dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2019 2020-01-31

Jakie wyniki sprzedaży odnotowały firmy deweloperskie w 2019 roku? Czy nabywców znalazło więcej mieszkań niż w roku poprzednim? Czy deweloperzy zrealizowali założenia sprzedażowe? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


Sprzedaż lokali w 2019 roku zrealizowana na podstawie notarialnych umów deweloperskich i umów przedwstępnych wyniosła 1510 mieszkań netto (sprzedaż pomniejszona o umowy rozwiązane). W roku 2018 sprzedaliśmy natomiast 1710 lokali. Ponadto, zostało zawartych 227 umów rezerwacyjnych, których przekształcenie w umowy deweloperskie przewidujemy w najbliższym okresie. Niższy wynik w 2019 roku spowodowany był przesunięciami terminów rozpoczęcia inwestycji. W tym roku spółka planuje sprzedaż na poziomie 2000-2200 mieszkań.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


W 2019 roku zakontraktowaliśmy 3196 lokali, osiągając historycznie najwyższy wolumen sprzedaży. To o 32 proc. więcej niż w roku poprzednim i blisko 15 proc. więcej niż w 2017 roku. Wynik ubiegłorocznej sprzedaży bardzo wyraźnie, bo o kilkadziesiąt procent przekroczył nasze wewnętrzne prognozy.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Sprzedaliśmy w 2019 roku 1026 mieszkań. Wyniki sprzedaży mieszkań są ściśle powiązane z ofertą, a nam nie udało się uzyskać w ubiegłym roku pozwoleń na budowę części projektów, które chcieliśmy realizować. Stąd niższy wynik niż w roku poprzednim, ale wierzymy, że rok 2020 ukończymy ze znacznie lepszym wynikiem. Mamy w planie uruchomienie kilku prestiżowych inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach.


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper


W 2019 roku sprzedaliśmy 268 mieszkań, odnotowując dużo niższy wynik, niż w roku poprzednim. Przyczyniła się do tego niewielka oferta lokali, która była skutkiem znaczących opóźnień w otrzymywaniu ostatecznych decyzji o pozwoleniu na budowę. Przedłużające się procedury administracyjne wstrzymywały start zaplanowanych inwestycji.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


W 2019 roku odnotowaliśmy rekord sprzedaży. Sprzedaliśmy ponad 300 mieszkań. Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż w roku poprzednim. Plan sprzedażowy został wykonany z nawiązką. Co więcej, jest to najlepszy rezultat uzyskany w 15 letniej historii Grupy Kapitałowej Home Invest.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Rok 2019 zakończyliśmy z wynikiem sprzedaży większym o blisko 15 proc. niż w 2018 roku. Udało nam się zrealizować z nadwyżką wszystkie cele sprzedażowe.


Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing i PR Manager w Nickel Development


Plan na rok 2019 obejmował zakończenie sprzedaży w inwestycjach Fosowa oraz Wille przy Parku Wodziczki i z powodzeniem zrealizowaliśmy obydwa cele. W związku ze specyficznym cyklem życia naszych produktów trudno jest porównać rok do roku. Warto natomiast zaznaczyć, że mieliśmy bardzo dobre wyniki przedsprzedaży w naszej inwestycji ST_ART Piątkowo, która jest dla nas ważna z kilku względów. To największa jednoetapowa inwestycja w ponad 20 letniej historii firmy Nickel Development, a także najwyższy budynek spośród wznoszonych na nasze zlecenie.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


To był dobry rok. Sprzedaliśmy blisko 300 mieszkań i nasz plan został zrealizowany zgonie z założeniami. Cieszy nas, że oferta przygotowana przez naszą firmę została tak pozytywnie przyjęta przez klientów. Trudno jest nam porównywać ostatnie dwa lata, ponieważ w 2018 roku  rozpoczęliśmy sprzedaż pierwszego etapu Osiedla Natura, a kolejne fazy tej inwestycji oraz drugi projekt Osiedle Łomianki mieliśmy w tym czasie dopiero w przygotowaniu.


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest dobra, a deweloperzy, też my, wykazują zadowolenie z aktualnego rytmu sprzedaży. W ubiegłym roku zaczęliśmy sprzedaż mieszkań w kolejnych etapach naszych inwestycji: Holm House, Jaśminowego Mokotowa i Parku Skandynawia, a niedawno ostatniego już etapu Osiedla Mickiewicza, realizowanego na pograniczu Bielan i Żoliborza. 2019 to był pracowity rok, oddaliśmy do użytku trzy osiedla – Jaśminowy Mokotów 2, Park Skandynawia 1 i Osiedle Mickiewicza 2, w sumie 370 mieszkań w najlepszych warszawskich lokalizacjach.  


 


Autor: Dompress.pl         


Czy obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce 2020-01-22

Czy rośnie liczba obcokrajowców kupujących mieszkania w Polsce? Czy wielu jest takich nabywców? Z jakich krajów pochodzą? Jakie mieszkania wybierają? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


W strukturze naszych transakcji udział obcokrajowców waha się w okolicy 3 proc. i nie widzimy w tym przypadku większych zmian. Podobnie, jak w poprzednim roku najwięcej mieszkań kupowanych jest przez obywateli z Ukrainy i Białorusi, choć nominalnie ostatnio takich transakcji było mniej. Nowy trend, jaki można dostrzec to większa ilość zakupów w celach inwestycyjnych. Ceny mieszkań w Polsce, mimo iż rosną od kilku lat, są jednymi z najniższych w tej części Europy. Jako pierwsze dostrzegły to zagraniczne fundusze, kupujące całe budynki pod wynajem. Do tego grona powoli dołączają inwestorzy detaliczni, choć póki co są to osoby związane z Polską traktujące zakup mieszkania, nie tylko jako inwestycję, ale także alternatywę do późniejszego zamieszkania.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Obserwujemy tendencję związaną z rosnącym zainteresowaniem zakupem mieszkań ze strony obcokrajowców, przede wszystkim zza wschodniej granicy. W niektórych miesiącach transakcje realizowane przez cudzoziemców stanowią blisko 20 proc. umów. Obcokrajowcy, podobnie jak Polacy, zwykle decydują się na mieszkania o powierzchni do 50-60 mkw. Warto dodać, że liczba klientów zza wschodniej granicy wzrosła na tyle, że postanowiliśmy zatrudnić do ich obsługi pracowników mówiących w języku ukraińskim i rosyjskim.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


