi więcej inwestycji w wyższym standardzie, zlokalizowanych w atrakcyjnych komunikacyjnie miejscach, które deweloperzy przygotowują przede wszystkim z myślą o klientach inwestycyjnych.


– Wiele osób traktuje zakup mieszkania jako dobrą lokatę kapitału, konkurencyjną alternatywę dla lokat, funduszy inwestycyjnych i gry giełdowej. Inwestują w mieszkania spore środki. Niektórzy robią zakupy pakietowe – przyznaje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.  – W obu projektach, które realizujemy na warszawskim Muranowie przygotowaliśmy ofertę skierowaną do tej grupy klientów. Zarówno w inwestycji Dzielna 64, w której mamy mieszkania w wyższym standardzie, jak i Studio Centrum, gdzie do nabycia są micro-apartamenty o średniej wielkości 25 mkw., największą grupę kupujących stanowią inwestorzy – informuje Tomasz Sadłocha.     


Dodaje, że tylko część klientów posiłkuje się kredytami, które rzadko zaciągane są na pełną wartość kupowanych nieruchomości. – Miniapartamenty, które budujemy  przy Pawiej klienci kupują zwykle na firmy, bo dzięki temu mogą odliczyć podatek VAT od zakupu i zakwalifikować do kosztów również wykończenie lokalu – informuje Tomasz Sadłocha.   


Mieszkania projektowane pod inwestycje


 


Warszawa jest dla inwestorów najbardziej perspektywiczną lokalizacją. Osoby kupujące mieszkania w celach inwestycyjnych stawiają głównie na projekty, które zapewniają najlepszą lokalizację i wysoki standard. Taki wybór daje gwarancję szybkiego znalezienia najemców, eliminuje przestoje w wynajmie i zapewnia wysoki zysk z inwestycji. W dobrej klasy projektach położonych w centrach miast odsetek osób kupujących za gotówkę sięga 60-70 proc.


 


Deweloperzy przyznają, że w inwestycjach usytuowanych w bardzo wygodnych komunikacyjnie miejscach, w których oferowane są mieszkania o małych powierzchniach nawet 80 proc. mieszkań kupowanych jest inwestycyjnie. Dotyczy to głównie budynków położonych blisko ważnych ośrodków akademickich i biurowych. Powodzeniem inwestorów cieszą się, nie tylko lokale o wyższym standardzie, ale także  luksusowe apartamenty i penthousy, które często dają zarobić jeszcze więcej.


 


 


Autor: Ochnik Development


Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/


Czy padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań 2016-12-15

Czy z wyliczeń deweloperów wynika, że w tym roku pobity zostanie zeszłoroczny rekord sprzedaży mieszkań? O ile lepsze będą wyniki od ubiegłorocznych? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Grupa Murapol zakłada sprzedaż 3 tys. mieszkań w bieżącym roku, co oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu do minionego roku, kiedy zakontraktowaliśmy 2,4 tys. lokali mieszkalnych. Prognozowany na ten rok plan sprzedażowy jest rekordowy, nie tylko dla Grupy Murapol, ale również w skali całej branży deweloperskiej w Polsce, ponieważ dotychczas żadna firma nie osiągnęła sprzedaży rocznej na takim poziomie.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Rok 2015 spółka zamknęła wynikiem 2072 sprzedanych lokali, w tym roku również planujemy sprzedaż około 2000 mieszkań, co zapewni nam miejsce wśród największych spółek deweloperskich w Polsce.


Osiągnięcie tego wyniku jest możliwe dzięki sukcesywnie powiększanemu bankowi ziemi oraz uzupełnianiu  oferty o nowe inwestycje. Tylko w tym roku do sprzedaży wprowadziliśmy około 2500 mieszkań w 11 różnych lokalizacjach. Co istotne, znacznie poszerzyliśmy ofertę na rynku warszawskim i trójmiejskim. Prężnie działamy obecnie w czterech miastach Polski.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


2016 rok to dobry dla branży rok, w którym niewątpliwie sprzyjały nam warunki ekonomiczne. Pomimo kilku zmian, które potencjalnie mogą zmienić obraz rynku mieszkaniowego, nadal przeważały pozytywne sygnały płynące m.in. z rynku pracy i rynku finansowego. Polnord dołożył starań, by wykorzystać ten okres jak najlepiej, przeprowadzając jednocześnie konieczne w grupie zmiany. Po trzech kwartałach br. odnotowaliśmy wzrost zysku operacyjnego i netto, a marża brutto ze sprzedaży zwiększyła się do 29 proc. z ok. 20 proc. rok wcześniej. Widzimy dobre tempo sprzedaży, szczególnie biorąc pod uwagę ograniczony rozmiar oferty w trzecim kwartale, który zmotywował nas do koncentracji na rozszerzaniu oferty o nowe inwestycje. Po tym, jak na przełomie czerwca i lipca br. rozpoczęliśmy sprzedaż łącznie 260 mieszkań w osiedlach Neptun II w Ząbkach, Tęczowy Las II w Olsztynie oraz Chabrowe Wzgórze w Kowalach na granicy Gdańska, we wrześniu oferta powiększyła się o kolejne 99 lokali w nowym budynku w Brzozowym Zakątku w Warszawie, a w październiku o 173 mieszkania w III etapie Stacji Kazimierz oraz 107 w Rezydencji Brzozowy Zakątek.


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl


Wiemy już, że ten rok będzie dla nas rekordowy pod względem sprzedanych mieszkań. Tegoroczny wynik jest o około 15 procent lepszy niż rezultat uzyskany w 2015 roku. Od początku roku sprzedaliśmy 612 mieszkania (według danych z początku grudnia), a w ubiegłym roku nabywców znalazły 534 mieszkania.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Istnieje duża szansa, że w tym roku Home Invest pobije ubiegłoroczny rekord sprzedaży mieszkań. Wynik będzie porównywalny do tego w roku minionym, ale liczymy że uda się nam sprzedać więcej lokali. Do połowy grudnia br. sprzedaliśmy 200 mieszkań, a w 2015 roku do nabywców trafiło 208 lokali.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.   


Spółka J.W. Construction zamknęła rok 2015 wynikiem 1569 sprzedanych mieszkań. W tym roku naszym zamierzeniem było utrzymanie sprzedaży na podobnym poziomie i wszystko wskazuje na to, że plan zostanie dotrzymany.


Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży Bouygues Immobilier Polska


 


To był absolutnie rekordowy rok. W 2016 roku sprzedaliśmy 1100 mieszkań, czyli o około 30 proc. więcej niż rok wcześniej. To wynik skumulowany dla Warszawy, Wrocławia i Poznania. Warto zauważyć, że był to rekordowy czas również dla całego kraju. Analizując wyniki na największych rynkach – warszawskim, krakowskim, wrocławski, poznańskim, trójmiejskim katowickim, łódzkim – sprzedaż powinna wynieść łącznie przynajmniej 58 tys. lokali. W rekordowym 2006 roku sprzedało się 57,9 tys. mieszkań.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


Rok 2016 jest dla nas bardzo udany, osiągnęliśmy najlepszy wynik sprzedaży w naszej historii i już w sierpniu pobiliśmy rekord z poprzedniego roku, kiedy sprzedaliśmy 611 mieszkań. W listopadzie przekroczyliśmy też pierwotny cel na ten rok, który zakładał sprzedaż 800 mieszkań i zgodnie z zapowiedziami do końca grudnia planujemy przekroczenie tego poziomu o około 100 mieszkań. Jeśli chodzi o przekazania to podpisaliśmy 490 aktów notarialnych i oczekujemy, że do nabywców trafi w tym roku ponad 800 mieszkań.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Patrząc na nasze wyniki w kontekście całego roku, własny rekord sprzedaży udało nam się pobić już po trzecim kwartale. Aktualnie staramy się jeszcze poprawić ten wynik. Biorąc pod uwagę sprzedaż grudniową, myślę że ostatecznie zatrzymamy się nieco poniżej granicy 500 mieszkań sprzedanych w ciągu dwunastu miesięcy br.  


