dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Czy zielone budownictwo to przyszłość segmentu mieszkaniowego 2017-02-28

Czy na rynku mieszkaniowym będą pojawiać się certyfikowane projekty ekologiczne? Czy deweloperzy planują tego typu inwestycje? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Wprowadzenie budownictwa energooszczędnego oraz stosowanie ekologicznych, innowacyjnych materiałów budowlanych to przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce. Mając to na uwadze, powołaliśmy Dział Badań i Rozwoju, który rozpoznaje dostępne technologie oraz rozwiązania z zakresu zielonego budownictwa. Zespół rekomenduje wdrożenie tych rozwiązań, które wpisują się w sposób działania Grupy oraz uwarunkowania lokalizacyjne, czy geologiczne realizowanego projektu.


Grupa Murapol jest w trakcie procesu certyfikowania w systemie BREEAM budynków powstających w ramach projektu Murapol Parki Warszawy. Certyfikat ten świadczy o  zastosowaniu najlepszych praktyk  w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Inwestycja Murapol Parki Warszawy w wyniku precertyfikacji w systemie BREEAM została zaliczona do poziomu Good.


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Obok lokalizacji dla klientów wciąż najważniejsza jest cena i układ funkcjonalny mieszkania. Dostrzegamy oczywiście wzrost świadomości klientów i ich oczekiwań co do standardu budynku, jednak ogranicza się on zazwyczaj do jakości wykończenia, a nie samej technologii wykonania. Większy wpływ na to jak budowane są osiedla ma nowelizacja prawa budowlanego, która od 1 stycznia tego roku podniosła wymagania techniczne, jakie powinny spełniać budynki mieszkalne. Naszym zadaniem budynki mieszkalne z certyfikatami to nisza do zagospodarowania przede wszystkim w segmencie premium, gdzie klient płacąc wyższą cenę oczekuje również niestandardowych rozwiązań.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Wzrost zainteresowania tematyką zrównoważonego rozwoju w ostatnich latach znajduje wyraz w branży budowlanej. Trend ten jest szczególnie widoczny w budownictwie biurowym, które w Polsce obejmuje większość certyfikowanych obiektów. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Budownictwa Ekologicznego, do marca 2016 roku liczba certyfikowanych budynków w kraju wyniosła 328, co oznacza wzrost o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2015.


W minionym roku po raz pierwszy na rynku pojawiły się projekty mieszkaniowe certyfikowane we francuskim standardzie HQE. Jest więc zbyt wcześnie, by oceniać perspektywy certyfikacji wśród inwestycji mieszkaniowych. Na ich rozwój z pewnością będzie miało wpływ zaostrzanie norm prawnych dla budownictwa mieszkaniowego, a także ewentualne zachęty dla inwestorów oferowane przez władze lokalne. Takie rozwiązanie w postaci czasowego zwolnienia z podatku od nieruchomości testuje obecnie Szczecin dla projektowanych zielonych inwestycji, które uzyskają co najmniej poziom Very Good w skali BREEAM lub Gold w LEED.


Bacznie obserwujemy rynek i staramy się na bieżąco reagować na oczekiwania naszych klientów.  Jeśli zaobserwujemy, że zielone budownictwo mieszkaniowe staje się istotną dla nich kwestią z pewnością rozważymy rozszerzenie naszej oferty o ten aspekt.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


Popieramy zielone budownictwo, jako pierwszy deweloper w Polsce zaproponowaliśmy klientom energooszczędne mieszkania w krakowskich projektach Borkowska B1 i B2, Halszki 28 A i Wężyka 10, które spełniają wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycje są wolne od alergenów, mają doskonały mikroklimat dzięki rekuperacji, tj. wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii, jak również są przyjazne środowisku, ponieważ emitują mniej CO2 do atmosfery. Taka inwestycja podnosi wartość budynku i mieszkań.


Mamy także w ofercie energooszczędne osiedle domów jednorodzinnych w Michałowicach, w którym zastosowane zostały najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne. Każdy dom może być zaprojektowany na indywidualne zamówienie i wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, czy gruntowe wymienniki ciepła.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Zielone technologie powoli docierają do Polski, ale obecnie mają skromny udział w rynku mieszkaniowym. Zdecydowanie większe zainteresowanie budynkami z certyfikacją BREEM czy LEED  wykazują klienci komercyjni poszukujący nowych powierzchni biurowych. Obserwujemy jednak wprowadzanie kolejnych elementów przyjaznych środowisku w budowanych przez deweloperów osiedlach mieszkaniowych. W inwestycjach znaleźć już można punkty ładowania samochodów elektrycznych, a woda opadowa wykorzystywana jest do podlewania osiedlowej zieleni. Klienci Archicomu, którzy zdecydowali się na zakup lokalu w Spirali Czasu będą mogli korzystać m.in. z paneli fotowoltaicznych zasilających oświetlenie części wspólnych, odzyskujących energię wind, czy zielonych tarasów na dachach. Będziemy bacznie obserwować trendy panujące na rynku i elastycznie dostosowywać projekty do potrzeb poszukujących nowych mieszkań.


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


Rozwój zielonego budownictwa zależy od dotacji na eko-projekty. Z ekonomicznego punktu widzenia takie inwestycje to z jednej strony wysoki koszt początkowy, ale z drugiej długofalowe oszczędności związane z eksploatacją. Te oszczędności to ważny czynnik szczególnie dla tych klientów, którzy korzystają z kredytu i muszą liczyć się z wysokością miesięcznych kosztów utrzymania mieszkania i raty kredytowej.  


Jeżeli eko-projekty będą na tyle atrakcyjne, aby znacząco wpłynąć na obniżenie późniejszych kosztów utrzymania i będzie to dla klienta istotny czynnik przy dokonywaniu wyboru osiedla, zielone budownictwo ma szansę stać się przyszłością segmentu mieszkaniowego.  Poza kosztami utrzymania, klienci nie pytają obecnie o kwestie związane z ekologią.


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development


 


Ekologiczne rozwiązania w budynkach wielorodzinnych mogą być atutem deweloperów budujących mieszkania. Warszawskie osiedle Alpha Park udowadnia, że zastosowanie ekologicznych technologii nie musi wpływać na ceny mieszkań. W ofercie mamy m.in. lokale dostępne w limicie ceny MdM, która wynosi 6 433 zł/mkw. Zastosowane rozwiązania technologiczne przekładają się na obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych. W inwestycji zostały zastosowane takie ekologiczne rozwiązana jak: panele słoneczne zasilające powierzchnie wspólne na terenie osiedla i energooszczędne oświetlenie ledowe, a zieleń nawadniana jest zbieraną deszczówką.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Zielone budownictwo rozwija się w całej Polsce już od wielu lat. Jesteśmy otwarci na tego rodzaju projekty i w przypadku każdej inwestycji staramy się myśleć proekologicznie, stawiając na lokale energooszczędne. Dbamy o to, aby nasze nieruchomości znajdowały się w otoczeniu zieleni, a pomieszczenia były dobrze doświetlone. Stosujemy rozwiązania zmniejszające zużycie energii, czy wody. Osiedle Bliska Wola w Warszawie, Bernadowo Park w Gdyni, Zielona Dolina, czy Villa Campina zaprojektowaliśmy korzystając z zasad zrównoważonego rozwoju.


W budynkach w Bliskiej Woli została zainstalowana wentylacja przestrzeni wspólnych z odzyskiem ciepła. Innym z wprowadzonych rozwiązań jest zainstalowanie zbiornika drenażowo - retencyjnego pod terenami rekreacyjnymi, a także kanalizacja wewnątrzosiedlowa. Z kolei w osiedlu domów jednorodzinnych Villa Campina oferujemy domy energooszczędne budowane w systemie Eko. Należy jednak zauważyć, że dla potencjalnego nabywcy nieruchomości proekologiczne rozwiązania nie są aż tak istotne przy wyborze inwestycji. Znacząco przeważa nad nimi lokalizacja, rozkład mieszkania, cena, czy inne udogodnienia, do których mieszkańcy mają dostęp.  


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Budynki ograniczające negatywny wpływ na środowisko, posiadające „zielone certyfikaty”są już standardem rynkowym w segmencie komercyjnym. Teraz zaczynają zyskiwać na znaczeniu również na rynku mieszkaniowym. Świadomość korzyści płynących z tego typu budownictwa systematycznie rośnie również wśród klientów. Mamy nadzieję, że rozwój osiedli mieszkaniowych wyposażonych w energooszczędne rozwiązania zostanie wsparty przez odpowiednie regulacje i zachęty inwestycyjne oraz programy zwiększające świadomość w zakresie zielonych technologii.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Certyfikacja budynków mieszkalnych lub jej brak nie jest w tej chwili kryterium decydującym o wyborze inwestycji przez klientów. Większe znaczenie mają koszty eksploatacji, na które ma wpływ np. energooszczędność budynku. Do tego nie są konieczne certyfikaty, które niewiele mówią klientom, ale dbałość aby użyte materiały i rozwiązania techniczne np. ograniczały straty ciepła.


W inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku ściany pokrywamy specjalnym atestowanym preparatem ograniczającym promieniowanie elektromagnetyczne tzw. elektrosmog, którego w naszym otoczeniu jest coraz więcej w związku z coraz większą ilością urządzeń bezprzewodowych. W każdej inwestycji staramy się zachować lub sadzić możliwie najwięcej zieleni. W Wolnym Mieście zachowaliśmy drzewa owocowe, a w warszawskim osiedlu Hubertus wybudowaliśmy mniej mieszkań niż pozwalały na to warunki zabudowy i zachowaliśmy istniejące drzewa. Dzięki temu nasza inwestycja ma niespotykaną wśród innych osiedli ilość zieleni. Ważniejsza od regulacji jest świadomość ekologiczna i klientów i deweloperów.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Na pewno zielone budownictwo staje się coraz bardziej popularne w Polsce. W związku z tym, że ekotrendy nie są już taką nowością, jak kilka lat temu, to również ekobudownictwo staje się bardziej powszechne, a co za tym idzie także tańsze. Przypuszczamy, że coraz więcej inwestorów będzie decydowało się na tego typu rozwiązania.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


To w jakim kierunku pójdzie zielne budownictwo w segmencie mieszkaniowym zależy oczywiście od oczekiwań klientów. Na pewno z biegiem czasu i wzrostem konkurencyjności na rynku rola takich rozwiązań będzie rosła. Aktualnie w swoich projektach koncentrujemy się głównie na zagospodarowywaniu czy rewitalizacji parków i terenów zielonych, oddając je później do użytkowania mieszkańcom osiedli. Uważamy, że w tej chwili jest to najlepsza droga do zaspokojenia potrzeb klientów, stąd też np. osiedle Kolska od Nowa może poszczycić się największym prywatnym parkiem osiedlowym w szeroko rozumianym Śródmieściu Warszawy.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Zielone budownictwo jest trendem, który w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno. Z perspektywy dłuższego czasu będzie można ocenić, czy nabywcy są zainteresowani tego typu budownictwem. Rosnący popyt na takie mieszkania mógłby przekonać deweloperów do oferowania klientom takich nieruchomości. Nasze obecne inwestycje i planowane w niedalekiej przyszłości nie posiadają certyfikowanych rozwiązań ekologicznych. 


Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


Niewątpliwie ten segment rynku deweloperskiego będzie się w Polsce rozwijał i certyfikowanych budynków będzie przybywać. Obecnie budujemy jednak takie mieszkania, na jakie jest największe zapotrzebowanie: funkcjonalne, niedrogie, w dobrej lokalizacji i wysokiej jakości.


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 


Przestrzenie coworkingowe i budki lęgowe dla ptaków 2017-02-24

Nowe kompleksy biurowe oferują bogate otoczenie wspierające biznes   


 


Decyzja o wyborze biura podejmowana jest głównie przez pryzmat arkusza kalkulacyjnego, ale równie istotną kwestią jest także jakość miejsca pracy, które firma może zapewnić swoim pracownikom. Na mocno konkurencyjnym rynku pracy to część oferty rekrutacyjnej.  Siedziba w budynku zapewniającym funkcjonalne udogodnienia i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne może pomóc w decyzji o podjęciu pracy w danej firmie.


 


Jak informują specjaliści Walter Herz, największą popularnością wśród firm poszukujących powierzchni biurowych cieszą się obecnie kompleksy zapewniające otoczenie wspierające biznes. Podkreślają, że chodzi nie tylko o atrybuty samych budynków, ale także wykorzystanie potencjału terenów otaczających biurowce. W ich sąsiedztwie deweloperzy starają się kreować teraz atrakcyjną przestrzeń publiczną. W Warszawie idą za przykładem placu Europejskiego, który przyczynił się do sukcesu Warsaw Spire. 


 


Kompleksowa infrastruktura


Nowe kompleksy biurowe są projektowane w taki sposób, by płynnie integrowały się z otoczeniem i żyły poza godzinami pracy. Planując inwestycje deweloperzy skupiają się nie tylko na aranżacji budynków, ale coraz więcej uwagi poświęcają temu, jak w atrakcyjny sposób zespolić je z przestrzenią miejską. Wokół budynków powstaje najczęściej w przemyślany sposób zaaranżowana przestrzeń publiczna w formie stref rekreacyjnych i miejskich pasaży. W łącznikach komunikacyjnych tworzone są deptaki wypełnione punktami handlowymi i usługowymi, restauracjami i kawiarniami.  


W niektórych lokalizacjach inwestorzy tworzą przestrzeń na kształt miejskich podwórek, gdzie latem można włączyć się w gry zespołowe, poćwiczyć na świeżym powietrzu, czy obejrzeć film w kinie letnim. W nowych inwestycjach powstają fontanny z placami do wypoczynku otoczone ogródkami kawiarnianym. Pojawiają się też projekty biurowe zakładające budowę boisk do koszykówki, do gry w badmintona, czy do siatkówki plażowej, toru do gry w bule, albo ścianek wspinaczkowych.


Nieodłącznym elementem otoczenia biurowców są stacje rowerowe, a budynki wyposażane są w pełną infrastrukturę dla rowerzystów obejmującą nowoczesne parkingi rowerowe, punkty napraw, a także prysznice i szatnie. Na terenie kompleksów można na ogół korzystać z ogólnodostępnego Wi-Fi i ładowarek do smatrfonów.   