W tym roku obserwujemy nieco większe zainteresowanie lokalami ze strony zagranicznych inwestorów w porównaniu z sytuacją w latach ubiegłych. Popyt zapewniają głównie obywatele z Ukrainy oraz Niemiec. Najchętniej wybierają lokale w dobrych lokalizacjach, sprzyjających wynajmowi. Dotyczy to niewielkich apartamentów z funkcjonalnym układem pomieszczeń, który umożliwia zamieszkanie kilku osobom.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Dużym zainteresowaniem klientów z zagranicy cieszyły się mieszkania w kameralnym osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce, którego sprzedaż już zakończyliśmy. Obecnie, mamy nabywców przeważnie z Ukrainy wśród klientów  Osiedla Bliska Wola w Warszawie. Mieszkania i apartamenty w Hanza Tower w Szczecinie kupują głównie szczecinianie, ale jest też niewielka liczba nabywców z Niemiec czy krajów skandynawskich. We wszystkich naszych inwestycjach liczba klientów z zagranicy utrzymuje się na stałym, niewielkim poziomie.


Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska


Obcokrajowcy to stale widoczna grupa klientów. Wyraźnie widać zainteresowanie inwestorów zagranicznych  mieszkaniami w Warszawie. Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej są to nabywcy z Izraela, Azji, a także Ukrainy.


Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development


Wśród osób nabywających nasze mieszkania i domy liczba obcokrajowców nie rośnie. Utrzymuje się na niezbyt wysokim, ale stałym poziomie. Trudno wyróżnić narodowości, które najbardziej są zainteresowane mieszkaniami. Naszymi klientami są zarówno mieszkańcy Unii Europejskiej, jak i Europy Wschodniej oraz Chińczycy.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Obserwujemy wzrost liczby klientów z zagranicy, którzy kupują mieszkania w naszych inwestycjach, a także Polaków mieszkających za granicą, którzy być może planują w przyszłości powrót do kraju. Najwięcej klientów pochodzi z Ukrainy. Wybierają najczęściej nieduże, kompaktowe mieszkania, chociaż zdarzają się również transakcje związane z zakupem lokali o większych metrażach. Ilość transakcji z udziałem obcokrajowców nadal jednak jest niewielka w przypadku naszych inwestycji.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Nie zauważyliśmy znaczącej zmiany, jeśli chodzi o udział obcokrajowców wśród nabywców mieszkań, które mamy w ofercie.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


Nie zauważamy wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań wśród klientów z zagranicy. Takie osoby stanowią niezmiennie około 5-7 procent nabywców. Najczęściej są to obywatele Ukrainy, którzy dobrze odnajdują się w polskich realiach.


Agnieszka Kozak, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w Republice Wnętrz


Obserwujemy rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań ze strony klientów z zagranicy, szczególnie z krajów Unii Europejskiej. Zainteresowani są głównie mikroapartamentami pod wynajem. Na tą chwilę nie stanowią jednak znaczącej grupy kupujących w grupie naszych klientów.


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


Klienci z zagranicy nie stanowią dużej grupy kupujących, a ich liczba nie zwiększa się znacząco. Największą grupę w tej chwili stanowią Ukraińcy, którzy kupują mieszkania na własne potrzeby. Mowa o osobach, które mają już w Polsce stałą pracę i mogą bez większych przeszkód wziąć kredyt, ponieważ banki zaczęły traktować klientów z Ukrainy podobnie jak Polaków. Takie osoby zaczynają wycofywać się z rynku najmu i poszukują własnego M. Wybierają podobne lokale, jak klienci kupujący pierwsze mieszkania, o mniejszych metrażach, oddalone nieco od centrów miast. W przypadku naszych projektów ukraińscy klienci najchętniej decydują się na mieszkania w inwestycji Miasto Moje położonej na warszawskiej Białołęce.


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Wśród naszych klientów są osoby różnej narodowości. Bardziej jednak niż kraj ich pochodzenia liczą się dla nas ich oczekiwania i potrzeby. Za każdym razem pomagamy naszym klientom określić, czego oczekują od mieszkania, osiedla oraz okolicy i wybrać lokal idealny.


 


Autor: Dompress.pl


Jakie innowacyjne rozwiązania znajdziemy w projektach mieszkaniowych 2020-01-16

Jakie innowacyjne rozwiązania technologiczne i proekologiczne wprowadzają deweloperzy w inwestycjach? Na jakie udogodnienia mogą liczyć przyszli mieszkańcy nowych osiedli? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


Mimo, iż na rynku jest aktualnie wyjątkowo uboga oferta mieszkań, wraz ze wzrostem ich cen rosną również oczekiwania związane ze standardem projektów. Dotyczy to głównie inwestycji budowanych w  segmencie premium i o podwyższonym standardzie. Podobnie jest w naszym przypadku. Od dawna staramy się wykorzystywać w projektach proekologiczne rozwiązania, takie jak wysokiej jakości stolarka okienna czy oświetlenie LED. W przygotowywanych inwestycjach przewidzieliśmy także stacje do ładowania samochodów elektrycznych, tężnie solankowe, czy siłownie zewnętrzne. Ponadto, w ramach zagospodarowania inwestycji zielenią wybieramy roślinność pochłaniającą wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Przykładów zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i proekologicznych w naszych inwestycjach można wymienić wiele. W wielofunkcyjnym, 27 piętrowym budynku Hanza Tower w Szczecinie zastosujemy dźwigi osobowe, które dzięki napędom z funkcją zwrotu energii oraz przyjaznym środowisku materiałom sprawią, że będzie on bardziej ekologiczny. W tej inwestycji na obszarze 1000 mkw. zaprojektowaliśmy strefę odpoczynku Fitness & SPA z basenem. W Hanzie Tower, podobnie jak w warszawskiej Bliskiej Woli Tower, mieszkania będą klimatyzowane. Tu również postawiliśmy na ekologię. Jednym z rozwiązań jest zbiornik retencyjny, w którym zbiera się woda deszczowa z dachów i terenów zielonych do podlewania osiedlowych roślin. Wewnątrz osiedla zaprojektowaliśmy teren rekreacyjny: bulwar, place zabaw, ścieżki rowerowe, kompleks boisk i park fontann. W sezonie zimowym uruchamiane jest zaś lodowisko. Dzięki zielonym dachom budynków zwiększyliśmy powierzchnie biologicznie czynne w osiedlu. Z kolei gdyńskie Osiedle Rezydencja Redłowo ma własną kotłownię gazową, wspomaganą kolektorami słonecznymi, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. 