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


2015 rok zamknęliśmy sprzedażą 305 mieszkań. W tym roku sprzedamy o 50 proc. mieszkań więcej.


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


Uwzględniając szacunkowe dane za grudzień, rok 2016 zakończymy wynikiem ponad 250 sprzedanych mieszkań. To łączne dane dla czterech inwestycji: Aura Park Wilanów, Aura Sky Gocław, Aura Garden Białołęka i Aura Gdańsk na gdańskiej Wyspie Spichrzów.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Rekord sprzedaży miesięcznej pobiliśmy w tym roku z dwóch inwestycjach. Zarówno z przypadku inwestycji Hubertus zlokalizowanej w Warszawie przy Obrzeżnej, jak i gdańskiego Wolnego Miasta rok 2016 zamkniemy rekordową sprzedażą roczną. Dla inwestycji w Gdańsku będzie to wynik przekraczający dwukrotnie ubiegłoroczny rezultat sprzedaży.


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


W warszawskich inwestycjach Stacja Kazimierz i Miasto Wola odnotujemy w tym roku rekordowe wyniki sprzedaży. W ubiegłym roku sprzedaliśmy łącznie 335 mieszkań. W roku bieżącym (według stanu na koniec listopada) w naszych projektach nabywców znalazło 376 mieszkań. Prognozujemy, że w ostatnich dniach roku jeszcze kilkanaście lokali zostanie sprzedanych. Warto pamiętać, że liczba sprzedanych mieszkań bezpośrednio uzależniona jest od dostępnej w danym okresie oferty. Najważniejszym wskaźnikiem, potwierdzającym popularność projektu jest zakończenie sprzedaży mieszkań w momencie oddania inwestycji.


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development


Tegoroczne wyniki sprzedaży są zgodne z naszymi oczekiwaniami. We Wrocławiu kupujących przyciąga inwestycja niepowtarzalna w skali kraju – Nowa Papiernia Ultra Nova z wykończonymi soft loftami i apartamentami. W Warszawie trwa sprzedaż mieszkań w osiedlu Alpha Park, a w Poznaniu w projekcie Red Park.


Katarzyna Ziomek, reprezentująca Invest House S.A.


Invest House specjalizuje się w budowie domów. Sprzedaż utrzymuje się na stałym poziomie, około 20 domków rocznie.


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji:


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


 


Co może przerwać dobrą passę rynku biurowego 2016-12-15

Co zdaniem deweloperów może zahamować rozwój rynku biurowego w Polsce? Jakie czynniki mogą wpłynąć na obniżenie popytu na biura i spadek stawek czynszowych na poszczególnych rynkach w kraju? Jakie zagrożenia widzą inwestorzy? Wyniki sondy prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.  


 


Jacek Wachowicz, dyrektor ds. sprzedaży i najmu w GTC


Pojawiające się coraz częściej przebąkiwania z ośrodków rządowych o rzekomej eksploatacji siły roboczej w Polsce, dzięki jej niskim kosztom oraz chęć przeorientowania rozwoju gospodarki z naciskiem na sferę produkcyjną mogą któregoś dnia doprowadzić także do chęci wprowadzenia regulacji, które uderzą w sferę usług procesów biznesowych. Obym się mylił, ale flirty rządu z podatkiem handlowym, zakazem handlu w niedziele, podwyższeniem opodatkowania mogą sugerować, że obecny rząd jest niezmiernie konsekwentny w próbach realizacji swoich zapowiedzi, często bez zastanowienia, czy zwracania uwagi na niepożądane skutki uboczne takich posunięć.  


Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland


Przyglądamy się rynkowi nieruchomości, zarówno pod względem aktywności konkurencji, jak i sytuacji makroekonomicznej w naszym kraju i w Europie. W naszej ocenie obecnie kondycja tego rynku jest w Polsce dobra i stabilna, a zmieniający się stosunek popytu do podaży to sytuacja naturalna, z którą wielokrotnie mieliśmy do czynienia. Oczywiście przyglądamy się gospodarce w skali makro, bo ona w długim okresie przełoży się na zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Pewnym sygnałem ostrzegawczym jest spadek PKB w trzecim kwartale tego roku. Jeśli przerodzi się to w długofalowy trend to na pewno przełoży się na kondycję rynku nieruchomości.


Nasza przewaga konkurencyjna wynika m.in. z doświadczenia i innowacyjnego podejścia do inwestycji. Wiemy, jak planować i dostosowywać ofertę, by była ona konkurencyjna na rynku i dopasowana do jego aktualnych potrzeb i trendów. Co więcej, działamy długofalowo i sami dbamy o rozwój rynku, wyznaczając kierunki jego rozwoju. Stąd na przykład nasza inicjatywa rewitalizacji warszawskiej Woli i wykreowania nowej dzielnicy biznesowej w okolicach Ronda Daszyńskiego, a teraz Nowej Towarowej. Ta sama idea przyświecała naszemu zaangażowaniu w innowacyjny projekt The Hearth Warsaw, który realizujemy wspólnie z firmą D-RAFT i MasterCard. To akcelerator dla firm, start-up'ów i scale-up'ów, które mają pomysł na siebie i które wraz z rozwojem swojej działalności automatycznie staną się nowymi potencjalnymi najemcami, którzy będą poszukiwać powierzchni biurowej i tym samym generować na nią popyt.


Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp


Wyraźne osłabienie popytu na powierzchnię biurową może nastąpić w momencie wyczerpania się zasobów ludzkich na rynku pracy i/lub rewolucji w podejściu do środowiska pracy, choć w tym przypadku jesteśmy optymistami i uważamy, że bez względu na postęp technologiczny człowiek zawsze będzie potrzebował oddzielnego miejsca do pracy oraz życia prywatnego. Oczywiście wszelkie czynniki gospodarczo-polityczne również pośrednio mogą wpłynąć negatywnie na rynek powierzchni biurowej i spowodować np. ograniczenie rozwoju firm funkcjonujących na rynku, czy przeniesienie przez korporacje stanowisk pracy w inną część globu.


Rynki najbardziej narażone na potencjalną zmienność, to te które opierają się o zbliżoną strukturę najemców. Wrocław, Warszawa, czy Katowice na szczęście mają dość silnie zdywersyfikowaną bazę firm wynajmujących biura, co znacząco wpływa na niższe ryzyko gwałtownego wzrostu pustostanów w momencie wycofania się jednego, czy nawet kilku graczy z lokalnego rynku najmu. Obecnie oceniamy, że sytuacja jest stabilna i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość nawet w dłuższej perspektywie. Szacujemy, że duży  potencjał popytowy jest w firmach, które będą chciały zmieniać swoje siedziby ze starszych budynków na te oferujące dużo wyższy standard.


Tomasz Tondera, Senior Partner Griffin Real Estate


Nasze analizy wskazują że popyt na nowoczesną powierzchnię biurową będzie się utrzymywał na stabilnym poziomie. Wynika to z kilku względów. Dynamicznie rozwijają się rynki w miastach regionalnych. Polska gospodarka, choć nieco wolniej, ale nadal się rozwija - tym samym rosną polskie firmy, które szukają przestrzeni w nowoczesnych obiektach biurowych. Bardzo dynamicznie rozwija się rynek usług wspólnych dla biznesu. Firmy tego sektora są coraz większym najemcą przestrzeni biurowych. Innymi słowy, jeżeli w trudno przewidywalnym świecie polityki nie nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, które mogłyby wpłynąć negatywnie na gospodarkę kraju i nastroje konsumentów, to nie spodziewamy się drastycznego spadku zainteresowania nowoczesną przestrzenią biurową.


Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.