Deweloperzy starają się urozmaicać także funkcje samych budynków biurowych. Powstają w nich nie tylko strefy konferencyjne, eventowe i gastronomiczne, ale także kluby fitness, placówki medyczne i przedszkola.  - W ten sposób inwestorzy w swoich projektach zapewniają najemcom biur kompleksową infrastrukturę. I takie właśnie obiekty cieszą się największym powodzeniem na rynku – przyznają eksperci Walter Herz.  


W stronę eko


 


Duże inwestycje w segmencie biurowym przygotowywane przeważnie w zgodzie ze standardami budownictwa ekologicznego i energooszczędnego. Są obiektami przyjaznymi dla środowiska, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty, a to przynosi także korzyści najemcom w postaci redukcji kosztów zużycia mediów. Certyfikowane, zielone budynki zapewniają także dobrej jakości środowisko wewnętrzne biur, dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości czystego powietrza. To wyjątkowo ważne dla samopoczucia ludzi, którzy spędzają w nich większość czasu.  


 


Jak zauważają doradcy Walter Herz, poza ochroną środowiska naturalnego, coraz częściej certyfikacja skupia się teraz także na ludziach. – Na wiodącą pozycję wybija się nowy certyfikat WELL, który jest wyjątkowo wymagającym systemem oceny budynku sprofilowanym wyłącznie pod kątem komfortu, jaki zapewnia pracownikom – zaznaczają eksperci.


 


Zdrową przestrzeń budują także obsadzone zielenią patia, ogrody warzywne oraz zielone tarasy, które często położone są na ostatnich kondygnacjach w budynkach, oferując też piękny widok na panoramę miasta. Wzorem innych państw, w budynkach biurowych w Polsce pojawiają się budki lęgowe dla ptaków i ule dla pszczół. Idą za tym nasadzenia roślin miododajnych, które pomagają owadom przetrwać. Szacunkowe dane mówią o ponad 400 ulach ustawionych na dachach warszawskich budynków użyteczności publicznej.


 


Aplikacje i gadżety


 


Podstawowym narzędziem w codziennym funkcjonowaniu w nowych obiektach biurowych staje się telefon. Deweloperzy wprowadzają rozwiązania kompatybilne z prywatnymi urządzeniami, przede wszystkim z uwagi na wymagania najmłodszych pracowników firm. W zaawansowanych technologicznie biurowcach wykorzystywane są różnego rodzaju aplikacje obsługiwane ze smartfonów. 


 


Za ich pośrednictwem można wejść do budynku, zarezerwować salę konferencyjną, zamówić miejsce parkingowe, sprawdzić usługi dostępne w biurowcu i jego okolicy, czy zamówić lunch z dostawą do biura.  Dzięki stosowanym na terenie obiektów systemom można też sprawdzić, kto ma wolne miejsce w aucie i jedzie w tym samym kierunku.


 


Deweloperzy oferują również coraz częściej samochody elektryczne, z których korzystać mogą wszyscy użytkownicy budynku, dokonując rezerwacji za pomocą prostej aplikacji. Samochody otwiera i zamyka wirtualny klucz pobierany na telefon.    


 


W nowoczesnych obiektach przy wjazdach do garażu tablice rejestracyjne są automatycznie rozpoznawane, co eliminuje konieczność zatrzymania się przy czytniku. A w garażach można na ogół znaleźć stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. - Jeśli o zasilaniu mowa, tu deweloperzy zapewniają dziś pełne bezpieczeństwo. Najnowsze kompleksy zasilane są z kilku niezależnych źródeł energii, a mimo to najemcy mogą najczęściej instalować w nich również swoje własne generatory – informują specjaliści Walter Herz.


 


Coworking i platforma dla start-upów 


 


Eksperci przyznają, że zainteresowanie obiektami wykorzystującymi nowe technologie wśród firm poszukujących powierzchni biurowej jest duże. - Różnego rodzaju aplikacje stosowane w biurowcach, nie tylko pozwalają korzystać z praktycznych udogodnień, ale również integrują pracowników budynku i wspierają wymianę poglądów i pomysłów - podkreślają.


 


Wiodące na rynku firmy deweloperskie idą jeszcze o krok dalej. Na bazie zaawansowanych technologii tworzą w swoich inwestycjach miejsca służące współpracy pomiędzy start-upami i korporacjami. - Jeden z deweloperów w budowanym w Warszawie kompleksie planuje stworzyć koncept sprawdzony w swoich belgijskich inwestycjach. MeetDistrict  ma być przestrzenią coworkingową, dzięki której nawet najmniejsze firmy będą mogły odnaleźć się w biurowcu – informują specjaliści Walter Herz.


 


Na terenie wspomnianego obiektu powstanie również platforma The Heart Warsaw łącząca start-upy  z bankami i międzynarodowymi korporacjami. W ramach tego przedsięwzięcia rozwijane będą programy tematyczne, a niektóre z nich będą mogły później znaleźć zastosowanie w kompleksie. A to, jak zauważają specjaliści Walter Herz, oznacza już bezpośrednie, praktyczne przełożenie funkcji stworzonej w obiekcie biurowym na wymierne korzyści biznesowe dla jego najemców.


 


 


Autor: Walter Herz


 


 


Warszawskie inwestycje z duszą 2017-02-23

Stare mury nadają smak nowoczesnym projektom o połączonych funkcjach mieszkaniowych i komercyjnych        


 


Deweloperzy coraz chętniej łączą aktywność na rynku mieszkaniowym z działalnością w segmencie komercyjnym. W jednym projekcie lokują budynki biurowe i mieszkaniowe oraz powierzchnię dla handlu i usług, a wokół tworzą atrakcyjne otoczenie. Kompleksowo zaaranżowana przestrzeń służy lepiej, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom biur. Dywersyfikacja profilu inwestycji sprzyja nie tylko rentowności przedsięwzięcia, ale także w znacznym stopniu wpływa na użyteczność projektu.


Zarysowujący się na rynku trend łączenia funkcji, w Warszawie szczególnie widoczny jest w projektach opartych na rewitalizacji historycznych zabudowań. Stare, często zabytkowe budynki przystosowywane do potrzeb zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych stanowią całość z nowoczesnymi zabudowaniami. Nadają im nową jakość. Takie inwestycje przyciągają odmiennością architektoniczną i rozwiązaniami, które nie są dostępne w większości ofert rynkowych. Postindustrialna forma buduje klimat miejsca, nieosiągalny w standardowych projektach.


Rewitalizacje na Pradze, Woli i w Śródmieściu


Wspólną cechą inwestycji, w których restaurowane są dziejowe obiekty jest dobra lokalizacja. Historyczne zabudowania usytuowane są najczęściej w centralnych rejonach miast albo w miejscach strategicznych pod względem komunikacyjnym. W Warszawie tego typu inwestycje znaleźć można w Śródmieściu i rejonach Woli, które z nim sąsiadują oraz na Pradze. Takie projekty mają licznych zwolenników wśród osób, które chcą zamieszkać w nietuzinkowym miejscu.       


Na warszawskiej Pradze Północ w blokach startowych pozostaje projekt Bohema. Obecnie w inwestycji trwają prace projektowe. W miejscu Fabryki Pollena przy ulicy Szwedzkiej powstaną budynki z loftami. Jak zapowiada inwestor, hardlofty zaoferować ma historyczny obiekt, który przejdzie proces renowacji i adaptacji, a w nowych budynkach, nawiązujących formą do przemysłowego stylu i otoczenia starych pofabrycznych zabudowań będą dostępne softlofty. Na terenie fabryki ma powstać około 900 mieszkań.


W industrialnych budynkach znajdą się także lokale handlowo-usługowe i restauracje oraz food market o powierzchni 2000 mkw. Inwestor podkreśla, że główną ideą projektu jest stworzenie nowej, ogólnodostępnej przestrzeni publicznej o charakterze artystycznym, otwartej dla lokalnej społeczności. Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało na 2020 rok. Związane będzie z oddaniem w 2019 roku pobliskiej stacji metra, z którą inwestycja ma zostać połączona pasażem.


 


Przy Dzielnej i Pawiej na warszawskim Muranowie Ochnik Development zabudowuje teren dawnej fabryki tabacznej Noblesse. Po oddaniu kompleksu Dzielna 60 z biurami loftowymi, deweloper realizuje dwie inwestycje mieszkaniowe. Budowa projektów mieszkaniowych Dzielna 64 i Studio Centrum rozpoczęła się w minionym roku.


 


Na bazie pofabrycznych zabudowań inwestor stworzył już ekskluzywny kompleks biurowy, w którym nowoczesne formy nowych budynków z dominującymi szklanymi fasadami współgrają z detalami odrestaurowanych elewacji historycznych budynków kamienicznych. Ekskluzywny szlif całemu obiektowi, który po modernizacji i rozbudowie oferuje 20 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, nadaje m.in. granitowa mozaika na kolistym dziedzińcu i panoramiczna winda.      


 


Teraz w bezpośrednim sąsiedztwie biurowców, 500 metrów od alei Jana Pawła II powstaje budynek Studio Centrum z mikroapartamentami o powierzchni od 14 do 41 mkw., które chętnie nabywane są przez osoby prywatne i firmy w celu inwestycyjnym. A także drugi projekt mieszkaniowy - Dzielna 64, który pomieści 152 apartamenty i 11 lokali usługowych. Tarasowy układ budynku o bazowej wysokości 7 kondygnacji z 10 piętrową dominantą i zielonymi tarasami na dachu komponuje się przestrzennie z biurowcami i śródmiejską architekturą Muranowa. Inwestycje mieszkaniowe tworzą z obiektem biurowym komplementarną całość, którą uzupełni pasaż handlowo-usługowy zaplanowany przy przedłużonej specjalnie w tym celu ulicy Bellottiego. Cała inwestycja będzie gotowa w 2018 roku.


 


W pobliżu, u zbiegu Grzybowskiej i Wroniej w lokalizacji dawnych Browarów Warszawskich powstanie w ciągu najbliższych kilku lat aż tysiąc mieszkań oraz biura, sklepy, restauracje i minibrowar. Inwestor zaznacza, że nie chce tworzyć grodzonego osiedla ani wyludnionego po godzinach pracy parku biurowego. Zaplanował inwestycję łączącą funkcję mieszkalną, biurową i usługową z ogólnodostępną przestrzenia publiczną wokół budynków. W miejscu, gdzie realizowany jest projekt w XIX wieku działały browary firmy Haberbusch i Schiele, które po wojnie zmieniły się w Browary Warszawskie.


 


Zabytkowe obiekty, które z niego ocalały zostaną odnowione. Należy do nich znajdujący się w głębi działki budynek warzelni, który po odrestaurowaniu przeznaczony zostanie na cele usługowe. Deweloper planuje ulokować w nim m.in. restauracje i mini browar, a także zagospodarować duży plac przed budynkiem. Z przeznaczeniem na gastronomię i usługi odnawiane będą także zabytkowe piwnice, w których leżakowało piwo.

W inwestycji poza mieszkaniami, powstanie 4 tys. mkw. powierzchni usługowej i 50 tys. mkw. powierzchni biurowej w dwóch kaskadowych biurowcach od strony ulicy Grzybowskiej. Obecnie trwa budowa pierwszego budynku mieszkaniowego. Cały projekt ma być zakończony w 2020 roku.


 


Ruszyły także prace nad nowym projektem, który ma powstać w miejscu dawnej Elektrowni Powiśle przy Dobrej, Leszczyńskiej, Wybrzeże Kościuszkowskie, Zajęczej. Inwestor zakłada rewitalizację cennych historycznie, zabytkowych zabudowań dawnej Elektrowni, które mają zostać połączone z nowymi budynkami. Na terenie EC Powiśle ma powstać wielofunkcyjny kompleks o powierzchni 45 tys. mkw. W skład inwestycji wejdą trzy biurowce o łącznej powierzchni 28 tys. mkw. oraz apartamentowiec, który zaoferuje 75 mieszkań. Budynek byłej elektrowni działającej w latach 1904-2002 ma zostać przekształcony w pasaż handlowy o powierzchni 9 tys. mkw.


W trakcie rozbudowy przy ulicy Ząbkowskiej na Pradze Północ pozostaje również Centrum Praskie Koneser. To inwestycja zakładająca rewitalizację oraz nadanie nowych funkcji obiektom wchodzącym w skład dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek. Na jej terenie od kilku lat kontynuowana jest budowa części mieszkaniowej projektu, z której część budynków została już oddana. W ostatnim czasie ruszyły prace nad budynkami znajdującymi się w części komercyjnej projektu, która zaoferuje powierzchnię handlowo-usługowa, eventowo-wystawienniczą, gastronomiczną i kulturalną, a także 25,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.


W ramach projektu przeprowadzona zostanie rewitalizacja dwóch historycznych budynków objętych zaleceniami konserwatora zabytków. W jednym z nich pod koniec tego roku otwarty zostanie hotel Moxy Warsaw Praga. Zrewitalizowany budynek dawnej destylarni pomieści ponad 140 pokoi. Drugi z zabytkowych budynków będzie miał charakter biurowy z częścią handlową na parterze. W Koneserze mieścić się będzie też Muzeum Polskiej Wódki.


 


Autor: Ochnik Development


Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/


 


Co utrudnia deweloperom budowę mieszkań 2017-02-21

Z jakimi trudnościami spotykają się firmy realizujące projekty mieszkaniowe? Co utrudnia budowę osiedli? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Jak większość firm z branży, największe trudności z jakimi się spotykamy to procedury administracyjne związane z uzyskiwaniem decyzji i pozwoleń koniecznych do rozpoczęcia budowy. Na ryzyko odwołań szczególnie narażony jest proces uzyskania decyzji środowiskowej. Obecne prawo pozwala na blokowanie postępowań osobom nie będącym stroną, a realizującym takim działaniem swoje własne interesy.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Barierę stanowią kwestie proceduralne i przedłużające się formalności związane z rozpoczęciem procesu realizacji inwestycji. Istotną potrzebą rynku jest więc uregulowanie i uproszczenie postępowania administracyjnego dla projektów deweloperskich. Kluczowe jest przyspieszenie okresu od nabycia nieruchomości do momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Z uwagi na legislację obecnie ten proces jest mocno wydłużony.