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Od wielu lat wdrażamy rozwiązania, gwarantujące naszym klientom wygodniejsze życie, takie jak korzyści wynikające z certyfikacji środowiskowej BREEAM, która w 2015 roku była zupełną nowością w branży. Dziś wszystkie nasze osiedla mają gwarancję jakości użytych materiałów i procesu budowlanego realizowanego z troską o otoczenie naturalne. A my poszliśmy o krok dalej, wprowadzając do użytku pierwsze w Polsce osiedla, których dostępność architektoniczna została potwierdzona certyfikatem „Obiekt bez barier” - to zlokalizowany na Mokotowie Holm House 1 oraz Osiedle Mickiewicza 2 na Bielanach. Poza tym nasze osiedla wyposażamy w udogodnienia dla mieszkańców, takie jak coolomat i ławka solarna, umożliwiająca ładowanie laptopów czy telefonów, które znalazły się przy budynku Holm House 1, czy strefę mieszkańca w Osiedlu Mickiewicza. Instalujemy czujniki jakości powietrza, sadzimy rośliny przyciągające ptaki i owady, a osiedle Jaśminowy Mokotów zbudowaliśmy przy wykorzystaniu zielonej energii.


Wokół naszych inwestycji budujemy ścieżki rowerowe, które włączamy w sieć istniejących już dróg. Standardem są także stacje naprawy rowerów i ładowarki EV. Te znajdują się m.in. w garażach w osiedlu Holm House i w pobliżu Parku Skandynawia. Już na etapie planowania naszych inwestycji określamy odpowiednią liczbę miejsc parkingowych z możliwością instalacji ładowarek aut elektrycznych.


Innowacje dotyczą także rozwiązań implementowanych bezpośrednio w mieszkaniach. Za współpracę z firmą Danfoss Poland na rzecz istotnego zmniejszenia zużycia energii w budynkach, którego efektem było wprowadzenie systemu Danfoss Smart Heating, zostaliśmy wyróżnieni w konkursie Listki CSR Polityki. 


Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem do naszych inwestycji automatyki mieszkaniowej, uwzględniającej m.in. funkcję predykcji zużycia energii elektrycznej i grzewczej. Dodatkowo część naszych inwestycji wyposażamy w nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne, stanowiące skuteczną barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu typów PM10 i PM2,5 i zapewniającymi odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu. 


Ponadto, w pobliżu osiedla Jaśminowy Mokotów wybudowaliśmy Park Enklawa o powierzchni 8,5 tys. mkw., który docelowo oddamy miastu. Z kolei w Osiedlu Mickiewicza zaaranżowaliśmy strefę mieszkańców Öppen. To miejsce służące sąsiedzkiej integracji, w którym można wspólnie napić się kawy czy obejrzeć film, a w kolejnym etapie również przy tym osiedlu stworzymy dla mieszkańców park.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Przykładem inwestycji, której koncepcja jest odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających klientów jest Atal Baltica Towers. Niepowtarzalne połączenie udogodnień na terenie inwestycji, takich jak kort tenisowy, ogólnodostępne tarasy widokowe na ostatnich kondygnacjach, lobby z recepcją, siłownia oraz strefa relaksu wraz z saunami, tworzą wyjątkową atmosferę do spędzania wolnego czasu. W wielu naszych inwestycjach oferujemy rozbudowaną przestrzeń rekreacyjną. W Sokolskiej 30 Towers nabywcy będą mieli dostęp do klubu malucha, siłowni i sauny, a w Modern Tower powstaje klub fitness z siłownią i tarasy widokowe.


Intuicyjne i energooszczędne systemy oświetleniowe to tylko jeden z przykładów energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań stosowanych w naszych inwestycjach. Ponadto wyposażamy osiedla w rozwiązania, które będą ułatwiały przyszłym mieszkańcom proekologiczne zachowania. Przykładem są chociażby umieszczane w wybranych inwestycjach przy miejscach parkingowych stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Wśród pożądanych przez klientów udogodnień są także nowoczesne zabezpieczenia pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa, dlatego w wielu inwestycjach decydujemy się m.in. na montaż całodobowego monitoringu.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


W nowych inwestycjach planujemy wprowadzenie programów typu smart home w mieszkaniach oraz systemów inteligentnych dla budynków. Jesteśmy w trakcie rozmów z dostawcami takich rozwiązań. Bierzemy także pod uwagę instalację paczkomatów i stacji ładowania samochodów elektrycznych w przypadku wybranych projektów.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


Jako jeden z pierwszych deweloperów we wszystkich inwestycjach wprowadzamy kompleksowy program inteligentnych i energooszczędnych, a zatem ekologicznych rozwiązań. Pierwszym elementem pakietu jest system inteligentnego domu Aria Smart Home wprowadzany we współpracy z firmą Fibaro. W jego ramach mieszkańcy z dowolnego miejsca na ziemi, ze swojego smartfona lub komputera mogą sterować oświetleniem, regulować temperaturę, zarządzać instalacją alarmową oraz innymi funkcjami wpływającymi na komfort użytkowania mieszkania. Drugim ogniwem programu innowacji jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Zielony prąd pozwoli obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej w częściach wspólnych. Trzecie rozwiązanie to samochodowe ładowarki elektryczne w każdym osiedlu. Wszystkie komponenty pakietu dostępne są w podstawowym standardzie realizowanych przez nas inwestycji. Klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów, związanych z ich zastosowaniem.


