dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Za ile wykończenie mieszkania od dewelopera 2019-03-29

Czy deweloperzy oferują pakiety wykończenia mieszkań i systemy inteligentny dom? W jakich cenach? W których projektach są dostępne? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Mieszkania sprzedajemy w standardzie deweloperskim, współpracujemy jednak z firmami, które zajmują się wykańczaniem mieszkań, w tym doposażeniem nieruchomości w systemy inteligentnego domu. Ceny wykończenia zaczynają się od 735 zł brutto za mkw. Rozwiązania smart home są wyceniane indywidualnie. Najprostsze systemy pozwalające na sterowanie w mieszkaniu światłem i temperaturą wraz z czujkami bezpieczeństwa kosztują w granicach 4-5 tys. zł.  


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing


W każdym z naszych projektów oferujemy pakiety wykończeniowe we współpracy z renomowanymi firmami. Ich ceny zaczynają się od 490 zł brutto za mkw. Dzięki takim pakietom proces wykończenia lokalu może rozpocząć się od razu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i przebiega znacznie szybciej niż w przypadku przeprowadzania prac na własną rękę. Pakiety wykończeniowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem, m.in. ze względu na duże trudności w znalezieniu dobrej ekipy remontowej oraz wzrost cen materiałów budowlanych. Współpracujące z nami firmy mogą zaoferować atrakcyjne ceny ze względu na stałą współpracę z podwykonawcami i hurtowe zamówienia materiałów. Dodatkową oszczędność stanowi niższa stawka podatku VAT, która w przypadku zakupu mieszkania z wykończeniem wynosi 8 proc., podczas gdy kupując materiały wykończeniowe na własną rękę klienci muszą zapłacić 23 proc. VAT. Dużym ułatwieniem jest także to, że w przypadku zakupu wykończonego mieszkania klient może wszystkie koszty pokryć jednym kredytem hipotecznym. Z pakietów wykończeniowych chętnie korzystają także osoby poszukujące lokalu w niskiej cenie za mkw., jak w przypadku naszego osiedla Miasto Moje na warszawskiej Białołęce.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Oferujemy wykończenie mieszkań pod klucz w cenie od 650 zł brutto/mkw. W pakiecie klient otrzymuje indywidualne doradztwo i współpracę z architektem. Zapewniamy również  kompleksową obsługę sprawdzonych wykonawców oraz całościową aranżację. Dodatkową zaletą zakupu mieszkania z opcją wykończenia jest to, że można sfinansować je w jednym kredycie razem z kupnem mieszkania.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów podjęliśmy szeroką współpracę z firmą RedNet i przygotowaliśmy cztery pakiety wykończeniowe, na bazie których wspólnie z projektantem nabywcy mogą optymalnie zaaranżować własne mieszkania. Nasza oferta obejmuje m.in. wykończenie ścian oraz podłóg z wykorzystaniem różnych materiałów, zależnie od wybranego pakietu oraz stolarkę drzwiową i wyposażenie łazienek.


Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska


Pakiety wykończenia wnętrz oferujemy we wszystkich naszych inwestycjach. Dostępne są w zróżnicowanych cenowo pakietach, przygotowanych we współpracy z firmą Deer Design. Systemy inteligentnego domu są natomiast standardowym wyposażeniem w niektórych naszych projektach, jak na przykład Apartamenty Marymont w Warszawie.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


W tej chwili nie oferujemy wykończenia lokali pod klucz. Próbowaliśmy dwukrotnie wprowadzić taką usługę, jednak finalnie okazywało się, że klienci wolą zrobić to we własnym zakresie i nieco taniej. W przypadku inwestycji apartamentowych nabywcy mają zwykle własnego projektanta i zupełnie nie są zainteresowane wykończeniem przez dewelopera.