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Realizacja projektu to ciąg powiązanych ze sobą działań, rozpoczynających się od pozyskania gruntu i opracowania koncepcji inwestycji, która ma na nim powstać oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Wydaje się, że najbardziej „niewdzięcznym” etapem w tym procesie jest właśnie przeprowadzenie formalności administracyjnych. Pomimo jednego, obowiązującego w całym kraju prawa normującego realizację projektów nieruchomościowych, każdy urząd ma nieco inną specyfikę działania, przywiązuje większą wagę do innych aspektów projektu budowlanego i jego dokumentacji. To powoduje, że realizując pierwszą inwestycję w danej lokalizacji, uczymy się procedować tam projekt, a nabyte doświadczenie pozwala nam sprawnie regulować formalności administracyjne każdej kolejnej inwestycji w tym mieście.


Pozostałe etapy realizacji projektu przebiegają już płynnie i bezproblemowo, ponieważ w swoich strukturach mamy podmioty odpowiadające za kompleksową obsługę inwestycji, w tym pracownię architektoniczno-projektową, generalnego wykonawcę oraz hurtownię materiałów budowlanych.


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


Obecnie najtrudniejszym tematem są grunty. Podaż działek jest o wiele za mała w porównaniu z zainteresowaniem ich zakupem ze strony deweloperów. Lwia część oferty dostępnej na rynku to grunty ze skomplikowanym stanem prawnym np. mające nieuregulowane stosunki własnościowe lub obciążone innymi problemami, których rozwiązanie może się okazać bardzo kosztowne dla dewelopera. Przeprowadzenie due diligence pochłania dziś więcej czasu, szczególnie że nie wszędzie jest plan zagospodarowania. Znając plan zagospodarowania stosunkowo łatwo jest określić wstępną chłonność gruntu, rentowność inwestycji i zweryfikować, czy zakup jest w ogóle opłacalny. Jeżeli planu nie ma, cały proces się wydłuża, trzeba uzyskać WZ i dopiero można przystąpić do analizy opłacalności inwestycji, a może się zdarzyć, że taka analiza będzie musiała objąć również np. badania geologiczne. 


Przemysław Bednarczyk, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Sprawny przebieg procesu inwestycyjnego ma istotne znaczenie zarówno dla inwestora i wykonawcy, jak i klienta ostatecznego. Niestety, nawet wzorowo zaplanowane i zorganizowane projekty niosą za sobą ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń i problemów, które w efekcie mogą wpłynąć np. na opóźnienia. Dla przykładu, ewentualne błędy czy niezgodności na etapie projektowania powodują modyfikację dokumentacji projektowej podczas realizacji robót budowlanych. W naszych inwestycjach, wspólnie z partnerami, dokładamy wszelkich starań, by takich sytuacji uniknąć, jak dotąd z sukcesem. Mniejszy wpływ mamy natomiast na administracyjne bariery procesu inwestycyjnego i wydłużające się procedury przygotowania inwestycji do realizacji, skutkujące opóźnieniami w harmonogramie projektu i wzrostem jego kosztów.


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


 


Przy realizacji projektów największe problemy stwarzają nadinterpretacja prawa i przedłużające się procedury administracyjne. Do każdej nowej inwestycji deweloper musi uzyskać warunki zabudowy. Ubieganie się o nie jest najdłuższym procesem, który trwa kilka miesięcy, a czasem nawet rok. To z kolei wydłuża czas oczekiwania na uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę do około dwóch lat. Realizacja samego projektu mieszkaniowego zajmuje natomiast średnio od 18 do 24 miesięcy.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


30 lat działalności na rynku pozwoliło nam zebrać doświadczenie niezbędne do sprawnej realizacji kolejnych inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych. Na przestrzeni lat największe wyzwania prowadzenia działalności deweloperskiej są względnie stałe.  Są to przede wszystkim zmieniające się przepisy i procesy formalno-prawne, które są skomplikowane i czasochłonne. Polski Związek Firm Deweloperskich, którego Archicom jest aktywnym członkiem, lobbuje za zamianami upraszczającymi konieczne do spełnienia formalności. 


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Największą przeszkodą przy realizacji projektów są bariery administracyjne: biurokracja, czasochłonne procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz nieprzystające do realiów wymogi i ograniczenia, jakim trzeba sprostać przygotowując inwestycję. Zdarza się nawet, że w zależności od miasta czy dzielnicy urzędy interpretują te same przepisy w inny sposób.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Dotychczas wszystkie nasze realizacje przebiegały bardzo sprawnie i życzymy sobie, żeby dalej tak było w przyszłości. Każda z inwestycji została oddana w terminie. Oczywiście zdarzają się czasami jakieś trudności w procesie realizacji, ale nie są na tyle istotne, aby miały znaczący wpływ na postępy w budowie mieszkań.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.  


Jako firma deweloperska, aktywnie działająca na rynku od ponad 20 lat, przy większości realizowanych inwestycji sami jesteśmy generalnym wykonawcą projektów. Nasze doświadczenie i odpowiednia organizacja przyspieszają proces budowlany. A jeśli korzystamy z usług zewnętrznego generalnego wykonawcy, zawsze staramy się skoordynować międzybranżowo, tak aby poznać wzajemne oczekiwania i standardy. Jedynymi elementami, które mogą negatywnie wpłynąć na realizację inwestycji jest długotrwały proces związany z formalnościami, w tym uzyskanie wszelkich niezbędnych dokumentów, pozwoleń, uzgodnień i decyzji. Często trwa to dłużej niż sama budowa.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Podczas samej realizacji inwestycji zazwyczaj nie spotykamy się z problemami, które mogłyby powodować opóźnienie terminu oddania inwestycji do użytku. Największym wyzwaniem z perspektywy dewelopera jest sam etap planowania inwestycji, który jest obwarowany wieloma wymaganiami. Otrzymanie pozwolenia na budowę jest najważniejszym, ale nie jedynym dokumentem, jaki deweloper musi uzyskać. Inwestor musi także ubezpieczyć inwestycję oraz otworzyć rachunek powierniczy, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Procesem długotrwałym bywa także uzyskanie przez dewelopera finansowania z banku na realizację inwestycji.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Największym problemem, na jaki napotykamy aktualnie na warszawskim rynku nieruchomości są często nierealistyczne oczekiwania cenowe właścicieli gruntów. Pomimo posiadanych przez nas znaczących środków na zakup nowych działek, nierzadko właściciele gruntów oczekują cen nieprzystających do obecnych stawek metra kwadratowego mieszkania.  Proces inwestycyjny to rzecz skomplikowana, prowadzimy ich wiele napotykając na typowe problemy, jak m.in. przedłużające się procedury administracyjne. Jest to jednak standardowe ryzyko i część biznesu deweloperskiego.


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper


Jako inwestor a zarazem generalny wykonawca, mamy ten komfort, że kompleksowo czuwamy nad sprawnym i szybkim przebiegiem prac w naszych osiedlach. Doświadczony zespół inżynierów i menadżerów kompleksowo zarządza całym procesem inwestycyjnym, od pozyskania terenu, przez projekt, finansowanie, budowę, marketing, sprzedaż, po obsługę posprzedażową. Od wielu lat współpracujemy ze sprawdzonymi podwykonawcami, którzy znają nasze oczekiwania i podwyższony standard oferowany mieszkańcom. Bardzo duże znaczenie odgrywa również dobra współpraca z instytucjami finansowymi. Dzięki temu większość etapów osiedli oddawanych jest do użytkowania zgodnie z planem, a zdarza się też, że przed zadeklarowanym terminem. Nieco inaczej wygląda kwestia uzyskiwania niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych. Proces ten nierzadko bywa wydłużony, co w konsekwencji wpływa na przesunięcia harmonogramów realizacji projektów deweloperskich. 


Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


Największą przeszkodą w realizacji inwestycji jest postępowanie administracyjne i uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Kolejnym utrudnieniem jest znalezienie odpowiednich dla profilu naszej firmy działek w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych lokalizacjach i w optymalnych cenach.


 


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 


Premiery rynku mieszkaniowego 2017-02-15

Jakie projekty wprowadzą do sprzedaży deweloperzy? Jakie znajdą się w nich mieszkania? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


 


Większość nowych projektów planowanych na ten rok to kolejne fazy już realizowanych inwestycji. Na początku roku do sprzedaży trafiły mieszkania w następnych etapach Osiedla Centralna Park w Krakowie i Świętokrzyska Park w Gdańsku. W przygotowaniu są projekty w Warszawie oraz we Wrocławiu. Łącznie w 2017 roku planujemy wprowadzić na rynek około 2300 mieszkań w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz Gdańsku.


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Obecnie realizujemy 23 projekty inwestycyjne w 11 polskich miastach, takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, czy Wrocław. W ramach tych inwestycji powstanie ponad 5,8 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 238 tys. mkw. Wśród projektów, które zamierzamy wprowadzić do sprzedaży w bieżącym roku jest nasza pierwsza inwestycja zagraniczna w Berlinie, w ramach której w 9 budynkach zaoferujemy 120 lokali mieszkalnych.


 


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


 


W tym roku do sprzedaży jako pierwsze trafią dwie nowe inwestycje w Trójmieście. Pierwsza z nich już w połowie lutego rozszerzy ofertę Polnordu o około 150 lokali, a wraz z kolejną w maju znacznie większy się pula mieszkań, które mamy w sprzedaży.


 


Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.


Jesteśmy w trakcie wyboru generalnego wykonawcy dla projektu mieszkaniowego zlokalizowanego przy alei Prymasa Tysiąclecia 83 w Warszawie, którego pierwszy etap zakłada wybudowanie 213 lokali mieszkalnych o PUM ok. 12 tys. mkw. Przygotowujemy również drugi etap inwestycji, w ramach którego powstanie 253 mieszkań.


Ruszamy też z unikatowym na skalę Polski i Europy projektem Yacht Park położonym na terenie Molo Rybackiego w Gdyni. Z racji lokalizacji inwestycji na nabrzeżu musieliśmy uzyskać dwa pozwolenia na budowę, jedno z Urzędu Miasta Gdyni, a drugie z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obydwa prawomocne dokumenty otrzymaliśmy pod koniec 2016 roku. W ramach kompleksu powstanie 12 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 135 apartamentów o łącznej powierzchni około 9,6 tys. mkw. Lokale usytuowane na parterze w budynkach zostaną zagospodarowane pod działalność handlowo-usługową. Wśród inwestycji realizowanych na terenie Molo Rybackiego znajdzie się m.in. budowa mariny dla 120 jednostek i kompleksu biurowego przy ulicy Hryniewickiego.


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


 


Planujemy uruchomienie drugiego etapu warszawskiego osiedla Aura Sky przy ulicy Ostrobramskiej/róg Rodziewiczówny, w którym zostało zaprojektowane 215 lokali. Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale br. otrzymamy także pozwolenie na budowę trzeciego, ostatniego etapu Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów, gdzie do sprzedaży trafi  kolejne 50 mieszkań. Jesteśmy również w trakcie zakupu nowych gruntów w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie dla nas czasem dynamicznego rozwoju.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Jeśli chodzi o inwestycje w nowych lokalizacjach, trwają jeszcze prace projektowe, ale prawdopodobnie uda nam się wprowadzić niedługo do oferty projekt Człuchowska Bemowo oraz inwestycję Żeromskiego 17 w centralnych Bielanach w Warszawie. Chcielibyśmy też uruchomić co najmniej jedną nową budowę w prawobrzeżnej Warszawie.


 


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


Klienci mogą liczyć na kontynuację najchętniej wybieranych osiedli społecznych – Olimpii Port, Słonecznych Stabłowic, Księżna, czy Formy. W styczniu poszerzyliśmy ofertę mieszkań w inwestycji Cztery Pory Roku o 56 ustawnych lokali. W planach jest również nowy etap projektu Na Ustroniu zlokalizowanego w Swojczycach. Szykujemy także zupełnie nowe projekty w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Browar Piastowski i kolejne osiedle w Krzykach,  których sprzedaż chcielibyśmy rozpocząć w drugiej połowie roku. W planach mamy również wejście na nowy rynek. W tym roku nasze mieszkania będzie można kupić także na krakowskim Podgórzu. Do sprzedaży planujemy wprowadzić około 1000 lokali.


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service  


Ruszyliśmy ze sprzedażą mieszkań w nowej inwestycji Apartamenty przy Wiśniewskiego. Jest to kameralny budynek z 14 mieszkaniami usytuowany w otoczeniu domów jednorodzinnych w samym sercu krakowskiego Ruczaju. Projekt jest idealną propozycją dla osób, które żyją aktywnie, podróżują i chcą mieć wszędzie blisko.


 


Z naszej oferty mogą skorzystać zarówno ludzie młodzi, którzy planują zakup pierwszego mieszkania i chcieliby skorzystać z programu MdM, jak i małżeństwa z dziećmi, które poszukują spokojnej przystani lub chcą zamienić stare mieszkanie na nowe, a także inwestorzy kupujący nieruchomość na wynajem.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


 


Pierwszym projektem wprowadzonym przez Home Invest w tym roku na rynek  jest drugi etap osiedla Krasińskiego 58, które usytuowane jest na warszawskim Żoliborzu. W inwestycji znajdą się mieszkania jedno, dwu, trzy i czteropokojowe o powierzchni od 28 do 80 mkw.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. 


W niedalekiej przyszłości chcemy rozszerzyć ofertę Aparthoteli, począwszy od warszawskiego Ursynowa, a skończywszy na Gdyni. W Szczecinie planujemy realizację wyjątkowego projektu Hanza Tower, w którym znajdą się nowoczesne apartamenty, w tym także pod wynajem.


Na warszawskiej Woli realizujemy prestiżowe i komfortowe apartamenty Aparthotel Wola Invest. Zostaną one objęte serwisem 5 gwiazdkowego hotelu. W celu zapewnienia komfortu wszystkim gościom do dyspozycji będzie całodobowa recepcja, concierge, room-service, punkty biurowe i handlowe, a także parking podziemny. Na mieszkańców czekać będzie również przestronna restauracja i samoobsługowa pralnia. Wszystkie pomieszczenia zostaną całościowo wykończone, umeblowane i wyposażone bez konieczności zlecania prac na zewnątrz. 


