dompress | e-blogi.pl
_blog dompress
Do jakiej kwoty kupujemy mieszkania 2020-02-27

Jaką najwyższą kwotę przeznacza większość kupujących na zakup mieszkań w poszczególnych miastach? Jakie lokale są najczęściej wybierane? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.   


Górna granica kwoty, jaką klient jest w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania zależy od segmentu inwestycji i celu zakupu. W segmencie popularnym, gdzie klient kupuje swoje pierwsze mieszkanie o układzie dwa pokoje z aneksem/kuchnią, maksymalne kwoty zakupu wahają się od około 280 tys. zł w Katowicach, przez 350 tys. zł w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku do ponad 400 tys. zł w Warszawie.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Realizujemy obecnie inwestycje wyłącznie na terenie Warszawy. W związku z tym górna granica kwoty wydawanej na zakup lokalu zależy przede wszystkim od rodzaju poszukiwanego przez nabywców mieszkania oraz lokalizacji w konkretnej dzielnicy Warszawy. Na Targówku przykładowo najwięcej osób poszukuje mieszkań do kwoty 400 tys. zł, a na Woli do 500 tys. zł.  


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Zbyt wiele zmiennych, jak lokalizacja, standard wykonania, wyposażenie, odległość od centrum miasta, czy wreszcie niedefiniowalne preferencje indywidualne praktycznie uniemożliwiają wyznaczenie górnej granicy, akceptowalnej przez nabywców mieszkań w poszczególnych miastach. Oczywiście najszybciej kupowane są mieszkania, których cena za metr kwadratowy oscyluje w okolicy średniej statystycznej w danym mieście. Należy jednak pamiętać, że różnice w cenie, nawet w obrębie jednego miasta, mogą sięgać kilkudziesięciu procent z uwagi na lokalizację i inne czynniki cenotwórcze. Praktycznie każda inwestycja jest dedykowana określonej grupie nabywców o innych preferencjach, również cenowych.


Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska


Działamy głównie na rynku warszawskim, wrocławskim i poznańskim. Każdy z nich jest inny. Dysproporcje widać na przykładzie średnich cen za metr kwadratowy. W Warszawie ich poziom jest wyższy niż 10 tys. zł/mkw., a w Poznaniu ceny przekraczają 7 tys. zł/mkw. Warto zwrócić uwagę na zmieniającą się strukturę oferty w miastach. Maleje udział mieszkań najtańszych, a rośnie tych, których cena za metr jest wyższa od średniej rynkowej. Osoby, które kupują pierwsze mieszkanie poszukają lokali usytuowanych dalej od centrum w możliwie najkorzystniejszej cenie. Natomiast osoby, dla których priorytetem jest centralna lokalizacja są skłonne zapłacić więcej.


Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development


Nie można mówić o tego rodzaju górnej granicy, ponieważ zawsze zachodzi tutaj  zależność pomiędzy lokalizacją obiektu, jego metrażem i jakością wykonania a właśnie ceną. Obecnie w naszej ofercie najbardziej kosztowne propozycje to domy w zielonej, poznańskiej dzielnicy Morasko w osiedlu Morasko Park. Najdroższe kosztują 850 tys. zł i cieszą się zainteresowaniem naszych klientów.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Prowadzimy sprzedaż mieszkań w Warszawie i Gdańsku. Linia oddzielająca wysokość całkowitych kwot przeznaczanych na zakup lokali przebiera raczej pomiędzy typami inwestycji. Ceny w segmencie popularnym w Gdańsku są porównywalne z tymi w Warszawie. W przypadku inwestycji apartamentowych trudno mówić o górnej granicy. W segmencie popularnym największym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe Wówczas całkowita kwota przeznaczana na zakup to około 350 tys. zł. W przypadku inwestycji apartamentowych większość transakcji to kwoty od 700 tys. zł za mieszkania dwupokojowe do kilku milinów za apartamenty.


Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing i PR Manager w Nickel Development


Dla większości naszych klientów kluczowym kryterium oceny jest użyteczność mieszkania lub domu, a nie jego cena. Nasze produkty są bardzo zróżnicowane, począwszy od luksusowych apartamentów w najbardziej prestiżowej dzielnicy Poznania w przypadku Willi przy Parku Wodziczki, po mieszkania na przedmieściach w podpoznańskiej Dąbrówce, oferujące wysoki stosunek jakości do ceny. Mogę jednak powiedzieć, że nie są odosobnione sytuacje, w których klienci decydują się przekroczyć początkowo zakładany budżet, aby zamieszkać w miejscu, które spełnia ich wszystkie wymagania. Uwagę zwraca też fakt, że wiele osób poszukuje lokali z możliwie dużą liczbą pomieszczeń w porównaniu do danej powierzchni. Mówimy o nich - przez analogię do samochodów - że to mieszkania kompaktowe.


Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu Red - Real Estate Development


Trudno mówić o górnej granicy ceny. To, ile nabywcy wydają na mieszkanie, zależy od wielu czynników, m.in. od ich zamożności, zdolności kredytowej i od kwoty, jaką planują na mieszkanie przeznaczyć. Duże znaczenie mają również oczekiwania wobec lokalizacji, standardu i relacji ceny do jakości. Pamiętajmy, że ceny mieszkań dyktuje rynek. W przypadku mieszkań w Warszawie średnia cena za mkw. przekroczyła 10 tys. zł. W grupie największych rynków jest też Trójmiasto, Kraków, Wrocław, Poznań i Łódź. Przykładowo, w naszym Red Parku ceny zaczynają się od 6,2 tys. zł za mkw. To pokazuje, że w dużym mieście, jakim jest Poznań, można znaleźć mieszkanie w świetnej lokalizacji w cenie, która może odpowiadać wielu nabywcom.


Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Robyg SA.


Na polskim rynku mieszkaniowym od wielu lat popyt przerasta podaż, a potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż są duże. Mimo nieuniknionego wzrostu cen mieszkań, związanego m.in. z cenami materiałów budowlanych, wciąż duże zapotrzebowanie rynkowe skutkuje utrzymaniem zainteresowania zakupem mieszkania. Nadal najpopularniejszy segment to lokale dwu i trzypokojowe w metrażach 40-60 mkw. o dobrym stosunku ceny do jakości. Górne granice cenowe w poszczególnych miastach to około 1,5 mln zł w Warszawie, we Wrocławiu 660 tys. zł, natomiast w Gdańsku 1,2 mln zł.


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


Wśród klientów kupujących mieszkania za gotówkę, możemy właściwie mówić przede wszystkim o psychologicznej granicy cenowej, a ta granica w ostatnich latach wyraźnie przesuwa się w górę. Niegdyś taką granicą był poziom około 300 tys. zł dla mieszkania dwupokojowego, czy około 400 tys. zł dla mieszkania trzypokojowego. Dziś nikogo nie dziwią oferty deweloperów i transakcje opiewające na znacznie większe kwoty. Wiele zależy od samych projektów, w tym ich lokalizacji, jak i poszczególnych nabywców. Ich gotowość do nabycia drogiego mieszkania często nie wynika tylko z możliwości finansowych, ale również jest podyktowana emocjami.


O rzeczywistej granicy cenowej możemy z kolei mówić w przypadku klientów kupujących mieszkanie na kredyt. Tę granicę wyznacza de facto bank, wyliczając zdolność kredytową danej osoby. Zależy ona natomiast od indywidualnej oceny, więc również trudno wskazać w tym przypadku jedną, konkretną kwotę.


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Trudno mówić o granicach, najważniejsze w naszej branży to trafić z ofertą w oczekiwania klientów. Do naszych biur sprzedaży przychodzą osoby o różnorodnych potrzebach. Nie dla wszystkich cena jest najistotniejsza. Liczy się standard wykończenia, jakość, marka i pełen pakiet dodatkowych usług. Jeżeli zyskają pewność, że to u nas zmaterializują swoje marzenia o mieszkaniu idealnym – po prostu je kupią.


Jarosław Kozak, wiceprezes w Waryński S.A. Grupa Holdingowa


Potencjalny nabywca mieszkania na wynajem zwraca przede wszystkim uwagę na lokalizację, powierzchnię oraz na koszty, jakie musi ponieść na zakup i wykończenia lokalu, tak aby satysfakcjonował go zwrot z inwestycji w ciągu kilku lat.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development  


Górna kwota jest dla nas trudna do określenia ze względu na to, że nasze mieszkania należą do najtańszych nieruchomości na stołecznym i podstołecznym rynku. Ceny mieszkań w Osiedlu Natura w Wieliszewie zaczynają się od 4290 zł/mkw., zaś w Osiedlu Łomianki od 5150 zł/mkw. W obu inwestycjach największy popyt jest na mieszkania najtańsze, w cenie do 250 tys. zł.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Ceny mieszkań nie powinny w najbliższych kwartałach ulegać większym wahaniom. Zakładamy stabilizację stawek cenowych z możliwym, niewielkim trendem wzrostowym. Zeszłoroczne wyniki sprzedaży udowadniają, że jest to poziom akceptowalny dla klientów.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


W ramach naszych inwestycji najwyższa ofertowa cena oscyluje w granicach 1,7 mln zł – 1,75 mln zł brutto. Dotyczy bardzo atrakcyjnego i luksusowego apartamentu o powierzchni około 85 mkw. w kompleksie Sol Marina. To prestiżowy projekt z własną mariną jachtową położony jest na Wybrzeżu Gdańskim. Powstaje w otoczeniu dziewiczej przyrody, a jednocześnie zaledwie kilka kilometrów od centrum Gdańska. Lokalizacja, wysoki standard nieruchomości oraz wiele dodatkowych funkcjonalności sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi to olbrzymie atuty tej inwestycji.


Autor: Dompress


Czy deweloperzy będą budować z prefabrykatów 2020-02-21

Czy firmy budujące mieszkania planują wykorzystywać prefabrykaty przy realizacji nowych inwestycji? Czy deweloperzy rozważają wykorzystanie tego typu rozwiązań ze względu na rosnące koszty budowy? Czy zastosowanie elementów gotowych jest atrakcyjne, bo skraca czas budowy?  Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.   


Na bieżąco monitorujemy zastosowanie nowych technologii i rozwiązań w procesie budowy, w tym wykorzystanie elementów prefabrykatów. Obecnie niewiele jest inwestycji, które byłyby w całości realizowane z gotowych elementów. Niemniej, część tego typu rozwiązań jest stosowana dość powszechnie, także w naszych projektach, na przykład przy budowie klatek schodowych czy elewacji.


Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development


Niewątpliwie nowoczesne metody i materiały konstrukcyjne, właśnie takie jak m.in. prefabrykaty czy surowce z recyklingu są kuszącą alternatywą dla kosztownych, tradycyjnych budulców. Choć w tej chwili z nich nie korzystamy, niewątpliwie w przyszłości będziemy rozważać taką możliwość, jeśli oczywiście okaże się, że spełniają nasze standardy pod względem jakości i wytrzymałości.  


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Uważamy, że przy stale rosnących kosztach realizacji inwestycji poszukiwanie ekonomicznych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań nie jest do uniknięcia. Skrócenie czasu budowy niewątpliwie jest jednym z tych elementów, które należy brać pod uwagę. Na przykład wykorzystując budulec, jakim jest drewno. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii modułowej, domy można budować szybciej niż murowane, bo tylko 10 proc. prac odbywa się w miejscu, gdzie mają stanąć. Właśnie uruchomiliśmy nasz projekt pilotażowy, budowę ekologicznych domów, które powstaną w należącej do J.W. Construction fabryce w Tłuszczu, przy użyciu najnowocześniejszych programów komputerowych, wspierających proces projektowania. Przedsprzedaż pierwszych 13 domów rozpoczęliśmy w styczniu br. Mieszkańcy będą mogli się do nich wprowadzić już za rok. Postawimy je w Villa Campina w Ożarowie Mazowieckim. Do ich budowy zostanie użyte wysokiej klasy drewno konstrukcyjne, które sprowadzamy z Niemiec. Planujemy w tej technologii budować również domy wielorodzinne w osiedlu Apartamenty na wzgórzach w podkrakowskiej Zawadzie.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Sprawdzaliśmy możliwości realizowania budynków przy użyciu prefabrykatów już kilka lat temu, jednak realizacja w takim systemie nie jest możliwa w przypadku wszystkich działek. Niektóre mają istotne ograniczenia lokalizacyjne, jak na przykład sąsiednia, istniejąca zabudowa, czy duże zróżnicowanie wysokości terenu, które wymuszają niestandardowe rozwiązania projektowe.


Elementy prefabrykowane to nic innego jak standardowe i powtarzalne elementy wykonywane poza placem budowy. Jeżeli projekt budynku jest skomplikowany, nie ma możliwości zastosowania takich elementów lub jest ich na tyle mało, że przestaje być to opłacalne.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Korzystamy obecnie ze standardowych rozwiązań przy realizacji naszych inwestycji. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości przy niektórych projektach mogą pojawić nowe rozwiązania, które pomogą zmniejszyć koszty i skrócić czas budowy, ale przy zachowaniu wszelkich parametrów zgodnych ze sztuką budowlaną.


Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing i PR Manager w Nickel Development


Trudności z siłą roboczą nie dotyczą nas bezpośrednio, ale wiemy doskonale, że dotykają one generalnych wykonawców. Przy planowaniu nowych projektów i rozmowach, zarówno z architektami, jak i generalnymi wykonawcami zawsze bierzemy pod rozwagę wszystkie propozycje i wybieramy te, które będą efektywne pod względem kosztów, każdorazowo stawiając jakość za priorytet. Nie wykluczamy zatem budowy z uwzględnieniem prefabrykowanych elementów.


Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Robyg S.A. 


Co do zasady, projektujemy i budujemy nasze osiedla przy użyciu wysokiej jakości materiałów budowlanych. Prefabrykaty wykorzystujemy jedynie przy takich elementach, jak balkony czy klatki schodowe.


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


Budowa mieszkań z prefabrykatów to temat, któremu coraz uważniej się przyglądamy. Dzisiejsza technologia pozwala bowiem zachować wysoką jakość, a jednocześnie istotnie skrócić czas budowy, co w ostatecznym rozrachunku może oznaczać niższe koszty. W czasach wysokich kosztów wykonawstwa i przysłowiowego braku rąk do pracy niewątpliwie warto rozważyć tego typu rozwiązania. Kolejnym argumentem przemawiającym za prefabrykatami jest fakt, że nabywca mieszkania będzie mógł się do niego wprowadzić wcześniej niż w przypadku budowy metodą tradycyjną.


Izabela Kucharska, menadżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska


Przy realizacji naszych osiedli korzystamy z elementów prefabrykowanych, takich jak schody czy balkony. Widzimy ogromny potencjał w tego typu rozwiązaniach, dlatego staramy się wprowadzać jak najwięcej gotowych komponentów do naszych inwestycji. Dotyczy to, zarówno elementów dekoracyjnych wewnątrz budynków, jak i przestrzeni wspólnych oraz projektów zieleni, np. przepierzeń pomiędzy ogródkami klientów a częściami półpublicznymi. Sięganie po prefabrykację pozwala nam skrócić czas realizacji i jeszcze bardziej podnosi jakość wykonania. Chcemy iść w tym kierunku i dlatego też opracowaliśmy koncepcję modelowego osiedla kilku budynków wielorodzinnych, wykonanych w technologii modułowej. Jesteśmy przekonani, że w długiej perspektywie to właśnie prefabrykacja i budownictwo modułowe staną się codziennością.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development  


Korzystanie z technologii prefabrykacji to jeden z naszych atutów. Technologia pozwala skrócić czas budowy, koszty generalnego wykonawstwa oraz realizować budynki o wysokiej jakości. To przekłada się też na ceny mieszkań. Pracujemy nad poszerzeniem wachlarza technologii modułowych. Warto dodać, że są one doceniane pod względem jakości wykonania, nie tylko przez naszych klientów w Polsce, ale również w wielu krajach europejskich, szczególnie skandynawskich.


Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska


Wszystkie nasze inwestycje realizujemy przy użyciu najwyższej klasy materiałów. Dotyczy to zarówno materiałów elewacyjnych, jak również tych używanych do wykończenia wnętrz. Przykładem jest szlachetna, pełna cegła na elewacji prestiżowego apartamentowca Centreville we Wrocławiu, którą sprowadziliśmy z Łotwy. Ich koszty rosną, dlatego w niektórych przypadkach rozważamy wykorzystanie i prefabrykatów, i materiałów drewnianych. Zanim jednak zaczniemy ich używać, musimy przeprowadzić dokładną analizę możliwości i kosztów. Największymi atutami wykorzystania tych materiałów są z pewnością skrócenie czasu budowy oraz zaangażowanie mniejszej liczby pracowników budowlanych.


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Gotowe elementy prefabrykatowe stosujemy w naszych inwestycjach od kilku lat. Wiele zewnętrznych firm wyspecjalizowało się w tego rodzaju działalności i wytwarza bardzo dobre jakościowo produkty, a ich szybki montaż umożliwia nam skrócenie cyklu budowlanego. W naszych przedsięwzięciach wykorzystywaliśmy m.in. prefabrykowane balkony. Rozważamy szersze zastosowania tego rodzaju produktów w realizacji kolejnych inwestycji.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Nie planujemy wprowadzenia na większą skalę prefabrykatów w naszej działalności.


 


Autor: Dompress


Jakie inwestycje mieszkaniowe wprowadzą deweloperzy 2020-02-14

Jakie plany na ten rok mają deweloperzy? Jakie projekty planują wprowadzić na rynek? Jakie mieszkania trafią do sprzedaży? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl


 


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


W tym roku spółka planuje sprzedaż 2000-2200 mieszkań i wprowadzenie do oferty około 1900-2200 lokali. W przygotowaniu są zarówno nowe projekty w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, jak i kolejne etapy już realizowanych inwestycji.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


W tym roku liczba nowych inwestycji w sprzedaży powinna być podobna jak w zeszłym roku, kiedy do sprzedaży weszło około 20 inwestycji, a liczba mieszkań w ofercie oscylowała w granicach 4 tys. lokali. Niezmiennie największym wzięciem cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe, których znajdzie się najwięcej w naszym portfolio.


Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Robyg S.A.


Rocznie wprowadzamy do oferty około 2000 – 3000 lokali w zróżnicowanych inwestycjach. Działamy w 4 miastach – Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Potencjał sprzedażowy na kolejne kwartały jest wysoki. Obecnie w ofercie znajduje się około 1400 lokali, a zasoby gruntów umożliwiają wybudowanie około 16,5 tys. mieszkań. W 2019 roku zainwestowaliśmy w bank ziemi ponad 330 mln zł, co pozwala na zbudowanie około 335 tys. PUM. W 2019 roku spółka miała w budowie 5900 mieszkań. W 2020 roku będziemy zwiększać zasoby gruntów na wszystkich rynkach. Rozważamy też rozszerzenie dzielności o kolejne duże polskie miasto. Na rok 2020 przewidujemy ustabilizowanie kosztów materiałów i prac budowlanych, co powinno sprzyjać utrzymaniu cen na poziomie zbliżonym do 2019 roku.


 


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


W tym roku planujemy rozpocząć kolejne inwestycje na warszawskiej Białołęce, gdzie zrealizowaliśmy już 18 projektów. W tym roku rozpoczniemy drugi etap osiedla Wrzosowa Aleja przy ulicy Lewandów. Do sprzedaży trafi 40 lokali o metrażach od 25 do 58 mkw. w pięciu trzypiętrowych budynkach. W kolejnych projektach na Białołęce przy ulicy Aluzyjnej, Berensona i Modlińskiej planujemy osiedla mieszkaniowe. Przy ulicy Nowodworskiej postawimy 13 domów w zabudowie szeregowej.


Osoby planujące zakup nieruchomości na wynajem z pewnością zainteresuje nasz najnowszy projekt inwestycyjny, który powstanie przy ulicy Pileckiego 59 na warszawskim Ursynowie z 220 klimatyzowanymi apartamentami o wysokim standardzie o powierzchniach od 16 do 52 mkw. W inwestycji znajdzie się całodobowa, recepcja i restauracja, a także parking podziemny z 163 miejscami postojowymi i parking naziemny na 107 samochodów.


Jeśli zaś chodzi o nasze projekty poza Warszawą, będziemy kontynuować rozbudowę Villa Campina, luksusowego podmiejskiego osiedla w Ożarowie Mazowieckim. Wkrótce rozpoczniemy też budowę pruszkowskiej inwestycji Stacja Centrum, w której zaoferujemy blisko 450 mieszkań.


W planie na ten rok jest również Horizon Letnica w Gdańsku w niewielkiej odległości od zatoki i prestiżowa inwestycja nad Odrą w Szczecinie przy ulicy Celnej - wyjątkowy kompleks apartamentów z mariną i zapleczem handlowo-usługowym. W tym roku po raz pierwszy pojawimy się na podkrakowskim rynku mieszkaniowym. W miejscowości Zawada powstanie osiedle Apartamenty na wzgórzach. W pierwszym etapie, w dziewięciu trzypiętrowych budynkach znajdą się 162 mieszkania o metrażach od 25 do 57 mkw. Planujemy też kontynuować naszą obecność na Śląsku. Kolejną inwestycją po Osiedlu Nowe Tysiąclecie będzie Chorzów. Wrócimy także do Łodzi. 