Hasło „inteligentny dom” stało się ostatnio modne, ale przeważnie jest w znacznym stopniu nadużywane. Tymczasem, inteligentny dom/mieszkanie posiada kompleksowy system sterujący instalacjami grzewczymi, oświetleniem, nagłośnieniem, systemem alarmowym, czy monitoringiem. Posiada rozbudowany system czujników, które w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz, sterują na przykład ogrzewaniem czy wilgotnością wewnątrz domu. Wyposażenie lokali w taki system w standardzie znacząco podniosłoby cenę mieszkań, a nie jest to w tej chwili przeważający czynnik przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Wielu deweloperów montując np. systemy zdalnego sterowania oświetleniem, czy klimatyzacją określają te rozwiązania mianem inteligentnego domu.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Ściśle współpracujemy z firmą wykończeniową Decoroom, która ma w swojej ofercie różne warianty wykończeniowe. Ceny są zróżnicowane, uzależnione od pakietu, który mają do wyboru klienci.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Usługę wykończenia mieszkania pod klucz oferujemy we wszystkich naszych inwestycjach. Cena jest uzależniona od standardu i rozpoczyna się od kilkuset złotych za mkw. W ramach usług koordynujemy wszelkie prace wykończeniowe, na które udzielamy 12-miesięcznej gwarancji. Usługa obejmuje także kompleksowe sprzątanie przed odbiorem mieszkania oraz współpracę z doświadczonymi projektantami. W mieszkaniach montujemy również nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dla przykładu w gdańskim osiedlu Foresta mieszkania będą wyposażone w inteligentny system sterowania eHOME control, który pozwala na zdalne obsługiwanie ogrzewania i oświetlenia za pomocą smartfona lub tabletu. Podobny system jest zainstalowany również w osiedlu Nowe Rokitki i Młoda Morena Park II w Gdańsku.


Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service 


Przy wykończeniach współpracujemy z firmami Excellent i Leroy Merlin. Dbamy o to, aby ta współpraca owocowała realnymi korzyściami dla naszych klientów. Systemy inteligentnego domu proponujemy w Apartamentach Nowa Bonarka w Krakowie oraz w inwestycjach w Michałowicach i Czorsztynie. Ceny zaczynają się od 2300 zł brutto.


Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development


Wszystkim naszym klientom oferujemy opcję wykończenia pod klucz. Cena wykończenia zaczyna się od 850 zł/mkw. i zależy od zakresu prac, którego oczekuje klient. Opcje wykończenia są dostępne we wszystkich naszych inwestycjach.


 


Autor: Dompress.pl                                                                       


 


Jakie inwestycje mieszkaniowe planują deweloperzy 2019-03-13

Jakie projekty mieszkaniowe zamierzają wprowadzić na rynek deweloperzy? Jakie lokale w nich zaoferują? W jakich cenach? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


W najbliższych miesiącach uruchomimy sprzedaż inwestycji w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku. Będą to zarówno kolejne etapy już realizowanych projektów, takich jak Słoneczne Miasteczko w Krakowie, Świętokrzyska Park w Gdańsku, Kamienna 145 we Wrocławiu, jak i nowe inwestycje, w nowych lokalizacjach, jak na przykład Nowa Racławicka we Wrocławiu, czy Mały Grochów w Warszawie. W przygotowaniu jest również Ceglana Park, pierwszy projekt który zrealizujemy w Katowicach.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Nową inwestycją w sprzedaży jest Awipolis, licząca 110 mieszkań dwu, trzy i czteropokojowych z balkonami lub tarasami. W ciągu najbliższych miesięcy w naszej ofercie we Wrocławiu pojawią się kolejne mieszkania w ramach wieloetapowych osiedli Cztery Pory Roku i Olimpia Port. Jeszcze w tym roku do sprzedaży trafią również apartamenty i lofty w Browarach Wrocławskich. W drugiej połowie roku nasza oferta poszerzy się także o nowe mieszkania we wrocławskich Krzykach.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