Kontynuujemy także budowę warszawskiego osiedla Bliska Wola i w najbliższym czasie zamierzamy włączyć do sprzedaży ostatni, czwarty etap inwestycji. W marcu zakończymy pierwszy etap budowy osiedla Zielona Dolina II na warszawskiej Białołęce. W tym roku również oddamy kolejny etap osiedla Nowe Tysiąclecie w Katowicach.


 


Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu RED Real Estate Development


 


W 2017 roku ruszymy z budową i sprzedażą trzeciego już 13 piętrowego wieżowca Red Park w Poznaniu. Klientom zaproponujemy duży wybór mieszkań o funkcjonalnym rozkładzie z zachowaniem wysokiej jakości i standardu wykończenia części wspólnych. Należy także wspomnieć o atrakcyjnych widokach roztaczających się z inwestycji na panoramę miasta, a także bezpośrednim sąsiedztwie Lasku Dębieckiego i centrum handlowego Galeria Dębiec.


W tym roku będziemy też kontynuować realizację inwestycji rozpoczętych w Warszawie i we Wrocławiu w 2016 roku. W stolicy prowadzimy prace nad dwoma budynkami osiedla Alpha Park ze 182 mieszkaniami, we Wrocławiu realizujemy dwa budynki prestiżowej inwestycji Nowa Papiernia Ultra Nova ze 156 soft loftami i apartamentami.


 


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Inwestycje mieszkaniowe realizujemy etapami i to właśnie kolejne fazy warszawskich projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz są przedmiotem najbardziej intensywnych prac. Największy procent w naszej ofercie to mieszkania dwu i trzypokojowe, które dostępne są w przystępnych cenach i oferują duży komfort i możliwości aranżacyjne. Nie zapominamy jednak również o kawalerkach, które cieszą się dużą popularnością, a także o dużych mieszkaniach, które coraz częściej znajdują nabywców na wczesnym etapie sprzedaży.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


 


W Warszawie przygotowujemy obecnie do wprowadzenia na rynek dwie inwestycje. Jeden projekt w segmencie popularnym i budynek apartamentowy. W Gdańsku z kolei wejdzie do sprzedaży czwarty etap inwestycji Wolne Miasto.


 


Katarzyna Pietrzak, Senior Marketing Manager w Nexity Polska


 


Pierwszą inwestycją, w której rozpoczniemy sprzedaż w tym roku będzie Skylife etap 4. Podczas dni otwartych poza niską ceną za metr kw. mieszkania będzie można otrzymać pakiet Smart Home. Osiedle oferuje liczne place zabaw dla dzieci, kilka miejsc do rekreacji oraz fitness dla mieszkańców. Wraz z kolejnym etapem inwestycji planujemy niespodziankę, jaką będzie Car Sherning.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


 


W tym roku na warszawskim Żoliborzu oddana zostanie do użytku inwestycja Apartamenty Krasińskiego II, w której ponad 40 proc. lokali znalazła już nabywców. W bieżącym roku planujemy również wprowadzić do oferty 251 mieszkań w ramach inwestycji zlokalizowanej na warszawskiej Woli przy ulicy Nakielskiej.


 


Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


W Krakowie powstaje drugi budynek w inwestycji przy ulicy Banacha  i trwa budowa budynków przy ulicy Konopnickiej. Przy ulicy Mogilskiej ruszy niedługo drugi etap projektu, podobnie jak w inwestycji przy ulicy Stańczyka w dzielnicy Bronowice. W Katowicach przy ulicy Chorzowskiej trwają prace przy trzeciej wieży w inwestycji Cztery Wieże oraz osiedlu przy ulicy Karoliny. W stolicy Dolnego Śląska kontynuowana jest sprzedaż mieszkań w drugim etapie projektu przy ulicy Skarbowców w dzielnicy Krzyki.


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 


Warszawski rynek biurowy urósł o jedną czwartą w 3 lata 2017-02-14

Warszawski rynek ze swoimi obecnymi zasobami biurowymi dołączył do największych w Europie


W ostatnich latach przyrost podaży biurowej w Warszawie był niezwykle szybki. Od początku 2014 roku stolicy przybył okrągły milion mkw. biur i nie zapowiada się, żeby deweloperzy mieli zwolnić tempo. Tylko w 2016 roku w aglomeracji warszawskiej oddanych zostało ponad 20 budynków, a w nich ponad 400 tys. mkw. biur. Eksperci Walter Herz przyznają, że to najlepszy wynik w historii, zbliżony do odnotowanego w 2000 roku spektakularnego wzrostu powierzchni biurowych. Mniej więcej tyle biur ile w Warszawie, w ubiegłym roku oddane zostało łącznie w największych polskich miastach poza stolicą.


Po raz pierwszy na warszawskim rynku ukończone zostały w jednym roku dwie biurowe wieże - Q22 i Warsaw Spire, które należą do najciekawszych architektonicznie i najbardziej zaawansowanych technologicznie. Tak duża nowa podaż,  z jaką mieliśmy do czynienia w 2016 roku, nie spowodowała jednak drastycznego przyrostu pustostanów. Jak podaje Walter Herz, na koniec minionego roku poziom niewynajętej powierzchni biurowej w Warszawie był tylko nieznacznie wyższy niż na koniec 2015 roku.


 


Nowe biura nie czekają na najemców


Specjaliści podkreślają, że większość z wybudowanych w ostatnim czasie biurowców jest prawie w całości skomercjalizowana. - Szczególnie dużym zainteresowaniem nabywców cieszy się obszar bliskiej Woli, w stronę której przesuwa się teraz centralny obszar biznesu. W centrum i jego obrzeżach, gdzie oddana została połowa z ukończonych biur, spadły jednak lekko stawki czynszowe. Pociągnęło to za sobą odpływ najemców z największej w Polsce strefy biurowej na Służewcu. Na Mokotowie znajduje się obecnie jedna trzecia wolnych biur w Warszawie – informują doradcy Walter Herz.


 


Specjaliści szacują, że w tym roku na warszawskim rynku przybędzie 300 - 350 tys. mkw. powierzchni biurowej. - To umocni uprzywilejowaną pozycję, w jakiej znajdują się teraz najemcy. Tym bardziej, że w realizacji jest kolejne 700 tys. mkw. biur – zaznaczają.


 


Rozbudowa trwa


W budowie pozostają m.in. takie obiekty jak Proximo II, Generation Park, EC Powiśle, Business Garden II, West Station II, Mennica Legacy Tower, The Warsaw Hub. Trwa też budowa kompleksu biurowego przez przy Chmielnej i Jana Pawła II,  w którym powstanie najwyższy budynek w Polsce – wieża Varso Tower licząca 230 metrów i zwieńczona 80 metrową iglicą.


 


W ubiegłym roku w Warszawie wynajęło się niemal tyle samo biur, ile powstało w całej Polsce. Najwięcej powierzchni trafiło do najemców w lokalizacjach centralnych. Wśród inwestorów dominowały firmy świadczące usługi, w tym z sektora BPO/SSC, który w ostatnim czasie mocniej zaznaczył swoją obecność w stolicy. Warszawa może się pochwalić największą w kraju liczbą centrów świadczących nowoczesne usługi dla biznesu. Przenoszone są do niej zaawansowane procesy i kompetencje oparte na wiedzy. Wraz z postępem procesu dojrzewania warszawskiego rynku biurowego rosną szanse na przyjęcie dalszego strumienia inwestycji zagranicznych.


 


Kontynuacja dobrej passy


Specjaliści Walter Herz wysnuwają hipotezę, że ten rok dla Warszawy może być tak samo udany jak ubiegły. - Decydujące znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku biur będzie miała ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie. Jeśli sprzyjający klimat inwestycyjny utrzyma się segment biurowy będzie kontynuował swój dotychczasowy rozwój – uważają eksperci.


 


Kluczową kwestią dla utrzymania obecnego popytu na warszawskie biura będzie aktywność najemców z sektora BSS, finansowego oraz z branży IT. Jeśli apetyt najemców nie zmaleje na stabilnym poziomie powinny także zostać utrzymane czynsze. Na ich wzrost może wpłynąć podniesienie płacy minimalnej i ewentualna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste. Należy jednak zwrócić uwagę, że najem powierzchni biurowej w Warszawie jest wciąż dużo tańszy niż w zachodniej Europie. 


 


 


Autor: Walter Herz


 


 


Sprzedaż podbija bogaty wybór mieszkań 2017-02-13

Za ubiegłorocznym, rekordowym wynikiem sprzedaży mieszkań stoi szeroka oferta rynku deweloperskiego, skierowana do wszystkich grup nabywców


 


Bogata oferta nowych mieszkań przyciągnęła w 2016 roku niespotykaną jak dotąd w całej historii rynku liczbę nabywców. Deweloperzy kolejny raz ustanowili rekord sprzedaży. Jak obliczają specjaliści, w sześciu największych miastach w kraju właścicieli znalazło 62 tys. lokali. To wynik o jedną piątą lepszy niż w 2015 roku.   


 


Sukces sprzedaży był możliwy dzięki przygotowanej przez firmy różnorodnej ofercie, która na bieżąco była uzupełniana. Deweloperzy zapewnili duży wybór mieszkań wszystkim grupom kupujących obecnym na rynku. W 2016 roku w wiodących aglomeracjach weszło do sprzedaży około 65 tys. mieszkań.  


 


Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości


Duży udział w boomie, jaki przeżywa rynek nowych mieszkań, mają niskie stopy procentowe, które przełożyły się na optymalne oprocentowanie kredytów hipotecznych oraz słabą rentowność lokat bankowych. To spowodowało, że inwestorzy zwrócili się w kierunku rynku nieruchomości i na nim lokowali kapitał.


 


Sondaże przeprowadzane wśród firm mówią o 30 do 40 proc. nowych mieszkań kupowanych z przeznaczeniem na wynajem przez osoby, które inwestycję traktują jako bezpieczne źródło dochodu. Klienci inwestycyjni to obecnie spora i stale rosnąca grupa nabywców, która jest odbiorcą mieszkań budowanych w różnych segmentach rynku.


 


Inwestorzy z zasobniejszym portfelem stawiają przede wszystkim na nieruchomości z wyższej półki. Deweloperzy przyznają, że zainteresowanie luksusowymi nieruchomościami jest w Polsce z roku na rok coraz większe, a tego typu inwestycji przybywa. W prestiżowe nieruchomości inwestują nie tylko zamożni Polacy, ale także inwestorzy zagraniczni. W ubiegłym roku po raz pierwszy na polskim rynku doszło do dużych transakcji kupna pakietów mieszkań i całych budynków z przeznaczeniem na wynajem przez fundusze inwestujące w nieruchomości.


 


Lokalizacja daje zarobić


Z myślą o inwestorach deweloperzy budują nie tylko apartamentowce, ale projektują mieszkania w różnym standardzie. W nowych inwestycjach oferują  przede wszystkim najbardziej poszukiwane, dwupokojowe lokale o małych metrażach. Powierzchnia bardzo się liczy, bo im niższe są ceny całkowite mieszkań, tym krąg odbiorców szerszy. Wspólną cechą projektów przygotowywanych pod inwestycje jest ich położenie w okolicach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, co w przypadku Warszawy oznacza rejony sąsiadujące z metrem, choć nie tylko.      


 


Większość zakupów inwestycyjnych odnotowanych jest w największych aglomeracjach w kraju, które są celem migracji zarobkowych i edukacyjnych. Pod wynajem wybierane są najczęściej inwestycje położone w centralnych częściach miast. Szczególnie w Warszawie takie nieruchomości nie należą do najtańszych, bo na cenę metra wpływają wysokie koszty zakupu gruntu.     


 


Zróżnicowana oferta


By umożliwić inwestowanie w takie lokale szerszej grupie klientów deweloperzy przygotowują m.in. projekty, w których oferują mikroapartamenty. Jedna z takich inwestycji powstaje na warszawskim Muranowie przy ulicy Pawiej. - Studio Centrum to typowy produkt skierowany dla osób i firm, które poszukują sposobów na lokowanie pieniędzy. W budynku oferujemy lokale o powierzchni od 14 mkw. do 41 mkw. w podwyższonym standardzie. Te o najmniejszym metrażu sprzedają się w pierwszej kolejności. Ceny zaczynają się od 180 tys. zł netto – informuje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.


 


- Chcąc zróżnicować ofertę, w tej samej lokalizacji wprowadziliśmy do sprzedaży mieszkania w inwestycji Dzielna 64. Poza inwestorami, projekt cieszy się powodzeniem także osób chcących zmienić adres, by polepszyć komfort zamieszkania. Oferta dedykowana jest tu do klientów poszukujących wysokiej klasy nieruchomości usytuowanych centralnie, które zapewniają wszelkie wygody. Ceny apartamentów (od 9900 zł/mkw.) determinuje standard mieszkań oraz wykończenie i aranżacja części wspólnych w budynku. Podobnie jak w Studiu Centrum, klienci doceniają możliwość dowolnego łączenia mieszkań i ponownego ich dzielenia, jeśli zaistnieje taka potrzeba – opowiada Tomasz Sadłocha.


 


Pierwsze mieszkanie z dopłatą państwa


Poza inwestorami i osobami zmieniającymi mieszkania na lepsze, wybijającą się grupą nabywców nowych mieszkań są młodzi ludzie kupujący swoje pierwsze lokum. Na progu kariery wybierają zwykle inwestycje w standardzie popularnym. Dlatego takie projekty wciąż przeważają na rynku. Część mieszkań realizowanych w segmencie podstawowym obejmuje program Mieszkanie dla młodych, co pozwala kupującym uzyskać dopłaty do kredytu od państwa. W ostatnim czasie zainteresowanie tą opcją było tak duże, że pula środków przeznaczonych na tegoroczne dopłaty w programie MdM wyczerpała się już z końcem stycznia.  