 


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Mamy bardzo ambitne plany na 2020 rok. Przede wszystkim planujemy zwiększyć sprzedaż mieszkań i pobić rekord z 2019 roku. Chcemy również w tym roku zakończyć budowę pierwszych dwóch budynków w osiedlu Warszawski Świt w dzielnicy Targówek oraz inwestycji Apartamenty Okopowa 59A na warszawskiej Woli. Pod koniec 2019 roku wprowadziliśmy do sprzedaży nowy projekt -Apartamenty Oszmiańska 20, którego budowa rozpoczęła się w styczniu 2020 roku. Inwestycja zlokalizowana jest zaledwie 450 metrów od stacji metra Targówek Mieszkaniowy. W pierwszym kwartale 2020 roku planujemy również rozpocząć budowę trzech nowych inwestycji. Będą to dwa projekty na warszawskich Bielanach – Metro Park i Apartamenty Przy Agorze 6 oraz kolejny etap osiedla Warszawski Świt na Targówku. Do sprzedaży trafią mieszkania o zróżnicowanych metrażach.  przygotowaniu mamy również kilka nowych inwestycji w bardzo dobrych lokalizacjach Warszawy.


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper


W tym roku planujemy uruchomienie kilku nowych inwestycji we Wrocławiu. Jesteśmy
w trakcie uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę dla dwóch projektów, przy ulicy Gnieźnieńskiej i Stoczniowej. Wiosną w Sobótce pod Wrocławiem rozpoczniemy realizację Lokum Monte, luksusowego osiedla ze strefą wellness położonego u podnóża Masywu Ślęży w malowniczym otoczeniu Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. W drugiej połowie roku zakończymy budowę osiedla Lokum Villa Nova, które powstaje przy ulicy Jaskółczej w zacisznych Kowalach. Ponadto w styczniu wprowadziliśmy do oferty apartamenty w ukończonym drugim etapie inwestycji Lokum Vena, prestiżowym osiedlu łączącym doskonałą lokalizację w centrum miasta z wyjątkową architekturą zrewitalizowanej, historycznej zabudowy.


Działamy również na rynku krakowskim, gdzie jesteśmy w trakcie realizacji trzech przedsięwzięć: pierwszego etapu osiedla Lokum Salsa oraz drugiego etapu osiedli Lokum Siesta i Lokum Vista.


Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development


 


Jak co roku, także i tym razem planujemy zarówno nowe wyzwania, jak i domykanie aktualnych projektów. Przed nami zakończenie budowy poznańskiej inwestycji Fyrtla Wilda. Przed końcem ubiegłego roku świętowaliśmy w niej wiechę. W Łodzi planujemy rozpocząć sprzedaż mieszkań wchodzących w skład zabytkowego budynku warsztatowego, który znajduje się na terenie Diasfery. Będą to bardzo interesujące przestrzenie o loftowym, postindustrialnym charakterze.


 


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


 


W tym roku planujemy wprowadzić do sprzedaży drugi etap inwestycji Moja Północna na warszawskim Tarchominie oraz szósty etap gdańskiej inwestycji Wolne Miasto. Łącznie ponad 300 mieszkań.


 


Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing i PR Manager w Nickel Development


 


W tym roku planujemy inwestycję Zbrojowa - etap 11 Osiedla Księżnej Dąbrówki, które rozbudowujemy już od 19 lat w jednej z najlepiej rozwiniętych i dynamicznych miejscowości na przedmieściach Poznania. Mowa o Dąbrówce, w której oprócz domów i bloków mieszkalnych znajduje się również pełna infrastruktura społeczna: przychodnie, sklepy, galerie handlowe, kościół, przedszkola i szkoły. Teren, na którym powstaje osiedle dysponuje utwardzonymi drogami, oświetlonymi lataniami, wzdłuż których biegną chodniki. Intensywnie pracujemy nad sześcioma projektami, które są w fazie koncepcyjnej, o których będziemy informować w drugiej połowie roku. 


 


Jarosław Kozak, wiceprezes Waryński S.A. Grupa Holdingowa


 


Nasza, nowa inwestycja Atol zlokalizowana jest pomiędzy ulicami Żabi Kruk, a Rzeźnicką, w dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, w pobliżu Starego Miasta. Budowa wielorodzinnego budynku z usługami na parterze rozpoczęła się w 2019 roku. Swoją formą architektoniczną budynek wraz z sąsiednimi obiektami tworzyć będzie pierzeję ulicy Wilczej. Budynek Atol będzie miał cztery kondygnacje mieszkalne, jedną z częścią usługową oraz podziemny parking. Na działce o powierzchni 2 555 mkw. zaoferujemy łącznie 6 922 mkw. powierzchni użytkowej, w tym 65 mieszkań oraz 6 przestrzeni komercyjnych. W ramach inwestycji powstanie także stacja ładowania aut elektrycznych i klimatyczny pasaż wewnętrzny.