Agnieszka Kozak, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w Republice Wnętrz


Jako deweloper od lat staramy się budować wizerunek nowoczesnego Wrocławia. Takie hasło i cel przyświeca nam od początku istnienia firmy. W roku 2019 przygotowaliśmy dwie nowe inwestycje, zupełnie inne od tych, które dotąd realizowaliśmy. Pierwsza z nich to luksusowy Apartamentowiec Halo, który poza doskonałą lokalizacją w samym centrum Wrocławia, zapewnia również liczne udogodnienia dla przyszłych mieszkańców takie jak: concierge, video-domofon, czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych w dwukondygnacyjnym parkingu podziemnym.


Druga to wrocławska inwestycja Sołtysowicka 21C, skierowana do osób poszukujących mieszkań na wynajem. Budynek, w którym powstanie 250 mikro mieszkań oferuje pralnię samoobsługową i hol z recepcją, a dla zmotoryzowanych garaż podziemny.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Nasze inwestycje wyposażamy w system eHome Control, który zapewnia sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem. Istnieje też możliwość rozszerzenia pakietu o zdalny dostęp do lokalu, montaż czujników zalania w kuchni i łazience oraz inteligentnego sterowania gniazdkami elektrycznymi. W osiedlu Młoda Morena Park 2 oraz Osiedlu Pastelowe powstają sale rekreacyjne. Z kolei inwestycja Verano Residence oferuje saunę fińską, układ solarny, zdalny dostęp do apartamentu oraz inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Prestiżowy projekt Sola Marina będzie miał natomiast własną marinę jachtową. W nowych projektach rozważamy montaż stacji do ładowania samochodów elektrycznych, projektowanie sal rekreacyjnych, saun i basenów.


Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska


Stawiamy na użyteczność rozwiązań i komfort naszych mieszkańców. Zawsze staramy się dostosować rozwiązania do lokalizacji i możliwości danego projektu. W ostatnim czasie w inwestycji Apartamenty Rogalskiego w Krakowie wdrożyliśmy m.in. rozwiązania łączące ekologię z ekonomią tj. odzysk wody deszczowej. W tym projekcie po raz pierwszy wprowadziliśmy także możliwość ładowania samochodów elektrycznych. W naszych inwestycjach premium wdrażamy także inteligentne systemy zarządzania mieszkaniami. Nie zapominamy również o takich udogodnieniach, jak paczkomaty, które staną w jednym z naszych projektów na Bielanach w Warszawie.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Przygotowując projekty naszych inwestycji staramy się podchodzić do całego projektu w sposób innowacyjny. W niedawno zakończonej warszawskiej inwestycji Hubertus pomimo możliwości zastosowania dużo bardziej intensywnej zabudowy zdecydowaliśmy się na ograniczenie ilości zrealizowanej powierzchni mieszkań poprzez rezygnację z części budynków czy pięter. Chcieliśmy w ten sposób zachować niepowtarzany charakter wewnętrznego terenu tworzonego przez wspólne przestrzenie i wewnętrzne dziedzińce, który stał się zieloną enklawą dostosowaną do przyjaznej mieszkańcom skali wielkości budynków w jednym z najbardziej ruchliwych rejonów miasta. Stało się to również możliwe dzięki eliminacji ruchu samochodowego na terenie osiedla.


W naszej gdańskiej inwestycji Wolne Miasto z kolej osiedlowy ruch samochodowy został przekierowany na obrzeża osiedla, dzięki czemu dziedzińce i przestrzenie między budynkami mają parkowy charakter. Na działce, na której realizujemy osiedle znajdował się niegdyś sad owocowy, z którego drzewa zachowaliśmy w możliwie największej ilości.


W warszawskiej inwestycji Przy Arsenale znajdzie się stacja uzdatniania wody, co wpłynie na jakość wody z lokalach, jak również żywotność sprzętów domowych. Zastosowany osprzęt elektryczny umożliwia natomiast montaż takich  elementów jak czujniki ruchu, radia podtynkowe, ładowarki USB, czy regulatory temperatury. Instalacja videodomofonowa posiada opcję rozszerzenia funkcji np. o awaryjne powiadamianie ochrony. Budynek realizowany jest w centrum miasta przy placu Bankowym więc cała stolarka okienna jest dostosowana do operatu akustycznego przygotowanego specjalnie na potrzeby tej inwestycji. Również takie rozwiązania, jak nawiewniki montowane zwykle w oknach zdecydowaliśmy się zamontować w ścianach, aby podnieś poziom komfortu akustycznego we wnętrzach.


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


W naszym warszawskim projekcie Nova Królikarnia oferujemy klientom luksusowe domy z wieloma udogodnieniami. W standardzie proponujemy system typu inteligentny dom, dzięki któremu sprzętami i innymi funkcjami w domu można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie.


W Novej Królikarni bardzo mocno stawiamy też na bliską relację z przyrodą i wspieramy proekologiczne postawy. Dlatego właściciele domów będą mogli korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych.


Jedną z cech, która wyróżnia nasze osiedla jest też oferta rekreacyjna dla mieszkańców. Często planujemy inwestycje w miejscach zlokalizowanych w pobliżu terenów zielonych. Dbamy też o stworzenie w każdym z osiedli jak największej, pełnej roślinności przestrzeni wypoczynkowej. W takim otoczeniu często umieszczamy siłownie plenerowe, które zapewnią mieszkańcom dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Takie siłownie powstają m.in. w osiedlu Vitalia Residence we Wrocławiu, Miasto Moje i Ursus Centralny w Warszawie.