 


Sprzedaży mieszkań sprzyja stabilizacja cen. Deweloperzy konkurują bardziej jakością inwestycji. Zdobywają klientów m.in. nowoczesnym wyglądem i jakością budynków, ciekawymi aranżacjami części wspólnych oraz atrakcyjnymi i praktycznymi dla mieszkańców rozwiązaniami. Należą do nich zielone dziedzińce, górne tarasy, fontanny, reprezentacyjne hole, sale do ćwiczeń, rowerownie, czy sauny.   


 


Autor: Ochnik Development


Więcej wiadomości na http://ochnikdevelopment.pl/


Gdzie po mieszkanie pod wynajem 2017-02-10

Co deweloperzy mają do zaoferowania osobom inwestującym w mieszkania na wynajem? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Sprzedaż mieszkań w zdecydowanym stopniu napędzają zakupy dokonywane przez klientów inwestycyjnych. Widzimy to w naszych projektach, gdzie zakup pod wynajem stanowi nawet 80 proc. transakcji, jak w przypadku osiedla Bastion Wałowa w Gdańsku.


W każdym z miast, w których prowadzimy sprzedaż mamy projekty spełniające kryteria klientów inwestycyjnych. Poza lokalizacją w centrach miast, w pobliżu ośrodków akademickich i biurowych liczy się dla nich również relacja liczby pomieszczeń do powierzchni mieszkania, tj. możliwie mały metraż lokalu. Nasze propozycje dla inwestorów to wspomniane, gdańskie Osiedle Bastion Wałowa, a także Osiedle Na Woli i Osiedle Krzemowe w Warszawie, Nowa Tęczowa we Wrocławiu, a w Krakowie Osiedle Grzegórzecka.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


Projektując kolejne inwestycje mieszkaniowe mamy na uwadze różnorodne grupy klientów, ich preferencje oraz możliwości finansowe. Stąd oferowany przez nas wachlarz mieszkań jest zawsze bardzo szeroki. Klienci inwestycyjni, odpowiadający za ok. 20-30 proc. ogółu transakcji zakupu, nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich lokali. Poszukują zwykle funkcjonalnych mieszkań trzy lub dwupokojowych w lokalizacjach z dobrym dostępem do infrastruktury. Inwestorzy często decydują się na wykończenie wnętrz pod klucz. W tym zakresie oferujemy kilka zróżnicowanych pakietów i kompleksową obsługę od doradztwa i przygotowania projektu, poprzez zakup materiałów, po transport i montaż.


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


W mojej ocenie klienci inwestycyjni odpowiadają za 40-45 proc. globalnej sprzedaży mieszkań. Zazwyczaj wybierają popularne, dwu i trzypokojowe lokale w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. Takie mieszkania dominują w naszej ofercie. Doceniając zaufanie, jakim klienci obdarzyli nas i nasze produkty, uznając je za atrakcyjne propozycje inwestycyjne, oferujemy im preferencyjne harmonogramy płatności. W systemie rozliczeń 10/90 inwestor uiszcza 10 proc. wartości transakcji po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałe 90 proc. wpłaca przed odbiorem mieszkania.


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service


Wawel Service przygotował specjalną, dedykowaną ofertę dla inwestorów. Składają się na nią atrakcyjne rabaty przy zakupie, pakiety wykończenia mieszkań, a także administracja wynajmu dla kienta. Dzięki takim udogodnieniom notujemy duże zainteresowanie ofertą ze strony inwestorów. W ubiegłym roku odsetek sprzedaży mieszkań pod wynajem wynosił 25 proc.


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem zależy od usytuowania projektu. W warszawskiej  inwestycji Hubertus notujemy duże zainteresowanie zakupem lokali na wynajem ze względu na atrakcyjną komunikacyjnie lokalizację i bliskość zagłębia biurowego na Służewcu. W inwestycji Wolne Miasto w Gdańsku zakupów inwestycyjnych jest mniej ze względu na większe oddalenie osiedla od ruchliwych części miasta. W przypadku lokali na wynajem niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania dwupokojowe o metrażu 35-45 mkw., ale widać również zwiększone zainteresowanie lokalami trzypokojowymi.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Mamy ofertę skierowaną do różnych grup klientów, w tym także do osób kupujących mieszkania na wynajem. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się przede wszystkim dobrze skomunikowane inwestycje. Niewątpliwe można do nich zaliczyć inwestycję Na Sokratesa na warszawskich Bielanach, która położona jest 5 minut od stacji Metro Młociny. Kolejnym projektem w obszarze zainteresowania inwestorów jest kameralne osiedle Monte Verdi w dzielnicy Włochy, które realizowane jest obok stacji kolejowej SKM, skąd do centrum można dojechać w 10 min. Naszą najnowszą propozycją dla osób szukających mieszkań na wynajem jest drugi etap inwestycji Krasińskiego 58 na warszawskim Żoliborzu.


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


Nie ma potrzeby przygotowywania specjalnej oferty dla tej grupy nabywców, ponieważ ich oczekiwania są zgodne z potrzebami większości klientów. Inwestorzy stawiają obecnie na małe metraże, coraz większy jest też popyt na lokale usługowe. Ostatnie lokale, które sprzedaliśmy w warszawskiej inwestycji Aura Park Wilanów zostały przez inwestorów podzielone na mniejsze, o powierzchni ok. 50 mkw. Znalazły najemców niemal natychmiast.


Na potrzeby inwestycyjne doskonale sprzedają się też apartamenty Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, które są idealne pod wynajem. W projekcie dostępne są małe metraże (2 pokoje od 40 mkw. i 3 pokoje od 62 mkw.) z możliwością funkcjonowania na zasadach aparthotelu. Położenie osiedla nad rzeką, w śródmieściu Gdańska, kilka minut spacerem od Starówki, gwarantuje obłożenie przez cały rok. Tempo sprzedaży drugiego etapu okazało się tak szybkie, że już po kilku miesiącach rozpoczęliśmy rezerwacje mieszkań w kolejnej fazie inwestycji, dla której pozyskiwane jest pozwolenie na budowę.   


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


W ubiegłym roku zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych. Klienci planujący wynajmem zakupionych nieruchomości wybierali przede wszystkim osiedla doskonale skomunikowane z centrum Wrocławia, jak River Point, Siena, czy Ogrody Hallera. Wśród układów przeważały kawalerki oraz kompaktowe mieszkania dwu i trzypokojowe w osiedlach oferujących dodatkową infrastrukturę, jak kluby fitness, tarasy widokowe na dachach i dostęp do terenów rekreacyjnych. Przykładem może być inwestycja Róży Wiatrów, gdzie wprowadziliśmy do sprzedaży dwa kolejne budynki.


 


Wśród klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości pod wynajem duża część decyduje się na zakup pakietu wykończenia pod klucz. W Archicomie oferujemy finansowanie zakupu mieszkania i wykończenia jednym kredytem, a podstawowy pakiet wykończeniowy dostępny jest już od 495zł/mkw. Decydując się na zakup kliku mieszkań w naszych inwestycjach można uzyskać atrakcyjne warunki.


Roma Peczyńska, dyrektor e-marketingu Red Real Estate Development


Zdecydowana większość mieszkańców Alpha Parku w Warszawie i Red Parku w Poznaniu to ludzie młodzi, którzy kupują mieszkanie dla siebie i swoich rodzin. Wśród naszych klientów coraz większą grupę stanowią inwestorzy, którzy kupno mieszkania traktują jak dobrą lokatę kapitału. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszy się nasz wrocławski projekt z segmentu Premium - Nowa Papiernia Ultra Nova. Oferowane w nim oryginalne lokale o wysokim standardzie dają możliwość uzyskania nawet dwukrotnie wyższej stopy zwrotu niż mieszkania popularne. W Nowej Papierni Ultra Novej proponujemy soft lofty i apartamenty o powierzchni od 32 do 92 mkw. Z perspektywy osób zainteresowanych zakupem ogromnym atutem naszej inwestycji jest designerskie wykończenie i bezpłatna pomoc stylisty wnętrz.


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Mieszkania w naszych warszawskich projektach Stacja Kazimierz i Miasto Wola są chętnie nabywane przez klientów również w celach inwestycyjnych. Wiele osób traktuje zakup mieszkania, jako najlepszy i najbezpieczniejszy sposób lokowania kapitału, ale musi się złożyć na to szereg czynników. Począwszy od atrakcyjności i dynamicznego rozwoju dzielnicy, aż po specyfikę i funkcjonalność realizowanych w tym rejonie projektów mieszkaniowych. Połączenie tych elementów klienci znajdują właśnie w przygotowywanych przez nas projektach.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A. 


Zawsze staramy się szukać rozwiązań i dopasowywać ofertę do potrzeb naszych klientów. Aparthotele to doskonała inwestycja, która równocześnie daje poczucie posiadania własnej nieruchomości. Na warszawskiej Woli realizujemy prestiżowe i komfortowe apartamenty przeznaczone pod działalność hotelową, komercyjną i mieszkaniową – Wola Invest. W ofercie posiadamy łącznie 339 klimatyzowanych, urządzonych w najwyższym standardzie apartamentów jedno i dwupokojowych o powierzchni od 21 do 65 mkw. z przestronnymi, jasnymi salonami z aneksami kuchennymi, sypialnią i balkonem. Do dyspozycji klientów jest restauracja, powierzchnie biurowe i magazynowe, lokale usługowe oraz miejsca garażowe. Obiekt będzie posiadał również dedykowaną recepcję, usługi concierge, wi-fi, profesjonalną obsługę sprzątającą oraz pralkę samoobsługową. 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


W przygotowywaniu projektów inwestycyjnych mamy spore doświadczenie, dzięki czemu pierwszy raz w Polsce udało nam się sprzedać w całości budynek znajdujący się jeszcze w budowie na rzecz funduszu inwestycyjnego z grupy Bouwfonds. Projekt Apartamenty Pereca od początku przygotowany był dla nabywców inwestycyjnych. Przewidzieliśmy w nim głównie kompaktowe lokale dwupokojowe, co przy lokalizacji w centrum Warszawy doskonale wpisywało się w potrzeby nabywcy inwestycyjnego i późniejszego najemcy. Jesteśmy otwarci na kolejne takie transakcje jak również współprace z inwestorami prywatnymi.


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


Nasza oferta nie jest sprofilowana tylko do inwestorów kupujących na wynajem, natomiast na podstawie sprzedaży naszych nieruchomości łatwo możemy zauważyć, jakie mieszkania wybierane są w pierwszej kolejności. Są to lokale o najmniejszym metrażu, a także dwu i trzypokojowe mieszkania dobrze oświetlone. Takie nieruchomości cieszą się największą popularnością także na rynku wynajmu. W ofercie naszej inwestycji Apartamenty Krasińskiego II na warszawskim Żoliborzu znajdują się jeszcze mieszkania o tej specyfikacji. Najbardziej popularne lokale o najmniejszej powierzchni (25-32 mkw.) znajdą się również w ofercie planowanej przez nas inwestycji przy ulicy Nakielskiej.


Katarzyna Pietrzak, Senior Marketing Manager w Nexity Polska


W każdym z naszych projektów klienci kupują mieszkania pod inwestycje. Projektujemy lokale, które mają idealny rozkład pod wynajem. W ofercie znajduje się wiele mieszkań z zamkniętą kuchnią, które są poszukiwane przez inwestorów.    


Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


Mieszkania nabywane pod wynajem stanowią nawet 60 proc. naszej sprzedaży. Stąd też przywiązujemy bardzo dużą wagę do tego jak są projektowane nasze inwestycje. Najlepszym przykładem jest projekt przy ulicy Mogilskiej w Krakowie, w którym większe mieszkania można dzielić tak by stanowiły dwa lokale z oddzielnymi kuchniami oraz łazienkami, połączone jedynie wspólnym przedpokojem i drzwiami.  


 


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji:


info@dompress.nieruchomosci.pl


 


 


 


 


 


 


 


 


W jaką stronę zmierza rynek biur 2017-02-10

Jaką strategię przyjęli deweloperzy na najbliższy okres? Czy planują zmianę kierunku rozwoju? W co zainwestują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl 


 


Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland


 


Jednym z najważniejszych założeń strategicznych a za razem misją, która od lat przyświeca naszym realizacjom, jest miastotwórczość. To dzięki zapoczątkowanemu przez Ghelamco trendowi kreowania użytecznych i przyjaznych przestrzeni miejskich powstał plac Europejski, Fundacja Sztuka w Mieście i wiele innych projektów, które zmieniają oblicze miast i oddziałują na ich mieszkańców. Najbliższe lata dla Ghelamco nie będą się pod tym względem różniły od poprzednich. Mamy w planach kontynuację rozpoczętych już inicjatyw miastotwórczych i kolejne, nowe działania zakładające tworzenie wartościowej i estetycznej tkanki miejskiej.


Strategiczną wagę ma dla nas również innowacyjność realizowanych projektów, która nabrała nowego znaczenia wraz z uruchomieniem inwestycji The Warsaw HUB. Będzie to największe dotychczasowe przedsięwzięcie Ghelamco w Polsce, a jednocześnie najbardziej nowoczesna inwestycja na naszym rynku, wyznaczająca zupełnie nowe trendy w budownictwie komercyjnym. Stworzymy kompleks łączący w sobie wszystko, czego nowoczesna korporacja, start-up, czy scale-up potrzebują do efektywnego rozwoju – przestrzeń biurową, centrum konferencyjne, MeetDistrict – unikatowy format przestrzeni coworkingowej, a także hotele, sklepy, centrum sportu. Pracownik znajdzie więc w naszym kompleksie wszystko, co będzie mu potrzebne do komfortowej pracy, doskonale skomunikowane z resztą miasta. Nowoczesność podejścia Ghelamco widoczna będzie również w unikatowym połączeniu biznesu z najnowszymi technologiami, jakie zaoferuje The Warsaw HUB. Znajdzie się tu bowiem The Heart Warsaw – centrum współpracy korporacji i startupów. Jest to pierwszy w Polsce przykład zaangażowania się dewelopera działającego w obszarze nieruchomości w rozwój biznesu opartego o nowe idee i technologie.


Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp


W tym roku będziemy koncentrować się m.in. na rozwoju w oparciu o dostarczanie dobrze zlokalizowanych budynków biurowych, które wyróżniają się architekturą oraz gwarantują przyjazne i komfortowe warunki pracy. Skupimy się także na zapewnieniu najwyższej jakości usług w procesie zarządzania obiektem. LC Corp jest administratorem i właścicielem budynków biurowych, a bliski kontakt z klientami nie tylko podczas etapu wynajmu jest dla nas kluczowy ze względu na budowanie długotrwałych relacji z naszymi partnerami.


Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania portfelem budynków w Skanska Property Poland


 


Nasze działania w roku bieżącym będą bardzo silnie zdeterminowane przez strategiczne decyzje biznesowe, jakie podjęliśmy w roku 2016. Założyliśmy, że już za 3 lata – do 2020 roku, biznes deweloperski powinien generować połowę dochodu całej grupy Skanska na świecie. Dla Polski jako jednej z najważniejszych lokalizacji oznacza to znaczne przyspieszenie i dużą dynamikę naszych działań. Chcemy też kontynuować budowanie pozytywnego otoczenia naszych budynków – zgodnie z filozofią, że nasza odpowiedzialność za miasta, w których jesteśmy, nie kończy się na granicach naszych działek.


W tym roku ruszymy między innymi z realizacją części największego naszego projektu placemakingowego w Polsce – tzw. Superścieżki w Krakowie. Inicjatywa ta zaangażowała nie tylko inwestorów prywatnych, ale też publicznych oraz organizacje pozarządowe. Przede wszystkim jednak wzięli w niej udział sami mieszkańcy, którzy wcielili się w rolę architektów m.in. bliskiego otoczenia budynku Axis. Takich inwestycji, tworzonych z ludźmi i dla ludzi w przyszłym roku będzie jeszcze więcej.


 


Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.


Ukończyliśmy prace nad nową strategią spółki, która wyznaczy strategiczne kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej PHN na lata 2017-2023. Nowy dokument, po zatwierdzeniu przez radę nadzorczą, zostanie przedstawiony do publicznej wiadomości. Zgodnie z nową strategią, zakładamy przebudowę portfela Grupy Kapitałowej PHN w taki sposób, aby każda nieruchomość przynosiła stabilny i wzrastający zysk oraz rosnące miesięczne przepływy. Dążymy również do intensyfikacji programu inwestycyjnego - zarówno na rynku nieruchomości komercyjnych, jak i na rynku projektów mieszkaniowych.


 


Nasze działania zamierzamy realizować poprzez przebudowę portfela nieruchomości, realizację założonego programu inwestycyjnego, ustabilizowanie bazy efektywnych aktywów poprzez dezinwestycje i akwizycje oraz zapewnienie stabilności finansowej Grupy.


 


W efekcie realizacji celów strategicznych chcemy być wiodącym inwestorem na rynku nieruchomości komercyjnych oraz istotnym deweloperem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Chcielibyśmy również, aby Grupa Kapitałowa PHN, ze względu na powiązania kapitałowe jak i unikalną wiedzę oraz doświadczenie stała się integratorem rynkowego potencjału nieruchomości, będących w zasobach spółek zwłaszcza z udziałem Skarbu Państwa. Zaktualizowana strategia Grupy Kapitałowej PHN wskazuje, iż realizowane dotychczas kierunki rozwoju firmy zostaną utrzymane.


 


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Wśród naszych kluczowych założeń na najbliższe miesiące i lata znajduje się przede wszystkim dalsza, konsekwentna realizacja projektów mieszkaniowych oraz zakończenie procesu przekazywania powierzchni najemcom biurowca EQlibrium. Patrzymy jednak w przyszłość i prowadzimy intensywne prace nad przygotowaniem kolejnych inwestycji. Nasze działania koncentrować będziemy w segmencie mieszkaniowym, w którym zamierzamy wprowadzić na rynek kolejne projekty w atrakcyjnych lokalizacjach. Nie wykluczamy również inwestycji na rynku biurowym, jednak w tym przypadku będziemy w pierwszej kolejności poszukiwali konkretnego najemcy, dla którego będziemy mogli przygotować budynek skrojony na miarę jego potrzeb.


 


 


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl


Jakich gruntów szukają firmy pod biurowce 2017-02-02

Jakich gruntów poszukują deweloperzy pod budowę projektów biurowych? Gdzie chcą inwestować? Jakie posiadają banki ziemi? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl 


Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.


Portfel nieruchomości Grupy Kapitałowej PHN skupia około 140 nieruchomości oraz blisko 700 ha gruntów na terenie całego kraju, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu. Posiadane obecnie w portfelu zasoby pozwalają nam na płynną realizację bieżących celów inwestycyjnych, a realizacja projektów deweloperskich na gruntach znajdujących się obecnie w portfelu Grupy Kapitałowej PHN jest dla nas priorytetem.


Aktywnie przyglądamy się rynkowi nieruchomości i identyfikujemy potencjalne akwizycje oraz możliwości nawiązania współpracy. W obszarze naszego zainteresowania są przede wszystkim atrakcyjne tereny położone w centralnych lokalizacjach dużych miast, w których Grupa Kapitałowa PHN dotychczas nie posiadała nieruchomości. Rozważamy również możliwość nawiązania współpracy w ramach umów joint-venture przy realizacji wspólnych inwestycji na terenach należących do podmiotów zewnętrznych, w których Grupa Kapitałowa PHN ze względu na unikalną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie byłaby ważnym partnerem.


Małgorzata Danek, członek zarządu LC Corp


Jako podmiot prężnie działający m.in. w sektorze nieruchomości komercyjnych cały czas monitorujemy rynek gruntów. Wybieramy optymalne lokalizacje, najlepiej skomunikowane i gwarantujące bardzo dobrą dostępność dla przyszłych pracowników biur.


Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland


Ghelamco stale poszukuje atrakcyjnych gruntów, które pozwolą na realizację ciekawych, miastotwórczych projektów. Zainteresowani jesteśmy zarówno działkami w Warszawie, jak i w miastach regionalnych.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Obecny bank gruntów pozwala Archicomowi na rozpoczęcie realizacji 4200 mieszkań oraz 6000 mkw. usług osiedlowych, co stwarza warunki do dalszego rozwoju spółki w kolejnych latach. Nasza strategia utrzymania pozycji lidera wrocławskiego rynku mieszkaniowego zakłada obecność w każdej atrakcyjnej dzielnicy mieszkaniowej Wrocławia oraz rozwój o nowe lokalizacje w Krakowie.


Stale poszukujemy nowych możliwości i negocjujemy kolejne zakupy gruntów. Jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości dobrze skomunikowanych w najchętniej wybieranych dzielnicach Wrocławia i Krakowa. Rozważając zakup danej nieruchomości, zwracamy szczególną uwagę na atuty okolicy, aby zastosowane przez projektantów rozwiązania uwydatniały jej walory. Wpisywanie architektury w kontekst urbanistyczny to jeden ze znaków rozpoznawczych Archicom Studio - autorskiego studio projektowego Doroty i Kazimierza Śródków.


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


W tym momencie nie prowadzimy aktywnych działań i rozmów zmierzających do zakupu nowych gruntów pod kolejne projekty biurowe. Cały czas jednak obserwujemy rynek, analizujemy sytuację i możliwości inwestycyjne. Nie wykluczamy realizacji kolejnych projektów zarówno na rynku warszawskim, jak i w innych większych miastach regionalnych. Jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach i konkretnych lokalizacjach.


 


Opracowanie: Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl


Więcej informacji: info@dompress.nieruchomosci.pl


 


Jaką strategię przyjęli deweloperzy 2017-02-01

Jakie plany inwestycyjne i sprzedażowe mają deweloperzy? Jaką strategię przyjęły firmy na ten rok? W jakich lokalizacjach powstaną nowe osiedla? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


 


Strategia firmy na ten rok nie ulega zmianie. Podobnie jak w poprzednich latach planujemy utrzymanie pozycji jednego z czołowych deweloperów w Polsce. Będzie to możliwe dzięki sukcesywnemu uzupełnieniu oferty w segmencie popularnym, jak również w lokalizacjach w centrach miast, doskonale nadających się na zakup inwestycyjny. Planujemy umocnienie naszej pozycji na rynku komercyjnym, w segmencie powierzchni biurowych, gdzie w trakcie budowy i projektowania mamy dwie inwestycje w Warszawie i we Wrocławiu o łącznej powierzchni ponad 39 tys. mkw.


Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.


 


Zgodnie z przyjętą strategią działalność Grupy skoncentruje się przede wszystkim na realizacji inwestycji w Trójmieście i Warszawie. Do uruchomienia w bieżącym roku przewidzianych jest 10 projektów, w których powstanie łącznie ok. 1500 lokali. Będziemy również uzupełniać bank ziemi, jeśli pojawią się atrakcyjne oferty zakupu gruntów.


Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.


Strategia rozwoju Grupy Murapol na 2017 rok zakłada intensywny wzrost zarówno działalności inwestycyjnej, jak i deweloperskiej, tak w kraju, jak i poza jego granicami.


W bieżącym roku zamierzamy kontynuować rozwój segmentu inwestycyjnego naszej działalności, tworząc kolejne fundusze inwestycyjne, planujemy zwiększać ilość środków pod zarządzaniem, pochodzących od inwestorów zewnętrznych.


Także plany sprzedażowe Grupy na 2017 rok są większe niż wynik osiągnięty w minionym roku. Kontraktacją na poziomie 4 tys. mieszkań zamierzamy ustanowić nowy rekord, nie tylko w swojej działalności, ale także w skali całego polskiego rynku mieszkaniowego. Plany te opieramy na liczbie rozpoczętych oraz przygotowywanych projektów deweloperskich, a także na posiadanym banku ziemi.


W minionym roku wydaliśmy na zakup gruntów dwukrotnie więcej niż w 2015 roku, co pozwoli nam wybudować o 60 proc. więcej powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych niż w ubiegłym roku. Nabyte nieruchomości umożliwią nam zarówno zwiększenie obecności na dotychczasowych rynkach działalności, jak: Kraków, Wrocław,  Warszawa, czy Katowice, jak również pozwolą wejść do nowych miast, jak Bydgoszcz czy Gdynia. Stale pracujemy nad dalszą dywersyfikacją geograficzną swojej działalności i rozważamy kilka nowych lokalizacji na Śląsku i w Zagłębiu.


Nie ustajemy także w poszukiwaniach ciekawych gruntów pod inwestycje na rynkach zagranicznych. Liczymy, że w bieżącym roku rozpoczniemy prace budowlane w dwóch naszych zagranicznych projektach deweloperskich – w Berlinie i Edynburgu.


Poza budowaniem mieszkań na sprzedaż, zamierzamy wejść w nowy segment działalności i, już jesienią br., wprowadzić do oferty pierwszy tysiąc mieszkań na wynajem. W pierwszej kolejności będą one dostępne w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań i Gdańsk.


Dodatkowo zamierzamy wykorzystać potencjał nowo powstałej, w wyniku zmian organizacyjnych w holdingu, Grupy Abadon Real Estate i otworzyć nasz segment wykonawczy dla klientów zewnętrznych. Wyodrębniona grupa spółek, skupionych wokół Abadon Real Estate S.A., oferuje kompleksową obsługę pełnego cyklu inwestycyjnego związanego z realizacją zarówno projektów mieszkaniowych, jak i budynków komercyjnych oraz obiektów użyteczności publicznej. Duże możliwości rozwoju dla Grupy widzimy we współpracy z zagranicznymi instytucjami finansowymi, które dostrzegając potencjał polskiego rynku deweloperskiego, są zainteresowane realizowaniem u nas projektów budowlanych.


 


Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży w Wawel Service


 


Stawiamy na rozwój, chcemy utrzymać pozycję lidera w segmencie mieszkań popularnych. Będziemy budować rodzinne, bezpieczne i funkcjonalne osiedla. Na 2017 rok mamy ambitne plany sprzedażowe. Chcemy powtórzyć sukces z poprzedniego roku i podnieść sprzedać o 50 proc. Profil naszej działalności się nie zmieni, polityka firmy również. W tym roku planujemy pięć nowych inwestycji w Krakowie, dwie w Katowicach i jedną w Warszawie. Już dziś możemy pochwalić się najnowszym projektem - Apartamentami przy Wiśniewskiego, zlokalizowanym na krakowskim Ruczaju. Chcemy, aby klienci byli mile zaskoczeni profesjonalną obsługą, dlatego na każdym etapie współpracy oferujemy fachową pomoc w uzyskaniu kredytu, sprzedaży starego mieszkania i wykończeniu oraz aranżacji nowego lokalu.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


 


Archicom ma za sobą najlepszy sprzedażowo rok w historii, 942 wrocławian zdecydowało się na zakup lokalu w jednej z 13 naszych inwestycji. Celem na 2017 rok jest sprzedaż 1000 mieszkań i umocnienie firmy na pozycji lidera sprzedaży mieszkań we Wrocławiu. Rozpoczniemy również działalność w Krakowie. Zróżnicowanie oferty Archicomu jest jednym z elementów strategii sprzedażowych firmy. Obecnie wrocławianie mogą wybierać spośród 1400 mieszkań  o różnym standardzie. Od małych inwestycji w segmencie popularnym, z mieszkaniami objętymi dopłatami w MdM, przez kompleksowe osiedla w standardzie premium, po apartamentowce z widokiem na wrocławskie Stare Miasto. Działamy również na rynku nieruchomości komercyjnych, w ubiegłym roku w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy realizację inwestycji Club House przy alei Hallera.


 


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


 


Realizujemy długofalową strategię rozwoju w Polsce, od początku staramy się konsekwentnie rozwijać portfolio projektów nastawiając się przede wszystkim na inwestycje dostosowane do wymogów lokalnego klienta. W planach na rok 2017 mamy przede wszystkim poszerzenie oferty o co najmniej 500 mieszkań. W dalszym ciągu zamierzamy rozwijać ofertę głównie w segmencie średnim o podwyższonym standardzie. Poza uruchomieniem projektów w nowych lokalizacjach będziemy kontynuować realizację projektu Kolska od Nowa. Planujemy także rozpocząć budowę kolejnego etapu inwestycji Apartamenty Marymont pozycjonowanej w segmencie premium.