Z uwagi na fakt, iż jednym z głównych atutów inwestycji Grupy Kapitałowej PHN jest ich lokalizacja – w ścisłych centrach lub świetnie skomunikowanych obszarach, ryzyko nagłego spadku zainteresowania potencjalnych najemców jest mało prawdopodobne. Obniżka efektywnych stawek czynszowych jest z reguły powodowana wzrostem poziomu konkurencji na rynku, brakiem dopasowania do potrzeb klientów, czy spadkiem atrakcyjności nieruchomości spowodowanym np. powstaniem nowej, uciążliwej infrastruktury miejskiej. Dodatkowo spadek zainteresowania wynajmem powierzchni biurowych może być powodowany przez różnego rodzaju trendy, takie jak coraz bardziej popularny home office lub powstawanie coraz liczniejszych stref ekonomicznych, parków technologicznych wspieranych przez państwo lub samorządy. Najbardziej narażone na tego typu uwarunkowania są rynki, gdzie panuje ogromna konkurencja.


Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland


Skanska prowadzi inwestycje w miastach o wysokim popycie, które charakteryzują się bardzo dynamicznym rozwojem i prześcigają się w zachętach dla inwestorów. Zagrożeniem dla ewentualnego poziomu aktywności najemców może być prognozowany przez niektórych niedobór rąk do pracy w topowych lokalizacjach poza Warszawą – np. we Wrocławiu. To miasto jednak, mimo niskiego poziomu bezrobocia, wg danych JLL po trzecim kwartale odnotowało bardzo dużą aktywność najemców na tle innych miast regionalnych. Nie bez przyczyny – Wrocław wie jak dobrze pozycjonować swoją markę. To pierwsze miasto w Polsce, które testuje Smart Citizen, stację badawczą mierzącą natężenie hałasu i szkodliwych substancji w powietrzu. To też jedyne miasto regionalne poza Warszawą, które znalazło się w rankingu FDI Eastern European Cities of the Future 2016/2017. Łódź z kolei stawia nowe inwestycje, miasto właśnie ukończyło budowę najnowocześniejszego, multimodalnego dworca, który w nieco ponad godzinę połączy miasto ze stolicą. Dzięki takim inwestycjom w regionach nie widać odpływu najemców, a dalszą presję na stawki czynszów efektywnych obserwujemy raczej w Warszawie. To tam deweloperzy w wyścigu po najemcę muszą przygotować duży pakiet „dodatków” do powierzchni biurowej w postaci np. czasowych zwolnień z czynszów. To jednak z kolei sprawia, że Warszawa zbliża się poziomem do wyższych stawek czynszowych w innych polskich miastach, a więc staje się konkurencyjna również pod względem ekonomicznym. Nie da się jednak ukryć, że wysoka aktywność deweloperów w niedalekiej perspektywie sprawi, że portfele najemców odczują sporą ulgę w wydatkach na biura.


Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpex


Rynek biurowy w Polsce rozwija się w tym roku rekordowo. Nigdy wcześniej w jednym półroczu, jak miało to miejsce w pierwszej połowie 2016 roku., nie oddano do użytku tak dużej ilości nowej powierzchni biurowej. Co ciekawe, wraz ze wzrostem podaży w tym okresie odnotowano również wzrost popytu, a poziom absorpcji utrzymał się na wysokim poziomie. Z tego względu nie przewidujemy wyraźnego spadku zainteresowania powierzchniami biurowymi w Polsce. W Krakowie i Łodzi, miastach w których Warimpex aktualnie realizuje biurowce, współczynnik pustostanów jest jednym z najniższych w kraju (odpowiednio 6 proc. i 9,7 proc. w I połowie 2016 r.). Wraz ze wzrostem konkurencyjności, rosną wymagania najemców w stosunku do standardu i położenia budynku. W Łodzi biurowce klasy A, takie jak nasza inwestycja Ogrodowa Office, którą planujemy oddać do użytku w pierwszych miesiącach 2018 r. – zlokalizowana w centrum i o bardzo wysokim standardzie, mają odsetek pustostanów na poziomie 5 proc. w stosunku do 11-12 proc. w przypadku obiektów klasy B i niżej. Sytuacja na rynku może zmienić się wraz z nasyceniem dostępnymi powierzchniami, co w efekcie doprowadzi do spadku stawek czynszowych i pozwoli najemcom negocjować lepsze warunki. Obecnie silny popyt obserwowany jest także na rynkach regionalnych, a Kraków, gdzie w planach mamy dwie inwestycje Chopin Office oraz Mogilska Office, notuje największy wzrost zajętej powierzchni poza Warszawą. Analizując bieżącą sytuację na polskim rynku biurowym, w najbliższym czasie w lokalizacjach, gdzie realizujemy inwestycje nie przewidujemy spadku zainteresowania ze strony najemców.


Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Grupy Kapitałowej Euro Styl


Żeby popyt na powierzchnię biurową mógł się utrzymywać na obecnym poziomie powinniśmy zachęcać nowych inwestorów do rozpoczęcia działalności w Polsce. Oczywiście tak się dzieje, pojawiają się zupełnie nowe podmioty, natomiast znaczna część transakcji najmu to relokacje. Można więc przypuszczać, że przy rosnącej podaży – na każdym z lokalnych rynków biurowych, także w Trójmieście, efektywne stawki mogą zmaleć. Zapewne narażone są na to najbardziej te miasta, w których podaż zwiększa się najszybciej. Sądzę też, że inwestorzy coraz przychylniej zaczynają spoglądać na mniejsze ośrodki, dlatego coraz bardziej rozważamy prowadzenie działalności w mniejszych miastach akademickich w naszym regionie, takich jak Olsztyn, Bydgoszcz, czy Toruń. Miasta te charakteryzują się znakomitą dostępnością wykwalifikowanej kadry i dobrą jakością życia, jeśli tylko pojawi się w nich odpowiedniej jakości powierzchnia biurowa, staną się atrakcyjnym kierunkiem dla inwestorów. Właśnie dlatego postanowiliśmy w Olsztynie zrealizować Centaurusa – wielofunkcyjny obiekt, w którym znajdzie się m.in. 8500 mkw. (GLA) najwyższej jakości powierzchni biurowej.


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Z racji liczby realizowanych nowoczesnych projektów biurowych, największa konkurencja panuje w Warszawie – zatem to właśnie w stolicy możemy spodziewać się wzmożonej rywalizacji pomiędzy deweloperami, skutkującej również obniżkami stawek czynszowych. Analitycy rynkowi przewidują, że jeśli zostanie utrzymane obecne tempo wprowadzania nowych projektów, to w perspektywie kilkunastu miesięcy dojdzie do nasycenia rynku, które automatycznie zmusi inwestorów do zmian i dużo większej elastyczności w kwestii stawek czynszowych. Niezwykle istotnym elementem w kontekście popularności danej lokalizacji biurowej jest jej skomunikowanie – dogodny dostęp do różnorodnych środków transportów. Właśnie między innymi ten czynnik decyduje o popularności warszawskiej Woli, która zyskuje swoich zwolenników wśród firm, zwłaszcza kosztem Mokotowa i Służewca. W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się utrzymania tego trendu i dalszego odpływu najemców z tych rejonów Warszawy.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Obecnie sytuacja jest stabilna i nie zakładamy, żeby miało się coś zmienić. Rynek nieruchomości komercyjnych jest w Polsce dojrzały i wciąż się rozwija, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W przypadku Wrocławia dobra sytuacja na lokalnym rynku pracy, dostęp do kultury i usług oraz wysoka jakość życia przyciąga wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy chętnie podejmują pracę w dużych firmach lokalizujących swoją działalność w Centrach Biznesu.