W kolejnych miesiącach, aż do końca bieżącego roku planujemy realizować kilka inwestycji, nie tylko w stolicy, ale i w innych miastach w Polsce. Wprowadziliśmy do przedsprzedaży Willę Wiślaną na warszawskiej Białołęce przy ulicy Mikołaja Trąby, gdzie dwupokojowe mieszkanie można nabyć za około 220 tys. zł. Mamy co do tej dzielnicy dalsze plany. W tym roku będziemy także realizować inwestycję w Pruszkowie pod Warszawą, Osiedle Letnica w Gdańsku oraz nowy projekt pod Poznaniem.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Planujemy uruchomienie kolejnych etapów cieszącego się dużą popularnością projektu Omulewska 26 na warszawskiej Pradze Południe. Ponadto, chcielibyśmy uruchomić kilka zupełnie nowych projektów po obu stronach Wisły w Warszawie, a także nico bliżej jej źródła, czyli w Krakowie. Wszystko zależy oczywiście od tempa procesów administracyjnych. Jesteśmy jednak dobrej myśli.


Andrzej Gutowski, członek zarządu Ronson Development


Planujemy między innymi ruszyć z realizacją dużej inwestycji Ursus Centralny w Warszawie. Pierwszy etap tego projektu będzie liczył około 150 lokali, a docelowo w ramach inwestycji zamierzamy wybudować około 1500 mieszkań. W stolicy z pewnością będziemy uruchamiać również następne etapy naszego, bestsellerowego osiedla Miasto Moje, realizowanego na Białołęce. Rozpoczniemy też budowę trzeciego etapu projektu Nova Królikarnia na Mokotowie.  


Jednocześnie pracujemy nad rozbudową naszego banku ziemi. Niedawno informowaliśmy na przykład o zakupie nieruchomości w kolejnej atrakcyjnej lokalizacji na warszawskim Wilanowie. Poza stolicą planujemy natomiast ruszyć z budową nowego osiedla we wrocławskim Jagodnie. We Wrocławiu szykujemy także kolejną odsłonę projektu Vitalia. Mamy w planach również kontynuację innych projektów, takich jak Panoramika w Szczecinie, czy Grunwald2 w Poznaniu.


Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE


Grupa CTE planuje rozpoczęcie realizacji nowego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej położonego w Żernikach we Wrocławiu. W ofercie znajdzie się 40 lokali o metrażach około 120 mkw. Do każdego z nich przynależy garaż oraz ogród. Osiedle będzie miało charakter zamknięty. Ceny oferowanych domów zawierają się w przedziale 550 tys. zł - 600 tys. zł. Projekt domu powstał w oparciu o nasze dotychczasowe doświadczenia. To sprawdzony i popularny format. W drugiej połowie roku wprowadzimy do oferty inwestycję wielorodzinną, ale o szczegółach będziemy mogli poinformować za kilka miesięcy.


Wojciech Duda, wiceprezes zarządu w Duda Development


Zainspirowani sukcesem naszej, najnowszej, poznańskiej inwestycji Fyrtla Wilda, planujemy kolejny projekt nieopodal centrum miasta, na Sołaczu słusznie uchodzącym za jedną z najpiękniejszych dzielnic Poznania. W tej chwili nie możemy zdradzić żadnych szczegółów dotyczących inwestycji i jej lokalizacji, ale już w ostatnim kwartale 2019 roku podamy więcej informacji i wierzymy, że okażą się one interesujące dla wszystkich, którzy myślą o zakupie mieszkania w Poznaniu.