Autor: Dompress.pl


Jakie innowacyjne rozwiązania znajdziemy w projektach mieszkaniowych 2020-01-16

Jakie innowacyjne rozwiązania technologiczne i proekologiczne wprowadzają deweloperzy w inwestycjach? Na jakie udogodnienia mogą liczyć przyszli mieszkańcy nowych osiedli? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


Mimo, iż na rynku jest aktualnie wyjątkowo uboga oferta mieszkań, wraz ze wzrostem ich cen rosną również oczekiwania związane ze standardem projektów. Dotyczy to głównie inwestycji budowanych w  segmencie premium i o podwyższonym standardzie. Podobnie jest w naszym przypadku. Od dawna staramy się wykorzystywać w projektach proekologiczne rozwiązania, takie jak wysokiej jakości stolarka okienna czy oświetlenie LED. W przygotowywanych inwestycjach przewidzieliśmy także stacje do ładowania samochodów elektrycznych, tężnie solankowe, czy siłownie zewnętrzne. Ponadto, w ramach zagospodarowania inwestycji zielenią wybieramy roślinność pochłaniającą wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Przykładów zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych i proekologicznych w naszych inwestycjach można wymienić wiele. W wielofunkcyjnym, 27 piętrowym budynku Hanza Tower w Szczecinie zastosujemy dźwigi osobowe, które dzięki napędom z funkcją zwrotu energii oraz przyjaznym środowisku materiałom sprawią, że będzie on bardziej ekologiczny. W tej inwestycji na obszarze 1000 mkw. zaprojektowaliśmy strefę odpoczynku Fitness & SPA z basenem. W Hanzie Tower, podobnie jak w warszawskiej Bliskiej Woli Tower, mieszkania będą klimatyzowane. Tu również postawiliśmy na ekologię. Jednym z rozwiązań jest zbiornik retencyjny, w którym zbiera się woda deszczowa z dachów i terenów zielonych do podlewania osiedlowych roślin. Wewnątrz osiedla zaprojektowaliśmy teren rekreacyjny: bulwar, place zabaw, ścieżki rowerowe, kompleks boisk i park fontann. W sezonie zimowym uruchamiane jest zaś lodowisko. Dzięki zielonym dachom budynków zwiększyliśmy powierzchnie biologicznie czynne w osiedlu. Z kolei gdyńskie Osiedle Rezydencja Redłowo ma własną kotłownię gazową, wspomaganą kolektorami słonecznymi, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. 


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Od wielu lat wdrażamy rozwiązania, gwarantujące naszym klientom wygodniejsze życie, takie jak korzyści wynikające z certyfikacji środowiskowej BREEAM, która w 2015 roku była zupełną nowością w branży. Dziś wszystkie nasze osiedla mają gwarancję jakości użytych materiałów i procesu budowlanego realizowanego z troską o otoczenie naturalne. A my poszliśmy o krok dalej, wprowadzając do użytku pierwsze w Polsce osiedla, których dostępność architektoniczna została potwierdzona certyfikatem „Obiekt bez barier” - to zlokalizowany na Mokotowie Holm House 1 oraz Osiedle Mickiewicza 2 na Bielanach. Poza tym nasze osiedla wyposażamy w udogodnienia dla mieszkańców, takie jak coolomat i ławka solarna, umożliwiająca ładowanie laptopów czy telefonów, które znalazły się przy budynku Holm House 1, czy strefę mieszkańca w Osiedlu Mickiewicza. Instalujemy czujniki jakości powietrza, sadzimy rośliny przyciągające ptaki i owady, a osiedle Jaśminowy Mokotów zbudowaliśmy przy wykorzystaniu zielonej energii.


Wokół naszych inwestycji budujemy ścieżki rowerowe, które włączamy w sieć istniejących już dróg. Standardem są także stacje naprawy rowerów i ładowarki EV. Te znajdują się m.in. w garażach w osiedlu Holm House i w pobliżu Parku Skandynawia. Już na etapie planowania naszych inwestycji określamy odpowiednią liczbę miejsc parkingowych z możliwością instalacji ładowarek aut elektrycznych.


Innowacje dotyczą także rozwiązań implementowanych bezpośrednio w mieszkaniach. Za współpracę z firmą Danfoss Poland na rzecz istotnego zmniejszenia zużycia energii w budynkach, którego efektem było wprowadzenie systemu Danfoss Smart Heating, zostaliśmy wyróżnieni w konkursie Listki CSR Polityki. 


Intensywnie pracujemy nad wdrożeniem do naszych inwestycji automatyki mieszkaniowej, uwzględniającej m.in. funkcję predykcji zużycia energii elektrycznej i grzewczej. Dodatkowo część naszych inwestycji wyposażamy w nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne, stanowiące skuteczną barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu typów PM10 i PM2,5 i zapewniającymi odpowiednią cyrkulację powietrza w mieszkaniu. 


Ponadto, w pobliżu osiedla Jaśminowy Mokotów wybudowaliśmy Park Enklawa o powierzchni 8,5 tys. mkw., który docelowo oddamy miastu. Z kolei w Osiedlu Mickiewicza zaaranżowaliśmy strefę mieszkańców Öppen. To miejsce służące sąsiedzkiej integracji, w którym można wspólnie napić się kawy czy obejrzeć film, a w kolejnym etapie również przy tym osiedlu stworzymy dla mieszkańców park.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Przykładem inwestycji, której koncepcja jest odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających klientów jest Atal Baltica Towers. Niepowtarzalne połączenie udogodnień na terenie inwestycji, takich jak kort tenisowy, ogólnodostępne tarasy widokowe na ostatnich kondygnacjach, lobby z recepcją, siłownia oraz strefa relaksu wraz z saunami, tworzą wyjątkową atmosferę do spędzania wolnego czasu. W wielu naszych inwestycjach oferujemy rozbudowaną przestrzeń rekreacyjną. W Sokolskiej 30 Towers nabywcy będą mieli dostęp do klubu malucha, siłowni i sauny, a w Modern Tower powstaje klub fitness z siłownią i tarasy widokowe.