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


 


Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl


 


 


 


 


 


Inwestowanie w mieszkania z dobrym adresem 2016-12-12

Mieszkania z wyższej półki przynoszą większy zysk z najmu niż standardowe lokale


 


Przybywa osób inwestujących kapitał na rynku nieruchomości, które kupują mieszkania z myślą o wynajmie. Potwierdzają to dane NBP, które mówią o rekordowych zakupach mieszkań za gotówkę. To efekt masowego lokowania oszczędności w nieruchomości. Zdecydowana większość osób kupujących mieszkania inwestycyjnie wybiera lokale z segmentu popularnego o małym metrażu. Ale są także i tacy inwestorzy, którzy angażują większe środki w zakup wysokiej klasy nieruchomości zlokalizowanych w najciekawszych punktach miast.    


 


Zakup ekskluzywnego mieszkania wymaga większego nakładu finansowego, ale i zysk z najmu jest często wyższy niż w przypadku standardowego lokalu. Inwestycja w dobrej klasy nieruchomość w centrum miasta może przynieść nawet 8-9 proc. w skali roku. Ponadto, mieszkania w ekskluzywnych miejscach z czasem mogą tylko zyskać na wartości, a tym samym dać jeszcze lepszą stopę zwrotu z inwestycji. 


 


Im droższe, tym częściej kupowane bez kredytu


 


Projekty z wyższej półki wciąż stanowią niewielką część propozycji deweloperów. Obejmują zaledwie kilka procent oferty rynkowej. Inwestycji realizowanych w segmencie premium powoli jednak przybywa. Regularnie też zwiększa się grupa osób, które mogą sobie na nie pozwolić. Nabywcy wysokiej klasy mieszkań raczej nie zaciągają na ich zakup kredytów. Potwierdza to przykład warszawskiej wieży Cosmopolitan, jednego z najdroższych budynków apartamentowych w kraju, w którym tylko 20 proc. zakupionych mieszkań obciążonych zostało hipoteką.  


 


Ceny mieszkań w inwestycjach w wyższym standardzie , które przeważnie lokowane są w najlepszych miejscach, w centralnych rejonach miast determinuje wartość gruntu. Stawki za metr są wyższe od średniej ceny w mieście i charakteryzuje je spora rozpiętość. W centrum Warszawy ceny mieszkań zaczynają się od 9,5 tys. zł/mkw. i sięgają nawet 40 tys. zł/mkw. w najbardziej prestiżowych projektach.


 


Jeśli mowa o warszawskich apartamentach, średnie stawki za metr kwadratowy tego typu nieruchomości kształtują się na poziomie 17-20 tys. zł. W Krakowie i we Wrocławiu trzeba za nie zapłacić ok. 14-15 tys. zł, a w Trójmieście 13- 14 tys. zł/mkw. W stolicy Dolnego Śląska i Małopolski do zakupu atrakcyjnych, centralnie położonych mieszkań można się przymierzać mając do wydania około 8 tys. zł/mkw.  


 


Najlepsze mieszkania pod wynajem kupują fundusze inwestycyjne


 


Warszawski rynek oferuje największą gamę dobrej klasy nieruchomości w Polsce, od mieszkań w podwyższonym standardzie po luksusowe penthousy za kilka milionów złotych. Te ostatnie adresowane są do wąskiego grona zamożnych klientów i także stanowią świetny produkt inwestycyjny. Potwierdza to niedawny zakup niespełna jednej czwartej apartamentów znajdujących się w luksusowej wieży mieszkalnej przy Złotej 44 w Warszawie przez fundusz inwestycyjny, planujący oddać je pod wynajem długoterminowy. Z takim samym zamiarem został zakupiony również cały budynek z mieszkaniami w wyższym standardzie, który firma Matexi będzie dopiero budować przy ulicy Pereca.   


 


O popularności zakupów inwestycyjnych w projektach dobrej klasy świadczy także powodzenie, jakim cieszą się apartamenty w Mennicy Residence. W ciągu czterech miesięcy od wprowadzenia na rynek inwestycji zlokalizowanej w okolicy ronda Daszyńskiego sprzedało się prawie połowę mieszkań, których ceny zaczynają się od 12 tys. zł/mkw.


 


Dobry adres się obroni i przyniesie zysk


Grupa amatorów centralnie zlokalizowanych mieszkań w projektach wyróżniających się architekturą i standardem systematycznie rośnie. Coraz więcej osób chce kupować mieszkania z dobrym adresem. W Warszawie takie nieruchomości poszukiwane są w Śródmieściu, na Powiślu, Starym Żoliborzu, Górnym Mokotowie, czy Saskiej Kępie.


- Lokalizacje w centrach miast są chętnie wybierane przez deweloperów, bo wciąż wiele osób jest zainteresowanych zakupem śródmiejskich mieszkań, zarówno na potrzeby własne, jak i inwestycyjnie. Trudno jednak o grunt inwestycyjny w takich rejonach - przyznaje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.  


Zauważa, że popyt ze strony kupujących celach inwestycyjnych mieszkania w inwestycji Dzielna 64, którą realizuje firma na Muranowie stymuluje miedzy innymi duża liczba miejsc pracy w centrum Warszawy oraz aktywność turystyczna na tym obszarze, a to dobrze rokuje w kontekście wynajmu krótko i długoterminowego. - Klienci biorą też pod uwagę perspektywy rozwoju tego terenu, związane z zabudową okolic ronda Daszyńskiego reprezentacyjnymi obiektami komercyjnymi. Wiedzą, że jeśli dany obszar się rozwija nieruchomości znajdujące się w jego obrębie w dłuższej perspektywie zyskają na wartości - wyjaśnia Tomasz Sadłocha.


Z myślą o inwestorach deweloper zainicjował także przy Pawiej budowę inwestycji Studio Centrum z micro-apartamentami o średniej powierzchni 25 mkw. Oferta w tym projekcie szczególnie adresowana jest do firm z uwagi na korzystna możliwość kwalifikacji kosztów związanych z podatkiem VAT przy zakupie i wykończeniu lokalu.


 


Apartamenty w wieżach i penthousy przy parku


 


Wśród najbardziej lukratywnych warszawskich adresów w kwotach mieszczących się w najwyższym przedziale cenowym wymienia się Rezydencje Opera i Opera II przy Niecałej, Apartamenty Park Lane przy Podchorążych, czy Platinum Residence przy Grzybowskiej.


Projekty oferujące apartamenty powstają teraz m.in. na Powiślu. W budowie jest obecnie np. inwestycja Solec Residence Kryształ Powiśla, a w przygotowaniu projekt, w ramach którego powstanie apartamentowiec w miejscu obecnie istniejącego budynku przy ulicy Szarej 10a. Znajdzie się w nim 30 najwyższej klasy lokali, z których penthous usytuowany na ostatnim piętrze ma osiągnąć cenę rekordową w skali kraju, jak zapowiada inwestor. W sąsiedztwie wież Platinum Towers i hotelu Hilton planowany jest też 44 piętrowy, wysokiej klasy budynek Atlas Estates Tower.  


 


Apartartamenty w najwyższym standardzie, jak i cenach znajdziemy także w Trójmieście. Najwyższe stawki obowiązują w gdyńskim apartamentowcu Sea Towers, gdzie ceny ofertowe dochodzą do 50 tys. zł/mkw. Za dobry adres w Trójmieście trzeba zapłacić minimum 10 tys. zł. Nie dotyczy to dolnego Sopotu, gdzie ceny penthousów sięgają 40 tys. zł za mkw.


 


Nowych inwestycji oferujących mieszkania z wyższej półki przybywa na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Deweloperzy nie czekają tam na klientów. Najciekawsze oferty kupowane są inwestycyjnie, a najlepsze lokale rezerwowane i kupowane zanim kolejne budynki wejdą oficjalnie do oferty rynkowej.