W Łodzi, w ramach projektu Diasfera Łódzka, naszego, największego jak dotąd projektu mieszkaniowego, rozpoczęliśmy prace nad przebudową i renowacją postindustrialnego obiektu znajdującego się na terenie inwestycji. Sprzedaż mieszkań – loftów w tym budynku ruszy pod koniec bieżącego roku.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


W najbliższym czasie planujemy wprowadzenie do sprzedaży dwóch inwestycji w Warszawie. Będą to projekty z segmentu apartamentowego w topowej, warszawskiej lokalizacji oraz inwestycja z segmentu popularnego. Szczegóły oferty będziemy mogli podać po jej wprowadzeniu do sprzedaży


Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla


Obecnie skupiamy się na realizacji kolejnych etapów naszych inwestycji w Gdańsku, Gdyni i Pucku. W Gdańsku wprowadzamy właśnie do oferty ostatni etap kameralnego osiedla Kamienice Malczewskiego 2, zlokalizowanego w pobliżu Starego Miasta. W trzech dwupiętrowych budynkach znajduje się 12, 14 i 28 lokali w cenach od 360 tys. zł do 1 miliona zł. W tym osiedlu właśnie rozpoczęliśmy też sprzedaż 6 domów w zabudowie bliźniaczej, które są dostępne w cenie  od 1,49 mln. W Gdyni wprowadzimy w lutym do sprzedaży ostatni budynek w Osiedlu Gdyńskim. To kameralne osiedle otoczone lasem, zlokalizowane na Oksywiu niedaleko morza. W ofercie znajdzie się 36 lokali w cenie od 300 tys. zł do 560 tys. zł. Przed wakacjami planujemy wprowadzić do oferty drugi etap Nexo Apartamenty na Klifie. Będą to dwa budynki z 25 mieszkaniami w każdym, zlokalizowane w Pucku 50 metrów od morza. Ich ceny będą nieco wyższe niż lokali obecnie dostępnych - od 220 tys. zł do 550 tys. zł.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Jesteśmy w trakcie przygotowywania kilku nowych inwestycji. W najbliższym czasie planujemy realizację inwestycji Metro Park, która zlokalizowana jest na warszawskich Bielanach u zbiegu ulic Słowiańskiej i Krzemienieckiej. Inwestycja będzie skierowana do singli, par, niedużych rodzin z dziećmi oraz inwestorów. Sama lokalizacja również będzie bardzo dogodna, ponieważ inwestycja znajdować będzie się przy stacji metra Słodowiec.


Izabela Płóciennik, manager ds. nieruchomości mieszkaniowych w Antczak Residential


Będziemy w tym roku kontynuować realizację popularnych inwestycji w segmencie budynków wielorodzinnych, jak Ryżowa Park w Warszawie oraz Nowy Korczak, czy Panorama Park w Kaliszu. Planujemy też rozwijać projekty osiedli, w których oferujemy domy. Na warszawskiej Białołęce powstanie osiedle Bluszczowe Wille z 38 dwulokalowymi willami z przestronnymi ogrodami i tarasami. Inwestycja jest usytuowana tuż przy granicy z rezerwatem przyrody Puszcza Słupecka i Łęgi Czarnej Strugi. Osiedla domów budujemy także w Łodzi, gdzie powstaje drugi etap, docenianego w konkursach branżowych, osiedla 7 klonów, a także pod Kaliszem, gdzie kompleksowo tworzymy osiedle Botaniczna House.


 


Autor: Dompress.pl                                                                      


 


 


Jaka grupa klientów kupuje pierwsze mieszkanie 2019-03-06

Czy na przestrzeni ostatnich lat zmienił się profil osoby poszukującej swojego pierwszego mieszkania? W jakim wieku są kupujący, którzy planują zamieszkać na swoim? Jakie mieszkania zwykle wybierają? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl. 


Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.


Średni wiek klientów, kupujących swoje pierwsze mieszkanie to około 31 lat i w tym zakresie nic się szczególnego nie zmieniło. Co prawda nie ma programów wsparcia zakupu mieszkania jak RnS czy MdM, niemniej w ostatnich latach znacznie zwiększyła się zdolność nabywcza kupujących. Sporo jest też transakcji finansowanych przez rodziców, szczególnie w przypadku mieszkań kupowanych dla dzieci rozpoczynających studia.