Intuicyjne i energooszczędne systemy oświetleniowe to tylko jeden z przykładów energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań stosowanych w naszych inwestycjach. Ponadto wyposażamy osiedla w rozwiązania, które będą ułatwiały przyszłym mieszkańcom proekologiczne zachowania. Przykładem są chociażby umieszczane w wybranych inwestycjach przy miejscach parkingowych stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Wśród pożądanych przez klientów udogodnień są także nowoczesne zabezpieczenia pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa, dlatego w wielu inwestycjach decydujemy się m.in. na montaż całodobowego monitoringu.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


W nowych inwestycjach planujemy wprowadzenie programów typu smart home w mieszkaniach oraz systemów inteligentnych dla budynków. Jesteśmy w trakcie rozmów z dostawcami takich rozwiązań. Bierzemy także pod uwagę instalację paczkomatów i stacji ładowania samochodów elektrycznych w przypadku wybranych projektów.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


Jako jeden z pierwszych deweloperów we wszystkich inwestycjach wprowadzamy kompleksowy program inteligentnych i energooszczędnych, a zatem ekologicznych rozwiązań. Pierwszym elementem pakietu jest system inteligentnego domu Aria Smart Home wprowadzany we współpracy z firmą Fibaro. W jego ramach mieszkańcy z dowolnego miejsca na ziemi, ze swojego smartfona lub komputera mogą sterować oświetleniem, regulować temperaturę, zarządzać instalacją alarmową oraz innymi funkcjami wpływającymi na komfort użytkowania mieszkania. Drugim ogniwem programu innowacji jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Zielony prąd pozwoli obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej w częściach wspólnych. Trzecie rozwiązanie to samochodowe ładowarki elektryczne w każdym osiedlu. Wszystkie komponenty pakietu dostępne są w podstawowym standardzie realizowanych przez nas inwestycji. Klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów, związanych z ich zastosowaniem.


Agnieszka Kozak, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w Republice Wnętrz


Jako deweloper od lat staramy się budować wizerunek nowoczesnego Wrocławia. Takie hasło i cel przyświeca nam od początku istnienia firmy. W roku 2019 przygotowaliśmy dwie nowe inwestycje, zupełnie inne od tych, które dotąd realizowaliśmy. Pierwsza z nich to luksusowy Apartamentowiec Halo, który poza doskonałą lokalizacją w samym centrum Wrocławia, zapewnia również liczne udogodnienia dla przyszłych mieszkańców takie jak: concierge, video-domofon, czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych w dwukondygnacyjnym parkingu podziemnym.


Druga to wrocławska inwestycja Sołtysowicka 21C, skierowana do osób poszukujących mieszkań na wynajem. Budynek, w którym powstanie 250 mikro mieszkań oferuje pralnię samoobsługową i hol z recepcją, a dla zmotoryzowanych garaż podziemny.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Nasze inwestycje wyposażamy w system eHome Control, który zapewnia sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem. Istnieje też możliwość rozszerzenia pakietu o zdalny dostęp do lokalu, montaż czujników zalania w kuchni i łazience oraz inteligentnego sterowania gniazdkami elektrycznymi. W osiedlu Młoda Morena Park 2 oraz Osiedlu Pastelowe powstają sale rekreacyjne. Z kolei inwestycja Verano Residence oferuje saunę fińską, układ solarny, zdalny dostęp do apartamentu oraz inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Prestiżowy projekt Sola Marina będzie miał natomiast własną marinę jachtową. W nowych projektach rozważamy montaż stacji do ładowania samochodów elektrycznych, projektowanie sal rekreacyjnych, saun i basenów.


Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska


Stawiamy na użyteczność rozwiązań i komfort naszych mieszkańców. Zawsze staramy się dostosować rozwiązania do lokalizacji i możliwości danego projektu. W ostatnim czasie w inwestycji Apartamenty Rogalskiego w Krakowie wdrożyliśmy m.in. rozwiązania łączące ekologię z ekonomią tj. odzysk wody deszczowej. W tym projekcie po raz pierwszy wprowadziliśmy także możliwość ładowania samochodów elektrycznych. W naszych inwestycjach premium wdrażamy także inteligentne systemy zarządzania mieszkaniami. Nie zapominamy również o takich udogodnieniach, jak paczkomaty, które staną w jednym z naszych projektów na Bielanach w Warszawie.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Przygotowując projekty naszych inwestycji staramy się podchodzić do całego projektu w sposób innowacyjny. W niedawno zakończonej warszawskiej inwestycji Hubertus pomimo możliwości zastosowania dużo bardziej intensywnej zabudowy zdecydowaliśmy się na ograniczenie ilości zrealizowanej powierzchni mieszkań poprzez rezygnację z części budynków czy pięter. Chcieliśmy w ten sposób zachować niepowtarzany charakter wewnętrznego terenu tworzonego przez wspólne przestrzenie i wewnętrzne dziedzińce, który stał się zieloną enklawą dostosowaną do przyjaznej mieszkańcom skali wielkości budynków w jednym z najbardziej ruchliwych rejonów miasta. Stało się to również możliwe dzięki eliminacji ruchu samochodowego na terenie osiedla.


W naszej gdańskiej inwestycji Wolne Miasto z kolej osiedlowy ruch samochodowy został przekierowany na obrzeża osiedla, dzięki czemu dziedzińce i przestrzenie między budynkami mają parkowy charakter. Na działce, na której realizujemy osiedle znajdował się niegdyś sad owocowy, z którego drzewa zachowaliśmy w możliwie największej ilości.


W warszawskiej inwestycji Przy Arsenale znajdzie się stacja uzdatniania wody, co wpłynie na jakość wody z lokalach, jak również żywotność sprzętów domowych. Zastosowany osprzęt elektryczny umożliwia natomiast montaż takich  elementów jak czujniki ruchu, radia podtynkowe, ładowarki USB, czy regulatory temperatury. Instalacja videodomofonowa posiada opcję rozszerzenia funkcji np. o awaryjne powiadamianie ochrony. Budynek realizowany jest w centrum miasta przy placu Bankowym więc cała stolarka okienna jest dostosowana do operatu akustycznego przygotowanego specjalnie na potrzeby tej inwestycji. Również takie rozwiązania, jak nawiewniki montowane zwykle w oknach zdecydowaliśmy się zamontować w ścianach, aby podnieś poziom komfortu akustycznego we wnętrzach.


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


W naszym warszawskim projekcie Nova Królikarnia oferujemy klientom luksusowe domy z wieloma udogodnieniami. W standardzie proponujemy system typu inteligentny dom, dzięki któremu sprzętami i innymi funkcjami w domu można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie.


W Novej Królikarni bardzo mocno stawiamy też na bliską relację z przyrodą i wspieramy proekologiczne postawy. Dlatego właściciele domów będą mogli korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych.