 


Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development


 


Od 10 lat z sukcesem działamy na polskim rynku, realizując projekty mieszkaniowe w segmencie popularnym oraz premium w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W 2017 roku będziemy kontynuować realizację naszych inwestycji rozpoczętych w 2016 roku - Alpha Park w Warszawie i Nowa Papiernia Ultra Nova we Wrocławiu. Rozpoczniemy też prace nad trzecim etapem poznańskiej inwestycji Red Park.


 


Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


W 2017 roku zamierzamy kontynuować dotychczasową politykę sprzedażową zakładającą dywersyfikację portfela oferowanych inwestycji. Zawsze dążymy do tego, żeby mieć w ofercie różnego rodzaju inwestycje od apartamentowych do segmentu popularnego i ta polityka firmy sprawdza się od ponad 30 lat. W Warszawie mamy w ofercie apartamenty na Mokotowie w inwestycji Hubertus i ostatni penthouse w Śródmieściu w projekcie TRIO. Dwie kolejne inwestycje są przygotowywane. W Gdańsku oferujemy mieszkania kwalifikujące się do programu MdM w trzecim etapie inwestycji Wolne Miasto, a niebawem rozpoczniemy sprzedaż mieszkań w czwartym etapie projektu.


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Skupiamy się przede wszystkim na pozyskiwaniu gruntów na terenie Warszawy pod nowe inwestycje mieszkaniowe. W pierwszym kwartale 2017 roku rozpoczynamy budowę i sprzedaż drugiego etapu inwestycji Krasińskiego 58 na Żoliborzu. Kolejne inwestycje są w przygotowaniu i jest szansa na wprowadzenie ich do oferty pod koniec 2017 roku.


 


Yael Rothschild, prokurent Mill-Yon Gdańsk


 


Nadal zamierzamy inwestować głównie w Warszawie. Naszą strategię można podsumować jednym zdaniem: stawiamy na osiedla premium w rozsądnej cenie, zlokalizowane blisko centrum. Przykładem może być warszawska inwestycja Aura Sky, w której można kupić mieszkanie w MdM, a jest to projekt o podwyższonym standardzie, którego atutem jest duży wewnętrzny ogród, lobby z recepcją, panoramiczne okna i loggie do 26 mkw.


 


Marcin Liberski, dyrektor marketingu i sprzedaży w Atlas Estates


 


Najbliższe 12 miesięcy upłynie nam pod znakiem utrzymania satysfakcjonującego poziomu sprzedaży mieszkań, który mogliśmy zaobserwować w poprzednich latach. Przewidujemy, że popyt na nieruchomości utrzyma się na wysokim poziomie, na co znaczący wpływ może mieć utrzymanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W tym roku planujemy wprowadzić do sprzedaży 251 mieszkań w ramach inwestycji przy ulicy Nakielskiej na terenie warszawskiej Woli. W bliskiej odległości terenów zielonych powstanie tam siedmiopiętrowy budynek.


 


Katarzyna Pietrzak, Senior Marketing Manager w Nexity Polska


 


Rok 2017 przeniesie nam same nowości. Rozpoczynamy od wprowadzenia do sprzedaży ostatniego etapu inwestycji Skylife na warszawskiej Woli. Następnie panujemy wprowadzić na rynek nowy projekt w dzielnicy Ursus, a na koniec roku chcemy pojawić się z nową inwestycją w kolejnej stołecznej dzielnicy.


 


Mirosław Łoziński, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Wśród naszych kluczowych założeń na najbliższe miesiące i lata znajduje się przede wszystkim dalsza, konsekwentna realizacja projektów mieszkaniowym Miasto Wola i Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli oraz zakończenie procesu przekazywania powierzchni wszystkim najemcom biurowca EQlibrium. Na ten rok zaplanowaliśmy wprowadzenie do sprzedaży 301 mieszkań. Prowadzimy również intensywne prace nad przygotowaniem kolejnych inwestycji. Nasze działania koncentrować będziemy w segmencie mieszkaniowym, w którym zamierzamy wprowadzić na rynek kolejne projekty w atrakcyjnych lokalizacjach głównie w Warszawie.


 


Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment


 


W tym roku będziemy kontynuować budowę rozpoczętych inwestycji w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu. W Krakowie powstaje drugi budynek w projekcie przy ulicy Banacha, trwa budowa budynków przy ulicy Konopnickiej, w których mieszkania sprzedały się na etapie dziury w ziemi, kontynuowane są prace w projekcie przy ulicy Mogilskiej oraz w inwestycji przy ulicy Stańczyka w dzielnicy Bronowice.    
W Katowicach przy ulicy Chorzowskiej w budowie jest trzecia wieża w inwestycji Cztery Wieże oraz osiedle przy ulicy Karoliny.
W stolicy Dolnego Śląska trwa sprzedaż mieszkań w drugim etapie osiedla przy ulicy Skarbowców w dzielnicy Krzyki.


 


Opracowanie:


Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl 


Raport: Polski rynek BPO/SSC w 2016 roku 2017-02-01

Polska umacnia pozycję wiodącej europejskiej lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W kraju działa już ponad 1000 centrów BPO/SSC, w których zatrudnionych jest ponad 200 tys. osób. W ciągu ostatnich lat roczne tempo wzrostu branży dochodziło do 20 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby rozwój tej gałęzi polskiej gospodarki w najbliższym czasie miał wyhamować. Sektor BSS od dawna generuje większość popytu na powierzchnię biurową w miastach regionalnych. Specjaliści Walter Herz szacują, że w ciągu najbliższych 3-4 lat branża będzie potrzebowała miliona mkw. powierzchni biurowej.


Najwięcej centrów nowoczesnych usług dla biznesu ulokowało się w Warszawie. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podała niedawno, że na warszawskim rynku działa już 160 centrów usług wspólnych. Pod względem liczebności centrów Warszawa plasuje się na pierwszej pozycji w kraju. W firmach sektorowych w stolicy pracuje prawie 36,7 tys. osób, co daje aglomeracji warszawskiej  drugą pozycję po Krakowie pod względem zatrudnienia w tym segmencie rynku.


 


Kraków z największą liczbą pracowników, Warszawa z największą liczbą centrów


 


W stolicy Małopolski branża skupia ponad 50 tys. pracowników, a szacunkowe prognozy mówią, że do 2020 roku zatrudnienie w krakowskich centrach BPO, IT, SSC, R&D może się zwiększyć do 70 tys. osób. Szybki wzrost sektora dopinguje do większej aktywności deweloperów działających w segmencie biurowym. Walter Herz podaje, że w Krakowie trwa obecnie budowa 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, głownie z myślą o firmach outsourcingowych.   


 


W minionych latach uwaga inwestorów branżowych skupiona była głównie na Krakowie, a także Wrocławiu, w którym zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu jest porównywalne z Warszawą. W ubiegłym roku to jednak Warszawa, która stale zyskuje na atrakcyjności wśród międzynarodowych firm, zaczęła mieć przewagę konkurencyjną nad innymi ośrodkami. Głównym powodem zwrotu jest nie tylko największy w kraju wybór wysokiej klasy powierzchni biurowej (w budowie pozostaje prawie 700 tys. mkw. biur, a całkowita podaż przekracza 5 mln mkw.),  ale przede wszystkim największy dostęp do wykwalifikowanych kadr.


Ośrodki BSS w 40 miastach


 


To właśnie odczuwalne ostatnio braki kadrowe w dużych aglomeracjach, szczególnie w Krakowie i Wrocławiu, otwierają możliwości szybszego rozwoju branży, nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale także w lokalizacjach regionalnych. Atutem naszego kraju jest też duża liczba ośrodków BSS. Sektor rozwija się już w ponad 40 miastach w Polsce.


 


Wyraźną tendencją, która rysuje się w ostatnim czasie w branży usług dla biznesu  jest masowa automatyzacja i robotyzacja mniej wymagających procesów. Ale jednocześnie, jak zaznaczają eksperci Walter Herz, centra operacyjne zlokalizowane w Polsce coraz szerzej zaczynają obsługiwać zaawansowane procesy m.in. analityczne i finansowe, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.


 


W ostatnim roku Polska ze swoimi czołowymi lokalizacjami biznesowymi kolejny raz awansowała w światowych rankingach. Specjaliści zwracają uwagę, że w naszym kraju obsługiwana jest znacząca liczba największych, światowych instytucji finansowych i banków. Firmy z sektora usług dla biznesu największe zapotrzebowanie zgłaszają obecnie na wysoko wykwalifikowanych informatyków, programistów i analityków, a także specjalistów finansowo-księgowych.


 


W 2016 roku mogliśmy obserwować liczne duże transakcje zawierane przez firmy sektorowe, które dotyczyły nie tylko nowych inwestycji i ekspansji na rynku polskim, ale także związane były z relokacją i konsolidacją firm.   


 


Warszawa rozwija skrzydła


 


W minionym roku bank Credit Suisse uruchomił w Warszawie centrum operacyjne, pod które wynajął 7,5 tys. mkw. w biurowcu Atrium 2 usytuowanym przy rondzie ONZ. Do tego samego biurowca na powierzchnię ponad 4 tys. mkw. wprowadziła się też globalna kancelaria prawna DLA Piper.  


 


Ponad 6 tys. mkw. w Gdańskim Business Center w Warszawie wynajęła spółka duńskiej firmy informatycznej KMD, która zapowiada dynamiczny rozwój w Polsce. Podobne plany ma globalny bank Goldman Sachs, który wiosną ubiegłego roku wynajął ponad 5 tys. mkw. na ostatnich piętrach warszawskiego biurowca Warsaw Spire. Tym samym zwiększył zatrudnienie do 240 osób. W tym roku firma planuje podwojenie liczby pracowników, wśród których znajdują się głównie informatycy, specjaliści od księgowości i bankowcy.


 


Również Luxoft Holding, dostawca usług rozwoju oprogramowania i innowacyjnych rozwiązań IT dla globalnej bazy klientów ogłosił w zeszłym roku otwarcie nowego centrum w Warszawie. Firma, która ma już centra w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, gdzie zatrudnia ponad 2 tys. osób, do swojego biura w Warszawie rekrutowała głównie programistów i analityków biznesowych.


 


Na Warszawę postawiła również firma technologiczna GFT, dostarczająca rozwiązania IT i usługi konsultingowe dla czołowych banków inwestycyjnych świata. Latem tamtego roku poinformowała o otwarciu placówki w Warszawie (po Łodzi i Poznaniu), gdzie docelowo ma pracować 250 osób.  


 


W 2016 roku także globalna firma prawnicza Dentons wynajęła 1,5 tys. mkw. w biurowcu Atrium Centrum, w którym uruchomiła centrum usług wspólnych obsługujące oddziały w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Także firma William Demant zdecydowała o utworzeniu w Warszawie centrum odpowiedzialnego za badania i rozwój, które mieści się na powierzchni 3 tys. mkw. w biurowcu Q22 przy alei Jana Pawła II.


 


Kraków z dużymi graczami  


 


W Krakowie firma ABB, światowy lider na rynku technologii energetyki i automatyki, latem ubiegłego roku zdecydowała się rozszerzyć dotychczasową umowę najmu w budynku Axis o kolejne 10 tys. mkw. W ten sposób utworzyła największe na świecie Globalne Centrum Usług Wspólnych ABB. Centrum zatrudniające około 2 tys. osób świadczy usługi z zakresu finansów, zarządzania łańcuchem dostaw, IT oraz HR.


 


Jesienią 2016 roku firma Delphi Poland z sektora B+R zacieśniła współpracę z krakowskim kompleksem Enterprise Park, w którym jest obecna od 2012 roku. W realizowanym budynku wynajęła kolejne 6,3 tys. mkw. powierzchni biurowej.


 


Krakowskie centrum biznesowe koncernu Shell zwiększyło zaś zatrudnienie o około 660  osób. Zespół krakowskiego ośrodka, który jest jednym z 3 największych centrów firmy na świecie liczy 2,5 tys. pracowników i jest odpowiedzialny za prowadzenie i wspieranie globalnych operacji biznesowych firmy z zakresu finansów, księgowości, zaopatrzenia, zakupów, HR i obsługi klienta.


 


W 2016 roku celem amerykańskiej firmy Epam Systems z branży IT było z kolei podwojenie liczby pracowników w Polsce, dzięki zatrudnieniu ponad 600 osób w nowym biurze w Krakowie. W oddziałach w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu firma zatrudniała wcześniej ponad 650 osób.


 


Wiosną ubiegłego roku centrum usług wspólnych w Krakowie otworzyła także działająca w 170 krajach, szwajcarska grupa ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group. Ma w nim pracować ponad 160 specjalistów m.in. z dziedziny rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.  


 


W uruchamianym w Krakowie w ubiegłym roku w swoim centrum kontaktowym pracowników zatrudniały też linie lotnicze Cathay Pacific Airways z Hongkongu. Biuro z zespołem 100 osób obsługuje klientów z całego świata.


 


W 2016 miała też miejsce ekspansja Shell Business Operations, które zwiększyło powierzchnię w Dot Office o 5,8 tys. mkw.


 


Firma Aon, świadcząca usługi w zakresie zarządzania ryzykiem, wynajęła prawie 11 tys. mkw. w powstającym budynku E krakowskiego kompleksu Enterprise Park. Umowę przednajmu na 10 tys. mkw. podpisała również firma Euroclear w Bonarka for Business, a kontrakt na 5,7 tys. mkw. w Vinci Office Center odnowiło Centrum Heineken Global Shared Services.


 


Wrocław na podium


 


We Wrocławiu, trzeciej największej lokalizacji dla sektora BPO/SSC w Polsce w pierwszym kwartale 2016 roku umowę na wynajem 10,8 tys. mkw. powierzchni biurowej podpisał bank Credit Suisse. Kontrakt związany był z renegocjacją powierzchni zajmowanej przez bank we wrocławskim biurowcu Grunwaldzki Center.  


 


W czasie minionych wakacji we Wrocławiu 5,75 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie Pegaz wynajęła również międzynarodowa firma ubezpieczeniowa i reasekuracyjna XL Catlin. Wrocławski zespół firmy zapewnia wsparcie, nie tylko w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, ale także księgowości, finansów, kadr i usług informatycznych.