 


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


 


Zakładamy, że rok 2020 będzie dla nas przełomowy. W mijającym roku uruchomiliśmy budowę 1100 lokali i udało się nam uregulować kilka ważnych kwestii proceduralnych. Dzięki temu, będziemy mogli wejść na nowy, rekordowy poziom sprzedaży. Naszą ambicją jest zwiększenie liczby sprzedanych mieszkań o 20-30 proc. w porównaniu z rokiem minionym. Na pewno znaczącą część nowej oferty stanowić będą kolejne etapy bestsellerowych, warszawskich osiedli – Miasto Moje i Ursus Centralny. Ich uzupełnieniem będą kolejne etapy prestiżowego projektu Nova Królikarnia na Mokotowie, a także Tulip Wilanów, nasza kameralna inwestycja w zielonej części Wilanowa. Będziemy także rozwijać osiedla w innych miastach. Na 2020 rok przewidujemy uruchomienie ostatniego etapu Panoramiki w Szczecinie, a także rozbudowę Nowych Warzymic, naszego, nowego projektu na rynku szczecińskim. Chcielibyśmy także wprowadzić do oferty nowe mieszkania w Poznaniu.


 


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


 


Coraz częściej mówi się o miastach i ich skondensowanych potrzebach. Realizując osiedla, nadal będziemy włączać je płynnie w tkankę miasta, budując m.in. nowe ścieżki rowerowe i aranżując zieleń. W 2020 roku kontynuujemy naszą strategię budowania osiedli zaprojektowanych z dbałością o indywidualne potrzeby mieszkańców, z poszanowaniem środowiska i w dobrym sąsiedztwie. Będzie to też czas, gdy do użytku oddamy Osiedle Mickiewicza 3 i Holm House 2. To kolejne etapy projektów, które zasłynęły swoją dostępnością architektoniczną potwierdzoną przez Fundację Integracja certyfikatem Obiekt bez barier.


 


Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu Red Real Estate Development


 


W tym roku zamierzamy kontynuować działania rozpoczęte w drugiej połowie 2019 roku. We Wrocławiu finalizujemy sprzedaż inwestycji Nowa Papiernia, w której skład wchodzi kameralna Kamienica pod Pelikanem. Znajduje się w niej tylko 15 apartamentów o wielkości do 38 mkw. oraz 2 lokale usługowe. W Poznaniu budujemy czwarty, ostatni 13-piętrowy budynek rodzinnego osiedla Red Park. W tym projekcie oferujemy mieszkania od dwu do czteropokojowych o wielkości od 34 do 99 mkw. W Warszawie realizujemy projekt Forest Homes. To zaciszne osiedle z 24 nowoczesnymi domami w zabudowie szeregowej. Jednocześnie przyglądamy się sytuacji na największych polskich rynkach i analizujemy możliwości rozpoczęcia kolejnych projektów.


 


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


Naszym planem na ten rok jest zakończenie sprzedaży Osiedla Natura w Wieliszewie oraz I i II etapu Osiedla Łomianki. Pod koniec roku wystartujemy z kolejnym etapem inwestycji w Łomiankach. W przypadku Osiedla Natura cel powinien zostać zrealizowany w najbliższym czasie, bo w ofercie zostały nieliczne lokale 3 i 4 pokojowe o powierzchni od 53 do 68 mkw. w cenie od 4290 zł za mkw. W Osiedlu Łomianki na początku stycznia br. rozpoczęliśmy sprzedaż drugiego etapu inwestycji. Oferta obejmuje 62 mieszkania w dwóch kameralnych budynkach. W każdym z nich klienci mają do wyboru lokale o metrażu od 36 do 102 mkw. w cenach od 5150 zł/mkw. do 6250 zł/mkw. Budowa drugiego etapu projektu rozpoczęła się w czwartym kwartale ub. roku, a obecnie prowadzone są prace budowlane na poziomie parteru budynku A3 oraz ścian fundamentowych budynku A2. Przekazanie kluczy planowane jest w drugiej połowie 2021 roku. W przygotowaniu mamy kolejną dużą inwestycję w Wieliszewie.


Kostiantyn Fedyna, członek zarządu grupy BY MADE


W tym roku Grupa BY MADE skoncentruje się uruchomionym na koniec poprzedniego roku projekcie Legnicka 60 C. To aparthotel z lokalami inwestycyjnymi, który budujemy w bliskiej odległości od centrum Wrocławia. W kameralnym budynku znajdzie się 129 lokali o wielkości od 12 mkw. do 30 mkw. Będzie oferował recepcję ze strefą do co-workingu, kawiarnię lub restaurację oraz taras wypoczynkowy na dachu. Ponadto, jesteśmy na etapie przygotowań do zakupu kolejnych działek budowlanych, a już za kilka miesięcy w równie atrakcyjnej lokalizacji wystartujemy z drugim, bardzo dużym projektem. Wrocław nie jest jedynym rynkiem, na który planujemy wprowadzać apartamenty inwestycyjne. W tym roku powinny się skrystalizować plany dotyczące innych miast: Krakowa, Rzeszowa i Poznania.


 


Autor: Dompress


W których osiedlach najchętniej wybieraliśmy mieszkania w 2019 2020-02-07

Które projekty mieszkaniowe cieszyły się w ubiegłym roku największym powodzeniem wśród kupujących? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl


Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A. 