Jedną z cech, która wyróżnia nasze osiedla jest też oferta rekreacyjna dla mieszkańców. Często planujemy inwestycje w miejscach zlokalizowanych w pobliżu terenów zielonych. Dbamy też o stworzenie w każdym z osiedli jak największej, pełnej roślinności przestrzeni wypoczynkowej. W takim otoczeniu często umieszczamy siłownie plenerowe, które zapewnią mieszkańcom dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Takie siłownie powstają m.in. w osiedlu Vitalia Residence we Wrocławiu, Miasto Moje i Ursus Centralny w Warszawie.


Autor: Dompress.pl


 


Czy dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym utrzyma się 2020-01-09

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2020 roku? Czy popyt na mieszkania będzie się utrzymywał? Jak będzie kształtowała się oferta deweloperów? Jakie czynniki będą miały decydujący wpływ na ceny? Sondę przygotował serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


W 2020 roku nie należy się spodziewać większych zmian na rynku. Ceny mieszkań będą dalej rosły, a zainteresowanie klientów wciąż powinno być duże, zarówno po stronie osób poszukujących mieszkań dla siebie, jak i planujących zakup inwestycyjny.


Mimo, że ceny mieszkań są dziś wyższe niż w rekordowym 2007 roku, jeśli weźmiemy pod uwagę takie czynniki, jak wzrost wynagrodzeń czy inflację okaże się, że dla osiągnięcia podobnego poziomu jak 12 lat temu, ceny musiałyby wzrosnąć średnio jeszcze o 70 proc. Według wyliczeń NBP, za średnie wynagrodzenie Polacy mogą teraz przeciętnie kupić 0,82 mkw. mieszkania, a w 2017 roku mogli za nie nabyć zaledwie 0,48 mkw.


Sytuacji na rynku nie sprzyjają trudności związane z podażą. Obecna oferta mieszkaniowa jest najmniejsza w historii. Praktycznie nie ma gotowych mieszkań. Deweloperzy mają kłopot z pozyskaniem nowych gruntów, których ceny stale rosną. Biorąc pod uwagę liczbę wydawanych pozwoleń na budowę, nie ma przesłanek, aby ta sytuacja miała się szybko zmienić. 


Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development


Zdecydowanie jesteśmy dobrej myśli! Wierzymy, że zapowiadane rządowe programy pomocy rodzinie dla wielu gospodarstw domowych okażą się motywacją, by zdecydować się na własne M. Dorastanie roczników demograficznych niżu może zmienić sytuację na rynku najmu. Grupa studentów i studentek, jedna z najliczniejszych wśród wynajmujących lokale będzie zauważalnie mniejsza, w związku z czym być może mniej popularne będzie również nabywanie mieszkań w lokalizacjach odpowiednich dla studiujących z myślą wyłącznie o wynajmie.   


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


W tym roku na rynku mieszkaniowym będziemy obserwować kontynuację trendów, które widoczne były w 2019 roku. Nadal najbardziej popularne będą mieszkania jedno i dwupokojowe, które zaspokajają potrzeby osób średnio zarabiających. Małe mieszkania cieszą się również największym zainteresowaniem inwestorów. Niskie stopy procentowe wciąż będą powodowały, że oszczędności Polaków w dużej części będą trafiały na rynek nieruchomości. Bogacenie się ludzi wpływać będzie na rozwój segmentu nieruchomości premium. Już teraz szacuje się, że w Warszawie inwestycje o podwyższonym standardzie stanowią 30 proc. oferty deweloperskiej. Oczekiwać należy, że deweloperzy w tych projektach coraz bardziej będą dbać o jakość wyposażenia i zagospodarowania przestrzeni mieszkalnych oraz część rekreacyjną. Będą także stosować coraz więcej ekoprzyjaznych rozwiązań, zarówno w budowie, jak eksploatacji. Dobra koniunktura rynkowa będzie się utrzymywać. Dzięki wzrostowi dochodów nabywców mieszkań na własne potrzeby będą mieli większe możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań. W segmencie podstawowym deweloperzy będą poszukiwać ekonomicznych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań, które pozwolą na stabilizację cen przy stale rosnących kosztach realizacji inwestycji.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


W Polsce nadal są bardzo duże, niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe. Mając na uwadze szeroką perspektywę makroekonomiczną, nie dostrzegamy przesłanek, które zwiastowałyby nadejście recesji. Nic nie wskazuje także na to, aby w perspektywie roku miały pojawić się znaczące zmiany na rynku nieruchomości. Spodziewamy się raczej łagodnie następującego przejścia do fazy równowagi i stabilizacji rynkowej, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego popytu na nieruchomości.


Braki lokalowe, niesłabnące zapotrzebowanie na mieszkania oraz chęć poprawy warunków życia będą miały niezmiennie znaczący wpływ na wyniki sprzedaży na rynku pierwotnym. Czynnikami stymulującymi wzrost zainteresowania ofertą deweloperów są niskie stopy procentowe oraz poprawiająca się sytuacja materialna Polaków, a także dobre perspektywy na rynku pracy. Niska rentowność lokat i niepewność co do innych form inwestowania zachęcają do lokowania kapitału na rynku mieszkaniowym, co dodatkowo wspiera popyt.


Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska


Przewidujemy kontynuację dobrej koniunktury na rynku. Spodziewamy się może nieco wolniejszego tempa sprzedaży na rynku mieszkaniowym, ale prawdopodobnie pozostającej wciąż na zadowalającym poziomie. Widoczne jest też rosnące zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami i sądzę, że ten trend będzie ewoluował w 2020 roku.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Nie widać niepokojących symptomów pogorszania się sytuacji gospodarczej, a co za tym idzie nastrojów i możliwości nabywczych klientów. Sygnalizowane spowolnienie gospodarcze jest jeszcze dalekie i prawdopodobnie jest wynikiem korekty planów inwestycyjnych i przegrupowań wewnątrz przedsiębiorstw, które muszą co pewien czas dostosować się o zmieniającego się otoczenia rynkowego.