 


Widok na morze kosztuje


 


Najwięcej luksusowych mieszkań w Trójmieście jest w dolnym Sopocie, gdyńskim Jelitkowie i Śródmieściu, w tym na Wyspie Spichrzów. Trójmiejskie ceny za nieruchomości z dobrym adresem przekraczają 20 tys. zł za mkw. Wzięcie mają m.in. lokale w gdańskich inwestycjach Quattro Towers, Browar Gdański i Garnizon, a w Gdyni w projektach zlokalizowanych w Orłowie.


 


We Wrocławiu topowych ofert mieszkaniowych nie ma szczególnie wiele. Reprezentatywna jest grupa projektów zlokalizowanych w centrum oferujących lokale o podwyższonym standardzie. Najbardziej prestiżowymi budynkami we Wrocławiu są Ovo Wrocław i Sky Tower. To obiekty wielofunkcyjne, w których znajdują się także apartamenty i penthousy. Ich ceny przekraczają 20 tys. zł/mkw., a zaczynają się od 12 tys. zł. Ale już na przykład we wrocławskim projekcie w wyższym standardzie Angel River mieszkanie można kupić w cenie od ok. 7 tys. zł za mkw.


 


Najdroższe z widokiem na Wawel


 


W Krakowie mieszkania z wyższej półki kosztują ok. 10-20 tys. zł za mkw. Oferty w dobrej lokalizacji i standardzie w stolicy Małopolski kupuje wielu inwestorów, którzy robią także zakupy pakietowe. Największy wybór mieszkań wysokiej klasy jest w krakowskich Dębnikach,  w pobliżu Bulwarów Wiślanych, na Salwatorze, na Woli Justowskiej. Atrakcyjne mieszkania są do kupienia w takich inwestycjach jak: Residence, Park Avenue Apartments, Bulvar Tyniecka, Rezydencja Rycerska, Kościuszki Apartments, Hortus Apartments, a także w projektach zlokalizowanych w okolicach krakowskich Błoni i w centrum jak: Błonia Park, Garden Lane, Park Club, Angel Wawel, Kossak Residence i plac Na Groblach 19. Apartament z widokiem na Wawel kosztuje kilka milionów złotych.


 


 


Autor: Ochnik Development


 


Ile kosztuje wykończenie mieszkania u dewelopera 2016-12-12

Czy kupujący mieszkania w decydują się także na wykończenie lokalu przez dewelopera? Czy pakietami wykończeniowymi interesują się nabywcy nieruchomości na wynajem? Ile kosztuje wykończenie? W których inwestycjach jest oferowane? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Widzimy wzrost zainteresowania klientów usługą wykończenia mieszkania pod klucz, zwłaszcza w przypadku klientów kupujących na cele inwestycyjne. Chcąc sprostać tym oczekiwaniom nawiązaliśmy współpracę z podmiotem, który profesjonalnie projektuje i robi wykończenie mieszkań. Dla wielu osób to duże ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Wykończenie mieszkań pod klucz jest szczególnie istotne dla kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Pozwala na oszczędność czasu oraz zmniejsza zaangażowanie w proces przygotowania mieszkania pod wynajem. Stąd też coraz większe zainteresowanie tego rodzaju usługami. Oferujemy klientom kilka typów pakietów wykończeniowych. Szczególnie popularny jest pakiet „Srebrny” w cenie od 460 netto zł za mkw., obejmujący zakresem zarówno przygotowanie indywidualnego projektu, jak i bogaty wybór materiałów wykończeniowych. W ofercie znajduje się także pakiety: „Złoty” w cenie od 550 zł netto za mkw. i „Platinium” w kwocie od 820 zł netto za mkw., które oferują jeszcze szerszy wybór wysokiej jakości materiałów wykończeniowych.


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Oferta handlowa Grupy Murapol obejmuje także usługę wykończenia mieszkania pod klucz. Wyjściowe ceny pakietów uzależnione są od metraży mieszkań i zaczynają się od 450 zł za mkw. Nasza oferta różni się od usług dostępnych u innych deweloperów tym, że w ramach pakietów podstawowych, poza standardowym wykończeniem, klient otrzymuje również meble kuchenne oraz pełne oświetlenie. Ponadto, w związku z tym że każdego klienta traktujemy indywidualnie, dajemy możliwość wyboru artykułów wykończeniowych spośród wszystkich dostępnych na rynku towarów, nie ograniczając się do kilku pozycji, jak to ma miejsce w innych firmach. Współpraca z wiodącymi dostawcami tego rodzaju towarów pozwala nam postawić do dyspozycji klientów nawet 60 tys. produktów wykończeniowych. Ponadto klienci mogą uzupełniać pakiety wyjściowe o dodatkowe usługi, takie jak pełne umeblowanie mieszkań, czy wyposażenie w sprzęt RTV AGD. W ten sposób klienci sami tworzą pakiety wykończeniowe zgodne z ich preferencjami oraz budżetami, jakimi dysponują na ten cel.


Krzysztof Foder, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska


Pakiety wykończeniowe to jeden z naszych kluczowych produktów. Ceny są zróżnicowane, ponieważ proponujemy trzy warianty, różniące się jakością zastosowanych materiałów i poziomem wykończenia. Oferta obejmuje m.in. podłogi, drzwi, glazurę i terakotę, ceramikę i armaturę, malowanie mieszkania. Jeśli chodzi o mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych, to nabywcy w zdecydowanej większości decydują się również na pakiety wykończeniowe.


Yael Rothschild, prezes zarządu Mill-Yon Gdańsk


Przyjęliśmy politykę nie wiązania się z jedną firmą wykończeniową. Wszystkim klientom zainteresowanym taką usługą przekazujemy kontakty do kilku, czy nawet kilkunastu sprawdzonych firm. Ich oferty są bardzo różne: od tanich rozwiązań typu „pakietowego”, chętnie zamawianych przez inwestorów kupujących na wynajem w cenie od 450 zł/mkw. do indywidualnych projektów. Współpracujemy zarówno z dużymi firmami, jak i z niezależnymi architektami. Warunkiem jest, aby dysponowali własną, sprawdzoną ekipą wykonawczą.


Ewa Skibińska, dyrektor marketingu Red Real Estate Development


Wykończenie mieszkania spotyka się rosnącym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych. Dużą popularnością inwestorów cieszą się nasze lofty, soft lofty i apartamenty we wrocławskim osiedlu Nowa Papiernia Ultra Nova. To mieszkania o wysokim standardzie, które dają większą stopę zwrotu niż mieszkania tradycyjne. Tutaj inwestorzy mogą liczyć na wykończenie apartamentu w cenie nieruchomości oraz bezpłatną pomoc personalnego stylisty wnętrz.   


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Obserwujemy wzrost zainteresowania zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych. Klientom, którzy swoje zaangażowanie w wykończenie lokalu chcą ograniczyć do niezbędnego minimum oferujemy   atrakcyjne  pakiety wykończeniowe. Dzięki temu można  skorzystać z pomocy doświadczonego architekta i zaaranżować mieszkanie już na etapie zakupu, a następnie odebrać klucze do gotowego do wynajęcia, wykończonego lokalu. Dodatkową zaletą oferty „Mieszkanie pod klucz” jest możliwość sfinansowania zakupu mieszkania i wykończenia jednym kredytem. Cena standardowego pakietu wykończeniowego to 495 zł za metr kwadratowy.


Marcin Mielcarz, wiceprezes zarządu Grupy Inwest


Wszystkie nasze inwestycje przyciągają indywidualnych inwestorów, którzy kupują mieszkania pod dalszy wynajem. To około 30 proc. naszych klientów. Duża część inwestorów korzysta z pakietów wykończeniowych mieszkań. Standardowe wykończenie kosztuje około 700 zł/mkw. W tej cenie jest położenie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, jak również zabudowa kuchni z wyposażeniem AGD oraz pełne wykończenie łazienki. Wersje rozszerzone wykończeń mieszkań to pakiety Premium i VIP, które charakteryzują się odmiennym doborem materiałów dekoracyjnych oraz szerszym zakresem wykończenia. Dla każdego klienta przygotowujemy indywidualną wycenę, uwzględniając wszystkie potrzeby i sugestie.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Coraz częściej klienci kupujący mieszkania w celach inwestycyjnych pytają o pakiety wykończeniowe, gdyż sami po prostu nie mają czasu, żeby zająć się tym kompleksowo. W ramach współpracy z profesjonalną firmą oferujemy trzy pakiety wykończeniowe: Standard, Premium, VIP. Ceny za wykończenie zaczynają się od 650 zł/mkw.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.   