 


W połowie tamtego roku centrum usług wspólnych przy ulicy Dubois 41 na Nadodrzu we Wrocławiu otworzył także międzynarodowy koncern 3M. Centrum jest jedną z trzech takich placówek firmy na świecie, zajmie się m.in. realizacją procesów finansowych, zakupowych, kadrowych, wsparciem IT w zakresie jakości, raportowania i analiz, a także zarządzania bazami danych. Będzie obsługiwało 52 kraje regionu EMEA. Zatrudnienie znalazło w nim 400 osób, ale firma planuje poszerzyć team.  


 


Z kolei firma Becton Dickinson (BD) działająca w obszarze technologii medycznych wprowadziła  się do kompleksu Business Garden, zajmując łącznie ok. 5,6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Także firma Qiagen dla swojego centrum usług wspólnych zdecydowała się na przedłużenie umowy i powiększenie powierzchni najmu do 3,5 tys. mkw. we wrocławskiej wieży Sky Tower.  


 


W budynku biurowym Centrum Biznesu Magdalena 1,5 tys. mkw. wynajęła firma Ocado Technology, która zapewnia obsługę i wsparcie IT jednemu z największych na świecie supermarketów online Ocado. Obecnie zatrudnia blisko 8,5 tys. pracowników w trzech placówkach: Hatfield w Wielkiej Brytanii oraz w Krakowie i Wrocławiu.


 


Na początku tamtego roku centrum R&D otworzyła także we Wrocławiu firma Red Embedded Consulting, dostarczająca usługi doradztwa IT.  Centrum IT we wrocławskim  biurowcu przy ulicy Świętego Mikołaja uruchomiły również irlandzkie linie lotnicze Ryanair.


 


W stolicy Dolnego Śląska centrum biznesowe otworzył też INFOR, trzeci na świecie dostawca aplikacji biznesowych. Do 2018 roku firma ma zatrudnić  w nim pół tysiąca osób. Centrum usług wspólnych z 600 pracownikami przy placu Dominikańskim we Wrocławiu uruchomił także największy szwajcarski bank UBS.


 


Trójmiasto kusi nowymi biurami  


 


Trójmiasto w ostatnich latach cierpiało na deficyt nowoczesnej powierzchni biurowej, co było przeszkodą dla inwestorów, chcących wykorzystać potencjał kadrowy, jaki oferuje aglomeracja. Przez ostatnie dwa lata Trójmiasto przeżywa jednak boom inwestycyjny z dużym udziałem sektora SSC/BPO.   


 


W ubiegłym roku w gdańskim kompleksie Olivia Business Centre biuro otworzył m.in. amerykański koncern Quad/Graphics. W centrum usług wspólnych jednej z największych firm poligraficznych w Europie, w którym realizowane są projekty dla największych globalnych marek, pracę znalazło 100 grafików i informatyków, a w polskich oddziałach firmy pracuje już ponad 1700 osób.


 


Pod koniec minionego roku Intel, światowy lider branży nowoczesnych technologii specjalizujący się w produkcji procesorów i rozwiązań informatycznych wynajął w biurowcu Tryton Business House blisko 10 tys. mkw. Firma przeniosła do Trójmiasta obsługę istotnych procesów z Rosji i Czech.


Ekspansję planuje również Lufthansa Systems Poland. Decyzję o strategicznym rozwoju w Trójmieście podjęła Nordea IT. Dalszą ekspansję planuje także Thomson Reuters.  


Amerykański bank State Street zarządzający funduszami na całym świecie wynajął całą wieżę w gdańskim kompleksie Alchemia, gdzie sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W Krakowie i Gdańsku dla State Street pracuje 3 tys. osób, dzięki czemu polski oddział banku jest największym w Europie.


W minionym roku także Nordea Bank AB wynajął 9,6 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Tensor w Gdyni. Polski oddział świadczy kompleksowe usługi z zakresu IT oraz finansów.   


Poznań wyrównuje do czołówki  


Na początku 2016 roku nowym najemcą Business Garden w Poznaniu została firma MAN, która zajmie 2,68 tys. mkw. w budynku przy ulicy Marcelińskiej. Firma świadczy usługi w zakresie obsługi procesów finansowo-księgowych i wsparcia procesów zakupów dla spółek grupy MAN na terenie Europy.


Centrum kompetencji Rockwool przeniosło się z kolei do poznańskiego budynku Maraton, zlokalizowanego w centrum miasta, gdzie znalazło zatrudnienie 100 nowych pracowników. Z myślą o nich Rockwool wynajęło ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej przy ulicy Królowej Jadwigi, gdzie firma ulokuje centrum kompetencji, które zajmie się między innymi usługami z zakresu IT oraz finansów.


Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu szczególnie upodobały sobie poznański Maraton. Powierzchnię w budynku wynajęły także m.in. firmy: Duni European Finance Function, Bridgestone EBS i APS. Firma CenturyLink zajęła również na terenie obiektu powierzchnię niespełna tysiąca mkw.


Do grona najemców biurowca dołączyła też firma REHAU Business Services, która zajęła powierzchnię 700 mkw. Firma, która jest jednym z czołowych dostawców produktów i gotowych rozwiązań systemowych dla branży budowlanej, motoryzacyjnej, meblarskiej i przemysłowej stworzyła w Maratonie swoje pierwsze w Europie centrum usług biznesowych.  


Na nowa siedzibę Maraton wybrała także firma Sii, która wynajęła w budynku 3,4 tys. mkw. powierzchni, by zaaranżować nowe biuro dla obecnego zespołu i 200 nowych pracowników.  


 


Dwie umowy najmu firmy outsourcingowe podpisały też w ubiegłym roku w poznańskim kompleksie Business Garden. Międzynarodowa firma farmaceutyczna GSK wynajęła ponad 2 tys. mkw. powierzchni dla rosnącego centrum usług biznesowych GSK IT. A Bank Zachodni WBK zdecydował się na powiększenie przestrzeni biurowej o dodatkowe 770 mkw.


 


Katowice


W Katowicach PwC, jedna z najbardziej znanych globalnych firm doradczych rozszerzyła umowę najmu w kompleksie Silesia Business Park o ponad 2 tys. mkw. Zwiększyła także zatrudnienie o ponad 300 pracowników. Katowickie centrum usług wspólnych zajmuje się obsługą w zakresie audytu finansowego, podatków i usług działów wewnętrznych. W biurach spółki przy ulicy Chorzowskiej pracę znalazło już ponad tysiąc osób.


 


W budynku B  kompleksu Silesia Business Park 2,7 tys. mkw. wynajęły również spółki Navo Orbico i Distribev Orbico, będące częścią międzynarodowej Grupy Orbico.


 


Największa na świecie firma zajmująca się automatyką przemysłową - Rockwell Automation wynajęła z kolei ponad 7 tys. mkw. w nowym budynku rozbudowującego się kompleksu A4 Business Park przy ulicy Francuskiej.


 


W pierwszej połowie 2016 roku umowę na wynajem 4,3 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku Brema podpisała także firma BPSC.


 


Autor: Walter Herz


 


Nowoczesne centrum biznesowe to nie tylko biurowce 2017-02-01

Dzięki swojej wielofunkcyjnej infrastrukturze centrum biznesu, które tworzy się na warszawskiej Woli zyskuje przewagę nad służewieckim zagłębiem biurowym      


 


Na bliskiej Woli, która płynnie łączy się ze Śródmieściem powstaje nowe warszawskie centrum biznesu z wieżami biurowymi wokół ronda Daszyńskiego. W czterech narożnikach ronda i terenach sąsiednich w budowie jest kilka dużych obiektów biurowych, a kolejne inwestycje są planowane. Jak obliczają specjaliści, w ciągu kilku lat może tu powstać ok. 700 mkw. powierzchni biurowej. Obecnie jest już prawie 500 tys. mkw. biur, w których pracuje około 42 tys. osób.


 


Wola zyskała na atrakcyjności dzięki poprawie warunków komunikacyjnych. Otwarta została druga linia metra, rozbudowane główne arterie i sieć komunikacji miejskiej. Dzielnica od kilku lat intensywnie się rozbudowuje. Deweloperzy realizują tu przemyślane projekty, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Poza kompleksami biurowymi tworzą place miejskie, sklepy, restauracje, kawiarnie, kluby i placówki usługowe, które usytuowane są zwykle w atrakcyjnych pasażach lub skwerach tworzonych w sąsiedztwie biurowców. W ten sposób aktywizowana jest przestrzeń miejska. Wzbogacają ją deptaki, tereny zielone i miejsca służące rekreacji z fontannami i małą architekturą, jak i specjalnymi strefami kulturalnymi.      


 


Od początku rozbudowy Woli powstają tu również liczne osiedla, które tworzą zaplecze mieszkaniowe kształtującego się centrum biznesu. Nowe projekty usytuowane są m.in. przy ulicy Karolkowej, Giełdowej, Kolejowej, Ordona,  Siedmiogrodzkiej, alei Prymasa Tysiąclecia, Wolskiej, Sowińskiego, Kasprzaka, czy Jana Kazimierza, przy której ulokowało się wyjątkowo wiele osiedli.   


 


Niedaleko do domu


Niektórzy deweloperzy dostrzegli potencjał synergii i chętnie łączą działalność w segmencie komercyjnym i mieszkaniowym. Projekty mieszkaniowe realizują w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów komercyjnych. Dzięki temu obiekty biurowe lepiej funkcjonują, a mieszkania nabierają wartości inwestycyjnej. Przykładami takich projektów jest m.in. inwestycja Mennica Residence, obok której powstaje kompleks Mennica Legacy Tower oraz Dzielna 64 i Studio Centrum budowane w pobliżu loftowego kompleksu biurowego Dzielna 60. Na brak zainteresowania zakupem mieszkań w tych projektach deweloperzy nie mogą narzekać, lokale kupowane są głównie w celach inwestycyjnych.      


 


-  Celem, który sobie wyznaczyliśmy przy realizacji projektów mieszkaniowych jest połączenie przystępnej ceny mieszkań, dzięki ich zoptymalizowanej powierzchni z jakością, z jakiej znany jest nasz projekt biurowy Dzielna 60 w tej samej lokalizacji. Inwestycje mieszkaniowe, które obecnie realizujemy w jego sąsiedztwie tworzą z budynkami biurowymi komplementarną całość uzupełnioną także o funkcje handlowo- usługowe, które dostarczy pasaż przy przedłużonej ulicy Bellottiego. W ten sposób chcemy aktywizować cały obszar i nadać mu ciekawy, funkcjonalny charakter z korzyścią dla wszystkim użytkowników - informuje Tomasz Sadłocha, członek zarządu Ochnik Development.


 


- Mieszkania w tej lokalizacji chętnie kupują inwestorzy. Liczą na atrakcyjny zysk z wynajmu z uwagi na usytuowanie i standard budynków – przyznaje Tomasz Sadłocha. Dodaje, że rentierem można już zostać nabywając mikroapartament w kwocie 180 tys. zł netto w budynku Studio Centrum.    


 


Podobne przedsięwzięcia, w których w sąsiedztwie biur realizowane są projekty mieszkaniowe można znaleźć też w innych częściach Warszawy. Na Mokotowie kompleks biurowy Harmony Office Center realizowany jest obok osiedla Grazioso, a osiedle Brzozowy Zakątek rozbudowuje się w sąsiedztwie Wilanów Office Park. 


 


Wielofunkcyjna Wola


Na Woli planowane są również kompleksy wielofunkcyjne, które oferować będą nie tylko powierzchnię biurową, ale także konferencyjną, handlową i hotelową. Nowe inwestycje komercyjne, które powstają w wolskim city reklamowane są nawet jako miejsca spotkań wielu pokoleń. Inwestorzy konsekwentnie realizują ideę miastotwórczości i wraz z powstającymi obiektami kreują nową tkankę miejską. Dokładają starań, by budynki komercyjne żyły także poza godzinami pracy biur. Śledzą, jak z rozwojem rynku zmieniają się preferencje najemców i wychodzą  z inicjatywą, chcąc stworzyć jak najbardziej atrakcyjną infrastrukturę.   


 


O tym, że w zagłębiu biurowym niezbędna jest infrastruktura towarzysząca zapomnieli niestety projektanci parków biurowych, które powstały na terenie warszawskiego Służewca Przemysłowego. Niekontrolowany wzrost rynku biurowego na tym obszarze bez planów zagospodarowania i wizji całości spowodował ograniczenie pozostałych, istotnych funkcji zabudowy. Pracownicy firm w największym w Polsce centrum biznesu pozbawieni zostali dostępu do zaplecza usługowo-handlowego, kulturalnego i rekreacyjnego, a także mieszkaniowego. W okolicy Domaniewskiej brakuje atrakcyjnej przestrzeni publicznej, deptaków, ciągów pieszych oraz miejskich terenów zielonych.


 


Prawdziwą piętą achillesową mokotowskiego zagłębia biurowego, w którym pracuje ponad 80 tys. osób, jest jednak komunikacja, zarówno publiczna, jak i prywatna. Brak metra utrudnia dojazd, a do potwornych korków dochodzą tu jeszcze kłopoty z parkowaniem.


 


Służewiec odrabia straty


Dlatego w ciągu ostatnich dwóch lat mogliśmy obserwować coraz liczniejsze wyprowadzki najemców z biur zlokalizowanych w tzw. strefie południowej górnej Warszawy. A jak prognozują specjaliści, w najbliższym czasie można spodziewać się jeszcze wzrostu migracji. Na relokacjach zyskuje przede wszystkim Wola i centralny obszar biznesowy Warszawy.


 


Służewieckie zagłębie zaczyna odrabiać straty. Tworzą się plany poprawy komunikacji i infrastruktury wokół biurowców, a deweloperzy wyspecjalizowani w budownictwie mieszkaniowym wychodzą ze swoimi projektami. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż dalsze poszerzanie obszaru zabudowy biurowej, a budować jest gdzie, bo na tym terenie na swoją kolej czekają jeszcze grunty, na których powstać może 300 tys. mkw. biur.


 


Na terenie Służewca w realizacji i w fazie planowania jest także kilka tysięcy mieszkań. Najwięcej inwestycji mieszkaniowych powstaje w okolicy ulicy Cybernetyki i Obrzeźnej, a także przy Garażowej, Konstruktorskiej, Bokserskiej i Woronicza.


 


Autor: Ochnik Development


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]