Preferencje klientów również nie zmieniają się. Nabywcy pierwszych mieszkań poszukują głównie małych lokali, przede wszystkim kompaktowych dwójek o powierzchni około 40 mkw. Dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania jednopokojowe, w których możliwe jest wydzielenie aneksu sypialnianego.


Andrzej Gutowski, członek zarządu Ronson Development


Młodzi klienci mają coraz większą wiedzę na temat rynku mieszkaniowego. Kiedy podejmują stabilną pracę na etacie wolą rozejrzeć się za własnym lokum zamiast płacić co miesiąc za wynajem. W ostatnich latach na pewno zmieniły się wybory, jakich dokonują tacy klienci. Kawalerka nie jest już typowym pierwszym mieszkaniem. Nabywcy wolą dołożyć kilkaset złotych i zdecydować się na mieszkanie dwu lub nawet trzypokojowe. Mieszkania jednopokojowe wybierane są teraz głównie przez inwestorów.


Decyzję o zamieszkaniu na swoim podejmują już nawet osoby w wieku 25 lat natomiast najczęściej klienci ci mają 28-32 lata. Wybierają najchętniej lokalizacje nieco dalej od centrum, ale z dobrym dojazdem i pełną infrastrukturą na miejscu. Nasi klienci swoje pierwsze mieszkanie kupują najczęściej na osiedlu Miasto Moje na warszawskiej Białołęce, a wkrótce w ofercie znajdzie się także inwestycja Ursus Centralny o podobnym profilu.


Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.


Docieramy niemal do każdej grupy klientów, poszukujących swojego pierwszego mieszkania. Na swoim planują zamieszkać zwykle osoby aktywne zawodowo w wieku 25-35 lat, ale często są to również młodzi ludzie, rozpoczynający studia, którym pierwsze mieszkanie postanawiają kupić rodzice. Na pierwsze mieszkanie decydują się także pary, które nie chcą wynajmować, czują potrzebę ustatkowania się i zwiększenia standardu życia, jak również niezależni single, którzy nie chcą współdzielić przestrzeni mieszkaniowej z innymi oraz poszukują wygodnego lokum.


Kupujący są obecnie wymagający i świadomi swoich potrzeb. Rozumieją procesy budowlane i wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas wyboru mieszkania. Ważnymi elementami wpływającymi na podjęcie decyzji zakupowej są takie elementy jak otoczenie handlowo-usługowe, funkcje dostępne na terenie osiedla, kluby fitness, ścieżki rowerowe, parki i tereny zielone. Nasi klienci często w ramach programu ,,Friend to Friend” polecają mieszkania przyjaciołom.    


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Profil klienta poszukującego swojego, pierwszego mieszkania generalnie nie zmienił się, chociaż możemy zaobserwować pewne wyjątki. Teraz czasem nawet najmłodsi klienci, którzy dopiero wkroczyli w pełnoletniość nabywają własne mieszkanie, dzięki pomocy rodziców. Największa grupa osób nabywających mieszkania jest w wieku 30 lat i więcej. Zmienia się natomiast przeznaczenie lokali. Klienci coraz częściej szukają mieszkań w celach inwestycyjnych, podobnie jak małych biur pod wynajem.


Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska


Na przestrzeni lat niewiele się zmienia, jeśli chodzi o profil klienta poszukującego pierwszego mieszkania. Kupują je zarówno młodzi single, jak i młode rodziny. Coraz częściej jednak można dostrzec prawidłowość, iż wielu młodych nabywców, którzy na przykład przyjechali do Warszawy na studia, czy do pierwszej pracy jest bardziej zdeterminowanych do zakupu własnego mieszkania w stolicy niż osoby mieszkające tu od urodzenia, które równie często decydują się na wynajem. Decyzję o zakupie mieszkania podejmują natomiast na późniejszym etapie kariery zawodowej, myśląc już o docelowym, większym lokalu.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Nie zauważyliśmy znaczących zmian w grupie osób decydujących się na zakup pierwszego mieszkania w ciągu ostatnich kilku lat. Są to przeważnie osoby młode z ustabilizowaną sytuacją zawodową, będące najczęściej w poważnym związku lub planujące stworzenie go w najbliższym czasie. Widoczna jest natomiast zmiana wielkości kupowanych mieszkań. Często nie są to już najmniejsze mieszkania oferowane w inwestycji. Takie lokale raczej kupowane są w celach inwestycyjnych. Osoby kupujące pierwsze mieszkania wybierają wygodne i nieco większe mieszkania dwupokojowe.


Wojciech Duda, wiceprezes zarządu w Duda Development                     


Wśród grup nabywców mieszkań nie obserwujemy większych zmian. Osoby poszukujące pierwszego mieszkania są przeważnie w wieku 25-30 lat. Największą popularnością wśród nich cieszą się mieszkania dwupokojowe.


Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla


Zakup pierwszego, jak również kolejnego mieszkania co do zasady powiązany jest z możliwościami finansowymi nabywców. Nie muszą one ograniczać się wyłącznie do zdolności kredytowej. Często w takim zakupie uczestniczy najbliższa rodzina. Osoby kupujące pierwsze mieszkanie z reguły wkraczają w dorosłe życie, dzięki pierwszej pracy.  Impulsem do zakupu jest założenie rodziny. Jej planowany rozwój determinuje decyzję, co do liczby pokoi. Najczęściej wybór pada na lokale trzypokojowe. W ostatnich latach możliwości zakupowe ludzi młodych znacząco się poprawiły, głównie ze względu rosnące płace, czy większą dostępność kredytów. Możliwości finansowe decydują o lokalizacji. Wyższa zdolność kredytowa, czy większa zasobność to większe możliwości wyboru. Często spotykanym rozwiązaniem jest zakup dokonywany przez rodziców, którzy w pierwszym okresie traktują zakup jak inwestycję, a docelowo jako mieszkanie dla dzieci.  


Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE


Niezmiennie nabywcami popularnych mieszkań są głównie młode osoby, rozpoczynające pracę zawodową i planujące założenie rodziny. Rośnie w siłę pokolenie trzydziesto i czterdziestolatków, którzy mają już za sobą zakup pierwszego mieszkania i poszukują wygodniejszych lokali o większym metrażu lub domu. Niewielki, ale zauważalny odsetek kupujących stanowią seniorzy, którzy jesień życia zamierzają spędzić w komfortowych warunkach, w budynku bez barier architektonicznych.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Zauważyliśmy, że profil klientów jest bardzo zróżnicowany, choć coraz częściej na kupno mieszkania decydują się ludzie młodzi, którzy chcą się usamodzielnić. W dalszym ciągu popularnym rozwiązaniem jest również inwestowanie w nieruchomości, co potwierdzają prywatni inwestorzy kupujący mieszkania pod wynajem, wybierający lokale jedno i dwupokojowe.


Izabela Płóciennik, manager ds. nieruchomości mieszkaniowych w Antczak Residential


W ostatnich latach wzrasta liczba osób, które poszukują większych, trzy lub czteropokojowych mieszkań. Tę grupę stanowią rozwijające się rodziny. Ci, którzy pierwsze mieszkanie kupili na lub po studiach, będąc po 30-dziestce szukają większej alternatywy. Mimo, że wciąż najbardziej popularne są lokale dwupokojowe, te większe również zawsze staramy się umieszczać w naszych projektach. Coraz częściej padają pytania o mieszkania dla seniorów, z windą, ogródkiem, w bezpośrednim sąsiedztwie przychodni, czy szpitala.


 


Autor: Dompress.pl


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]