Możliwości nabywcze klientów nie pogorszyły się. Przeciwnie, wysokość średniego wynagrodzenia stale rośnie. Rosną ceny gruntów, obsługi inwestycji, wykonawstwa i materiałów budowlanych. Zatem wszystko wskazuje na to że 2020 rok pod względem wzrostu cen i wielkości sprzedaży będzie zbliżony do minionego.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Rynek mieszkaniowy w 2020 roku nadal będzie wykazywał tendencję wzrostową. Sprzedaż mieszkań będzie utrzymywała się na wysokim poziomie. Dobra koniunktura gospodarcza będzie sprzyjała zawieraniu nowych transakcji. Sytuacja materialna Polaków poprawia się dzięki wzrostowi wynagrodzeń. Poza tym, stopy procentowe nadal mają pozostać na niskim poziomie, co powoduje, że więcej osób ma odpowiednią zdolność finansową, żeby uzyskać kredyt hipoteczny. Zachęci to także inwestorów do dalszego lokowania środków w zakup nieruchomości zamiast w niskooprocentowane lokaty.    


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


Rynek wciąż trzyma się bardzo mocno, a podaż nowych mieszkań nie nadąża za popytem. W połączeniu z wysokimi kosztami wykonawstwa, przekłada się to na wzrost cen. Oczywiście coraz częściej słyszymy, że czeka nas spowolnienie, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy ono nadejdzie i jak będzie głębokie. Wiele czynników, jak niskie stopy procentowe, czy rosnące płace wskazuje na to, że w krótkim czasie popyt na mieszkania będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. A nawet jeśli przyszłoby spowolnienie i sprzedaż miałaby spaść o 10 proc. lub nawet 15 proc. wciąż będą to poziomy ponad dwuipółkrotnie większe niż jeszcze dekadę temu.


Myślę, że w najbliższych latach będziemy podążać za zmianami obserwowanymi już na rynkach skandynawskich. Chodzi m.in. o wzrost znaczenia budownictwa zrównoważonego, w tym rozwiązań proekologicznych, pod każdym możliwym względem. Na pewno czeka nas zmiana jakościowa w zakresie dbania o efektywność cieplną, oszczędność energii czy wody. Spodziewam się, że niebawem na dachach nowych budynków coraz częściej będą pojawiać się panele fotowoltaiczne, a wszelkie rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska z mody zamienią się w standard. Taka zmiana czeka też ofertę usług dodatkowych, które deweloperzy oferują mieszkańcom. W ciągu kilku lat będą one szły np. w stronę osiedlowego car sharingu i innych rozwiązań pozwalających zmniejszyć szkodliwy wpływ człowieka na klimat.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


Do najważniejszych czynników wpływających na rynek nieruchomości będą należeć uwarunkowania makroekonomiczne, jak koniunktura gospodarcza w Europie i na świecie oraz mikroekonomiczne tj. polityka kredytowa banków i związana z nią wysokość stóp procentowych, siła nabywcza Polaków oraz regulacje prawne. Rynek mieszkaniowy w 2020 roku wejdzie w fazę stabilizacji, a wzrosty cen prawdopodobnie nie przekroczą 5 proc.


Agnieszka Kozak, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w Republice Wnętrz


Rok 2020 będzie kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju branży deweloperskiej, szczególnie jeśli chodzi o mieszkania pod wynajem z gwarancją zysku. Spodziewamy się także dalszego wzrostu ilości wprowadzanych inwestycji oraz wzrostu cen analogicznie do roku 2019.


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Mieszkanie jest atrakcyjnym produktem. Zarówno dla klientów indywidualnych, jak i inwestorów, chcących bezpiecznie ulokować zgromadzony kapitał, co potwierdzają mocne wyniki sprzedaży w trzecim kwartale 2019 roku. Mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju stabilizacją, pozwalającą nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Mieszkania nadal będą się dobrze sprzedawać, choć oczywiście liczba zawieranych transakcji może nieco się wahać w zależności od różnych czynników rynkowych oddziałujących na branżę. Nie przewidujemy jednak załamania koniunktury. To, co faktycznie zasługuje na podkreślenie, to fakt, że rośnie świadomość nabywców, a wraz z nią wymagania stawiane przed deweloperami. Samo mieszkanie to obecnie za mało, by przyciągnąć uwagę klientów. Ludzie oczekują osiedli, które zaskoczą ich funkcjonalnością i nie „zestarzeją się” za kilka lat. Przewidujemy, że to skonkretyzowanie potrzeb przełoży się na jakość oferty w kolejnych latach.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Mimo, że ceny nieruchomości mocno poszły w górę, chętnych do zakupu nowych mieszkań nie brakuje. Sytuację doskonale widać w obserwowanych przez nas statystykach prowadzonych przez agencje badawcze, zgodnie z którymi przez ostatni rok w Polsce oddano rekordową liczbę mieszkań. Wiele wskazuje na to, że ceny nieruchomości nie spadną przynajmniej jeszcze przez rok. Potwierdza to co najmniej 5 powodów, które wymieniają eksperci rynku nieruchomości. Pierwszy to tanie kredyty hipoteczne, ich niskie oprocentowanie i przystępne warunki. Drugi to atrakcyjnie, niskie stopy procentowe, które są zachętą dla inwestorów. Coraz więcej mieszkań i apartamentów nabywanych jest z przeznaczeniem pod wynajem.


Kusi również ciągły wzrost cen nieruchomości, który przynosi zysk przy późniejszej sprzedaży. Do tego dochodzą stale rosnące ceny najmu oraz sama atrakcyjność zarobkowa najmu okolicznościowego. Trzeci czynnik to poprawa stopy życiowej. Zauważalne jest, że Polakom wiedzie się coraz lepiej i sporo osób stać na zakup mieszkania dla siebie, czy pod inwestycje. Poza tym, budowanie jest coraz droższe. Rosną ceny materiałów budowlanych, działek budowlanych oraz koszty wykonania. Trudno o wykwalifikowaną kadrę roboczą, więc usługi specjalistów są coraz droższe. Ponadto, w kraju brakuje mieszkań. Mimo, że kupowanych jest więcej nieruchomości i boom trwa już od jakiegoś czasu to rynek pozostaje nienasycony.


 


 


Autor: Dompress.pl


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]