Spośród aktualnej oferty J.W. Construction idealnym rozwiązaniem dla inwestorów są aparthotele Wola Invest. To specjalna propozycja, w ramach której klient otrzymuje wykończony i wyposażony apartament z usługą  pełnego zarządzania lokalem i serwisem hotelowym. W tej grupie klientów jest wiele osób kupujących po kilka takich apartamentów.  Część klientów mieszkaniowych również zakup mieszkania traktuje inwestycyjnie. Zdarza się tak np. w przypadku rodziców, którzy nabywają lokal z myślą o czasowym wynajmowaniu by w przyszłości przekazać mieszkania swoim dzieciom.


Michał Świderski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Marvipol Development   


Odpowiadając na potrzeby klientów Marvipol Development wraz z pracownią Galerie Venis przygotował pakiety wykończenia wnętrz pod klucz. Rodzaje i zakres pakietów zależą od indywidualnych preferencji. Ceny pakietów uzależnione są od rodzaju prac. Najtańszy z nich pakiet style kosztuje 499 zł/mkw., design jest w cenie 770 zł/mkw., a za avantgarde trzeba zapłacić od 1190 zł/mkw. We wrześniu wprowadziliśmy dwie nowości. W ramach wykończenia mieszkania pod klucz można wybrać pakiety z plusem: style+ oraz design+, które są rozszerzone o aranżację oświetlenia oraz projektu zabudowy kuchennej, a także dodatkową godzinną konsultację.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Patrząc na zainteresowanie pakietami wykończeniowymi w kontekście nabywców inwestycyjnych, zauważyliśmy że w niektórych projektach grupa ta stanowi do 30 proc. nabywców. Oferta wykończenia lokalu pod klucz to znaczące ułatwienie dla inwestorów i często to właśnie oni decydują się na takie rozwiązanie. W naszej ofercie przygotowanej we współpracy z firmą Galerie Venis dostępne są trzy pakiety wykończeniowe: Basic, Lifestyle i Premium w przedziale cenowym od 540 zł/mkw. do nieco ponad 1200 zł/mkw. Proponowane przez nas pakiety cechuje szeroka gama bardzo atrakcyjnych materiałów oraz możliwość współpracy z profesjonalnym zespołem projektantów wnętrz. Stąd też poza inwestorami, oferta jest równie często wybierana przez ludzi młodych, kupujących pierwsze mieszkanie.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Szacujemy, że ok. 15-20 proc. naszych klientów korzysta z oferty wykończenia pod klucz. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tą propozycją. Ma ona wiele zalet, w tym stosowanie obniżonej stawki VAT, możliwość finansowania prac wykończeniowych kredytem hipotecznym, gwarancja jakości, czy wsparcie projektanta wnętrz.  


Oferujemy wykończenie pod klucz we współpracy z doświadczonymi architektami wnętrz. W tym zakresie klienci otrzymują fachową pomoc projektanta podczas aranżacji wnętrz oraz wizualizację 3D kuchni i/lub łazienki. Zakres prac wykończeniowych obejmuje m.in.: montaż drzwi wewnętrznych, ułożenie podłóg, dwukrotne malowanie ścian, układanie płytek ceramicznych, czy montaż armatury. Za dopłatą istnieje możliwość zlecenia dodatkowych prac, np.: wykonania kuchni na zamówienie. W drugim etapie warszawskiej inwestycji Apartamenty Krasińskiego klienci mogą wybierać spośród trzech różnych pakietów przygotowanych z firmą Decoroom: wersję Standard w cenie 650 zł/mkw., Premium za 950 zł za mkw. lub VIP w kwocie 1300 zł/mkw.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Zrezygnowaliśmy z oferty wykończenia mieszkań ze względu na zbyt małe zainteresowanie klientów.


Katarzyna Pietrzak, Senior Marketing Manager w Nexity Polska


Wielu klientów kupuje mieszkania pod inwestycje i zainteresowanych jest pakietami wykończeniowymi. Oferujemy trzy rodzaje pakietów wykończeń, z których najtańszy jest w cenie od 599 zł/mkw. Pakiety różnią się asortymentem.


Monika Zabłocka, reprezentująca Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego


Osoby kupujące nieruchomości w naszych projektach pytają czasem o pakiety wykończeniowe. W takich przypadkach robimy indywidualną wycenę dla każdego klienta, która uwzględnia jego wymagania i wytyczne dotyczące wykończenia.


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Rynek zakupów inwestycyjnych konsekwentnie się rozwija. Również w naszych projektach Miasto Wola i Stacja Kazimierz obserwujemy duże zainteresowanie kupnem mieszkań pod wynajem. Osoby które decydują się na zakup lokalu w naszych inwestycjach mogą skorzystać z oferowanych przez nas pakietów wykończenia pod klucz. W zależności od pakietu wykończenie mieszkania kosztuje od 600 zł/mkw. do 1100 zł brutto/mkw.


Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


Nasi klienci, kupujący mieszkania w inwestycjach w Krakowie i Katowicach nie są zainteresowani pakietami wykończeniowymi.


 


Co zachęca firmy do zmiany biura 2016-12-12

Jakie zachęty stosują deweloperzy by przyciągnąć najemców powierzchni biurowych? Które z bonusów są najbardziej atrakcyjne dla firm poszukujących biur? Wyniki sondy prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.  


 


Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland


Atrakcyjność powierzchni wybieranej na siedzibę firmy to kwestia przede wszystkim typu najemcy i jego indywidualnych potrzeb. W zależności od wielkości firmy i branży, jaką reprezentuje, istotne będą inne parametry oferty. Dla jednych firm priorytetem będą np. wakacje czynszowe w pierwszych miesiącach użytkowania powierzchni. Z kolei dla dynamicznie rozwijających się podmiotów ważniejsze będzie elastyczne podejście do ewentualnego zwiększenia powierzchni w przypadku ekspansji firmy.


Nadrzędną kwestią, która ma największy wpływ na decyzje firm odnośnie wyboru siedziby są jednak podstawowe cechy budynku – jego jakość, usługi dodatkowe, jakie zapewnia i przede wszystkim lokalizacja. Coraz większego znaczenia nabiera także samo otoczenie budynków. Ghelamco jest pionierem w kreowaniu atrakcyjnych przestrzeni publicznych. Stworzony przez nas plac Europejski przyczynił się do sukcesu Warsaw Spire. Dziś mamy satysfakcję, że również nasza konkurencja zaczyna myśleć w podobny sposób.


Jacek Wachowicz, dyrektor ds. sprzedaży i najmu w GTC


W sytuacji bardzo dużej konkurencji na rynku biurowym wszelkie standardowe zachęty, takie jak okresy zwolnień z czynszu, nakłady inwestycyjne itd., jak i innowacyjne zachęty typu pokrycie kosztów przeprowadzki, zakup wyposażenia biura są wręcz niezbędnym elementem każdej oferty. Niestety sprowadza się to często do tego, że decyzja o wyborze biura dokonywana jest przez pryzmat arkusza kalkulacyjnego. Jakość, rozwiązania techniczne schodzą na drugi plan. Koszty, koszty, koszty każdy deweloper musi je ciąć, aby móc dać atrakcyjną ofertę. Skutkiem ubocznym są niestety coraz częściej powstające budynki o bardzo wątpliwej jakości i architekturze, w tym także w samych centrach miast.


Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp


Z naszych obserwacji i doświadczenia możemy wyciągnąć wnioski, że dla klientów obok dobrej oferty finansowej liczy się efektywność powierzchni, czyli to ile stanowisk pracy zmieści się na danej powierzchni. Od pewnego czasu zauważamy również, że klienci oczekują biur idealnie dopasowanych do potrzeb. Dlatego staramy się zapewnić naszym najemcom biura ‘szyte na miarę’, które są wyjątkowe i przyjazne w codziennym użytkowaniu, a zrazem ergonomiczne i efektywne. Dwa ostatnie aspekty mają szczególny wpływ na koszty najmu biura.


Dodatkowo klienci przywiązują większą niż jeszcze kilka lat temu wagę do tego, jakie udogodnienia znajdują się w budynku. Staramy się zawsze, żeby w naszych budynkach była dostępna: restauracja lub kantyna, kawiarnia, kiosk, pralnia, mały sklep spożywczy, klub fitness, czy przychodnia medyczna. Możliwość skorzystania z wymienionych usług przez pracowników powoduje dużą oszczędność czasu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pracodawcy muszą coraz częściej mocno konkurować o pracownika, a siedziba w wygodnym, estetycznym i funkcjonalnym budynku może pomóc w decyzji o podjęciu pracy w danej firmie.


Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.


Wysoka aktywność deweloperów oraz utrzymująca się presja zniżkowa na czynsze bazowe i efektywne, sprawiają że właściciele budynków oferują najemcom atrakcyjne pakiety zachęt. Najczęściej stosowane systemy zachęt dla najemców, również w ramach Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A., to przede wszystkim okresowe zwolnienia z czynszów oraz partycypacja w kosztach aranżacji powierzchni.


Dodatkową zaletą w przypadku nieruchomości należących do Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. jest również atrakcyjna lokalizacja, zapewniająca dogodną komunikację. Nowe inwestycje Grupy Kapitałowej PHN przygotowywane są zgodnie ze standardami budownictwa ekologicznego, energooszczędnego i pasywnego, w tym takimi, które zaczną obowiązywać dopiero w przyszłości. Ponadto budynki są projektowane i budowane zgodnie z kryteriami zrównoważonego rozwoju (sustainability) wg norm: BREEAM na poziomie Excellent oraz LEED na poziomie Gold.   


Bardzo istotnym czynnikiem jest również indywidualne podejście do klientów i jakość zarządzania. Najemcom zależy na kompleksowości i ekskluzywności, dlatego rosnącą popularnością cieszą się kompleksy biurowe położone w otoczeniu wspierającym biznes (prestiżowa przestrzeń handlowa, hotelowa i rozrywkowa). Możemy tu wymienić kluczowe nieruchomości Grupy Kapitałowej PHN: kompleks biurowy Alchemia II w Gdańsku - najlepszy biurowiec 2015 roku w konkursie Eurobuild Awards z elegancką i ponadczasową architekturą, innowacyjnymi rozwiązaniami i certyfikacją w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych budynków LEED na poziomie Platinum, biurowiec Andersia Business Centre w Poznaniu - budynek o nowoczesnej technologii, odpowiadający najwyższym technicznym normom w zakresie budownictwa biurowego oraz kompleks Domaniewska Office Hub położony na warszawskim Mokotowie, wyróżniony certyfikatem BREEM na poziomie Excellent oraz tytułem Budowy Roku 2015 w XXVI edycji konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.


Tomasz Tondera, Senior Partner Griffin Real Estate


Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie analizując jego potrzeby i każda oferta odpowiada w możliwie najwyższym stopniu na potrzeby najemcy. Niezależnie od konstrukcji oferty niezmiernie ważne są parametry budynku: jego lokalizacja, dostępne technologie, różne dodatkowe udogodnienia, które można w takim obiekcie zaoferować naszym najemcom, a oni swoim pracownikom. Powierzchnia biurowa to dziś przede wszystkim przestrzeń, która ma inspirować i wyzwalać kreatywność, zachęcać do wymiany myśli i poglądów. To również sposób na dookreślenie identyfikacji firmy, podkreślenie jej unikalności, a czasem zdobycie przewagi na bardzo dziś konkurencyjnym rynku pracy. Dlatego jedni preferują materiały wykończeniowe z najwyższej półki, a inni dostępność usług pozwalających na aktywne spędzenie czasu.


Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków Skanska Property Poland


Dzisiaj biuro jest realną częścią oferty rekrutacyjnej i czynnikiem wpływającym na zmniejszenie rotacji kadr. Potwierdzaliśmy to naszymi badaniami - 8 na 10 kandydatów chce zobaczyć miejsce pracy przed podpisaniem umowy, co w dobie zaostrzającej się rywalizacji o talenty ma duże znaczenie. Nasi najemcy wiedzą więc, że wybierając nasze biuro mogą liczyć na szereg działań i udogodnień skoncentrowanych właśnie na ich najcenniejszym zasobie czyli pracownikach i to jest nasz klucz do sukcesu. Wiele potrzeb inwestorów jest zbieżne z potrzebami tzw. Millenialsów. Dla nich miejsce pracy musi być wyposażone w gadżety i aplikacje, które będą atrakcyjne dla specjalistów, zwłaszcza takich branż jak IT. W Skanska pracujemy nad wdrożeniem systemów, które za pomocą Bluetooth mogą przesyłać do aplikacji na smartfonach informacje np. na temat zastosowanych w budynku ekologicznych rozwiązań i wyświetlać wskazówki, jak odpowiednio z nich korzystać. W taką aplikację wyposażyliśmy m.in. budynek Corso Court w Pradze. Za jej pośrednictwem można zamówić nie tylko miejsce parkingowe, ale też np. lunch z dostawą bezpośrednio do biura, czy umówić się na turniej tenisa stołowego z kolegami z pracy. Aplikacja informuje też o usługach znajdujących się w budynku i okolicach. Opracowujemy też usługę opartą o concierge. Dzięki niej pracownicy będą mogli sprawnie załatwiać drobne prywatne sprawy, takie jak odbiór prania czy biletów na koncert w godzinach pracy. W budynku Atrium 2 w Warszawie oferujemy też dwa elektryczne BMWi3, z których wszyscy użytkownicy budynku mogą korzystać, rezerwując je za pomocą prostej aplikacji.


Dla najemców liczy się też sprawne poprowadzenie ich przez proces zmiany siedziby. W Skanska proponujemy naszym partnerom skorzystanie z pomocy tzw. RACa – koordynatora, który wspiera najemcę od pierwszego kontaktu z nami, pomagając wybrać budynek, odpowiednio dostosować powierzchnię, zgromadzić niezbędną dokumentację, a nawet przeprowadzić się. Opieramy się na unikatowym modelu bardzo bliskiej, partnerskiej współpracy, pomocy w trudnym zarządzeniu zmianą – i to jest to, co nasi najemcy mocno doceniają. Już po przeprowadzce mogą liczyć na gościnne powitanie z naszej strony. Pomagamy zainstalować się w nowym miejscu, przygotowujemy też pakiety powitalne dla pracowników. Wskazujemy, jakie udogodnienia znajdują się w budynku i okolicy, żeby ludzie mogli zamówić bez przeszkód lunch z dostawą do biura lub wiedzieli, jakie drobne sprawy prywatne mogą załatwić w pobliżu. Jesteśmy z naszymi najemcami również po ich zadomowieniu się w nowym miejscu. Dla przykładu, w Silesia Business Park w Katowicach organizujemy cykliczne warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania, z blogerami kulinarnymi oraz live cooking, a w Poznańskim Maratonie opowiadaliśmy o gimnastyce biurowej i dietetyce w szeroko pojętym kontekście wellbeing.