Spółka prowadzi sprzedaż w 15 różnych projektach, realizowanych w pięciu miastach na terenie Polski. Największym zainteresowaniem klientów w 2019 roku cieszyło się Osiedle Na Woli, w którym sprzedanych zostało ponad 260 mieszkań. To obecnie jedna z większych inwestycji realizowanych przez spółkę, zlokalizowana na obszarze Warszawy, szczególnie pożądanym przez klientów i charakteryzującym się dużą chłonnością rynku. Sprzedaż na poziomie 170-180 mieszkań odnotowana została również w projektach Kamienna 145 we Wrocławiu, Słoneczne Miasteczko w Krakowie, czy Świętokrzyska Park w Gdańsku.


Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Prowadzimy obecnie około 50 inwestycji w siedmiu miastach w Polsce. Trudno jest wskazać jeden wiodący projekt. Dużym zainteresowaniem w poszczególnych miastach cieszą się: Sokolska 30 Towers w Katowicach, Atal Warta Towers w Poznaniu, Modern Tower w Gdyni, Centro Ursus w Warszawie,  Atal Aleja Pokoju w Krakowie, Apartamenty Drewnowska 43 w Łodzi, czy Nowe Miasto Różanka we Wrocławiu.


Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Największym zainteresowaniem klientów cieszyły się nasze inwestycje z segmentu premium w Warszawie i Szczecinie. Obie inwestycje wpisują się w trend „mieszkam tam gdzie pracuję”. Dla inwestorów to także bezpieczna lokata kapitału i pewny, stały zysk. W Warszawie to Bliska Wola Tower, nowoczesny wieżowiec, który jest zwieńczeniem naszej, sztandarowej inwestycji - Osiedla Bliska Wola, będącego hitem sprzedaży od 2017 roku, w którym zwyciężyło w rankingu „TOP 10 najlepszych osiedli mieszkaniowych”. Bliska Wola Tower, słynne już trzy wieże, z których najwyższa osiągnie 27 pięter, to jeden z najbardziej spektakularnych obiektów, w którym łącznie powstanie około 5 tys. mieszkań, apartamentów, powierzchni biurowych i handlowo-usługowych oraz przestrzeń rekreacyjna (lokal pod klub fitness) i czterokondygnacyjna część garażowa. 


Uwaga klientów ze Szczecina skupiona była wokół Hanzy Tower, najbardziej wyczekiwanego obiektu w centrum miasta, w którym oprócz zajmującej 22 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej (480 lokali) zaplanowano funkcje biurowo-handlowo-usługowe, a pod budynkiem - trzy piętra garażowo-podziemne. Mieszkańcy Hanzy Tower będą mogli korzystać z części wspólnych, m.in. basenu ze strefą wypoczynkową i zapleczem saun oraz tarasu widokowego na ostatnim, 27 piętrze, najwyższego budynku w Szczecinie.


Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development


Diasfera Łódzka, pierwsza nasza duża inwestycja poza Wielkopolską i jednocześnie nasz największy projekt mieszkaniowy, odnotowała w tym roku bardzo wysoką sprzedaż. Niemałym zainteresowaniem cieszyło się również osiedle Nowe Złotniki pod Poznaniem oraz nowoczesna kamienica Fyrtel Wilda w Poznaniu, w której sprzedaliśmy już 90 proc. mieszkań.


Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Największym zainteresowaniem w 2019 roku cieszyła się inwestycja Warszawski Świt w dzielnicy Targówek. Bardzo dobra lokalizacja i rozsądne ceny sprawiły, że klienci chętnie decydowali się na zakup mieszkania w tej inwestycji. Warto podkreślić, że w pobliżu osiedla znajduje się cała, niezbędna do codziennego życia infrastruktura. Poza tym, Warszawski Świt powstaje zaledwie 800 metrów od budowanej stacji metra Bródno. W 2020 roku planujemy rozpocząć budowę kolejnych etapów tego projektu.  


Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper


W ubiegłym roku z największym zainteresowaniem naszych klientów spotkało się osiedle Lokum di Trevi. Jego ostatni, X etap został oddany do użytku na początku 2020 roku. Usytuowana na wrocławskim Tarnogaju inwestycja od lat cieszyła się dużym uznaniem nabywców, szybko stając się jednym z najpopularniejszych osiedli mieszkaniowych we Wrocławiu. Zadecydowało o tym wiele czynników, do których z pewnością należy doskonała lokalizacja w pobliżu ulic Armii Krajowej, Bardzkiej i Krakowskiej oraz świetnie rozwinięta sieć komunikacji publicznej. Osiedle cechuje również wysoka jakość wykonania budynków i mieszkań, zróżnicowane metraże oraz funkcjonalne układy wnętrz dostosowane do potrzeb różnych grup odbiorców. Istotnym atutem jest podwyższony standard części wspólnych. Tworzą je atrakcyjnie zaaranżowane dziedzińce z fontannami, bujną roślinnością, elegancką małą architekturą oraz strefami rekreacji i bezpiecznymi placami zabaw. Osiedle Lokum di Trevi powstało na 10-hektarowym terenie po dawnych zakładach przemysłowych i hurtowniach. Dzięki sukcesywnej rewitalizacji udało się go przekształcić w tętniącą życiem i służącą mieszkańcom przestrzeń miejską.


Agnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing i PR Manager w Nickel Development


Biorąc pod uwagę liczbę zawartych umów deweloperskich i umów blokady, zdecydowanie naszym bestsellerem roku 2019 był ST_ART Piątkowo. To inwestycja odpowiadająca na potrzeby szerokiego grona klientów. Począwszy od młodych osób, które poszukują swojego, pierwszego mieszkania na start, poprzez rodziny różnej wielkości, w tym również takie, które potrzebują większej powierzchni, a skończywszy na osobach dojrzałych, które wracają do miasta po sprzedaży domu na przedmieściach. Bardzo dobry dojazd do centrum dzięki bliskości  szybkiej linii tramwajowej, osiedle, na którym znajdziemy sklepy, przychodnie, apteki, place zabaw i usługi potrzebne na co dzień, a także piękny widok na panoramę Poznania z mieszkań na wyższych kondygnacjach. To wszystko składa się na dobry odbiór inwestycji wśród klientów, do których należą również inwestorzy, kupujący mieszkania z myślą o wynajmie.


Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Najwięcej lokali sprzedaliśmy w naszej gdańskiej inwestycji Wolne Miasto. Było to spowodowane prawdopodobnie faktem, że w 2019 roku kończyliśmy piąty etap tego projektu i klienci chętniej kupowali lokale w niemal gotowym budynku. Pozostałe dwie inwestycje zostały wprowadzone do sprzedaży na wiosnę 2019 i ich budowa zostanie zakończona dopiero pod koniec tego roku. Mimo to w inwestycji Przy Arsenale i Moja Północna sprzedaż sięgnęła już 50 proc.


Jarosław Kozak, wiceprezes Waryński S.A. Grupa Holdingowa


W 2019 roku dużym zainteresowaniem klientów cieszyły się inwestycje Miasto Wola i Stacja Kazimierz. Świetna lokalizacja w zacisznym rejonie najszybciej rozwijającej się części warszawskiej Woli przyciąga nabywców.


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


Zgodnie z przewidywaniami, największy udział w naszych rocznych wynikach sprzedażowych miał warszawski projekt Miasto Moje, który od początku jest naszym bestsellerem. Spośród 761 lokali sprzedanych łącznie w 2019 roku, aż 156 znajdowało się właśnie w tej inwestycji na warszawskiej Białołęce. Powody są dla nas jasne. Osiedle Miasto Moje jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta dzięki pobliskiej stacji kolejki. Mieszkania są dostępne w znacznie korzystniejszych cenach niż w centralnych dzielnicach Warszawy. W budowanym obecnie IV etapie dwupokojowy lokal można kupić za 250 tys. zł. Warto zwrócić uwagę także na miastotwórczy charakter osiedla, w którego centrum znajduje się Pasaż Wisła. W ten sposób staraliśmy się zapewnić mieszkańcom zarówno tereny do rekreacji, jak i wszelkie potrzebne na co dzień sklepy i usługi.


Dwa kolejne hitowe projekty to Grunwald2 w Poznaniu oraz Ursus Centralny w Warszawie. W 2019 roku sprzedaliśmy w nich, odpowiednio 124 oraz 91 mieszkań. Potencjał sprzedażowy Ursusa Centralnego jest przy tym znacznie większy. Ubiegłoroczny wynik obejmuje bowiem jedynie drugie półrocze. Zakładamy, że w tym roku sprzedaż mieszkań w tym projekcie będzie znacząco wyższa.


Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Każda z naszych inwestycji sprofilowana jest pod inną grupę klientów, stąd trudno wyróżnić wiodące osiedle. Dużą uwagę przykładamy do budownictwa uniwersalnego i aspektów związanych z troską o zdrowie i codzienny komfort. Dotyczy to z jednej strony przestrzeni stricte mieszkalnej – dla przykładu, w mieszkaniach powstających na Osiedlu Mickiewicza 4 i Holm House 3 zainstalujemy zintegrowane z oknami nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne. Z drugiej strony, nasze ambicje sięgają dalej niż mury budynków, dlatego pośród nich sadzimy zieleń o zwiększonej efektywności filtracji powietrza, aranżujemy zielone wewnętrzne dziedzińce, tworzymy parki.


Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się nasze projekty Osiedle Natura w Wieliszewie i Osiedle Łomianki. Pierwsza inwestycja zlokalizowana jest w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu oraz kolejki SKM. Niskie czynsze, energooszczędność oraz jedne z najniższych cen na stołecznym rynku sprawiły, że mieszkania dobrze się sprzedają. W ofercie pozostała już niewielka pula lokali w cenie od 4290 zł/mkw. W Osiedlu Łomianki sprzedaż mieszkań z pierwszego etapu powoli dobiega końca i rozpoczęła się sprzedaż lokali, które powstaną w drugiej fazie projektu. Sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej, 15 minut do stacji metra, mieszkania smart, fotowoltaika części wspólnych, niskie czynsze, część mieszkań z przestronnymi antresolami i ceny zaczynające się od 5150 zł/mkw. - tak w skrócie można scharakteryzować to osiedle.   


Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Największym naszym projektem, który w minionym roku miał największy udział w sprzedaży jest Osiedle Pastelowe zlokalizowane w Gdańsku Łostowicach. Inwestycja składa się z trzech budynków, w których znajdzie się łącznie 180 mieszkań. Kolejnymi inwestycjami najlepszymi pod względem wielkości sprzedaży było Osiedle Nowe Rokitki w Rokitkach koło Tczewa i Grano Residence w centrum Gdańska. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również inwestycja na Gdańskiej Morenie czyli Osiedle Foresta oraz prestiżowy kompleks apartamentów Sol Marina z własną mariną jachtową.


 


Autor: Dompress.pl         


 


 


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]