Osobną kwestią jest niezwykle istotne, odpowiedzialne społecznie podejście Skanska do budowania. Wyszliśmy ostatnio z niezwykle ważną dla nas biznesową deklaracją, że będziemy budować budynki biurowe już tylko w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi, ludzi starszych i obcokrajowców. Wierzymy, że świadomi najemcy będą chcieli, by absolutnie wszyscy ich obecni i potencjalni pracownicy mogli w pełni korzystać z oferty naszych budynków.


Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpex


Obecnie Warimpex jest w trakcie komercjalizacji biurowca Ogrodowa Office w ścisłym centrum Łodzi, na przeciwko Pałacu Poznańskiego i hotelu andel’s. Oprócz komfortowej dla najemców lokalizacji oraz wysokiego stanu technicznego budynku, staramy się przyciągnąć potencjalnych najemców licznymi zachętami. Wśród nich można wymienić tzw. wakacje czynszowe, czyli zwolnienie z części czynszu przez pewien czas. Okres zwolnienia uzależniony jest ściśle od  planowanej powierzchni najmu i czasu trwania umowy. W biurowcu Ogrodowa Office dopuszczamy również budżet na aranżację powierzchni ponad standard deweloperski zgodnie z oczekiwaniami klientów. Dodatkową zachętą jest możliwość wstępnej rezerwacji powierzchni w obiekcie – na przykład w przypadku planowanej w przyszłości ekspansji, najemca może zarezerwować na pewien okres dodatkową powierzchnię lub ma prawo pierwszeństwa do przejęcia powierzchni, jeśli jakaś firma opuści budynek. Kolejnym naszym bonusem dla najemców poszczególnych pięter jest dostęp do wewnętrznych balkonów i zielonych tarasów na ostatnich kondygnacjach, z których rozpościera się widok na sąsiadujący park i panoramę miasta. Istotnym atutem jest także duża powierzchnia użytkowa poszczególnych pięter, osiągająca nawet 4700 m kw., a na parterze biurowca przewidziane jest wewnętrzny pasaż będący łącznikiem komunikacyjnym, w obrębie którego znajdzie się wiele lokali handlowo-usługowych takich jak restauracje, kawiarnie, czy małe sklepy.


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Rynek biurowy w Polsce, a zwłaszcza ten warszawski, cechuje duża konkurencyjność. Obecnie, aby przyciągnąć najemcę, nie wystarczy już wyłącznie wysokiej jakości budynek w dogodnej lokalizacji. Niezbędne jest również proponowanie różnorodnych zachęt, które wyróżnią inwestora i jego ofertę na rynku. W naszych działaniach związanych z komercjalizacją biurowca EQlibrium kierujemy się jedną, nadrzędną zasadą – chcemy poznać jak najbardziej szczegółowe potrzeby klienta. Wychodzenie im naprzeciw przejawia się na kilka sposobów – począwszy od elastycznego podejścia do kwestii aranżacji nowych przestrzeni, aż po dodatkowy budżet na prace wykończeniowe wykraczające ponad oferowany standard budynku. Elementem, którym staramy się zachęcić potencjalnych najemców, są także tzw. wakacje czynszowe, efektywnie obniżające łączne koszty. Dynamiczne postępy w komercjalizacji naszego biurowca na warszawskiej Woli pokazują, że przyjęta i konsekwentnie realizowana strategia działań spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem na rynku, a co najważniejsze przynosi spodziewane rezultaty.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Nabywcy i najemcy powierzchni komercyjnych budowanych przez Archicom mogą zawsze liczyć na atrakcyjne ceny czynszów i dogodną lokalizację. Oferujemy również jedne z najniższych opłat eksploatacyjnych we Wrocławiu. Jako deweloper z własnym studiem projektowym wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych najemców proponując dopasowanie przestrzeni do ich potrzeb. Fit out niezmiennie jest bardzo ważny dla najemców, dlatego w naszych działaniach przewidujemy na ten cel dodatkowy budżet. Dzięki indywidualnemu podejściu przeważnie zawieramy długoletnie umowy najmu, które dodatkowo premiujemy np. zwolnieniami z czynszu w pierwszych miesiącach działalności. Elastycznie podchodzimy również do zwiększania lub zmniejszania najmowanej powierzchni w zależności od aktualnych potrzeb naszych klientów. Widzimy, że ta strategia sprawdza się, a najemcy chętnie kontynuują z nami współpracę. Duzi gracze decydują się również na współpracę typu „build-to-suit”, czyli realizację powierzchni biurowej na zamówienie. Podejmowaliśmy się takich realizacji np. przy Zachodnim Centrum Biznesu West House.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl


 


Własny kawałek nieba na Żoliborzu z rabatem do 100 tys. zł 2016-12-01

Bezpośrednie sąsiedztwo lasu, ponad 140 metrowe tarasy na dachu i pocztówkowy widok na centrum Warszawy to niektóre zalety penthousów w Madison Apartments. W jesiennej ofercie można je nabyć w okazyjnej cenie. 


 


Ostatnie, gotowe penthousy, które otwierają się na przyległy las i zapewniają niesamowity widok na panoramę Warszawy deweloper Apricot objął właśnie specjalną, jesienną promocją. Apartamenty o powierzchni od 70 mkw. do 140 mkw. w ekskluzywnej inwestycji Madison Apartments na bliskim Żoliborzu dostępne są w cenie niższej o 700 zł za mkw.


Ten prestiżowy adres definiuje pojęcie luksusu i zapewnia standard odzwierciedlający sukces i aspiracje mieszkańców. Penthousy usytuowane na najwyższych piętrach oferują niezwykłe widoki oraz udogodnienia, które kreują styl życia. Należą do nich m.in. imponujące zielone tarasy na dachu o powierzchni sięgającej do 143 mkw., jak również narożne przeszklenia mieszkań, dochodzące do 6 metrów wysokości, co zdecydowanie wyróżnia je na rynku mieszkaniowym.   


Indywidualny charakter nadają apartamentom modernistyczne bryły budynków, eleganckie i ponadczasowe w swojej formie. Minimalistyczny design wyraża także ich kontrastowa kolorystyka, którą przełamują panele w kolorze jasnego drewna. Fasady budynków wykonane zostały z naturalnego piaskowca, czarnych paneli elewacyjnych i metalu. Architektura stanowi tym projekcie niezwykle ciekawy kadr urbanistyczny.


Apartamenty z antresolami posiadają przeszklenia do pełnej wysokości, zaś tarasy i balkony pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości widokowych. Reprezentacyjne części wspólne w budynkach zaaranżowane zostały w najwyższym standardzie i z dbałością o każdy detal. Połączenie światowych trendów w projektowaniu ze spektakularnymi widokami tworzą w Apartmentach Madison niezwykłą życiową przestrzeń.


Na szczególną uwagę zasługują funkcjonalne rozkłady pomieszczeń, strefowane na część dzienną i nocną, wyjątkowo widoczne w apartamentach dwupoziomowych. Najmłodszych mieszkańców ucieszy plac zabaw oraz wewnętrzny bogato wyposażony Kids Club. Bezpieczeństwo na terenie obiektu gwarantuje system monitoringu, całodobowa ochrona i kontrola dostępu.


 


Niewielka odległość od głównych arterii miasta zapewnia mieszkańcom Madison Apartments ciszę i wytchnienie, a jednocześnie daje bezpośredni dostęp do infrastruktury miejskiej. W kilka minut można dojechać stąd do Centrum Handlowego Arkadia i Domu Mody Klif.


 


Ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się oferta w pierwszym etapie inwestycji stało się motywacją do rozpoczęcia budowy drugiego etapu projektu, którego zakończenie zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku.


 


Powodzenie Madison Apartments wynika także w faktu, że inwestowanie w nieruchomość z segmentu premium cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Lukratywny zysk z wynajmu w Warszawie jest wyższy niż w innych stolicach europejskich. Stopa zwrotu z inwestycji plasuje się na poziomie 8 proc. w skali roku.   


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]